Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, January 2018

by Rew MitchellPosted on 0

January
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, January 2018. A comprehensive listing of 51 fights / 7 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jan 1
Monday

Momoko Kanda vs Petchompoo Mor Krungthepthonburi
Differ Ariake, Tokyo, Japan
Momoko Kanda / TKO R2
Minimumweight, 6x2. Momoko Kanda defeats Petchompoo Mor Krungthepthonburi via TKO at 1:00 of round 2.

—————————————————————

Jun Yabuki vs Yokkao Saenchaigym
Differ Ariake, Tokyo, Japan
Jun Yabuki / TKO R1
Flyweight, 8x2. Jun Yabuki defeats Yokkao Saenchaigym via TKO at 1:32 of round 1.

—————————————————————

Jan 5
Friday

Sarah Mahfoud vs Nana Chakvashvili
Frederiksberg Hallerne, Copenhagen, Denmark
Sarah Mahfoud / TKO R4
Featherweight, 6x2. Sarah Mahfoud defeats Nana Chakvashvili via TKO at 0:47 of round 4.

—————————————————————

Ajla Lukac vs Nina Stojanovic
Hala Pendik, Novi Pazar, Serbia
Nina Stojanovic / SD
Bantamweight, 6x2. Nina Stojanovic defeats Ajla Lukac via Split Decision.

—————————————————————

Ying Cao vs Fangyu Jia
Beijing Star Base, Beijing, China
Ying Cao / SD
Flyweight, 6x2. Ying Cao defeats Fangyu Jia via Split Decision.

—————————————————————

Jan 6
Saturday

Elena Gradinar vs Karina Kopinska
Kalev, Tallinn, Estonia
Elena Gradinar / UD
Featherweight, 10x2. Elena Gradinar defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Samantha Salazar vs Rebecca Miller
Remington Park, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Samantha Salazar / UD
Super Flyweight, 4x2. Samantha Salazar defeats Rebecca Miller via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 7
Sunday

Szilvia Szabados vs Timea Nyistor
Mach1, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany
Szilvia Szabados / TKO R3
Welterweight, 4x2. Szilvia Szabados defeats Timea Nyistor via TKO at 1:12 of round 3.

—————————————————————

Lan Xiao vs Yuan Nie
Xi An, China
Yuan Nie / UD
Flyweight, 6x2. Yuan Nie defeats Lan Xiao via Unanimous Decision.

—————————————————————

Fan Yin vs Wenju He
Xi An, China
Fan Yin / UD
Bantamweight, 6x2. Fan Yin defeats Wenju He via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 12
Friday

Claressa Shields†† vs Tori Nelson
Turning Stone Resort & Casino, Verona, New York, United States
Claressa Shields / UD
Middleweight, 10x2. Claressa Shields defeats Tori Nelson via Unanimous Decision and successfully defended her IBF World Female Super Middleweight Title & WBC World Female Super Middleweight Title.

—————————————————————

Christina Hammer vs Lisa Noel Garland
Turning Stone Resort & Casino, Verona, New York, United States
Bout Cancelled
Super Middleweight, 10x2. 

—————————————————————

Franchon Crews vs Tiffany Woodard
Turning Stone Resort & Casino, Verona, New York, United States
Franchon Crews / UD
Super Middleweight, 6x2. Franchon Crews defeats Tiffany Woodard via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 13
Saturday

Lili Xie vs Suchaya Bualuang
Xuzhou Olympic Sports Center, Xu Zhou, China
Lili Xie / TKO R4
Lightweight, 8x2. Lili Xie defeats Tori Nelson via TKO at 0:50 of round 4.

—————————————————————

Naylea Sanabia Gil vs Karla Islas
Gimnasio de Mexicali, Mexicali, Baja California, Mexico
Naylea Sanabia Gil / KO R3
6x2. Naylea Sanabia Gil defeats Karla Islas via KO at 0:35 of round 3.

—————————————————————

Jan 19
Friday

Jasmine Artega vs TBA
The Hideaway, Jackson, Mississippi, United States
Bout Cancelled
Super Bantamweight, 4x2. 

—————————————————————

Cristina Beatriz Cuevas vs Roxana Beatriz Laborde
Olimpico Football Club, Villa Gobernador Galvez, Santa Fe, Argentina
Cristina Beatriz Cuevas / PTS
Welterweight, 6x2. 0Cristina Beatriz Cuevas defeats Roxana Beatriz Laborde via Points.

—————————————————————

Jan 20
Saturday

Maiva Hamadouche† vs Myriam Dellal
Palais des sports Marcel Cerdan, Levallois-Perret, Hauts-de-Seine, France
Maiva Hamadouche / MD
Super Featherweight, 10x2. Maiva Hamadouche defeats Myriam Dellal via Majority Decision and successfully defended her IBF World Female Super Featherweight Title .

—————————————————————

Alicia Melina Kummer†††† vs Lina Tejada
Empore, Buchholz, Niedersachsen, Germany
Alicia Melina Kummer / UD
Super Lightweight, 10x2. Alicia Melina Kummer defeats Lina Tejada via Unanimous Decision and successfully defended her Global Boxing Council Female Super Lightweight Title, Global Boxing Union Female World Super Lightweight Title,Women's International Boxing Association World Super Lightweight Title & Women's International Boxing Federation World Super Lightweight Title

—————————————————————

Amanda Serrano† vs TBA
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Bout Cancelled
Super Bantamweight, 10x2. Amanda Serrano defends her WBO World Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Briana Gonzalez vs Brittany Ordonez
Scottish Rite Theatre, San Antonio, Texas, United States
Briana Gonzalez / UD
Super Bantamweight, 6x2. Briana Gonzalez defeats Brittany Ordonez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Faith Morones vs Nina Gallegos
Scottish Rite Theatre, San Antonio, Texas, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 4x2. 

—————————————————————

Shianne Gist vs Natalie King
West Virginia State Penitentiary, Moundsville, West Virginia, United States
Shianne Gist / UD
Welterweight, 6x2. Shianne Gist defeats Natalie King via Unanimous Decision.

—————————————————————

Valeria Perez vs Judith Rodriguez
Domo Sindicato de Trabajadores IMSS, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Valeria Perez / MD
6x2. Valeria Perez defeats Judith Rodriguez via Majority Decision.

—————————————————————

Sara Torto vs TBA
Seconds-Out Gym, Accra, Ghana
Bout Cancelled
Welterweight, 6x2.

—————————————————————

Delfine Persoon vs Monica Gentili
Moorslede, West-Vlaanderen, Belgium
Delfine Persoon / UD
Lightweight, 8x2. Delfine Persoon defeats Monica Gentili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nazarena Romero vs Paola Farfan
Polideportivo Fray Mamerto Esquiú, Catamarca, Catamarca, Argentina
Nazarena Romero / UD
Featherweight, 4x2. Nazarena Romero defeats Paola Farfan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 21
Sunday

Tamar Nazarashvili vs Anuki Maisuradze
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Tamar Nazarashvili / TKO R2
Super Bantamweight, 4x2. Tamar Nazarashvili defeats Anuki Maisuradze via TKO in round 2.

—————————————————————

Nino Kopadze vs Nino Dvali
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia
Nino Kopadze / TKO R2
Super Bantamweight, 4x2. Nino Kopadze defeats Nino Dvali via TKO in round 2.

—————————————————————

Jan 26
Friday

Monalisa Sibanda vs Eneless Nkhwanthi
City Sports Centre, Harare (Salisbury), Zimbabwe
Monalisa Sibanda / UD
Lightweight, 6x2. Monalisa Sibanda defeats Eneless Nkhwanthi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hannah Rankin vs Klaudia Vigh
Crowne Plaza Hotel, Glasgow, Scotland, United Kingdom
Hannah Rankin / TKO R1
Super Welterweight, 8x2. Hannah Rankin defeats Klaudia Vigh via TKO at 0:59 of round 1.

—————————————————————

Eliana Yamila Cuello vs Elizabeth Britos
Club Talleres, Arroyo Seco, Santa Fe, Argentina
Eliana Yamila Cuello / UD
Super Bantamweight, 4x2. Eliana Yamila Cuello defeats Elizabeth Britos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Evelyn Nazarena Bermudez vs Maria Cano
Club Talleres, Arroyo Seco, Santa Fe, Argentina
Evelyn Nazarena Bermudez / UD
Flyweight, 6x2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Maria Cano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Asha Roka vs Diksha
Marbella Beach, Goa, India
Asha Roka / TKO R4
Flyweight, 4x2. Asha Roka defeats Diksha via TKO at 1:49 of round 4.

—————————————————————

Jan 27
Saturday

Sanna Turunen vs Sanja Ostojic
Myyrmaki Sporthouse, Vantaa, Finland
Sanna Turunen / UD
Middleweight, 8x2. Sanna Turunen defeats Sanja Ostojic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kristen Fraser vs Lana Cooper
The Knights of St Columba Social Club, Moodiesburn, Scotland, United Kingdom
Bout Cancelled
Featherweight, 6x2. 

—————————————————————

Jennifer Han† vs Lizbeth Crespo
Don Haskins Convention Center, El Paso, Texas, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 10x2. Jennifer Han defends her IBF World Female Featherweight Title 

—————————————————————

Leiryn Flores vs Estefania Matute
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Leiryn Flores / TKO R3
Flyweight, 6x2. Leiryn Flores defeats Estefania Matute via TKO at 1:25 of round 3.

—————————————————————

Karina Mendoza vs Jordanne Garcia
Buffalo Thunder Casino, Pojoaque, New Mexico, United States
Draw
Middleweight, 4x3. Karina Mendoza and Jordanne Garcia fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Leanna Martinez vs Kristen Montano
Buffalo Thunder Casino, Pojoaque, New Mexico, United States
Leanna Martinez / MD
Light Flyweight, 4x2. Leanna Martinez defeats Kristen Montano via Majority Decision.

—————————————————————

Gulsum Tatar vs Maria Arefimagham
Haldun Alagas Sports Complex, Istanbul, Turkey
Gulsum Tatar / UD
Super Lightweight, 4x2. Gulsum Tatar defeats Maria Arefimagham via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yamileth Mercado vs Marisol Corona
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
Yamileth Mercado / UD
Super Featherweight, 6x2. Yamileth Mercado defeats Marisol Corona via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sandra Robles vs Yesenia Martinez Castrejon
Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico
Sandra Robles / TKO R5
Flyweight, 8x2. Sandra Robles defeats Yesenia Martinez Castrejon via TKO at 1:09 of round 5.

—————————————————————

Nahed Kharchi vs Ainara Mota
Casino Municipal, Menton, Alpes-Maritimes, France
Nahed Kharchi / TKO R2
Featherweight, 6x2. Nahed Kharchi defeats Ainara Mota via TKO in round 2.

—————————————————————

Dyana Vargas vs Claribel Ferrera
Club Rubén Espino, Santiago de los Caballeros, Dominican Republic
Dyana Vargas / TKO
4x2. Dyana Vargas defeats Claribel Ferreras via TKO at 1:23.

—————————————————————

Borislava Goranova vs Liliya Simova
Sofia Hall, Sofia, Bulgaria
Borislava Goranova / UD
Super Welterweight, 4x2. Borislava Goranova defeats Liliya Simova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Elfi Philips vs Katarina Vistica
Rebecq, Brabant Wallon, Belgium
Elfi Philips / TKO R3
Super Lightweight, 6x2. Elfi Philips defeats Katarina Vistica via TKO in round 3.

—————————————————————

Angelica Lopez Flores vs Silvia Zuniga
Poliforum, Ocotlan, Jalisco, Mexico
Angelica Lopez Flores / RTD R2
Super Middleweight, 6x2. Angelica Lopez Flores defeats Silvia Zuniga via Retirement at 2:00 of round 2.

—————————————————————

Jeanette Zacarias Zapata vs Fernanda Camarillo
Auditorio Deportivo, Pabellon de Arteaga, Aguascalientes, Mexico
Jeanette Zacarias Zapata / UD
Welterweight, 4x2. Jeanette Zacarias Zapata defeats Fernanda Camarillo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sandra Lopez Gomez vs Andrea Garcia Rincon
Auditorio Deportivo, Pabellon de Arteaga, Aguascalientes, Mexico
Sandra Lopez Gomez / UD
4x2. Sandra Lopez Gomez defeats Andrea Garcia Rincon via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 30
Tuesday

Chaoz Minowa vs Superball Sithsaithong
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Chaoz Minowa / KO R2
Light Flyweight, 6x2. Chaoz Minowa defeats Superball Sithsaithong via KO at 1:23 of round 2.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar