Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, April 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

April
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, April 2018. A comprehensive listing of 74 fights / 0 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

April 5
Thursday

Gwendoline Charbein vs Luana Souza
Phoenix FC 6, Abu Dhabi, United Arab Emirates
Gwendoline Charbein / UD
Strawweight, 3x5. Gwendoline Charbein defeats Luana Souza via Unanimous Decision.

—————————————————————

April 6
Friday

Denise Kielholtz vs Petra Částková
Bellator 196: Henderson vs. Huerta, BOK Hall, Budapest, Hungary
Denise Kielholtz / UD
Flyweight, 3x5. Denise Kielholtz defeats Petra Částková via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Celina Delgado vs Briana Smits
Real MMA 17, Sam's Town Hotel And Casino, Las Vegas, Nevada, United States
-
3x3.

—————————————————————

Amateur
Cara Greenwell vs Kate Teehee
Xtreme Fight Night 347, River Spirit Casino, Tulsa, Oklahoma, United States
Cara Greenwell / SUB. R1
Flyweight, 3x3. Cara Greenwell defeats Kate Teehee via Submission at 1:30 of round 1.

—————————————————————

Kaela Banney vs Brooke Kenrick
XFC 34: Friday Night Fights, Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia
-
Atomweight, 5x5. XFC Vacant Atomweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Jessica Lavers-McBain vs Sarah Archer
Xtreme Fight Night 347, River Spirit Casino, Tulsa, Oklahoma, United States
-
Strawweight, 5x3. XFC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Trisha Cicero vs Chelsea LaGrasse
Titan FC 49: Gomez vs. Soares, Xtreme Action Park, Ft. Lauderdale, Florida, United States
Trisha Cicero / UD
Flyweight, 3x5. Trisha Cicero defeats Chelsea LaGrasse via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kaline Medeiros vs Jenna Serio
CES 49, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Kaline Medeiros / UD
Strawweight, 3x5. Kaline Medeiros defeats Jenna Serio via Unanimous Decision.

—————————————————————

April 7
Saturday

Amateur
Danielle Curtis vs Maxine O'Neil
Storm MMA: Storm Damage 11, Rex Hotel, Braddon, ACT, Australia
Danielle Curtis / KO/TKO R1
Featherweight, 3x3. Danielle Curtis defeats Maxine O'Neil via KO/TKO at 2:01 of round 1.

—————————————————————

Anthea Paton vs Caitlin McEwen
Australian FC 22, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia
Anthea Paton / UD
Bantamweight, 3x5. Anthea Paton defeats Caitlin McEwen via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Linda Hafoka vs Zoe Sheppard
Australian FC 22, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia
Linda Hafoka / UD
158lbs, 3x3. Linda Hafoka defeats Zoe Sheppard via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Chantal Humberstone vs Jodi Hayward
Australian FC 22, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia
Chantal Humberstone / TKO R2
Flyweight, 3x3. Chantal Humberstone defeats Jodi Hayward via TKO (Referee Stoppage) at 1:47 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Charlotte McKintyre vs Josie Blaber
British Challenge MMA 21: Cage Warriors Academy South East, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England
Charlotte McKintyre† / Armbar R2
Featherweight, 3x3. Charlotte McKintyre defeats Josie Blaber via Armbar at 2:58 of round 2 to win the BCMMA Featherweight Championship title.

—————————————————————

Paulina Raszewska vs Olga Yakimchyk
Armia Fight Night 2: Drugie Uderzenie, Hala Olimpijczyków Polskich, Łomża, Poland
Paulina Raszewska / Choke R3
132lbs, 3x5. Paulina Raszewska defeats Olga Yakimchyk via Triangle Choke at 4:21 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Juliana Otálora vs Yenny Parejo
RFC Colombia: The Beginning, Coliseo Colegio Municipal, Cúcuta, Norte de Santander, Colombia
-
Strawweight, 3x5. RFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Melissa Gatto vs Kethylen Rothenburg
Nação Cyborg 1, Rio Verde, Colombo, Parana, Brazil
Melissa Gatto / Armbar R1
134lbs, 3x5. Melissa Gatto defeats Kethylen Rothenburg via Armbar at 1:36 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Francielle Franco vs Clades Zimmerman
Nação Cyborg 1, Rio Verde, Colombo, Parana, Brazil
Francielle Franco / UD
Strawweight, 3x3. Francielle Franco defeats Clades Zimmerman via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jéssica Delboni vs Liana Pirosin
Imortal FC 8: Soulless, Ginásio Max Rosemann, Sao Jose dos Pinhais, Parana, Brazil
Jéssica Delboni / UD
Strawweight, 3x5. Jéssica Delboni defeats Liana Pirosin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Rebekah Maxwell vs Taylor White
Combat Night Pro 5, Orlando Live Events, Casselberry, Florida, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Calie Cutler vs Kyna Sisson
Vegas Nights Ypsi: Fight Night, EMU Convocation Center, Ypsilanti, Michigan, United States
Calie Cutler / UD
Flyweight, 3x5. Calie Cutler defeats Kyna Sisson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Anastasia Bruce vs Krista Hannaford
Aggressive Combat 18, Westchester County Center, White Plains, New York, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Alexandra Ballou vs Amanda Kramny
Cage Wars 36, River Casino & Resort, Schenectady, New York, United States
Alexandra Ballou† / Choke R1
Flyweight, 3x3. Alexandra Ballou defeats Amanda Kramny via Guillotine Choke at 1:24 of round 1 to win the Cage Wars Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

Rose Namajunas vs Joanna Jędrzejczyk
UFC 223: Nurmagomedov vs. Iaquinta, Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Rose Namajunas† / UD
Strawweight, 5x5. Rose Namajunas defeats Joanna Jędrzejczyk via Unanimous Decision to win the UFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Karolina Kowalkiewicz vs Felice Herrig
UFC 223: Nurmagomedov vs. Iaquinta, Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Karolina Kowalkiewicz / SD
Strawweight, 3x5. Karolina Kowalkiewicz defeats Felice Herrig via Split Decision.

—————————————————————

Ashlee Evans-Smith vs Bec Rawlings
UFC 223: Nurmagomedov vs. Iaquinta, Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Ashlee Evans-Smith / UD
Flyweight, 3x5. Ashlee Evans-Smith defeats Bec Rawlings via Unanimous Decision.

—————————————————————

April 8
Sunday

Amateur
Sabrina Flores vs Agustina Delia
El Octagono Fight Night 3, Disco Believe, Moreno, Buenos Aires, Argentina
Sabrina Flores / KO/TKO R1
Featherweight, 3x3. Sabrina Flores defeats Agustina Delia via KO/TKO at 1:59 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Brenda Gottig vs Noemi Galarza
El Octagono Fight Night 3, Disco Believe, Moreno, Buenos Aires, Argentina
Brenda Gottig / KO/TKO R1
Flyweight, 3x3. Brenda Gottig defeats Noemi Galarza via KO/TKO at 1:05 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Zaira Sad vs Melody Benitez
El Octagono Fight Night 3, Disco Believe, Moreno, Buenos Aires, Argentina
Zaira Sad / RNC R1
Flyweight, 3x3. Zaira Sad defeats Melody Benitez via Rear-Naked Choke at 2:59 of round 1.

—————————————————————

April 12
Thursday

Amateur
Karla Elizabeth Sanchez Lozano vs Yuneisy Duben
300 Sparta 25: Giglio vs. Galvao, Club Chiquian, Lima, Peru
-
126lbs, 3x3.

—————————————————————

April 13
Friday

Amateur
Kelsey Archuleta vs Destiny Hicks
SteelFist Fight Night 57: Friday The 13th, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
-
140lbs, 3x3.

—————————————————————

Elaine Leal vs Luana Pinheiro
BRAVE 11, Mineirao Stadium's Terrace, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Rebecca Ruth vs Juliana Velasquez
Bellator 197: Chandler vs. Girtz, The Family Arena, St. Charles, Missouri, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Meghan Boyczuk vs Anna Lemke
Rumble In The Cage 58, Servus Soccer Center, Lethbridge, Alberta, Canada
-
130lbs, 3x3.

—————————————————————

Amanda Serrano vs Ere Ordoñez
Combate Estrellas 1, The Shrine, Los Angeles, California, United State
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Paulina Granados vs Sheila Padilla
Combate Estrellas 1, The Shrine, Los Angeles, California, United States
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

April 14
Saturday

Amateur
Veronica Mendoza vs Mckenna Mitchell
Evolution Sports Expo: MMA Championships, Santa Clara Convention Center, Santa Clara, California, United States
-
Strawweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Riley Timmons vs Jordan Kanewa
Rumble at the Roseland 97, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
-
Featherweight, 5x3. FCFF Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Alicia Gomness vs Loren Sims
Rumble at the Roseland 97, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
-
205lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Hannah Summers vs Patty Elliott
Rumble at the Roseland 97, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
-
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Kayli Barrett vs Jessica Middleton
Conquest Promotions: Warriors In Winfield, Winfield Fairgrounds, Winfield, Kansas, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Yoko Kowaas vs Marina Coffman
Premier MMA Championship 7, Hits Arena & Sports Complex, Covington, Kentucky, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Michelle Waterson vs Cortney Casey
UFC on FOX 29: Poirier vs. Gaethje, Gila River Arena, Glendale, Arizona, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Shana Dobson vs Lauren Mueller
UFC on FOX 29: Poirier vs. Gaethje, Gila River Arena, Glendale, Arizona, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Monica Gonzalez vs Alyssa Pallen
CFC 2: Champions Will Be Crowned, High Country Sports Arena, Sonora, California, United States
-
Bantamweight, 3x2.

—————————————————————

April 15
Sunday

Amateur
Pollyana Miller vs Valeska Ketlin
Gladiator CF 35: Edição Especial 05 Anos, Sistema X, Curitiba, Parana, Brazil
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Keismilyn Shayene vs Suelem Dacheri
Gladiator CF 35: Edição Especial 05 Anos, Sistema X, Curitiba, Parana, Brazil
-
110lbs, 3x3.

—————————————————————

April 20
Friday

Pollyana Miller vs Valeska Ketlin
LFA 37: Bice vs. Perez, Sanford Pentagon, Sioux Falls, South Dakota, United States
-
Flyweight, 5x5. LFA Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

April 21
Saturday

Amateur
Jessica Evans vs Karen Gray
The Crucible: 2018 April Qualifiers, Birmingham, England
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Rebecca Jones vs Megan Cooke
The Crucible: 2018 April Qualifiers, Birmingham, England
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Anastasia Oliynyk vs Abigail Wrightworth
The Crucible: 2018 April Qualifiers, Birmingham, England
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Shawna Ormsby vs Kelly Vilarino
KOTC: Anger Management, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Mari Ramirez-Reyes vs Lindsay Wilson
KOTC: Anger Management, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Miranda Granger vs Jamie Thorton
Combat Games 61, Snoqualmie Casino, Snoqualmie, Washington, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Maritza Reyes vs Liz Goodman
Pinnacle Combat 28, McGrath Dubuque Harley-Davidson, Dubuque, Iowa, United States
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Hailey Hobbs vs Dana Cruz
Indominus 1, Humble Arena Complex, Humble, Texas, United States
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Gabrielle Duplantis vs Jeniece Gamez
Indominus 1, Humble Arena Complex, Humble, Texas, United States
-
120lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Shelby Connelly vs Kelly Hughes
Midtown Throwdown 13, Bob Keefer Center, Springfield, Oregon, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
CaySea McBride vs Melissa Fields
Midtown Throwdown 13, Bob Keefer Center, Springfield, Oregon, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Aspen Ladd vs Leslie Smith
UFC Fight Night 128: Barboza vs. Lee, Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, United States
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

April 27
Friday

Amateur
Dayanna Rodriguez Gaitan vs Yindril Ticas
NFC 44: Venganza, Plaza 101, Managua, Nicaragua
-
Strawweight, 5x3. NFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Judith Sierra vs Jessica Artavia Tijerino
NFC 44: Venganza, Plaza 101, Managua, Nicaragua
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Aspen Flores vs Raquel Galvan
Cage Combat 31, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Mallory Martin vs Linsey Williams
LFA 38: Hughes vs. Greene, The Armory, Minneapolis, Minnesota, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

April 28
Saturday

Satoko Shinashi vs Ye Jin Jung
DEEP 83 Impact, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
-
101lbs, 2x5.

—————————————————————

Natalya Denisova vs Samira Badrtdinova
ZFP 3: Champion, Cheboksary, Chuvash Republic, Russia
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Suvi Salmimies vs Luana Carolina
Cage 43, Cultural Centre, Helsinki, Finland
-
130lbs, 3x5.

—————————————————————

Cornelia Holm vs Malin Hermansson
Cage Warriors 93, Lisebergshallen, Gothenburg, Sweden
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Olivia Beeskau vs Nikkole Balsewicz
3 River Throwdown 13, LaCrescent Arena, LaCrescent, Minnesota, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Veronica Graves vs Kathryn Paprocki
Hostile Takeover COS: Presented by Primal Fight League, US Olympic Training Center, Colorado Springs, Colorado, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Helen Lucero vs Christina Breault
Hostile Takeover COS: Presented by Primal Fight League, US Olympic Training Center, Colorado Springs, Colorado, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Sheena Brandenburg vs Alibeth Milliron
Big John's MMA: Next Generation, Kewadin Shores Casino, St. Ignace, Michigan, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Andrea Howland vs Ashley Dominic
Big John's MMA: Next Generation, Kewadin Shores Casino, St. Ignace, Michigan, United States
-
3x3.

—————————————————————

Amateur
Shana Thalheimer vs Kara Lynn Hoad
Gladius Fights 31, Ultimate Athletics, Ithaca, New York, United States
-
Featherweight, 3x3. GF Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

April 29
Sunday

Erika Saziki vs Chinamin
WARDOG CAGE FIGHT 17, Sekaikan Theater, Osaka, Japan
-
Strawweight, 2x5.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar