Fixtures & Results
August
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2015 in the world.
218 fights / 28 countries
<< Prev Month
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we're sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
Aug 1
Saturday
Boxing
Ramona Kuehne vs Doris Koehler
Metropolis Halle, Potsdam, Brandenburg, Germany
Ramona Kuehne / PTS
Super Featherweight, 8x2. Ramona Kuehne defeats Doris Koehler via points
---------------------------------------------------------------
Boxing
Edith Soledad Matthysse vs Jelena Mrdjenovich
Ce.De.M. N° 2, Caseros, Buenos Aires, Argentina
Edith Soledad Matthysse†† / UD
Featherweight, 10x2. Edith Soledad Matthysse defeats Jelena Mrdjenovich via unanimous decision to win the WBC & WBA World Featherweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Andrea Sanchez vs Johana Belen Gimenez
La Matanza, Buenos Aires, Argentina
Bout Cancelled
Light Flyweight, 4x2.
---------------------------------------------------------------
Boxing
Karen Elizabeth Carabajal vs Alejandra Soledad Morales
Centro Deportivo y Cultural Villa Raffo, Villa Raffo, Buenos Aires, Argentina
Karen Elizabeth Carabajal / UD
Super Featherweight, 6x2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Alejandra Soledad Morales via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Eva Guzman vs Alejandra Diaz
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Eva Guzman / UD
Minimumweight, 4x2. Eva Guzman defeats Alejandra Diaz via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Yokasta Valle vs Yovanella Sosa
Gimnasio Fite Nite, Alajuela, Costa Rica
Yokasta Valle / TKO R2
Light Flyweight, 4x2. Yokasta Valle defeats Yovanella Sosa via TKO at 1:28 of round 2
---------------------------------------------------------------
Boxing
Ji Hyun Park vs Gretchen Abaniel
Bucheon, South Korea
Ji Hyun Park / UD
10x2. Ji Hyun Park defeats Gretchen Abaniel via unanimous decision to win the Women's International Boxing Association World minimumweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Mary Camacho vs Cristina Garduno
Gimnasio de Usos Múltiples del Malecón, Ocotlan, Jalisco, Mexico
Bout Cancelled
Flyweight, 4x2.
---------------------------------------------------------------
Boxing
Esmeralda Moreno vs Jessica Nery Plata
Auditorio del Bicentenario, Morelia, Michoacán de Ocampo, Mexico
Esmeralda Moreno / UD
Light Flyweight, 10x2. Esmeralda Moreno defeats Jessica Nery Plata via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Heather Hardy vs Renata Domsodi
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Heather Hardy / RTD R6
Super Bantamweight, 8x2. Heather Hardy defeats Renata Domsodi via retirement at 3:00 of round 6 to win the WBC International female super bantamweight title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Stevie Kelly vs Linda Nikeller
FWC 19, Nerang PCYC, Gold Coast, Queensland, Australia
Stevie Kelly / TKO R3
Bantamweight (135lbs), 3x5. Stevie Kelly defeats Linda Nikeller via TKO (Punches) at 1:07 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Samantha Tan vs Joanna Yap
Malaysian Invasion 3: Semifinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Gladys Molling vs Felicia Binti Yunus
Malaysian Invasion 3: Semifinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA
Eliana Castiglioni vs Maria San Martin
Devil Fight Night 2: Argentina vs. Brazil, Buenos Aires, Argentina
Bout Cancelled
(110lbs), 3x5.
---------------------------------------------------------------
MMA
Ronda Rousey vs Bethe Correia
UFC 190: Rousey vs. Correia, HSBC Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Ronda Rousey† / KO R1
Bantamweight (135lbs), 5x5. Ronda Rousey defeats Bethe Correia via KO at 0:34 of round 1 to retain the UFC Bantamweight title.
---------------------------------------------------------------
MMA
Cláudia Gadelha vs Jessica Aguilar
UFC 190: Rousey vs. Correia, HSBC Arena, Rio de Janeiro, Brazil
Cláudia Gadelha / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Cláudia Gadelha defeats Jessica Aguilar via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Linsey Williams vs Jessica Fresh
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States
Linsey Williams† / Triangle Choke R2
Strawweight (115lbs), 5x3. Linsey Williams defeats Jessica Fresh via Triangle Choke at 2:08 of round 2 to win the DP Strawweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Rashelle Cook vs Katie Anderson
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States
Rashelle Cook / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Rashelle Cook defeats Katie Anderson via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Jessica Ertl vs Kelsy Johnson
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States
Jessica Ertl / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Jessica Ertl defeats Kelsy Johnson via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Bonnie Stoehr vs Katiel Sheperd-Adelman
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States
Bonnie Stoehr / TKO R1
(130lbs), 3x3. Bonnie Stoehr defeats Katiel Sheperd-Adelman via TKO (Referee Stoppage) at 2:11 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Elane Santiago vs Emily Christian
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States
Elane Santiago / SD
Atomweight (105lbs), 3x3. Elane Santiago defeats Emily Christian via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Staci Hamby vs Gina Tallarico
Quaker Steak and Lube Fight Night 2, Quarter Steak & Lube, Sharon, Pennsylvania, United States
Staci Hamby / UD
(155lbs), 3x3. Staci Hamby defeats Gina Tallarico via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Solveigh Skarhus vs Christina Toth
KOTC: Rumble on the River, WinnaVegas Casino Resort, Sloan, Iowa, United States
Solveigh Skarhus / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Solveigh Skarhus defeats Christina Toth via TKO (Punches) at 0:09 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Mercedes Timmerman vs Camille Doenges
KOTC: Rumble on the River, WinnaVegas Casino Resort, Sloan, Iowa, United States
Bout Cancelled
Lightweight (155lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Lena Ovchynnikova vs Patrizia Gibelli
D1 Fighting Championship: Rhino Invasion, Kuala Lumpur. Malaysia
WMC-D1FC title
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Whitney Tobin vs Daria Smith
New Zealand
56kg, WKBF New Zealand title
---------------------------------------------------------------
Aug 2
Sunday
Boxing
Sam Smith vs Zsofia Bedo
Garforth Town F.C, Garforth, Yorkshire, United Kingdom
Sam Smith / TKO R3
Lightweight, 8x2. Sam Smith defeats Zsofia Bedo via TKO at 1:34 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA
Monica Franco vs Jessica Doerner
Destiny Na Koa 10, Blaisdell Arena, Honolulu, Hawaii, United States
Monica Franco / KO R2
Flyweight, 3x5. Monica Franco defeats Jessica Doerner via KO (Spinning Backfist) in round 2
---------------------------------------------------------------
Aug 4
Tuesday
MMA (Amateur)
Tessa Harp vs Kim Woods
Caged Aggression: Sturgis 75th Anniversary Part 1, Beaver Bar Sturgis, Sturgis, South Dakota, United States
Tessa Harp / RNC R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Tessa Harp defeats Kim Woods via Rear-Naked Choke at 0:33 of round 1
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Lizzie Largilliere vs Petchoydying (Thai)
Saint-Tropez, France
Estimated to be at 53kg, 5x3
---------------------------------------------------------------
Aug 5
Wednesday
Boxing
Alexandra Vlajk vs Zsanett Pakozdi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Alexandra Vlajk / UD
Bantamweight, 6x2. Alexandra Vlajk defeats Zsanett Pakozdi via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Anita Hortobagyi vs Dorina Kapler
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Anita Hortobagyi / UD
Bantamweight, 6x2. Anita Hortobagyi defeats Dorina Kapler via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Szilvia Szabados vs Diana Marcz
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Szilvia Szabados / UD
Middleweight, 6x2. Szilvia Szabados defeats Diana Marcz via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Tania Enriquez vs Karla Islas
Bar La Wipa, Los Mochis, Sinaloa, Mexico
Tania Enriquez / TKO R2
Minimumweight, 6x2. Tania Enriquez defeats Karla Islas via TKO at 1:14 of round 2
---------------------------------------------------------------
Aug 7
Friday
Boxing
Lely Luz Florez vs Yarley Cuadrado
Coliseo El Cangrejo, San Antero, Colombia
Lely Luz Florez / KO R1
Super Lightweight, 6x2. Lely Luz Florez defeats Yarley Cuadrado via KO at 1:50 of round 1
---------------------------------------------------------------
Boxing
Liliana Palmera vs Chanttall Martinez
Coliseo El Cangrejo, San Antero, Colombia
Liliana Palmera† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Liliana Palmera defeats Chanttall Martinez via unanimous decision to win the interim WBA World super bantamweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Laura Soledad Griffa vs Vanesa del Valle Calderon
Club Deportivo Argentino, Pehuajo, Buenos Aires, Argentina
Laura Soledad Griffa / UD
Featherweight, 6x2. Laura Soledad Griffa defeats Vanesa del Valle Calderon via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Carlota Santos vs Yajaira Hernandez
Hotel Sortis, Panama City, Panama
Carlota Santos / UD
Flyweight, 4x2. Carlota Santos defeats Yajaira Hernandez via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Lourdes Borbua vs Rebeca Vasquez
Hotel Sortis, Panama City, Panama
Lourdes Borbua / MD
Lightweight, 4x2. Lourdes Borbua defeats Rebeca Vasquez via majority decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Brogan Walker vs Gabby Romero
PXC 49, UOG Field House, Guam
Brogan Walker / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Brogan Walker defeats Gabby Romero via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Leah Steffensen vs Brittany Wilson
SteelFist Fight Night 36: Conflict, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Brittany Wilson / Guillotine R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Brittany Wilson defeats Leah Steffensen via guillotine choke at 2:35 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Chelsya Howard vs Bernadette Lujan
Jeremy Horn's Elite Fight Night 27, The Complex, Salt Lake City, Utah, United States
Chelsya Howard / TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Chelsya Howard defeats Bernadette Lujan via TKO (Punches) in round 2
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Paola Cappucci vs Jennifer Colomb
Lacanau, France
63.5kg
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Sandra Sevilla vs Saifah Sor Suparat
WCF, West Coast Fighting, Lacanau, France
57kg, 4x3
---------------------------------------------------------------
Aug 8
Saturday
Boxing
Eva Wahlstrom vs Everline Odero
Savonlinna, Finland
Eva Wahlström / UD
Lightweight, 8x2. Eva Wahlström defeats Everline Odero via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Elga Comastri vs Vissia Trovato
PalaG, Gatteo-a-Mare, Emilia Romagna, Italy
Vissia Trovato / PTS
Featherweight, 4x2. Vissia Trovato makes her debut and defeats Elga Comastri via points
---------------------------------------------------------------
Boxing
Poula Estrada vs Blanca Raymundo
Pioneer Event Center, Lancaster, California, USA
Poula Estrada / UD
Super Flyweight, 4x2. Poula Estrada defeats Blanca Raymundo via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Nicola Pietro Ciriani vs Yassine Habachi
PalaG, Gatteo-a-Mare, Emilia Romagna, Italy
Nicola Pietro Ciriani / PTS
Cruiserweight, 6x2. Nicola Pietro Ciriani defeats Yassine Habachi via points
---------------------------------------------------------------
Boxing
Sari Kuutsa vs Suzana Radovanovic
Savonlinna, Finland
Sari Kuutsa / TKO R5
Welterweight, 6x2. Sari Kuutsa defeats Suzana Radovanovic via TKO at 1:11 of round 5
---------------------------------------------------------------
Boxing
Cecilia Comunales vs Lina Milagros Tejada
Radisson Victoria Plaza, Montevideo, Uruguay
Cecilia Comunales† / UD
Super Lightweight, 10x2. Cecilia Comunales defeats Lina Milagros Tejada via unanimous decision to win the vacant WBC International female super lightweight title
---------------------------------------------------------------
MMA
Funky Monkey Shimada vs Karei Date
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan
Funky Monkey Shimada / KO/TKO R2
121lbs, 2x5. Funky Monkey Shimada defeats Karei Date via KO/TKO Ground and Pound at 0:37 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA
Bianca Daimoni vs Priscila de Souza
Americas FC 4, Ginásio da Neva, Cascavel, Parana, Brazil
Bianca Daimoni / TKO R2
134lbs, 3x5. Bianca Daimoni defeats Priscila de Souza via TKO (Kick to the body) at 2:35 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA
Dayane Mestrinha vs Mayra Cantuária
ACC 3, Ginásio Rio Vermelho, Goiania, Goias, Brazil
No Contest
134lbs, 3x5. This fight was deemed a No Contest at 4:26 of round 1 due to a premature stoppage
---------------------------------------------------------------
MMA
Aline Cruz da Silva vs Daniela Gomes da Silva Ferreira
ACC 3, Ginásio Rio Vermelho, Goiania, Goias, Brazil
Aline Cruz da Silva / TKO R1
126lbs, 3x5. Aline Cruz defeats Daniela Gomes via TKO (Punches) at 4:06 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Omura Neapolitan vs Senko Date
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan
Omura Neapolitan / UD
121lbs, 2x5. Omura Neapolitan defeats Senko Date via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Jissho Date vs Yayoi Inoue
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan
Jissho Date / Decision
99lbs, 2x5. Jissho Date defeats Yayoi Inoue via decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Calie Cutler vs Lindsay Garbatt
WXC 59: Homeland Pride, Taylor Sportsplex, Taylor, Michigan, United States
Calie Cutler / UD
Strawweight, 3x5. Calie Cutler defeats Lindsay Garbatt via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Sara McMann vs Amanda Nunes
UFC Fight Night 73: Teixeira vs. St. Preux, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, United States
Amanda Nunes / RNC R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Amanda Nunes defeats Sara McMann via Rear-Naked Choke at 2:53 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Alex Stobbe vs Casi Jo Lee
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Alannah Arnett vs Yoko Kowaas
Hardrock MMA 74, Derby Park Expo Five, Louisville, Kentucky, United States
Alannah Arnett / Armbar R1
(120lbs), 3x3. Alannah Arnett defeats Yoko Kowaas via armbar at 1:55 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kelsey Adkins vs Stephanie Hull
EFC 1: The Local Talent, Beech Activity Center, Wichita, Kansas, United States
Kelsey Adkins / Armbar R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Kelsey Adkins defeats Stephanie Hull via armbar at 2:04 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Christina Ferency vs Alex Stobbe
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States
Christina Ferency / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Christina Ferency vs Alex Stobbe via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Nekah Dmitriyeva vs Christina Ferency
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kelsey Adkins vs Emily Ducote
EFC 1: The Local Talent, Beech Activity Center, Wichita, Kansas, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
Aug 9
Sunday
Boxing
Erika Kalderas vs Anita Hortobagyi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Erika Kalderas / UD
Super Bantamweight, 6x2. Erika Kalderas defeats Anita Hortobagyi via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Rika Hamada vs Yuko Kiryu
Pancrase 269, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Rika Hamada / Guillotine R3
(106lbs), 3x3. Rika Hamada defeats Yuko Kiryu via guillotine choke at 1:36 of round 3
---------------------------------------------------------------
Aug 10
Monday
Boxing
Kleopatra Tolnai vs Agnes Draxler
Feja Fitness, Budapest, Hungary
Kleopatra Tolnai / PTS
Super Flyweight, 8x2. Kleopatra Tolnai defeats Agnes Draxler via points
---------------------------------------------------------------
Aug 12
Wednesday
Boxing
Julia Kiss vs Eva Pakozdi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Julia Kiss / UD
Bantamweight, 6x2. Julia Kiss defeats Eva Pakozdi via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Szilvia Szabados vs Eva Kolos
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Szilvia Szabados / TKO R3
Middleweight, 6x2. Szilvia Szabados defeats Eva Kolos via TKO in round 3
---------------------------------------------------------------
Aug 14
Friday
Boxing
Leighandre Jegels vs Mariana Giselle Clausi
Orient Theatre, East London, Eastern Cape, South Africa
Leighandre Jegels / TKO R8
Flyweight, 8x2. Leighandre Jegels defeats Mariana Giselle Clausi via TKO at 1:47 of round 8
---------------------------------------------------------------
Boxing
Mayra Hernandez vs Jasmine Clarkson
Greenwood Cultural Center, Tulsa, Oklahoma, USA
Mayra Hernandez / UD
Featherweight, 5x2. Mayra Hernandez defeats Jasmine Clarkson via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Christina Fuentes vs Patricia Alcivar
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, USA
No Contest
Super Flyweight, 10x3. This fight was deemed a No Contest at 0:34 of round 4 due to an accidental injury
---------------------------------------------------------------
Boxing
Jenifer Perez vs Ana Lozano
Barranquilla, Colombia
Ana Lozano / TKO R3
Featherweight, 6x2. Ana Lozano defeats Jenifer Perez via TKO at 1:00 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA
Yolanda Vega vs Serafina Vasquez
Avenida Revolucion, Tijuana, Baja California, Mexico
Yolanda Vega / UD
Super Featherweight, 4x2. Yolanda Vega makes her debut and defeats Serafina Vasquez via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Anahi Esther Sanchez vs Dahiana Santana
Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina
Anahi Esther Sanchez / UD
Featherweight, 6x2. Anahi Esther Sanchez defeats Dahiana Santana via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Peggy Morgan vs Jessy Miele
CES 30, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Peggy Morgan / UD
Featherweight (145lbs), 3x5. Peggy Morgan defeats Jessy Miele via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Hera Tamati vs Brooke McLeod
Minotaur 1: Unleashed, Reggio Calabra Club, Parkville, Victoria, Australia
Hera Tamati / TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x5. Hera Tamati defeats Brooke McLeod via TKO (Punches) in round 2
---------------------------------------------------------------
MMA
Fallon Fox vs Randi Miller
Prize FC 10: Rock N' Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States
Bout Cancelled
Featherweight (145lbs), 3x5.
---------------------------------------------------------------
MMA
Brittney Elkin vs Lacie Jackson
Prize FC 10: Rock N' Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States
Bout Cancelled
Featherweight (145lbs), 3x5.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Courtney King vs Gurusahai Good
Prize FC 10: Rock N' Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States
Gurusahai Good / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Gurusahai Good defeats Courtney King via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Mallory Martin vs Brittany Boone
Prize FC 10: Rock N' Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
Aug 15
Saturday
Boxing
Lori Andrews vs Tiffany Leichliter
Lumiere Casino, Saint Louis, Missouri, USA
Lori Andrews / TKO R1
Welterweight, 4x2. Both fighters make their debut. Lori Andrews defeats Tiffany Leichliter via TKO at 0:26 of round 1
---------------------------------------------------------------
Boxing
Eva Guzman vs Yuneska Sulbaran
Centro Comercial Hyper Jumbo, Maracay, Venezuela
Eva Guzman / TKO R2
Minimumweight, 4x2. Yuneska Sulbaran makes her pro boxing debut. Eva Guzman defeats Yuneska Sulbaran via TKO at 1:08 of round 2
---------------------------------------------------------------
Boxing
Maricela Cornejo vs Latashia Burton
Wynwood Stadium, Miami, Florida, USA
Maricela Cornejo† / UD
Middleweight, 10x2. Maricela Cornejo defeats Latashia Burton via unanimous decision to win the vacant WBC International female middleweight title
---------------------------------------------------------------
MMA
Ariane Lipski vs Marta Souza
Copa Striker's House 52, Academia Striker's House, Curitiba, Parana, Brazil
Ariane Lipski / UD
(126lbs), 3x5. Ariane Lipski defeats Marta Souza Jones via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Viridiana Gonzalez vs Nayeli Martinez
WFC Mexico 14, Circulo Gymnasium, Reynosa, Tamaulipas, Mexico
Viridiana Gonzalez / TKO R2
3x5. Viridiana Gonzalez defeats Nayeli Martinez via TKO (Head Kick & Punches) in round 2
---------------------------------------------------------------
MMA
Andy Nguyen vs Corrie Ward
VFA: Round 6, Lake Charles Civic Center, Lake Charles, Louisiana, United States
Andy Nguyen / TKO R3
Bantamweight (135lbs), 3x5. Andy Nguyen defeats Corrie Ward via TKO (Punches) at 4:48 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA
Ruby Escarcega vs Vanelly Sanchez Orozco
FMP 28: We Don't Stop, Municipal Gymnasium, Camargo, Chihuahua, Mexico
Ruby Escarcega / N/A
(106lbs), 3x5. Ruby Escarcega defeats Vanelly Sanchez Orozco
---------------------------------------------------------------
Boxing
Pearl Gonzalez vs Valeria Mejia
XFO 56: Outdoor War 11, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States
Pearl Gonzalez / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Pearl Gonzalez defeats Valeria Mejia via TKO (Punches) at 3:34 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Yoo Jin Jung vs Naouel Bourbia
Hardrock MMA 74, Derby Park Expo Five, Louisville, Kentucky, United States
Yoo Jin Jung / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Yoo Jin Jung defeats Naouel Bourbia via armbar at 4:07 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Rachael Swatez vs Chaleur Jones
Fight Night At The Corral, Stampede Corral, Calgary, Alberta, Canada
Rachael Swatez / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Rachael Swatez defeats Chaleur Jones via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Bruna Ellen vs Pamela Mara Assis
Max Fight 16, Clube de Regatas Campinas, Campinas, Sao Paulo, Brazil
Bruna Ellen / TKO R1
(121lbs), 3x5. Bruna Ellen defeats Pamela Mara Assis via TKO (Doctor Stoppage) at 4:28 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Anita Yeo vs Mardeana Maulana
Ultimate Beatdown 17, Plaza Sentosa, Johor Bahru, Malaysia
Anita Yeo / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Anita Yeo defeats Mardeana Maulana via TKO (Referee Stoppage) in round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Devaney Clayton vs Rachel Sparling
VFA: Round 6, Lake Charles Civic Center, Lake Charles, Louisiana, United States
Devaney Clayton / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Devaney Clayton defeats Rachel Sparling via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Jayme Hinshaw vs Wendy Simmons
KOTC: Grind, Sheraton Albuquerque Uptown, Albuquerque, New Mexico, United States
Jayme Hinshaw / Submission R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Jayme Hinshaw defeats Wendy Simmons via submission at 2:08 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Caitlin Sammons vs Lindsey VanZandt
Breakthrough MMA 17: Champions Emerge, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States
Caitlin Sammons / Armbar R3
Strawweight (115lbs), 3x3. Caitlin Sammons defeats Lindsey VanZandt via armbar at 1:39 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Jamie Mahoney vs Arshia Rahman
XFO 56: Outdoor War 11, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States
Jamie Mahoney / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Jamie Mahoney defeats Arshia Rahman via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Chelsea McCoy vs Nekah Dmitriyeva
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States
Chelsea McCoy† / KO R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Nekah Dmitriyeva defends her LHE Flyweight Championship title and is defeated by Chelsea McCoy via KO at 0:09 of round 1, making McCoy the new champion
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Quiana Keel vs Tara Graff
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States
Quiana Keel / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Quiana Keel defeats Tara Graff via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Hannah Fitzpatrick vs Maria Corona
KOTC: Future Legends 30, Eastside Cannery Casino & Hotel, Las Vegas, Nevada, United States
Hannah Fitzpatrick / Armbar R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Quiana Keel defeats Tara Graff via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Chi Sheibley vs Chelsea Lewis
KOTC: Future Legends 30, Eastside Cannery Casino & Hotel, Las Vegas, Nevada, United States
Chi Sheibley / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Chi Sheibley defeats Chelsea Lewis via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Evie Johnson vs Candace Maricle
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x5. vacant LHE Bantamweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Tara Graff vs Cindy Raggo
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
Aug 16
Sunday
Boxing
Dalia Vasarhelyi vs Tia Sandorfi
Feja Fitness, Budapest, Hungary
Tia Sandorfi / KO R1
Lightweight, 8x2. Tia Sandorfi makes her debut and defeats Dalia Vasarhelyi via KO in round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Jéssica Delboni vs Cristiane Lima
Rei da CBX 2, Ginásio do Colégio São José, Salvador, Bahia, Brazil
Jéssica Delboni / UD
(106lbs), 3x5. Jéssica Delboni defeats Cristiane Lima via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Taila Santos vs Gisele Moreira
Aspera FC 23, Centro Social Urbano Itaum, Joinville, Santa Catarina, Brazil
Taila Santos / UD
(139lbs). Mariza Nina Loch defeats Juliana Werner via KO/TKO in round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Mariza Nina Loch vs Juliana Werner
Aspera FC 23, Centro Social Urbano Itaum, Joinville, Santa Catarina, Brazil
Mariza Nina Loch / KO/TKO R1
(134lbs), 3x5. Taila Santos defeats Gisele Moreira via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Aug 17
Monday
Boxing
Diana Ayala vs Yoleima Blanco
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia
Diana Ayala / RTD R2
Super Bantamweight, 8x2. Diana Ayala defeats Yoleima Blanco via retirement in round 2
---------------------------------------------------------------
Boxing
Haydee Zapa vs Mayerlis Gonzalez
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia
Haydee Zapa / KO R1
Minimumweight, 4x2. Both fighters make their debut. Haydee Zapa defeats Mayerlis Gonzalez via KO at 0:10 of round 1
---------------------------------------------------------------
Aug 21
Friday
Boxing
Cintia Larrosa vs Pamela Diaz
Recreo Jardín de Paz, Km. 88, Buenos Aires, Argentina
Cintia Larrosa / KO R3
Super Lightweight, 6x2. Cintia Larrosa defeats Pamela Diaz via KO in round 3
---------------------------------------------------------------
Boxing
Florencia Larrosa vs Mariel Yamila Borda
Recreo Jardín de Paz, Km. 88, Buenos Aires, Argentina
Florencia Larrosa / KO R1
Lightweight, 6x2. Florencia Larrosa defeats Mariel Yamila Borda via KO in round 1
---------------------------------------------------------------
Boxing
Alejandra Jimenez vs Alejandra Soledad Dominguez
Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexico
Alejandra Jimenez / KO R4
Heavyweight, 4x2. Alejandra Soledad Dominguez makes her pro boxing debut. Alejandra Jimenez defeats Alejandra Soledad Dominguez via KO at 1:48 of round 4
---------------------------------------------------------------
Boxing
Maria Cecilia Roman vs Gloria Yancaqueo
Estadio Aldo Cantoni, San Juan, San Juan, Argentina
Maria Cecilia Roman / MD
Featherweight, 4x2. Maria Cecilia Roman defeats Gloria Yancaqueo via majority decision
---------------------------------------------------------------
Aug 22
Saturday
Boxing
Basilia Mancilla vs Endrimar Pirona
Parque Ferial Azael Martinez, Villa del Rosario, Venezuela
Basilia Mancilla / MD
Flyweight, 4x2. Basilia Mancilla defeats Endrimar Pirona via majority decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Noemi Bosques vs Marisol Miranda
Trade Winds Resort, Saint Petersburg, Florida, USA
Noemi Bosques† / MD
Super Flyweight, 8x3. Noemi Bosques defeats Marisol Miranda via unanimous decision to win the vacant Women's International Boxing Association International super flyweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Erika Kalderas vs Julia Kiss
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary
Erika Kalderas / TKO R3
Super Bantamweight, 8x2. Erika Kalderas defeats Julia Kiss via TKO in round 3
---------------------------------------------------------------
Boxing
Lesly Morales vs Angelica Dominguez
Gimnasio Municipal "Jose Neri Santos", Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Lesly Morales / UD
Featherweight, 4x2. Lesly Morales defeats Angelica Dominguez via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Lourdes Juarez vs Daisy Ceja
Gimnasio Municipal "Jose Neri Santos", Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Lourdes Juarez / UD
Flyweight, 4x2. Lourdes Juarez defeats Daisy Ceja via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Estrella Valverde vs Mariela Jimenez Catorce
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico
Estrella Valverde / TKO R5
Bantamweight, 8x2. Estrella Valverde defeats Mariela Jimenez Catorce via TKO at 1:02 of round 5
---------------------------------------------------------------
Boxing
Carmen Elizabeth Amado vs Veronica Ixehuatl
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico
Carmen Elizabeth Amado / KO
Light Flyweight, 4x2. Carmen Elizabeth Amado defeats Veronica Ixehuatl via KO
---------------------------------------------------------------
Boxing
Cristina Garduno vs Irene Cibrian
Coliseo Olimpico de la UG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Cristina Garduno / UD
Light Flyweight, 4x2. Both fighters make their debut. Cristina Garduno defeats Irene Cibrian via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Jessica McCaskill vs Tyrea Nichole Duncan
Horseshoe Casino, Hammond, Indiana, USA
Jessica McCaskill / TKO R2
Lightweight, 4x2. Both fighters make their pro Boxing debut. Jessica McCaskill defeats Tyrea Nichole Duncan via TKO at 1:22 of round 2
---------------------------------------------------------------
Boxing
Victoria Noelia Bustos vs Gloria Yancaqueo
Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina
Victoria Noelia Bustos† / UD
Lightweight, 10x2. Victoria Noelia Bustos defeats Claudia Andrea Lopez via unanimous decision to win the IBF World female lightweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Cristina Beatriz Cuevas vs Roxana Beatriz Laborde
Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina
Cristina Beatriz Cuevas / UD
Super Lightweight, 4x2. Cristina Beatriz Cuevas defeats Roxana Beatriz Laborde via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Carolina Rodriguez vs Tenkai Tsunami
Gimnasio Sokol, Antofagasta, Chile
Carolina Rodriguez† / UD
Bantamweight, 10x2. Carolina Rodriguez defeats Tenkai Tsunami via unanimous decision to win the IBF World female bantamweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Miriam Avila vs Maria Elena Villalobos
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico
Miriam Avila / SD
Featherweight, 10x2. Miriam Avila defeats Maria Elena Villalobos via split decision to win the vacant Mexico female featherweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Colleen Schneider vs Diana Reyes
AMK 3, Fausto Gutierrez Moreno Auditorium, Tijuana, Baja California, Mexico
Colleen Schneider / TKO R3
3x5. Colleen Schneider defeats Diana Reyes via TKO (Doctor Stoppage) at 3:51 of round 3
---------------------------------------------------------------
Boxing
Kathy Long vs Mixia Medina
AMK 3, Fausto Gutierrez Moreno Auditorium, Tijuana, Baja California, Mexico
Kathy Long / UD
3x5. Kathy Long defeats Mixia Medina via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Anita Hoehenleiter vs Tara White
Knockout MMA: Battle for the Belts, Next Level Sports Complex, Garden Grove, California, United States
Tara White / SD
Lightweight (155lbs), 3x2. Tara White defeats Anita Hoehenleiter via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Susy Watson vs Sarah Alpar
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Sarah Alpar† / TKO R2
Flyweight (125lbs), 5x5. Sarah Alpar defeats Susy Watson via TKO (Punches) at 4:33 of round 2 to win the vacant SCS Flyweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA
Lyle Lutz vs Ayodele Young
Warrior Nation Fight Series 32, Wyandot County Fairgrounds, Upper Sandusky, Ohio, United States
Ayodele Young / KO/TKO R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Ayodele Young defeats Lyle Lutz via KO/TKO at 1:20 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Jeana Pinelli vs Jackie Vandenburgh
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States
Jeana Pinelli / SD
Flyweight (125lbs), 3x5. Jeana Pinelli defeats Jackie Vandenburgh via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Jaimee Nievera vs Angela Danzig
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x5.
---------------------------------------------------------------
Boxing
Satomi Takano vs Jung Eun Park
Road FC 25, Chiak Stadium, Wonju, South Korea
Satomi Takano / MD
(106 lbs). Satomi Takano defeats Jung Eun Park via majority decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Kathy Long vs Mixia Medina
AMK MMA, Tijuana, Mexico
Kathy Long / UD
Medina replaces Apolonia Piña. Kathy Long defeats Mixia Medina via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Priscila Ferreira vs Carol Cunha
Face to Face 12, Centro de Eventos Ribalta, Rio de Janeiro, Brazil
Bout Cancelled
Bantamweight (134lbs), 3x5.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Bridgett Nielson vs Camee Adams
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States
Bridgett Nielson / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Bridgett Nielson defeats Camee Adams via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Lucia Rivera vs Gordon McKay
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States
Lucia Rivera / RNC R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Lucia Rivera defeats Gordon McKay via Rear-Naked Choke at 2:13 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Natasha Nagel vs Erica Senia
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States
Natasha Nagel / TKO R3
(160lbs), 3x3. Natasha Nagel defeats Erica Senia via TKO (Punches) at 1:57 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Crystal Anderson vs Brianna Wilding
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States
Brianna Wilding / RNC R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Brianna Wilding defeats Crystal Anderson via Rear-Naked Choke at 2:04 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Katherine Mendoza vs Jennifer Potosme
NFC 22: Stubbert vs. Lacayo 2, Hotel Las Mercedes, Managua, Nicaragua
Jennifer Potosme / RNC R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Jennifer Potosme defeats Katherine Mendoza via Rear-Naked Choke at 2:39 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Cristhel Ruiz vs Jessenia Hernandez
NFC 22: Stubbert vs. Lacayo 2, Hotel Las Mercedes, Managua, Nicaragua
Cristhel Ruiz / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Cristhel Ruiz defeats Jessenia Hernandez via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Laura Dettman vs Fabiana Jorge
SCL: Rumble on the Mountain, Thunder Mountain Amphitheatre, Loveland, Colorado, United States
Laura Dettman / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Laura Dettman defeats Fabiana Jorge via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Amber Willard vs Candace Maricle
WFC 42, Belle of Baton Rouge Casino & Hotel, Baton Rouge, Louisiana, United States
Candace Maricle / KO/TKO R1
Lightweight (155lbs), 3x5. Candace Maricle defeats Amber Willard via KO/TKO in round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Tiffani Jenkins vs Kimberly West
Valor Fights 25: Go For Gold, Smokey Mountain Convention Center, Pigeon Forge, Tennessee, United States
Tiffani Jenkins / Submission R1
(110lbs), 3x3. Tiffani Jenkins defeats Kimberly West via submission in round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kayla Stricker vs Hannah Goldy
SHP 40, Belk Activity Center, Tuscaloosa, Alabama, United States
Kayla Stricker / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Kayla Stricker defeats Hannah Goldy via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Paige Farley vs Fernanda Araujo
SHP 40, Belk Activity Center, Tuscaloosa, Alabama, United States
Draw
Bantamweight (135lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kate Brummitt vs Liz Lewis
GOTC MMA 18: Wilkins vs. Hanna, Syria Shrine, Cheswick, Pennsylvania, United States
Liz Lewis / KO/TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x2. Liz Lewis defeats Kate Brummitt via KO/TKO at 1:40 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Melissa Gasdick vs Charity Walker
GOTC MMA 18: Wilkins vs. Hanna, Syria Shrine, Cheswick, Pennsylvania, United States
Melissa Gasdick† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Melissa Gasdick defeats Charity Walker via unanimous decision to win the GOTC Flyweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Keelin Gallup vs Edna Martinez
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States
Keelin Gallup / Submission R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Keelin Gallup defeats Edna Martinez via Submission at 1:08 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Alex McBride vs Katie Holloman
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States
Alex McBride / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Alex McBride defeats Katie Holloman via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Cheyanne Vlismas vs Ashley Greenway
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States
Ashley Greenway / Armbar R3
Strawweight (115lbs), 3x3. Ashley Greenway defeats Cheyanne Vlismas via Armbar at 1:28 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Robin Wissmann vs Alexa Conners
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States
Alexa Conners† / TKO R4
Bantamweight (135lbs), 5x3. Alexa Conners defeats Robin Wissmann via TKO (Retirement) at 3:00 of round 4 to win the vacant USFFC Bantamweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Sarah Jacobson vs Cynthia Bottelberghe
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States
Sarah Jacobson / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Sarah Jacobson defeats Cynthia Bottelberghe via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Hannah Singer vs Stephanie Helmers
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States
Stephanie Helmers / SD
Featherweight (145lbs), 3x3. Stephanie Helmers defeats Hannah Singer via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kenia Rosas vs Emily Ducote
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Emily Ducote / UD
Strawweight (115lbs), 5x3. Emily Ducote defeats Kenia Rosas via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Morgan Solis vs Shana Dobson
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 5x3. vacant SCS Bantamweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Benita Valles vs Destiny Hudson
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Bout Cancelled
Atomweight (105lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Kate Teehee vs Christina Valentine
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Christina Valentine / TKO R3
Bantamweight (135lbs), 3x3. Christina Valentine defeats Kate Teehee via TKO (Referee Stoppage) at 2:39 of round 3
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Stephanie Geltmacher vs Bella Wasserman
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
K1
Sylwia Juskiewicz vs Anissa Meksen
Venom Victoy World Series, Hungary
54kg
---------------------------------------------------------------
Aug 23
Sunday
MMA
Maryna Moroz vs Valérie Létourneau
UFC Fight Night 74: Holloway vs. Oliveira, SaskTel Centre, Saskatoon, Saskatchewan, Canada
Valérie Létourneau / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Valérie Létourneau defeats Maryna Moroz via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Muay Thai
Meryem Uslu vs Cassie Robinson
Manchester, England, UK
55.5kg
---------------------------------------------------------------
Aug 27
Thursday
Boxing
Seniesa Estrada vs Maria Andaverde
The Hangar, Costa Mesa, California, USA
Seniesa Estrada / UD
Flyweight, 4x2. Maria Andaverde makes her pro boxing debut. Seniesa Estrada defeats Maria Andaverde via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Isabelle Pare vs Amanda Lino
EFC Worldwide 43, Durban ICC, Inkosi Albert Luthuli ICC Complex, 45 Bram Fischer Rd, Durban, 4001, South Africa
Isabelle Pare / RNC R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Isabelle Pare defeats Amanda Lino via Rear-Naked Choke in round 1
---------------------------------------------------------------
Aug 28
Friday
Boxing
Louisa Hawton vs Yodying Superchamp
WA Italian Club, Perth, Western Australia, Australia
Louisa Hawton / TKO
Minimumweight, 8x2. Louisa Hawton defeats Yodying Superchamp via TKO
---------------------------------------------------------------
Boxing
Karen Elizabeth Carabajal vs Silvia Fernanda Zacarias
Club General Mitre, Avellaneda, Buenos Aires, Argentina
Karen Elizabeth Carabajal / UD
Featherweight, 6x2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Silvia Fernanda Zacarias via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Kenia Enriquez vs Lorena Arias
Salon Mezzanine, Tijuana, Baja California, Mexico
Kenia Enriquez / TKO R4
Light Flyweight, 6x2. Kenia Enriquez defeats Lorena Arias via TKO at 1:24 of round 4
---------------------------------------------------------------
Boxing
Amaris Quintana vs Lesly Villanueva
Salon Mezzanine, Tijuana, Baja California, Mexico
Bout Cancelled
Light Flyweight, 6x2.
---------------------------------------------------------------
Boxing
Sharrodene Fortuin vs Maria Magdalena Rivera
South Africa
Sharrodene Fortuin / SD
Bantamweight, 10x2. Sharrodene Fortuin defeats Maria Magdalena Rivera via split decision to win the vacant International Boxing Organization World female bantamweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Samatha Salazar vs Ashley Jamillah King
Worthington Hotel, Fort Worth, Texas, USA
No Contest
Super Bantamweight, 4x2. This fight was deemed a No Contest at 1:23 of round 1 due to an accidental head butt
---------------------------------------------------------------
Kickboxing
Mary Cruz Jimenez vs Mari Carmen
CMX 3, Ezequiel Montes Municipal Auditorium, Ezequiel Montes, Queretaro, Mexico
Mary Cruz Jimenez
Mary Cruz Jimenez defeats Mari Carmen
---------------------------------------------------------------
MMA
Ilima-Lei Macfarlane vs Maria Rios
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States
Ilima-Lei Macfarlane / SD
Flyweight (125lbs), 3x5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Maria Rios via split decision
---------------------------------------------------------------
MMA
Marloes Coenen vs Arlene Blencowe
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States
Marloes Coenen / Armbar R2
Featherweight (145lbs), 3x5. Marloes Coenen defeats Arlene Blencowe via armbar at 3:23 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA
Adrienna Jenkins vs Lissette Neri
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States
Adrienna Jenkins / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x5. Adrienna Jenkins defeats Lissette Neri via TKO (Punches) at 2:38 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Bi Nguyen vs Denise Bruckner
Legacy FC 44: Araujo vs. Morono, Houston Arena Theater, Houston, Texas, United States
Bi Nguyen / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Bi Nguyen defeats Denise Bruckner via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Elizabeth Palacios vs Jasmine Crawford
Rocks Xtreme MMA 16, Palmer Event Center, Austin, Texas, United States
Elizabeth Palacios / TKO R3
Bantamweight (135lbs), 3x3. Elizabeth Palacios defeats Jasmine Crawford via TKO (Punches) at 0:10 of round 3
---------------------------------------------------------------
Aug 29
Saturday
Boxing
Anely Hernandez vs Elena Rojo
Arena JM Boxing, Vista Hermosa de Negrete, Michoacán de Ocampo, Mexico
Elena Rojo / UD
Light Flyweight, 8x2. Elena Rojo defeats Anely Hernandez via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Adriana Valdes vs Monica Sanchez
Arena JM Boxing, Vista Hermosa de Negrete, Michoacán de Ocampo, Mexico
Monica Sanchez / SD
Minimumweight, 4x2. Monica Sanchez defeats Adriana Valdes via split decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Evgeniya Zablotskaya vs Olga Zabavina
Club A2, Saint Petersburg, Russia
Evgeniya Zablotskaya / TKO R5
Light Flyweight, 6x2. Olga Zabavina makes her pro boxing debut. Evgeniya Zablotskaya defeats Olga Zabavina via TKO at 0:27 of round 5
---------------------------------------------------------------
Boxing
Shaunagh Brown vs Xena Ball
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Xena Ball / PTS
Cruiserweight, 4x2. Both fighters make their debut. Xena Ball defeats Shaunagh Brown via points
---------------------------------------------------------------
Boxing
Marianne Marston vs Jekaterina Lecko
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Marianne Marston / TKO R2
Bantamweight, 6x2. Marianne Marston defeats Jekaterina Lecko via TKO at 1:50 of round 2
---------------------------------------------------------------
Boxing
Sam Smith vs Alina Lisova
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Sam Smith / TKO R1
Lightweight, 6x2. Alina Lisova makes her pro boxing debut. Sam Smith defeats Alina Lisova via TKO in round 1
---------------------------------------------------------------
Boxing
Yazmin Rivas vs Kandy Sandoval
San Luis Potosí, Mexico
Yazmin Rivas† / UD
Bantamweight, 10x2. Yazmin Rivas defeats Kandy Sandoval via unanimous decision to win the WBC World female bantamweight title
---------------------------------------------------------------
Boxing
Kandyce Williams vs Juana Felix
Billares Perro Salado, Tijuana, Baja California, Mexico
Bout Cancelled
Super Lightweight, 4x2.
---------------------------------------------------------------
Boxing
Janeth Perez vs Alma Lizeth De la Cruz
Palenque de las Fiestas de Octubre, Zapopan, Jalisco, Mexico
Janeth Perez / UD
Bantamweight, 8x2. Janeth Perez defeats Alma Lizeth De la Cruz via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
Boxing
Isabel Millan vs Cecilia Santoscoy Ramirez
Montemorelos, Nuevo León, Mexico
Isabel Millan† / UD
Flyweight, 10x2. Isabel Millan defeats Cecilia Santoscoy Ramirez via unanimous decision to win the vacant World Boxing Federation International female flyweight title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Yulihan Alejandra Luna Avila† vs Maureen Shea
Empire City Casino, Yonkers, New York, United States
Draw
Super Bantamweight, 10x2. Yulihan Alejandra Luna Avila successfully defends her IBF World super bantamweight title after fighting to a Draw (Split)
---------------------------------------------------------------
MMA
Danielle Taylor vs Jamie Colleen
DKOTC: Bitter Rivals, Citizen's Business Bank Arena, Ontario, California, United States
Jamie Colleen / KO R4
Strawweight (115lbs), 5x5. Jamie Collen defeats Danielle Taylor via KO (Punch) at 1:47 of round 4 and becomes the new KOTC Strawweight Champion
---------------------------------------------------------------
MMA
Emi Tomimatsu vs Natsuki Shimomakise
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Emi Tomimatsu / Armbar R1
Atomweight (105lbs), 2x5. Emi Tomimatsu defeats Natsuki Shimomakise via Armbar at 2:43 of round 1
---------------------------------------------------------------
Grappling
Megumi Sugimoto vs Natsumi Mukai
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Natsumi Mukai / Kimura R1
Estimated to be at Strawweight (115lbs). Natsumi Mukai defeats Megumi Sugimoto via Kimura at 3:29 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA
Miyoko Kusaka vs Ayaka Hamasaki
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Draw
1x5.
---------------------------------------------------------------
MMA
Miyoko Kusaka vs Mei Yamaguchi
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Draw
1x5.
---------------------------------------------------------------
MMA
Miyoko Kusaka vs Yukiko Seki
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Draw
1x5.
---------------------------------------------------------------
MMA
Takayo Hashi vs Ji Yeon Kim
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Ji Yeon Kim† / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Takayo Hashi defends her DJ Bantamweight Championship title and is defeated by Ji Yeon Kim via unanimous decision, making Kim the new champion
---------------------------------------------------------------
MMA
Mizuki Inoue vs Emi Fujino
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Mizuki Inoue / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Mizuki Inoue defeats Emi Fujino via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Salina Rowland vs Rebecca Palazzolo
Rocky Mountain MMA 11: Fist of Fury 2, Sweetwater Events Complex, Rock Springs, Wyoming, United States
Rebecca Palazzolo / KO/TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Rebecca Palazzolo defeats Salina Rowland via KO/TKO at 2:41 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Philina Zimmerman vs Annjeanette Moore
Iowa Challenge 119, Burlington Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States
Annjeanette Moore / RNC R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Annjeanette Moore defeats Philina Zimmerman via rear-naked choke at 0:29 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Alexis Ryan vs Sabryna Schiet
Title Quest, St. Croix Casino, Danbury, Wisconsin, United States
Sabryna Schiet / KO/TKO R2
Lightweight (155lbs), 3x3. Sabryna Schiet defeats Alexis Ryan via KO/TKO at 1:02 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Shawna Tyler vs Tina Brown
Cage of Honor 66, The Venue, Cape Girardeau, Missouri, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Madeleine Reid vs Terri Triplett
Cage of Honor 66, The Venue, Cape Girardeau, Missouri, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Jennifer Clausius vs Angie Plaul
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Jennifer Clausius / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Jennifer Clausius defeats Angie Plaul via armbar at 1:03 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Jennifer Polisano vs Kaitlynn Perkins
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Jennifer Polisano / Guillotine R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Jennifer Polisano defeats Kaitlynn Perkins via guillotine choke at 0:27 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Melissa Bartel vs Shauna Weare
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Shauna Weare / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Shauna Weare defeats Melissa Bartel via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Gillian Robertson vs Melanie Camden
BOMAC 2: The Revenge, British Colonial Hilton, Nassau, New Providence
Gillian Robertson / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Gillian Robertson defeats Melanie Camden via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Sarah Click vs Devon Estes
Cage Titans 25, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Sarah Click† / KO R3
Strawweight (115lbs), 5x3. Sarah Click defeats Devon Estes via KO (Punch) at 2:12 of round 3 to win the vacant Cage Titans FC Vacant Strawweight Championship title
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Bella Waters vs Amanda Brundige
Standing 8: Worlds Collide, The Lake George Forum, Lake George, New York, United States
Amanda Brundige / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Amanda Brundige defeats Bella Waters via unanimous decision
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Sarah Cook vs Shannon Goughary
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 5x3. vacant AAMMA Strawweight Championship
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Septien Johnson vs Crystal Ceaser
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3. vacant AAMMA Flyweight Championship
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Amanda Benjamin vs Alyssa Vasquez
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States
Amanda Benjamin / KO/TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Amanda Benjamin defeats Alyssa Vasquez via KO/TKO at 0:55 of round 1
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Alexis Ryan vs Sabryna Schiet
Title Quest, St. Croix Casino, Danbury, Wisconsin, United States
Alexis Ryan / KO/TKO R2
Lightweight (155lbs), 3x3. Alexis Ryan defeats Sabryna Schiet via KO/TKO at 1:02 of round 2
---------------------------------------------------------------
MMA (Amateur)
Michelle Robles vs Katerina Denny
Rocky Mountain MMA 11: Fist of Fury 2, Sweetwater Events Complex, Rock Springs, Wyoming, United States
Bout Cancelled
Lightweight (155lbs), 3x3.
---------------------------------------------------------------
Aug 31
Monday
MMA
Cristina Stanciu vs Irén Rácz
RXF 19: Kombat Fest Galați, Patinoarul Dunarea Galați, Galați, Romania
Cristina Stanciu / Triangle Choke R1
(123lbs), 3x5. Cristina Stanciu defeats Irén Rácz via Triangle Choke in round 1
---------------------------------------------------------------
August Female Fight Fixtures and Results