Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, April 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

April
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, April 2018. A comprehensive listing of 103 fights / 32 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Apr 2
Monday

Florence De Coster vs Sandra Zekic
Bredene, West-Vlaanderen, Belgium
Florence De Coster / TKO R5
Lightweight, 6x2. Florence De Coster defeats Sandra Zekic via TKO in round 5.

—————————————————————

Apr 6
Friday

Marlen Esparza vs Laetizia Campana
Belasco Theater, Los Angeles, California, United States
Marlen Esparza / KO R3
Flyweight, 8x2. Marlen Esparza defeats Laetizia Campana via KO at 0:11 of round 3.

—————————————————————

Sithandiwe Ngcobo vs Bonita van Jaarsveld
Time Square, Menlyn, Pretoria, Gauteng, South Africa
Sithandiwe Ngcobo / PTS
Lightweight, 6x2. Sithandiwe Ngcobo defeats Bonita van Jaarsveld via Points.

—————————————————————

Eva Wahlstrom vs Melissa St Vil
Kulttuuritalo, Helsinki, Finland
Eva Wahlstrom† / MD
Super Featherweight, 10x2. Eva Wahlstrom defeats Melissa St Vil via Majority Decision to win the World Boxing Council World Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Dyana Vargas vs Yoseidy Zarzuela
Discoteca Sabana Iglesias, Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
Dyana Vargas / UD
Lightweight, 4x2. Dyana Vargas defeats Yoseidy Zarzuela via Unanimous Decision.

—————————————————————

Crystal Garcia Nova vs Diana Garcia Dominguez
Discoteca Sabana Iglesias, Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
Crystal Garcia Nova / TKO R3
Super Featherweight, 4x2. Crystal Garcia Nova defeats Diana Garcia Dominguez via TKO at 1:03 of round 3.

—————————————————————

Yesica Yolanda Bopp vs Soledad del Valle Frias
Estadio José María Gatica, Villa Dominico, Buenos Aires, Argentina
Yesica Yolanda Bopp†† / TKO R6
Light Flyweight, 10x2. Yesica Yolanda Bopp defeats Soledad del Valle Frias via TKO in round 6 to win the World Boxing Association World Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Apr 7
Saturday

Franyuli Riascos vs Gelen Flores
Internado Judicial, Trujillo, Venezuela
Franyuli Riascos / MD
Super Lightweight, 4x2. Franyuli Riascos defeats Gelen Flores via Majority Decision.

—————————————————————

Esmeralda Mendoza vs Larizza Martinez
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, United States
Esmeralda Mendoza / SD
Super Welterweight, 4x2. Esmeralda Mendoza defeats Larizza Martinez via Split Decision.

—————————————————————

Patricia Berghult vs Dora Tollar
Arbisteatern, Norrkoping, Sweden
Patricia Berghult / TKO R1
Welterweight, 6x2. Patricia Berghult defeats Dora Tollar via TKO iat 0:50 of round 1.

—————————————————————

Machieka Pareno vs Jean De Paz
Bogo City (Celestino Martinez Sr.) Sports & Cultural Complex, Bogo, Cebu, Philippines
Machieka Pareno / UD
Featherweight, 4x2. Machieka Pareno defeats Jean De Paz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Miriam Rosales vs Arely Jazmin Rodriguez
Gimnasio Escuela de Box el Campeon, Salamanca, Guanajuato, Mexico
Miriam Rosales / UD
Super Bantamweight, 4x2. Miriam Rosales defeats Arely Jazmin Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jazmin Ortega vs Jacky Calvo
Hotel Azul Ixtapa, Ixtapa Zihuatanejo, Guerrero, Mexico
Jacky Calvo / SD
Flyweight, 8x2. Jacky Calvo defeats Jazmin Ortega via Split Decision.

—————————————————————

Susan Kolukisa vs Laila Flesch
Unihalle Wuppertal, Wuppertal, Nordrhein-Westfalen, Germany
Susan Kolukisa / RTD R1
Lightweight, 4x2. Susan Kolukisa defeats Laila Flesch via retirement in round 1.

—————————————————————

Oezlem Sahin vs Teona Pirosmanashvili
Unihalle Wuppertal, Wuppertal, Nordrhein-Westfalen, Germany
Oezlem Sahin / RTD R3
Flyweight, 8x2. Oezlem Sahin defeats Teona Pirosmanashvili via retirement in round 3.

—————————————————————

Anissa Benyoub vs Ksenija Medic
Salle du 1er Mai, Mazères sur Salat, Haute-Garonne, France
Anissa Benyoub / PTS
Super Lightweight, 4x2. Anissa Benyoub defeats Ksenija Medic via Points.

—————————————————————

Kim Clavel vs Ana Karem Compean
Centre Videotron, Quebec City, Quebec, Canada
Kim Clavel / KO R1
Light Flyweight, 4x2. Kim Clavel defeats Ana Karem Compean via KO at 0:43 of round 1.

—————————————————————

Taynna Cardoso vs Simone Aparecida Da Silva
Jundiaí, Sao Paulo, Brazil
Taynna Cardoso / UD
Featherweight, 10x2. Taynna Cardoso defeats Simone Aparecida Da Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Doris Koehler vs Michaela Reitbauer
Nova Arena, Wiener Neustadt, Austria
Doris Koehler / PTS
Bantamweight, 6x3. Doris Koehler defeats Michaela Reitbauer via Points.

—————————————————————

Maja Milenkovic vs Dendi Fleis
Nova Arena, Wiener Neustadt, Austria
Maja Milenkovic / PTS
Featherweight, 6x2. Maja Milenkovic defeats Dendi Fleis via Points.

—————————————————————

Eva Voraberger vs Nina Radovanovic
Nova Arena, Wiener Neustadt, Austria
Eva Voraberger† / SD
Bantamweight, 10x2. Eva Voraberger defeats Nina Radovanovic via Split Decision to win the interim World Boxing Council World Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Deanha Hobbs vs Arlene Blencowe
Convention & Exhibition Centre, Brisbane, Queensland, Australia
Deanha Hobbs / SD
6x2. Deanha Hobbs defeats Arlene Blencowe via Split Decision.

—————————————————————

Ayelen Granadino vs Daniela Molina
Sociedad de Fomento San Martín, San Francisco Solano, Buenos Aires, Argentina
Ayelen Granadino / UD
Light Flyweight, 4x2. Ayelen Granadino defeats Daniela Molina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Cintia Gisela Castillo vs Marta Soledad Juncos
Polideportivo Municipal, Alta Gracia, Cordoba, Argentina
Cintia Gisela Castillo / KO R5
Featherweight, 8x2. Cintia Gisela Castillo defeats Marta Soledad Juncos via KO in round 5.

—————————————————————

Apr 8
Sunday

Yuko Henzan vs Phannaluk Kongsang
City Gym, Tomigusuku, Okinawa, Japan
Yuko Henzan† / UD
Bantamweight, 8x2. Yuko Henzan defeats Phannaluk Kongsang via Unanimous Decision to win the vacant OPBF Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Apr 11
Wednesday

Seren Cetin vs Dondu Nazlica
Night Club “Bolero”, Kharkov, Ukraine
Seren Cetin / TKO R3
Flyweight, 4x2. Both ladies make their debut. Seren Cetin defeats Dondu Nazlica via TKO 0:40 in round 3.

—————————————————————

Apr 12
Thursday

Maria Salinas vs Edith de Jesus Flores
Foro Tv Azteca, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Maria Salinas / SD
Flyweight, 8x2. Maria Salinas defeats Edith de Jesus Flores via split decision.

—————————————————————

Apr 13
Friday

Norleidys Graterol vs Rosana Colmenarez
Gimnasio Gilberto Mendoza, La Victoria, Venezuela
Norleidys Graterol / RTD R2
Flyweight, 4x2. Norleidys Graterol defeats Rosana Colmenarez via retirement in round 2.

—————————————————————

Paola Ibarra vs Erika Karolina Araujo
Club Plaza Colonia, Colonia, Uruguay
Paola Ibarra / TKO R1
Lightweight, 6x2. Paola Ibarra defeats Erika Karolina Araujo via TKO in round 1.

—————————————————————

Terri Harper vs Bojana Libiszewska
Doncaster Dome, Doncaster, Yorkshire, United Kingdom
Terri Harper / PTS
Lightweight, 4x2. Terri Harper defeats Bojana Libiszewska via points.

—————————————————————

Angela Galvan vs Victoria Villanueva
Centro Civico Ascension, Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, Mexico
Angela Galvan / TKO R1
Flyweight, 4x3. Angela Galvan defeats Victoria Villanueva via TKO at 2:50 of round 1.

—————————————————————

Yessica Munoz vs Elizabeth Chavez
Centro Civico Ascension, Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, Mexico
Yessica Munoz / UD
Bantamweight, 6x3. Yessica Munoz defeats Elizabeth Chavez via unanimous decision.

—————————————————————

Karina Fernandez vs Sandra Hernandez
Gimnasio Municipal "Jose Neri Santos", Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Karina Fernandez / UD
Super Flyweight, 10x2. Karina Fernandez vs Sandra Hernandez via unanimous decision.

—————————————————————

Jasseth Noriega† vs Eloisa Martinez
Salón Villa Flamingos, Colonia Portales, México, Mexico
Jasseth Noriega† / UD
Super Flyweight, 10x2. Jasseth Noriega defeats Eloisa Martinez via unanimous decision and successfully defends her Mexico Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Jennifer Rasjido vs Vanesa del Valle Calderon
Hindú Basquetbol Club, Catamarca, Catamarca, Argentina
Jennifer Rasjido / TKO R4
Featherweight, 8x2. Jennifer Rasjido defeats Vanesa del Valle Calderon via TKO in round 4.

—————————————————————

Brenda Karen Carabajal vs Gloria Elena Yancaqueo
Microestadio Municipal, Hurlingham, Buenos Aires, Argentina
Brenda Karen Carabajal / SD
Super Featherweight, 6x2. Brenda Karen Carabajal defeats Gloria Elena Yancaqueo via split decision.

—————————————————————

Marcela Eliana Acuna† vs Daniela Romina Bermudez
Microestadio Municipal, Hurlingham, Buenos Aires, Argentina
Daniela Romina Bermudez†† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Daniela Romina Bermudez defeats Marcela Eliana Acuna via unanimous decision to win the International Boxing Federation World Female Super Bantamweight Title and vacant World Boxing Organisation World Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Apr 14
Saturday

Maria Cecilia Roman† vs Ana Maria Lozano
Club Julio Mocoroa, San Juan, San Juan, Argentina
Maria Cecilia Roman† / UD
Bantamweight, 10x2. Maria Cecilia Roman defeats Ana Maria Lozano  via unanimous decision and successfully defends her International Boxing Federation World Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Sanae Jah vs Claudia Ferenczi
Rebecq, Brabant Wallon, Belgium
Sanae Jah / UD
Flyweight, 8x2. Sanae Jah defeats Claudia Ferenczi via unanimous decision.

—————————————————————

Oshin Derieuw vs Lina Tejada
Espace Francois Mitterrand, Henin-Beaumont, Pas-de-Calais, France
Oshin Derieuw† / UD
Super Lightweight, 10x2. Oshin Derieuw defeats Lina Tejada via unanimous decision to win the vacant World Boxing Federation World Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

Elodie Bouchlaka vs Jessica Sanchez
Halle des sports, Canohès, Pyrénées-Orientales, France
Elodie Bouchlaka / PTS
Super Flyweight, 6x2. Elodie Bouchlaka defeats Jessica Sanchez via points.

—————————————————————

Anissa Benyoub vs Donia Darouiche
Halle des sports, Canohès, Pyrénées-Orientales, France
Donya Darouiche / PTS
Lightweight, 4x2. Donya Darouiche defeats Anissa Benyoub via points.

—————————————————————

Andjelka Gabric vs Gabriella Busa
Szeged Sportcentrum, Szeged, Hungary
Gabriella Busa / KO R1
Super Bantamweight, 6x2. Gabriella Busa defeats Andjelka Gabric via KO at 0:49 in round 1.

—————————————————————

Eva Bajic vs Valentina Keri
Szeged Sportcentrum, Szeged, Hungary
Eva Bajic / UD
Super Welterweight, 6x2. Eva Bajic defeats Valentina Keri via unanimous decision.

—————————————————————

Kinga Magyar vs Marija Vukovic
Szeged Sportcentrum, Szeged, Hungary
Kinga Magyar / UD
Welterweight, 4x2. Kinga Magyar defeats Marija Vukovic via unanimous decision.

—————————————————————

Kirti vs Noemi Bosques
Tau Devi Lal Indoor Stadium, Panchkula, India
Kirti / SD
Bantamweight, 4x2. Kirti defeats Noemi Bosques via split decision.

—————————————————————

Alejandra Jimenez vs Irais Hernandez
Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Draw
Heavyweight, 8x2. Alejandra Jimenez and Irais Hernandez fight to a draw.

—————————————————————

Alejandra Ayala vs Silvia Zuniga
Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Alejandra Ayala / TKO R1
Super Welterweight, 6x2. Alejandra Ayala defeats Silvia Zuniga via TKO at 1:59 in round 1

—————————————————————

Silvia Torres vs Jessica Nery Plata
Domo Sindicato de Trabajadores IMSS, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Jessica Nery Plata† / SD
Light Flyweight, 10x2. Jessica Nery Plata defeats Silvia Torres via split decision to win the interim World Boxing Association World Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Cristina Garrobo vs Kitti Kolompar
Villarrubia de Santiago, Castilla-La Mancha, Spain
Cristina Garrobo / TKO R3
Flyweight, 6x2. Cristina Garrobo defeats Kitti Kolompar via TKO in round 3.

—————————————————————

Nina Bradley vs Borislava Goranova
King Power Stadium (Leicester City FC), Leicester, Leicestershire, United Kingdom
Nina Bradley / PTS
Welterweight, 6x2. Nina Bradley defeats Borislava Goranova via points.

—————————————————————

Ashley Brace vs Xenia Jorneac
Ice Arena Wales, Cardiff, Wales, United Kingdom
Ashley Brace / UD
Super Flyweight, 10x2. Ashley Brace defeats Xenia Jorneac via unanimous decision to win the vacant EBU European Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Kallia Kourouni vs Monika Antonik
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Kallia Kourouni / PTS
Lightweight, 8x2. Kallia Kourouni vs Monika Antonik via points.

—————————————————————

Samantha Salazar vs Monica Flores
Gimnasio Luis Navarro, Los Teques, Venezuela
Samantha Salazar / UD
Super Flyweight, 4x2. Samantha Salazar defeats Monica Flores via unanimous decision.

—————————————————————

Mariam Moreno vs Michelle Uribe
Gimnasio Luis Navarro, Los Teques, Venezuela
Mariam Moreno / TKO R3
Featherweight, 8x2. Mariam Moreno defeats Michelle Uribe via TKO at 1:58 in round 3.

—————————————————————

Eva Guzman vs Deysi Hernandez
Gimnasio Luis Navarro, Los Teques, Venezuela
Eva Guzman / UD
Minimumweight, 4x2. Eva Guzman defeats Deysi Hernandez via unanimous decision.

—————————————————————

Elenoa Matanisiga vs Katrina Singh
Tilak High School, Lautoka, Fiji
Draw
Super Welterweight, 4x3. Elenoa Matanisiga and Katrina Singh fight to a draw.

—————————————————————

Silvia Gonzalez Pichincha vs Jhosep Vizcaino
Coliseo Julio Cesar Hidalgo, Quito, Ecuador
Silvia Gonzalez Pichincha / MD
Super Flyweight, 4x2. Silvia Gonzalez Pichincha defeats Jhosep Vizcaino via majority decision.

—————————————————————

Apr 17
Tuesday

Yuko Kuroki vs Momoko Kanda
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yuko Kuroki / UD
Minimumweight, 8x2. Yuko Kuroki defeats Momoko Kanda via unanimous decision.

—————————————————————

Rimin Shimano vs Yoshie Wakasa
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yoshie Wakasa / UD
Featherweight, 4x2. Yoshie Wakasa defeats Rimin Shimano via unanimous decision.

—————————————————————

Akane Fujiwara vs Michiko Abiru
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Akane Fujiwara / MD
Super Bantamweight, 4x2. Akane Fujiwara defeats Michiko Abiru via majority decision.

—————————————————————

Apr 19
Thursday

Karla Mendoza vs Teresa Almengor
Fantastic Casino de Albrook Mall, Panama City, Panama
Draw
Super Bantamweight, 4x2. Karla Mendoza and Teresa Almengor fight to a draw.

—————————————————————

Laura Ledezma vs Glenis Cardona
Fantastic Casino de Albrook Mall, Panama City, Panama
Laura Ledezma / TKO R2
Super Bantamweight, 8x2. Laura Ledezma defeats Glenis Cardona via TKO at 0:34 in round 2.

—————————————————————

Apr 20
Friday

Anahi Esther Sanchez vs Diana Ayala
Pergamino, Buenos Aires, Argentina
Anahi Esther Sanchez / KO R1
Super Lightweight, 10x2. Anahi Esther Sanchez defeats Diana Ayala via KO in round 1 to win the interim World Boxing Association World Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

Shelly Barnett vs Guadalupe Rodriguez
The Danforth Music Hall, Toronto, Ontario, Canada
Draw
Super Flyweight, 6x2. Shelly Barnett and Guadalupe Rodriguez fight to a draw.

—————————————————————

Efasha Kamarudin vs Sumalee Tongpootorn
Singapore, Singapore
Efasha Kamarudin / TKO R4
Super Flyweight, 4x2. Efasha Kamarudin defeats Sumalee Tongpootorn via TKO in round 4.

—————————————————————

Elin Cederros vs Elene Sikmashvili
Pabellon Municipal, Sedavi, Comunidad Valenciana, Spain
Elin Cederros / KO R1
Middleweight, 8x2. Elin Cederros defeats Elene Sikmashvili via KO in round 1

—————————————————————

Apr 21
Saturday

Luisana Bolivar vs Luzmeri Zacarias
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela
Draw
Minimumweight, 4x2. Luisana Bolivar and Luzmeri Zacarias fight to a draw.

—————————————————————

Keren Batiz vs Maria Pirona
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela
Keren Batiz / UD
Featherweight, 6x2. Keren Batiz defeats Maria Pirona via unanimous decision.

—————————————————————

Yairineth Altuve vs Deysi Hernandez
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela
Yairineth Altuve / RTD R4
Flyweight, 9x2. Yairineth Altuve defeats Deysi Hernandez via retirement in round 4.

—————————————————————

Iris Contreras vs Rebecca Light
Alameda County Fairgrounds, Pleasanton, California, United States
Iris Contreras / MD
Bantamweight, 4x2. Iris Contreras defeats Rebecca Light via majority decision.

—————————————————————

Samantha Pill vs Crystal Byers
Fairmont State University, Fairmont, West Virginia, United States
Samantha Pill / UD
Middleweight, 4x2. Samantha Pill defeats Crystal Byers via unanimous decision.

—————————————————————

Natasha Jonas vs Taoussy L'Hadji
Echo Arena, Liverpool, Merseyside, United Kingdom
Natasha Jonas† / TKO R7
Super Featherweight, 7x2. Natasha Jonas defeats Taoussy L'Hadji via TKO at 1:44 in round 7 to win the vacant World Boxing Association International Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Mikaela Lauren vs Verena Kaiser
Gaerdehov Icehockey Arena, Sundsvall, Sweden
Mikaela Lauren† / MD
Super Welterweight, 10x2. Mikaela Lauren defeats Verena Kaiser via majority decision to win the vacant International Boxing Organization World Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Ewa Brodnicka vs Sarah Pucek
Gaerdehov Icehockey Arena, Sundsvall, Sweden
Ewa Brodnicka† / UD
Super Featherweight, 10x2. Ewa Brodnicka defeats Sarah Pucek via unanimous decision to win the World Boxing Organisation World Female Super Featherweight Title .

—————————————————————

Elise Bussiere vs Anne-Sophie Schneider
Planète Foot, Avermes, Allier, France
Elise Bussiere / PTS
Featherweight, 4x2. Elise Bussiere defeats Anne-Sophie Schneider via points.

—————————————————————

Sara George vs Monthida Rattanachai
Ipswich Basketball Stadium, Ipswich, Queensland, Australia
Sarah George† / UD
Flyweight, 6x2. Sara George defeats Monthida Rattanachai via unanimous decision to win the vacant Australia - Queensland State Female Flyweight Title.

—————————————————————

Rose Volante vs Lourdes Borbua
Arena Santos, Santos, Sao Paulo, Brazil
Rose Volante† / RTD R5
Lightweight, 10x2. Rose Volante defeats Lourdes Borbua via retirement in round 5 to successfully defend her World Boxing Organisation World Female Lightweight Title. Borbua failed to make the 132 lb. limit at the weigh-in, title at stake for Volante only.

—————————————————————

Danila Ramos vs Caroline Foro Antunes
Arena Santos, Santos, Sao Paulo, Brazil
Danila Ramos / PTS
Bantamweight, 6x2. Danila Ramos defeats Caroline Foro Antunes via points.

—————————————————————

Daniela Barbara Rivero vs Lorena Moreyra
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Daniela Barbara Rivero / MD
Featherweight, 6x2. Daniela Barbara Rivero defeats Lorena Moreyra via majority decision.

—————————————————————

Karen Elizabeth Carabajal vs Maria Soledad Capriolo
Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Karen Elizabeth Carabajal / UD
Lightweight, 6x2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Maria Soledad Capriolo via majority decision.

—————————————————————

Maria Belen Berrios vs Elizabeth Britos
Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Maria Belen Berrios / UD
Super Bantamweight, 4x2. Maria Belen Berrios defeats Elizabeth Britos via unanimous decision.

—————————————————————

Apr 25
Wednesday

Silvia Bortot vs Milena Svonja
San Bonifacio, Veneto, Italy
Silvia Bortot / PTS
Super Lightweight, 4x2. Silvia Bortot defeats Milena Svonja via points.

—————————————————————

Apr 27
Friday

Alycia Baumgardner vs Kirstie Simmons
KFC Yum! Center, Louisville, Kentucky, United States
Alycia Baumgardner / SD
Super Featherweight, 6x2. Alycia Baumgardner defeats Kirstie Simmons via split decision.

—————————————————————

Apr 28
Saturday

Lolita Muzeya vs Asha Ngedere
City Mall, Solwezi, Zambia
Lolita Muzeya / KO R1
Welterweight, 8x2. Lolita Muzeya defeats Asha Ngedere via KO in round 1.

—————————————————————

Catherine Phiri vs Halima Yazidu
City Mall, Solwezi, Zambia
Catherine Phiri / KO R2
Welterweight, 8x2. Catherine Phiri defeats Halima Yazidu via KO in round 2.

—————————————————————

Zaira Gonzalez vs Nina Gallegos
American Legion, Houston, Texas, United States
Zaira Gonzalez / TKO R1
Super Lightweight, 4x2. Zaira Gonzalez defeats Nina Gallegos via TKO in round 1.

—————————————————————

Naomi Arellano Reyes vs Karla Islas
Palenque de la Feria, Tepic, Nayarit, Mexico
Naomi Arellano Reyes / KO R1
Flyweight, 4x2. Naomi Arellano Reyes defeats Karla Islas via KO in round 1.

—————————————————————

Asley Gonzalez vs Erika Tristan
Palenque de la Feria, Tepic, Nayarit, Mexico
Asley Gonzalez / TKO R1
Flyweight, 4x2. Asley Gonzalez defeats Erika Tristan via TKO in round 1.

—————————————————————

Joselyn Casilla Martinez vs Maryan Salazar
La Feria de San Marcos , Aguascalientes, Aguascalientes, Mexico
Joselyn Casilla Martinez† / UD
Flyweight, 4x2. Joselyn Casilla Martinez defeats Maryan Salazar via unanimous decision and wins the vacant World Boxing Council FECOMBOX Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Maria Magdalena Rivera vs Vanesa Lorena Taborda
Cipolletti, Rio Negro, Argentina
Maria Magdalena Rivera / UD
Super Flyweight, 10x2. Maria Magdalena Rivera defeats Vanesa Lorena Taborda to win the vacant Argentina (FAB) Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Jelena Mrdjenovich†† vs Stephanie Ducastel
Shaw Conference Centre, Edmonton, Alberta, Canada
Jelena Mrdjenovich†† / UD
Featherweight, 10x2. Jelena Mrdjenovich defeats Stephanie Ducastel  via unanimous decision and successfully defends her World Boxing Association World Female Featherweight Title and World Boxing Council World Female Featherweight Title.

—————————————————————

Daniela Asenjo vs Virginia Noemi Carcamo
Gimnasio Club Las Animas, Valdivia, Chile
Daniela Asenjo / UD
Super Flyweight, 6x2. Daniela Asenjo defeats Virginia Noemi Carcamo via unanimous decision.

—————————————————————

Joanna Koelln vs Kim Angelina Jaeckel
Lüneburg, Niedersachsen, Germany
Joanna Koelln / UD
Lightweight, 8x2. Joanna Koelln defeats Kim Angelina Jaeckel via unanimous decision and wins the vacant Germany GBA Female Lightweight Title.

—————————————————————

Lorena Marasco vs Nina Pavlovic
Palasport, Gambolo, Lombardia, Italy
Draw (Points)
Super Featherweight, 6x2. Lorena Marasco and Nina Pavlovic fight to a Draw (Points).

—————————————————————

Violeta Gonzalez vs Lenka Kardova
Bilbao Arena, Bilbao, País Vasco, Spain
Violeta Gonzalez / TKO R3
Bantamweight, 8x2. Violeta Gonzalez defeats Lenka Kardova via TKO in round 3.

—————————————————————

Gabriela Sanchez Saavedra vs Lucia Hernandez
Gimnasio Miguel Hidalgo, Puebla, Puebla, Mexico
Gabriela Sanchez Saavedra / UD
Flyweight, 6x2. Gabriela Sanchez Saavedra defeats Lucia Hernandez via unanimous decision.

—————————————————————

Adelaida Ruiz vs Reyna Viridiana Garcia Cotija
Westin Bonaventure Hotel, Los Angeles, California, United States
Adelaida Ruiz / KO R4
Super Flyweight, 6x2. Adelaida Ruiz defeats Reyna Viridiana Garcia Cotija via KO in round 4.

—————————————————————

Aida Satybaldinova vs Kailyn Hansen
Westin Bonaventure Hotel, Los Angeles, California, United States
Aida Satybaldinova / UD
Lightweight, 4x2.  Aida Satybaldinova defeats Kailyn Hansen via unanimous decision.

—————————————————————

Cherrelle Brown vs Katarina Vistica
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Cherrelle Brown / KO R2
Super Lightweight, 6x2.  Cherrelle Brown defeats Katarina Vistica via KO in round 2.

—————————————————————

Dayanna Gonzalez vs Ana Karen Compean
Plaza de Toros Caliente, Tijuana, Baja California, Mexico
Dayanna Gonzalez / TKO R1
Super Lightweight, 4x2.  Dayanna Gonzalez defeats Ana Karen Compean via TKO in round 1.

—————————————————————

Isabel Millan vs Brenda Ronzon
Plaza de Toros Caliente, Tijuana, Baja California, Mexico
Isabel Millan / UD
Super Flyweight, 8x2.  Isabel Millan defeats Brenda Ronzon via unanimous decision.

—————————————————————

Melisa Romina Dozo vs Marisa Joana Portillo
Club Atletico Social Intercambio Evaristo Carriego, Rosario, Santa Fe, Argentina
Melisa Romina Dozo / MD
Featherweight, 4x2.  Melisa Romina Dozo defeats Marisa Joana Portillo via majority decision.

—————————————————————

Katie Taylor†† vs Victoria Noelia Bustos
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Katie Taylor†† / UD
Lightweight, 10x2. Katie Taylor defeats Victoria Noelia Bustos via unanimous decision and successfully defends her International Boxing Federation World Female Lightweight Title and World Boxing Association World Female Lightweight Title.

—————————————————————

Apr 29
Sunday

Dahiana Santana vs Zuleidy Diaz
Club el Millon, Santo Domingo, Dominican Republic
Dahiana Santana / KO R2
4x2. Dahiana Santana defeats Zuleidy Diaz via KO in round 2.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar