Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, March 2019

by Evelyn IuhaszPosted on 0

March
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, March 2019. A comprehensive listing of 159 fights / 13 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Mar 1
Friday

Amateur
Jayde Sheeley vs Angelica Martinez
Iron Tiger FS 86: Arnold Classic, Express LIVE, Columbus, Ohio, United States
Jayde Sheeley† / UD
Flyweight, 3x3. Jayde Sheeley defeats Angelica Martinez via Unanimous Decision to win the IT Fight Series Flyweight Championship title.

—————————————————————

Anastasia Bruce vs Shanna Young
VFC 56: Fight Night at the Joe, Cotton Eyed Joe, Knoxville, Tennessee, United States
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Fotini Kandris vs Morgan Hickam
VFC 56: Fight Night at the Joe, Cotton Eyed Joe, Knoxville, Tennessee, United States
-
Bantamweight, 3x3. vacant VF Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Grappling
Amanda Alequin vs Hannette Staack
Fight 2 Win 103, Ayva Center, Houston, Texas
Hannette Staack
Featherweight, 1x8. Hannette Staack defeats Amanda Alequin.

—————————————————————

Grappling
Leslie McLea vs Rachel Beach
Fight 2 Win 103, Ayva Center, Houston, Texas
Leslie McLea / D
Featherweight, 1x6. Leslie McLea defeats Rachel Beach via Decision.

—————————————————————

Amateur
Rainn Guerrero vs Randa Moore
VFL: Brazos Throwdown 6, Hilton College Station, College Station, Texas
Rainn Guerrero† / TKO R1
Featherweight, 5x3. Rainn Guerrero defeats Randa Moore via TKO at 0:43 of round 1 to win the VFL Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Veronica Garcia vs Whitney Rice Ontiveros
VFL: Brazos Throwdown 6, Hilton College Station, College Station, Texas
Bout Cancelled
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Hannah Olson vs Kaitlin Ramirez
VFL: Brazos Throwdown 6, Hilton College Station, College Station, Texas
Hannah Olson / TKO R3
Bantamweight, 3x3. Hannah Olson defeats Kaitlin Ramirez via TKO at 1:43 of round 3.

—————————————————————

Mar 2
Saturday

Mariya Suzuki vs Miki Motono
HEAT 44, Nagoya Congress Center, Nagoya, Japan
Miki Motono / UD
121lbs, 3x5. Miki Motono defeats Mariya Suzuki via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Courtney Martin vs Rhiannon Rymer
Eternal MMA 41, HBF Stadium Perth, Perth, Western Australia, Australia
Courtney Martin / UD
Flyweight, 3x3. Courtney Martin defeats Rhiannon Rymer via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Joanna Przewłócka vs Paulina Kosakowska
Dragon Fight Night 5, Hala Tłuszcz, Tłuszcz, Poland
Joanna Przewłócka / MD
134lbs, 3x3. Joanna Przewłócka defeats Paulina Kosakowska via Majority Decision.

—————————————————————

Magdaléna Šormová vs Eva Dourthe
WWFC 14, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine
Magdaléna Šormovᆠ/ UD
Strawweight, 5x5. Magdaléna Šormová defeats Eva Dourthe via Split Decision and successfully defended her WWFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Svetlana Gotsyk vs Edna Oliveira
WWFC 14, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine
Svetlana Gotsyk / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Svetlana Gotsyk defeats Edna Oliveira via Armbar at 2:02 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Betty Achrainer vs Klara Eschrich
MMA Berlin Tournament 58, MMA Gym Berlin, Berlin, Germany
Draw
143lbs, 2x5. Betty Achrainer and Klara Eschrich fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Amateur
Erika Vorobjova vs Eman Almudhaf
Rise of Champions 7, Brentwood Leisure Centre, Brentwood, England
Eman Almudhaf / UD
Featherweight, 3x3. Eman Almudhaf defeats Erika Vorobjova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Antonia Kakai vs Jenny Line
Rise of Champions 7, Brentwood Leisure Centre, Brentwood, England
Jenny Line / SD
117lbs, 3x3. Jenny Line defeats Antonia Kakai via Split Decision.

—————————————————————

Ediane Gomes vs Roberta Paim Rovel
Atlas Fights: D-Town Beatdown, Beauregard Arena, DeRidder, Louisiana, United States
-
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Kelsey Skillman vs Asia Negron
Fierce FC 10: Grand Prix Finals, Utah State Fair Park, Salt Lake City, Utah, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Shandra Sisneros vs Jocelyn Kaufman
Fierce FC 10: Grand Prix Finals, Utah State Fair Park, Salt Lake City, Utah, United States
Jocelyn Kaufman / TKO R1
Flyweight, 3x3. Jocelyn Kaufman defeats Shandra Sisneros via TKO (Punches) at 2:06 of round 1.

—————————————————————

Grace Cleveland vs Shawna Ormsby
KOTC: Awaited Return, North Star Casino Resort, Bowler, Wisconsin, United States
Grace Cleveland / SD
Atomweight, 3x5. Grace Cleveland defeats Shawna Ormsby via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Kara Marie Vislosky vs Charity LaBuy
KOTC: Awaited Return, North Star Casino Resort, Bowler, Wisconsin, United States
Kara Marie Vislosky / UD
Atomweight, 3x3. Kara Marie Vislosky defeats Charity LaBuy via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Hannah Kaufman vs Meagan VanDevender
Peak Fighting 1: Origins, Arkansas Convention Center Texarkana, Texarkana, Arkansas, United States
Hannah Kaufman / SD
Flyweight, 3x3. Hannah Kaufman defeats Meagan VanDevender via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Amanda Loewen vs Hannah Summers
Rumble at the Roseland 101, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Amanda Loewen† / RNC R5
Featherweight, 5x3. Hannah Summers replaces Sierra Dinwoodie. Amanda Loewen defeats Hannah Summers via Rear-Naked Choke at 1:54 of round 5 to win the FCFF Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Kathryn Orian vs Victoria Kreger
Rumble at the Roseland 101, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Kathryn Orian / TKO R1
Strawweight, 3x3. Kathryn Orian defeats Victoria Kreger via TKO (Punches) at 1:33 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Andrea Hernandez vs Faith Nusom
Rumble at the Roseland 101, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Andrea Carter / Choke R3
120lbs, 3x3. Andrea Carter defeats Faith Nusom via Guillotine Choke at 0:38 of round 3.

—————————————————————

Brianna Smith vs Mandy Polk
Attitude MMA Fights 16, FedEx Forum, Memphis, Tennessee, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Kaia Lola vs Cameron Pollard
Attitude MMA Fights 16, FedEx Forum, Memphis, Tennessee, United States
-
Bantamweight, 3x3. vacant Attitude MMA Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Tecia Torres vs Weili Zhang
UFC 235: Jones vs. Smith, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Weili Zhang / UD
Strawweight, 3x5. Weili Zhang defeats Tecia Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Gina Mazany vs Macy Chiasson
UFC 235: Jones vs. Smith, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Macy Chiasson / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Macy Chiasson defeats Gina Mazany via TKO (Punches) at 1:49 of round 1.

—————————————————————

Polyana Viana vs Hannah Cifers
UFC 235: Jones vs. Smith, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Hannah Cifers / SD
Strawweight, 3x5. Hannah Cifers defeats Polyana Viana via Split Decision (29-28, 28-29, 29-28).

—————————————————————

Amateur
Stephanie Evans vs Lotti Guba
Cage Warriors Academy Wales 3, Ebbw Vale Sport Centre, Ebbw Vale, Wales
Stephanie Evans / Armbar R1
Featherweight, 3x3. Stephanie Evans defeats Lotti Guba via Armbar in round 1.

—————————————————————

Amateur
Molly Lyndsey vs Melissa Mullins
Battle Arena 54, Edgbaston Stadium, Birmingham, England
Molly Lyndsey† / UD
134lbs, 3x3. Molly Lyndsey defeats Melissa Mullins via Unanimous Decision to win the Battle Arena MMA Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Ivana Siric vs Maria Andersen
Battle Arena 54, Edgbaston Stadium, Birmingham, England
Ivana Siric / UD
134lbs, 3x3. Ivana Siric defeats Maria Andersen via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Charlie Crochet vs Zoe Southam
Battle Arena 54, Edgbaston Stadium, Birmingham, England
Charlie Crochet / UD
134lbs, 3x3. Charlie Crochet defeats Zoe Southam via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Christina Yates vs Maud Valegas
Battle Arena 54, Edgbaston Stadium, Birmingham, England
Christina Yates / Choke R1
126lbs, 3x3. Christina Yates defeats Maud Valegas via Guillotine Choke at 1:05 of round 1.

—————————————————————

Mar 3
Sunday

Amateur
Laurita Ribeiro vs Jessica Herrera
WKC - Kickboxing & MMA: Liga Uruguay - Brasil, Rivera, Uruguay
Laurita Ribeiro / KO/TKO R2
Featherweight, 3x3. Laurita Ribeiro defeats Jessica Herrera via KO/TKO at 1:25 of round 2.

—————————————————————

Mar 8
Friday

Shawna Ram vs Kaiyana Rain
Mamba Fight Night 6, Abbotsford Event Centre, Abbotsford, British Columbia, Canada
-
110lbs, 3x5.

—————————————————————

Tomo Maesawa vs Kanna Asakura
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kanna Asakura / UD
108lbs, 3x5. Kanna Asakura defeats Tomo Maesawa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Emi Tomimatsu vs Hikaru Aono
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Emi Tomimatsu / Choke R2
Atomweight, 3x5. Emi Tomimatsu defeats Hikaru Aono via Sleeper Choke at 4:44 of round 2.

—————————————————————

Reina Miura vs Mao Ueda
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Reina Miura / KO R1
150lbs, 3x5. Reina Miura defeats Mao Ueda via KO (Punches) at 0:25 of round 1.

—————————————————————

Kana Watanabe vs Soo Min Kang
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kana Watanabe / TKO R1
Flyweight, 3x5. Kana Watanabe defeats Soo Min Kang via TKO (Punches from Crucifix) at 4:33 of round 1.

—————————————————————

Sachiko Fujimori vs Yukari Nabe
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yukari Nabe / Choke R2
121lbs, 2x5. Yukari Nabe defeats Sachiko Fujimori via Sleeper Choke at 2:42 of round 2.

—————————————————————

Yuko Oya vs Asami Nakai
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Asami Nakai / UD
121lbs, 2x5. Asami Nakai defeats Yuko Oya via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yasuko Tamada vs Madoka Ishibashi
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Yasuko Tamada / UD
97lbs, 2x5. Yasuko Tamada defeats Madoka Ishibashi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mizuki Oshiro vs Kotori Tamiya
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Kotori Tamiya / MD
Atomweight, 2x5. Kotori Tamiya defeats Mizuki Oshiro via Majority Decision.

—————————————————————

Ai Shimizu vs Sae Kokuho
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Ai Shimizu / TKO R1
108lbs, 2x5. Ai Shimizu defeats Sae Kokuho via TKO (Punches) at 1:08 of round 1.

—————————————————————

Emi Sato vs Suwanan Boonsorn
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Suwanan Boonsorn / Choke R1
Atomweight, 2x5. Suwanan Boonsorn defeats Emi Sato via Sleeper Choke at 0:33 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Mikiko Shimizu vs Shoko Fujita
DEEP JEWELS 23, Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Mikiko Shimizu / UD
Flyweight, 2x3. Mikiko Shimizu defeats Shoko Fujita via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Danielle Wynn vs Shay Holland
NFC 117, Center Stage, Atlanta, Georgia, United States
Danielle Wynn / SD
Flyweight, 3x3. Danielle Wynn defeats Shay Holland via Split Decision.

—————————————————————

Alitzel Mariscal vs Vanessa Rico Fernandez
Combate 32: Mexico vs. Spain, Arena Coliseo, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Alitzel Mariscal / KO R1
Atomweight, 3x5. Alitzel Mariscal defeats Vanessa Rico Fernandez via KO (Strikes) at 3:18 of round 1.

—————————————————————

Ere Ordoñez vs Paulina Vargas
Combate 32: Mexico vs. Spain, Arena Coliseo, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Paulina Vargas / TKO R2
120lbs, 3x5. Paulina Vargas defeats Ere Ordoñez via TKO (Punches) at 1:39 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Amanda Propp vs Ericka Dieckhoff
OFC 124: Cancer Sucks Benefit, The Grass Wagon, Council Bluffs, Iowa, United States
Amanda Propp / TKO R1
265lbs, 3x3. Amanda Propp defeats Ericka Dieckhoff via TKO (Punches) at 2:05 of round 1.

—————————————————————

Mar 9
Saturday

Heqin Lin vs Jomary Torres
ONE Championship: Reign of Valor, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Heqin Lin / Choke R1
Strawweight, 3x5. Heqin Lin defeats Jomary Torres via Triangle Choke at 4:12 of round 1.

—————————————————————

Bozhena Antoniyar vs Audreylaura Boniface
ONE Championship: Reign of Valor, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Bozhena Antoniyar / TKO R2
Strawweight, 3x5. Bozhena Antoniyar defeats Audreylaura Boniface via TKO (Punches) at 1:31 of round 2.

—————————————————————

Irina Alekseeva vs Gulnara Garaeva
RCC Intro 3, Academy of Martial Arts of the RMK, Ekaterinburg, Russia
Irina Alekseeva / TKO R1
Featherweight, 3x5. Irina Alekseeva defeats Gulnara Garaeva via TKO (Refusal to fight) at 3:23 of round 1.

—————————————————————

Yana Kunitskaya vs Marion Reneau
UFC on ESPN+ 4: Lewis vs. Dos Santos, INTRUST Bank Arena, Wichita, Kansas, United States
Yana Kunitskaya / UD
Bantamweight, 3x5. Yana Kunitskaya defeats Marion Reneau via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Gabby Arevalo vs Jolina Pardilla
WFC 100, Montbleu Resort & Casino, Stateline, Nevada, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Carolyn Biskup-Roe vs Kathleen Albany
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States
Carolyn Biskup-Roe / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Carolyn Biskup-Roe defeats Kathleen Albany via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Amateur
Kristi Garr vs Hannah Scoggins
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States
Hannah Scoggins / UD
Atomweight, 3x3. Hannah Scoggins defeats Kristi Garr via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hannah Guy vs Jenny Clausius
Summit FC 31, Tupelo Furniture Market Building #4, Tupelo, Mississippi, United States
Hannah Guy / Armbar R2
Strawweight, 3x5. Hannah Guy defeats Jenny Clausius via Armbar in round 2.

—————————————————————

Amateur
Shanice Blake vs Lisa Fraser
RFL 2: Chin vs. Gomez, Wolmer’s Boys’ Auditorium, Kingston, Jamaica
-
Flyweight, 5x3. vacant CSJ Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Julia Cline vs Destinee Spry
New Line Cagefighting: The Beginning, Williamson Field House, Williamson, West Virginia, United States
-
Featherweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Miranda Cobb vs Amanda Maynard
New Line Cagefighting: The Beginning, Williamson Field House, Williamson, West Virginia, United States
-
130lbs, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Destinee Spry vs Julia Cline
New Line Cagefighting: The Beginning, Williamson Field House, Williamson, West Virginia, United States
-
Featherweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Lucrezia Greta Vercelloni vs Mariagiovanna Vai
Venator FC 5: Belluardo vs Neves, PalaTaurus, Lecco, Italy
Mariagiovanna Vai / SD
Strawweight, 3x3. Mariagiovanna Vai defeats Lucrezia Greta Vercelloni via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Magdalena Żuchowska vs Olga Michalska
Octagon No Mercy 7: Walczymy o Karolinę, Gorzów Wielkopolski, Poland
Olga Michalska / Armbar R1
110lbs, 3x3. Olga Michalska defeats Magdalena Żuchowska via Armbar at 2:48 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Faye Rodgers vs Lexi Rook
Machine MMA 24, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England
Lexi Rook† / UD
126lbs, 3x3. Lexi Rook defeats Faye Rodgers via Unanimous Decision to win the MMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Ellen Wakefield vs Lauren Bellis
Machine MMA 24, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England
Lauren Bellis† / UD
Strawweight, 3x3. Lauren Bellis defeats Ellen Wakefield via Rear-Naked Choke at 2:41 of round 3 to win the MMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Jessica Carrington vs Rosie Theobald
Machine MMA 24, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England
Jessica Carrington / KO/TKO R3
Strawweight, 3x3. Jessica Carrington defeats Rosie Theobald via KO/TKO (Corner Threw in the Towel) at 0:43 of round 3.

—————————————————————

Stéphanie Page vs Chamia Chabbi
100% Fight 38, Halle Georges Carpentier, Paris, France
Stéphanie Page† / D
126lbs, 3x5. Stéphanie Page defeats Chamia Chabbi via Decision to win the 100% Fight Flyweight Championship title.

—————————————————————

Ana Maria Pal vs Bernise Alldis
Fusion FC 29, Epsom Downs Racecource, Surrey, England, United Kingdom
Bernise Alldis / KO/TKO R1
Flyweight, 3x5. Bernise Alldis defeats Ana Maria Pal via KO/TKO at 2:54 of round 1.

—————————————————————

Josie Blaber vs Laura Handy
Meltdown Fighting Championships 2, Yate Sports Centre, Bristol, England
Josie Blaber / D
137lbs, 3x5. Josie Blaber defeats Laura Handy via Decision.

—————————————————————

Amateur
Helen Lucero vs Lydia Warren
Renegade Fight Night: Chapter 3, Jackson's MMA, Pueblo, Colorado, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Anna McDougal vs Taylor Pace
FCF 57, Stoney Creek Hotel & Conference Center, Broken Arrow, Oklahoma, United States
Taylor Pace / RNC R1
Bantamweight, 3x3. Taylor Pace defeats Anna McDougal via Rear-Naked Choke at 1:36 of round 1.

—————————————————————

Amateur
April Glisson vs Amy Beck
FCF 57, Stoney Creek Hotel & Conference Center, Broken Arrow, Oklahoma, United States
April Glisson / UD
140lbs, 3x3. April Glisson replaces Katie Colbert. April Glisson defeats Amy Beck via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grappling
Talita Nogueira vs Nathiely de Jesus
Fight 2 Win 104, Gilley’s Dallas, Dallas, Texas
Nathiely de Jesus† / Choke
1x10. Nathiely de Jesus defeats Talita Nogueira via Choke to win the FTW Championship title.

—————————————————————

Grappling
Chelsah' Lyons vs Tracey Goodell
Fight 2 Win 104, Gilley’s Dallas, Dallas, Texas
Chelsah' Lyons / Heel Hook
1x7. Chelsah' Lyons defeats Tracey Goodell via Heel Hook.

—————————————————————

Grappling
Jessica Crane vs Emily Fernandez
Fight 2 Win 104, Gilley’s Dallas, Dallas, Texas
Jessica Crane
Bantamweight. Jessica Crane defeats Emily Fernandez.

—————————————————————

Grappling
Karla Shellhammer vs Beth Willars
Fight 2 Win 104, Gilley’s Dallas, Dallas, Texas
Karla Shellhammer / Choke
120lbs. Karla Shellhammer defeats Beth Willars via Triangle Choke.

—————————————————————

Grappling
Victoria Maciel Antelante vs Audrey Wolfe
Fight 2 Win 104, Gilley’s Dallas, Dallas, Texas
Victoria Maciel Antelante
142lbs. Victoria Maciel Antelante defeats Audrey Wolfe.

—————————————————————

Debora Cristina vs Janaina Barbosa
LIF 8, Ginásio do Complexo Poliesportivo Jacques da Luz, Campo Grande, Mato Grosso do Sul, Brazil
-
170lbs, 3x5. vacant LIF Welterweight Championship title.

—————————————————————

Eduarda Caloi vs Andreina Reis
LIF 8, Ginásio do Complexo Poliesportivo Jacques da Luz, Campo Grande, Mato Grosso do Sul, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Grappling
Gabrieli Pessanha vs Marta Szarecka
2019 Abu Dhabi Grand Slam London, Copper Box Arena, London, United Kingdom
Gabrieli Pessanha / Choke
198lbs, 1x6. Gabrieli Pessanha defeats Marta Szarecka via Choke from Back.

—————————————————————

Grappling
Thamara Silva vs Samantha Cook
2019 Abu Dhabi Grand Slam London, Copper Box Arena, London, United Kingdom
Thamara Silva / Toe Hold
154lbs, 1x6. Thamara Silva defeats Samantha Cook via Toe Hold.

—————————————————————

Grappling
Ffion Davies vs Larissa Paes
2019 Abu Dhabi Grand Slam London, Copper Box Arena, London, United Kingdom
Ffion Davies / PTS
137lbs, 1x6. Ffion Davies defeats Larissa Paes via Points.

—————————————————————

Grappling
Ana Rodrigues vs Rose El Sharon
2019 Abu Dhabi Grand Slam London, Copper Box Arena, London, United Kingdom
Ana Rodrigues / Choke
121lbs, 1x6. Ana Rodrigues defeats Rose El Sharon via Choke from Back.

—————————————————————

Grappling
Mayssa Bastos vs Julia Parea
2019 Abu Dhabi Grand Slam London, Copper Box Arena, London, United Kingdom
Mayssa Bastos / Choke
108lbs, 1x6. Mayssa Bastos defeats Julia Parea via Choke from Back.

—————————————————————

Mar 10
Sunday

Aya vs Takamori Ibu
BRAVE FIGHT 18 x GRACHAN 39, Ota City Industrial Plaza PiO, Ota, Japan
Aya / Armlock R2
128lbs, 2x5. Aya defeats Takamori Ibu via Armlock at 0:48 of round 2.

—————————————————————

Mar 15
Friday

Grappling
Ffion Davies vs Gezary Matuda
Polaris 9, Indigo at the O2, London, United Kingdom
Ffion Davies / Choke
121lbs. Ffion Davies defeats Gezary Matuda via Arm-Triangle Choke to win the PPJJI Championship title.

—————————————————————

Amateur
Angela Sanchez vs Hannah Targy
DCS 51: St. Patty Showdown, Ramada Plaza Omaha Hotel & Convention Center, Omaha, Nebraska, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Lucie Bertaud vs Celine Anderson
Titan FC 53: Puerta vs. Balart 2, Xtreme Action Park, Fort Lauderdale, Florida, United States
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Dakota Zimmerman vs Te'Anna Sims
Shamrock FC 316, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States
Dakota Zimmerman / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Dakota Zimmerman defeats Te'Anna Sims via Armbar at 0:56 of round 1.

—————————————————————

Itzel Esquivel vs Stephanie Alba
Fury FC 31, Bayou Event Center, Houston, Texas, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Brianna Winfrey vs Kristin Kotinek
Fury FC 31, Bayou Event Center, Houston, Texas, United States
Brianna Winfrey / TKO R2
130lbs, 3x3. Brianna Winfrey defeats Kristin Kotinek via TKO (Strikes) at 1:43 of round 2.

—————————————————————

Andressa Romero vs Thaiane Souza
Shooto Brasil 90, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Andressa Romero / Keylock R2
Strawweight, 3x5. Andressa Romero defeats Thaiane Souza via Keylock in round 2.

—————————————————————

Amateur
Brooke Stamm vs Kim Bulow
United Combat League: Brawl at Bourbon Street, 115 Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States
-
Featherweight, 3x3. UCL Featherweight Championship title.

—————————————————————

Grappling
Mariangle French vs Mahala Turner
Fight 2 Win 105, Tulsa Expo Center, Tulsa, Oklahoma
Mariangle French / SD
Strawweight. Mariangle French defeats Mahala Turner via Split Decision.

—————————————————————

Grappling
Rachel Garcia vs Stephanie Madden
Fight 2 Win 105, Tulsa Expo Center, Tulsa, Oklahoma
Rachel Garcia / D
Lightweight. Rachel Garcia defeats Stephanie Madden via Decision.

—————————————————————

Saray Orozco vs Laura Zamora
Lux Fight League 4, Pepsi Center, México
Saray Orozco / UD
121lbs, 3x5. Saray Orozco defeats Laura Zamora via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mar 16
Saturday

Izumi Noguchi vs Mao
DEEP Tokyo Impact 2019: DEEP Future King Tournament 2018, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
-
Strawweight, 2x5.

—————————————————————

Tomomi Souda vs Ai Takei
DEEP Tokyo Impact 2019: DEEP Future King Tournament 2018, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
-
99lbs, 2x5.

—————————————————————

Amateur
Momoka Yoshikawa vs Sonic Nagao
DEEP Tokyo Impact 2019: DEEP Future King Tournament 2018, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
-
108lbs, 2x3.

—————————————————————

Anita Bekus vs Kamila Porczyk
Fight Exclusive Night 24: All Or Nothing, Hala Torwar, Warsaw, Poland
Anita Bekus / KO/TKO R1
121lbs, 3x5. Anita Bekus defeats Kamila Porczyk via KO/TKO (Punch) at 0:15 of round 1.

—————————————————————

Priscila Cachoeira vs Molly McCann
UFC on ESPN+ 5: Till vs. Masvidal, 02 Arena, London, England, United Kingdom
Molly McCann / UD
Flyweight, 3x5. Molly McCann defeats Priscila Cachoeira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Valeria Mejia vs Stefanie Garrido
300 Sparta 30: Soncora vs. Quispe, La Curva, Nuevo Chimbote, Chimbote, Peru
Stephanie Garrido / UD
Strawweight, 3x5. Stephanie Garrido defeats Valeria Mejia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Petra Částková vs Vladlena Yavorskaya
XFN 17, DRFG arena, Brno, Czech Republic
-
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Cindy Dandois vs Gemma Pike
Staredown 14, Sporthal Arena, Deurne, Antwerp, Belgium
Cindy Dandois† / RNC R1
146lbs, 3x5. Cindy Dandois defeats Gemma Pike via Rear-Naked Choke in round 1 to win the SFC Featherweight Championship title.

—————————————————————

Marie Loiseau vs Tania dos Santos
Hard Fighting Championship 18, Grand Casino Basel, Basel, Switzerland
Marie Loiseau / UD
143lbs, 2x5. Marie Loiseau defeats Tania dos Santos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Julija Stoliarenko vs Natalya Dyachkova
King of Kings 69: World Series 2019 in Vilnius,  Siemens Arena, Vilnius, Lithuania
Julija Stoliarenko / Armbar R1
137lbs, 3x5. Julija Stoliarenko defeats Natalya Dyachkova via Armbar in round 1.

—————————————————————

Ernesta Kareckaite vs Tekle Iaganashvili
King of Kings 69: World Series 2019 in Vilnius,  Siemens Arena, Vilnius, Lithuania
Ernesta Kareckaite / KO/TKO R1
137lbs, 3x5. Ernesta Kareckaite defeats Tekle Iaganashvili via KO/TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Ketlen Souza vs Jéssica Luanna
Mr. Cage vs. Rei da Selva Combat 1, Arena Amadeu Teixeira, Manaus, Amazonas, Brazil
-
117lbs, 3x5. Mr. Cage Strawweight Championship title.

—————————————————————

Liandra Freitas vs Silvia Ferreira
Mr. Cage vs. Rei da Selva Combat 1, Arena Amadeu Teixeira, Manaus, Amazonas, Brazil
-
128lbs, 3x5.

—————————————————————

Tatiane Ramos vs Ana Borges
SFC 8, Ginásio Municipal de Barcarena, Barcarena, Para, Brazil
-
126lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Sierra Seifert vs Bailey Ray Jackson
Gulf Coast MMA: Brawlroom Beatdown 3, The Biloxi Community Center, Biloxi, Mississippi, United States
Sierra Seifert / KO/TKO R1
185lbs, 3x3. Sierra Seifert defeats Bailey Ray Jackson via KO/TKO (Punches) at 1:42 of round 1.

—————————————————————

Jennifer Hauss Nixon vs Miranda Barber
XFN 23, War Memorial Auditorium, Ft. Lauderdale, Florida, United States
-
Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Anne Ribeiro vs Hannah Jackson
XFN 23, War Memorial Auditorium, Ft. Lauderdale, Florida, United States
-
130lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Alizia Lasheras vs Emily Mota
Mediterranean MMA Fight, La Daurada, Vilanova i la Geltru, Spain
Emily Mota / Choke R1
Strawweight, 2x3. Emily Mota defeats Alicia Lasheras via Guillotine Choke in round 1.

—————————————————————

Amateur
Adriana Conde vs Laura Conde
Mediterranean MMA Fight, La Daurada, Vilanova i la Geltru, Spain
Adriana Conde† / UD
132lbs, 3x3. Adriana Conde defeats Laura Conde via Unanimous Decision to win the vacant MMMAF Catchweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Glory Watson vs Alyssa Marini
AMMO Fight League 6: Blood Bath, The Big E, West Springfield, Massachusetts, United States
Glory Watson / UD
Flyweight, 3x3. Glory Watson defeats Alyssa Marini via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mar 17
Sunday

Yoko Higashi vs Seo Yoon Jung
Pancrase 303, Studio Coast, Tokyo, Japan
Yoko Higashi / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Yoko Higashi defeats Seo Yoon Jung via TKO (Ground Punch) at 2:14 of round 1.

—————————————————————

Mar 22
Friday

Amateur
Clair Schneckloth vs Rachel Rivera
Caged Aggression 24: Champions Night 1, The Rivercenter, Davenport, Iowa, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

LeAnn Adkisson vs Sheena Brandenburg
Rage In The Cage OKC 64, Lucky Star Casino, Clinton, Oklahoma, United States
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Amy Beck vs Jamie Jefferson
Rage In The Cage OKC 64, Lucky Star Casino, Clinton, Oklahoma, United States
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Krista Camarillo vs Victoria Coulson
Rage In The Cage OKC 64, Lucky Star Casino, Clinton, Oklahoma, United States
-
Atomweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Sabrina Meli vs Carla Manrique
TWC 9, Discoteca Boricua, Lima, Peru
-
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Ky Bennett vs Deborah Kouzmin
Bellator 218: Sanchez vs. Karakhanyan 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Deborah Kouzmin / UD
130lbs, 3x5. Deborah Kouzmin defeats Ky Bennett via Unanimous Decision.

—————————————————————

Victoria Leonardo vs Malin Hermansson
Bellator 218: Sanchez vs. Karakhanyan 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Victoria Leonardo / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Victoria Leonardo defeats Malin Hermansson via Armbar at 4:49 of round 1.

—————————————————————

Monique Adriane Azevedo vs Vanessa Santos
Future FC 3, Clube 9 de Julho, Indaiatuba, São Paulo, Brazil
-
Atomweight, 3x5.

—————————————————————

Kaytlin Neil vs Shannon Sinn
Steelfist Fight Night: March Madness, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
-
Flyweight, 5x5. SFN Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Brittany Guillemin vs Sadie Ault
Steelfist Fight Night: March Madness, The Union Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
-
Strawweight, 5x3. SFN Strawweight Championship title.

—————————————————————

Vanessa Demopoulos vs Valerie Ann Marie Soto
LFA 62: Kenney vs. Cachero, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Vanessa Demopoulos / MD
120lbs, 3x5. Vanessa Demopoulos defeats Valerie Ann Marie Soto via Majority Decision.

—————————————————————

Amateur
Destiny Oldenkamp vs Amber Medina
LFA 62: Kenney vs. Cachero, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Destiny Oldenkamp / KO/TKO R1
Strawweight, 3x3. Destiny Oldenkamp defeats Amber Medina via KO/TKO (Strikes) in round 1.

—————————————————————

Mar 23
Saturday

Casey O'Neill vs Krisna Limbaga
Eternal MMA 42, Southport Sharks, Southport, Queensland, Australia
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Chelsea Hackett vs Charlene Intugay
Eternal MMA 42, Southport Sharks, Southport, Queensland, Australia
-
Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Marta Chojnoska vs Karolina Owczarz
KSW 47: The X-Warriors, Atlas Arena, Łódź, Poland
Karolina Owczarz / SD
Flyweight, 3x5. Karolina Owczarz defeats Marta Chojnoska via Split Decision.

—————————————————————

Randa Markos vs Angela Hill
UFC on ESPN+ 6: Thompson vs. Pettis, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, United States
Randa Markos / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Randa Markos defeats Angela Hill via Armbar at 4:24 of round 1.

—————————————————————

Maycee Barber vs JJ Aldrich
UFC on ESPN+ 6: Thompson vs. Pettis, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, United States
Maycee Barber / TKO R2
Flyweight, 3x5. Maycee Barber defeats JJ Aldrich via TKO (Knees and Punches) at 3:01 of round 2.

—————————————————————

Alexis Davis vs Jennifer Maia
UFC on ESPN+ 6: Thompson vs. Pettis, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee, United States
Jennifer Maia / UD
Flyweight, 3x5. Jennifer Maia defeats Alexis Davis via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lauren Strausser vs Amy Golding
PA Cage Fight 35, Best Western Plus Genetti Hotel & Conference Center, Wilkes-Barre, Pennsylvania, United States
-
Atomweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Olga Hernandez vs Laura John
Warrior Games 5, Bay Area Civic Center, Ashland, Wisconsin, United States
-
120lbs, 3x3. Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Stelly Grey vs Randine Elkholm
Dominate FC 3, Tacoma Dome, Tacoma, Washington, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Bianca Martins vs Alana Mustang
Fusion Fight Festival 1, Universidade UniÍtalo, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
-
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Liv Prendergast vs Dolores Gallagher
Cage Legacy 11, Finnstown Castle Hotel, Dublin, Ireland
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Dakota Ditcheva vs Silvia Leonora Nascimento
UK Fighting Championships 9, Preston Guild Hall, Preston, England
-
121lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Charlotte Cooper vs Camilla Bergstrøm
UK Fighting Championships 9, Preston Guild Hall, Preston, England
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Vanessa Santos vs Hannah Targy
Conquest Promotions: O-Town Throwdown at the Gateway Round 3, The Gateway, Oberlin, Kansas, United States
-
Featherweight, 3x3. CP Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Maya Thetford vs Diana Sanchez
Ax Fighting 69: Overload, Edmonds Community College, Lynnwood, Washington, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Heather Hunter vs Mikalya Anderson
Brutaal Genesis Fight Night: Back In The Barn 14, Boone County Fairgrounds, Boone, Iowa, United States
-
170lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Lehecka vs Hannah Elswick
Shamrock Showdow, Mountaineer Casino, New Cumberland, West Virginia, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Carla Manrique vs Sabrina Meli
TWC 9, Discoteca Boricua, Lima, Peru
Carla Manrique / KO/TKO R3
Flyweight, 3x2. Carla Manrique defeats Sabrina Meli via KO/TKO (Punches) at 1:46 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Kayla Yontef vs Collette Santiago
RUF MMA 31, Twin Arrows Navajo Casino Resort, Flagstaff, Arizona, United States
-
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Mikaela Carpenter vs Brianne Jhun
RUF MMA 31, Twin Arrows Navajo Casino Resort, Flagstaff, Arizona, United States
-
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Mar 30
Saturday

Elizabeth Rodrigues vs Rita Marrero
AFL 19: Night of Champions, Centro Insular De Deportes, Los Palmas, Gran Canaria, Spain
-
110lbs, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Emma Horner vs Megan Owen
Big John's MMA: Northern Comeback 2, Kewadin Casino, Sault Ste Marie, Michigan, United States
-
Flyweight, 5x3. BJMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Michelle Waterson vs Karolina Kowalkiewicz
UFC on ESPN 2: Barboza vs. Gaethje, Wells Fargo Center, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Michelle Waterson / UD
Strawweight, 3x5. Michelle Waterson defeats Karolina Kowalkiewicz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jessica Aguilar vs Marina Rodriguez
UFC on ESPN 2: Barboza vs. Gaethje, Wells Fargo Center, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Marina Rodriguez / UD
Strawweight, 3x5. Marina Rodriguez defeats Jessica Aguilar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Maryna Moroz vs Sabina Mazo
UFC on ESPN 2: Barboza vs. Gaethje, Wells Fargo Center, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Maryna Moroz / UD
Flyweight, 3x5. Maryna Moroz defeats Sabina Mazo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mar 31
Sunday

Jingnan Xiong vs Angela Lee
ONE Championship: A New Era, Ryogoku Kokugikan, Tokyo, Japan
-
Flyweight, 5x5. ONE Flyweight Championship title.

—————————————————————

Mei Yamaguchi vs Kseniya Lachkova
ONE Championship: A New Era, Ryogoku Kokugikan, Tokyo, Japan
-
Strawweight, 3x5..

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar