December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

December

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world.

178 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Dec 1

Thursday

Boxing

Yulia Kutsenko vs Olena Medvedenko

Maison Club, Tolyatti, Russia

Yulia Kutsenko / UD

Super Featherweight, 8×2. Yulia Kutsenko defeats Olena Medvedenko via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Larissa Pacheco vs Carol Yaiwaki

Mr. Cage 24, Ginásio do Centro de Formação Olímpica, Belem, Para, Brazil

(134lbs), 3×5. Mr. Cage Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Dec 2

Friday

Boxing

Kylie Hutt vs Sarah Dwyer

Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia

Kylie Hutt / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Kylie Hutt defeats Sarah Dwyer via TKO at 1:14 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Brenda Flores vs Jaiba Rodriguez

Grand Hotel, Tijuana, Baja California, Mexico

Brenda Flores / UD

8×2. Brenda Flores defeats Jaiba Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Latondria Jones vs Selene Arellano

Sam’s Town Hotel & Gambling Hall, Las Vegas, Nevada, United States

Latondria Jones / UD

Super Welterweight, 4×2. Latondria Jones defeats Selene Arellano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marta Branas vs Katherine Quintana

Fronton de Riazor, La Coruna, Galicia, Spain

Marta Branas / PTS

Bantamweight, 6×2. Marta Branas defeats Katherine Quintana via Points.

—————————————————————

Boxing

Mari Rodriguez vs Guadalupe Parra

Auditorio Municipal, Los Reyes La Paz, México, Mexico

Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sharon Morales vs Alondra Gonzalez Flores

Auditorio Municipal, Los Reyes La Paz, México, Mexico

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Adriana Valdes vs Graciela Lezama

Auditorio Municipal, Chaparaco, Michoacán de Ocampo, Mexico

Adriana Valdes / UD

Minimumweight, 4×2. Adriana Valdes defeats Graciela Lezama via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Susana Cruz Perez vs Sol Trevino

Auditorio Municipal, Chaparaco, Michoacán de Ocampo, Mexico

Susana Cruz Perez / SD

Minimumweight, 6×2. Susana Cruz Perez defeats Sol Trevino via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Shelly Vincent vs Marquita Lee

Twin River Event Center, Lincoln, Rhode Island, United States

Shelly Vincent / UD

Super Featherweight, 8×2. Shelly Vincent defeats Marquita Lee via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Francis Hernandez vs Susie Wyatt

Shamrock FC 279, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States

Francis Hernandez / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Francis Hernandez defeats Susie Wyatt via TKO (Punches) at 1:32 of round 1.

—————————————————————

MMA

Ariel Beck vs Kathina Catron

Legacy FC 63: Harris vs. Cobb, Hard Rock Hotel & Casino, Tulsa, Oklahoma, United States

Kathina Catron / UD

(130lbs), 3×5. Kathina Catron defeats Ariel Beck via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Marcela Yineris Nieto vs Lisbeth Lopez Silva

UCC Fantastic Fight Night 4: Final de Temporada, Fantastic Casino Albrook, Panama City, Panama

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Trisha Cicero vs Barbara Acioly

Titan FC 42: Lima vs. Jackson, The Watsco Center, Coral Gables, Florida, United States

Barbara Acioly / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Barbara Acioly defeats Trisha Cicero via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Jenny Huang vs April Osenio

ONE Championship: Age of Domination, Mall of Asia Arena, Pasay City, Philippines

Jenny Huang / Gogoplata R2

Atomweight (105lbs), 3×5. Jenny Huang defeats April Osenio via Gogoplata at 4:28 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ramona Pascual vs Sun Yoo Chun

IMPI Fighting Championship World Series: Asia 5, Southorn Indoor Stadium, Hong Kong

(137lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Estela Picu vs Teresa Diaz

Instinto Animal: La Noche de los Valientes, Colon Sports Club, Santiago del Estero, Argentina

Teresa Diaz

(139lbs), 3×5. Teresa Diaz defeats Estela Picu.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Scotella vs Hailee Wemple

Kickdown 126: Season’s Beatings 3, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emilee Prince vs Fotini Kandris

Valor Fights 39: Wheeler vs Allen, Knoxville Civic Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States

Fotini Kandris / UD

Flyweight (120lbs), 3×3. Fotini Kandris defeats Emilee Prince via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laila Corder vs Christina Ricker

Valor Fights 39: Wheeler vs Allen, Knoxville Civic Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States

Laila Corder / UD

(140lbs), 3×3. Laila Corder defeats Christina Ricker via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 3

Saturday

BJJ

Shayna Baszler vs Jessica Oliveira Flowers

Five Grappling Super League 2, San Diego, California, United States

Jessica Oliveira Flowers / Armbar

155 lbs, Brown Belt, No Gi. Jessica Oliveira Flowers defeats Shayna Baszler via Armbar.

—————————————————————

BJJ

Heather Raftery vs Catherine Fuhro Perret

Five Grappling Super League 2, San Diego, California, United States

Catherine Fuhro Perret / Decision

Brown Belt, Gi. Catherine Fuhro Perret defeats Heather Raftery via Decision.

—————————————————————

Boxing

Diana Laura Fernandez vs Sandra Hernandez

Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

Diana Laura Fernandez / UD

Flyweight, 10×2. Diana Laura Fernandez defeats Sandra Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lesly Morales vs Maria Elena Villalobos Espinoza

Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

Maria Elena Villalobos Espinoza / SD

8×2. Maria Elena Villalobos Espinoza defeats Lesly Morales via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Karina Fernandez vs Guadalupe Martinez Castillo

Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

Karina Fernandez / MD

Super Flyweight, 4×2. Karina Fernandez defeats Guadalupe Martinez Castillo via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Briana Gonzalez vs Bernadette Obregon

La Villita Maverick Plaza, San Antonio, Texas, United States

Briana Gonzalez / UD

Super Bantamweight, 4×2. Briana Gonzalez defeats Bernadette Obregon via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Plamena Dimova vs Ana Simeonova

Arena Armeec, Sofia, Bulgaria

Plamena Dimova / TKO R3

Flyweight, 6×2. Plamena Dimova defeats Ana Simeonova via TKO at 1:22 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Svetlana Kulakova vs Prisca Vicot

Khodynka Ice Palace, Moscow, Russia

Svetlana Kulakova† / UD

Super Lightweight, 10×2. Svetlana Kulakova defeats Prisca Vicot via Unanimous Decision to win the vacant International Boxing Organization World female super lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Estefany Vargas vs Cinthia Cardona

Arena Jalisco, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Estefany Vargas / TKO R3

Flyweight. Estefany Vargas defeats Cinthia Cardona via TKO at 1:04 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Jacky Calvo vs Yanely Hernandez

Centro de Convenciones, Acapulco, Guerrero, Mexico

Jacky Calvo / RTD R3

Flyweight. Jacky Calvo defeats Yanely Hernandez via Retirement at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Monserrat Vazquez vs Brenda Fernandez

Centro de Convenciones, Acapulco, Guerrero, Mexico

Brenda Fernandez / UD

Light Flyweight. Brenda Fernandez defeats Monserrat Vazquez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lourdes Juarez vs Noemi Bosques

Centro de Convenciones, Acapulco, Guerrero, Mexico

Lourdes Juarez / TKO R4

Super Flyweight, 10×2. Lourdes Juarez defeats Noemi Bosques via TKO at 1:22 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Kallia Kourouni vs Irma Balijagic Adler

Ufgauhalle, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany

Kallia Kourouni† / UD

Super Featherweight, 10×2. Kallia Kourouni defeats Irma Balijagic Adler via Unanimous Decision to win the Women’s International Boxing Federation World super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Wendy Vincent vs Ainara Mota

Complexe sportif de puisseaux, Montargis, Loiret, France

Draw

Featherweight, 4×2. Wendy Vincent and Ainara Mota fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Haiqin Chen vs Yujie Shi

ShenZhen Bao’an District Sports Center, Shenzhen, China

Haiqin Chen / UD

Super Featherweight, 4×2. Haiqin Chen defeats Yujie Shi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Anahi Dionicius vs Michelle Preston

Club Sportivo Rivadavia, Navarro, Buenos Aires, Argentina

Debora Anahi Dionicius† / UD

Super Flyweight, 10×2. Debora Anahi Dionicius defeats Michelle Preston via Unanimous Decision to win the IBF World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Katonya Fisher vs Claudia Gutierrez

Pacifica Cages, Pacifica, California, United States

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sara Flores vs Temitope Pedro

Pacifica Cages, Pacifica, California, United States

Welterweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Eliza Olson vs Tanzee Daniel

Pacifica Cages, Pacifica, California, United States

Heavyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Samantha Salazar vs Dalia Gomez

Pacifica Cages, Pacifica, California, United States

Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Melissa McMorrow vs Blanca Raymundo

Pacifica Cages, Pacifica, California, United States

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Jordanne Garcia vs TBA

Camel Rock Casino, Tesuque Pueblo, New Mexico, United States

Super Welterweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Lisa Noel Garland vs Natalie King

Holiday Inn, Johnson City, Tennessee, United States

Lisa Noel Garland / UD

Welterweight, 6×2. Lisa Noel Garland defeats Natalie King via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nataly Delgado vs Eva Guzman

Palacio Dorado, Panama City, Panama

Eva Guzman† / SD

Light Flyweight, 8×2. Eva Guzman defeats Nataly Delgado via Split Decision to win the vacant WBA Fedelatin female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Chanttall Martinez vs Paulina Cardona

Palacio Dorado, Panama City, Panama

Chanttall Martinez† / RTD R3

Super Bantamweight, 8×2. Chanttall Martinez defeats Paulina Cardona via Retirement in round 3 to win the vacant WBA Fedelatin female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Linda Laura Lecca vs Christina McMahon

National Stadium, Dublin, Ireland

Super Flyweight, 10×2. WBA World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Elina Tissen vs Gabriella Busa

Bundeswehrsportschule Halle A, Warendorf, Nordrhein-Westfalen, Germany

Elina Tissen†† / UD

Featherweight, 10×2. Elina Tissen defeats Gabriella Busa via Unanimous Decision to win the Women’s International Boxing Federation World featherweight title, vacant Global Boxing Union World featherweight title.

—————————————————————

Boxing

April Adams vs Lee Dittmar

Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia

Lee Dittmar† / SD

Super Bantamweight, 8×2. Lee Dittmar defeats April Adams via Split Decision to win the vacant Australia female super bantamweight title.

—————————————————————

MMA

Evva Johnson vs Heather Corder

Warrior FC: Bad Blood, The Center for Rural Development, Somerset, Kentucky, United States

Evva Johnson / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Evva Johnson defeats Heather Corder via Armbar at 3:10 of round 1.

—————————————————————

MMA

Kailin Curran vs Jamie Moyle

The Ultimate Fighter 24 Finale, The Pearl at the Palms Casino Resort, Las Vegas, Nevada, United States

Jamie Moyle / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Jamie Moyle defeats Kailin Curran via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Alexis Davis vs Sara McMann

The Ultimate Fighter 24 Finale, The Pearl at the Palms Casino Resort, Las Vegas, Nevada, United States

Sara McMann / Choke R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Sara McMann defeats Alexis Davis via Arm Triangle Choke at 2:52 of round 2.

—————————————————————

MMA

Laken Jowers vs Tiffany Masters

KOTC: Hazard Pay, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Wendy McKenna vs Ella Wu

British Challenge MMA 17, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Wendy McKenna / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Wendy McKenna defeats Ella Wu via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Alla Lisovaya vs Elena Andruschenko

ProFC Ukraine: MixFight Promo 6, Sports Complex “Nadezhda”, Nikolaev, Ukraine

Elena Andruschenko / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Elena Andruschenko defeats Alla Lisovaya via TKO (Punches) at 4:12 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ilima-Lei Macfarlane vs Emily Ducote

Bellator 167: Pitbull vs. Campos 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

Ilima-Lei Macfarlane / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Emily Ducote via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Nadia Kassem vs Leigha Aurisch

Urban Fight Night 9, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia

Nadia Kassem† / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs), 5×5. Nadia Kassem defeats Leigha Aurisch via KO/TKO at 0:19 of round 1 to win the UFN Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Arlene Culbreth vs Maritza Sanchez

Cage Combat FC: Contender Series, Solano County Fairgrounds, Vallejo, California, United States

Arlene Culbreth / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Arlene Culbreth defeats Maritza Sanchez via Armbar at 2:59 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Courtney Gray vs Eden Fordham

Urban Fight Night 9, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia

Courtney Gray / KO/TKO R1

(99lbs), 3×3. Courtney Gray defeats Eden Fordham via KO/TKO at 1:24 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Taylor vs Jesonna Ollis

Tuff-N-Uff: Mayhem in Mesquite 10, CasaBlanca Resort and Casino, Mesquite, Nevada, United States

Featherweight (145lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cheyenne Hinsey vs Alondra Romero

Tuff-N-Uff: Mayhem in Mesquite 10, CasaBlanca Resort and Casino, Mesquite, Nevada, United States

Bantamweight (135lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Teagan Ring vs Andrea Amaro

Jackson’s MMA Series 20, Buffalo Thunder Resort & Casino, Santa Fe, New Mexico, United States

Andrea Amaro / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Andrea Amaro defeats Teagan Ring via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Faith Hensley vs Genia Goodin

Warrior FC: Bad Blood, The Center for Rural Development, Somerset, Kentucky, United States

Genia Goodin / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Genia Goodin defeats Faith Hensley via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:12 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alejandra Betancourt vs Carmen Milagros

Warrior FC: Bad Blood, The Center for Rural Development, Somerset, Kentucky, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kerri Jenkins vs Natasha Lawler

Warrior FC: Bad Blood, The Center for Rural Development, Somerset, Kentucky, United States

Kerri Jenkins / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kerri Jenkins defeats Natasha Lawler via Armbar at 1:36 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tiffany Wood vs Savannah Shahan

GFS Challenger Series: Prime, Matteson Square Garden, St. Charles, Missouri, United States

Savannah Shahan / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Savannah Shahan defeats Tiffany Wood via TKO (Punches) at 0:32 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisol Ruelas vs Courtney Labuy

KOTC: Hazard Pay, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Janaina Rocha vs Daiara Mayara

Brabos Combat 3, Ginásio Municipal de São Miguel dos Campos, Sao Miguel dos Campos, Alagoas, Brazil

Janaina Rocha / Armbar R2

(126lbs), 3×3. Janaina Rocha defeats Daiara Mayara via Armbar at 2:59 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Eivor Hovde Hoff vs Fiona Chrystall

British Challenge MMA 17, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Fiona Chrystall / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Fiona Chrystall defeats Eivor Hovde Hoff via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paula Donnelly vs Sophie Newnes

British Challenge MMA 17, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Paula Donnelly / TKO R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Paula Donnelly defeats Sophie Newnes via TKO (Punches) at 1:15 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karolina Wojcik vs Linda Høistad Birkely

British Challenge MMA 17, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Karolina Wojcik / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Karolina Wojcik defeats Linda Høistad Birkely via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cory McKenna vs Aleksandra Rola

British Challenge MMA 17, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Cory McKenna† / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Cory McKenna defeats Aleksandra Rola via Rear-Naked Choke at 1:56 of round 3 to win the BCMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Maffescioni vs Brooke Kenrick

Eternal MMA 22, Southport Sharks Club, Queensland, Australia

Kayla Maffescioni / UD

3×3. Kayla Maffescioni defeats Brooke Kenrick via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tayla Akurangi vs Nicole Szepesvary

Eternal MMA 22, Southport Sharks Club, Queensland, Australia

Nicole Szepesvary / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Nicole Szepesvary defeats Tayla Akurangi via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Felisha Magallan vs Hollie Smith

XKO Amateur Series 3, The Gym, Arlington, Texas, United States

Hollie Smith / UD

Flyweight (125lbs). Hollie Smith defeats Felisha Magallan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 4

Sunday

Boxing

Claudia Ferenczi vs Maria Domeova

Sport Hall Sturovo SK, Šturovo, Slovakia

Claudia Ferenczi / TKO R1

Flyweight, 4×2. Claudia Ferenczi defeats Maria Domeova via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Fuka Komura vs Mizuki Matsuoka

EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan

Fuka Komura / TKO R3

Minimumweight, 4×2. Fuka Komura defeats Mizuki Matsuoka via TKO at 0:53 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Marie Riederer vs Yarkor Chavez Annan

Landkostarena, Bestensee, Brandenburg, Germany

Marie Riederer† / TKO R3

Welterweight, 10×3. Marie Riederer defeats Yarkor Chavez Annan via TKO at 1:37 of round 3 to win the vacant Global Boxing Council female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Maria Lindberg vs Selma Music

Grosse Freiheit 36, St. Pauli, Hamburg, Germany

Maria Lindberg / KO R2

Super Welterweight, 6×2. Maria Lindberg defeats Selma Music via KO at 1:03 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Nicole Wesner vs Diafana Salazar

Grosse Freiheit 36, St. Pauli, Hamburg, Germany

Nicole Wesner††† / TKO R2

Lightweight, 10×2. Nicole Wesner defeats Diafana Salazar via TKO at 1:59 of round 2 to win the World Boxing Federation female lightweight title, Women’s International Boxing Federation World lightweight title and Global Boxing Union Female World lightweight title.

—————————————————————

MMA

Melda Sydney Dönmez vs Paulina Ioannidou

Respect FC 18, Sartory-Säle, Köln, Germany

Paulina Ioannidou / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Paulina Ioannidou defeats Melda Sydney Dönmez via Rear-Naked Choke at 3:58 of round 2.

—————————————————————

MMA

Katharina Lehner vs Judith Ruis

Respect FC 18, Sartory-Säle, Köln, Germany

Katharina Lehner† / UD

(134lbs), 3×5. Katharina Lehner defeats Judith Ruis via Unanimous Decision to win the Respect FC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Dec 6

Tuesday

MMA (Amateur)

Daniela Alvarez vs Cindy Acuña Ruiz

Calvo Promotions 12, Pepper Disco Club, Zapote, San Jose, Costa Rica

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

Dec 7

Wednesday

MMA

Sandra Lavado vs Erica Gutierrez

Peru FC 22: Mollinedo vs. De Oliveira, Surco Rose Garden Coliseum, Lima, Peru

3×5.

—————————————————————

Dec 9

Friday

Boxing

Rosa Alvarado vs Romina Gorosito

Centro Deportivo Municipal, Rio Grande, Tierra del Fuego, Argentina

Rosa Alvarado / UD

Super Flyweight, 4×2. Rosa Alvarado defeats Romina Gorosito via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Georgina Becerril vs Guadalupe Martinez Castillo

Liceo Mexicano Japones, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Isabel Millan vs Sonia Osorio

Gimnasio Nuevo León, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Isabel Millan† / DQ R10

Flyweight, 10×2. Isabel Millan defeats Sonia Osorio via Disqualification at 1:21 of round 10 to win the World Boxing Federation female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Anyelen Espinosa vs Laura Rosa Salazar

Club Deportivo Carlos Pellegrini, Zarate, Buenos Aires, Argentina

Anyelen Espinosa / UD

Light Flyweight, 4×2. Anyelen Espinosa defeats Laura Rosa Salazar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Luna del Mar Torroba vs Yohana Alejandra Mora

Lonquimay Club, Lonquimay, La Pampa, Argentina

Luna del Mar Torroba / TKO R4

Super Flyweight, 6×2. Luna del Mar Torroba defeats Yohana Alejandra Mora via TKO at 0:01 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Virginia Noemi Carcamo vs Makarena Gallastegui

Estadio Pedro Estremador, San Carlos de Bariloche, Rio Negro, Argentina

Makarena Gallastegui / UD

Super Bantamweight, 4×2. Makarena Gallastegui defeats Virginia Noemi Carcamo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Mikaela Lauren vs Szilvia Szabados

Rosvalla Arena, Nyköping, Sweden

Mikaela Lauren / TKO R6

Super Welterweight, 6×2. Mikaela Lauren defeats Szilvia Szabados via TKO at 0:17 of round 6.

—————————————————————

Boxing

Patricia Berghult vs Monika Antonik

Rosvalla Arena, Nyköping, Sweden

Patricia Berghult / UD

Super Lightweight, 6×2. Patricia Berghult defeats Monika Antonik via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Najat Hasnouni vs Ester Konecna

Het Rooi, Berchem-Antwerpen, Antwerpen, Belgium

Draw

Middleweight, 6×2. Najat Hasnouni and Ester Konecna fought to a Draw (Split).

—————————————————————

MMA

Ashley Deen vs Kaytlin Neil

Front Street Fights 10, CenturyLink Arena, Boise, Idaho, United States

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Cassie Robb vs Shino VanHoose

Front Street Fights 10, CenturyLink Arena, Boise, Idaho, United States

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Amelie Lebrun vs Marta Amigo Abeledo

Gladiator Fighting Arena 5, Rouen, France

Marta Amigo Abeledo / Armbar R1

(110lbs), 3×5. Marta Amigo Abeledo defeats Amelie Lebrun via Armbar at 3:44 of round 1.

—————————————————————

MMA

Maguy Berchel vs Jennifer Gonzalez Araneda

Gladiator Fighting Arena 5, Rouen, France

Maguy Berchel† / SD

(126lbs), 3×5. Maguy Berchel defeats Jennifer Gonzalez Araneda via Spli Decision to win the GFA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Katy Collins vs Mandy Polk

RFA 46: Johnson vs. Tucker, Branson Convention Center, Branson, Missouri, United States

Katy Collins / TKO R2

(120lbs), 3×5. Katy Collins defeats Mandy Polk via TKO (Ground and Pound) at 4:35 of round 2.

—————————————————————

MMA

Justine Kish vs Ashley Yoder

UFC Fight Night 102: Lewis vs. Abdurakhimov, Times Union Center, Albany, New York, United States

Justine Kish / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Justine Kish defeats Ashley Yoder via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

J.J. Aldrich vs Juliana Lima

UFC Fight Night 102: Lewis vs. Abdurakhimov, Times Union Center, Albany, New York, United States

Juliana Lima / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. J.J. Aldrich replaces an injured Tatiana Suarez. Juliana Lima defeats J.J. Aldrich via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Kate MacDonald vs Pamela Gavronsky

Triumph FC 2, Shaw Conference Centre, Edmonton, Alberta, Canada

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Melissa Sophia Karagianis vs Jayme Hinshaw

KOTC: Declaring War, Black Bear Casino, Carlton, Minnesota, United States

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Irene Cabello vs Danella Eliasov

EFC Worldwide 56, Carnival City, Johannesburg, South Africa

Danella Eliasov / SUB. R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Danella Eliasov defeats Irene Cabello via Corner Threw in the Towel in round 3.

—————————————————————

MMA

Shana Adrienne Power vs Jaqauline Trosee

EFC Worldwide 56, Carnival City, Johannesburg, South Africa

Jaqauline Trosee / UD

(132lbs), 3×5. Jaqauline Trosee defeats Shana Adrienne Power via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melissa Croden vs Brittany Paterson

Hard Knocks 52, Markin MacPhain Centre, Calgary, Alberta, Canada

Melissa Croden / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Melissa Croden defeats Brittany Paterson via TKO (Punch) at 0:52 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Akeela Al-Hameed vs Marissa Ellis

KC Fighting Alliance 21: Seasons Beatings, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Romaysa Selva vs Alexandra Morales Garay

NFC 32: Furia En La Jaula, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Alexandra Morales Garay / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Alexandra Morales Garay defeats Romaysa Selva via Rear-Naked Choke at 1:56 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ninoska Sobalvarro vs Jessenia Hernandez

NFC 32: Furia En La Jaula, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Jessenia Hernandez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessenia Hernandez defeats Ninoska Sobalvarro via TKO (Ground and Pound) at 2:40 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elle Wagman vs Maddie Reid

RFA 46: Johnson vs. Tucker, Branson Convention Center, Branson, Missouri, United States

Elle Wagman / TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Elle Wagman defeats Maddie Reid via TKO (Ground and Pound) at 0:54 of round 3.

—————————————————————

Dec 10

Saturday

Boxing

Rocio Gaspar vs Maria Milano

Parque de las Aguas, Lima, Peru

Maria Milano† / SD

Minimumweight, 10×2. Maria Milano defeats Rocio Gaspar via Split Decision to win the interim WBA World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Ogleidis Suarez vs Celia Rosa Sierra

Parque de las Aguas, Lima, Peru

Welterweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Claudia Ferenczi vs Karin Brand

Squash Center, Komárno, Slovakia

Claudia Ferenczi / TKO R4

Flyweight, 4×2. Claudia Ferenczi defeats Karin Brand via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Aniya Seki vs Alexandra Lazar

Tramdepot Burgernziel, Berne, Switzerland

Aniya Seki† / TKO R9

Super Bantamweight, 10×2. Aniya Seki defeats Alexandra Lazar via TKO at 1:45 of round 9 to win the vacant WBC Silver female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Shannon O’Connell vs Laura Soledad Griffa

Vector Arena, Auckland, New Zealand

Shannon O’Connell / UD

Super Bantamweight, 8×2. Shannon O’Connell defeats Laura Soledad Griffa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cristina Mora vs Estrella Hernandez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Cristina Mora / UD

Flyweight, 4×2. Cristina Mora defeats Estrella Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Irene Cibrian vs Mayela Perez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Irene Cibrian / PTS

Light Flyweight. Irene Cibrian defeats Mayela Perez via Points.

—————————————————————

Boxing

Jessica Guerrero vs Tania Garcia

Jardín Principal, Coroneo, Guanajuato, Mexico

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Paola Torres vs Karla Diaz

Arena Monterrey, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Paola Torres / UD

Super Featherweight, 4×2. Paola Torres defeats Karla Diaz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ilaria Scopece vs Mirela Barudzic

PalaGeorge, Montichiari, Lombardia, Italy

Ilaria Scopece / PTS

Flyweight, 6×2. Ilaria Scopece defeats Mirela Barudzic via Points.

—————————————————————

Boxing

Marion Montanari vs Isabelle Pare

Le Chapiteau, Bourgoin Jallieu, Isère, France

Isabelle Pare† / SD

Lightweight, 8×2. Isabelle Pare defeats Marion Montanari via Split Decision to win the vacant France female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Taoussy L’Hadji vs Sara Marjanovic

Halle Monconseil, Tours, Indre-et-Loire, France

Taoussy L’Hadji / UD

Super Featherweight, 6×2. Taoussy L’Hadji defeats Sara Marjanovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Soledad del Valle Frias vs Neisi Torres

Estadio Ave Fénix, San Luis, San Luis, Argentina

Soledad del Valle Frias / KO R7

Flyweight, 10×2. Soledad del Valle Frias defeats Neisi Torres via KO in round 7.

—————————————————————

Boxing

Yohana Belen Alfonzo vs Diana Ayala

Estadio Ave Fénix, San Luis, San Luis, Argentina

Yohana Belen Alfonzo† / UD

Lightweight, 10×2. Yohana Belen Alfonzo defeats Diana Ayala via Unanimous Decision to win the WBO World female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Latashia Burton vs Sydney LeBlanc

Belle of Baton Rouge, Baton Rouge, Louisiana, United States

Heavyweight, 6×3.

—————————————————————

Boxing

Tori Nelson vs Alicia Napoleon

ABC Sports Complex, Springfield, Virginia, United States

Tori Nelson†† / UD

Super Middleweight, 10×2. Tori Nelson defeats Alicia Napoleon via Unanimous Decision to win the vacant Universal Boxing Federation (UBF) World female super middleweight title and vacant Women’s International Boxing Association World super middleweight title.

—————————————————————

Boxing

Katie Taylor vs Viviane Obenauf

Manchester Arena (formerly M.E.N Arena), Manchester, Lancashire, United Kingdom

Katie Taylor / PTS

Lightweight, 6×2. Katie Taylor defeats Viviane Obenauf via Points.

—————————————————————

Boxing

Cindy Serrano vs Calixta Silgado

Coliseo Cosme Beitia Salamo, Catano, Puerto Rico

Cindy Serrano† / MD

Featherweight, 10×2. Cindy Serrano defeats Calixta Silgado via Majority Decision to win the vacant WBO World female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Hasna Tukic vs Simone Da Silva Duarte

Rattenfanger Halle, Hameln, Niedersachsen, Germany

Super Featherweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Marie Eve Dicaire vs Paty Ramirez

Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada

Marie Eve Dicaire / UD

Welterweight, 6×2. Marie Eve Dicaire defeats Paty Ramirez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Djemilla Gontaruk vs Wendy Gervois

Sportzentrum, La Calamine, Liege, Belgium

Djemilla Gontaruk / UD

Featherweight, 6×2. Djemilla Gontaruk defeats Wendy Gervois via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Tiffany Van Soest vs Jessica Gladstone

GLORY 36, Oberhausen, Germany

Tiffany Van Soest / UD

55kg, Super Bantamweight Tournament Semi-Finals. Tiffany Van Soest defeats Jessica Gladstone via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Amel Dehby vs Isis Verbeek

GLORY 36, Oberhausen, Germany

Amel Dehby / UD

55kg, Super Bantamweight Tournament Semi-Finals. Amel Dehby defeats Isis Verbeek via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Tiffany Van Soest vs Amel Dehby

GLORY 36, Oberhausen, Germany

55kg, Super Bantamweight Tournament Final.

—————————————————————

MMA

Jan Finney vs Janice Meyer

IT Fight Series 48, Ohio Expo Center, Columbus, Ohio, United States

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Juliana Araujo vs Jamila Sandora

NCE 9, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

(154lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Raffaella Milner vs Tiziana Olmo

Mannheimer Hafenkeilerei 5, Alte Seilerei, Mannheim, Germany

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Maria Casanova vs Tatou Ghania

Hard Fighting Championship 6: The Finals, Grand Casino Basel, Basel, Switzerland

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Minna Grusander vs Anna Kuzmenko

Battle of Botnia 2016, Umeå Energi Arena, Umeå, Sweden

Minna Grusander / KO/TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Minna Grusander defeats Anna Kuzmenko via KO/TKO at 1:44 of round 3.

—————————————————————

MMA

Iman Darabi vs Elena Belaya

Battle of Botnia 2016, Umeå Energi Arena, Umeå, Sweden

Iman Darabi / Armbar R3

(110lbs), 3×5. Iman Darabi defeats Elena Belaya via Armbar at 2:23 of round 3.

—————————————————————

MMA

Aigul Khabirova vs Natalya Safronova

MFP: Cup of the Eastern Borders 2, Platinum Arena, Khabarovsk, Russia

(128lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Valérie Létourneau vs Viviane Pereira

UFC 206: Cormier vs. Johnson 2, Air Canada Centre, Toronto, Ontario, Canada

Viviane Pereira / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Viviane Pereira defeats Valérie Létourneau via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Deise Rocha vs Vitória Ferreira

Imortal FC 6, Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Strawweight (134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Liana Pirosin vs Vanessa Guimarães

Imortal FC 6, Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cornelia Holm vs Jenny Lundberg

Battle of Botnia 2016, Umeå Energi Arena, Umeå, Sweden

Cornelia Holm / Decision

Bantamweight (135lbs), 3×3. Cornelia Holm defeats Jenny Lundberg via Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tabetha Erwin vs Katie Smith

Gateway Fighting Series 6: Showdown, Mississippi Valley Fairgrounds, Davenport, Iowa, United States

Flyweight (125lbs), 5×3. GFS Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nikol Aguirre vs Natalie Davis

Cagezilla FC 43, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Caitlin Giesen vs Sadie Robinson

DCS 31: Seasons Beatings, Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cheryl Salazar vs Rebecca Daigle

DCS 31: Seasons Beatings, Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elodie Giorla vs Kennedy Freeman

Machine MMA 17, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England

Kennedy Freeman / UD

(126lbs), 3×3. Kennedy Freeman defeats Elodie Giorla via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Izabella Walczak vs Dorota Norek

Slugfest 9, Hala Widowiskowo-Sportowa, Września, Poland

(121lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tiffany Barr vs Kathy Hatfield

Titans of the Cage 18, Bland Elementary School, Bland, Virginia, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Poe vs Joy Miller

Titans of the Cage 18, Bland Elementary School, Bland, Virginia, United States

Flyweight (125lbs), 5×3. TOC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Rosario vs Tiffani Underwood

Titans of the Cage 18, Bland Elementary School, Bland, Virginia, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

Dec 11

Sunday

Boxing

Caroline Andre vs Jacinthe Berenguer

Hall Sicosport, Rumelange, Luxembourg

Caroline Andre / MD

Super Lightweight, 8×2. Caroline Andre defeats Jacinthe Berenguer via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Ruth Chisale vs Mery Musope

Robin’s Park, Blantyre, Malawi

—————————————————————

MMA (Amateur)

Momoko Yamazaki vs Jissho Date

RINGS/The Outsider 43: Special, Yokohama Cultural Gymnasium, Kanagawa, Yokohama, Japan

Jissho Date / MD

(99lbs), 2×3. Jissho Date defeats Momoko Yamazaki via Majority Decision.

—————————————————————

BJJ

Miesha Tate vs Jessica Eye

Submission Underground II, Portland, Oregon, United States

No Gi, Submission only rules, Co-Main event.

—————————————————————

BJJ

Kyra Batara vs Rita Lynne Gribben

Submission Underground II, Portland, Oregon, United States

No Gi, Submission only rules.

—————————————————————

Dec 13

Tuesday

Boxing

Atsuko Nitta vs Megumi Hosoda

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Kaori Furusawa vs Ageha Android

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Natsuki Tarui vs Saki Akimaru

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Chaoz Minowa vs Carleans Rivas

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Flyweight, 8×2. vacant OPBF female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Yunoka Furukawa vs Mika Iwakawa

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

10×2.

—————————————————————

Boxing

Nao Ikeyama vs Ayaka Miyao

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

10×2.

—————————————————————

Dec 16

Friday

Boxing

Marcela Eliana Acuna vs Yesica Patricia Marcos

Moreno, Buenos Aires, Argentina

Featherweight, 10×2. interim WBA World female featherweight title.

—————————————————————

MMA

Bruna Ellen vs Helen Harper

Bellator 169: King Mo vs. Ishii, 3Arena, Dublin, Ireland

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Sinead Kavanagh vs Eeva Siiskonen

BAMMA 27: Duquesnoy Vs. Phillpott, 3Arena, Dublin, Ireland

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

Dec 17

Saturday

Boxing

Eva Wahlstrom vs Anahi Esther Sanchez

Hartwall Arena, Helsinki, Finland

Super Featherweight, 10×2. WBC World female super featherweight title.

—————————————————————

MMA

Madison McElhaney vs Bryanna Fissori

CXF 5: Night of Champions, Sportsmen’s Lodge, Studio City, California, United States

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Leslie Smith vs Irene Aldana

UFC on FOX 22: VanZant vs. Waterson, Golden 1 Center, Sacramento, California, United States

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Paige VanZant vs Michelle Waterson

UFC on FOX 22: VanZant vs. Waterson, Golden 1 Center, Sacramento, California, United States

Strawweight (115lbs), 5×5.

—————————————————————

MMA

Lizianne Silveira vs Rosy Duarte

Action Fight 4, Centro de Formação Olímpica, Fortaleza, Ceara, Brazil

(134lbs), 3×5. Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Dec 18

Sunday

Boxing

Yuko Kuroki vs Mari Ando

Kyuden Gym, Fukuoka, Fukuoka, Japan

Minimumweight, 10×2. WBC World female minimumweight title.

—————————————————————

Dec 23

Friday

Boxing

Yokasta Valle vs Ana Victoria Polo

Gimnasio Shidokan Fitness, Moravia, San Jose, Costa Rica

10×2. Vacant IBF Female Jr. Minimum weight Title.

—————————————————————

Boxing

Vanessa Lepage Joanisse vs TBA

Lac Leamy Casino, Gatineau, Quebec, Canada

Heavyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Victoria Noelia Bustos vs TBA

Vera, Santa Fe, Argentina

Super Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Dec 25

Sunday

Boxing

Delfine Persoon vs TBA

Stedelijke Sporthalle, Izegem, West-Vlaanderen, Belgium

Lightweight, 8×2.

—————————————————————

Dec 30

Friday

MMA

Amanda Nunes vs Ronda Rousey

UFC 207: Nunes vs. Rousey, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Bantamweight (135lbs), 5×5. UFC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Dec 31

Saturday

Boxing

Tamao Ozawa vs TBA

Shimazu Arena, Kyoto, Kyoto, Japan

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Gabi Garcia vs Shinobu Kandori

Rizin 4, Saitama, Saitama, Japan

—————————————————————

December Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
December Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 159 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
June 17, 2016
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2016 in the world. 292 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






July Female Fight Fixtures & Results 2016
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
November Female Fight Fixtures and Results
November Female Fight Fixtures and Results
Awakening Female Muay Thai Awards 2016
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results
Lanchana Green
Lanchana Green Muay Thai Fighter
Lou Richards
10K female fighters
October Female Fight Fixtures and Results 2014
October Female Fight Fixtures and Results 2014
Joanna Swiatkiewicz
Joanna Świątkiewicz Muay Thai Fighter
Amber Brown Interview, photo credit: Esther Lin
Amber Brown Interview, Fan Favourite Atomweight of the Year
Full Fight: Vicky Church vs Lauren Huxley
Full Fight: Vicky Church vs Lauren Huxley
Kickstarter unsuccessful
Kickstarter unsuccessful
The 15 New Invicta Signees – Pt.1
The 15 New Invicta Signees – Pt.1
Queen Of The Ring
Queen of the Ring in Lund, Sweden has 17 female fights – takes place June 18th
Smash 9 – Amber Kitchen vs Niamh Kinehan
Smash 9 – Amber Kitchen vs Niamh Kinehan
February Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
Van Soest and Payne talk Lion Fight 15 Rematch
Van Soest and Payne talk Lion Fight 15 Rematch
Farinaz Lari “One time, I was arrested for running in the park!” Pt.2
Farinaz Lari “One time, I was arrested for running in the park!” Pt.2
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.1
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.1
Paige VanZant – I will be prepared for whoever they give me
Paige VanZant – I will be prepared for whoever they give me
prev next