Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, June 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

June
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, June 2018. A comprehensive listing of 158 fights / 21 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jun 1
Friday

Monik Romero vs Gabriela Picazo
XFL 38, Carpa Astros, México
Monik Romero / UD
Flyweight, 3x5. Monik Romero defeats Gabriela Picazo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Justine Ronas vs Aranza Larez
Tuff-N-Uff: Fight Night Henderson, Henderson Events Plaza, Henderson, Nevada, United States
Justine Ronas / UD
Strawweight, 3x2. Justine Ronas defeats Aranza Larez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Amanda Byers vs Brittany Nieman
LFA 41: Moisés vs. Peterson, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Amanda Byers / TKO R2
Atomweight, 3x3. Amanda Byers defeats Brittany Nieman via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:50 of round 2.

—————————————————————

Sijara Eubanks vs Lauren Murphy
UFC Fight Night 131: Rivera vs. Moraes, Adirondack Bank Center, Utica, New York, United States
Sijara Eubanks / UD
Flyweight, 3x5. Sijara Eubanks defeats Lauren Murphy via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jun 2
Saturday

Amateur
Levi Steedman vs Sophie Keenan
Cage Warriors Academy North West 3, Liverpool Echo Auditorium, Liverpool, England
Levi Steedman / UD
Flyweight, 3x3. Levi Steedman defeats Sophie Keenan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Danielle Hutton vs Molly Lyndsey
Fight UK: Night of the Champions, Hermitage Leisure Centre, Leicester, England
Danielle Hutton† / D
Bantamweight, 3x3. Danielle Hutton defeats Molly Lyndsey via Decision to win the Fight UK Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Molly Barnwell vs Megan Morris
Fight UK: Night of the Champions, Hermitage Leisure Centre, Leicester, England
Molly Barnwell† / UD
Strawweight, 3x3. Molly Barnwell defeats Megan Morris via Unanimous Decision to win the Fight UK Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Melissa Mullins vs Kat Paes
Fight UK: Night of the Champions, Hermitage Leisure Centre, Leicester, England
Melissa Mullins / KO/TKO R1
139lbs, 3x3. Melissa Mullins defeats Kat Paes via KO/TKO at 0:14 of round 1.

—————————————————————

Monique Bastos vs Conceição Oliveira
Imortal FC 9, Sao Luis, Maranhao, Brazil
Monique Bastos / Armbar R1
126lbs, 3x5. Monique Bastos defeats Conceição Oliveira via Armbar in round 1.

—————————————————————

Amateur
Caitlin Sammons vs Kelig Pinson
WCFL 21, Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Caitlin Sammons† / UD
Bantamweight, 3x3. Caitlin Sammons defeats Kelig Pinson via Unanimous Decision to win the WCFL Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Cara Greenwell vs Angelica Martinez
WCFL 21, Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Cara Greenwell / RNC R3
Strawweight, 3x3. Cara Greenwell defeats Angelica Martinez via Rear-Naked Choke at 1:05 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Kayla Hracho vs Carmen Milagros
WCFL 21, Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Kayla Hracho / TKO R2
Strawweight, 3x3. Kayla Hracho defeats Carmen Milagros via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:03 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Gabrielle Donate vs Alexa Saverem
WCFL 21, Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Gabrielle Donate / DQ
Flyweight, 3x3. Gabrielle Donate defeats Alexa Saverem via Disqualification.

—————————————————————

Amateur
Lorette Nordelo vs Victoria Sargeant
WCFL 21, Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Lorette Nordelo / UD
Bantamweight, 3x3. Lorette Nordelo defeats Victoria Sargeant via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hannah Cifers vs Celine Haga
JacksonWink Fight Night 3, Isleta Resort And Casino, Albuquerque, New Mexico, United States
Hannah Cifers / TKO R1
Strawweight, 3x5. Hannah Cifers defeats Celine Haga via TKO (Punch and Elbows) at 1:16 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Kayla Yontef vs Tresa Marquez
JacksonWink Fight Night 3, Isleta Resort And Casino, Albuquerque, New Mexico, United States
Kayla Yontef / TKO R1
140lbs, 3x3. Kayla Yontef defeats Tresa Marquez via TKO (Punches) at 1:23 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Morgan Engelhardt vs Melanie McIntyre
Ax Fighting 66, Edmonds Community College, Lynnwood, Washington, United States
Morgan Engelhardt† / RNC R5
Flyweight, 5x3. Morgan Engelhardt defeats Melanie McIntyre via Rear-Naked Choke at 0:40 of round 5 to win the Ax Fighting Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Carmela Chevere vs Amanda Froelich
Premier MMA Championship 8, Hits Sports Complex, Covington, Kentucky, United States
Carmela Chevere / TKO R1
Strawweight, 3x3. Carmela Chevere defeats Amanda Froelich via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:55 of round 1.

—————————————————————

Victoria Khodko vs Christina Papasotiriou
WCSA Combat Ring 26: Battle On Minotaur's Island, Crete, Greece
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Jun 3
Sunday

Amateur
Gabrielli Flores Nunes vs Simone Santos
CBMMAA 5: Etapa 5 - 2018, CT House of Fights, Sao Paulo, Brazil
Simone Santos / KO/TKO R1
Bantamweight, 2x5. Simone Santos defeats Gabrielli Flores Nunes via KO/TKO at 2:10 of round 1.

—————————————————————

Valeria Karygina vs Diana Shevtsova
Ultimatum 6, Rostov-on-Don, Russia
Valeria Karygina / UD
Flyweight, 2x5. Valeria Karygina defeats Diana Shevtsova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jun 8
Friday

Amateur
Megan Rennie vs Kate MacDonald
Prestige FC 10, Casman Center, Fort McMurray, Alberta, Canada
Megan Rennie / UD
Featherweight, 3x3. Megan Rennie defeats Kate MacDonald via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jaymee Nievara vs Katy Collins
LFA 42: Krantz vs. Kayne, Branson Convention Center, Branson, Missouri, United States
Jaymee Nievara / UD
Flyweight, 3x5. Jaymee Nievara defeats Katy Collins via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Josee Storts vs Lesandra Franklin
LFA 42: Krantz vs. Kayne, Branson Convention Center, Branson, Missouri, United States
Josee Storts / UD
Bantamweight, 3x3. Josee Storts defeats Lesandra Franklin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jun 9
Saturday

Nathielly Santos vs Julie Mezabarba
NCE 27, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Nathielly Santos / UD
Strawweight, 3x5. Nathielly Santos defeats Julie Mezabarba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alexia Thainara vs Beatriz Ferreira
NCE 27, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Alexia Thainara / Armbar R2
Strawweight, 3x5. Alexia Thainara defeats Beatriz Ferreira via Armbar at 2:52 of round 2.

—————————————————————

Clarisse Aquiles vs Jenefer Lima
NCE 27, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Clarisse Aquiles / UD
Strawweight, 3x5. Clarisse Aquiles defeats Jenefer Lima via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jung Eun Park vs Emi Tomimatsu
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Jung Eun Park / UD
106lbs, 3x5. Jung Eun Park defeats Emi Tomimatsu via Unanimous Decision.

—————————————————————

Reina Miura vs Eun Ji Choi
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Reina Miura / Choke R1
Featherweight, 3x5. Reina Miura defeats Eun Ji Choi via Sleeper Choke at 1:40 of round 1.

—————————————————————

Kana Watanabe vs Yukari Nabe
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Kana Watanabe / MD
Flyweight, 3x5. Kana Watanabe defeats Yukari Nabe via Majority Decision.

—————————————————————

Shizuka Sugiyama vs Sachiko Fujimori
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Shizuka Sugiyama / MD
Flyweight, 3x5. Shizuka Sugiyama defeats Sachiko Fujimori via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hikaru Aono vs Mizuki Furuse
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Hikaru Aono / UD
106lbs, 2x5. Hikaru Aono defeats Mizuki Furuse via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nanaka Kawamura vs Momoko Yamazaki
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Nanaka Kawamura / TKO R1
106lbs, 2x5. Nanaka Kawamura defeats Momoko Yamazaki via TKO (Punches to the Body) at 0:39 of round 1.

—————————————————————

Yuko Saito vs Izumi Noguchi
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Yuko Saito / UD
Strawweight, 2x5. Yuko Saito defeats Izumi Noguchi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mao vs Ayako Miyata
DEEP JEWELS 20, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Mao / UD
Strawweight, 2x5. Mao defeats Ayako Miyata via Unanimous Decision.

—————————————————————

Marilyn Micallef vs Diana Tavares
Centurion Fight Championship 3, Beach Garden, St George's Bay, Malta
Marilyn Micallef / Armbar R3
121lbs, 3x5. Marilyn Micallef defeats Diana Tavares via Armbar at 3:40 of round 3.

—————————————————————

Chiara Penco vs Elena Andruschenko
The Golden Cage 2, PalaSesto di Milano, Sesto San Giovanni Milano, Italy
Chiara Penco / RNC R1
Strawweight, 3x5. Chiara Penco defeats Elena Andruschenko via Rear-Naked Choke at 4:02 of round 1.

—————————————————————

Pannie Kianzad vs Kerry Hughes
Danish MMA Night, Brøndbyhallen, Brøndby, Denmark
Pannie Kianzad / UD
134lbs, 3x5. Pannie Kianzad defeats Kerry Hughes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Solito Giulia vs Annamaria Rifino
Cage Warrior Italy 9, PalaSport Sava, Sava, Italy
Solito Giulia / UD
121lbs, 2x4. Solito Giulia defeats Annamaria Rifino via Unanimous Decision.

—————————————————————

Lanchana Green vs Bryony Tyrell
M4TC 27: Vendetta, Rainton Meadows Arena, Tyne and Wear, England, United Kingdom
Lanchana Green† / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Lanchana Green defeats Bryony Tyrell via Armbar at 4:40 of round 1 to win the Made4TheCage Strawweight Championship title.

—————————————————————

Kennedy Freeman vs Flore Hani
M4TC 27: Vendetta, Rainton Meadows Arena, Tyne and Wear, England, United Kingdom
Kennedy Freeman / UD
Flyweight, 3x5. Kennedy Freeman defeats Flore Hani via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ariele Ribeiro vs Estefane Cristina
MFC 3, O Alvo Church, Curitiba, Parana, Brazil
Ariele Ribeiro / UD
134lbs, 3x5. Ariele Ribeiro defeats Estefane Cristina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Claudia Zamora vs Kimberly Hughes
XFN 20: Future Stars, War Memorial Auditorium, Ft. Lauderdale, Florida, United States
Claudia Zamora / RNC R1
Bantamweight, 3x3. Claudia Zamora defeats Kimberly Hughes via Rear-Naked Choke at 0:31 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Miranda Barber vs Chelsea Brooks
XFN 20: Future Stars, War Memorial Auditorium, Ft. Lauderdale, Florida, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 3x3. XFN Featherweight Championship title.

—————————————————————

Valesca Machado vs Tarciara Santos
One MMA 1, Ginásio Iorque José Martins, Timoteo, Minas Gerais, Brazil
-
Strawweight, 3x5. OMMA Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Shanna Young vs Jennifer Hauss Nixon
Valor Fights 50, The International, Knoxville, Tennessee, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Valerie Quintero vs Mercedes White
WFF 38, Wild Horse Pass Hotel & Casino, Chandler, Arizona, United States
Valerie Quintero / UD
Featherweight, 3x3. Valerie Quintero defeats Mercedes White via Unanimous Decision.

—————————————————————

Barbara Farias vs Tamara de Sousa
NFC 1, Quadra do Colégio Harmy, Nova Olinda, Tocantins, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Sydney Ross vs Robin Stevenson
Pinnacle FC 17, Printscape Arena, Canonsburg, Pennsylvania, United States
Sydney Ross / UD
Flyweight, 3x2. Sydney Ross defeats Robin Stevenson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Meghan Williams vs Alejandra Betancourt
Pinnacle FC 17, Printscape Arena, Canonsburg, Pennsylvania, United States
Alejandra Betancourt / UD
Atomweight, 3x2. Alejandra Betancourt defeats Meghan Williams via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ana Cardoso vs Eliana Castiglioni
Xtreme Cage Fight 3, Misiones, Argentina
Ana Cardoso / Armbar R3
Atomweight, 3x5. Ana Cardoso defeats Eliana Castiglioni via Armbar at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Ailin Luciana Perez vs Brenda Marchessi
Better Fighters 4, Club Santa Rosa, Chajari, Entre Rios, Argentina
Ailin Luciana Perez / Armbar R2
Flyweight, 3x3. Ailin Luciana Perez defeats Brenda Marchessi via Armbar in round 2.

—————————————————————

Amateur
Paige Andreason vs Riley Timmons
Rumble at the Roseland 98, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Riley Timmons / TKO R2
Lightweight, 3x3. Riley Timmons defeats Paige Andreason via TKO at 1:15 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Alicia Gomness vs Loren Sims
Rumble at the Roseland 98, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Loren Sims / KO R1
265lbs, 3x3. Loren Sims defeats Alicia Gomness via KO at 0:03 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Lorren Dullum vs Faith Davis
Rumble at the Roseland 98, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Faith Davis / UD
Featherweight, 3x3. Faith Davis defeats Lorren Dullum via Unanimous Decision.

—————————————————————

Holly Holm vs Megan Anderson
UFC 225: Whittaker vs. Romero 2, United Center, Chicago, Illinois, United States
Holly Holm / UD
Featherweight, 3x5. Holly Holm defeats Megan Anderson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Cláudia Gadelha vs Carla Esparza
UFC 225: Whittaker vs. Romero 2, United Center, Chicago, Illinois, United States
Cláudia Gadelha / SD
Strawweight, 3x5. Cláudia Gadelha defeats Carla Esparza via Split Decision.

—————————————————————

Jun 10
Sunday

Cynthia Arceo vs Loveth Young
KOTC: Highlight Reel, Citizen's Bank Arena, Ontario, California, United States
Draw†
Strawweight, 5x5. Cynthia Arceo and Loveth Young fought to a Draw (Split) to win the KOTC Strawweight Championship title. Fight stopped due to accidental eye poke.

—————————————————————

Jun 15
Friday

Zejna Krantic vs Asia Klyutova
M-1 Challenge 94: Ismagulov vs. Damkovsky, IC Orenburg, Orenburg, Russia
Asia Klyutova / TKO R3
Flyweight, 3x5. Asia Klyutova defeats Zejna Krantic via TKO (Punches) at 4:22 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Mattie Habibian vs Marisol Ruelas
WXC 72: Inferno, Southgate Civic Center, Southgate, Michigan, United States
Marisol Ruelas / UD
Flyweight, 3x3. Marisol Ruelas defeats Mattie Habibian via Unanimous Decision.

—————————————————————

Maria Rivera vs Mallory Martin
CES 50: Paiva vs. Ewell, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5. Rivera missed weight.

—————————————————————

Hilarie Rose vs Thais Souza
CES 50: Paiva vs. Ewell, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Hilarie Rose / Choke R1
120lbs, 3x5. Hilarie Rose defeats Thais Souza via Guillotine Choke at 2:16 of round 1.

—————————————————————

Jun 16
Saturday

Karolina Wójcik vs Maria Vittoria Colonna
UK Fighting Championships 7, Preston Guild Hall, Preston, England
Karolina Wójcik / UD
Strawweight, 3x5. Karolina Wójcik defeats Maria Vittoria Colonna via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lesley Hailey vs Emily Sawicz
UK Fighting Championships 7, Preston Guild Hall, Preston, England
Lesley Hailey / TKO R3
148lbs, 3x3. Lesley Hailey defeats Emily Sawicz via TKO at 1:29 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Charlotte Cooper vs Charlie Burke
UK Fighting Championships 7, Preston Guild Hall, Preston, England
Charlotte Cooper / UD
Bantamweight, 3x3. Charlotte Cooper defeats Charlie Burke via Unanimous Decision.

—————————————————————

Izabela Badurek vs Judyta Rymarzak-Niepogoda
Thunderstrike Fight League 14: Akpol Night, Hala im. Arkadiusza Gołasia, Kraśnik, Poland
Judyta Rymarzak-Niepogoda / UD
128lbs, 3x5. Judyta Rymarzak-Niepogoda defeats Izabela Badurek via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Weronika Pietruszka vs Magdalena Czaban
Thunderstrike Fight League 14: Akpol Night, Hala im. Arkadiusza Gołasia, Kraśnik, Poland
Magdalena Czaban / KO R2
Strawweight, 3x3. Magdalena Czaban defeats Weronika Pietruszka via KO (Head Kick) in round 2.

—————————————————————

Svetlana Gotsyk vs Magdaléna Šormová
WWFC 11, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine
Magdaléna Šormovᆠ/ Armbar R1
Strawweight, 5x5. Magdaléna Šormová defeats Svetlana Gotsyk via Armbar at 2:38 of round 1 to win the WWFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Alyona Rassokhyna vs Samantha Jean-Francois
WWFC 11, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine
Alyona Rassokhyna  / Armbar R1
106lbs, 3x5. Alyona Rassokhyna defeats Samantha Jean-Francois via Armbar at 4:25 of round 1.

—————————————————————

Leah McCourt vs Manon Fiorot
Cage Warriors 94, Lotto Arena, Antwerp, Belgium
Leah McCourt / SD
138lbs, 3x5. Leah McCourt defeats Manon Fiorot via Split Decision.

—————————————————————

Cory McKenna vs Eva Dourthe
Cage Warriors 94, Lotto Arena, Antwerp, Belgium
Cory McKenna / SD
Strawweight, 3x5. Cory McKenna defeats Eva Dourthe via Split Decision.

—————————————————————

Andréia Cerdeira vs Larissa Raywry
Amazon Talent 9, ULBRA Manaus Japim 2, Manaus, Amazonas, Brazil
-
Strawweight, 3x5. AT Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Alessandra Bernardes vs Joicy Tabosa
Amazon Talent 9, ULBRA Manaus Japim 2, Manaus, Amazonas, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Barbara Farias vs Thays Brito
UF SAGA 6, Ginásio Municipal de São Geraldo do Araguaia, Sao Geraldo do Araguaia, Para, Brazil
Barbara Farias / TKO R1
Strawweight, 3x5. Barbara Farias defeats Thays Brito via TKO (Punches) at 2:10 of round 1.

—————————————————————

Karolline Rosa vs Tamara Leorde
Favela Kombat 29, Centro Esportivo Miécio da Silva, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Karolline Rosa / TKO R3
146lbs, 3x5. Karolline Rosa defeats Tamara Leorde via TKO (Doctor Stoppage) at 2:18 of round 3.

—————————————————————

Tracy Cortez vs Monica Medina
V3 Fights 69, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Tracy Cortez / RNC R1
Flyweight, 3x5. Tracy Cortez defeats Monica Medina via Rear-Naked Choke at 4:27 of round 1.

—————————————————————

Jamie Milanowski vs Jennifer Clausius
V3 Fights 69, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Jamie Milanowski / Armbar R2
Flyweight, 3x5. Jamie Milanowski defeats Jennifer Clausius via Armbar at 1:04 of round 2.

—————————————————————

Pauline Macias vs Brianna Smith
V3 Fights 69, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Pauline Macias / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Pauline Macias defeats Brianna Smith via Armbar at 1:40 of round 1.

—————————————————————

Hannah Goldy vs Lisa Blaine
Premier FC 26, Sheraton, Springfield, Massachusetts, United States
Hannah Goldy / UD
Flyweight, 3x5. Hannah Goldy defeats Lisa Blaine via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grace Nowak vs Marisa Messer-Belenchia
Premier FC 26, Sheraton, Springfield, Massachusetts, United States
Marisa Messer-Belenchia / Kimura R1
Atomweight, 3x5. Marisa Messer-Belenchia defeats Grace Nowak via Kimura at 4:15 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Carol Linn Powell vs Sarah Matulis
NEF 34: Home of the Brave, Aura, Portland, Maine, United States
Sarah Matulis / RNC R1
Bantamweight, 3x3. Sarah Matulis defeats Carol Linn Powell via Rear-Naked Choke at 2:41 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Chelsea Tucker vs Glory Watson
NEF 34: Home of the Brave, Aura, Portland, Maine, United States
Glory Watson / Choke R1
130lbs, 3x3. Glory Watson defeats Chelsea Tucker via Arm-Triangle Choke at 2:44 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Meggan Tamondong vs LeAnn McGovern
No Prisoners MMA 1, Lake Perris Sport Pavilion, Perris, California, United States
Meggan Tamondong / UD
Flyweight, 3x2. Meggan Tamondong defeats LeAnn McGovern via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Marisa Chavez vs Amber Jones
Shamrock FC 306, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Marisa Chavez / KO R1
Flyweight, 3x3. Marisa Chavez defeats Amber Jones via KO (Punch) at 0:09 of round 1.

—————————————————————

Jun 20
Wednesday

Amateur
Anniina Ervasti vs Nora Nagy
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Anniina Ervasti / UD
Featherweight, 3x3. Anniina Ervasti defeats Nora Nagy via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jenni Kivioja vs Jessica Forslund Reis
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Jenni Kivioja / KO R1
Featherweight, 3x3. Jenni Kivioja defeats Jessica Forslund Reis via KO (Head Kick) at 2:38 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Katsiaryna Dziadorava vs Anette Österberg
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Katsiaryna Dziadorava / UD
Bantamweight, 3x3. Katsiaryna Dziadorava defeats Anette Österberg via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Frida Vastamäki vs Emanuela Scioli
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Frida Vastamäki / KO R3
Bantamweight, 3x3. Frida Vastamäki defeats Emanuela Scioli via KO (Head Kick) at 1:52 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Janika Antinmaa vs Elin Öberg
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Janika Antinmaa / SD
Flyweight, 3x3. Janika Antinmaa defeats Elin Öberg via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir vs Inka Räty
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir / UD
Flyweight, 3x3. Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir defeats Inka Räty via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Nina Back vs Deirdre Fitzpatrick
2018 IMMAF European Championships: Day 3 - Quarter-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Nina Back / Armbar R2
Strawweight, 3x3. Nina Back defeats Deirdre Fitzpatrick via Armbar at 2:57 of round 2.

—————————————————————

Jun 21
Thursday

Kayla Harrison vs Brittney Elkin
PFL 2018 #2: Regular Season, Chicago Theater, Chicago, Illinois, United States
Kayla Harrison / Armbar R1
Lightweight, 3x5. Kayla Harrison defeats Brittney Elkin via Armbar at 3:18 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Julia Dorny vs Anniina Ervasti
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Julia Dorny / UD
Featherweight, 3x3. Julia Dorny defeats Anniina Ervasti via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jenni Kivioja vs Fabiana Giampà
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Jenni Kivioja / UD
Featherweight, 3x3. Jenni Kivioja defeats Fabiana Giampà via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Joanne Doyle vs Katsiaryna Dziadorava
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Joanne Doyle / Armbar R1
Bantamweight, 3x3. Joanne Doyle defeats Katsiaryna Dziadorava via Armbar at 2:39 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Frida Vastamäki vs Karolina Hulkko
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Frida Vastamäki / SD
Bantamweight, 3x3. Frida Vastamäki defeats Karolina Hulkko via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Janika Antinmaa vs Iulia Luiza Ghita
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Janika Antinmaa / UD
Flyweight, 3x3. Janika Antinmaa defeats Iulia Luiza Ghita via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Ilaria Norcia vs Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Ilaria Norcia / SD
Flyweight, 3x3. Ilaria Norcia defeats Ingibjōrg Helga Arnþórsdóttir via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Nina Back vs Raluca Dinescu
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Nina Back / UD
Strawweight, 3x3. Nina Back defeats Raluca Dinescu via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Anna Astvik vs Giulia De Dominicis
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Anna Astvik / UD
Strawweight, 3x3. Anna Astvik defeats Giulia De Dominicis via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Ana Maria Mavru vs Aeilish O Hanlon
2018 IMMAF European Championships: Day 4 - Semi-Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Ana Maria Mavru / Choke R1
Atomweight, 3x3. Ana Maria Mavru defeats Aeilish O Hanlon via Guillotine Choke at 0:31 of round 1.

—————————————————————

Jun 22
Friday

Amateur
Elizabeth Schroder vs Mariah Grade
Fight Lab 59, Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Elizabeth Schroder / TKO R2
Bantamweight, 3x3. Elizabeth Schroder defeats Mariah Grade via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:05 of round 2.

—————————————————————

Susana Elizabeth Nieva vs Ivanna Martinenghi
Invictus Fighters 20, Estadio Delmi, Salta, Argentina
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Fatima Juarez vs Fernanda Rios
Invictus Fighters 20, Estadio Delmi, Salta, Argentina
Fatima Juarez / Choke R1
Strawweight, 3x5. Fatima Juarez defeats Fernanda Rios via Arm-Triangle Choke at 3:33 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Agustina Delia vs Brenda Romero
Maxima Adrenalina 7, Club San Lorenzo, Chivilcoy, Buenos Aires, Argentina
Bout Cancelled
3x3.

—————————————————————

Itzel Esquivel vs Desiree Yanez
LFA 43: Allen vs. Crowe, Beaumont Civic Center, Beaumont, Texas, United States
Itzel Esquivel / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Itzel Esquivel defeats Desiree Yanez via Armbar at 3:34 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Julia Dorny vs Jenni Kivioja
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Julia Dorny† / UD
Featherweight, 3x3. Julia Dorny defeats Jenni Kivioja via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Frida Vastamäki vs Joanne Doyle
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Frida Vastamäki† / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Frida Vastamäki defeats Joanne Doyle via TKO (Punches) at 1:11 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Janika Antinmaa vs Ilaria Norcia
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Janika Antinmaa† / RNC R1
Flyweight, 3x3. Janika Antinmaa defeats Ilaria Norcia via Rear-Naked Choke at 2:36 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Anna Astvik vs Nina Back
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Anna Astvik† / UD
Strawweight, 3x3. Anna Astvik defeats Nina Back via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Jenna Horto vs Ana Maria Mavru
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Jenna Horto† / TKO R1
Atomweight, 3x3. Jenna Horto defeats Ana Maria Mavru via TKO at 1:04 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Anna Gaul vs Lea Maria Zinkanell
2018 IMMAF European Championships: Day 5 - Finals, RIN Grand Hotel, Bucharest, Romania
Anna Gaul† / SD
Flyweight, 3x3. Anna Gaul defeats Lea Maria Zinkanell via Split Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Jun 23
Saturday

Jingnan Xiong vs Laura Balin
ONE Championship: Pinnacle of Power, Olympic Sports Center, Beijing, China
Jingnan Xiong† / UD
Strawweight, 5x5. Jingnan Xiong defeats Laura Balin via Unanimous Decision and successfully defended her ONE Strawweight Championship title.

—————————————————————

Lindsay Garbatt vs Rayanne Amanda
BTC 3: Prophecy, Central Arena, Burlington, Ontario, Canada
Lindsay Garbatt / MD
Strawweight, 3x5. Lindsay Garbatt defeats Rayanne Amanda via Majority Decision.

—————————————————————

Jessica-Rose Clark vs Jessica Eye
UFC Fight Night 132: Cowboy vs. Edwards, Singapore Indoor Stadium, Singapore
Jessica Eye / UD
Flyweight, 3x5. Jessica Eye defeats Jessica-Rose Clark via Unanimous Decision.

—————————————————————

Xiaonan Yan vs Viviane Pereira
UFC Fight Night 132: Cowboy vs. Edwards, Singapore Indoor Stadium, Singapore
Xiaonan Yan / UD
Strawweight, 3x5. Xiaonan Yan defeats Viviane Pereira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ji Yeon Kim vs Melinda Fábián
UFC Fight Night 132: Cowboy vs. Edwards, Singapore Indoor Stadium, Singapore
Ji Yeon Kim / SD
Flyweight, 3x5. Ji Yeon Kim defeats Melinda Fábián via Split Decision.

—————————————————————

Ksenia Mamaev vs Lina Krutova
L-1 Russia, Boxing School Aleksandr Morozov, St. Petersburg, Russia
-
Flyweight, 2x5.

—————————————————————

Lala Dzhavadova vs Natalya Gorkaeva
L-1 Russia, Boxing School Aleksandr Morozov, St. Petersburg, Russia
-
185lbs, 2x5.

—————————————————————

Amateur
Natasha Tommany vs Alice Hopkins
The Crucible: 2018 June Qualifiers, Birmingham, England, United Kingdom
Natasha Tommany / SD
Bantamweight, 3x3. Natasha Tommany defeats Alice Hopkins via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Diana Bongers vs Ellenor Sundqvist
MMA Berlin Tournament 55, MMA Gym Berlin, Berlin, Germany
Diana Bongers / TKO R1
123lbs, 2x5. Diana Bongers defeats Ellenor Sundqvist via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Amateur
Mariana Peña vs Valerie Loureda
Combat Night 92, Sway Nightclub, Fort Lauderdale, Florida, United States
Mariana Peña / SD
Flyweight, 3x3. Mariana Peña defeats Valerie Loureda via Split Decision.

—————————————————————

LeAnn Adkisson vs Sha Whittington
Rage In The Cage OKC 59, OKC Farmers Market Event Center, Oklahoma City, Oklahoma, United States
LeAnn Adkisson / Sub. R1
Strawweight, 3x5. LeAnn Adkisson defeats Sha Whittington via Submission at 2:08 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Aranda Dass vs Sarah Davila
Rage In The Cage OKC 59, OKC Farmers Market Event Center, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Aranda Dass / UD
Strawweight, 3x3. Aranda Dass defeats Sarah Davila via Unanimous Decision.

—————————————————————

Heather Walker-Leahy vs Whittany Pyles
Shogun Fights 19, The Theater at MGM National Harbor, Oxon Hill, Maryland, United States
Heather Walker-Leahy / UD
130lbs, 3x5. Heather Walker-Leahy defeats Whittany Pyles via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kaycee Pearce vs Josefina Soto
MTF 3, Eccles Ice Arena, Logan, Utah, United States
Kaycee Pearce† / TKO R1
Strawweight, 5x3. Kaycee Pearce defeats Josefina Soto via TKO (Punches) at 3:00 of round 1 to win the MTF Strawweight Championship title.

—————————————————————

Jun 26
Tuesday

Antonina Shevchenko vs Jaymee Nievara
DW's Contender Series 2018: Week 3, TUF Gym, Las Vegas, Nevada, United States
Antonina Shevchenko / TKO R2
Flyweight, 3x5. Antonina Shevchenko defeats Jaymee Nievara via TKO (Knees from the Clinch) at 3:22 of round 2.

—————————————————————

Jun 28
Thursday

Sandra Mašková vs Camila Rivarola
XFN: Back to the O2 Arena, O2 Arena, Prague, Czech Republic
Camila Rivarola / D
126lbs, 3x5. Camila Rivarola defeats Sandra Mašková via Decision.

—————————————————————

Jun 29
Friday

Amateur
Madaline Meacham vs Heather Allen
SteelFist Fight Night: Cage Kaos, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Madaline Meacham / TKO R3
Strawweight, 3x3. Madaline Meacham defeats Heather Allen via TKO (Punches) at 0:44 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Kelsey Archuleta vs Shandra Sisneros
SteelFist Fight Night: Cage Kaos, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Cheryl Salazar vs McKayla Bouska
DCS 43: Norfolk Knockouts, Divots Convention Center, Norfolk, Nebraska, United States
Cheryl Salazar / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Cheryl Salazar defeats McKayla Bouska via TKO (Punches) at 2:10 of round 1.

—————————————————————

Ilima-Lei Macfarlane vs Alejandra Lara
Bellator 201: Macfarlane vs. Lara, Pechanga Resort Casino, Temecula, California, United States
Ilima-Lei Macfarlane† / Armbar R3
Flyweight, 5x5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Alejandra Lara via Armbar at 3:55 of round 3 and successfully defended her Bellator MMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Valérie Létourneau vs Kristina Williams
Bellator 201: Macfarlane vs. Lara, Pechanga Resort Casino, Temecula, California, United States
Valérie Létourneau / UD
Flyweight, 3x5. Valérie Létourneau defeats Kristina Williams via Unanimous Decision.

—————————————————————

Keri Melendez vs Tiani Valle
Bellator 201: Macfarlane vs. Lara, Pechanga Resort Casino, Temecula, California, United States
Keri Melendez / RNC R3
Strawweight, 3x5. Keri Melendez defeats Tiani Valle via Rear-Naked Choke at 3:15 of round 3.

—————————————————————

Amanda Torres vs Thaiane Souza
Shooto Brasil 85, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Amanda Torres / UD
Strawweight, 3x5. Amanda Torres defeats Thaiane Souza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jun 30
Saturday

Amateur
Nadine Mandiau vs Destiny McCubbin
Tuff-N-Uff: Pack The Mack, Thomas & Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
-
Flyweight, 3x3. TUFF Flyweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Kiara Ramos vs Megan Cawley
Tuff-N-Uff: Pack The Mack, Thomas & Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
-
Bantamweight, 3x3. TUFF Bantamweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Tenika Waldroup vs Sumiko Inaba
Tuff-N-Uff: Pack The Mack, Thomas & Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States
-
Flyweight, 3x3. TUFF Flyweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Julie Russell vs Macy Breaux
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
Julie Russell† / TKO R2
Strawweight, 5x3. Julie Russell defeats Macy Breaux via TKO (Retirement) at 3:00 of round 2 to win the vacant Tournament Championship title.

————————————————————

Amateur
Nicole Barthel vs Nicole Rivera
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
Nicole Rivera† / RNC R1
Flyweight, 5x3. Nicole Rivera defeats Nicole Barthel via Rear-Naked Choke at 1:37 of round 1 to win the vacant OFP Flyweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Kayla Yontef vs Joy Thornburg
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
Kayla Yontef† / UD
Featherweight, 5x3. Kayla Yontef defeats Joy Thornburg via Unanimous Decision to win the OFP Featherweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Meghan Hertzog vs Hailey Hoard
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
-
95lbs, 5x3. vacant Tournament Championship title.

————————————————————

Amateur
Elle Wagman vs Hannah Scoggins
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
-
Atomweight, 3x3. vacant Tournament Championship title.

————————————————————

Amateur
Katie Perez vs Chelsea Johnson
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
-
Atomweight, 3x3. vacant Tournament Championship title.

————————————————————

Amateur
Andrea Howland vs Crystalynn Ortiz
Warrior Games, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
-
Bantamweight, 3x3. vacant Tournament Championship title.

————————————————————

Amateur
Tirzah Gunther vs Christina Edwards
Honor FC 5: Fightfest, Black River Landing, Larain, Ohio, United States
-
170lbs, 3x3.

————————————————————

Amateur
Chantel Coates vs Ashlynn Kleinbeck
Universal Combat League: Battle of The Centuries - A Night Under The Stars, Haymarket Square, Leavenworth, Kansas, United States
-
Bantamweight, 3x3. UCL Bantamweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Karly Ruosch vs Chrissy Long
Universal Combat League: Battle of The Centuries - A Night Under The Stars, Haymarket Square, Leavenworth, Kansas, United States
-
170lbs, 3x3.

————————————————————

Amateur
Tereza Bledá vs Natalia Janiuková
MMAA Arena Cup 43: Finále MČR V MMAA Aréna Cup 2017/18, Žluté Lázně, Prague, Czech Republic
Tereza Bledá / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Tereza Bledá defeats Natalia Janiuková via TKO (Punches) at 2:24 of round 1.

————————————————————

La Bixiaoman vs Yulia Kuharchuk
Fight Nights Global: Summer Cup, Bozhou , China
La Bixiaoman / UD
Flyweight, 3x5. La Bixiaoman defeats Yulia Kuharchuk via Unanimous Decision.

————————————————————

Nicole Stoll vs Claire Lopez
GMC 15, Ratiopharm Arena, Neu-Ulm, Germany
Nicole Stoll / Armbar R1
121lbs, 3x5. Nicole Stoll defeats Claire Lopez via Armbar at 3:28 of round 1.

————————————————————

Stéphanie Page vs Mellony Geugjes
100% Fight 36, Max Rousie Gynasium, Paris, France
Stéphanie Page† / UD
134lbs, 3x5. Stéphanie Page defeats Mellony Geugjes via Unanimous Decision and successfully defended her 100% Fight Bantamweight Championship title.

————————————————————

Jennah MaCallister vs Lupita Godinez
SCL: Army vs Marines 9, Pepsi Center, Denver, Colorado, United States
-
Strawweight, 3x5.

————————————————————

Amateur
Megan Winick vs Kathryn Paprocki
SCL: Army vs Marines 9, Pepsi Center, Denver, Colorado, United States
-
Strawweight, 3x3. SCL Strawweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Amy Brandt vs Byelka Soto
SCL: Army vs Marines 9, Pepsi Center, Denver, Colorado, United States
-
Bantamweight, 3x3. SCL Bantamweight Championship title.

————————————————————

Amateur
Helen Lucero vs Danni Hartley
SCL: Army vs Marines 9, Pepsi Center, Denver, Colorado, United States
-
Bantamweight, 3x3.

————————————————————

Amateur
Mary Kupp vs Samantha Brister
Dead Serious 30, Showboat, Atlantic City, New Jersey, United States
Mary Kupp / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Mary Kupp defeats Samantha Brister via TKO (Punch) at 0:14 of round 1.

————————————————————

Amateur
Elizabeth Welch vs Rachael Penkower
Dead Serious 30, Showboat, Atlantic City, New Jersey, United States
Elizabeth Welch / UD
Strawweight, 3x3. Elizabeth Welch defeats Rachael Penkower via Unanimous Decision.

————————————————————

Amateur
Brianne Jhun vs Jessica Pitts
Jackson's MMA Series 25, Buffalo Thunder Resort & Casino, Santa Fe, New Mexico, United States
Brianne Jhun / UD
Strawweight, 3x3. Brianne Jhun defeats Jessica Pitts via Unanimous Decision.

————————————————————

Grappling Amateur
Athena Petsi vs Roula Tasioula
Corinthian Pro MMA 2, Club Hotel Casino Loutraki, Loutraki, Greece
-
Bantamweight.

————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar