Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, July 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

July
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, July 2018. A comprehensive listing of 99 fights / 20 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jul 1
Sunday

Mari Tatunashvili vs Sopio Tusiashvili
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Mari Tatunashvili / TKO R2
Super Lightweight, 4x2. Mari Tatunashvili defeats Sopio Tusiashvili via TKO in round 2.

—————————————————————

Nino Gulukhia vs Izi Tabatadze
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Nino Gulukhia / RTD R2
Flyweight, 4x3. Nino Gulukhia defeats Izi Tabatadze via Retirement at 2:00 of round 2.

—————————————————————

Crystal Garcia Nova vs Carolina Martinez de Moreta
Club Plaza Valerio, Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
Crystal Garcia Nova / TKO R2
Lightweight, 4x2. Crystal Garcia Nova defeats Carolina Martinez de Moreta via TKO at 1:55 of round 2.

—————————————————————

Jul 6
Friday

Bec Connolly vs Vanesa Caballero
UWE Exhibition and Conference Centre, Bristol, Avon, United Kingdom
Vanesa Caballero / PTS
Super Featherweight. Vanesa Caballero defeats Bec Connolly via Points.

—————————————————————

Kanyarat Yoohanngoh vs Sunisa Mangsuk
UWE Exhibition and Conference Centre, Bristol, Avon, United Kingdom
Kanyarat Yoohanngoh / TKO R1
Minimumweight. Kanyarat Yoohanngoh defeats Sunisa Mangsuk via TKO at 0:46 of round 1.

—————————————————————

Vissia Trovato vs Gabriella Mezei
Teatro Principe, Milan, Lombardia, Italy
Vissia Trovato / TKO R2
Featherweight, 6x2. Vissia Trovato defeats Gabriella Mezei via TKO in round 2.

—————————————————————

Valeria Imbrogno vs Judit Hachbold
Teatro Principe, Milan, Lombardia, Italy
Valeria Imbrogno/ UD
Flyweight, 10x2. Valeria Imbrogno defeats Judit Hachbold via Unanimous Decision.

—————————————————————

Lira Huyke vs Yelimar Serrano
Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia
-
Featherweight, 4x2.

—————————————————————

Malakay Moukayber vs Siriwan Thongmanit
Roma Function Centre, Liverpool, New South Wales, Australia
Malakay Moukayber / PTS
Super Welterweight, 4x2. Malakay Moukayber defeats Siriwan Thongmanit via Points.

—————————————————————

Cherneka Johnson vs Siriphon Chanbuala
The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia
Cherneka Johnson / KO R2
6x2. Cherneka Johnson defeats Siriphon Chanbuala via KO at 1:45 of round 2.

—————————————————————

Daniela Molina vs Brenda Gonzalez
Gimnasio Municipal Américo Torres, El Bolsón, Rio Negro, Argentina
Daniela Molina / SD
Light Flyweight, 4x2. Daniela Molina defeats Brenda Gonzalez via Split Decision.

—————————————————————

Yamila Esther Reynoso vs Cristina Beatriz Cuevas
Club Huracán, Villa Ocampo, Santa Fe, Argentina
Yamila Esther Reynoso† / TKO R5
Welterweight, 10x2. Yamila Esther Reynoso defeats Cristina Beatriz Cuevas via TKO in round 5 to win the Argentina (FAB) Female Welterweight Title.

—————————————————————

Jul 7
Saturday

Selina Barrios vs Aida Satybaldinova
American Bank Center, Corpus Christi, Texas, United States
Selina Barrios / TKO R4
Lightweight, 8x2. Selina Barrios defeats Aida Satybaldinova via TKO in round 4.

—————————————————————

Samantha Salazar vs Angel Ford
Maumelle Event Center, Maumelle, Arkansas, United States
Samantha Salazar / UD
Bantamweight, 4x2. Samantha Salazar defeats Angel Ford via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kirstie Bavington vs Elaine Greenan
The Venue, Dudley, West Midlands, United Kingdom
Kirstie Bavington / PTS
Super Welterweight, 4x2. Kirstie Bavington defeats Elaine Greenan via Points.

—————————————————————

Alejandra Ayala vs Karen Isabel Garcia
Salon Premier, Tijuana, Baja California, Mexico
-
6x2.

—————————————————————

Marisol Corona vs Karla Ramos Zamora
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Karla Ramos Zamora / MD
Featherweight, 4x2. Karla Ramos Zamora defeats Marisol Corona via Majority Decision.

—————————————————————

Victoria Torres Canul vs Elizabeth Chavez
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Victoria Torres Canul / UD
Bantamweight, 8x2. Victoria Torres Canul defeats Elizabeth Chavez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alondra Garcia vs Valeria Perez
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Alondra Garcia / UD
8x2. Alondra Garcia defeats Valeria Perez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yareli Larios vs Magaly Rodriguez
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Draw
Featherweight, 8x2. Yareli Larios and Magaly Rodriguez fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Myriam Dellal vs Monica Gentili
Mairie du XIII et XIV, Marseille, Bouches-du-Rhône, France
Myriam Dellal / PTS
Lightweight, 6x2. Myriam Dellal defeats Monica Gentili via Points.

—————————————————————

April Adams vs Nurshahidah Roslie
Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia
April Adams† / UD
Super Bantamweight, 10x2. April Adams defeats Nurshahidah Roslie via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Organisation Asia Pacific Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Yanina Del Carmen Lescano vs Amanda Lopes
Club La Unión, Colon, Entre Rios, Argentina
Yanina Del Carmen Lescano / SD
Lightweight, 4x2. Yanina Del Carmen Lescano defeats Amanda Lopes via Split Decision.

—————————————————————

Jul 8
Sunday

Kallia Kourouni vs Kristine Shergold
Leisure Centre, Bracknell, Berkshire, United Kingdom
Kallia Kourouni†† / PTS
Super Featherweight, 10x2. Kallia Kourouni defeats Kristine Shergold via Points to win the Global Boxing Union Female World Super Featherweight Title and Women's International Boxing Federation World Super Featherweight Title.

—————————————————————

Sumanthar Baenkham vs Supawadee Kabounram
Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand
Sumanthar Baenkham / UD
Super Featherweight, 6x2. Sumanthar Baenkham defeats Supawadee Kabounram via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jessebelle Pagaduan vs Saranyaphong Theinthong
Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand
Jessebelle Pagaduan / UD
Light Flyweight, 6x2. Jessebelle Pagaduan defeats Saranyaphong Theinthong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Urvashi Singh vs Sumalee Tongpootorn
Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand
Urvashi Singh / TKO R6
Bantamweight, 8x2. Urvashi Singh defeats Sumalee Tongpootorn via TKO at 1:07 of round 6.

—————————————————————

Ema Kozin vs Eva Bajic
Morrison's Pub, Budapest, Hungary
Ema Kozin† / SD
Middleweight, 10x2. Ema Kozin defeats Eva Bajic via Split Decision to win the Women's International Boxing Association World Middleweight Title and World Boxing Federation World Female Middleweight Title.

—————————————————————

Cintia Cinjel vs Milica Radosevic
Morrison's Pub, Budapest, Hungary
Cintia Cinjel / TKO R1
Light Flyweight, 4x2. Cintia Cinjel defeats Milica Radosevic via TKO at 0:31 of round 1.

—————————————————————

Tanja Ovsenik vs Virag Horvath
Morrison's Pub, Budapest, Hungary
Tanja Ovsenik / TKO R1
Welterweight, 4x2. Tanja Ovsenik defeats Virag Horvath via TKO at 1:27 of round 1.

—————————————————————

Valentina Keri vs Marija Vukovic
Morrison's Pub, Budapest, Hungary
Valentina Keri / UD
Super Lightweight, 4x2. Valentina Keri defeats Marija Vukovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kinga Magyar vs Melinda Dobo
Morrison's Pub, Budapest, Hungary
Kinga Magyar / UD
Super Lightweight, 4x2. Kinga Magyar defeats Melinda Dobo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 9
Monday

Elhem Mekhaled vs Elise Bussiere
Salle jean jacques Rousseau, Vaulx-en-Velin, Rhône, France
Elhem Mekhaled / PTS
Featherweight, 6x2. Elhem Mekhaled defeats Elise Bussiere via Points.

—————————————————————

Jul 13
Friday

Arasa Nimnoi vs Daorueng Pakkhetanang
Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand
Arasa Nimnoi / UD
Bantamweight, 6x2. Arasa Nimnoi defeats Daorueng Pakkhetanang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ana Romina Guichapani vs Alejandra Soledad Zamora
Complejo Municipal Gas del Estado, Pico Truncado, Santa Cruz, Argentina
Ana Romina Guichapani† / UD
Super Featherweight, 10x2. Ana Romina Guichapani defeats Alejandra Soledad Zamora via Unanimous Decision to win the South American Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Elena Saveleva vs Nina Radovanovic
Kanli Kula, Herceg Novi, Montenegro
Nina Radovanovic / UD
Flyweight, 8x2. Nina Radovanovic defeats Elena Saveleva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Chan Mi Lim vs Myung Eun Lee
Techno Mart, Seoul, South Korea
Chan Mi Lim / TKO R1
Flyweight, 4x2. Chan Mi Lim defeats Myung Eun Lee via TKO at 0:45 of round 1.

—————————————————————

Maricela Cornejo vs Samantha Pill
The Novo at L.A. Live, Los Angeles, California, United States
Maricela Cornejo / KO R3
Super Middleweight, 6x3. Maricela Cornejo defeats Samantha Pill via KO at 0:41 of round 3.

—————————————————————

Seniesa Estrada vs Jhosep Vizcaino
The Novo at L.A. Live, Los Angeles, California, United States
Seniesa Estrada / KO R3
Flyweight, 8x2. Seniesa Estrada defeats Jhosep Vizcaino via KO at 0:20 of round 3.

—————————————————————

Stacey Copeland vs Mapule Ngubane
International ConventionCenter, Harare (Salisbury), Zimbabwe
Stacey Copeland† / UD
Super Welterweight, 10x2. Stacey Copeland defeats Mapule Ngubane via Unanimous Decision to win the vacant Commonwealth (British Empire) Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Jul 14
Saturday

Eva Guzman vs Clara Morales
Gimnasio Luis Beltran Diaz, Maracay, Venezuela
Eva Guzman / KO R1
Minimumweight, 8x2. Eva Guzman defeats Clara Morales via KO at 0:27 of round 1.

—————————————————————

Tania Hazel Garcia Hernandez vs Monserrat Vazquez Jimenez
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Tania Hazel Garcia Hernandez / UD
Light Flyweight, 4x2. Tania Hazel Garcia Hernandez defeats Monserrat Vazquez Jimenez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jessica Rangel vs Jessica Yazmin Gomez
Salamanca, Guanajuato, Mexico
-
Light Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Madison Blakely vs Dolores Garcia
Yardman Arena, Belleville, Ontario, Canada
Delores Garcia / SD
Featherweight, 4x2. Delores Garcia defeats Madison Blakely via Split Decision.

—————————————————————

Aniya Seki vs Csilla Nemedi
Baden-Arena, Offenburg, Baden-Württemberg, Germany
Aniya Seki††† / UD
Bantamweight, 10x2. Aniya Seki defeats Csilla Nemedi via Unanimous Decision to win the Global Boxing Union World Bantamweight Title, Women's International Boxing Federation World Bantamweight Title and World Boxing Council Silver Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Verena Kaiser vs Mari Tatunashvili
Baden-Arena, Offenburg, Baden-Württemberg, Germany
Verena Kaiser / UD
Super Lightweight, 6x2. Verena Kaiser defeats Mari Tatunashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hoi Ning Kwok vs Ying Ying Au
Southorn Stadium , Hong Kong, Hong Kong S.A.R., China
Draw
Flyweight, 4x2. Hoi Ning Kwok and Ying Ying Au fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Lani Daniels vs Nailini Helu
AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand
Lani Daniels† / UD
Light Heavyweight, 8x2. Lani Daniels defeats Nailini Helu via Unanimous Decision to win the New Zealand Professional Boxing Association Female Light Heavyweight Title.

—————————————————————

Raquel Miller vs Tiffany Woodard
Fairmont Hotel, San Francisco, California, United States
Raquel Miller / UD
Middleweight, 6x2. Raquel Miller defeats Tiffany Woodard via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 15
Sunday

Ji Hyun Park vs Nongnun Sor Praithong
Prince Hotel, Daegu, South Korea
Ji Hyun Park† / KO R5
Minimumweight, 10x2. Ji Hyun Park defeats Nongnun Sor Praithong via KO at 1:43 of round 5 to win the vacant World Boxing Federation International Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Hyun Mi Choi vs Mayra Alejandra Gomez
Prince Hotel, Daegu, South Korea
Hyun Mi Choi† / UD
Featherweight, 10x2. Hyun Mi Choi defeats Mayra Alejandra Gomez via Unanimous Decision to win the World Boxing Association World Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Jul 20
Friday

Danielle Jordan Hodges vs Teodora Hristova
Stadium Suite, Banks's Stadium, Walsall, West Midlands, United Kingdom
Danielle Jordan Hodges / PTS
Flyweight, 4x2. Danielle Jordan Hodges defeats Teodora Hristova via Points.

—————————————————————

Rachel Ball vs Eftychia Kathopouli
Stadium Suite, Banks's Stadium, Walsall, West Midlands, United Kingdom
Rachel Ball / PTS
Featherweight, 6x2. Rachel Ball defeats Eftychia Kathopouli via Points.

—————————————————————

Blanca Torrescano vs Carol Castro Madrid
Salón Venecia, Los Mochis, Sinaloa, Mexico
-
-

—————————————————————

Marie Eve Dicaire vs Alejandra Ayala
Place Bell, Laval, Quebec, Canada
Marie Eve Dicaire / UD
Super Welterweight, 10x2. Marie Eve Dicaire defeats Alejandra Ayala via Unanimous Decision.

—————————————————————

Marlen Esparza vs Debora Rengifo
Grand Oasis Arena, Cancun, Quintana Roo, Mexico
-
Flyweight, 8x2.

—————————————————————

Rachel Ball vs TBA
Stadium Suite, Banks's Stadium, Walsall, West Midlands, United Kingdom
-
Featherweight.

—————————————————————

Veronica Torres vs Kailyn Hansen
San Joaquin County Fairgrounds, Stockton, California, United States
Kailyn Hansen / UD
Featherweight, 4x2. Kailyn Hansen defeats Veronica Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Danila Ramos vs Alejandra Soledad Morales
Club Sol del Plata, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Danila Ramos / UD
Super Bantamweight, 8x2. Danila Ramos defeats Alejandra Soledad Morales via Unanimous Decision.

—————————————————————

Debora Vanesa Gomez vs Victoria Alexis Moreyra
Club Deportivo San Andrés, San Martín, Buenos Aires, Argentina
Draw
Super Bantamweight, 4x2. Debora Vanesa Gomez and Victoria Alexis Moreyra fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Jul 21
Saturday

Dyana Vargas vs Diana Garcia Dominguez
Gimnasio Multiuso Nani Marrero, Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
Dyana Vargas / PTS
Featherweight, 10x2. Dyana Vargas defeats Diana Garcia Dominguez via Points.

—————————————————————

Yumi Narita vs Yumiko Shimooka
Himeji Wing Gym, Himeji, Hyogo, Japan
-
Light Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Miki Mitsuda vs TBA
Himeji Wing Gym, Himeji, Hyogo, Japan
-
Super Bantamweight, 4x2.

—————————————————————

Cecilia Braekhus vs Inna Sagaydakovskaya
Olimpiyskiy, Moscow, Russia
Cecilia Braekhus††††† / UD
Welterweight, 10x2. Cecilia Braekhus defeats Inna Sagaydakovskaya via Unanimous Decision and successfully defended her International Boxing Federation World Female Welterweight Title, International Boxing Organization World Female Welterweight Title, World Boxing Association World Female Welterweight Title, World Boxing Council World Female Welterweight Title and World Boxing Organisation World Female Welterweight Title.

—————————————————————

Shelly Vincent vs Calixta Silgado
Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, United States
Shelly Vincent / MD
Featherweight, 8x2. Shelly Vincent defeats Calixta Silgado via Majority Decision.

—————————————————————

Alicia Napoleon vs TBA
Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, United States
-
Super Middleweight, 6x2.

—————————————————————

Ava Knight vs Leesa Daniels
FedEx Forum, Memphis, Tennessee, United States
Ava Knight† / UD
Bantamweight, 6x2. Ava Knight defeats Leesa Daniels via Unanimous Decision to win the vacant American Boxing Federation USA Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Karina Fernandez vs Celia Roman
Lienzo Charro Adolfo López Mateos, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Karina Fernandez / UD
Bantamweight, 10x2. Karina Fernandez defeats Celia Roman via Unanimous Decision to win the vacant Mexico Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Alondra Prado Nava vs Jaqueline Mucio Munoz
Palacio de los Deportes, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Alondra Prado Nava / UD
Super Flyweight, 8x2. Alondra Prado Nava defeats Jaqueline Mucio Munoz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sara Corazza vs Valentina Keri
Marina di Ardea, Lazio, Italy
-
Lightweight, 6x2.

—————————————————————

Martina Horgasz vs Margit Lakatos
Gregor József School, Budapest, Hungary
Martina Horgasz / TKO R1
Super Bantamweight, 4x2. Martina Horgasz defeats Margit Lakatos via TKO at 1:32 of round 1.

—————————————————————

Szilvia Szabados vs Szilvia Rafael
Gregor József School, Budapest, Hungary
Szilvia Szabados / TKO R2
Welterweight, 4x2. Szilvia Szabados defeats Szilvia Rafael via TKO at 0:16 of round 2.

—————————————————————

Jul 22
Sunday

Sharadene Fortuin vs Asandiswa Nxokwana
Umtata, Eastern Cape, South Africa
Draw
Bantamweight, 10x2. Sharadene Fortuin and Asandiswa Nxokwana fought to a Draw (Points) to win the vacant International Boxing Organization Inter-Continental Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Jul 23
Monday

Kimika Miyoshi vs Wakako Fujiwara
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Wakako Fujiwara† / UD
Featherweight, 8x2. Wakako Fujiwara defeats Kimika Miyoshi via Unanimous Decision to win the OPBF Female Featherweight Title.

—————————————————————

Kikuno Shinomiya vs Ageha Android
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kikuno Shinomiya / TKO R2
Minimumweight, 4x2. Kikuno Shinomiya defeats Ageha Android via TKO at 0:24 of round 2.

—————————————————————

Jul 27
Friday

Nozipho Bell vs Ndabayini Kholose
Civic Centre, Rustenburg, North-West, South Africa
Nozipho Bell / PTS
Lightweight, 8x2. Nozipho Bell defeats Ndabayini Kholose via Points.

—————————————————————

Melissa Miller vs Sindiswa Ncube
Dr Molemela Sports Complex, Bloemfontein, Free State, South Africa
Melissa Miller / PTS
Featherweight, 8x2. Melissa Miller defeats Sindiswa Ncube via Points.

—————————————————————

Sarah Dwyer vs Donna Sadler
Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia
Sarah Dwyer / TKO R2
Super Welterweight, 4x2. Sarah Dwyer defeats Donna Sadler via TKO at 2:00 of round 2.

—————————————————————

Cristina Fuentes vs Briana Gonzalez
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, United States
-
Super Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Larizza Martinez vs Nina Gallegos
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, United States
-
Super Lightweight, 4x3.

—————————————————————

Iara Berenice Cortes vs Adriana Lorena Gisele Maldonado
Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina
Iara Berenice Cortes / UD
Featherweight, 4x2. Iara Berenice Cortes defeats Adriana Lorena Gisele Maldonado via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 28
Saturday

Yenifer Leon vs Rosana Colmenarez
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela
Yenifer Leon / TKO R2
Minimumweight, 10x2. Yenifer Leon defeats Rosana Colmenarez via TKO 1:31 of round 2.

—————————————————————

Leiryn Flores vs Bexy Torres
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
-
Light Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Aimee Addis vs Deanha Hobbs
The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia
Deanha Hobbs† / TKO R1
Super Welterweight, 8x2. Deanha Hobbs defeats Aimee Addis via TKO at 0:34 of round 1 to win the vacant Australia Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Sandy Tsagouris vs Guadalupe Solis
Powerade Centre, Brampton, Ontario, Canada
Sandy Tsagouris† / UD
Featherweight, 8x2. Sandy Tsagouris defeats Guadalupe Solis via Unanimous Decision to win the Women's International Boxing Association World Super Featherweight Title.

—————————————————————

Estelle Mossely vs Aleksandra Vujovic
Casino de Deauville, Deauville, Calvados, France
Estelle Mossely / UD
Lightweight, 6x2. Estelle Mossely defeats Aleksandra Vujovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Consolata Musanga vs TBA
Kibera Kamukunji Grounds, Nairobi, Kenya
-
Super Featherweight.

—————————————————————

Sulem Urbina vs Lesley Rodriguez
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
-
Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Katie Taylor vs Kimberly Connor
O2 Arena (Millenium Dome), Greenwich, London, United Kingdom
Katie Taylor†† / TKO R3
Lightweight, 10x2. Katie Taylor defeats Kimberly Connor via TKO at 1:43 of round 3 to win the International Boxing Federation World Female Lightweight Title and World Boxing Association World Female Lightweight Title.

—————————————————————

Lina Licona vs Judit Hachbold
Staples Center, Los Angeles, California, United States
Lina Licona / UD
Light Flyweight, 4x2. Lina Licona defeats Judit Hachbold via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alycia Baumgardner vs Christina Linardatou
Davis Arena, Louisville, Kentucky, United States
-
Super Featherweight, 8x2.

—————————————————————

Jul 29
Sunday

Tenkai Tsunami vs Gretchen Abaniel
Convention Center, Ginowan, Okinawa, Japan
Tenkai Tsunami† / TKO R4
Light Flyweight, 10x2. Tenkai Tsunami defeats Gretchen Abaniel via TKO at 1:33 of round 4 to win the World Boxing Organisation World Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Yumemi Ikemoto vs Carleans Rivas
Convention Center, Ginowan, Okinawa, Japan
-
Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Nao Ikeyama vs Mika Iwakawa
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
Mika Iwakawa / SD
Minimumweight, 10x2. Mika Iwakawa defeats Nao Ikeyama via Split Decision.

—————————————————————

Tamao Ozawa vs Phannaluk Kongsang
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
Tamao Ozawa / UD
Flyweight, 8x2. Tamao Ozawa defeats Phannaluk Kongsang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yuki Kira vs Aika Shirakata
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
-
Minimumweight, 4x2.

—————————————————————

Hak Soo Kim vs Soo Rin Kim
Grand Hilton Hotel, Seoul, South Korea
Draw
Featherweight, 4x2. Hak Soo Kim and Soo Rin Kim fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Gulsum Tatar vs Marina Popova
Illusion Event Hall, Alanya, Turkey
-
Super Lightweight, 10x2. interim World Boxing Federation World Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

Asanda Gingqi vs Anele Ntsodo
Orient Theatre, East London, Eastern Cape, South Africa
Asanda Gingqi / TKO R2
Featherweight, 4x3. Asanda Gingqi defeats Anele Ntsodo via TKO in round 2.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar