Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, August 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

August
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, August 2018. A comprehensive listing of 79 fights / 7 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Aug 3
Friday

Amateur
Andrea Howland vs Atty Belanger
WXC 73: Relentless, Southgate Civic Center, Southgate, Michigan, United States
Andrea Howland / SD
140lbs, 3x3. Andrea Howland defeats Atty Belanger via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Chantel Coates vs Izzie Robinson
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah's Casino, Kansas City, Missouri, United States
Chantel Coates / UD
130lbs, 3x3. Chantel Coates defeats Izzie Robinson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kaiyana Rain vs Marisa Messer-Belenchia
CES 51: Andrews vs. Owens, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Marisa Messer-Belenchia / RNC R3
108lbs, 3x5. Marisa Messer-Belenchia defeats Kaiyana Rain via Rear-Naked Choke at 1:01 of round 3.

—————————————————————

Hilarie Rose vs Ivana Coleman
CES 51: Andrews vs. Owens, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Hilarie Rose / TKO R2
Strawweight, 3x5. Hilarie Rose defeats Ivana Coleman via TKO (Punches) at 3:14 of round 2.

—————————————————————

Aug 4
Saturday

Brianna Van Buren vs Angela Samaro
URCC 34: Destiny, Craneway Pavilion, Richmond, California, United States
Brianna Van Buren / RNC R1
Flyweight, 3x5. Brianna Van Buren defeats Angela Samaro via Rear-Naked Choke at 3:11 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Maritza Sanchez vs April Santa Anna
URCC 34: Destiny, Craneway Pavilion, Richmond, California, United States
Maritza Sanchez / TKO R3
Bantamweight, 3x2. Maritza Sanchez defeats April Santa Anna via TKO at 1:06 of round 3.

—————————————————————

Yana Dunaeva vs Yaroslava Kichigina
Strength Limit Professional, Orion Sport Complex, Verkhnyaya Sinyachikha, Sverdlovsk, Rusia
-
Strawweight, 2x5.

—————————————————————

Amateur
Kendra Kazmaier vs Stephanie Canfield
XFO 63: Outdoor War 14, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States
Kendra Kazmaier† / TKO R1
Flyweight, 5x3. Kendra Kazmaier defeats Stephanie Canfield via TKO (Punches) at 1:34 of round 1 to win the XFO Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Kim Bulow vs Nahiyha Porter
XFO 63: Outdoor War 14, Sideouts Bar & Eatery, Island Lake, Illinois, United States
Kim Bulow / UD
Bantamweight, 3x3. Kim Bulow defeats Nahiyha Porter via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kalynne Omena vs Fabiany Silva
Brabos Combat: Fight Night 6, G1 - Centro de Treinamento, Maceio, Alagoas, Brazil
Kalynne Omena / Armbar R2
132lbs, 3x3. Kalynne Omena defeats Fabiany Silva via Armbar at 2:59 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Maggie Boggs vs Shandra Sisneros
Golden Fights: Cage Wars 33, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
Maggie Boggs / SD
Flyweight, 3x3. Maggie Boggs defeats Shandra Sisneros via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Zoe Alsbury vs Madison Kahnert
Midwest Fight League: Mid American H.D. Fight Night, Harley Davidson Columbia, Columbia, Missouri, United States
Zoe Alsbury / TKO R3
140lbs, 3x3. Zoe Alsbury defeats Madison Kahnert via TKO in round 3.

—————————————————————

Exhibition Amateur
Tiffany Daniels vs Elizabeth Byrd
Redneck Ruckus, Central Vermont Moose Lodge, Williamstown, Vermont, United States
Draw
3x3. Tiffany Daniels and Elizabeth Byrd fought to a Draw (Unanimous).

—————————————————————

Polyana Viana vs JJ Aldrich
UFC 227: Dillashaw vs. Garbrandt 2, Staples Center, Los Angeles, California, United States
JJ Aldrich / UD
Strawweight, 3x5. JJ Aldrich defeats Polyana Viana via Unanimous Decision.

—————————————————————

Bethe Correia vs Irene Aldana
UFC 227: Dillashaw vs. Garbrandt 2, Staples Center, Los Angeles, California, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x5. Bethe Correia not medically cleared.

—————————————————————

Danielle Taylor vs Weili Zhang
UFC 227: Dillashaw vs. Garbrandt 2, Staples Center, Los Angeles, California, United States
Weili Zhang / UD
Strawweight, 3x5. Weili Zhang defeats Danielle Taylor via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jucy Karla da Silva vs Jakeline Rocha
BVR Combat, Boa Vista do Ramos, Amazonas, Brazil
Jucy Karla da Silva / UD
126lbs, 3x5. Jucy Karla da Silva defeats Jakeline Rocha via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Shelby Koren vs Teresa LaFollette
Combat Night 95, Mavericks at the Landing, Jacksonville, Florida, United States
Shelby Koren / Sub. R1
Flyweight, 3x3. Shelby Koren defeats Teresa LaFollette via Submission at 1:10 of round 1.

—————————————————————

Aug 5
Sunday

Loma Lookboonmee vs Hana Date
Pancrase 298, Studio Coast, Tokyo, Japan
Loma Lookboonmee / TKO R2
106lbs, 3x5. Loma Lookboonmee defeats Hana Date via TKO (Ground Elbow) at 4:32 of round 2.

—————————————————————

Emi Fujino vs Viviane Araujo
Pancrase 298, Studio Coast, Tokyo, Japan
Viviane Araujo† / TKO R3
Strawweight, 5x5. Viviane Araujo defeats Emi Fujino via TKO (Left Eye Injury) at 0:19 of round 3 to win the Pancrase Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Daiany Mota vs Geisa Veloso
Shooto Brasil 86, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Geisa Veloso / UD
Strawweight, 3x5. Geisa Veloso defeats Daiany Mota via Unanimous Decision.

—————————————————————

Norma Dumont vs Mariana Morais
Shooto Brasil 86, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Norma Dumont / MD
134lbs, 3x5. Norma Dumont defeats Mariana Morais via Majority Decision.

—————————————————————

Amateur
Daniela Quiñones vs Karelis Hernandez
Liga de Oro MMA-Do: Round 8, Polideportivo El Millon, Santo Domingo, Republica Dominicana
Daniela Quiñones / UD
Lightweight, 3x3. Daniela Quiñones defeats Karelis Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 10
Friday

Valerie Ann Marie Soto vs Cristina Crist
LFA 47: Jackson vs. Jennerman, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Valerie Ann Marie Soto / UD
Strawweight, 3x5. Valerie Ann Marie Soto defeats Cristina Crist via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sarah Frota vs Maiara Alves
DW's Contender Series 2018: Brazil 1, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Sarah Frota / KO/TKO R1
Flyweight, 3x5. Sarah Frota defeats Maiara Alves via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

Mayra Bueno Silva vs Mayana Kellen
DW's Contender Series 2018: Brazil 1, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Mayra Bueno Silva / Choke R1
Bantamweight, 3x5. Mayra Bueno Silva defeats Mayana Kellen via Arm-Triangle Choke in round 1.

—————————————————————

Amateur
Elizabeth Schroder vs Randa Moore
Battle of New Orleans 29: End of Summer Smash, Mel Ott Center, Gretna, Louisiana, United States
Elizabeth Schroder / UD
Bantamweight, 3x3. Elizabeth Schroder defeats Randa Moore via Unanimous Decision.

—————————————————————

Aug 11
Saturday

Jie Liu vs Maria Silva
Rebel FC 9, Beijing
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Shana Adrienne Power vs Paulwethu Namba
EFC Worldwide 72, Grandwest, Cape Town, South Africa
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Gisele Moreira vs Dayana Silva
DW's Contender Series 2018: Brazil 3, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Gisele Moreira / UD
Bantamweight, 3x5. Gisele Moreira defeats Dayana Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mabelly Lima vs Luana Carolina
DW's Contender Series 2018: Brazil 3, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Luana Carolina / UD
Bantamweight, 3x5. Luana Carolina defeats Mabelly Lima via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jamila Sandora vs Karina Oliveira
Skull FC 2, Iguaçu Basquete Clube, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Jamila Sandora / UD
137lbs, 3x5. Jamila Sandora defeats Karina Oliveira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Vanessa Gonçalves vs Iris Amanda
Skull FC 2, Iguaçu Basquete Clube, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Vanessa Gonçalves / Armbar R1
106lbs, 3x5. Vanessa Gonçalves defeats Iris Amanda via Armbar at 1:49 of round 1.

—————————————————————

Jaqueline Jaensch vs Queila Melo
Saikyo 1, Ginásio do Tarumã, Curitiba, Parana, Brazil
Queila Melo / TKO R2
Strawweight, 3x5. Queila Melo defeats Jaqueline Jaensch via TKO (Punches) at 1:35 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Pollyana Miller vs Thalita Miranda
Saikyo 1, Ginásio do Tarumã, Curitiba, Parana, Brazil
Pollyana Miller / UD
117lbs, 3x3. Pollyana Miller defeats Thalita Miranda via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kelsey Hildal vs Genia Goodin
Hardrock MMA 100: 100th Event Celebration, 4th Street Live, Louisville, Kentucky, United States
Genia Goodin† / UD
Strawweight, 3x3. Genia Goodin defeats Kelsey Hildal via Unanimous Decision and successfully defended her HRMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Marina Coffman vs Dani Harris
Hardrock MMA 100: 100th Event Celebration, 4th Street Live, Louisville, Kentucky, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Hellayne Tyson vs Conce Oliveira
GFC 2, Ginásio da Praça da Juventude, Curionopolis, Para, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Tamires Fox vs Priscylla Silva
GFC 2, Ginásio da Praça da Juventude, Curionopolis, Para, Brazil
Tamires Fox / TKO R3
134lbs, 3x5. Tamires Fox defeats Priscylla Silva via TKO (Punches) at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Jennifer Hicks vs Alejandra Betancourt
BCM Promotions: Fight Night 2, Masonic Temple, Mansfield, Ohio, United States
Alejandra Betancourt† / RNC R3
Atomweight, 3x3. Alejandra Betancourt defeats Jennifer Hicks via Rear-Naked Choke at 1:11 of round 3 to win the BCM Atomweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Alyssa Melody Linduska vs Sydney Ross
BCM Promotions: Fight Night 2, Masonic Temple, Mansfield, Ohio, United States
Alyssa Melody Linduska / SD
Strawweight, 3x3. Alyssa Melody Linduska defeats Sydney Ross via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Jennifer Fidler vs Alexandria Enriquez
BCM Promotions: Fight Night 2, Masonic Temple, Mansfield, Ohio, United States
Alexandria Enriquez / Armbar R1
Bantamweight, 3x3. Alexandria Enriquez defeats Jennifer Fidler via Armbar at 0:46 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Sara Horner vs Maya Thetford
Ax Fighting 67: Adrenaline, Edmonds Community College, Lynnwood, Washington, United States
Maya Thetford / UD
Strawweight, 3x3. Maya Thetford defeats Sara Horner via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Tammy Molina vs Chy Foster
Elite Warrior Challenge 18, Roanoke Moose Family Center 284, Salem, Virginia, United States
-
180lbs, 3x3.

—————————————————————

Carla Santos vs Gleiciane Lopes
UFT 1, Ginásio Poliesportivo de Tapurah, Tapurah, Mato Grosso, Brazil
Carla Santos† / TKO R1
Strawweight, 3x5. Carla Santos defeats Gleiciane Lopes via TKO (Punches) at 2:25 of round 1 to win the Ultimate Fighting Tender Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Marina Rodriguez vs Maria Oliveira
DW's Contender Series 2018: Brazil 2, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Marina Rodriguez / KO/TKO R1
Strawweight, 3x5. Marina Rodriguez defeats Maria Oliveira via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

Taila Santos vs Estefani Almeida
DW's Contender Series 2018: Brazil 2, TUF Gym, Las Vegas, Nevada
Taila Santos / UD
Flyweight, 3x5. Taila Santos defeats Estefani Almeida via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Melany Ward vs Lucy Johnston
Premier MMA Championship 9: Edwards vs. Prater, Hits Sports Complex, Covington, Kentucky, United States
Melany Ward / Choke R3
Bantamweight, 3x3. Melany Ward defeats Lucy Johnston via Guillotine Choke at 1:41 of round 3.

—————————————————————

Aug 12
Sunday

Reina Miura vs Kaitlin Young
RIZIN 12, Aichi Prefectural Gymnasium, Nagoya, Japan
Kaitlin Young / UD
143lbs, 3x5. Kaitlin Young defeats Reina Miura via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kanako Murata vs Angela Magana
RIZIN 12, Aichi Prefectural Gymnasium, Nagoya, Japan
Kanako Murata / Choke R2
117lbs, 3x5. Kanako Murata defeats Angela Magana via Von Flue Choke at 3:53 of round 2.

—————————————————————

Aug 16
Thursday

Kayla Harrison vs Jozette Cotton
PFL 2018 #6: Regular Season,  Ocean Resort Casino, Atlantic City, New Jersey, United States
Kayla Harrison / TKO R3
Lightweight, 3x5. Kayla Harrison defeats Jozette Cotton via TKO (Punches) at 1:24 of round 3.

—————————————————————

Rayanne Amanda vs Tati Dama de Ferro
Sombra Fight Champions 8, Mormaço Bar & Arte, Belem, Para, Brazil
Rayanne Amanda / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Rayanne Amanda defeats Tati Dama de Ferro via Armbar at 0:36 of round 1.

—————————————————————

Aug 17
Friday

Joselyne Edwards Laboriel vs Brenda Gonzales
The Fight Series, 7 Flags Event Center, Clive, Iowa, United States
-
Bantamweight, 5x5. TFS Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Aug 18
Saturday

Ming Shi vs Shiho Harada
Road FC 49, Grand Walkerhill Seoul, Seoul, South Korea
Ming Shi / SD
Strawweight, 2x5. Ming Shi defeats Shiho Harada via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Josee Storts vs Danielle Thomason
Pyramid Fights 8, Batesville Community Center, Batesville, Arkansas, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Millie Eriksson vs Jennie Rääf
Fight Club Rush 3, Bombardier Arena, Västerås, Sweden
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Janina Danes vs Jessica Andersson
Fight Club Rush 3, Bombardier Arena, Västerås, Sweden
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Yulia Ostroverkhova vs Kristina Ivanyukovich
MFP 223: Fight Club Cherdak 18, Bratsk, Irkutsk, Russia
Yulia Ostroverkhova / TKO R3
3x5. Yulia Ostroverkhova defeats Kristina Ivanyukovich via TKO (Referee Stoppage) in round 3.

—————————————————————

Mandy Polk vs Emilee Gettys
Attitude MMA 13, Agricenter International, Memphis, Tennessee, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Gloria de Paula vs Beatriz Silva
Max Fight 20, Arena Raphael di Santo, Campinas, Sao Paulo, Brazil
Gloria de Paula / TKO R3
Strawweight, 3x5. Gloria de Paula defeats Beatriz Silva via TKO (Punches) at 4:06 of round 3.

—————————————————————

Saray Orozco vs Caroline Gallardo
Beat Down 3 GP, Foro San Angel, México
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Vanessa Marie Grimes vs Danielle Hindley
Cage Titans 40, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
-
120lbs, 3x5.

—————————————————————

Trisha Cicero vs Kylie O'Hearn
Cage Titans 40, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Courtney Schweinsberg vs Ashley Averitt
Beatdown at the Beach 3, Laketown Wharf, Panama City Beach, Florida
-
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Aug 19
Sunday

Lucy Lancmanova vs Magdalena Cudzik
Night of the Gladiators 36, Moat House Hotel, Stoke-on-Trent, England
-
126lbs, 3x3.

—————————————————————

Aug 24
Friday

Amateur
Ana Estrella Norton vs Aspen Flores
Cage Combat 32, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States
-
130lbs, 3x3.

—————————————————————

Sidy Rocha vs Lara Procópio
Shooto Brasil 87: BOPE, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
-
Flyweight, 3x5. Shooto Brazil Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

Vânia Caceres vs Andressa Romero
Shooto Brasil 87: BOPE, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Karla Elizabeth Sanchez Lozano vs Alejandra Perez
300 Sparta 27, Explanada Qurem, Chimbote, Peru
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Aug 25
Saturday

Julia Avila vs Ashley Deen
HD MMA 13, Fire Lake Arena, Shawnee, Oklahoma, United States
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Angela Hill vs Cortney Casey
UFC Fight Night 135: Gaethje vs. Vick, Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Joanne Calderwood vs Kalindra Faria
UFC Fight Night 135: Gaethje vs. Vick, Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Colleen Augustin vs Yin Mun Lee
Malaysian Fight Fest, Quill City Mall, Kuala Lumpur, Malaysia
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Amirah Najwa vs Pei Wee Ng
Malaysian Fight Fest, Quill City Mall, Kuala Lumpur, Malaysia
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Olcha Mongush vs Nina Parkhomenko
Battle of Nomads 2018, Khures Stadium, Tuva, Russia
-
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Sunni Shemwell vs Chelsea Johnson
Nemesis Fighting Alliance: A War Within, Arnold Eagles Hall, Arnold, Missouri, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Carma Radford vs Eboni Porter
Ultimate Battle Grounds 2: Summer Heat, Independence Mall, Wilmington, North Carolina, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Aug 26
Sunday

Satomi Takano vs Alyssa Garcia
DEEP 85 Impact, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
-
106lbs, 2x5.

—————————————————————

Emi Tomimatsu vs Si Woo Park
DEEP 85 Impact, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
-
106lbs, 2x5.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar