June Female Fight Fixtures and Results 2015

Fixtures & Results

June
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2015 in the world.
173 fights / 32 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jun 1

Monday

MMA Flag
Rachel Short vs Siti Suhaida
Mixed Martial A’rr, Star Cruises Libra, Andaman Sea

w Rachel Short / Guillotine Choke R2

Strawweight (115lbs) 3×5. Rachel Short defeats Siti Suhaida via Submission (Guillotine Choke) at 4:53 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Zhen Wei Foo vs May Ooi
Mixed Martial A’rr, Star Cruises Libra, Andaman Sea

w May Ooi / TKO R3

Flyweight (125lbs) 3×5. May Ooi defeats Zhen Wei Foo via TKO (Punches) at 3:48 of round 3.

—————————————————————

 

Jun 3

Wednesday

Muay Thai Flag
Kelly Creegan vs Monica Brenes Mena
Koh Samui, Thailand

w Kelly Creegan / Points

63kg. Kelly Creegan defeats Monica Brenes Mena via Points.

—————————————————————

Jun 4

Thursday

MMA Flag
Susy Watson vs Jenny Liou Shriver
KOTC: Awakening, Coeur D’Alene Casino, Worley, Idaho, United States

w Susy Watson / TKO R3

Strawweight (115lbs) 3×5. Watson replaces Glena Avila . Susy Watson defeats Jenny Shriver via TKO (Punches) at 1:17 of round 3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Ruth Ashdown vs Nadia Grivas
England

w Ruth Ashdown / TKO R3

54kg. Ruth Asdown defeats Nadia Grivas via TKO in Round 3.

—————————————————————

 

Jun 5

Friday

MMA (Amateur) Flag
Rebekah LeVine vs Hylyn Casey Hanmer
For the Leathernecks 4, 29 Palms Marine Base, Morongo Valley, California, United States

w Rebekah LeVine / UD

Strawweight (115lbs) 3×2. Rebekah LeVine defeats Hylyn Casey Hanmer via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sylvie von Duuglas-Ittu vs Nang Hong
Thailand

w Sylvie von Duuglas-Ittu / PTS

48kg. Sylvie von Duuglas-Ittu defeats Nang Hong via points

—————————————————————

 

Jun 6

Saturday

Boxing Flag
Mikaela Lauren vs Victoria Cisneros
Eriksdalshallen, Stockholm, Sweden

w Mikaela Laurén / TKO R4

Super Welterweight, 10×2.  WBC & WBO Super Welterweight titles. Cisneros replaces Hanna Gabriel. Mikaela Lauren defeats Victoria Cisneros by TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing Flag
Aracely Palacios vs Kandy Sandoval
El Palacio de los Combates, Durango, Durango, Mexico

w Kandy Sandoval / SD

Flyweight, 6×2. Kandy Sandoval defeats Aracely Palacios via split decision

—————————————————————

Boxing Flag
Pamela Treand vs Theodora Hristova
St. Jakob Halle, Basel, Switzerland

w Pamela Treand / MD

Super Bantamweight, 6×2. Pamela Treand defeats Theodora Hristova by Majority Decision

—————————————————————

Boxing Flag
Luo Yu Jie vs Jujeath Nagaowa
Forum de Macau, Macao, Macao S.A.R., China

w Jujeath Nagaowa / UD

Light Flyweight, 10×2. Vacant Women’s International Boxing Association International light flyweight title. Jujeath Nagaowa defeats Luo Yu Jie via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Claudia Ferenczi
Lurdy Shopping House, Budapest, Hungary

w Erika Kalderas / PTS

Bantamweight, 4×2. Erika Kalderas defeats Claudia Ferenczi via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Gina Chamie vs Klaudia Vigh
Lurdy Shopping House, Budapest, Hungary

w Gina Chamie / UD

Lightweight, 4×2. Gina Chamie defeats Klaudia Vigh via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Jin Tang vs Malihe Younes
Kunlun Fight 26: Night of Cage Fighting, Chongqing, China

w Jin Tang / TKO (Retirement) R1

(132lbs), 3×5. Jin Tang defeats Malihe Younes via TKO retirement at the end of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Colleen Schneider vs Jingnan Xiong
Kunlun Fight 26: Night of Cage Fighting, Chongqing, China

w Colleen Schneider / UD

(132lbs), 3×5. Colleen Schneider defeats Jingnan Xiong via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Roksana Prucnal vs Adrianna Rożek
Slugfest 4, Hala MG Sport, Murowana Goślina, Poland

w Roksana Prucnal / UD

(126lbs) prelim, 3×3. Roksana Prucnal defeats Adrianna Rożek via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Polly Beauchamp vs Monica Nix
Ultimate Impact 15, GL1 Leisure Centre, Gloucester, England

w Polly Beauchamp / UD

Strawweight (115lbs) prelim, 3×3. Polly Beauchamp defeats Monica Nix via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Bianca Reis vs Anne Karoline
Gladiator CF 13, Espaço Vanilla, Curitiba, Parana, Brazil

w Bianca Reis / Armbar R3

Strawweight (115lbs) co-main, 3×5. Bianca Reis defeats Anne Karoline via armbar at 3:50 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Jady Menezes vs Marta Souza
Gladiator CF 13, Espaço Vanilla, Curitiba, Parana, Brazil

w Jady Menezes / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Jady Menezes defeats Marta Souza via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Karine Silva vs Leticia Oliveira
Aspera FC 20, Colégio e Faculdade Sinergia, Navegantes, Santa Catarina, Brazil

w Karine Silva / Armbar R1

Flyweight (125lbs), main event 3×5. Karine Silva defeats Leticia Oliveira via armbar at 4:24 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Taila Santos vs Gisele Pereira
Aspera FC 20, Colégio e Faculdade Sinergia, Navegantes, Santa Catarina, Brazil

w Taila Santos / TKO Headkick R1

(134lbs), 3×5. Taila Santos defeats Gisele Pereira via TKO (Headkick) at 1:06 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shawna Ormsby vs Lindsey Van Zant
Combat Night 46, The Landings, Jacksonville, Florida, United States

w Lindsey Van Zant / Armbar R2

Atomweight (106lbs) prelim, 3×3. Lindsey Van Zant defeats Shawna Ormsby via Armbar in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kristin Janese vs Shana Thalheimer
TNT Fight Series: Fireworks @ Riverworks!, Buffalo, New York, United States

w Kristin Janese / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Kristin Janese defeats Shana Thalheimer via TKO (RSC) at 2:28 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Elliott vs Stacy Young
TNT Fight Series: Fireworks @ Riverworks!, Buffalo, New York, United States

w Jessica Elliott / UD

Featherwieght (145lbs), 3×3. Jessica Elliott defeats Stacy Young via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hailey Davis vs Laken Jowers
TNT Fight Series: Fireworks @ Riverworks!, Buffalo, New York, United States

w Hailey Davis / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Hailey Davis defeats Laken Jowers via armbar at 1:05 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Click vs Jillian DeCoursey
NYFE 7: High Voltage, Club Amazura, Jamaica, New York, United States

w Sarah Click / UD

Strawweight (115lbs) prelim, 3×3. DeCoursey replaces Hannah McGuckin. Sarah Click defeats Jillian DeCoursey via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Rebecca Ruth vs Krystal Manues
Shamrock FC: Opposition, St. Louis, Missouri, United States

w Rebecca Ruth / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Rebecca Ruth defeats Krystal Manues via TKO (Punches) at 2:19 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Rachel Stockham vs Kaylen Duff
Shamrock FC: Opposition, St. Louis, Missouri, United States

w Rachel Stockham / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rachel Stockham defeats Kaylen Duff via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Kelly D’Angelo vs Cynthia Bottelberghe
Shamrock FC: Opposition, St. Louis, Missouri, United States

w Kelly D’Angelo / KO (Punch) R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Kelly D’Angelo defeats Cynthia Bottelberghe via KO (Punch) at 1:16 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Michelle Swasho vs Dakota Zimmerman
Shamrock FC: Opposition, St. Louis, Missouri, United States

w Dakota Zimmerman / TKO R3

Currently unknown weight, 3×3. Swasho replaces Kaitlin Rose. Dakota Zimmerman defeats Michelle Swasho via TKO at 2:29 of round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Cynthia Arceo vs Lorna Johnson
Jackson’s MMA 15: Vallie-Flagg vs. Coyle, Santa Fe, New Mexico, United States

w Cynthia Arceo / TKO R2

Stawweight (115lbs), 3×3. Cynthia Arceo defeats Lorna Johnson via TKO (Referee stoppage from strikes) at 2:59 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Marina Zueva vs Gong Yan Li
World League Fighting, China

w Gong Yan Li / Points

56kg. Gong Yan Li defeats Marina Zueva via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sandra Sevilla vs Anke Van Gestel
France

w Anke Van Gestel / Points

Currently unknown weight. Anke Van Gestel defeats Sandra Sevilla via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Martyna Krol vs Kate Boyd (Heuston)
Domination 15, Australia

w Kate Boyd (Heuston) / Points

61kg. Kate Boyd (Heuston) defeats Martyna Krol via Points.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Parris Burtenshaw vs Elise Whittum
Domination 15, Australia

w Parris Burtenshaw / Points

Parris Burtenshaw defeats Elise Whittum via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Laetitia Bakissy vs Haifa Fay
France

Bout Cancelled

64kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Cindy Silvestre vs Jennifer Colomb
France

w Jennifer Colomb / Points

61kg. Jennifer Colomb defeats Cindy Silvestre via points for the WMC National title

—————————————————————

K1 Flag
Ludivine Lasnier† vs Sara Falchetti
France

w Ludvine Lasnier

50.5kg. Ludvine Lasnier defeats Sara Falchetti and retains her ISKA K1 World title

—————————————————————

K1 Flag
Laura ‘Lolly’ Guard vs Zoe Findlay
Lock-In Guernsey Round IV, United Kingdom

Bout Cancelled

62kg

—————————————————————

K1 Flag
Monika Duda vs Jo Wilson
Lock-In Guernsey Round IV, United Kingdom

67kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Stephanie Douglas vs Lauren Silence
Lock-In Guernsey Round IV, United Kingdom

w Stephanie Douglas

54kg. Stephanie Douglas defeats Lauren Silence.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Myriame Djedidi vs Fanny Ramos
Boxing Factory Trophy, Hall Comminge, Colomiers, France

w Myriame Djedidi / Decision

52kg. Myriame Djedidi defeats Fanny Ramos via Decision

—————————————————————

 

Jun 7

Sunday

Boxing Flag
Emika Himuro vs Kai Johnson
City Sogo Gym, Chigasaki, Kanagawa, Japan

w Emika Himuro / SD

Bantamweight, 6×2. Emika Himuro defeats Kai Johnson via Split Decision.

—————————————————————

 

Jun 9

Tuesday

Muay Thai Flag
Gemma Pike vs Farida Okiko
Thailand

w Farida Okiko

135lbs rematch. Farida Okiko defeats Gemma Pike.

—————————————————————

 

Jun 10

Wednesday

Boxing Flag
Tomomi Takano vs Nongbua Lookpraiaree
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Tomomi Takano† / UD

Super Bantamweight, 8×2. Lookpraiaree replaces Carleans Rivas. Tomomi Takano defeats Nongbua Lookpraiaree via unanimous decision to win the vacant OPBF female super bantamweight title

—————————————————————

 

Jun 11

Thursday

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Klaudia Vigh
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Erika Kalderas / Points

Super Bantamweight, 4×2. Erika Kalderas defeats Klaudia Vigh via points

—————————————————————

Muay Thai Flag
Genah Fabian vs Carleigh Crawford
Thailand

w Carleigh Crawford / PTS

Carleigh Crawford defeats Genah Fabian via points

—————————————————————

Muay Thai Flag
Maelle Pariez vs Nongplai Mor Rajabat Jombung
Ultimate Legend Macau International Championship, Macau

w Nongplai Mor Rajabat Jombung / Decision

52kg. Nongplai Mor Rajabat Jombung defeats Maelle Pariez via Decision.

—————————————————————

 

Jun 12

Friday

Boxing Flag
Momoko Kanda vs Christine Latube
Bacolod City, Negros Occidental, Philippines

w Momoko Kanda† / RTD R1

10×2 Minimumweight. Momoko Kanda defeats Christine Latube via round 1 retirement and wins the vacant OPBF Atomweight Title

—————————————————————

Boxing Flag
Milena Koleva vs Aline de Cassia Scaranello
Audi-Centrum, Lichtenberg, Berlin, Germany

 w Milena Koleva† / UD

10×2 featherweight. Milena Koleva defeats Aline de Cassia Scaranello via unanimous decision to win the vacant Global Boxing Council featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Maria Semertzoglou vs Elsa Hemat
Salle Marcel Cerdan, Poissy, Yvelines, France

w Maria Semertzoglou / PTS

4×2 lightweight. Maria Semertzoglou defeats Elsa Hemat via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Anne Sophie Da Costa vs Sandy Coget
Salle Etoile de Jade, Saint-Brevin, Loire-Atlantique, France

w Sandy Coget / PTS

8×2 flyweight. Sandy Coget defeats Anne Sophie Da Costa via points

—————————————————————

Boxing Flag
Sheena Kaine vs Maria Bastasin
Shaw Conference Centre, Edmonton, Alberta, Canada

4×2 lightweight

—————————————————————

Boxing Flag
Tamara Marianella Nunez vs Vanesa del Valle Calderon
Club Unión, Avellaneda, Santa Fe, Argentina

w Tamara Marianella Nunez / TKO R2

6×2 Featherweight. Tamara Marianella Nunez defeats Vanesa del Valle Calderon via TKO in round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Pamela Herrera vs Alejandra Reynoso
Gimnasio Luis A. Firpo, Ciudad, Mendoza, Argentina

w Pamela Herrera / UD

4×2 Lightweight. Both fighters make their debut. Pamela Herrera defeats Alejandra Reynoso via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Paola Alejandra Alvarez vs Gabriela Aranda
Polideportivo Municipal, 2 de Mayo, Misiones, Argentina

w Paola Alejandra Alvarez / TKO R2

4×2 Super Lightweight. Paola Alejandra Alvarez defeats Gabriela Aranda via TKO in round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Anahi Esther Sanchez vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre
Gimnasio Municipal, Pergamino, Buenos Aires, Argentina

w Anahi Esther Sanchez / UD

6×2 Super Featherweight. Anahi Esther Sanchez defeats Natalia Vanesa del Valle Aguirre via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Melissa Hernandez vs Loli Munoz
Amazura Concert Hall, Queens, New York, United States

w Melissa Hernandez† / UD

10×2 Super Lightweight. Melissa Hernandez defeats Loli Munoz via unanimous decision to win the vacant UBF World super lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Ashleigh Curry vs Althea Saunders
Phil Welch Stadium, Saint Joseph, Missouri, United States

w Ashleigh Curry / MD

4×2 Welterweight. Ashleigh Curry defeats Althea Saunders via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Kandyce Williams vs Erika Spiteri
Quiet Cannon, Montebello, California, USA

4×2 lightweight. Erika Spiteri makes her debut

—————————————————————

Boxing Flag
Kanda Por Muangpetch vs Superball Paradorngym
Lamlookka District, Pathum Thani, Thailand

w Kanda Por Muangpetch / PTS

6×2 Light Flyweight. Kanda Por Muangpetch defeats Superball Paradorngym via points.

—————————————————————

MMA Flag
Brittney Elkin vs Gabrielle Holloway
Pride & Pain MMA: The Professionals, Gillette Cam-Plex, Gillette, Wyoming, United States

w Brittney Elkin / UD

Lightweight (155lbs) 3×5. Brittney Elkin defeats Gabrielle Holloway via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ann Trewhella vs Lisa Highwolf
Pride & Pain MMA: The Professionals, Gillette Cam-Plex, Gillette, Wyoming, United States

w Lisa Highwolf / UD

(185lbs) 3×3. Lisa Highwolf defeats Ann Trewhella via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tamera Gurke vs Amina Turki
Pride & Pain MMA: The Professionals, Gillette Cam-Plex, Gillette, Wyoming, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs) 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Regina Torres vs Evelyn LaTour
XFO: Rocktown Showdown 24, Giovanni’s Restaurant & Convention Center, Rockford, Illinois, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs) 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Caity Branigan vs Melissa Do
Cage Wars 31, Rome Theater Utica, Utica, New York, United States

w Melissa Do / KO/TKO

(120lbs) 3×3. Melissa Do defeats Caitly Branigan via KO/TKO at 1:00 of round 1

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sylvie von Duuglas-Ittu vs Superball
Thailand

w Sylvie von Duuglas-Ittu / KO (Knees) R1

48kg. Sylvie von Duuglas-Ittu defeats Superball via KO (Knees) in round 1

—————————————————————

 

Jun 13

Saturday

Boxing Flag
Julie Gaston vs Lee Dittmar
Fortitude Stadium, Newstead, Queensland, Australia

w Julie Gaston / MD

6×2. Julie Gaston defeats Lee Dittmar via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Shannon O’Connell vs Rienthong Rongrien Kila Korat
Fortitude Stadium, Newstead, Queensland, Australia

w Shannon O’Connell / TKO R1

6×2. Shannon O’Connell defeats Rienthong Rongrien Kila Korat via TKO at 1:46 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Stephanie Ducastel† vs Djemilla Gontaruk
Hall Omnisport de La Préalle, Herstal, Liege, Belgium

 w Djemilla Gontaruk† / UD

10×2 featherweight, Stephanie Ducastel defends her EBU female featherweight title in a rematch against Djemilla Gontaruk and loses via unanimous decision, making Gontaruk the new champion

—————————————————————

Boxing Flag
Fabiana Bytyqi vs Gloria Vasileva
Hospudka Eden, Usti nad Labem, Czech Republic

w Fabiana Bytyqi / UD

6×2 Minimumweight. Fabiana Bytyqi defeats Gloria Vasileva via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Karine Rinaldo vs Mirela Barudzic
Complexe sportif du Val de l’Arc, Aix-en-Provence, Bouches-du-Rhône, France

w Karine Rinaldo / RTD R2

6×2 Super Flyweight. Karine Rinaldo defeats Mirela Barudzic via retirement at the end of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Cindy Bonhiver vs Bojana Libiszewska
Salle du grand sud, Lille, Nord, France

w Cindy Bonhiver / UD

6×2 Super Featherweight. Cindy Bonhiver defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Loredana Piazza vs Jovana Trifunjagic
Palasport San Filippo, Brescia, Lombardia, Italy

w Loredana Piazza / PTS

6×2 Flyweight. Loredana Piazza defeats Jovana Trifunjagic via points

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gladys Molling vsValarian Rosario Alfante
Malaysian Invasion 3: Quarterfinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

w Gladys Molling / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Gladys Molling defeats V. Lai via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Samantha Tan vs Wendy McKenna
Malaysian Invasion 3: Quarterfinals, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

w Samantha Tan / Armbar

Flyweight (125lbs), 3×3. Samantha Tan defeats Nurul Khairunnisa via armbar

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Felicia Binti Yunus vs Wendy McKenna
British Challenge MMA 11, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

w Felicia Binti Yunus / Submission

Flyweight (125lbs), 3×3. Felicia Binti Yunus defeats Amalia Syakirah via submission

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Joanna Yap vs Wendy McKenna
British Challenge MMA 11, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

w Joanna Yap / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Joanna Yap defeats M. Maulana via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Donatella Panu vs Patrizia Gibelli
Milano in the Cage 5, Palaper, Monza and Brianza, Italy

w Donatella Panu / TKO

Flyweight (126lbs), 3×5. Donatella Panu defeats Patrizia Gibelli via TKO at 1:35 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Janke Nortier vs Natasha Bradley
Bloemfontein Fight Night 2, City Hall, loemfontein, South Africa

w Janke Nortier / TKO

3×3. Janke Nortier defeats Natasha Bradley via TKO (Punches) in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bryony Tyrell vs Wendy McKenna
British Challenge MMA 11, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

w Bryony Tyrell / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Bryony Tyrell defeats Wendy McKenna via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Naomi Harvey vs Monica Nix
British Challenge MMA 11, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

d Draw

Strawweight (115lbs), 3×3. Naomi Harvey and Monica Nix fight to a draw

—————————————————————

MMA Flag
Jennifer Maia vs Stephanie Bragayrac
Imortal FC 1, Ginásio Ney Braga, Sao Jose dos Pinhais, Parana, Brazil

w Jennifer Maia / KO Knee R2

(126lbs), 3×5. Jennifer Maia defeats Stephanie Bragayrac via KO (Knee) at 2:07 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Isabelly Varela vs Priscila Ferreira
Imortal FC 1, Ginásio Ney Braga, Sao Jose dos Pinhais, Parana, Brazil

w Isabelly Varela / Armbar R1

(126lbs), 3×5, prelim. Isabelly Varela defeats Priscila Ferreira via armbar at 3:41 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sabrina Zvirdin vs Katie Ogilvie
Hot Gates MMA 6, Albany, New York, United States

Bout Cancelled

(140lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Bowers vs Jordan Sosa
Organized Chaos 8, Topeka Harley Davidson, Topeka, Kansas, United States

w Jessica Bowers / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessica Bowers defeats Jordan Sosa via TKO (Corner Stoppage) at 3:00 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Julie Murra vs LeiLoni Stewart
Organized Chaos 8, Topeka Harley Davidson, Topeka, Kansas, United States

w Julie Murra / Verbal Submission R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Julie Murra defeats LeiLoni Stewart via verbal submission at 2:45 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Middleton vs Nici Kearney
Organized Chaos 8, Topeka Harley Davidson, Topeka, Kansas, United States

w Jessica Middleton / KO/TKO R1

Bamtamweight (135lbs), 3×3. Jessica Middleton defeats Nici Kearney via KO/TKO at 1:01 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Goldy vs Caitlin Sammons
Breakthrough MMA 16, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Hannah Goldy / Guillotine

(120lbs), 3×3. Hannah Goldy defeats Caitlin Sammons via Guillotine Choke at 1:30 of round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jeanette DeMarigny vs Mariah Irizarry
Breakthrough MMA 16, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Mariah Irizarry / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Mariah Irizarry defeats Jeanette DeMarigny via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Leanne Foster vs April Santa Anna
Rumble at the Roseland 82, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States

w Leanne Foster / RNC R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Leanne Foster defeats April Santa Anna via Rear-Naked Choke at 2:18 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kelly Vilarino vs Jessie Johnson
Rumble at the Roseland 82, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Katie Ogilvie vs Alex Bond
Hot Gates MMA 6, New York, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3

—————————————————————

MMA Flag
Amber Stautzenberger vs Maria Andaverde
Premier Fight Series 4, Midland Center, Midland, Texas, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5

—————————————————————

MMA Flag
Montana Stewart vs Roxanne Ceasear
Premier Fight Series 4, Midland Center, Midland, Texas, United States

w Montana Stewart / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Montana Stewart defeats Roxanne Ceasear via armbar at 1:42 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Tecia Torres vs Angela Hill
UFC 188: Velasquez vs. Werdum, Arena Ciudad de Mexico, Mexico City, Mexico

w Tecia Torres / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Tecia Torres defeats Angela Hill via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Lucy Payne vs Chajmaa Bellekhal
Smash Muay Thai 11, Leeds, England, UK

w Lucy Payne† / TKO (Retirement) R2

57kg. Lucy Payne defeats Chajmaa Bellekhalto via TKO (Retirement) after 3:00 in round 2 to win the vacant WBC World Featherweight title

—————————————————————

Muay Thai Flag
Naomi Ridley vs Chloe Moore
Smash Muay Thai 11, Leeds, England, UK

w Naomi Ridley / UD

Light Middleweight (69kg). Naomi Ridley defeats Chloe Moore via Unanimous Decision after 5 rounds.

—————————————————————

Muay Thai (C-Class) Flag
Gabbie Naughton vs Georgia Gillis
Smash Muay Thai 11, Leeds, England, UK

w Gabbie Naughton† / TKO R2

Flyweight (50kg). Gabbie Naughton defeats Georgia Gillis via TKO (Head Kick) in round 2 to win the WKA North West Area title.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Chloe McClennan vs Alessandra Fornari
Smash Muay Thai 11, Leeds, England, UK

Bout cancelled

Lightweight (60kg)

—————————————————————

Muay Thai Flag
Claire Haigh vs Marlene Caneva
France

w Claire Haigh / KO R5

62kg, 5×3. Claire Haigh defeats Marlene Caneva via KO in round 5.

—————————————————————

 

Jun 14

Sunday

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Gabriella Mezei
Hotel Aquincum, Budapest, Hungary

w Erika Kalderas

4×2 Super bantamweight. Erika Kalderas defeats Gabriella Mezei via majority decision

—————————————————————

MMA Flag
Zaira Dyshekova vs Mariam Khalilova
Absolute Championship Berkut 20: Grand Prix Berkut 2015 Stage 5, Sochi, Russia

w Zaira Dyshekova / TKO R1

(137lbs) 3×5. Zaira Dyshekova defeats Mariam Khalilova via TKO (Retirement) at 4:55 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Danielle Taylor vs Stephanie Frausto
KOTC: Sanctioned, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs) 5×5. KOTC Strawweight Title.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Louise Kirby vs Eve Savage
Rumble in Redruth, Redruth, Cornwall, England, UK

w Eve Savage

52kg, C-Class, 5×2. Eve Savage defeats Louise Kirby.

—————————————————————

 

Jun 15

Monday

MMA Flag
Diana Belbiţăvs Cristina Stanciu
Reality Fighting, Mohegan Sun, Uncasville, Connecticut, United States

w Cristina Stanciu† / Armbar

(132lbs) 3×5. Cristina Stanciu defeats Diana Belbița via armbar at 2:39 of round 1 to win the Real Xtreme Fighting 132lbs title

—————————————————————

 

Jun 19

Friday

Boxing Flag
Anely Hernandez vs Estefania Fonseca
Sahuayo de Morelos, Michoacán de Ocampo, Mexico

w Anely Hernandez / UD

Light Flyweight, 6×2.  Anely Hernandez defeats Estefania Fonseca via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Irma Garcia vs Marisa Johanna Portillo
Salon Sindicato Secc. 47 de Pemex, Ciudad Del Carmen, Campeche, Mexico

w Irma Garcia / UD

Super Bantamweight, 8×2.  Irma Garcia defeats Marisa Johanna Portillo via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Jessy Miele vs Janice Meyer
RXF 18: Cluj-Napoca Fight Night, Sala Polivalenta Cluj-Napoca, Cluj-Napoca, Romania

w Jessy Miele / KO/TKO R1

(140lbs) 3×5. Jessy Miele defeats Janice Meyer via KO/TKO at 1:51 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Destiny Quinones vs M. Messer-Belenchia
Reality Fighting, Mohegan Sun, Uncasville, Connecticut, United States

w M. Messer-Belenchia / UD

Strawweight (115lbs) 3×3. M. Messer-Belenchia defeats Destiny Quintones via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Macy Chiasson vs Amber Willard
RMMA 34, Harrah’s Casino New Orleans, New Orleans, Louisiana, United States

w Macy Chiasson / Triangle Choke

Strawweight (115lbs) 3×3. Macy Chiasson defeats Amber Willard via Triangle Choke at 0:38 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Coralie Dixon vs Chaleur Jones
Havoc FC 9, Prairie Pavilion, Westerner Exhibition Center, Red Deer, Alberta, Canada

w Coralie Dixon / UD

Flyweight (125lbs) 3×5. Coralie Dixon defeats Chaleur Jones via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Gentiane Lupi vs Natalia Teller
King in the Ring, New Zealand

w Gentiane Lupi

64kg. Gentiane Lupi defeats Natalia Teller.

—————————————————————

 

Jun 20

Saturday

Boxing Flag
Xenia Jorneac vs Sopio Putkaradze
Unterschleißheim, Bayern, Germany

w Xenia Jorneac / UD

Bantamweight, 4×2. Xenia Jorneac defeats Sopio Putkaradze via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Steffi Schuenke vs Maja Milenkovic
Event Scheune, Hobrechtsfelde, Brandenburg, Germany

w Steffi Schuenke / PTS

Flyweight, 4×2.  Steffi Schuenke defeats Maja Milenkovic via points

—————————————————————

Boxing Flag
Hasna Tukic vs Daniela David
Event Scheune, Hobrechtsfelde, Brandenburg, Germany

w Hasna Tukic / PTS

Super Featherweight, 8×2. Hasna Tukic defeats Daniela David via points

—————————————————————

Boxing Flag
Sandra Atanassow vs Petra Castkova
Universum Gym, Lohbruegge, Hamburg, Germany

w Sandra Atanassow / PTS

Featherweight, 4×2. Sandra Atanassow defeats Petra Castkova via points

—————————————————————

Boxing Flag
Alicia Melina Kummer vs Jekaterina Lecko
Universum Gym, Lohbruegge, Hamburg, Germany

w Alicia Melina Kummer† / KO R3

Lightweight, 10×2. Alicia Melina Kummer defeats Jekaterina Lecko via KO at 1:28 of round 3 to win the vacant Germany GBA female lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Nicole Wesner vs Monica Gentili
Admiral Dome, Vienna, Austria

w Nicole Wesner / KO R2

Lightweight, 10×2. Nicole Wesner defeats Monica Gentili via KO at 1:25 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Bukiwe Nonina vs Diana Makumbe
Community Hall, Giyani, Limpopo, South Africa

w Bukiwe Nonina / PTS

Bantamweight, 6×2. Bukiwe Nonina defeats Diana Makumbe via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Karie Contreras vs Celene Roman
Riverdale Center of Arts, Riverdale, Georgia, USA

w Karie Contreras / MD

Lightweight, 4×2. Karie Contreras defeats Celene Roman via majority decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Tyrieshia Douglas vs Anahi Torres
Martin’s West, Woodlawn, Maryland, USA

Bout Cancelled

10×2, light flyweight

—————————————————————

Boxing Flag
Tori Nelson vs Kita Watkins
Martin’s West, Woodlawn, Maryland, USA

w Tori Nelson† / UD

Middleweight, 10×2. Tori Nelson defeats Kita Watkins via unanimous decision to win the vacant Universal Boxing Federation (UBF) World female middleweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Jennifer Salinas vs Jasmine Clarkson
Martin’s West, Woodlawn, Maryland, USA

w Jennifer Salinas / UD

Featherweight, 8×2.  Jennifer Salinas defeats Jasmine Clarkson via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ana Lozano vs Kairuan Montenegro
Hotel Alba, Caracas, Venezuela

w Ana Lozano / UD

Bantamweight, 10×2.  Ana Lozano defeats Kairuan Montenegro via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Fernanda Diaz vs Veronica Rodriguez
Auditorio Municipal, Ixtacuixtla, Tlaxcala, Mexico

d Draw

Bantamweight, 4×2. Fernanda Diaz and Veronica Rodriguez fight to a draw

—————————————————————

MMA Flag
Joanna Jędrzejczyk† vs Jessica Penne
UFC Fight Night 69: Jędrzejczyk vs. Penne, 02 World Arena, Berlin, Germany

w Joanna Jędrzejczyk† / TKO R3

Strawweight (115lbs) 5×5. Joanna Jędrzejczyk successfully defends her UFC Strawweight title against Jessica Penne via TKO (Punches) at 4:22 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Rachael Smith vs Kyna Sisson
TWC Pro Series, Causeway Bay Hotel, Lansing, Michigan, United States

w Kyna Sisson / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs) 3×5. Kyna Sisson defeats Rachael Smith via KO/TKO at 1:10 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Carolyn Biskup vs Tyrea Nicole Duncan
TWC Pro Series, Causeway Bay Hotel, Lansing, Michigan, United States

w Carolyn Biskup / Guillotine

Flyweight (125lbs) 3×5. Carolyn Biskup defeats Tyrea Nicole Duncan via Guillotine Choke at 1:32 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Mandy Polk vs Briannah Conatser
V3 Fights: Davis vs. Hall, Memphis, Tennessee, United States

w Mandy Polk / Submission (Choke) R1

Flyweight (125lbs) 3×5. Mandy Polk defeats Briannah Conatser via Submission (Choke) at 1:15 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Devon Estes vs Hillary Rose
Cage Titans 24, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

w Devon Estes / Submission (Armbar) R1

Strawweight (115lbs) 3×3. Devon Estes defeats Hillary Rose via Submission (Armbar) at 1:07 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Murello vs Kitauna Parker
Cage Titans 24, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

w Hannah Murello / UD

Bantamweight (135lbs) 3×3. Hannah Murello defeats Kitauna Parker via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessamine Ali vs Taylor Starling
NLFC 2, Greenville Convention Center, Greenville, North Carolina, United States

w Jessamine Ali† / Guillotine R3

Strawweight (115lbs) 5×3. Jessamine Ali defeats Taylor Starling via Guillotine Choke at 2:18 of round 3 to win the NLFC Strawweight title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lisa Carroll vs Alysa Westergard
SteelFist Fight Night 35: Destruction, Legacy Center Indoor Arena, Farmington, Utah, United States

w Lisa Carroll / TKO (Retirement) R1

Flyweight (125lbs) 3×3. Lisa Carroll defeats Alysa Westergard via TKO (Retirement) at 3:00 of roind 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Allenita Perez vs Karla Moreno
CFL HD 3: Rise of the Champions, California, United States

w Allenita Perez / UD

Flyweight (125lbs) 3×2. Allenita Perez defeats Karla Moreno via Unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Joni Podesta vs Brittany Hobbs
Kaged Kombat FC 23, United States

3×3

—————————————————————

MMA Flag
Carolina Karasek vs Anne Karoline
Copa Striker’s House 50, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

w Carolina Karasek† / Submission

Strawweight (115lbs) 5×5. Carolina Karasek defeats Anne Karoline via submission in round 3 to win the Copa Strikers’s House Strawweight Title.

—————————————————————

MMA Flag
Ariane Lipski vs Geisyele Nascimento
Copa Striker’s House 50, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

w Ariane Lipski / KO/TKO R1

Flyweight (126lbs) 3×5. Ariane Lipski defeats Geisyele Nascimento via KO/TKO at 0:35 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Aline Sattelmayer vs Arielle Souza
Thunder Fight 4, Ginásio do Pacaembu, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Aline Sattelmayer / SD

Strawweight (115lbs) 3×5. Aline Sattelmayer defeats Arielle Souza via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Mayana Kellen vs Juh Moura
Rei da Selva Combat 5, Quadra da Aparecida, Manaus, Amazonas, Brazil

w Mayana Kellen / SD

Bantamweight (135lbs) 3×5. Mayana Kellen defeats Juh Moura via split decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Katia Pedrosa vs Elena Ruiz Vargas
Dynamite Fight Championship 2, Portugal

w Katia Pedrosa / KO

54kg. Katia Pedrosa defeats Elena Ruiz Vargas via KO.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Mellony Geugjes vs Jleana Valentino
Belgium

w Jleana Valentino / Points

52kg. Jeana Valentino defeats Mellony Geugjes via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Annabelle Gely vs Sophie Gallagher
England

w Annabelle Gely / Points

60kg. Annabelle Gely defeats Sophie Gallagher via Points.

—————————————————————

 

Jun 21

Sunday

Boxing Flag
Kleopatra Tolnai vs Dalia Vasarhelyi
Feja Fitness, Budapest, Hungary

w Kleopatra Tolnai / PTS

Super Featherweight, 6×2. Kleopatra Tolnai defeats Dalia Vasarhelyi via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Alexandra Lazar vs Klaudia Vigh
Feja Fitness, Budapest, Hungary

w Alexandra Lazar / PTS

Lightweight, 4×2. Alexandra Lazar defeats Klaudia Vigh via points

—————————————————————

MMA Flag
Yukari Yamaguchi vs Mikiko Hiyama
VTJ in Osaka, Osaka, Japan

w Yukari Yamaguchi / Submission (RNC) R1

(110lbs) 3×3. Yukari Yamaguchi defeats Mikiko Hiyama via Submission (RNC) at 1:22 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Kanna Asakura vs Miyuki Furusawa
VTJ in Osaka, Osaka, Japan

w Kanna Asakura / Submission (RNC) R1

(105lbs) 3×3. Kanna Asakura defeats Miyuki Furusawa via Submission (RNC) at 2:17 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brianna Leahy vs Yajaira Cunningham
Xtreme FIghting Nation 5, Boca Raton, Florida, United States

w Brianna Leahy / UD

(120lbs) 3×3. Brianna Leahy defeats Yajaira Cunningham via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Melissa Reaume vs Nong Ying Pettonphueng
Thailand

w Melissa Reaume / Points

5×2. Melissa Reaume defeats Nong Ying Pettonphueng via Points in their 4th fight against each other.

—————————————————————

 

Jun 26

Friday

Boxing Flag
Debora Anahi Dionicius vs Simona Galassi
Manerba sul Garda, Lombardia, Italy

w Debora Anahi Dionicius† / SD

Super Flyweight, 10×2. Debora Anahi Dionicius defeats Simona Galassi via split decision to win the IBF World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing Flag
Ilaria Scopece vs Jovana Trifunjagic
Manerba sul Garda, Lombardia, Italy

w Ilaria Scopece / PTS

Flyweight, 4×2. Ilaria Scopece makes her debut and defeats Jovana Trifunjagic via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Lucie Sedlackova vs Marianna Gulyas
Boby Centrum, Brno, Czech Republic

w Lucie Sedlackova / PTS

Featherweight, 6×2. Lucie Sedlackova defeats Marianna Gulyas via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Gloria Yancaqueo vs Estefania Karen Alaniz
Club Ciclista Juninense, Junín, Buenos Aires, Argentina

d Draw

Featherweight, 4×2. Gloria Yancaqueo and Estefania Karen Alaniz fight to a draw.

—————————————————————

MMA Flag
Kalindra Faria vs Valentina Shevchenko
Legacy FC 42: Njokuani vs. Quayhagen, Golden Nugget Hotel & Casino, Lake Charles, Louisiana, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×5. Faria replaces Carina Damm

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Dominique Gallagher-Gonzales  vs Sabrina Benoit
Legacy FC 42: Njokuani vs. Quayhagen, Golden Nugget Hotel & Casino, Lake Charles, Louisiana, United States

Flyweight (125lbs) 3×3. Dominique Gallagher-Gonzales replaces Monica Schulthess and defeats Sabrina Benoit via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Elaine McElligott vs Yoyo Ying
Bangla Stadium, Thailand

w Elaine McElligott / TKO R2

63kg. Elaine McElligott defeats Yoyo Ying via TKO (Kicks) in round 2.

—————————————————————

 

Jun 27

Saturday

Boxing Flag
Ji Hyun Park vs Gretchen Abaniel
South Korea

10×2. Unsanctioned bout

—————————————————————

Boxing Flag
Marina Popova vs Jasmina Nadj
Restaurant Chayka, Novorossiysk, Russia

w Marina Popova / PTS

Super Featherweight, 4×2. Marina Popova makes her debut and defeats Jasmina Nadj via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Mayerlin Rivas vs Sayda Mosquera
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

w Mayerlin Rivas† / TKO R4

Bantamweight, 10×2. Mayerlin Rivas defeats Sayda Mosquera via TKO at 1:35 of round 4 to win the WBA World bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Debora Rengifo vs Sandra Robles
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

w Sandra Robles / TKO R4

Light Flyweight, 6×2. Sandra Robles defeats Debora Rengifo via TKO at 1:02 of round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Claudia Munoz vs Linda Soto
Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

w Claudia Munoz / SD

Super Flyweight, 6×2. Claudia Munoz defeats Linda Soto via split decision

—————————————————————

Boxing Flag
Jessica Chavez vs Maria Magdalena Rivera
Centro Civico de Ecatepec, Ecatepec, México, Mexico

w Jessica Chavez† / UD

Flyweight, 10×2. Jessica Chavez defeats Maria Magdalena Riveravia via unanimous decision to win the vacant WBC International  flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Jazmin Gonzalez vs Carmen Paredes
Centro Civico de Ecatepec, Ecatepec, México, Mexico

w Jazmin Gonzalez / KO R2

Light Flyweight, 4×2. Jazmin Gonzalez defeats Carmen Paredes via KO at 1:00 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Aleksandra Magdziak Lopes vs Althea Saunders
Marina Bay SportsPlex, Quincy, Massachusetts, USA

w Aleksandra Magdziak Lopes / UD

Welterweight, 6×2. Aleksandra Magdziak Lopes defeats Althea Saunders via unanimous decision

—————————————————————

K1 Flag
Victoria Lomax vs Tanya Merrett
Bristol, England

w Tanya Merrett / Points

60kg. Tanya Merrett defeats Victoria Lomax for the European K1 Title.

—————————————————————

MMA Flag
Glena Avila vs Cheryl Chan
KOTC: Undeniable, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States

w Glena Avila / UD

Strawweight (115lbs) 3×5. Glena Avila defeats Cheryl Chan via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lisa Spangler vs Maria Corona
KOTC: Undeniable, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States

w Lisa Spangler / SD

Bantamweight (135lbs) 3×3. Lisa Spangler defeats Maria Corona via split decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anna Chouinard vs Joy Edewards
KOTC: Undeniable, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States

w Joy Edewards / Submission

Flyweight (125lbs) 3×3. Joy Edewards defeats Anna Chouinard via submission

—————————————————————

MMA Flag
Sanne Strabbing vs Sofia Christodoulou
England

w Sanne Strabbing / Points

52kg. Sanna Strabbing defeats Sofia Christodoulou via Points.

—————————————————————

 

 

Jun 28

Sunday

MMA (Amateur) Flag
Kayshia Spooner vs Marisa Charalambous
Lion Fighting Championships 4: Warriors Collide, The Casino Rooms, Rochester, Kent, England

Atomweight (105lbs) 3×3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Saya Ito vs Superball Paradorngym
Tokya, Japan

w Saya Ito / TKO R4

Saya Ito defeats Superbowl Paradon Gym via TKO (Stoppage) in round 4.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Rika Thongkraisaen vs Jomhokwan Sit Tonsak
Tokya, Japan

w Jomhokwan Sit Tonsak

49kg. Jomhokwan Sit Tonsak defeats Rika Thongraisen.

—————————————————————

 

Jun 29

Monday

Muay Thai Flag
Marloes Merza vs Saifah Sor Suparat
Chiang Mai, Thailand

w Saifah Sor Suparat

58kg. Saifah Sor Suparat defeats Marloes Merza in their rematch.

—————————————————————

 

June Female Fight Fixtures and Results

<< Prev Month Next Month >>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
June Female Fight Fixtures and Results 2015, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
This entry was posted in Boxing, Events, Fixtures & Results, MMA, Muay Thai, News by Rew Mitchell.
Rew Mitchell

About Rew Mitchell

President and founder of Awakening. Rew does whatever possible to support female martial artists in gaining recognition.An avid fan of Martial Arts, with a training history that began at an early age in Judo. Practicing this art was fairly short lived and only lasted two years due to family financial difficulties. It wasn't until age fifteen when training restarted with Kickboxing, and shortly after Kung-Fu. Rew finally settled on Wu Shu Kwan (Chinese Boxing), and for a couple of years trained between four and eight hours a day and took part in several displays, but only competed in a couple of exhibition fights.If time ever becomes available again, Rew longs to start training in Muay Thai.
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 75 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Tiffany Cass
Tiffany Cass Muay Thai Fighter
Fight Week
Fight Week: Feb 2nd 2015
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Kerry Hughes
Kerry Hughes interview, ahead of her March 12th world title fight against Marie Lang
Tiffany van Soest
Tiffany Van Soest “Steel sharpens steel”
Faye Murphy
Faye Murphy Muay Thai Fighter
Add Yourself to our Athlete Register
Add Yourself to our Athlete Register
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Denise Kielholtz
Monthly Most Viewed April 2016
Cindy Silvestre
Cindy Silvestre Muay Thai
In The Media: Intl. Kickboxer Magazine
In The Media: Intl. Kickboxer Magazine
Jennifer Liou
Cast of TUF 20 Pt.2
Bruna Vargas
Bellator MMA signs three new flyweights
Iman Barlow vs Maritzarda Hersisia Pt.2
Iman Barlow vs Maritzarda Hersisia Pt.2
Patrycja Pamula
Patrycja Pamuła Kickboxer
The historic NCWB1 is fast approaching
The historic NCWB1 is fast approaching
Invicta FC 3 Review
Invicta FC 3 Review
Awakening WMMA Awards 2015 Results
Awakening WMMA Awards 2015 Results
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2015 in the world. 70 fights / 22 countries