August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

August
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2015 in the world.
218 fights / 28 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Aug 1

Saturday

Boxing Flag
Ramona Kuehne vs Doris Koehler
Metropolis Halle, Potsdam, Brandenburg, Germany

w Ramona Kuehne / PTS

Super Featherweight, 8×2. Ramona Kuehne defeats Doris Koehler via points

—————————————————————

Boxing Flag
Edith Soledad Matthysse vs Jelena Mrdjenovich
Ce.De.M. N° 2, Caseros, Buenos Aires, Argentina

w Edith Soledad Matthysse†† / UD

Featherweight, 10×2. Edith Soledad Matthysse defeats Jelena Mrdjenovich via unanimous decision to win the WBC & WBA World Featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Andrea Sanchez vs Johana Belen Gimenez
La Matanza, Buenos Aires, Argentina

Bout Cancelled

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Karen Elizabeth Carabajal vs Alejandra Soledad Morales
Centro Deportivo y Cultural Villa Raffo, Villa Raffo, Buenos Aires, Argentina

w Karen Elizabeth Carabajal / UD

Super Featherweight, 6×2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Alejandra Soledad Morales via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Guzman vs Alejandra Diaz
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

w Eva Guzman / UD

Minimumweight, 4×2. Eva Guzman defeats Alejandra Diaz via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Yokasta Valle vs Yovanella Sosa
Gimnasio Fite Nite, Alajuela, Costa Rica

w Yokasta Valle / TKO R2

Light Flyweight, 4×2. Yokasta Valle defeats Yovanella Sosa via TKO at 1:28 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Ji Hyun Park vs Gretchen Abaniel
Bucheon, South Korea

w Ji Hyun Park / UD

10×2. Ji Hyun Park defeats Gretchen Abaniel via unanimous decision to win the Women’s International Boxing Association World minimumweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Mary Camacho vs Cristina Garduno
Gimnasio de Usos Múltiples del Malecón, Ocotlan, Jalisco, Mexico

Bout Cancelled

Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Esmeralda Moreno vs Jessica Nery Plata
Auditorio del Bicentenario, Morelia, Michoacán de Ocampo, Mexico

w Esmeralda Moreno / UD

Light Flyweight, 10×2. Esmeralda Moreno defeats Jessica Nery Plata via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Heather Hardy vs Renata Domsodi
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States

w Heather Hardy / RTD R6

Super Bantamweight, 8×2. Heather Hardy defeats Renata Domsodi via retirement at 3:00 of round 6 to win the WBC International female super bantamweight title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stevie Kelly vs Linda Nikeller
FWC 19, Nerang PCYC, Gold Coast, Queensland, Australia

w Stevie Kelly / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Stevie Kelly defeats Linda Nikeller via TKO (Punches) at 1:07 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Samantha Tan vs Joanna Yap
Malaysian Invasion 3: Semifinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gladys Molling vs Felicia Binti Yunus
Malaysian Invasion 3: Semifinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA  Flag
Eliana Castiglioni vs Maria San Martin
Devil Fight Night 2: Argentina vs. Brazil, Buenos Aires, Argentina

Bout Cancelled

(110lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA  Flag
Ronda Rousey vs Bethe Correia
UFC 190: Rousey vs. Correia, HSBC Arena, Rio de Janeiro, Brazil

w Ronda Rousey† / KO R1

Bantamweight (135lbs), 5×5. Ronda Rousey defeats Bethe Correia via KO at 0:34 of round 1 to retain the UFC Bantamweight title.

—————————————————————

MMA  Flag
Cláudia Gadelha vs Jessica Aguilar
UFC 190: Rousey vs. Correia, HSBC Arena, Rio de Janeiro, Brazil

w Cláudia Gadelha / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Cláudia Gadelha defeats Jessica Aguilar via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Linsey Williams vs Jessica Fresh
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States

w Linsey Williams† / Triangle Choke R2

Strawweight (115lbs), 5×3. Linsey Williams defeats Jessica Fresh via Triangle Choke at 2:08 of round 2 to win the DP Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Rashelle Cook vs Katie Anderson
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States

w Rashelle Cook / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Rashelle Cook defeats Katie Anderson via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Ertl vs Kelsy Johnson
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States

w Jessica Ertl / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Jessica Ertl defeats Kelsy Johnson via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bonnie Stoehr vs Katiel Sheperd-Adelman
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States

w Bonnie Stoehr / TKO R1

(130lbs), 3×3. Bonnie Stoehr defeats Katiel Sheperd-Adelman via TKO (Referee Stoppage) at 2:11 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Elane Santiago vs Emily Christian
Mecca 6, Mystic Lake Casino, Prior Lake, Minnesota, United States

w Elane Santiago / SD

Atomweight (105lbs), 3×3. Elane Santiago defeats Emily Christian via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Staci Hamby vs Gina Tallarico
Quaker Steak and Lube Fight Night 2, Quarter Steak & Lube, Sharon, Pennsylvania, United States

w Staci Hamby / UD

(155lbs), 3×3. Staci Hamby defeats Gina Tallarico via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Solveigh Skarhus vs Christina Toth
KOTC: Rumble on the River, WinnaVegas Casino Resort, Sloan, Iowa, United States

w Solveigh Skarhus / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Solveigh Skarhus defeats Christina Toth via TKO (Punches) at 0:09 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur)  Flag
Mercedes Timmerman vs Camille Doenges
KOTC: Rumble on the River, WinnaVegas Casino Resort, Sloan, Iowa, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai  Flag
Lena Ovchynnikova vs Patrizia Gibelli
D1 Fighting Championship: Rhino Invasion, Kuala Lumpur. Malaysia

WMC-D1FC title

—————————————————————

Muay Thai  Flag
Whitney Tobin vs Daria Smith
New Zealand

56kg, WKBF New Zealand title

—————————————————————

 

Aug 2

Sunday

Boxing Flag
Sam Smith
 vs Zsofia Bedo
Garforth Town F.C, Garforth, Yorkshire, United Kingdom

w Sam Smith / TKO R3

Lightweight, 8×2. Sam Smith defeats Zsofia Bedo via TKO at 1:34 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Monica Franco vs Jessica Doerner
Destiny Na Koa 10, Blaisdell Arena, Honolulu, Hawaii, United States

w Monica Franco / KO R2

Flyweight, 3×5. Monica Franco defeats Jessica Doerner via KO (Spinning Backfist) in round 2

—————————————————————

 

Aug 4

Tuesday

MMA (Amateur) Flag
Tessa Harp vs Kim Woods
Caged Aggression: Sturgis 75th Anniversary Part 1, Beaver Bar Sturgis, Sturgis, South Dakota, United States

w Tessa Harp / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3.  Tessa Harp defeats Kim Woods via Rear-Naked Choke at 0:33 of round 1

—————————————————————

Muay Thai Flag
Lizzie Largilliere vs Petchoydying (Thai)
Saint-Tropez, France

Estimated to be at 53kg, 5×3

—————————————————————

 

Aug 5

Wednesday

Boxing Flag
Alexandra Vlajk vs Zsanett Pakozdi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Alexandra Vlajk / UD

Bantamweight, 6×2.  Alexandra Vlajk defeats Zsanett Pakozdi via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Anita Hortobagyi vs Dorina Kapler
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Anita Hortobagyi / UD

Bantamweight, 6×2.  Anita Hortobagyi defeats Dorina Kapler via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Szilvia Szabados vs Diana Marcz
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Szilvia Szabados / UD

Middleweight, 6×2. Szilvia Szabados defeats Diana Marcz via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Tania Enriquez vs Karla Islas
Bar La Wipa, Los Mochis, Sinaloa, Mexico

w Tania Enriquez  / TKO R2

Minimumweight, 6×2.  Tania Enriquez defeats Karla Islas via TKO at 1:14 of round 2

—————————————————————

 

Aug 7

Friday

Boxing Flag
Lely Luz Florez vs Yarley Cuadrado
Coliseo El Cangrejo, San Antero, Colombia

w Lely Luz Florez / KO R1

Super Lightweight, 6×2.  Lely Luz Florez defeats Yarley Cuadrado via KO at 1:50 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Liliana Palmera vs Chanttall Martinez
Coliseo El Cangrejo, San Antero, Colombia

w Liliana Palmera† / UD

Super Bantamweight, 10×2.  Liliana Palmera defeats Chanttall Martinez via unanimous decision to win the interim WBA World super bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Laura Soledad Griffa vs Vanesa del Valle Calderon
Club Deportivo Argentino, Pehuajo, Buenos Aires, Argentina

w Laura Soledad Griffa / UD

Featherweight, 6×2. Laura Soledad Griffa defeats Vanesa del Valle Calderon via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Carlota Santos vs Yajaira Hernandez
Hotel Sortis, Panama City, Panama

w Carlota Santos / UD

Flyweight, 4×2. Carlota Santos defeats Yajaira Hernandez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Lourdes Borbua vs Rebeca Vasquez
Hotel Sortis, Panama City, Panama

w Lourdes Borbua / MD

Lightweight, 4×2. Lourdes Borbua defeats Rebeca Vasquez via majority decision

—————————————————————

MMA Flag
Brogan Walker vs Gabby Romero
PXC 49, UOG Field House, Guam

w Brogan Walker / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Brogan Walker defeats Gabby Romero via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Leah Steffensen vs Brittany Wilson
SteelFist Fight Night 36: Conflict, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States

w Brittany Wilson / Guillotine R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Brittany Wilson defeats Leah Steffensen via guillotine choke at 2:35 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chelsya Howard vs Bernadette Lujan
Jeremy Horn’s Elite Fight Night 27, The Complex, Salt Lake City, Utah, United States

w Chelsya Howard / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Chelsya Howard defeats Bernadette Lujan via TKO (Punches) in round 2

—————————————————————

Muay Thai Flag
Paola Cappucci vs Jennifer Colomb
Lacanau, France

63.5kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sandra Sevilla vs Saifah Sor Suparat
WCF, West Coast Fighting, Lacanau, France

57kg, 4×3

—————————————————————

Aug 8

Saturday

Boxing Flag
Eva Wahlstrom vs Everline Odero
Savonlinna, Finland

w Eva Wahlström / UD

Lightweight, 8×2. Eva Wahlström defeats Everline Odero via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Elga Comastri vs Vissia Trovato
PalaG, Gatteo-a-Mare, Emilia Romagna, Italy

w Vissia Trovato / PTS

Featherweight, 4×2. Vissia Trovato makes her debut and defeats Elga Comastri via points

—————————————————————

Boxing Flag
Poula Estrada vs Blanca Raymundo
Pioneer Event Center, Lancaster, California, USA

w Poula Estrada / UD

Super Flyweight, 4×2. Poula Estrada defeats Blanca Raymundo via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Nicola Pietro Ciriani vs Yassine Habachi
PalaG, Gatteo-a-Mare, Emilia Romagna, Italy

w Nicola Pietro Ciriani / PTS

Cruiserweight, 6×2. Nicola Pietro Ciriani defeats Yassine Habachi via points

—————————————————————

Boxing Flag
Sari Kuutsa vs Suzana Radovanovic
Savonlinna, Finland

w Sari Kuutsa / TKO R5

Welterweight, 6×2. Sari Kuutsa defeats Suzana Radovanovic via TKO at 1:11 of round 5

—————————————————————

Boxing Flag
Cecilia Comunales vs Lina Milagros Tejada
Radisson Victoria Plaza, Montevideo, Uruguay

w Cecilia Comunales† / UD

Super Lightweight, 10×2. Cecilia Comunales defeats Lina Milagros Tejada via unanimous decision to win the vacant WBC International female super lightweight title

—————————————————————

MMA Flag
Funky Monkey Shimada vs Karei Date
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan

w Funky Monkey Shimada / KO/TKO R2

121lbs, 2×5. Funky Monkey Shimada defeats Karei Date via KO/TKO Ground and Pound at 0:37 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Bianca Daimoni vs Priscila de Souza
Americas FC 4, Ginásio da Neva, Cascavel, Parana, Brazil

w Bianca Daimoni / TKO R2

134lbs, 3×5. Bianca Daimoni defeats Priscila de Souza via TKO (Kick to the body) at 2:35 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Dayane Mestrinha vs Mayra Cantuária
ACC 3, Ginásio Rio Vermelho, Goiania, Goias, Brazil

nc No Contest

134lbs, 3×5. This fight was deemed a No Contest at 4:26 of round 1 due to a premature stoppage

—————————————————————

MMA Flag
Aline Cruz da Silva vs Daniela Gomes da Silva Ferreira
ACC 3, Ginásio Rio Vermelho, Goiania, Goias, Brazil

w Aline Cruz da Silva / TKO R1

126lbs, 3×5. Aline Cruz defeats Daniela Gomes via TKO (Punches) at 4:06 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Omura Neapolitan vs Senko Date
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan

w Omura Neapolitan / UD

121lbs, 2×5. Omura Neapolitan defeats Senko Date via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jissho Date vs Yayoi Inoue
Tachikawa Real Fighting Girls: Road to DEEP JEWELS, T-Rex: Chapter 1, Tachikawa Colosseum, Tokyo, Japan

w Jissho Date / Decision

99lbs, 2×5. Jissho Date defeats Yayoi Inoue via decision

—————————————————————

MMA Flag
Calie Cutler vs Lindsay Garbatt
WXC 59: Homeland Pride, Taylor Sportsplex, Taylor, Michigan, United States

w Calie Cutler / UD

Strawweight, 3×5. Calie Cutler defeats Lindsay Garbatt via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Sara McMann vs Amanda Nunes
UFC Fight Night 73: Teixeira vs. St. Preux, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, United States

w Amanda Nunes / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Amanda Nunes defeats Sara McMann via Rear-Naked Choke at 2:53 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alex Stobbe vs Casi Jo Lee
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alannah Arnett vs Yoko Kowaas
Hardrock MMA 74, Derby Park Expo Five, Louisville, Kentucky, United States

w Alannah Arnett / Armbar R1

(120lbs), 3×3. Alannah Arnett defeats Yoko Kowaas via armbar at 1:55 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kelsey Adkins vs Stephanie Hull
EFC 1: The Local Talent, Beech Activity Center, Wichita, Kansas, United States

w Kelsey Adkins / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Kelsey Adkins defeats Stephanie Hull via armbar at 2:04 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Christina Ferency vs Alex Stobbe
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States

w Christina Ferency / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Christina Ferency vs Alex Stobbe via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Nekah Dmitriyeva vs Christina Ferency
DCS 18: Arocho vs. Rojas, Heartland Events Center, Grand Island, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kelsey Adkins vs Emily Ducote
EFC 1: The Local Talent, Beech Activity Center, Wichita, Kansas, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

 

 

Aug 9

Sunday

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Anita Hortobagyi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Erika Kalderas / UD

Super Bantamweight, 6×2. Erika Kalderas defeats Anita Hortobagyi via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Rika Hamada vs Yuko Kiryu
Pancrase 269, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Rika Hamada / Guillotine R3

(106lbs), 3×3. Rika Hamada defeats Yuko Kiryu via guillotine choke at 1:36 of round 3

—————————————————————

 

Aug 10

Monday

Boxing Flag
Kleopatra Tolnai vs Agnes Draxler
Feja Fitness, Budapest, Hungary

w Kleopatra Tolnai / PTS

Super Flyweight, 8×2. Kleopatra Tolnai defeats Agnes Draxler via points

—————————————————————

 

Aug 12

Wednesday

Boxing Flag
Julia Kiss vs Eva Pakozdi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w  Julia Kiss / UD

Bantamweight, 6×2.  Julia Kiss defeats Eva Pakozdi via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Szilvia Szabados vs Eva Kolos
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w  Szilvia Szabados / TKO R3

Middleweight, 6×2.  Szilvia Szabados defeats Eva Kolos via TKO in round 3

—————————————————————

 

Aug 14

Friday

Boxing Flag
Leighandre Jegels vs Mariana Giselle Clausi
Orient Theatre, East London, Eastern Cape, South Africa

w Leighandre Jegels / TKO R8

Flyweight, 8×2.  Leighandre Jegels defeats Mariana Giselle Clausi via TKO at 1:47 of round 8

—————————————————————

Boxing Flag
Mayra Hernandez vs Jasmine Clarkson
Greenwood Cultural Center, Tulsa, Oklahoma, USA

w Mayra Hernandez / UD

Featherweight, 5×2.  Mayra Hernandez defeats Jasmine Clarkson via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Christina Fuentes vs Patricia Alcivar
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, USA

nc No Contest

Super Flyweight, 10×3. This fight was deemed a No Contest at 0:34 of round 4 due to an accidental injury

—————————————————————

Boxing Flag
Jenifer Perez vs Ana Lozano
Barranquilla, Colombia

w Ana Lozano / TKO R3

Featherweight, 6×2.  Ana Lozano defeats Jenifer Perez via TKO at 1:00 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Yolanda Vega vs Serafina Vasquez
Avenida Revolucion, Tijuana, Baja California, Mexico

w Yolanda Vega / UD

Super Featherweight, 4×2.  Yolanda Vega makes her debut and defeats Serafina Vasquez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Anahi Esther Sanchez vs Dahiana Santana
Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina

w Anahi Esther Sanchez / UD

Featherweight, 6×2.  Anahi Esther Sanchez defeats Dahiana Santana via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Peggy Morgan vs Jessy Miele
CES 30, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States

w Peggy Morgan / UD

Featherweight (145lbs), 3×5. Peggy Morgan defeats Jessy Miele via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Hera Tamati vs Brooke McLeod
Minotaur 1: Unleashed, Reggio Calabra Club, Parkville, Victoria, Australia

w Hera Tamati / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Hera Tamati defeats Brooke McLeod via TKO (Punches) in round 2

—————————————————————

MMA Flag
Fallon Fox vs Randi Miller
Prize FC 10: Rock N’ Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Brittney Elkin vs Lacie Jackson
Prize FC 10: Rock N’ Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Courtney King vs Gurusahai Good
Prize FC 10: Rock N’ Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States

w Gurusahai Good /  UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Gurusahai Good defeats Courtney King via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Mallory Martin vs Brittany Boone
Prize FC 10: Rock N’ Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

 

Aug 15

Saturday

Boxing Flag
Lori Andrews vs Tiffany Leichliter
Lumiere Casino, Saint Louis, Missouri, USA

w Lori Andrews / TKO R1

Welterweight, 4×2. Both fighters make their debut.  Lori Andrews defeats Tiffany Leichliter via TKO at 0:26 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Guzman vs Yuneska Sulbaran
Centro Comercial Hyper Jumbo, Maracay, Venezuela

w Eva Guzman / TKO R2

Minimumweight, 4×2. Yuneska Sulbaran makes her pro boxing debut. Eva Guzman defeats Yuneska Sulbaran via TKO at 1:08 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Maricela Cornejo vs Latashia Burton
Wynwood Stadium, Miami, Florida, USA

w Maricela Cornejo† / UD

Middleweight, 10×2. Maricela Cornejo defeats Latashia Burton via unanimous decision to win the vacant WBC International female middleweight title

—————————————————————

MMA Flag
Ariane Lipski vs Marta Souza
Copa Striker’s House 52, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

w Ariane Lipski / UD

(126lbs), 3×5. Ariane Lipski defeats Marta Souza Jones via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Viridiana Gonzalez vs Nayeli Martinez
WFC Mexico 14, Circulo Gymnasium, Reynosa, Tamaulipas, Mexico

w Viridiana Gonzalez / TKO R2

3×5. Viridiana Gonzalez defeats Nayeli Martinez via TKO (Head Kick & Punches) in round 2

—————————————————————

MMA Flag
Andy Nguyen vs Corrie Ward
VFA: Round 6, Lake Charles Civic Center, Lake Charles, Louisiana, United States

w Andy Nguyen / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Andy Nguyen defeats Corrie Ward via TKO (Punches) at 4:48 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Ruby Escarcega vs Vanelly Sanchez Orozco
FMP 28: We Don’t Stop, Municipal Gymnasium, Camargo, Chihuahua, Mexico

w Ruby Escarcega / N/A

(106lbs), 3×5. Ruby Escarcega defeats Vanelly Sanchez Orozco

—————————————————————

Boxing Flag
Pearl Gonzalez vs Valeria Mejia
XFO 56: Outdoor War 11, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States

w Pearl Gonzalez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Pearl Gonzalez defeats Valeria Mejia via TKO (Punches) at 3:34 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Yoo Jin Jung vs Naouel Bourbia
Hardrock MMA 74, Derby Park Expo Five, Louisville, Kentucky, United States

w Yoo Jin Jung / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Yoo Jin Jung defeats Naouel Bourbia via armbar at 4:07 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Rachael Swatez vs Chaleur Jones
Fight Night At The Corral, Stampede Corral, Calgary, Alberta, Canada

w Rachael Swatez / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Rachael Swatez defeats Chaleur Jones via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Bruna Ellen vs Pamela Mara Assis
Max Fight 16, Clube de Regatas Campinas, Campinas, Sao Paulo, Brazil

w Bruna Ellen / TKO R1

(121lbs), 3×5. Bruna Ellen defeats Pamela Mara Assis via TKO (Doctor Stoppage) at 4:28 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anita Yeo vs Mardeana Maulana
Ultimate Beatdown 17, Plaza Sentosa, Johor Bahru, Malaysia

w Anita Yeo / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Anita Yeo defeats Mardeana Maulana via TKO (Referee Stoppage) in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Devaney Clayton vs Rachel Sparling
VFA: Round 6, Lake Charles Civic Center, Lake Charles, Louisiana, United States

w Devaney Clayton / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Devaney Clayton defeats Rachel Sparling via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jayme Hinshaw vs Wendy Simmons
KOTC: Grind, Sheraton Albuquerque Uptown, Albuquerque, New Mexico, United States

w Jayme Hinshaw / Submission R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jayme Hinshaw defeats Wendy Simmons via submission at 2:08 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Caitlin Sammons vs Lindsey VanZandt
Breakthrough MMA 17: Champions Emerge, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Caitlin Sammons / Armbar R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Caitlin Sammons defeats Lindsey VanZandt via armbar at 1:39 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jamie Mahoney vs Arshia Rahman
XFO 56: Outdoor War 11, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States

w Jamie Mahoney / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jamie Mahoney defeats Arshia Rahman via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chelsea McCoy vs Nekah Dmitriyeva
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States

w Chelsea McCoy† / KO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Nekah Dmitriyeva defends her LHE Flyweight Championship title and is defeated by Chelsea McCoy via KO at 0:09 of round 1, making McCoy the new champion

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Quiana Keel vs Tara Graff
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States

w Quiana Keel / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Quiana Keel defeats Tara Graff via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Fitzpatrick vs Maria Corona
KOTC: Future Legends 30, Eastside Cannery Casino & Hotel, Las Vegas, Nevada, United States

w Hannah Fitzpatrick / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Quiana Keel defeats Tara Graff via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chi Sheibley vs Chelsea Lewis
KOTC: Future Legends 30, Eastside Cannery Casino & Hotel, Las Vegas, Nevada, United States

w Chi Sheibley / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Chi Sheibley defeats Chelsea Lewis via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Evie Johnson vs Candace Maricle
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5. vacant LHE Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tara Graff vs Cindy Raggo
Sprawl N Brawl 4, The Meadow Event Park, Doswell, Virginia, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

 

Aug 16

Sunday

Boxing Flag
Dalia Vasarhelyi vs Tia Sandorfi
Feja Fitness, Budapest, Hungary

w Tia Sandorfi / KO R1

Lightweight, 8×2. Tia Sandorfi makes her debut and defeats Dalia Vasarhelyi via KO in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Jéssica Delboni vs Cristiane Lima
Rei da CBX 2, Ginásio do Colégio São José, Salvador, Bahia, Brazil

w Jéssica Delboni / UD

(106lbs), 3×5. Jéssica Delboni defeats Cristiane Lima via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Taila Santos vs Gisele Moreira
Aspera FC 23, Centro Social Urbano Itaum, Joinville, Santa Catarina, Brazil

w Taila Santos / UD

(139lbs). Mariza Nina Loch defeats Juliana Werner via KO/TKO in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Mariza Nina Loch vs Juliana Werner
Aspera FC 23, Centro Social Urbano Itaum, Joinville, Santa Catarina, Brazil

w Mariza Nina Loch / KO/TKO R1

(134lbs), 3×5. Taila Santos defeats Gisele Moreira via unanimous decision

—————————————————————

 

Aug 17

Monday

Boxing Flag
Diana Ayala vs Yoleima Blanco
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia

w Diana Ayala / RTD R2

Super Bantamweight, 8×2. Diana Ayala defeats Yoleima Blanco via retirement in round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Haydee Zapa vs Mayerlis Gonzalez
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia

w Haydee Zapa / KO R1

Minimumweight, 4×2. Both fighters make their debut.  Haydee Zapa defeats Mayerlis Gonzalez via KO at 0:10 of round 1

—————————————————————

 

Aug 21

Friday

Boxing Flag
Cintia Larrosa vs Pamela Diaz
Recreo Jardín de Paz, Km. 88, Buenos Aires, Argentina

w Cintia Larrosa / KO R3

Super Lightweight, 6×2. Cintia Larrosa defeats Pamela Diaz via KO in round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Florencia Larrosa vs Mariel Yamila Borda
Recreo Jardín de Paz, Km. 88, Buenos Aires, Argentina

w Florencia Larrosa / KO R1

Lightweight, 6×2. Florencia Larrosa defeats Mariel Yamila Borda via KO in round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Alejandra Jimenez vs Alejandra Soledad Dominguez
Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexico

w Alejandra Jimenez / KO R4

Heavyweight, 4×2. Alejandra Soledad Dominguez makes her pro boxing debut. Alejandra Jimenez defeats Alejandra Soledad Dominguez via KO at 1:48 of round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Maria Cecilia Roman vs Gloria Yancaqueo
Estadio Aldo Cantoni, San Juan, San Juan, Argentina

w Maria Cecilia Roman / MD

Featherweight, 4×2. Maria Cecilia Roman defeats Gloria Yancaqueo via majority decision

—————————————————————

 

Aug 22

Saturday

Boxing Flag
Basilia Mancilla vs Endrimar Pirona
Parque Ferial Azael Martinez, Villa del Rosario, Venezuela

w Basilia Mancilla / MD

Flyweight, 4×2. Basilia Mancilla defeats Endrimar Pirona via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Noemi Bosques vs Marisol Miranda
Trade Winds Resort, Saint Petersburg, Florida, USA

w Noemi Bosques† / MD

Super Flyweight, 8×3. Noemi Bosques defeats Marisol Miranda via unanimous decision to win the vacant Women’s International Boxing Association International super flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Julia Kiss
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Erika Kalderas / TKO R3

Super Bantamweight, 8×2. Erika Kalderas defeats Julia Kiss via TKO in round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Lesly Morales vs Angelica Dominguez
Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

w Lesly Morales / UD

Featherweight, 4×2. Lesly Morales defeats Angelica Dominguez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Lourdes Juarez vs Daisy Ceja
Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

w Lourdes Juarez / UD

Flyweight, 4×2. Lourdes Juarez defeats Daisy Ceja via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Estrella Valverde vs Mariela Jimenez Catorce
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico

w Estrella Valverde / TKO R5

Bantamweight, 8×2. Estrella Valverde defeats Mariela Jimenez Catorce via TKO at 1:02 of round 5

—————————————————————

Boxing Flag
Carmen Elizabeth Amado vs Veronica Ixehuatl
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico

w Carmen Elizabeth Amado / KO

Light Flyweight, 4×2. Carmen Elizabeth Amado defeats Veronica Ixehuatl via KO

—————————————————————

Boxing Flag
Cristina Garduno vs Irene Cibrian
Coliseo Olimpico de la UG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

w Cristina Garduno / UD

Light Flyweight, 4×2. Both fighters make their debut. Cristina Garduno defeats Irene Cibrian via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Jessica McCaskill vs Tyrea Nichole Duncan
Horseshoe Casino, Hammond, Indiana, USA

w Jessica McCaskill / TKO R2

Lightweight, 4×2. Both fighters make their pro Boxing debut. Jessica McCaskill defeats Tyrea Nichole Duncan via TKO at 1:22 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Victoria Noelia Bustos vs Gloria Yancaqueo
Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina

w Victoria Noelia Bustos† / UD

Lightweight, 10×2.  Victoria Noelia Bustos defeats Claudia Andrea Lopez via unanimous decision to win the IBF World female lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Cristina Beatriz Cuevas vs Roxana Beatriz Laborde
Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina

w Cristina Beatriz Cuevas / UD

Super Lightweight, 4×2. Cristina Beatriz Cuevas defeats Roxana Beatriz Laborde via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Carolina Rodriguez vs Tenkai Tsunami
Gimnasio Sokol, Antofagasta, Chile

w Carolina Rodriguez† / UD

Bantamweight, 10×2. Carolina Rodriguez defeats Tenkai Tsunami via unanimous decision to win the IBF World female bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Miriam Avila vs Maria Elena Villalobos
La Capilla de Sadi, Carnot, Distrito Federal, Mexico

w Miriam Avila / SD

Featherweight, 10×2. Miriam Avila defeats Maria Elena Villalobos via split decision to win the vacant Mexico female featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Colleen Schneider vs Diana Reyes
AMK 3, Fausto Gutierrez Moreno Auditorium, Tijuana, Baja California, Mexico

w Colleen Schneider / TKO R3

3×5. Colleen Schneider defeats Diana Reyes via TKO (Doctor Stoppage) at 3:51 of round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Kathy Long vs Mixia Medina
AMK 3, Fausto Gutierrez Moreno Auditorium, Tijuana, Baja California, Mexico

w Kathy Long / UD

3×5.  Kathy Long defeats Mixia Medina via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Anita Hoehenleiter vs Tara White
Knockout MMA: Battle for the Belts, Next Level Sports Complex, Garden Grove, California, United States

w Tara White / SD

Lightweight (155lbs), 3×2.  Tara White defeats Anita Hoehenleiter via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Susy Watson vs Sarah Alpar
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Sarah Alpar† / TKO R2

Flyweight (125lbs), 5×5. Sarah Alpar defeats Susy Watson via TKO (Punches) at 4:33 of round 2 to win the vacant SCS Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Lyle Lutz vs Ayodele Young
Warrior Nation Fight Series 32, Wyandot County Fairgrounds, Upper Sandusky, Ohio, United States

w Ayodele Young / KO/TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Ayodele Young defeats Lyle Lutz via KO/TKO at 1:20 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Jeana Pinelli vs Jackie Vandenburgh
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

w Jeana Pinelli / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Jeana Pinelli defeats Jackie Vandenburgh via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Jaimee Nievera vs Angela Danzig
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

Boxing Flag
Satomi Takano vs Jung Eun Park
Road FC 25, Chiak Stadium, Wonju, South Korea

w Satomi Takano / MD

(106 lbs). Satomi Takano defeats Jung Eun Park via majority decision

—————————————————————

MMA Flag
Kathy Long vs Mixia Medina
AMK MMA, Tijuana, Mexico

w Kathy Long / UD

Medina replaces Apolonia Piña. Kathy Long defeats Mixia Medina via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Priscila Ferreira vs Carol Cunha
Face to Face 12, Centro de Eventos Ribalta, Rio de Janeiro, Brazil

Bout Cancelled

Bantamweight (134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bridgett Nielson vs Camee Adams
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States

w Bridgett Nielson / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Bridgett Nielson defeats Camee Adams via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lucia Rivera vs Gordon McKay
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States

w Lucia Rivera / RNC R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Lucia Rivera defeats Gordon McKay via Rear-Naked Choke at 2:13 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Natasha Nagel vs Erica Senia
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States

w Natasha Nagel / TKO R3

(160lbs), 3×3. Natasha Nagel defeats Erica Senia via TKO (Punches) at 1:57 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Crystal Anderson vs Brianna Wilding
South Valley Slam, Deer Hunter Pub & Grill, Spanish Fork, Utah, United States

w Brianna Wilding / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Brianna Wilding defeats Crystal Anderson via Rear-Naked Choke at 2:04 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Katherine Mendoza vs Jennifer Potosme
NFC 22: Stubbert vs. Lacayo 2, Hotel Las Mercedes, Managua, Nicaragua

w Jennifer Potosme / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jennifer Potosme defeats Katherine Mendoza via Rear-Naked Choke at 2:39 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cristhel Ruiz vs Jessenia Hernandez
NFC 22: Stubbert vs. Lacayo 2, Hotel Las Mercedes, Managua, Nicaragua

w Cristhel Ruiz / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Cristhel Ruiz defeats Jessenia Hernandez via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Laura Dettman vs Fabiana Jorge
SCL: Rumble on the Mountain, Thunder Mountain Amphitheatre, Loveland, Colorado, United States

w Laura Dettman / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Laura Dettman defeats Fabiana Jorge via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amber Willard vs Candace Maricle
WFC 42, Belle of Baton Rouge Casino & Hotel, Baton Rouge, Louisiana, United States

w Candace Maricle / KO/TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×5. Candace Maricle defeats Amber Willard via KO/TKO in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tiffani Jenkins vs Kimberly West
Valor Fights 25: Go For Gold, Smokey Mountain Convention Center, Pigeon Forge, Tennessee, United States

w Tiffani Jenkins / Submission R1

(110lbs), 3×3. Tiffani Jenkins defeats Kimberly West via submission in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kayla Stricker vs Hannah Goldy
SHP 40, Belk Activity Center, Tuscaloosa, Alabama, United States

w Kayla Stricker / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Kayla Stricker defeats Hannah Goldy via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Paige Farley vs Fernanda Araujo
SHP 40, Belk Activity Center, Tuscaloosa, Alabama, United States

d Draw

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kate Brummitt vs Liz Lewis
GOTC MMA 18: Wilkins vs. Hanna, Syria Shrine, Cheswick, Pennsylvania, United States

w Liz Lewis / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×2. Liz Lewis defeats Kate Brummitt via KO/TKO at 1:40 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Melissa Gasdick vs Charity Walker
GOTC MMA 18: Wilkins vs. Hanna, Syria Shrine, Cheswick, Pennsylvania, United States

w Melissa Gasdick† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Melissa Gasdick defeats Charity Walker via unanimous decision to win the GOTC Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Keelin Gallup vs Edna Martinez
Dragon House 21, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

w Keelin Gallup / Submission R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Keelin Gallup defeats Edna Martinez via Submission at 1:08 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alex McBride vs Katie Holloman
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

w Alex McBride / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Alex McBride defeats Katie Holloman via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cheyanne Vlismas vs Ashley Greenway
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

w Ashley Greenway / Armbar R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Ashley Greenway defeats Cheyanne Vlismas via Armbar at 1:28 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Robin Wissmann vs Alexa Conners
USFFC 24: Aftershock, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

w Alexa Conners† / TKO R4

Bantamweight (135lbs), 5×3. Alexa Conners defeats Robin Wissmann via TKO (Retirement) at 3:00 of round 4 to win the vacant USFFC Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Jacobson vs Cynthia Bottelberghe
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States

w Sarah Jacobson / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Sarah Jacobson defeats Cynthia Bottelberghe via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Singer vs Stephanie Helmers
3 River Throwdown 8, Copeland Park, aCrosse, Wisconsin, United States

w Stephanie Helmers / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Stephanie Helmers defeats Hannah Singer via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kenia Rosas vs Emily Ducote
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Emily Ducote / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Emily Ducote defeats Kenia Rosas via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Morgan Solis vs Shana Dobson
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 5×3. vacant SCS Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Benita Valles vs Destiny Hudson
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kate Teehee vs Christina Valentine
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Christina Valentine / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Christina Valentine defeats Kate Teehee via TKO (Referee Stoppage) at 2:39 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stephanie Geltmacher vs Bella Wasserman
Sugar Creek Showdown 27: Survival, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

K1 Flag
Sylwia Juskiewicz vs Anissa Meksen
Venom Victoy World Series, Hungary

54kg

—————————————————————

 

Aug 23

Sunday

MMA Flag
Maryna Moroz vs Valérie Létourneau
UFC Fight Night 74: Holloway vs. Oliveira, SaskTel Centre, Saskatoon, Saskatchewan, Canada

w Valérie Létourneau / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Valérie Létourneau defeats Maryna Moroz via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Meryem Uslu vs Cassie Robinson
Manchester, England, UK

55.5kg

—————————————————————

 

Aug 27

Thursday

Boxing Flag
Seniesa Estrada vs Maria Andaverde
The Hangar, Costa Mesa, California, USA

w Seniesa Estrada / UD

Flyweight, 4×2. Maria Andaverde makes her pro boxing debut. Seniesa Estrada defeats Maria Andaverde via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Isabelle Pare vs Amanda Lino
EFC Worldwide 43, Durban ICC, Inkosi Albert Luthuli ICC Complex, 45 Bram Fischer Rd, Durban, 4001, South Africa

w Isabelle Pare / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Isabelle Pare defeats Amanda Lino via Rear-Naked Choke in round 1

—————————————————————

 

Aug 28

Friday

Boxing Flag
Louisa Hawton vs Yodying Superchamp
WA Italian Club, Perth, Western Australia, Australia

w Louisa Hawton / TKO

Minimumweight, 8×2. Louisa Hawton defeats Yodying Superchamp via TKO

—————————————————————

Boxing Flag
Karen Elizabeth Carabajal vs Silvia Fernanda Zacarias
Club General Mitre, Avellaneda, Buenos Aires, Argentina

w Karen Elizabeth Carabajal / UD

Featherweight, 6×2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Silvia Fernanda Zacarias via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Kenia Enriquez vs Lorena Arias
Salon Mezzanine, Tijuana, Baja California, Mexico

w Kenia Enriquez / TKO R4

Light Flyweight, 6×2. Kenia Enriquez defeats Lorena Arias via TKO at 1:24 of round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Amaris Quintana vs Lesly Villanueva
Salon Mezzanine, Tijuana, Baja California, Mexico

Bout Cancelled

Light Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Sharrodene Fortuin vs Maria Magdalena Rivera
South Africa

w Sharrodene Fortuin / SD

Bantamweight, 10×2.  Sharrodene Fortuin defeats Maria Magdalena Rivera via split decision to win the vacant International Boxing Organization World female bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Samatha Salazar vs Ashley Jamillah King
Worthington Hotel, Fort Worth, Texas, USA

nc No Contest

Super Bantamweight, 4×2. This fight was deemed a No Contest at 1:23 of round 1 due to an accidental head butt

—————————————————————

Kickboxing Flag
Mary Cruz Jimenez vs Mari Carmen
CMX 3, Ezequiel Montes Municipal Auditorium,  Ezequiel Montes, Queretaro, Mexico

w Mary Cruz Jimenez

Mary Cruz Jimenez defeats Mari Carmen

—————————————————————

MMA Flag
Ilima-Lei Macfarlane vs Maria Rios
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States

w Ilima-Lei Macfarlane / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Maria Rios via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Marloes Coenen vs Arlene Blencowe
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States

w Marloes Coenen / Armbar R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Marloes Coenen defeats Arlene Blencowe via armbar at 3:23 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Adrienna Jenkins vs Lissette Neri
Bellator 141: Guillard vs. Girtz, Pechanga Resort & Casino, Temecula, California, United States

w Adrienna Jenkins / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Adrienna Jenkins defeats Lissette Neri via TKO (Punches) at 2:38 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bi Nguyen vs Denise Bruckner
Legacy FC 44: Araujo vs. Morono, Houston Arena Theater, Houston, Texas, United States

w Bi Nguyen / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Bi Nguyen defeats Denise Bruckner via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Elizabeth Palacios vs Jasmine Crawford
Rocks Xtreme MMA 16, Palmer Event Center, Austin, Texas, United States

w Elizabeth Palacios / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Elizabeth Palacios defeats Jasmine Crawford via TKO (Punches) at 0:10 of round 3

—————————————————————

 

Aug 29

Saturday

Boxing Flag
Anely Hernandez vs Elena Rojo
Arena JM Boxing, Vista Hermosa de Negrete, Michoacán de Ocampo, Mexico

w Elena Rojo / UD

Light Flyweight, 8×2. Elena Rojo defeats Anely Hernandez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Adriana Valdes vs Monica Sanchez
Arena JM Boxing, Vista Hermosa de Negrete, Michoacán de Ocampo, Mexico

w Monica Sanchez / SD

Minimumweight, 4×2. Monica Sanchez defeats Adriana Valdes via split decision

—————————————————————

Boxing Flag
Evgeniya Zablotskaya vs Olga Zabavina
Club A2, Saint Petersburg, Russia

w Evgeniya Zablotskaya / TKO R5

Light Flyweight, 6×2. Olga Zabavina makes her pro boxing debut. Evgeniya Zablotskaya defeats Olga Zabavina via TKO at 0:27 of round 5

—————————————————————

Boxing Flag
Shaunagh Brown vs Xena Ball
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom

w Xena Ball / PTS

Cruiserweight, 4×2. Both fighters make their debut. Xena Ball defeats Shaunagh Brown via points

—————————————————————

Boxing Flag
Marianne Marston vs Jekaterina Lecko
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom

w Marianne Marston / TKO R2

Bantamweight, 6×2. Marianne Marston defeats Jekaterina Lecko via TKO at 1:50 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Sam Smith vs Alina Lisova
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom

w Sam Smith / TKO R1

Lightweight, 6×2. Alina Lisova makes her pro boxing debut. Sam Smith defeats Alina Lisova via TKO in round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Yazmin Rivas vs Kandy Sandoval
San Luis Potosí, Mexico

w Yazmin Rivas† / UD

Bantamweight, 10×2. Yazmin Rivas defeats Kandy Sandoval via unanimous decision to win the WBC World female bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Kandyce Williams vs Juana Felix
Billares Perro Salado, Tijuana, Baja California, Mexico

Bout Cancelled

Super Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Janeth Perez vs Alma Lizeth De la Cruz
Palenque de las Fiestas de Octubre, Zapopan, Jalisco, Mexico

w Janeth Perez / UD

Bantamweight, 8×2. Janeth Perez defeats Alma Lizeth De la Cruz via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Isabel Millan vs Cecilia Santoscoy Ramirez
Montemorelos, Nuevo León, Mexico

w Isabel Millan† / UD

Flyweight, 10×2.  Isabel Millan defeats Cecilia Santoscoy Ramirez via unanimous decision to win the vacant World Boxing Federation International female flyweight title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Yulihan Alejandra Luna Avila† vs Maureen Shea
Empire City Casino, Yonkers, New York, United States

d Draw

Super Bantamweight, 10×2. Yulihan Alejandra Luna Avila successfully defends her IBF World super bantamweight title after fighting to a Draw (Split)

—————————————————————

MMA Flag
Danielle Taylor vs Jamie Colleen
DKOTC: Bitter Rivals, Citizen’s Business Bank Arena, Ontario, California, United States

w Jamie Colleen / KO R4

Strawweight (115lbs), 5×5. Jamie Collen defeats Danielle Taylor via KO (Punch) at 1:47 of round 4 and becomes the new KOTC Strawweight Champion

—————————————————————

MMA Flag
Emi Tomimatsu vs Natsuki Shimomakise
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Emi Tomimatsu / Armbar R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Emi Tomimatsu defeats Natsuki Shimomakise via Armbar at 2:43 of round 1

—————————————————————

Grappling Flag
Megumi Sugimoto vs Natsumi Mukai
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Natsumi Mukai / Kimura R1

Estimated to be at Strawweight (115lbs). Natsumi Mukai defeats Megumi Sugimoto via Kimura at 3:29 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Miyoko Kusaka vs Ayaka Hamasaki
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

d Draw

1×5.

—————————————————————

MMA Flag
Miyoko Kusaka vs Mei Yamaguchi
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

d Draw

1×5.

—————————————————————

MMA Flag
Miyoko Kusaka vs Yukiko Seki
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

d Draw

1×5.

—————————————————————

MMA Flag
Takayo Hashi vs Ji Yeon Kim
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Ji Yeon Kim† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Takayo Hashi defends her DJ Bantamweight Championship title and is defeated by Ji Yeon Kim via unanimous decision, making Kim the new champion

—————————————————————

MMA Flag
Mizuki Inoue vs Emi Fujino
DEEP JEWELS 9, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Mizuki Inoue / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Mizuki Inoue defeats Emi Fujino via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Salina Rowland vs Rebecca Palazzolo
Rocky Mountain MMA 11: Fist of Fury 2, Sweetwater Events Complex, Rock Springs, Wyoming, United States

w Rebecca Palazzolo / KO/TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Rebecca Palazzolo defeats Salina Rowland via KO/TKO at 2:41 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Philina Zimmerman vs Annjeanette Moore
Iowa Challenge 119, Burlington Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States

w Annjeanette Moore / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Annjeanette Moore defeats Philina Zimmerman via rear-naked choke at 0:29 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alexis Ryan vs Sabryna Schiet
Title Quest, St. Croix Casino, Danbury, Wisconsin, United States

w Sabryna Schiet / KO/TKO R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Sabryna Schiet defeats Alexis Ryan via KO/TKO at 1:02 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shawna Tyler vs Tina Brown
Cage of Honor 66, The Venue, Cape Girardeau, Missouri, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Madeleine Reid vs Terri Triplett
Cage of Honor 66, The Venue, Cape Girardeau, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jennifer Clausius vs Angie Plaul
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

w Jennifer Clausius / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jennifer Clausius defeats Angie Plaul via armbar at 1:03 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jennifer Polisano vs Kaitlynn Perkins
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

w Jennifer Polisano / Guillotine R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Jennifer Polisano defeats Kaitlynn Perkins via guillotine choke at 0:27 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Melissa Bartel vs Shauna Weare
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

w Shauna Weare / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Shauna Weare defeats Melissa Bartel via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gillian Robertson vs Melanie Camden
BOMAC 2: The Revenge, British Colonial Hilton, Nassau, New Providence

w Gillian Robertson / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Gillian Robertson defeats Melanie Camden via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Click vs Devon Estes
Cage Titans 25, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

w Sarah Click† / KO R3

Strawweight (115lbs), 5×3. Sarah Click defeats Devon Estes via KO (Punch) at 2:12 of round 3 to win the vacant Cage Titans FC Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bella Waters vs Amanda Brundige
Standing 8: Worlds Collide, The Lake George Forum, Lake George, New York, United States

w Amanda Brundige / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Amanda Brundige defeats Bella Waters via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Cook vs Shannon Goughary
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 5×3. vacant AAMMA Strawweight Championship

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Septien Johnson vs Crystal Ceaser
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3. vacant AAMMA Flyweight Championship

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amanda Benjamin vs Alyssa Vasquez
Absolute Action 43, BB&T Arena at Northern Kentucky University, Highland Heights, Kentucky, United States

w Amanda Benjamin / KO/TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Amanda Benjamin defeats Alyssa Vasquez via KO/TKO at 0:55 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alexis Ryan vs Sabryna Schiet
Title Quest, St. Croix Casino, Danbury, Wisconsin, United States

w Alexis Ryan / KO/TKO R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Alexis Ryan defeats Sabryna Schiet via KO/TKO at 1:02 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Michelle Robles vs Katerina Denny
Rocky Mountain MMA 11: Fist of Fury 2, Sweetwater Events Complex, Rock Springs, Wyoming, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

 

Aug 31

Monday

MMA Flag
Cristina Stanciu vs Irén Rácz
RXF 19: Kombat Fest Galați, Patinoarul Dunarea Galați, Galați, Romania

w Cristina Stanciu / Triangle Choke R1

(123lbs), 3×5. Cristina Stanciu defeats Irén Rácz via Triangle Choke in round 1

—————————————————————

 

 

August Female Fight Fixtures and Results

<< Prev Month Next Month >>

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
August Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
October 30, 2017
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2017 in the world. 147 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 27, 2017
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2017 in the world. 219 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 180 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
February Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
March Female Fight Fixtures and Results
March Female Fight Fixtures and Results
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Michele Aboro in 2000 at Unversum Gym, Hamburg, Germany
An interview with pioneer Michele Aboro – Part One
Female Fighters Unite Outcome
Female Fighters Unite Outcome
Alexis Rufus
Alexis Rufus Retires
Judgement Day 2: Payne vs Lomax
Judgement Day 2: Payne vs Lomax
Lauren Huxley “I will dominate and win”
Lauren Huxley “I will dominate and win”
Macy Chiasson
Macy Chiasson Interview, Amateur Fighter of the Year 2015
Kickstarter unsuccessful
Kickstarter unsuccessful
The Hatchet
The Hatchet
The Julie Kitchen Story – Part 1
The Julie Kitchen Story – Part 1
Akvile Vitkauskaite
Akvile Vitkauskaite MMA Fighter
Vicky Church “Celtic and crazy”
Vicky Church “Celtic and crazy”
Winner of 2013 Australian Muay Thai Awards: Best Australian Pro Fighter & Sexiest Australian Female Muay Thai Fighter
Caley Reece “We will put on a great show”
The 15 New Invicta Signees – Pt.1
The 15 New Invicta Signees – Pt.1
May Female Fight Fixtures and Results
May Female Fight Fixtures and Results
NCWB1 – An interview with David Damphousse
NCWB1 – An interview with David Damphousse
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2015 in the world. 235 fights / 22 countries