Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

November Female Fight Fixtures and Results 2014

by Rew MitchellPosted on 2

Fixtures & Results

November
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2014 in the world.
171 fights / 25 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we're sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Nov 1 (Sat)
Flag Boxing Yuko Kuroki (JPN)† vs Katia Gutierrez (MEX) Acros, Fukuoka, Fukuoka, Japan  wKuroki† / SD
Minimumweight, 10x2. Yuko Kuroki successfully defends her WBC Minimumweight Title against Katia Gutierrez via split decision
Flag Boxing Viviane Obenauf (BRA) vs Zsofia Bedo (HUN) Matteturnhalle, Berne, Switzerland  wObenauf / KO R1
Lightweight, 6x2. Viviane Obenauf defeats Zsofia Bedo via KO at 1:57 of R1
Flag Boxing Eva Voraberger (AUT)† vs Renata Domsodi (HUN) Vienna, Austria  wVoraberger† / SD
Super Flyweight, 10x2. Eva Voraberger successfully defends her WIBF and WBF Super Flyweight Titles against Renata Domsodi via split decision
Flag Boxing Maria Lindberg (SWE)† vs Mirjana Vujic (SRB) Aktionshalle Offerta, Karlsruhe, Germany  ncNo Contest
Light Middleweight, 10x2. Deemed No Contest due to an alleged headbutt. Lindberg claims it was a right hook KO, but Vujic believes she was headbutted. The vacant GBU Title remains up for grabs
Flag Boxing Caroline Schroeder (DEU) vs Radana Knezevic (SRB) Aktionshalle Offerta, Karlsruhe, Germany wSchroeder / KO R1
Bantamweight 10x2. Caroline Schroeder defeats Radana Knezevic via KO at 0:49 of R1
Flag Boxing Verena Kaiser (DEU) vs TBA Aktionshalle Offerta, Karlsruhe, Germany
Light Welterweight, 10x2. 
Flag MMA Irene Cabello (ESP) vs Vanessa Reinsch (DEU) Cage Warriors 73, Newcastle, ENG  wCabello / Sub
Atomweight, 105lbs, 3x5. Irene Cabello defeats Vanessa Reinsch via Submission (Rear-Naked Choke) in R2
Flag MMA Lana Kate (AUS) vs Zoie Shreiweis (AUS) Fightworld Cup 19, Nerang, QLD, Australia  wBout cancelled
Featherweight, 145lbs, 3x5. Show cancelled due to multiple injuries within the fight card
Flag MMA (Amateur) Jess Street (AUS) vs Brooke McLeod (AUS) Fightworld Cup 19, Nerang, QLD, Australia  wBout cancelled
Flyweight, 125lbs, 3x3. Show cancelled due to multiple injuries within the fight card
Flag MMA Iryna Shaparenko (UKR) vs Juliana Werner (BRA) XFC International 7, Sao Paulo, Brazil  wWerner / Sub
Flyweight, 126lbs, 3x5. Juliana Werner defeats Iryna Shaparenko via Rear-Naked Choke at 2:02 of R2
Flag MMA Marcela Yineris (COL) vs Liana Ferreira Pirosin (BRA) XFC International 7, Sao Paulo, Brazil  wPirosin / UD
Strawweight, 115lbs, 3x5. Liana Pirosin defeats Marcela Yineris via Unanimous Decision
Flag MMA Marina Moroz (UKR) vs Karine Silva (BRA) XFC International 7, Sao Paulo, Brazil  wMoroz / Sub
Strawweight, 115lbs, 3x5. Marina Moroz defeats Karine Silva via Submission (Kneebar) at 3:27 of R1
Flag MMA Dora Perjes (HUN) vs Luana Santos Medeiros (BRA) XFC International 7, Sao Paulo, Brazil  wPerjes / Sub
Strawweight, 115lbs, 3x5. Dóra Perjés defeats Luana Santos Medeiros via Submission (Leg Lock) at 3:22 of R1
Flag MMA Fernanda Priscila Barros Pinheiro (BRA) vs Viviane Pereira (BRA) XFC International 7, Sao Paulo, Brazil  wPereira / KO R1
Strawweight, 115lbs, 3x5. Viviane Pereira defeats Fernanda Priscila Barros via KO at 3:22 of R1
Flag MMA Barb Honchak (USA) vs Takayo Hashi (JPN) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wHonchak† / UD
Flyweight, 125lbs, 3x5. Barb Honchak successfully defends her Invicta Flyweight Title against Takayo Hashi via unanimous decision
Flag MMA Mizuki Inoue (JPN) vs Karolina Kowalkiewicz (POL) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wKowalkiewicz / SD
Strawweight, 115lbs, 3x5. Karolina Kowalkiewicz defeats Mizuki Inoue via split decision
Flag MMA Ayaka Hamasaki (JPN) vs Herica Tiburcio (BRA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wBout cancelled
Atomweight, 105lbs, 3x5.
Flag MMA Kaitlin Young (USA) vs Raquel Pa’aluhi (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wPa'aluhi / UD
Featherweight, 145lbs, 3x5. Pa’aluhi replaces Cindy Dandois and defeats Kaitlin Young via unanimous decision
Flag MMA Nicdali Rivera-Calanoc (USA) vs Jodie Esquibel (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wEsquibel / UD
Atomweight, 105lbs, 3x5. Jodie Esquibel defeats Nicdali Rivera-Calanoc via unanimous decision
Flag MMA Amber Brown (USA) vs Liz McCarthy (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wBrown / SD
Atomweight, 105lbs, 3x5. Amber Brown defeats Liz McCarthy via split decision
Flag MMA Amanda Bell (USA) vs Maria Hougaard Djursaa (DNK) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wBell / TKO R1
Featherweight, 145lbs, 3x5. Amanda Bell defeats Maria Hougaard Djursaa via TKO (Strikes) at 4:56 of R1
Flag MMA Andrea Lee (USA) vs Shannon Sinn (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wLee / UD
Flyweight, 125lbs, 3x5. Andrea Lee defeats Shannon Sinn via unanimous decision
Flag MMA Jamie Moyle (USA) vs Jenny Liou Shriver (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wMoyle / UD
Strawweight, 115lbs, 3x5. Jamie Moyle defeats Jenny Liou Shriver via unanimous decision
Flag MMA Maegan Goodwin (USA) vs Kelly McGill (USA) Invicta FC 9: Honchak vs. Hashi, Iowa, USA wMcGill / UD
Bantamweight, 135lbs, 3x5. Kelly McGill defeats Maegan Goodwin via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Michaela Seitter (USA) vs Melissa Timmer (USA) King of Jacksonville 11, NC, USA  wBout cancelled
Strawweight, 115lbs, 3x3. Bout cancelled
Flag MMA (Amateur) Melody Lopez (USA) vs Danielle Kimery (USA) King of Jacksonville 11, NC, USA  wBout cancelled
Middleweight, 115lbs, 3x3. Bout cancelled
Flag MMA (Amateur) Janice Meyer (USA) vs Fernanda Araujo (USA) Gladius Fights 13, New York, USA  wBout cancelled
Bantamweight, 135lbs, 3x3. Bout cancelled
Flag MMA (Amateur) Kate Riley (USA) vs Casey Garland (USA) Gladius Fights 13, New York, USA  wGarland / TKO R2
Catchweight, 150lbs, 3x3. Casey Garland defeats Kate Riley via TKO at 0:19 of R2
Flag MMA (Amateur) Mary Rouse-Tipton (USA) vs Katy Collins (USA) ShoFRIGHT: Apocalypse, Branson, MO, USA  wBout cancelled
Flyweight, 125lbs, 3x3. Title Fight. Bout cancelled.
Flag MMA (Amateur) Stephanie Hull (USA) vs Cassie Schmeekle (USA) ShoFRIGHT: Apocalypse, Branson, MO, USA  wHull / TKO R2
Strawweight, 115lbs, 3x3. Stephanie Hull defeats Cassie Schmeekle via TKO (Strikes) at 2:56 of R2
Flag K1 Silvia La Notte (ITA) vs Nevenka Mikulic (CRO) Journey Fight Series XI, Calgary, Canada  wBout cancelled
52kg
Flag Muay Thai Kelsey Andries (CAN) vs Candice Hardwick (GBR) Journey Fight Series XI, Calgary, Canada  wAndries / TKO R2
70kg. Kelsey Andries defeats Candice Hardwick via TKO at 2:00 of R2
Flag Muay Thai Jade Hayes (USA) vs Gong Jinlan (CHN) WCK Las Vegas Spectacular 6, California, USA  wJinlan / MD
Super Featherweight, 3 Rds. Gong Jinlan defeats Jade Hayes via Majority Decision
Flag Muay Thai Crystal Parrish (USA) vs Genesis Bravo (USA) WCK Las Vegas Spectacular 6, California, USA  wBout cancelled
Flyweight, 4 Rds. Bout cancelled
Nov 2 (Sun)
Flag Boxing Kei Takenaka (JPN)† vs Petchvaree Mor Krungthepthonburi (THA) Sangyo Koryu Center, Akashi, Hyogo, Japan wTakenaka† / UD
Light Flyweight, 8x2. Kei Takenaka successfully defends her OPBF Light Flyweight Title via Unanimous Decision.
Flag MMA Claudia Rey (BRA) vs Yelka Torres (PER) Aspera FC 13, Santa Catarina, Brazil  wBout cancelled
Bantamweight, 134lbs, 3x5.
Flag Muay Thai
Monica Brenes (COS) vs Moddang (THA) Thailand  wBrenes / PTS
61kg. Monica Brenes defeats Moddang via points
Nov 3 (Mon)
Flag MMA Seo Hee Ham (JPN) vs Saori Ishioka (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wHam† / Armbar
Featherweight, 48kg, 3x5. Seo-Hee Ham makes her second successful title defense, defeating Saori Ishioka via Armbar at 2:43 of round 2.
Flag MMA Emi Fujino (JPN) vs Miura Ayaka (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wFujino / UD
Lightweight, 52kg, 2x5. Emi Fujino defeats Miura Ayaka via Unanimous Decision.
Flag MMA Tomo Maesawa (JPN) vs Yuko Oya (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wMaesawa / UD
Lightweight, 52kg, 2x5. Tomo Maesawa defeatss Yuko Oya via Unanimous Decision. 
Flag MMA Satomi Takano (JPN) vs Mina Kurobe (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wKurobe / RNC 
Featherweight, 48kg, 2x5. Mina Kurobe defeats Satomi Takano via Rear-Naked Choke at 4:02 of round 1.
Flag MMA Shizuka Sugiyama (JPN) vs Yurika Nakakura (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wSugiyama / UD  
Middleweight, 61kg, 2x5. Shizuka Sugiyama defeats Yurika Nakakura via Unanimous Decision.
Flag MMA Yukiko Seki (JPN) vs Naomi Taniyama (JPN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wSeki / TKO R2 
Featherweight, 48kg, 2x5. Yukiko Seki defeats Naomi Taniyama via TKO (Punches) at 1:17 of round 2.
Flag MMA Brittany Decker (USA) vs Pan Hui (CHN) DEEP JEWELS 6, Tokyo, Japan wHui / UD
Featherweight, 48kg, 2x5. Pan Hui defeats Brittany Decker by Unanimous Decision.
Nov 6 (Thu)
Flag Boxing Lisa Marie Vizaniari (AUS) vs Kathy Rivers (USA) Jupiters Hotel & Casino, Broadbeach, QLD, AUS wVizaniari / TKO R10
Heavyweight, 10x2. Lisa Marie Vizaniari defeats Kathy Rivers by TKO at 1:58 of round 10.
Nov 7 (Fri)
Flag Boxing Shelly Vincent (AUS) vs Jackie Trivilino (USA) Twin River Event Center, Lincoln, RI, USA wVincent† / MD
Super Bantamweight, 10x2. Shelly Vincent defeats Jackie Trivilino via Majority Decision to win the vacant UBF Super Bantamweight Title.
Flag MMA Kirstie Gannaway (SGP) vs Adek Omar (MYS) ONE FC 23: Battle of Lions, Singapore wGannaway / Sub R1
Atomweight, 105lbs, 3x5. Kirstie Gannaway defeats Adek Omar via Triangle Choke at 2:34 of round 1.
Flag MMA Kyra Batara (USA) vs Stephanie Skinner (USA) RFA 20: Sanders vs. Mercado, Broomfield, CO, USA wSkinner / SD
Atomweight, 105lbs, 3x5. Stephanie Skinner defeats Kyra Batara via Split Decision.
Flag MMA (Amateur) Amber Leibrock (USA) vs Pamela Sorenson (USA) Tuff-n-Uff, Las Vegas, NV, USA wLeibrock / KO R1
Featherweight, 145lbs, 3x5. Amber Leibrock replaces Charlene Donahue, and defeats Pamela Sorenson via KO at 0:25 of round 1.
Flag MMA (Amateur) Heather Wilson (USA) vs Paola Ramirez (USA) Tuff-n-Uff, Las Vegas, NV, USA wRamirez / UD
Featherweight, 145lbs, 3x5. Paola Ramirez defeats Heather Wilson via Unanimous Decision.
Flag MMA (Amateur) Leanne Foster (USA) vs Felicia Spencer (USA) Tuff-n-Uff, Las Vegas, NV, USA wSpencer / Armbar
Lightweight, 155lbs, 3x5. Felicia Spencer defeats Leanne Foster via Armbar at 0:36 of round 2.
Flag MMA (Amateur) Jessica Richer (USA) vs Janie Konyek (USA) Tuff-n-Uff, Las Vegas, NV, USA wRicher / UD
Lightweight, 155lbs, 3x5. Jessica Richer defeats Janie Konyek via Unanimous Decision.
Nov 8 (Sat)
Flag Boxing Julia Berezikova (RUS) vs Dalia Vasarhelyi (HUN) Podolsk, Russia wBerezikova / TKO
Featherweight, 8x2. Julia Berezikova defeats Dalia Vasarhelyi by TKO (Referee Stoppage).
Flag Boxing Mikaela Lauren (SWE) vs Aleksandra Magdziak Lopes (USA) Rocklunda, Vasteraas, Sweden wLauren† / MD
Light Middleweight, 8x2. Mikaela Lauren defeats Aleksandra Magdziak Lopes via Majority Decision to win the vacant WBC Light Middleweight Title.
Flag MMA Juliana Lima (BRA) vs Nina Ansaroff (USA) UFC Fight Night 56: Shogun vs. Manuwa, BRA wLima / UD
Strawweight, 115lbs, 3x5. Juliana Lima defeats Nina Ansaroff via Unanimous Decision.
Flag MMA Jaimee Nievera (USA) vs Jillian Lybarger (USA) Dragon House 18, San Francisco, CA, USA wNievera / Armbar
Featherweight, 145lbs, 3x5. Jamie Nievera defeats Jillian Lybarger via Armbar at 1:25 of round 2.
Flag MMA (Amateur) Alexa Conners (USA) vs Alyssa Vasquez (USA) Conflict MMA 22, North Carolina, USA wConners† / Armbar
Bantamweight Title, 135lbs, 3x5. Alexa Conners defeats Alyssa Vasquez via Armbar at 1:01 of round 1.
Flag MMA (Amateur) Andy Nguyen (USA) vs Charity Walker (USA) Conflict MMA 22, North Carolina, USA wWalker / RNC
Strawweight, 115lbs, 3x5. Charity Walker defeats Andy Nguyen via Rear-Naked Choke at 2:14 of round 2.
Flag MMA (Amateur) Ashley Samples (USA) vs Jennifer Darr (USA) Conflict MMA 22, North Carolina, USA wSamples† / TKO R1
Strawweight Title, 115 lbs. Ashley Samples defeats Jennifer Darr via TKO (Body Shot) at 0:31 of round 1
Flag MMA (Amateur) Charmaine Rosario (USA) vs Clarissa Padua (USA) Ring of Combat AM 19, NJ, USA wBout cancelled
Estimated to be at Bantamweight
Flag MMA (Amateur) Lauren Braccia (USA) vs Sadee Monserrate Williams (USA) Ring of Combat AM 19, NJ, USA wBraccia / UD
Catchweight (122 lbs). Lauren Braccia defeats Sadee Monserrate Willams via Unanimous Decision.
Flag Muay Thai Alicia Pestana (AUS) vs Sam Brown (AUS) Australia wPestana / UD
Estimated to be at 55kg. Alicia Pestana defeats Sam Brown via points
Flag Muay Thai Iman Ghbalou Chairi (ESP) vs Annabelle Gely (ENG) England wGely
ISKA World Title 59kg. Victoria Lomax pulled out due to injury (twisted ankle) and is replaced by Iman Ghbalou Chairi. Annabelle Gely defeats Iman Ghbalou Chairi.
Flag Muay Thai Laura Prouse (ENG) vs Kristina Hopper (ENG) Muaythai Mayhem, England
55kg, B-Class
Flag Muay Thai Lubena Jane Iske (ENG) vs Lara Fernandez (ESP) Muaythai Mayhem, England wIske
60+kg, Lubena Jane Iske defeats Lara Fernandez
Flag Muay Thai Ruth Ashdown (ENG) vs Maria Lobo (PRT) Muaythai Mayhem, England wLobo
54.5kg. Maria Lobo defeats Ruth Ashdown.
Flag Muay Thai Grace Spicer (ENG) vs Ariana Santos (POR) Muaythai Mayhem, England wSpicer† / UD
51kg. Grace Spicer defeats Ariana Santos via unanimous decision to win the WBC International Title.
Flag Muay Thai Daniella Elteto (HUN) vs TBA Milan, Italy
WFC Title, Full Contact Rules, 6x2
Flag Muay Thai Fanny Ramos (FRA) vs Sara Donghi (ITA) Italy wDonghi / PTS
48kg. Sara Donghi defeats Fanny Ramos via points
Flag Muay Thai Lena Ovchynnikova (UKR) vs Sandy Manfrotto Currently Unknown Location wOvchynnikova
(-54kg)
Nov 9 (Sun)
Flag MMA Hyo Kyung Song (KOR) vs Emi Tomimatsu (JPN) Road FC 19, Seoul, South Korea wTomimatsu / SD
Strawweight, 115lbs, 2x5. Emi Tomimatsu defeats Hyo kyung Song via Split Decision.
Flag Muay Thai Jazmine Gallate (AUS) vs Nongya (THA) Thailand wGallate
63kg. Jazmine Gallate defeats Nongya
Nov 11 (Tue)
Flag Boxing Delfine Persoon (BEL)† vs Diana Prazak (AUS) Zwevezele, West-Vlaanderen, Belgium wPersoon† / TKO R9
Lightweight, 8x2. Delfine Persoon successfully defends her WBC Lightweight Title, defeating Diana Prazak via TKO at 1:29 of round 9.
Nov 13 (Thu)
Flag Boxing Tyrieshia Douglas (USA) vs Christina Ruiz (USA) Baltimore Arena, Baltimore, Maryland, USA wDouglas†† / UD
Flyweight, 10x2. Christina Ruiz replaces Keisher McLeod Wells. Tyrieshia Douglas defeats Christina Ruiz via Unanimous Decision to win the vacant UBF World Bantamweight Title and the vacant WIBA World bantamweight Title.
Flag MMA Amy Montenegro (USA) vs Diana Rael (USA) King of the Cage, Worley, ID, USA wMontenegro / TKO R2
Strawweight, 115lbs, 3x5. Amy Montenegro defeats Diana Rael via TKO (Punches) at 2:54 of round 2.
Nov 14 (Fri)
Flag MMA Stephanie Alba (USA) vs Maria Lopez (USA) Legacy, Houston, TX, USA wAlba / Choke R1
Atomweight, 105lbs, 3x5. Stephanie Alba defeats Maria Lopes via Choke in round 1.
Flag MMA Roma Pawelek (USA) vs Lynnell House (CAN) ICF 16, Great Falls, MT, USA
Flyweight, 125lbs, 3x5.
Flag MMA (Amateur) Mallory Rogers (USA) vs Brenda Enriquez (USA) SteelFist Fight Night 29: Wrath, Utah, USA wEnriquez / Choke
Strawweight, 115 lbs. Brenda Enriquez defeats Mallory Rogers via Choke in round 1.
Flag MMA (Amateur) Chelsya Howard (USA) vs Alysa Westergard (USA) SteelFist Fight Night 29: Wrath, Utah, USA wHoward / TKO R2
Catchweight, 130 lbs. Chelsya Howard defeats Alysa Westergard via TKO (Retirement) in round 2.
Flag Muay Thai Marilyn (SNG) vs Sao Muang Pai (THA) KalareStadium, Chiang Mai, Thailand wMarilyn / KO R4
50kg. Marilyn defeats Sao Muang Pai via KO in R4
Flag Muay Thai Vicky Carey vs Jade Sandlan Femme Fatales 2, Jersey wSandlan / PTS
A Class, 5x2, 49kg. Jade Sandlan defeats Vicky Carey via Points.
Flag Muay Thai Hayley Battrick vs Tanya Merrett (WAL) Femme Fatales 2, Jersey wMerrett / SD
B Class, 5x2, 56kg. Tanya Merret defeats Hayley Battrick via Split Decision.
Flag Muay Thai Laura Williams vs Bekie Hodge (GBR) Femme Fatales 2, Jersey wHodge / PTS
B Class, 5x2, 59kg. Beki Hodge defeats Laura Williams via Points.
Flag Muay Thai Stephanie Douglas (JER) vs Christina Stelliou (GRC) Femme Fatales 2, Jersey wDouglas / UD
C Class, 5x1.5, 55kg. Stephanie Douglas defeats Christina Stelliou via Unanimous Decision.
Flag Muay Thai Kayleigh Coram vs Leanne Tarbox (GBR) Femme Fatales 2, Jersey wTarbox / UD
C Class, 5x1.5, 53kg. Leanne Tarbox defeats Kayleigh Coran via Unanimous Decision.
Flag Muay Thai Alice Imelia Hall vs Francesca Sweeney Femme Fatales 2, Jersey wHall / TKO R3
C Class, 5x1.5, 52kg. Alice Imelia Hall defeats Francesca Sweeney via TKO (Stoppage) in round 3 following a cut.
Flag Muay Thai Monika Duda vs Melanie Evans Femme Fatales 2, Jersey wDuda / TKO
C Class, 5x1.5, 66kg. Monika Duda defeats Melanie Evans via TKO.
Flag Muay Thai Laura Guard vs Alice Nicholas Femme Fatales 2, Jersey wNicholas / UD
C Class, 5x1.5, 61kg. Alice Nicholas defeats Laura Guard via Unanimous Decision.
Flag Muay Thai Ellie Banton vs Nikki Heath Femme Fatales 2, Jersey wHeath / SD
C Class, 5x1.5, 57kg. Nikki Heath defeats Ellie Banton via Split Decision.
Flag Muay Thai Elna Nilsson (SWE) vs Seda Duygu Aygun (TUR) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wAygun
60kg female tournament. Seda Duygu Aygun defeats Elna Nilsson
Flag Muay Thai Ivana Miklasova (SVK) vs Daorung Samrong (THA) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wMiklasova
60kg female tournament. Ivana Miklasova defeats Daorung Samrong
Flag Muay Thai Pernille Schjønning (DNK) vs Anna Tatjana Lie Norum (NOR) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wLie Norum
60kg female tournament. Anna Tatjana Lie Norum defeats Pernille Schjønning
Flag Muay Thai Karina Jarjomenko (LVA) vs Ratnadiptee Shimpi (IND) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wJarjomenko
60kg female tournament. Karina Jarjomenko defeats Ratnadiptee Shimpi
Flag Muay Thai Seda Duygu Aygun (TUR) vs Ivana Miklasova (SVK) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wMiklasova / KO R2
60kg female tournament semi-final. Ivana Miklasova defeats Seda Duygu Aygun via KO in R2
Flag Muay Thai Anna Tatjana Lie Norum (NOR) vs Karina Jarjomenko (LVA) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wLie Norum / KO R1
60kg female tournament semi-final. Anna Tatjana Lie Norum defeats Karina Jarjomenko via KO in R1
Flag Muay Thai Ivana Miklasova (SVK) vs Anna Tatjana Lie Norum (NOR) ‘GirlsPower’ Biggers Better, Liepaja, Latvia wLie Norum
60kg female tournament final. Anna Tatjana Lie Norum defeats Ivana Miklasova to win the 60kg tournament
Nov 15 (Sat)
Flag Boxing Eva Wahlstrom (FIN) vs Fatuma Zarika (KEN) Steveco-Areena, Kotka, Finland wWahlstrom / UD
Lightweight, 8x2. Eva Wahlstrom defeats Fatuma Zarika via Unanimous Decision.
Flag Boxing Alejandra Marina Oliveras (ARG)† vs Erica Anabella Farias (ARG) Oasis Hotel Complex, Cancun, Mexico wFarias† / SD
Light Welterweight, 10x2. Erica Anabella Farias defeats Alejandra Marina Oliveras via Split Decision to claim her WBC Light Welterweight Title.
Flag Boxing Tori Nelson (USA)† vs Victoria Cisneros (USA) George Mason University, Fairfax, VA, USA wNelson†† / UD
Welterweight, 10x2. Tori Nelson successfully defends her WIBA Welterweight Title and wins the vacant UBF Welterweight Title by defeating Victoria Cisneros via Unanimous Decision.
Flag MMA Pannie Kianzad (SWE) vs Eeva Siiskonen (FIN) Cage Warriors 74, London, England wKianzad† / UD
Bantamweight, 135lbs, 5x5. Cage Warriors Bantamweight Title. Eeva Siiskonen replaces an injured Agnieszka Niedźwiedź. Pannia Kianzad defeats Eeva Siiskonen via Unanimous Decision.
Flag MMA Emma Delaney (ENG) vs Anna Elmose (DNK) Cage Warriors 74, London, England wElmose / TKO R1
Bantamweight, 135lbs, 3x5. Anna Elmose defeats Emma Delaney via TKO (Punches) at 0:19 of round 1.
Flag MMA Molly McCann (ENG) vs Slavka Vitaly (ITA) Cage Warriors 74, London, England wBout cancelled
Flyweight, 125lbs, 3x5.
Flag MMA Jessica Eye (USA) vs Leslie Smith (USA) UFC 180: Velasquez vs. Werdum, MEX wEye / TKO R2
Bantamweight, 135lbs, 3x5. Jessica Eye defeats Leslie Smith via TKO (Doctor Stoppage) at 1:30 of round 2.
Flag MMA Jessica Aguilar (MEX)† vs Kalindra Faria (BRA) WSOF 15: Branch vs. Okami, FL, USA wAguilar† / UD
Strawweight, 115lbs, 5x5. Jessica Aguilar successfully defends her WSOF Strawweight Title by defeating Kalindra Faria via Unanimous Decision.
Flag MMA Delaney Owen (USA) vs Amber Stautzenberger (USA) Sugar Creek Showdown 23, OK, USA wOwen† / RNC R4
Strawweight, 115lbs, 5x5. Delaney Owen defeats Amber Stauzenberger via Rear Naked Choke at 4:05 of R4 to win the Sugar Creek Showdown Strawweight Title
Flag MMA (Amateur) Wendy Simmons (USA) vs Emily Ducote (USA) Sugar Creek Showdown 23, OK, USA wDucote / TKO R1
Strawweight, 115lbs, 3x3. Emily Ducote defeats Wendy Simmons via TKO at 1:05 of R1
Flag MMA (Amateur) Ashley Medina (USA) vs Melissa Wang (USA) West Coast FC 12: Ricetti vs. Emmett, CA, USA wMedina / UD
Strawweight, 115lbs, 3x3. Ashley Medina defeats Melissa Wang via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Gillian Noll (USA) vs Alyse Honnold (USA) Conquest of the Cage 18, WA, USA  wNoll / UD
Bantamweight, 135lbs. Gillian Noll defeats Alyse Honnold via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Anjela Pink (USA) vs Becky Walters (USA) Conquest of the Cage 18, WA, USA wPink / RNC R1
Bantamweight, 135lbs. Anjela Pink defeats Becky Walters via rear-naked choke at 1:00 of round 1
Flag Muay Thai Gentiane Lupi (NZL) vs Natalia Teller (NZL) New Zealand wLupi
66kg. Gentiane Lupi defeats Natalia Teller
Flag Muay Thai Clarification Baxter vs Leonie Macks Canada wBaxter / SD
62.5kg. Clarification Baxter defeats Leonie Macks via split decision
Flag Boxing Julia Symannek (DEU) vs Laura Czekanowicz (LUX) Currently Unknown Location wSymannek
63kg. Julia Symanek defeats Laura Czekanowicz
Flag Muay Thai Angelique Pitiot (FRA) vs Anke Van Gestel (BEL) Currently Unknown Location wPitiot / TKO R5
64kg Rematch. Angelique Pitiot defeats Anke Van Gestel via TKO (Doctor Stoppage) in round 5.
Flag Muay Thai Juliana Rosa (BRA) vs Ella Tang (MYS) Malaysia wRosa / PTS
60kg+. Juliana Rosa defeats Ella Tang via points
Nov 16 (Sun)
Flag Muay Thai
GemmaSinbi Muay Thai (AUS) v currently unknown Thailand wSinbi MT / TKO R2
GemmaSinbi Muay Thai wins via TKO (Knees) in R2
Nov 19 (Wed)
Flag K1
Janique Avanthay (SUI) vs Elsa Hemat (FRA) Switzerland wAvanthay / PTS
Janique Avanthay defeats Elsa Hemat via points to win the ISKA European -60kg K1 title
Nov 20 (Thu)
Flag Boxing Liliana Martinez (DOM) vs Claribel Santana Gimnasio Pina Acevedo, Santo Domingo, DOM wMartinez / TKO R1
8x2. Liliana Martinez defeats Claribel Santana via TKO at 1:13 of R1
Flag MMA Reyna Cordoba (COS) vs Anely Jimenez (MEX) CRF 14, Zapote, Costa Rica wCordoba / Sub R3
Reyna Cordoba defeats Anely Jimenez via submission in round 3
Nov 21 (Fri)
Flag Boxing Erin McGowan (FIN) vs Arlene Blencowe (KEN) WA Italian Club, Perth, WA, Australia wMcGowan† / UD
Lightweight, 8x2. vacant WIBA Lightweight Title. Erin McGowan defeats Arlene Blencowe via unanimous decision to win the vacant WIBA Lightweight Title
Flag Boxing Paola Gabriela Casalinuovo (ARG) vs Gabriela Marcela Zapata (ARG) Club Atlético Beccar, Beccar, BA, Argentina wCasalinuovo† / TKO R2
Paola Gabriela Casalinuovo defeats Gabriela Marcela Zapata via TKO in R2 to defend her IBF World Light Middleweight title
Flag Boxing Vanesa Lorena Taborda (ARG) vs Maria Magdalena Rivera (ARG) Club Atlético Beccar, Beccar, BA, Argentina wTaborda† / SD
Vanesa Lorena Taborda defeats Maria Magdalena Rivera via split decision to win the WBC Latino Flyweight title
Flag Boxing Layla McCarter (USA) vs Melissa Hernandez (PUE) Orleans Hotel & Casino, Las Vegas, NV, USA wMcCarter / UD
Layla McCarter defeats Melissa Hernandez via unanimous decision
Flag Boxing Kenia Enriquez (MEX) vs Ana Arrazola (MEX) Crowne Plaza Hotel, San Diego, CA, USA wEnriquez† / UD
Kenia Enriquez defeats Ana Arrazola via unanimous decision to win the vacant WBO World Flyweight Title
Flag Boxing Teresa Perozzi vs Kali Reis (USA) Fairmont Southampton Resort, Bermuda wReis† / TKO R3
10x2. Kali Reis defeats Teresa Perozzi via TKO at 0:51 of R3 to win the vacant IBA World Middleweight Championship
Flag MMA Leah Letson (USA) vs Christina Jobe (USA) Kings of the Cage: Industrial Strength, MN, USA wJobe / SD
Bantamweight, 135lbs, 3x3. Christina Jobe defeats Leah Letson via split decision
Flag MMA (Amateur) Elizabeth McKenzie (USA) vs Katheryn Bassignana (USA) Kings of the Cage: Industrial Strength, MN, USA wBassignana / Armbar R1
3x3. Katheryn Bassignana defeats Elizabeth McKenzie via armbar at 1:14 of R1
Flag MMA (Amateur) Jennah Macallister (USA) vs Courtney King (USA) Prize FC 7: Rock N' Rumble, Denver, CO, USA wKing / UD
Bantamweight, 135lbs, 3x3.  Courtney King defeats Jenna MaCallister via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Leena Fayyad (JOR) vs Karmel Ghaith (JOR) Jordan Amateur Championship 1 wFayyad / TKO
Bantamweight, 135lbs, 3x3. Leena Fayyad defeats Karmel Ghaith via TKO
Flag MMA (Amateur) Viktoria Makarova (USA) vs Katalina Morales (USA) Victory Combat Sports 7: MMA at MSG! wMorales
Strawweight, 115lbs, 3x3. Katalina Morales defeats Viktoria Makarova
Flag Muay Thai Gabi Maxwell vs Gianna Smith Victory Combat Sports 7: MMA at MSG! wSmith
Gianna Smith defeats Gabi Maxwell to win the 105lbs Victory title
Flag Muay Thai Nicole Richiusa vs Jessica Cavagnaro Victory Combat Sports 7: MMA at MSG! wCavagnaro
Jessica Cavagnaro defeats Nicole Richiusa
Flag Muay Thai Jeri Sitzes (USA) vs Chajmaa Bellakhal (NDL) Lion Fight 19, USA wBellekhal / SD
57kg. Chajmaa Bellekhal defeats Jeri Sitzes via split decision
Flag Muay Thai (Amateur) Emily Back vs Elizabeth Silveira Lion Fight 19, USA wBack / MD
53kg. Emily Back defeats Elizabeth Silveria via majority decision
Nov 22 (Sat)
Flag Boxing Elina Tissen (DEU)† vs Jasmina Nadj (SRB) Friedrich Ebert Halle, Ahlen, Germany wTissen†  / UD
Elina Tissen successfully defends her WIBF and GBU Featherweight Titles against Jasmina Nadj by way of unanimous decision
Flag Boxing Anne Sophie Da Costa (FRA) vs Susana Cruz Perez (MEX) Salle René Tys, Reims, Marne, France wCruz Perez / SD
Minimumweight, 6x2. Susana Cruz Perez defeats Anne Sophie Da Costa via split decision to win the WBF Minimumweight title
Flag Boxing Anna Donatella Hultin (SWE) vs Claudia Ferenci (SVK) Amiralen, Malmo, Sweden wHultin / UD
Super Featherweight, 6x2. Anna Donatella Hultin defeats Claudia Ferenci via unanimous decision
Flag Boxing Johanna Rydberg (SWE) vs Ana Simeonova (BGR) Amiralen, Malmo, Sweden wRydberg / TKO R2
Flyweight, 4x2. Johanna Rydberg defeats Ana Simeonova via TKO in R2
Flag Boxing Jessica Nery Plata (MEX) vs Guadalupe Ramirez (MEX) Toluca, México, Mexico wPlata / UD
Light Flyweight, 8x2. Jessica Nery Plata defeats Guadalupe Ramirez via unanimous decision
Flag Boxing Silvia Torres (MEX) vs Anely Hernandez (MEX) Toluca, México, Mexico wTorres / UD
Light Flyweight, 6x2. Silvia Torres defeats Anely Hernandez via unanimous decision
Flag Boxing Nazly Maldonado vs Leticia Uribe Toluca, México, Mexico wMaldonado / PTS
Light Flyweight, 4x2. Nazly Maldonado defeats Leticia Uribe via points
Flag Boxing Ibeth Zamora Silva (MEX) vs Jessica Chavez (MEX) Toluca, México, Mexico wSilva / UD
Light Flyweight, 10x2. WBC World Light Flyweight title.  Ibeth Zamora Silva defeats Jessica Chavez via unanimous decision to win the WBC World Light Flyweight title
Flag Boxing Julieta Andrea Cardozo (ARG) vs Valeria Vanesa Gramajo (ARG) Club Social y Cultural El Cruce, Argentina wCardozo / UD
Super Featherweight, 4x2. Julieta Andrea Cardozo defeats Valeria Vanesa Gramajo via unanimous decision
Flag MMA Asma Bentoumi (FRA) vs Marion Nicolai Lyon Fighting Championship 4, France
Estimated to be around 70kg
Flag MMA Paige VanZant (USA) vs Kailin Curran (USA) UFC Fight Night 57: Edgar vs. Swanson, TX, USA wVanZant / TKO R3
Strawweight, 115lbs, 3x5. Paige VanZant defeats Kailin Curran via TKO (Punches) at 2:54 of R3
Flag MMA Lana Kate (AUS) vs Jessy Jess (AUS) AFC 11, Australia wBout cancelled
Bantamweight, 135lbs, 3x5.
