Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, June 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

June
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, June 2018. A comprehensive listing of 70 fights / 18 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jun 1
Tuesday

Anyelen Loreley Espinosa vs Micaela De Los Angeles Romero
Salón Tío Tom, Embalse, Cordoba, Argentina
Anyelen Loreley Espinosa
Flyweight. Anyelen Loreley Espinosa defeats Micaela De Los Angeles Romero.

—————————————————————

Yamileth Mercado vs Beatriz Arangure
Gimnasio Solidaridad, Hermosillo, Sonora, Mexico
Yamileth Mercado
Super Bantamweight. Yamileth Mercado defeats Beatriz Arangure.

—————————————————————

Jun 2
Wednesday

Jessica Camara vs Natalie Brown
Scotiabank Convention Centre, Niagara Falls, Ontario, Canada
Natalie Brown
Super Lightweight. Natalie Brown defeats Jessica Camara.

—————————————————————

Jenifer Rodriguez vs Geraldine Perez
Plaza Central, Palmar de Varela, Colombia
Jenifer Rodriguez
Featherweight. Jenifer Rodriguez defeats Geraldine Perez.

—————————————————————

Paulina Cardona vs Estherlis Hernandez
TNT Boxing Club, Bogota, Colombia
Estherlis Hernandez
Featherweight. Estherlis Hernandez makes her debut and defeats Paulina Cardona.

—————————————————————

Miriam Gutierrez vs Aleksandra Vujovic
Expocoruna, La Coruna, Galicia, Spain
Miriam Gutierrez
Lightweight. Miriam Gutierrez defeats Aleksandra Vujovic.

—————————————————————

Marcia Agripino vs Kailyn Hansen
Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, United States
Marcia Agripino
Featherweight. Marcia Agripino defeats Kailyn Hansen.

—————————————————————

Jun 3
Thursday

Aya Morita vs Miki Mitsuda
Incubation Center, Amagasaki, Hyogo, Japan
-
4x2.

—————————————————————

Jun 6
Wednesday

Louisa Hawton vs Elvia Trevino
The Avalon, Hollywood, California, United States
Louisa Hawton
Minimumweight. Louisa Hawton defeats Elvia Trevino.

—————————————————————

Elvina White vs Annette Pabello
The Avalon, Hollywood, California, United States
Elvina White
Minimumweight. Elvina White defeats Annette Pabello.

—————————————————————

Jun 8
Friday

Leonela Paola Yudica vs Virginia Noemi Carcamo
Concepción Patín Club, San Juan, San Juan, Argentina
Leonela Paola Yudica / UD
Super Flyweight, 8x2. Leonela Paola Yudica defeats Virginia Noemi Carcamo via unanimous decision.

—————————————————————

Marianela Soledad Ramirez vs Valeria Jesica Almiron
Concepción Patín Club, San Juan, San Juan, Argentina
Marianela Soledad Ramirez / UD
Super Bantamweight, 6x2. Marianela Soledad Ramirez defeats Valeria Jesica Almiron via unanimous decision.

—————————————————————

Mayerli Altamar vs Haydee Zapa
Institución Educativa Simón Bolívar, Planeta Rica, Colombia
-
Minimumweight, 6x2.

—————————————————————

Sarah Curran vs Edith Ogoke
Allstate Arena, Rosemont, Illinois, United States
Sarah Curran
Super Welterweight. Sarah Curran defeats Edith Ogoke.

—————————————————————

Jun 9
Saturday

Laura Soledad Griffa† vs Cintia Gisela Castillo
Monaco Hotel & Resort, Villa Carlos Paz, Cordoba, Argentina
Laura Soledad Griffa† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Laura Soledad Griffa successfully defends her  Argentina (FAB) Female Super Bantamweight Title against Cintia Gisela Castillo via unanimous decision.

—————————————————————

Delfine Persoon† vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre
Sportcomplex "De klokkeput", Eernegem, West-Vlaanderen, Belgium
Delfine Persoon† / UD
Lightweight 10x2. Delfine Persoon successfully defends her  World Boxing Council World Female Lightweight Title against Natalia Vanesa del Valle Aguirre via unanimous decision.

—————————————————————

Marie Eve Dicaire vs Yamila Belen Abellaneda
Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada
Marie Eve Dicaire / UD
Super Welterweight 10x2. Marie Eve Dicaire defeats Yamila Belen Abellaneda via unanimous decision.

—————————————————————

Zongju Cai vs Ana Victoria Polo
China
-
Light Flyweight 10x2. vacant International Boxing Organization World Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Ramona Kuehne vs Bojana Libiszewska
Kohlrabizirkus, Leipzig, Sachsen, Germany
Ramona Kuehne / UD
Lightweight 8x2. Ramona Kuehne defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.

—————————————————————

Fabiana Bytyqi vs Teona Pirosmanashvili
Kohlrabizirkus, Leipzig, Sachsen, Germany
Fabiana Bytyqi / TKO R1
Light Flyweight 6x2. Fabiana Bytyqi defeatsTeona Pirosmanashvili via TKO at 0:40 in round 1.

—————————————————————

Sandra Robles vs Brenda Ramos
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
Sandra Robles / UD
Light Flyweight 10x2. Sandra Robles defeats Brenda Ramos via unanimous decision.

—————————————————————

Melissa Esquivel vs Jacqueline Coutino
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
-
Bantamweight 6x2.

—————————————————————

Maria del Sol Moreno vs TBA
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
-
Super Lightweight.

—————————————————————

Judith Vivanco vs Joselyn Casilla Martinez
Salón Zapata Vela, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico
-
Light Flyweight 6x2.

—————————————————————

Maria Elena Villalobos vs Margarita Angeles
Salón Zapata Vela, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico
-
Super Bantamweight 6x2.

—————————————————————

Aurora Ramirez vs Beatriz Adriana
Salón Zapata Vela, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico
-
Lightweight 4x2. Beatriz Adriana makes her debut.

—————————————————————

Myrka Aguayo vs Diana Marquez
Big Punch Arena, Tijuana, Baja California, Mexico
-
Super Flyweight 4x2. Myrka Aguayo makes her debut.

—————————————————————

Fatima Dudieva vs Sofia Abraamyan
Olimp, Krasnodar, Russia
-
Bantamweight 6x2. Both ladies make their debut.

—————————————————————

Joana Suarez vs Virginia Dominguez
Polideportivo Peru Zaballa, Castro Urdiales, Cantabria, Spain
Joana Suarez / TKO R2
Light Flyweight 4x2. Joana Suarez defeats Virginia Dominguez via TKO in round 2.

—————————————————————

Mikaela Lauren vs Eva Bajic
Lindholmen Event, Gothenburg, Sweden
Mikaela Lauren / UD
Super Welterweight 6x2. Mikaela Lauren defeats Eva Bajic via unanimous decision.

—————————————————————

Lauren Johnson vs Klaudia Vigh
Willows Banqueting Suite, Bath Street, Willenhall, West Midlands, United Kingdom
Lauren Johnson / PTS
Super Welterweight 8x2. Lauren Johnson defeats Klaudia Vigh via points.

—————————————————————

Lina Licona vs Brittney Horton
Staples Center, Los Angeles, California, United States
Lina Licona / KO R3
Light Flyweight 4x2. Lina Licona makes her debut and defeats Brittney Horton via KO at 0:45 in round 3.

—————————————————————

Leiryn Flores vs Daniela Maramara
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Leiryn Flores / TKO R4
Light Flyweight 10x2. Leiryn Flores defeats Daniela Maramara via TKO at 1:46 in round 4.

—————————————————————

Jun 10
Sunday

Sara Corazza vs Ksenija Medic
Palaboxe Aurelio Santoro, Roma, Lazio, Italy
Sara Corazza / PTS
Super Lightweight 6x2. Sara Corazza makes her debut and defeats Ksenija Medic via points.

—————————————————————

Jun 12
Tuesday

Marina Popova vs Lela Terashvili
MKC, Novorossiysk, Russia
-
Super Lightweight 6x2.

—————————————————————

Jun 14
Thursday

Gabriele Gangi vs Nemanja Sabljov
Cassano Magnago, Lombardia, Italy
-
Bantamweight 6x2.

—————————————————————

Jun 15
Friday

Jennifer Rasjido vs Marta Soledad Juncos
Club Deportivo y Cultural Juventud Unida, Tinogasta, Catamarca, Argentina
-
Super Bantamweight 6x3.

—————————————————————

Savannah Marshall vs TBA
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
-
Super Middleweight 6x2.

—————————————————————

Ruqsana Begum vs Danielle Jordan Hodges
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
-
Super Flyweight 4x2.

—————————————————————

Adelaida Ruiz vs Karla Valenzuela
Pacific Palms Resort, City of Industry, California, United States
-
Super Flyweight 6x2.

—————————————————————

Jun 16
Saturday

Macarena Ayelen Ledesma vs Melisa Romina Dozo
Club Deportivo, Cultural y Social San Martín, Cipolletti, Rio Negro, Argentina
-
Lightweight 10x2. vacant South American Female Lightweight Title

—————————————————————

Abril Argentina Vidal vs Natalia Roxana Mariela Sisterna
Club Deportivo, Cultural y Social San Martín, Cipolletti, Rio Negro, Argentina
-
Super Welterweight 4x2.

—————————————————————

Dilma Mareco vs Alejandra Zulema Juarez
Polideportivo La Paz, Formosa, Formosa, Argentina
-
Super Welterweight 4x2.

—————————————————————

Maria Dos Anjos vs Paula Vieira da Silva
Osasco, Sao Paulo, Brazil
-
Bantamweight 4x2. Maria Dos Anjos makes her debut.

—————————————————————

Kylie Angel vs Ana Alejandra Marquez Palacio
Ancaster Fairgrounds, Hamilton, Ontario, Canada
-
Lightweight 4x2. Kylie Angel makes her debut.

—————————————————————

Tina Rupprecht vs Yokasta Valle
Ballhaus Forum, Munich, Bayern, Germany
-
Minimumweight 10x2. vacant World Boxing Council World Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Tatyana Zrazhevskaya vs Gabriella Busa
Ballhaus Forum, Munich, Bayern, Germany
-
Bantamweight 10x2.

—————————————————————

Layla McCarter vs Eva Bajic
Wildparkstadion, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
-
Welterweight 10x2. Layla McCarter defends her Global Boxing Union Female World Welterweight & Women's International Boxing Federation World Welterweight Titles

—————————————————————

Sarah Bormann vs Oksana Romanova
Wildparkstadion, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
-
Light Flyweight 10x2. vacant Global Boxing Union Female World Light Flyweight Title & vacant Women's International Boxing Federation World Light Flyweight Title

—————————————————————

Johanna Kruse vs Lora Glusica
Wildparkstadion, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
-
Super Welterweight 4x2.

—————————————————————

Susan Kolukisa vs Nana Chakhvashvili
Raumerstrasse, Essen, Nordrhein-Westfalen, Germany
-
Featherweight 4x2.

—————————————————————

Hannah Rankin vs Sanna Turunen
Lagoon Leisure Centre, Paisley, Scotland, United Kingdom
-
Super Welterweight 10x2. vacant World Boxing Council Silver Female Super Welterweight Title

—————————————————————

Jun 18
Monday

Jessica Basulto vs Crystal Solis
Centro de Convenciones Siglo XXI, Merida, Yucatán, Mexico
-
Light Flyweight 4x2.

—————————————————————

Jun 19
Tuesday

Alejandra Soledad Zamora vs TBA
Gimnasio Municipal Nº 1, Comodoro Rivadavia, Chubut, Argentina
-
Super Featherweight 4x2.

—————————————————————

Daiana Marisa Molina vs TBA
Gimnasio Municipal Nº 1, Comodoro Rivadavia, Chubut, Argentina
-
Featherweight 4x2.

—————————————————————

Jun 21
Thursday

Alicia Napoleon vs TBA
Melrose Ballroom, Astoria, Queens, New York, United States
-
Super Middleweight 8x2.

—————————————————————

Jun 22
Friday

Joana Pastrana vs Oezlem Sahin
Polideportivo Jose Caballero, Alcobendas, Comunidad de Madrid, Spain
-
Minimumweight 10x3. vacant International Boxing Federation World Female Minimumweight Title

—————————————————————

Stacey Copeland vs Borislava Goranova
Middleton Arena, Middleton, Lancashire, United Kingdom
-
Super Welterweight 8x2.

—————————————————————

Claressa Shields vs Hanna Gabriels
Masonic Temple, Detroit, Michigan, United States
-
Middleweight 10x2. vacant International Boxing Federation World Female Middleweight Title & vacant World Boxing Association World Female Middleweight Title

—————————————————————

Christina Hammer†† vs Tori Nelson
Masonic Temple, Detroit, Michigan, United States
-
Middleweight 10x2. Christina Hammer defends her World Boxing Council World Female Middleweight Title & World Boxing Organisation World Female Middleweight Title

—————————————————————

Jun 23
Saturday

Diana Laura Fernandez† vs Olga Julio
Fería de Juárez, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
-
Super Flyweight 10x2. Diana Laura Fernandez defends her World Boxing Council Latino Female Super Flyweight Title

—————————————————————

Alrie Meleisea vs Sarah Long†
107 Neilson Street, Onehunga, New Zealand
-
Light Heavyweight 8x3. Sarah Long defends her New Zealand Professional Boxing Association Female Heavyweight Title

—————————————————————

Amanda Pavone vs Karen Dulin
Bank of New Hampshire Pavilion, Gilford, New Hampshire, United States
-
Featherweight 6x2.

—————————————————————

Mayra Hernandez vs TBA
Kansas Crossing Casino, Pittsburg, Kansas, United States
-
Featherweight 6x3.

—————————————————————

Jun 29
Friday

Eva Naranjo vs Davinia Perez
Pabellon Camilo Cano, La Nucia, Comunidad Valenciana, Spain
-
Bantamweight 10x2. vacant World Boxing Council International Female Bantamweight Title

—————————————————————

Katharina Thanderz vs Tamara Marianella Nunez
Pabellon Camilo Cano, La Nucia, Comunidad Valenciana, Spain
-
Super Featherweight 8x2.

—————————————————————

Joanna Ekedahl vs Azahara Sanchez
Pabellon Camilo Cano, La Nucia, Comunidad Valenciana, Spain
-
Welterweight, 6x2.

—————————————————————

Tyrieshia Douglas vs Helen Joseph
Martin's West, Woodlawn, Maryland, United States
-
Flyweight, 10x2.

—————————————————————

Jun 30
Saturday

Mikaela Mayer vs Sheena Kaine
Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma, United States
-
Lightweight 6x2.

—————————————————————

Kali Reis vs Szilvia Szabados
Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, United States
-
Welterweight

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar