February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

February

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2016 in the world.

203 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Feb 2

Tuesday

Boxing

Edina Kiss vs Erika Kalderas

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Edina Kiss / TKO R1

Featherweight, 8×2. Edina Kiss defeats Erika Kalderas via TKO at 1:55 of round 1.

—————————————————————

K1

Antonina Shevchenko vs Laetitia Bakissy

Enfusion Live Season 6, Chaweng Stadium, Koh Samui

Antonina Shevchenko

Coach’s Tournament Final. Antonina Shevchenko defeats Laetitia Bakissy.

—————————————————————

Feb 4

Thursday

MMA

Macicilia Benkhetache vs Jessy Berchel

100% Fight 27, 100% Fight 27, 100% Fight 27

Bout Cancelled

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Maguy Berchel vs Maria Casanova

100% Fight 27, 100% Fight 27, 100% Fight 27

Draw

(134lbs), 3×5. Maguy Berchel and Maria Casanova fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Feb 5

Friday

MMA

Septien Johnson vs Pam Sorenson

Legacy FC 51: Mendes vs. Ramos, Grand Casino Hinkley, Hinkley, Minnesota, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Luzette Garate vs Amanda Estrella

STFC 38: Martinez vs. Aguilar, McAllen Convention Center, McAllen, Texas, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Feb 6

Saturday

Boxing

Susana Cruz Perez vs Aide Ruiz

Auditorio Municipal, Tangancícuaro de Arista, Michoacán de Ocampo, Mexico

Susana Cruz Perez / UD

Minimumweight, 8×2. Susana Cruz Perez defeats Aide Ruiz via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Chastity Martin vs Yoseidy Zarzuela

Hotel Jaragua, Santo Domingo, Dominican Republic

Chastity Martin / PTS

4×2. Chastity Martin defeats Yoseidy Zarzuela via points.

—————————————————————

Boxing

Laetitia Arzalier vs Jovana Trifunjagic

Complexe Sportif du Lido, Sète, Hérault, France

Laetitia Arzalier / PTS

Bantamweight, 6×2. Laetitia Arzalier defeats Jovana Trifunjagic via points.

—————————————————————

Boxing

Catalina Mariel Alvarez vs Adriana Lorena Gisele Maldonado

Club Social y Deportivo Isidro Casanova, Isidro Casanova, Buenos Aires, Argentina

Adriana Lorena Gisele Maldonado / UD

Super Flyweight, 4×2. Catalina Mariel Alvarez makes her pro debut. Adriana Lorena Gisele Maldonado defeats Catalina Mariel Alvarez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Vanesa del Valle Calderon vs Lilian Dolores Silva

Club Social y Deportivo Isidro Casanova, Isidro Casanova, Buenos Aires, Argentina

Bout Cancelled

Super Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Joana Pastrana vs Ivana Yaneva

Restaurante Escuela Taurina, Fuente el Saz, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana / TKO R1

Flyweight, 4×2. Joana Pastrana makes her pro debut and defeats Ivana Yaneva via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Mariana Juarez vs Noemi Bosques

Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Mariana Juarez† / UD

Super Flyweight, 10×2. Mariana Juarez defeats Noemi Bosques via unanimous decision to win the WBC International female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Alexandra Lazar vs Klaudia Vigh

Diadal úti ált. iskola, Budapest, Hungary

Alexandra Lazar / UD

Super Featherweight, 4×2. Alexandra Lazar defeats Klaudia Vigh via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Kleopatra Tolnai vs Andrea Lakatos

Diadal úti ált. iskola, Budapest, Hungary

Kleopatra Tolnai† / UD

Bantamweight, 10×2. Kleopatra Tolnai defeats Andrea Lakatos via unanimous decision to win the vacant Universal Boxing Organization (UBO) International female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Sabrina Maribel Perez vs Maria Jose Nunez

Club Social y Deportivo Isidro Casanova, Isidro Casanova, Buenos Aires, Argentina

Sabrina Maribel Perez† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Sabrina Maribel Perez defeats Maria Jose Nunez via unanimous decision to win the interim WBO World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Anahi Yolanda Salles vs Yessika Flavia Munoz

Club Atenas, Carmen de Patagones, Buenos Aires, Argentina

Bout Cancelled

Featherweight, 8×2.

—————————————————————

MMA

Sally Ortigoza vs Claudina Candia

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Sally Ortigoza / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Sally Ortigoza defeats Claudina Candia via TKO at 4:55 of round 1.

—————————————————————

MMA

Laura Patiño vs Beatriz Acosta

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Laura Patiño / UD

(113lbs), 3×5. Laura Patiño defeats Beatriz Acosta via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Angelica Bordon vs Charline Acosta

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Angelica Bordon / TKO R2

(126lbs), 3×5. Angelica Bordon defeats Charline Acosta via TKO (Punches) at 0:30 of round 2.

—————————————————————

MMA

Monica Quiroga vs Ruth Roa

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Monica Quiroga / TKO R2

(112lbs), 3×5. Monica Quiroga defeats Ruth Roa via TKO (Punches) at 3:45 of round 2.

—————————————————————

MMA

Emilce Ortiz vs Ana Cardoso

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Emilce Ortiz / TKO R3

(108lbs), 3×5. Emilce Ortiz defeats Ana Cardoso via TKO (Punches) at 1:45 of round 3.

—————————————————————

MMA

Patricia Alujas vs Silvia Gonzalez

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Patricia Alujas / Disqualification

Strawweight (115lbs), 3×5. Patricia Alujas defeats Silvia Gonzalez via Disqualification.

—————————————————————

MMA

Alicia Andino vs Veronica Grenno

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Alicia Andino / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Alicia Andino defeats Veronica Grenno via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Stephanie Bragayrac vs Yazmin Marzo

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Stephanie Bragayrac / Guillotine R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Stephanie Bragayrac defeats Yazmin Marzo via Guillotine Choke at 1:13 of round 1.

—————————————————————

MMA

Eeva Siiskonen vs Irén Rácz

Fight Night 15, Karhuvuoren Urheilutalo, Kotka, Finland

Draw

Bantamweight (135lbs), 3×5. Eeva Siiskonen and Irén Rácz fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA

Charlene Gellner vs Jaimee Nievera

Dragon House 22, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Jaimee Nievera / Leglock R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Jaimee Nievera defeats Charlene Gellner via leglock at 1:39 of round 2.

—————————————————————

MMA

Corrie Ward vs Karina Taylor

Golden Fights: Cage Wars 24 – Unfinished Business, Colorado Mesa University Brownson Arena, Grand Junction, Colorado, United States

Karina Taylor / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Karina Taylor defeats Corrie Ward via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Alīna Dubosa vs Kristīne Matulēviča

FREON: JFX Fights 5, Saldus Sports Arena, Saldus, Latvia

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA

Eeva Siiskonen vs Irén Rácz

Fight Night 15, Karhuvuoren Urheilutalo, Kotka, Finland

Draw

Bantamweight (135lbs), 3×5. Eeva Siiskonen and Irén Rácz fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aracelis Rojas vs Katherine Souludre

Kuña Fight Paraguay, Asuncion Casino, Asuncion, Paraguay

Aracelis Rojas / Armbar R2

(121lbs), 3×3. Aracelis Rojas defeats Katherine Souludre via armbar at 2:10 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabby Will vs Veronica Muller

Stellar Fights 29, The Exhibit Hall, Harrington, Delaware, United States

Gabby Will / Armbar R3

Atomweight (105lbs), 3×3. Gabby Will defeats Veronica Muller via armbar at 1:30 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayona Haden vs Krystal Webb

Fists of Fury 10, Woodward, Oklahoma, United States

Dayona Haden / Submission

Featherweight (145lbs), 3×3. Dayona Haden defeats Krystal Webb via submission.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Larkyn Dasch vs Rashelle Cook

MBL 20: St. Valentine’s Day Massacre, The Riviera Theater, Three Rivers, Michigan, United States

Larkyn Dasch† / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Larkyn Dasch defeats Rashelle Cook via unanimous decision to win the MBL Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hillary Rose vs Gillian Silver

Dead Serious 18, 2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania, United States

Gillian Silver / UD

(117lbs), 3×3. Gillian Silver defeats Hillary Rose via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tamra Keating vs Karen Glover

Busted Knuckles Productions: The Brawl Before It All, Rivertown Sports, Grandville, Michigan, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tina White vs Dezzy Bowers

Busted Knuckles Productions: The Brawl Before It All, Rivertown Sports, Grandville, Michigan, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anastasia Nikolakakos vs Randi Field

Future Combat Stars 5, Fogolar Furlan Club of Windsor, Windsor, Ontario, Canada

Anastasia Nikolakakos / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Anastasia Nikolakakos defeats Randi Field via armbar in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stefani Pogue vs Hannah Kampf

CFL 6, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States

Hannah Kampf / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Hannah Kampf defeats Stefani Pogue via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maritza Sanchez vs Edna Martinez

Dragon House 22, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Edna Martinez / SD

Bantamweight (135lbs), 3×2. Edna Martinez defeats Maritza Sanchez via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dina Dime vs Lizzy Crowley

SFCL: Hiatus, Alpine Lodge, Gaylord, Michigan, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 5×3. SFCL Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur)

Randi Beth Boyington vs Erin Lamonte

NEF 21: The Immortals, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Erin Lamonte / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Erin Lamonte defeats Randi Beth Boyington via Rear-Naked Choke at 1:24 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Claire Minar vs Christina Breault

Golden Fights: Cage Wars 24, Colorado Mesa University Brownson Arena, Grand Junction, Colorado, United States

Christina Breault / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Christina Breault defeats Claire Minar via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yumi Matsumoto vs Lisa Spangler

KOTC: No Fear, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States

Lisa Spangler / MD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Lisa Spangler defeats Yumi Matsumoto via majority decision.

—————————————————————

Muay Thai

Tananchanko Sor. Geela Lampang vs Sophia Torkos

Thailand

Tananchanok Sor. Geela Lampang

WPMF World title 51kg. Tananchanok Sor. Geela Lampang defeats Sophia Torkos.

—————————————————————

Muay Thai

Natalia Leciejewska vs Hanna Gujwan

Poznań Fight Night, Hala CityZen, Hala CityZen

Bout Cancelled

(112lbs).

—————————————————————

Feb 7

Sunday

MMA

Anna Bezhenar vs May Ooi

WSOF Global Championship 2: Japan, TDC Hall, Tokyo, Japan

Anna Bezhenar / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Anna Bezhenar defeats May Ooi via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Hisae Watanabe vs Ye Ji Lee

WSOF Global Championship 2: Japan, TDC Hall, Tokyo, Japan

Hisae Watanabe / KO R2

Atomweight (105lbs), 3×5. Hisae Watanabe defeats Ye Ji Lee via KO (Punch) at 3:02 of round 2.

—————————————————————

Feb 12

Friday

Boxing

Mayra Hernandez vs Emily Ducote

Greenwood Cultural Center, Tulsa, Oklahoma, USA

Mayra Hernandez / SD

Featherweight, 5×2. Mayra Hernandez defeats Emily Ducote via split decision.

—————————————————————

Boxing

Sriwilai Marasri vs Kan Sor Praithong

Soongnern School, Soongnern, Nakhon Ratchasima, Thailand

Sriwilai Marasri / UD

Super Flyweight, 6×2. Sriwilai Marasri defeats Kan Sor Praithong via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Anrey Onesongchaigym vs Nongoum Por Niramon

Soongnern School, Soongnern, Nakhon Ratchasima, Thailand

Nongoum Por Niramon / PTS

Super Bantamweight, 6×2. Nongoum Por Niramon defeats Anrey Onesongchaigym via points.

—————————————————————

Boxing

Yodying Superchamp vs Nongkratae Ukoonjae

Soongnern School, Soongnern, Nakhon Ratchasima, Thailand

Yodying Superchamp / UD

Light Flyweight, 6×2. Yodying Superchamp defeats Yodying Superchamp via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Zong Ju Cai vs Debora Rengifo

Olympic Park Arena, Lu Zhou, China

Zong Ju Cai† / UD

Minimumweight, 10×2. Zong Ju Cai defeats Debora Rengifo via unanimous decision to win the WBC International female minimumweight title

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebecca Revelle vs Jenna MaCallister

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Jenna MaCallister† / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Jenna MaCallister defeats Rebecca Revelle via TKO at 3:00 of round 2 to win the UBCB Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cara Jo Wesemann vs Jennie Sonnier

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Bout Cancelled

3×3.

—————————————————————

Feb 13

Saturday

Boxing

Eva Naranjo vs Katherine Quintana

Pabellón de la Vall d’Hebron, Barcelona, Cataluña, Spain

Eva Naranjo / PTS

Bantamweight, 6×2. Eva Naranjo defeats Katherine Quintana via points.

—————————————————————

Boxing

Yulia Kutsenko vs Umutay Aytieva

O-LE Sport Bar, Tolyatti, Russia

Yulia Kutsenko / KO R1

Featherweight, 6×2. Yulia Kutsenko defeats Umutkan Aytieva via KO at 1:36 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Inna Sagaydakovskaya vs Patima Ayshalova

Boxing & Gym Academy, Moscow, Russia

Inna Sagaydakovskaya / UD

Super Welterweight, 4×2. Inna Sagaydakovskaya defeats Patima Ayshalova via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Ayala vs Cynthia Hernandez

Billar El Perro Salado, Tijuana, Baja California, Mexico

Alejandra Ayala / UD

Welterweight, 4×2. Alejandra Ayala defeats Cynthia Hernandez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Kathia Punitos de Oro vs Yolanda Segura

Piedras Negras, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Bout Cancelled

0x2.

—————————————————————

Boxing

Jacinthe Berenguer vs Marion Montanari

Parc des sports, Pezenas, Hérault, France

Marion Montanari / UD

Super Lightweight, 4×2. Marion Montanari defeats Jacinthe Berenguer via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Fatima El Kabouss vs Ana Simeonova

Salle Emy les près, Cormeilles-en-Parisis, Val-d’Oise, France

Fatima El Kabouss / KO R1

Bantamweight, 4×2. Fatima Nkosi defeats Ana Simeonova via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Taoussy L’Hadji vs Bilitis Gaucher

Salle Emy les près, Cormeilles-en-Parisis, Val-d’Oise, France

Taoussy L’Hadji / UD

Lightweight, 6×2. Taoussy L’Hadji defeats Bilitis Gaucher via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Djemilla Gontaruk vs Cindy Bonhiver

Enghien, Hainaut, Belgium

Djemilla Gontaruk / UD

Lightweight, 6×2. Djemilla Gontaruk defeats Cindy Bonhiver via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Sayury Cañon vs Ivonne Ocampo

MMA War: Columbia vs. The World, Royal Center, Bogota, Columbia

Sayury Cañon / TKO R1

Sayury Cañon defeats Ivonne Ocampo via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Veta Arteaga vs Ashley Deen

Front Street Fights 8, CenturyLink Arena, Boise, Idaho, United States

Veta Arteaga / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Veta Arteaga defeats Ashley Deen via split decision.

—————————————————————

MMA

Geisa Veloso vs Kakau Costa

Shooto Brasil 61, Clube Hebraica, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Geisa Veloso / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Geisa Veloso defeats Kakau Costa via rear-naked choke at 4:04 of round 2.

—————————————————————

MMA

Natalie Roy vs Audrey Perkins

Jackson’s MMA Series 17: Urso vs. Espinosa, Hilton Santa Fe Buffalo Thunder, Santa Fe, New Mexico, United States

Audrey Perkins / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Audrey Perkins defeats Natalie Roy via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Suvi Salmimies vs Mara Romero Borella

Cage 34, Cultural Centre, Helsinki, Finland

Mara Romero Borella / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Mara Romero Borella defeats Suvi Salmimies via split decision.

—————————————————————

MMA

Alejandra Lara vs Lina Franco Rodriguez

MMA War: Columbia vs. The World, Royal Center, Bogota, Columbia

Alejandra Lara / RNC R2

(126lbs), 3×5. Alejandra Lara defeats Lina Franco Rodriguez via rear-naked choke in round 2.

—————————————————————

MMA

L. Cifuentes vs Jessica Vargas

MMA War: Columbia vs. The World, Royal Center, Bogota, Columbia

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Destiny McCubbin vs Cortney Youngblood

Front Street Fights 8, CenturyLink Arena, Boise, Idaho, United States

Destiny McCubbin / Submission R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Destiny McCubbin defeats Cortney Youngblood via submission in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Meaghan Phillips vs Cassandra Durant

Full Contact Productions 11, Holiday Inn, Liverpool, New York, United States

Cassandra Durant† / Submission R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Cassandra Durant defeats Meaghan Phillips via Submission (Unanimous) at 3:00 of round 3 to win the vacant FCP Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Grace Nowak vs Destiny Quinones

Full Contact Productions 11, Holiday Inn, Liverpool, New York, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3. vacant FCP Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jesonna Ollis vs Mercedes White

Jackson’s MMA Series 17: Urso vs. Espinosa, Hilton Santa Fe Buffalo Thunder, Santa Fe, New Mexico, United States

Jesonna Ollis / KO R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Jesonna Ollis defeats Mercedes White via KO (Punch) at 2:26 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jade Wong vs Maggie Poulin

Fightquest 34, Knights of Columbus, Kahnawake, Quebec, Canada

Maggie Poulin / UD

(130lbs), 3×3. Maggie Poulin defeats Jade Wong via unanimous decision.

—————————————————————

K1

Amel Dehby vs Paola Cappucci

Stars Night, Gymnase Piot, Vitrolles, France

Amel Dehby / Decision

Estimated to be at 60kg. Amel Dehby defeats Paola Cappucci via Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Jleana Valentino vs Aicha Amarhoun

PetrosyanMania, Teatro Principe, Milano, Italy

Jleana Valentino

Italian Title, 5×3. Jleana Valentino defeats Aicha Amarhoun.

—————————————————————

Muay Thai

Kate Clements vs Meaghan Cameron

Challenger 15: Annihilation, Calgary, Alberta, Canada

Meaghan Cameron / UD

Featherweight (125 lbs), 3 rounds. Meaghan Cameron defeats Kate Clements via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Olivia Awad vs Jennifer Morgan

Challenger 15: Annihilation, Calgary, Alberta, Canada

Jennifer Morgan / SD

Super Welterweight (154 lbs), 3 rounds modified Thai rules. Jennifer Morgan defeats Olivia Awad via Split Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Jessica Martens vs Chloe Cantin

Victory Muay Thai 11, Club Soda, Montreal, Quebec, Canada

Bout Cancelled

(132lbs).

—————————————————————

Muay Thai

Ekaterina Voronova vs Amber-Lee Steadman

Victory Muay Thai 11, Club Soda, Montreal, Quebec, Canada

(120lbs). vacant VMT Vacant 119 lbs Championship title

—————————————————————

Feb 14

Sunday

Boxing

Tia Sandorfi vs Dalia Vasarhelyi

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Tia Sandorfi / PTS

Super Featherweight, 6×2. Tia Sandorfi defeats Dalia Vasarhelyi via points.

—————————————————————

Boxing

Everline Odero vs Susan Andeso

California open air grounds, Nairobi, Kenya

Everline Odero / UD

Lightweight, 4×2. Everline Odero defeats Susan Andeso via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Halima Vunjabei vs Shinuna Mbalawa

Musoma Bar, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Bout Cancelled

Light Flyweight.

—————————————————————

Feb 16

Tuesday

Boxing

Latondria Jones vs Latashia Burton

Sam’s Town Hotel & Gambling Hall, Las Vegas, Nevada, USA

Middleweight, 4×2.

—————————————————————

Feb 17

Wednesday

Boxing

Amanda Serrano vs Olivia Gerula

BB King Blues Club & Grill, New York, New York, USA

Amanda Serrano† / TKO R1

Featherweight, 10×2. Amanda Serrano defeats Olivia Gerula via TKO at 1:50 of round 1 to win the vacant WBO World female featherweight title.

—————————————————————

MMA

Jessica Baybado vs Caroline Marques

AFC 121: Sanderson vs. Waalkes, Sullivan Arena, Anchorage, Alaska, United States

Jessica Baybado / KO R3

Jessica Baybado defeats Caroline Marques via KO (Punch) in round 3.

—————————————————————

Feb 18

Thursday

MMA

Saray Orozco vs Yajaira Romo

GEX MMA: Gladiadores Extremos, NUTS Discotheque, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Saray Orozco / UD

Saray Orozco defeats Yajaira Romo via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Zoila Frausto vs Corina Herrera

Tachi PF 26: Brawl in the Hall, Tachi Palace Hotel & Casino, Lemoore, California, United States

Zoila Frausto / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Zoila Frausto defeats Corina Herrera via unanimous decision.

—————————————————————

Feb 19

Friday

Boxing

Lizbeth Crespo vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre

Nuevo Palacio Aurinegro, Puerto Madryn, Chubut, Argentina

Lizbeth Crespo / UD

Lightweight, 4×2. Lizbeth Crespo defeats Natalia Vanesa del Valle Aguirre via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Mariel Sanchez vs Karla Valenzuela

Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico

Karla Valenzuela / PTS

Flyweight, 4×2. Karla Valenzuela defeats Mariel Sanchez via points.

—————————————————————

Boxing

Stefany Bizquiazo vs Soledad Macedo

Estadio Dickinson, Salto, Uruguay

Super Flyweight, 10×2. Uruguayan super flyweight title

—————————————————————

Boxing

Kali Reis vs Victoria Cisneros

Twin River Event Center, Lincoln, Rhode Island, USA

Kali Reis† / TKO R1

Middleweight, 10×2. Kali Reis defeats Victoria Cisneros via TKO at 1:31 of round 1 to win the vacant Universal Boxing Federation (UBF) World female super welterweight title

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taneisha Tennant vs Raquel Salas

XCC 23, Southampton Armory, Philadelphia, Pennsylvania, United States

Taneisha Tennant / TKO R1

Featherweight (145lbs) , 3×2. Taneisha Tennant defeats Raquel Salas via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:53 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erykka Brletich vs Amanda Kramny

XCC 23, Southampton Armory, Philadelphia, Pennsylvania, United States

Erykka Brletich / SD

Bantamweight (135lbs) , 3×2. Erykka Brletich defeats Amanda Kramny via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Suzanne Crowell vs Britney Balley

Midwest Fight League: Fight Knight 3, Knights Of Columbus North Stadium, Columbia, Missouri, United States

Suzanne Crowell / TKO R1

Bantamweight (135lbs) , 3×3. Suzanne Crowell defeats Britney Balley via TKO (Referee Stoppage) in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Brundige vs Rose DeMatteo

MMA Platinum Gloves 12, The Sports Arena, St. James, New York, United States

Rose DeMatteo / TKO R1

Bantamweight (135lbs) , 3×3. Rose DeMatteo defeats Amanda Brundige via TKO at 1:34 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Morgan Graham vs Sam Egan

Superfight MMA 2, Club Punchbowl, New South Wales, Australia

Bout Cancelled

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Macy Chiasson vs Regina Torres

RMMA 36, Harrah’s Theatre, New Orleans, Louisiana, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3. RMMA Lightweight Championship title.

—————————————————————

Feb 20

Saturday

Boxing

Natalia Soledad Reynoso vs Debora Micaela Martinez

Villa Celina, Buenos Aires, Argentina

Natalia Soledad Reynoso / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Natalia Soledad Reynoso defeats Debora Micaela Martinez via TKO at 0:45 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Ava Knight vs Jasseth Noriega

Lobo Dome, Mazatlan, Sinaloa, Mexico

Draw

Super Flyweight, 6×2. Ava Knight and Jasseth Noriega fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Oksana Romanova vs Maria Belkina

KIKO Boxing Club, Kiev, Ukraine

Oksana Romanova / MD

Flyweight, 4×2. Oksana Romanova defeats Maria Belkina via majority decision.

—————————————————————

Boxing

Lady Love Sampiton vs Carleans Rivas

Hagonoy Sports Complex, Taguig City, Metro Manila, Philippines

Carleans Rivas† / UD

Flyweight, 6×2. Carleans Rivas defeats Lady Love Sampiton via unanimous decision to win the Philippines Games & Amusement Board (GAB) female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Justine Lallemand vs Claudia Ferenczi

Gymnase Fréderique Bronquart, Tinqueux, Marne, France

Justine Lallemand / UD

Flyweight, 4×2. Justine Lallemand defeats Claudia Ferenczi via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Maria Magdalena Rivera vs Alejandra Maria de Lujan Rios

Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Maria Magdalena Rivera† / TKO R6

Super Flyweight, 10×2. Maria Magdalena Rivera defeats Alejandra Maria de Lujan Rios via TKO in round 6 to win the vacant Argentina (FAB) female super flyweight title

—————————————————————

Boxing

Amberly Trujillo vs Denisha Lopez

Camel Rock Casino, Camel Rock, New Mexico, USA

Draw

Flyweight, 4×2. Amberly Trujillo and Denisha Lopez fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Joana Suarez vs Aouatif Al Kallachi

Polideportivo Municipal, Cudillero, Principado de Asturias, Spain

Joana Suarez / PTS

Flyweight, 4×2. Joana Suarez defeats Aouatif Al Kallachi via points.

—————————————————————

MMA

Monica Medina vs Ronni Lawrence

Blood & Sand 18, Biloxi, Mississippi, United States

Monica Medina / UD

Monica Medina defeats Ronni Lawrence via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Ketlen Vieira vs Estefani Rodrigues

Big Way Fight, Brazil

Ketlen Vieira / UD

Ketlen Vieira defeats Estefani Rodrigues via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Diana Reyes vs Montserrat Alvarez Cienfuegos

XK 31, Mexico

Diana Reyes / Armbar R2

Diana Reyes defeats Montserrat Alvarez Cienfuegos via armbar in round 2.

—————————————————————

MMA

Heather Bassett vs Shaena Cox

KOTC: Frozen War, Northern Lights Casino Hotel & Events Center, Walker, Minnesota, United States

Heather Bassett / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Heather Bassett defeats Shaena Cox via TKO (Punches) at 0:43 of round 2.

—————————————————————

MMA

Lili Sophie Riesinger vs Luisa Wahnschaffe

We Love MMA 19, Swiss-Life-Hall, Hannover, Germany

Lili Sophie Riesinger / KO R1

(126lbs), 2×5. Lili Sophie Riesinger defeats Luisa Wahnschaffe via KO in round 1.

—————————————————————

MMA

Angela Lee vs Rebecca Heintzman

ONE Championship: Tribe of Warriors, Istora Senayan, Jakarta, Indonesia

Angela Lee / RNC R2

(120lbs), 3×5. Angela Lee defeats Rebecca Heintzman via Rear-Naked Choke at 1:08 of round 2.

—————————————————————

MMA

Nicco Montano vs Pam Sorenson

KOTC: Frozen War, Northern Lights Casino Hotel & Events Center, Walker, Minnesota, United States

Pam Sorenson / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Pam Sorenson defeats Nicco Montano via split decision.

—————————————————————

MMA

Shannon Gunville vs Brandis Lafrombois

North Star Combat, Sky Dancer Casino, Belcourt, North Dakota, United States

Brandis Lafrombois / Submission R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Brandis Lafrombois defeats Shannon Gunville via submission at 4:57 of round 1.

—————————————————————

MMA

Istela Nunes vs Marta Souza

Aspera FC 32, Espaço Vanilla, Curitiba, Parana, Brazil

Bout Cancelled

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Taila Santos vs Mariana Morais

Aspera FC 32, Espaço Vanilla, Curitiba, Parana, Brazil

Bout Cancelled

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Nur Athirah Tantiana vs Tiffany Teo

Singapore Fighting Championship: Unfinished Business 2, Le Danz, Singapore

Tiffany Teo / TKO R1

(134lbs), 3×5. Tiffany Teo defeats Nur Athirah Tantiana via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Dieguez vs Alessia Perez

XFN 7, Bahia Mar, Fort Lauderdale, Florida

Amanda Dieguez / Armbar R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Amanda Dieguez defeats Alessia Perez via armbar at 1:04 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sunshine Haley vs Eloisa Jimenez

Ascend Combat: Relentless, Red Event Center, Bossier City, Louisiana, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ariel Duncan vs Sisi Johnson

Warrior Nation Fight Series 35: Marion-Mania, Veterans Memorial Coliseum, Marion, Ohio, United States

Ariel Duncan / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Ariel Duncan defeats Sisi Johnson via Rear-Naked Choke at 1:12 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laura Dettman vs Ann Perez

SCL 48: Rivalry, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Laura Dettman / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Laura Dettman defeats Ann Perez via TKO (Ground and Pound) at 1:25 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aleksandra Wrzosek vs Sylwia Sitnik

Mazurska Noc Gladiatorów: Bitwa o Giżycko, COS Giżycko, Giżycko, Poland

Aleksandra Wrzosek / TKO R2

(128lbs), 3×3. Aleksandra Wrzosek defeats Sylwia Sitnik via TKO (Punches) in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julie Quinn vs Julie McNeill

Akuma Fighting Championship 7, The Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland

Julie McNeill / Guillotine R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Julie McNeill defeats Julie Quinn via Guillotine Choke at 0:29 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anita Yeo vs Shi Yin Tan

Singapore Fighting Championship: Unfinished Business 2, Le Danz, Singapore

Anita Yeo / SD

3×3. Anita Yeo defeats Shi Yin Tan via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tabatha Shanks vs Caitlin Giessen

KOTC: Frozen War, Northern Lights Casino Hotel & Events Center, Walker, Minnesota, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Trisha Cicero vs Angie Jennings

Xtreme Fighting Nation 7, Bahia Mar, Fort Lauderdale, Florida

Trisha Cicero† / Armbar R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Trisha Cicero defeats Angie Jennings via armbar at 1:44 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katie Koenig vs K. Shepherd-Adelman

North Star Combat, Sky Dancer Casino, Belcourt, North Dakota, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cory McKenna vs Marianee Eriksen

British Challenge MMA 14, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Camilla Mannes vs Emily Mitchell

British Challenge MMA 14, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Charlotte Gilliland vs Megan Hodges

Akuma Fighting Championship 7, The Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Meagan O’Loughlin vs Lindsey Doyle

Akuma Fighting Championship 7, The Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland

Lindsey Doyle / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Lindsey Doyle defeats Meagan O’Loughlin via split decision.

—————————————————————

Kickboxing

Jade Wong vs Sherin Al-Safadi

Kick Boxing Series, Centre Empire, Quebec City, Quebec, Canada

125.

—————————————————————

Kickboxing

Isabelle Rousseau vs Noka Kistabich

Kick Boxing Series, Centre Empire, Quebec City, Quebec, Canada

130.

—————————————————————

Kickboxing

Alicja Kachniarz vs Alicja Zaniewicz

Mazurska Noc Gladiatorów: Bitwa o Giżycko, COS Giżycko, Giżycko, Poland

Alicja Kachniarz / TKO R2

121. Alicja Kachniarz defeats Alicja Zaniewicz via TKO (Punches) in round 2.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Dorota Kozakiewicz vs Natalia Kacprzycka

Mazurska Noc Gladiatorów: Bitwa o Giżycko, COS Giżycko, Giżycko, Poland,

Dorota Kozakiewicz / SD

170. Dorota Kozakiewicz defeats Natalia Kacprzycka via split decision.

—————————————————————

Feb 21

Sunday

Boxing

Szilvia Szabados vs Tunde Berki

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Szilvia Szabados / TKO R5

Super Welterweight, 8×2. Szilvia Szabados defeats Tunde Berki via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing

Alexandra Vlajk vs Timea Grof

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Alexandra Vlajk / UD

Super Bantamweight, 6×2. Alexandra Vlajk defeats Timea Grof via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Edina Kiss vs Dora Kerekes

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Edina Kiss / TKO R2

Super Bantamweight, 6×2. Edina Kiss defeats Dora Kerekes via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Gabriella Mezei vs Anita Hortobagyi

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Gabriella Mezei / UD

Super Bantamweight, 6×2. Gabriella Mezei defeats Anita Hortobagyi via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Vanessa Lepage Joanisse vs Irasema Rayas

Lac Leamy Casino, Gatineau, Quebec, Canada

Cruiserweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yunoka Furukawa vs Christine Latube

Meenayothin Camp, Bangkok, Thailand

Yunoka Furukawa† / TKO R7

Flyweight, 8×2. Yunoka Furukawa defeats Christine Latube via TKO at 1:46 of round 7 to win the vacant OPBF female flyweight title.

—————————————————————

MMA

Weili Zhang vs Svetlana Gotsyk

Kunlun Fight 38: Thailand, Indoor Athletics Stadium, Pattaya, Thailand

Weili Zhang / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Weili Zhang defeats Svetlana Gotsyk via TKO (Ground and Pound) in round 2.

—————————————————————

MMA

Kelly Faszholz vs Lauren Murphy

UFC Fight Night 82: Cowboy vs. Means, Consol Energy Center, Pittsburgh, Pennsylvania, United States

Lauren Murphy / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Lauren Murphy defeats Kelly Faszholz via TKO (Ground and Pound) at 4:55 of round 3.

—————————————————————

MMA

Marion Reneau vs Ashlee Evans-Smith

UFC Fight Night 82: Cowboy vs. Means, Consol Energy Center, Pittsburgh, Pennsylvania, United States

Ashlee Evans-Smith / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Ashlee Evans-Smith defeats Marion Reneau via split decision.

—————————————————————

Muay Thai

Nong Em Tor Vittaya vs Fani Peloumpi

Santai Festival, Thailand

Fani Peloumpi

51kg. Fani Peloumpi defeats Nong Em Tor Vittaya.

—————————————————————

Muay Thai

Sophia Torkos ‘Cocopuff’ vs Hongthong Liangbrasert

Santai Festival, Thailand

Hongthong Liangbrasert / Decision

Hongthong Liangbrasert defeats Sophia Torkos via Decision.

—————————————————————

Feb 24

Wednesday

Boxing

Ashley Brace vs Petra Castkova

Royal Lancaster Hotel, Bayswater, London, United Kingdom

Ashley Brace / PTS

Bantamweight, 6×2. Ashley Brace defeats Petra Castkova via points.

—————————————————————

Feb 25

Thursday

Boxing

Yanina Orozco vs Gisela Tamara Ledesma

Polideportivo Vicente Polimeni, Las Heras, Mendoza, Argentina

Yanina Orozco / UD

Middleweight, 4×2. Yanina Orozco defeats Gisela Tamara Ledesma via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Zsofia Bedo vs Julia Kiss

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Zsofia Bedo / PTS

Lightweight, 4×3. Zsofia Bedo defeats Julia Kiss via points.

—————————————————————

Boxing

Hee Jung Yuh vs Kanittha Saknarong

Sports Authority of Thailand, Bangkok, Thailand

Hee Jung Yuh / TKO R4

Bantamweight, 6×2. Hee Jung Yuh defeats Kanittha Saknarong via TKO in round 4.

—————————————————————

Feb 26

Friday

Boxing

Maria Lindberg vs Melinda Lazar

Ceres Arena, Aarhus, Denmark

Maria Lindberg / UD

Super Welterweight, 6×2. Maria Lindberg defeats Melinda Lazar via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Bukiwe Nonina vs Matshidiso Mokebisi

Rustenburg, North-West, South Africa

Bukiwe Nonina† / KO R8

Bantamweight, 10×2. Bukiwe Nonina defeats Matshidiso Mokebisi via KO in round 8 to win the vacant World Boxing Federation International female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Rita Mrwebi vs Esther Mashiya

Kibler Park Recreation Centre, Johannesburg, Gauteng, South Africa

Middleweight, 8×3.

—————————————————————

Boxing

Lina Kasweka vs Mwanne Haji

Government Complex, Lusaka, Zambia

Bantamweight, 10×2. vacant Women’s International Boxing Association International bantamweight title

—————————————————————

Boxing

Esther Phiri vs Julie Tshabalala

Government Complex, Lusaka, Zambia

Welterweight, 10×2. interim Women’s International Boxing Association World welterweight title and vacant World Boxing Federation female welterweight title

—————————————————————

MMA

Lena Ovchynnikova vs Rebecca Ruth

Bellator 150: Galvão vs. Dantas 2, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States

Rebecca Ruth / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Rebecca Ruth defeats Lena Ovchynnikova via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Jenny Silverio vs Shino VanHoose

RFC 36, DoubleTree Hotel, Tampa, Florida, United States

Jenny Silverio / SD

Atomweight (105lbs), 3×5. Jenny Silverio defeats Shino VanHoose via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Madison McElhaney vs Rebecca Ireland

Epic Fighting 30, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Featherweight (145lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erika Ontiveros vs Kat Proudfoot

Epic Fighting 30, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

(170lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tina Gomez vs Sandy Thomas

XFO: X-Treme Fight Night, UIC Pavillion, Chicago, Illinois, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Morgan Daniels vs Heaven Podgorski

XFO: X-Treme Fight Night, UIC Pavillion, Chicago, Illinois, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Brandy Young vs Maria Kritikos

Lion Fight 28, Mashantucket, Connecticut, United States

Maria Kritikos / UD

Maria Kritikos defeats Brandy Young via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Sophia Torkos ‘Cocopuff’ vs Saifah Sor Suparat

Kalare Stadium, Chiang Mai, Thailand

Saifah Sor Suparat / DEC R5

Saifa Sor Suparat defeats Sophia Torkos via Decision after 5 rounds.

—————————————————————

Feb 27

Saturday

Boxing

Cecy Castillo vs Elena Mares

Salon C.U.M., Agua Prieta, Sonora, Mexico

Cecy Castillo / TKO R2

Lightweight, 4×3. Cecy Castillo defeats Elena Mares via TKO at 2:44 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Yairineth Altuve vs Yuneska Sulbaran

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Yainireth Altuve / TKO R1

Light Flyweight, 4×2. Yainireth Altuve defeats Yuneska Sulbaran via TKO at 1:22 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Isis Mascarena vs Debora Elizabeth Escalona

Gimnasio Escuela Luis Uribe, Castro, Chile

Isis Mascarena / UD

Flyweight, 4×2. Isis Mascarena defeats Debora Elizabeth Escalona via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Guadalupe Martinez vs Belen Gonzalez

Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Guadalupe Martinez† / UD

Super Flyweight, 10×2. Guadalupe Martinez defeats Belen Gonzalez via unanimous decision to win the WBC Silver female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Elsa Hemat vs Marion Montanari

Palais des sports de Kervaric, Lorient, Morbihan, France

Elsa Hemat / UD

Super Lightweight, 6×2. Elsa Hemat defeats Marion Montanari via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Cecilia Braekhus vs Chris Namus

Gerry Weber Stadium, Halle, Nordrhein-Westfalen, Germany

Cecilia Braekhus† † † † † / UD

Welterweight, 10×2. Cecilia Braekhus defeats Chris Namus via unanimous decision to win the WBC World female welterweight title, WBA World female welterweight title, IBF World female welterweight title, WBO World female welterweight title and International Boxing Organization World female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Xenia Jorneac vs Amra Okugic

Unterschleißheim, Bayern, Germany

Xenia Jorneac / PTS

Bantamweight, 4×2. Xenia Jorneac defeats Amra Okugic via points.

—————————————————————

Boxing

Mandessa Moses vs Ansilla Norville

Giftland Office Max, Lilliendaal, Guyana

Mandessa Moses / UD

Lightweight, 4×2. Mandessa Moses defeats Ansilla Norville via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Rebecca Jennings vs Wendy Talbot

Te Rapauraha Arena, Porirua, New Zealand

Rebecca Jennings / UD

Featherweight, 6×2. Rebecca Jennings defeats Wendy Talbot via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Viviane Obenauf vs Bojana Libiszewska

Matteturnhalle, Berne, Switzerland

Viviane Obenauf / UD

Lightweight, 4×2. Viviane Obenauf defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Lulu Kayage vs Mwanne Haji

Leaders Club Kinodoni, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Mwanne Haji / UD

Flyweight, 4×2. Mwanne Haji defeats Lulu Kayage via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Oleksandra Sidorenko vs Monica Gentili

MOSiR Hall, Radom, Poland

Oleksandra Sidorenko / UD

Lightweight, 6×2. Oleksandra Sidorenko defeats Monica Gentili via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Milena Koleva vs Bena Kaloki

Audi-Centrum, Lichtenberg, Berlin, Germany

Super Featherweight, 10×2. vacant Global Boxing Council female super featherweight title

—————————————————————

MMA

Andrea Chali vs Maria Jose Hernandez

LXF 13, Stixs Sports Bar, Guatemala City, Guatemala

3×5.

—————————————————————

MMA

Aline Pires vs Kessiny Mara

Copa Striker’s House 59, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Aline Pires / UD

(121lbs), 3×5. Aline Pires defeats Kessiny Mara via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Alice Yauger vs Kathina Catron-Lowe

XKO 29, Gas Monkey Bar N’ Grill, Dallas, Texas, United States

Alice Yauger / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Alice Yauger defeats Kathina Catron-Lowe via split decision.

—————————————————————

MMA

Lisbeth Lopez Silva vs Berenice Castro

JFL

—————————————————————

MMA

Emma Delaney vs LJ Adams

Raged UK 3, Swindon Meca, Swindon, England

LJ Adams / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. LJ Adams defeats Emma Delaney via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA

Izabela Badurek vs Isabelle Pare

PLMMA 63: AFC 8, Łobez, Poland

Izabela Badurek† / TKO R1

(126lbs), 3×5. Izabela Badurek defeats Isabelle Pare via TKO (Punches and Elbows) at 4:00 of round 1 to win the vacant PLMMA Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Sinead Kavanagh vs Zarah dos Santos

BAMMA 24: Kone Vs. Phillips, 3 Arena, Dublin, Ireland

Sinead Kavanagh / SD

Featherweight (145lbs), 3×5. Sinead Kavanagh unable to make Bantamweight limit, fight changed to Featherweight (145 lbs). Zarah dos Santos replaces Kerry Hughes. Sinead Kavanagh defeats Zarah Fairn Dos Santos via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jill Myers vs Chealsea Shaheen

VALOR Fights 31, Chattanooga Sports Complex, Hixson, Tennessee, United States

Jill Myers / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Jill Myers defeats Chealsea Shaheen via TKO at 1:09 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Audrey Baise vs Nicole Houston

Battle FC: The Marine Corp Brawl, Quantico Marine Base: Barber Fitness Center, Quantico, Virginia, United States

Audrey Baise / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Audrey Baise defeats Nicole Houston via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:19 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Devon Mailloux vs Greta Dearing

Maple City Cagefighting 2: Amateur Fight Night, Chatham Banquet & Conference Centre, Chatham, Ontario, Canada

Devon Mailloux / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Devon Mailloux defeats Greta Dearing via armbar at 1:40 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natia Biason vs Karolyn Pham

Maple City Cagefighting 2: Amateur Fight Night, Chatham Banquet & Conference Centre, Chatham, Ontario, Canada

Natia Biason / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Natia Biason defeats Karolyn Pham via armbar at 1:56 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joraima Tromp vs Susanna Berger

Shooto Contenders 23, German Top Team Akademie, Reutlingen, Germany

Draw

(143lbs), 2×3. Joraima Tromp and Susanna Berger fought to a Draw (Split).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maure Tanya Miller vs Nicole Guedes

Fightstar FC 17, St. Johns – Hellenic Hall, Primrose, Germiston, South Africa

Maure Tanya Miller / Side Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Maure Tanya Miller defeats Nicole Guedes via Side Choke at 2:20 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ashley Medina vs Maria Campos

No Limit Fighting Championship 8, The Rink, Sacramento, California, United States

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brieta Carpenter vs Fernanda Araujo

No Limit Fighting Championship 8, The Rink, Sacramento, California, United States

Bantamweight (135lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Christin Campos vs Kayla Stricker

Caged Warrior Championship 9, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States

Kayla Stricker / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Kayla Stricker defeats Christin Campos via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Philina Zimmerman vs Sariah Wenger

True Revelation MMA 29, Ottumwa Bridge View Center, Ottumwa, Iowa, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lenny Edwards vs Emily Nalu

Valor Fight 13, Burnie Sports Centre, Burnie, Tasmania, Australia

Emily Nalu / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Emily Nalu defeats Lenny Edwards via unanimous decision.

—————————————————————

Muay Thai

Elna Nilsson vs Korina Papachrysanthou

Mikenta Fight Night, Denmark

Currently unknown weight

—————————————————————

Feb 28

Sunday

Boxing

Joana Pastrana vs Maribel De Sousa

Gimnasio del Rayo Vallecano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana / TKO R1

Flyweight, 4×2. Joana Pastrana defeats Maribel De Sousa via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Sam Smith vs Taoussy L’Hadji

Aria Suite, Woodhouse Street, Leeds, Yorkshire, United Kingdom

Sam Smith / PTS

Lightweight, 6×2. Sam Smith defeats Taoussy L’Hadji via points.

—————————————————————

MMA

Kyu Kitano vs Yuko Kiryu

GRACHAN 22 x Brave Fight 12, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Kyu Kitano / MD

Strawweight (115lbs), 2×3. Kyu Kitano defeats Yuko Kiryu via majority decision.

—————————————————————

Feb 29

Monday

Boxing

Jessica Belder vs Marianna Gulyas

Maassilo, Rotterdam, Netherlands

Jessica Belder / KO R2

6×2. Jessica Belder defeats Marianna Gulyas via KO in round 2.

—————————————————————

February Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
February Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 137 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
June 17, 2016
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2016 in the world. 292 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






July Female Fight Fixtures & Results 2016
May 31, 2016
Monthly Most Viewed May 2016

Monthly Most Viewed May 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed May 2016.  May’s top 20 awakening profiles list sees female fighters from from ten different countries. 1. Fredia Gibbs Multi-disciplinarian / California, USA 296 Unique Page Views in April … Continue reading






Photo Credit: Unknown
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 1)
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 1)
Queen Of The Ring
Queen of the Ring in Lund, Sweden has 17 female fights – takes place June 18th
Lindsay Haycraft Interview
Lindsay Haycraft Interview
Sheree Halliday – Autumn Red
Sheree Halliday – Autumn Red
August Female Fight Fixtures and Results
August Female Fight Fixtures and Results
December Female Fight Fixtures and Results 2014
December Female Fight Fixtures and Results 2014
Alexis Rufus
Alexis Rufus Retires
Lou Richards
10K female fighters
Van Soest and Payne talk Lion Fight 15 Rematch
Van Soest and Payne talk Lion Fight 15 Rematch
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
Name the Fighters Competition
Name the Fighters Competition
Lauren Huxley “I am very grateful”
Lauren Huxley “I am very grateful”
WMMA 2013 Awards
WMMA 2013 Awards
Macy Chiasson
Macy Chiasson Interview, Amateur Fighter of the Year 2015
December Female Fight Fixtures and Results
December Female Fight Fixtures and Results
Jessy Jess
Jessy Jess Signs with Invicta FC
Valerie Amadio
Valerie Amadio Kickboxing Fighter
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2016 in the world. 203 fights / 27 countries