Flag MMA (Amateur) Amanda Miller (USA) vs Hannah Fitzpatrick (USA) Trotters Legacy MMA: Redemption, KY, USA wMiller / DQ R1
Featherweight, 145lbs, 3x3. Amanda Miller defeats Hannah Fitzpatrick via disqualification at 2:15 of R1
Flag Muay Thai Caroline Abe vs Michaela Michl Heroes Fight Night, Berlin, Germany wMichl / PTS
-60kg. Michaela Michl defeats Caro Abe via points
Flag Muay Thai Orellana Alejandro (ESP) vs Marta Ruzzu (ITA) Fast & Furious wRuzzu / TKO (Retirement)
56kg. Marta Ruzzu defeats Orellana Alejandro via TKO (Retirement) due to a cut.
Nov 23 (Sun)
Flag Boxing Najat Hasnouni vs Borislava Goranova Antwerpen, Antwerpen, Belgium wHasnouni / UD
Light Middleweight, 8x2. Najat Hasnouni defeats Borislava Goranova via unanimous decision
Flag Boxing Linda Laura Lecca vs Maribel Ramirez Coliseo Cerrado, Ica, Peru wLecca† / UD
Super Flyweight, 10x2. Linda Laura Lecca defeats Maribel Ramirez via unanimous decision to become the interim WBA World Super Flyweight Champion
Flag Muay Thai Denise Kielholtz (NDL)† vs Tiffany Van Soest (USA) Glorious Heroes, Netherlands wKielholtz† / UD
57kg. Denise Kielholtz successfully defends her Enfusion World Title against Tiffany Van Soest
Nov 28 (Fri)
Flag MMA Suvi Salmimies vs Isabelle Pare Cage 28, Helsinki, Finland wDraw
Catchweight 130lbs.  Suvi Salmimies and Isabelle Pare fight to a split draw.
Flag Muay Thai Marilyn Cheng vs SaowMuangPai Kalare Stadium, Thailand
Rematch, weight currently unknown
Nov 29 (Sat)
Flag Boxing Fernanda Soledad Alegre vs Ana Laura Esteche Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina wEsteche / SD
Light Welterweight, 10x2. Ana Laura Esteche defeats Fernanda Soledad Alegre via split decision
Flag Boxing Cecilia Braekhus†††† vs Jennifer Retzke Falconer Centeret, Frederiksberg, Denmark wBraekhus / UD
Welterweight, 10x2. Cecilia Braekhus defeats Jennifer Retzke via unanimous decision to defend her WBA, WBO, WBC and IBF Welterweight Titles
Flag Boxing Klara Svensson vs Lucia Morelli Falconer Centeret, Frederiksberg, Denmark wSvensson / UD
Light Welterweight, 10x2. Klara Svensson defeats Lucia Morelli via unanimous decision to win the interim WBC World female light welterweight title
Flag Boxing Megan Ouvrard vs Cyrielle Hebert La Rochelle, Charente-Maritime, France
Super Flyweight, 4x2.
Flag Boxing Jessica Gonzalez vs Guadalupe Rodriguez Modulo Comude, Guanajuato, Mexico wGonzalez / KO R4
Bantamweight, 10x2.  Jessica Gonzalez defeats Guadalupe Rodriguez via R4 KO to win the interim WBC World female bantamweight title
Flag Boxing Isabel Millan vs Esmeralda Moreno Modulo Comude, Guanajuato, Mexico wMoreno / TKO R2
Flyweight, 10x2. Esmeralda Moreno defeats Isabel Millan via TKO in R2
Flag Boxing Irma Balijagic Adler (BIH) vs Sandy Tsagouris (CAN) Olympic Arena, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina
Featherweight, 10x2. vacant WBF Featherweight Title
Flag MMA Kate da Silva† vs Rhiannon Thompson Princess of Pain, New Zealand wda Silva / MD
132lbs. Kate da Silva defeats Rhiannon Thompson via majority decision
Flag MMA Tairi Ford vs Gaela Nixon Princess of Pain, New Zealand wFord / UD
125lbs. Tairi Ford defeats Gaela Nixon via unanimous decision
Flag MMA Gentiane Lupi vs Alex Sorthis Princess of Pain, New Zealand wLupi / TKO R1
125lbs. Gentiane Lupi defeats Alex Sorthis via TKO in R1
Flag MMA Hera Tamati vs Catherine Drinnan Princess of Pain, New Zealand wTamati / Sub R2
125lbs. Hera Tamati defeats Catherine Drinnan via Guillotine Choke in R2
Flag MMA Charlene Watt vs Bridget Lords Princess of Pain, New Zealand wWatt / UD
135lbs. Charlene Watt defeats Bridget Lords via unanimous decision
Flag MMA Barbara Verlinden vs Tracey Burns Princess of Pain, New Zealand wBurns / SD
125lbs. 3x3. Tracey Burns defeats Barbara Verlinden via split decision
Flag MMA Natalie Harper vs Serina Cole Princess of Pain, New Zealand wHarper / UD
3x3. Natalie Harper defeats Serina Cole via unanimous decision
Flag MMA Gloria Suddens vs Bente Hollen Princess of Pain, New Zealand wSuddens / Armbar R1
3x3. Gloria Suddens defeats Bente Hollen via armbar at 1:42 of R1
Flag MMA Sabrina Compton vs Tamala Herewini Princess of Pain, New Zealand wCompton / Armbar R1
3x3. Sabrina Compton defeats Tamala Herewini via armbar at 0:45 of R1
Flag MMA Genevive Pini vs Marie Brown Princess of Pain, New Zealand wPini / KO R2
3x3. Genevive Pini defeats Marie Brown via KO at 1:10 of R2
Flag MMA Kathina Catron vs. Rachael Smith Beatdown, Newtown, North Dakota, USA wCatron / UD
Strawweight, 115lbs. Kathina Catron defeats Rachael Smith via unanimous decision
Flag MMA Roma Pawelek vs. Ashleigh Heustis Beatdown, Newtown, North Dakota, USA wPawelek / TKO R2
130lbs. Roma Pawelek defeats Ashleigh Heustis via TKO at 1:45 of R2
Flag MMA Ania Fucz vs Cinja Kiefer It's Lanna Time 2, Bochum, Germany wFucz / TKO R2
Flyweight, 125lbs. Ania Fucz defeats Cinja Kiefer via TKO in R2
Flag MMA Karine Silva vs Sarah Silva AFC 14, Lages, Brazil wBout cancelled
Estimated to be at Bantamweight 135lbs.
Flag MMA (Amateur) Jady Larissa vs Paula Eletrica Copa Striker’s House 44, Brazil
Bantamweight, 135lbs.
Flag MMA (Amateur) Danielle Mack vs Farren Romero Spar Star Promotions: Thanksgiving Edition, USA wRomero / R1
Bantamweight, 135lbs, 3x2. Farren Romero defeats Danielle Mack via TKO/KO at 1:22 of R1
Flag MMA (Amateur) JaShonna Owens vs Selena Lorigo Spar Star Promotions: Thanksgiving Edition, USA wOwens / TKO R1
Featherweight, 145lbs, 3x2. JaShonna Owens defeats Selena Lorigo via TKO (Punch) at 1:32 of R1
Flag MMA (Amateur) Rachel Abou Abdallah vs Nahla Ibrahim TPC 2014 Finals, Lebanon wAbdallah / UD
Strawweight, 115lbs, 3x3. Rachel Abou Abdallah defeats Nahla Ibrahim via unanimous decision
Flag Muay Thai Natasha Sky (AUS) vs Nongya Looktamsur (THA) Sinbi Fight Night, Thailand wSky / PTS
Natasha Sky deefats Nongya Looktamsur via points
Flag Muay Thai Teresa Wintermyr (AUS) vs Saifah Sor Suparat (THA) Sinbi Fight Night, Thailand wWintermyr / PTS
Teresa Sinbi Muay Thai defeats Saifah Sorsuparat via points
Flag Muay Thai Gemma Pike (AUS) vs Jazmine Gallate (AUS) Sinbi Fight Night, Thailand wPike / PTS
Gemma Sinbi Muay Thai defeats Jazmine Gallate via points
Flag Muay Thai Julia Symannek (GER) vs Elisa Qualizza (ITA) Thaibulls Heilbronn Fight Night No.1, Germany wSymannek / KO R4
63kg, Julia Symannek defeats Elisa Qualizza via KO in R4 to win the Unified WFMC & AFSO World Title Fight
Flag K1 Aoife Murphy (IRE) vs Katrin Dierheimer (DEU) Enfusion, Dublin, Ireland wDirheimer / TKO R2
70kg-. Katrin Dirheimer defeats Aoife Murphy via TKO in the last four seconds of R2
Flag K1 Ferial Ameeroedien (IRE) vs Adi Rotem (NDL) Enfusion, Dublin, Ireland  wRotem
54kg-. Adi Rotem defeats Ferial Ameeroedien via decision
Flag K1 Megan O'Loughlin vs Dorata Ba Enfusion, Dublin, Ireland  wO'Loughlin
57.5kg. Megan O'Loughlin defeats Dorata Ba via decision
Nov 30 (Sun)
Flag Muay Thai Christi Brereton (ENG) vs Helen Wilson (SCO) Muay Thai Unleashed 4, Wellington, UK wBrereton† / TKO R4
Christi Brereton defeats Helen Wilson via TKO (Retirement) in R4 to win the 55kg British Title.  Helen took a lot of elbow damage to the face and it was a bloody fight
Flag Muay Thai Ilona Wijmans (NDL) vs Julia Berezikova (RUS) W5, Bratislava, Slovakia wBerezikova
57kg, Julia Berezikova defeats Ilona Wijmans
Flag Muay Thai Lucia Krajčovič (SVK)  vs Julia Berezikova (RUS) W5, Bratislava, Slovakia wBerezikova
57kg, Julia Berezikova defeats Lucia Krajčovič
Flag Muay Thai Anastasia Yankova (RUS) vs Daniela Graf (DEU) W5, Bratislava, Slovakia wYankova
Estimated to be around 57kg. Anastasia Yankova defeats Daniela Graf
Flag Muay Thai Ilona Wijmans (NDL) vs Veronika Petrikova (SVK) W5, Bratislava, Slovakia wWijmans
57kg. Ilona Wijmans defeats Veronika Petrikova

November Female Fight Fixtures and Results

<< Prev MonthNext Month >>

 

Recommended content

2 comments on November Female Fight Fixtures and Results 2014

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar