October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

October
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2015 in the world.
277 fights / 39 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Oct 2

Friday

Boxing Flag
Katia De La Parra Lopez vs Lesly Morales
Salón “Alameda” Hotel El Paseo, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

w Lesly Morales / TKO R4

Super Featherweight, 8×3. Lesly Morales defeats Katia De La Parra Lopez via TKO at 0:08 of round 4.

—————————————————————

Boxing Flag
Alejandra Castillo vs Norma Sanchez Santanna
Palenque El Relicario, El Grullo, Jalisco, Mexico

w Alejandra Castillo / KO R2

Bantamweight, 6×2. Both fighters make their debut. Alejandra Castillo defeats Norma Sanchez Santanna via KO at 1:16 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Giovanna Gonzalez vs Laura Vences
Palenque El Relicario, El Grullo, Jalisco, Mexico

w Laura Vences / KO R3

Light Heavyweight, 6×2.  Laura Vences defeats Giovanna Gonzalez via KO at 1:49 of round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Melania Sorroche vs Vanesa Caruso
Casal Cultural i Recreatiu, Castellbisbal, Cataluña, Spain

w Melania Sorroche / PTS

Bantamweight, 6×2.  Vanesa Caruso makes her pro debut. Melania Sorroche defeats Vanesa Caruso via points

—————————————————————

Boxing Flag
Alicia Melina Kummer vs Martha Patricia Lara
Inselparkhalle, Wilhelmsburg, Hamburg, Germany

w Alicia Melina Kummer / UD

Lightweight, 10×2. Alicia Melina Kummer defeats Martha Patricia Lara via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Rocio Claribel Cruz vs Vanesa del Valle Calderon
Sociedad de Fomento Rafael Castillo, Rafael Castillo, Buenos Aires, Argentina

w Rocio Claribel Cruz / UD

Super Flyweight, 6×2. Rocio Claribel Cruz defeats Vanesa del Valle Calderon via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Susi Kentikian vs Susana Cruz Perez
Inselparkhalle, Wilhelmsburg, Hamburg, Germany

w Susi Kentikian††† / UD

Flyweight, 10×2. Susi Kentikian defeats Susana Cruz Perez via unanimous decision to win the WBA World female flyweight title, vacant Women’s International Boxing Federation World flyweight title, vacant Global Boxing Union Female World flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
April Adams vs Julie Livet
Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia

w April Adams / UD

Currently unknown weight, 4×2. April Adams makes her debut and defeats Julie Livet via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Ashley Yoder vs Angela Danzig
BAMMA Badbeat 17: Bostick vs. Saunders, Commerce Casino, Commerce, California, United States

w Ashley Yoder / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Ashley Yoder defeats Angela Danzig via armbar at 1:35 in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Diana Atkin vs Chaleur Jones
Rumble in the Cage 51, South Pavilion Exhibition Park, Lethbridge, Alberta, Canada

w Chaleur Jones / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Chaleur Jones replaces Lynnell House. Chaleur Jones defeats Diana Atkin via Rear-Naked Choke at 2:13 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Stephanie Bragayrac vs Maria Vega
Explosion MMA 5, Paraguay

w Stephanie Bragayrac / RNC R1

(130lbs), 3×5. Stephanie Bragayrac defeats Maria Vega via Rear-Naked Choke at 3:57 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Viridiana Gonzalez vs Yajaira Romo
TSC 6: New Era, Nuevo Leon Gymnasium, Monterrey, Nuevo Leon, Mexico

w Yajaira Romo / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Yajaira Romo defeats Viridiana Gonzalez via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ivonne Ocampo vs Ana Maria Casas Rocha
Invictus Combat Challenge 4: GP Finals, Bogota, Columbia

w Ivonne Ocampo† / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Ivonne Ocampo defeats Ana Maria Casas Rocha via Rear-Naked Choke at 2:35 of round 2 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bernadette Lujan vs Roosa Jones
Kickdown MMA 120, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

w Bernadette Lujan / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Bernadette Lujan defeats Roosa Jones via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Katerina Denny vs Christina Breault
Kickdown MMA 120, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

w Katerina Denny / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Katerina Denny defeats Christina Breault via TKO (Punches) at 1:54 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Nikki Hindes Ward vs Mallory Rogers
Kickdown MMA 120, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Selina Valdez-Montoya vs Stacy Salazar
Kickdown MMA 120, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

w Stacy Salazar / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Stacy Salazar defeats Selina Valdez-Montoya via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jenn Wolstenhome vs Sierra Dinwoodie
Rumble in the Cage 51, South Pavilion Exhibition Park, Lethbridge, Alberta, Canada

w Sierra Dinwoodie / KO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Sierra Dinwoodie defeats Jenn Wolstenhome via KO at 0:08 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tanya Nijjar vs Ali Toly
Rumble in the Cage 51, South Pavilion Exhibition Park, Lethbridge, Alberta, Canada

w Tanya Nijjar / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Tanya Nijjar defeats Ali Toly via unanimous decision

—————————————————————

 

Oct 3

Saturday

Boxing Flag
Ana Cristina Vargas vs Celeste Belem González
Arena Querétaro, Queretaro, Queretaro, Mexico

w Ana Cristina Vargas / UD

Flyweight, 6×2. Celeste Belen Gonzalez makes her pro debut. Ana Cristina Vargas defeats Celeste Belen Gonzalez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Maria Milano vs Miguelis Castillo
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela

w Maria Milano / TKO R1

Light Flyweight, 4×2. Miguelis Castillo makes her pro debut. Maria Milano defeats Miguelis Castillo via TKO at 0:54 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Guzman vs Basilia Mancilla
Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela

w Eva Guzman / SD

Minimumweight, 4×2.  Eva Guzman defeats Basilia Mancilla via split decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Debani Balderas vs Karina Jasso
Music Hall, Ciudad Victoria, Tamaulipas, Mexico

w Debani Balderas / UD

Super Lightweight, 4×2.  Debani Balderas defeats Karina Jasso via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Maiva Hamadouche vs Suzana Radovanovic
Gymnase Royallieu, Compiègne, Oise, France

w Maiva Hamadouche / TKO R1

Lightweight, 6×2. Maiva Hamadouche defeats Suzana Radovanovic via TKO in round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Nikki Burleson vs Mistery Neal
Remington Park, Oklahoma City, Oklahoma, USA

w Nikki Burleson / UD

Super Bantamweight, 4×2. Mistery Neal makes her pro debut. Nikki Burleson defeats Mistery Neal via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Sanja Filipovic vs Dajana Bukva
Boxsporthalle, Braamkamp, Hamburg, Germany

w Sanja Filipovic / UD

Super Lightweight, 4×2. Sanja Filipovic defeats Dajana Bukva via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Arlene Blencowe vs Duanpen Sor Thammajak
Alexandria Basketball Stadium, Perry Park, New South Wales, Australia

w Arlene Blencowe / TKO R1

Welterweight, 6×2. Arlene Blencowe defeats Duanpen Sor Thammajak via TKO at 1:29 of round 1

—————————————————————

K1 Flag
Destiny Quinones vs Rebecca Carnage
Aggressive Combat 12, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

w Destiny Quinones† / UD

3 Rounds. Destiny Quinones defeats Rebecca Carnage via unanimous decision to win the K1 Aggressive Combat Championship Atomweight title. (30-27, 30-27, 30-27)

—————————————————————

K1 Flag
Melissa Balic vs Jamie Butcher
Aggressive Combat 12, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

w Melissa Balic / UD

3 Rounds. Melissa Balic defeats Jamie Butcher via unanimous decision. (29-28, 29-28, 29-28)

—————————————————————

K1 Flag
Paige Di Bartolo-Lian vs Brye Anne Russillo
Aggressive Combat 12, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

w Paige Di Bartolo-Lian† / UD

3 Rounds. Paige Di Bartolo-Lian defeats Brye Anne Russillovia unanimous decision to win the 150-pound catch-weight ACC K1 title. (30-27, 30-27, 29-28)

—————————————————————

MMA Flag
Liana Dzhodzhoa vs Tatiana Pevneva
Octagon Fighting Sensation 5: Battle For Yaroslavl, Yaroslavl, Russia

w Liana Dzhodzhoa / TKO R1

(137lbs), 2×5. Liana Dzhodzhoa defeats Tatiana Pevneva via TKO (Punches) at 3:07 in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Stephanie Frausto vs Maria Andaverde
KOTC: Total Elimination, Gold Country Casino & Hotel, Oroville, California, United States

w Stephanie Frausto / Armbar R2

(117lbs), 3×5. Stephanie Frausto defeats Maria Andaverde via Armbar at 3:05 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Jamie Driver vs Erin Harpe
Toe 2 Toe 3, Portland, Maine, United States

w Erin Harpe / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Erin Harpe defeats Jamie Driver via TKO (Elbows/Punches) at 3:23 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Rose Namajunas vs Angela Hill
UFC 192: Cormier vs. Gustafsson, Toyota Center, Houston, Texas, United States

w Rose Namajunas / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Rose Namajunas defeats Angela Hill via Rear-Naked Choke at 2:47 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Julianna Peña vs Jessica Eye
UFC 192: Cormier vs. Gustafsson, Toyota Center, Houston, Texas, United States

w Julianna Peña / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Julianna Peña defeats Jessica Eye via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Erica Grover vs Sarah Patterson
SteelFist Fight Night 37: Stacked, Legacy Center Indoor Arena, Farmington, Utah, United States

w Sarah Patterson / Submission R1

(210lbs), 3×5. Sarah Patterson defeats Erica Grover via Verbal Submission at 3:41 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Danella Eliasov vs Micol di Segni
EFC Worldwide 44, Carnival City, Johannesburg, South Africa

w Micol di Segni / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Micol di Segni defeats Danella Eliasov via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jennifer Gonzalez vs Barbara Bojanich
CFA 7, Los Andes, Chile

Bout Cancelled

(121lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Valerie Wong vs Mallory Rogers
KOTC: Total Elimination, Gold Country Casino & Hotel, Oroville, California, United States

w Valerie Wong / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Valerie Wong defeats Mallory Rogers via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jolene Dennis vs Nicole Wicks
MMA Classic Expo, New York State Fairgrounds, Syracuse, New York, United States

w Jolene Dennis / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jolene Dennis defeats Nicole Wicks via armbar at 1:00 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Michelle Gonzalez vs Gabi Rios
KOTC: Total Elimination, Gold Country Casino & Hotel, Oroville, California, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Oneida Diaz vs Chelsey White
Spar Star: Fight Night, Hollywood Park Casino, Inglewood, California, United States

w Oneida Diaz / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×2. Oneida Diaz defeats Chelsey White via Rear-Naked Choke at 1:12 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Rachael Joyce vs Christine Brothwell
Toe 2 Toe 3, Portland, Maine, United States

w Rachael Joyce / TKO R2

(130lbs), 3×3. Rachael Joyce defeats Christine Brothwell via TKO at 1:48 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hillary Cooledge vs Jeanette Pomales
Toe 2 Toe 3, Portland, Maine, United States

w Jeanette Pomales / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Jeanette Pomales defeats Hillary Cooledge via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bryony Tyrell vs Jemma Thomas
British Challenge MMA 12, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

w Bryony Tyrell / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Bryony Tyrell defeats Jemma Thomas via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Trudy Gist vs Raysha McGuire
SteelFist Fight Night 37: Stacked, Legacy Center Indoor Arena, Farmington, Utah, United States

w Raysha McGuire / Armbar R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Raysha McGuire defeats Trudy Gist via armbar in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Danielle Donaldson vs Staci Vega
SteelFist Fight Night 37: Stacked, Legacy Center Indoor Arena, Farmington, Utah, United States

w Danielle Donaldson / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Danielle Donaldson defeats Staci Vega via TKO in round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anastasia Bruce vs Jillian DeCoursey
Aggressive Combat 12, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

w Jillian DeCoursey† / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jillian DeCoursey successfully defends via TKO (Referee Stoppage) in round 1 her ACC Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kindra Goodwin vs Breinne Willingham
SSFL: The Come Back, Spinning Wheels Arena, Mt. Pleasant, Michigan

w Breinne Willingham / TKO R1

(110lbs), 3×3. Breinne Willingham defeats Kindra Goodwin via TKO (Punches) at 2:52 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amanda Labo vs Mackenna Brown
SSFL: The Come Back, Spinning Wheels Arena, Mt. Pleasant, Michigan

w Amanda Labo / Submission R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Amanda Labo defeats Mackenna Brown via Submission (Strikes) at 2:30 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Janelle Staley vs Cheryl Jacob
SSFL: The Come Back, Spinning Wheels Arena, Mt. Pleasant, Michigan

w Cheryl Jacob / Submission R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Cheryl Jacob defeats Janelle Staley via Submission (Strikes) at 0:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amy Pidt vs Kersti Kass
Elite 1 MMA: Fall Brawl, Casino New Brunswick, Moncton, New Brunswick, Canada

Bout Cancelled

(140lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Julia Symannek vs Unknown (Belgian)
Galaxy Fight Night, Germany

w Julia Symannek / KO R2

61.23kg, 5×3, AFSO World title. Unknown Belgian opponent replaces Ümmi Erdogan. Julia Symannek wins via KO in Round 2 to win the world title.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Meryem Uslu vs Maria Lobo
Day of the Fight XII, Germany

d Draw

Meryem Uslu and Maria Lobo fought to a Draw.

—————————————————————

 

Oct 4

Sunday

Boxing Flag
Sam Smith
vs Angel McKenzie
Pryzm, Woodhouse Lane, Leeds, Yorkshire, United Kingdom

w Sam Smith / PTS

Lightweight, 8×2. Sam Smith defeats Angel McKenzie via points

—————————————————————

MMA Flag
Colleen Schneider vs Bryanna Fissori
Pancrase 270, Differ Ariake, Tokyo, Japan

w Colleen Schneider / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Colleen Schneider defeats Bryanna Fissori via split decision

—————————————————————

 

Oct 8

Thursday

Boxing Flag
Melissa Hernandez vs Gina Chamie
Radisson Grand Ballroom, Rochester, New York, USA

w Melissa Hernandez / TKO R1

Lightweight, 8×2. Melissa Hernandez defeats Gina Chamie via TKO at 2:00 of round 1

—————————————————————

 

Oct 9

Friday

Boxing Flag
Marta Branas vs Aouatif Al Kallachi
La Coruna, Galicia, Spain

w Marta Branas / TKO R5

Bantamweight, 6×2. Marta Branas defeats Aouatif Al Kallachi via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing Flag
Liliana Palmera vs Liliana Martinez
Coliseo Mario de León, Cerete, Colombia

w Liliana Palmera† / KO R6

Super Bantamweight, 10×2.  Liliana Palmera defeats Liliana Martinez via KO in round 6 to win the interim WBA World female super bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Myriam Dellal vs Milena Koleva
Maison des Sports, Clermont-Ferrand, Puy-de-Dôme, France

w Myriam Dellal† / UD

Super Lightweight, 10×2. Myriam Dellal defeats Milena Koleva via unanimous decision to win the vacant World Boxing Federation female super lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Sandy Coget vs Claudia Ferenczi
Au Dojo, Wasquehal, Nord, France

w Sandy Coget / PTS

Flyweight, 6×2. Sandy Coget defeats Claudia Ferenczi via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Elfi Philips vs Daniela David
Topsporthal Vlaanderen, Ghent, Oost-Vlaanderen, Belgium

w Elfi Philips / TKO R3

Super Lightweight, 6×2. Elfi Philips defeats Daniela David via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing Flag
Gabriela Marcela Zapata vs Cristina Beatriz Cuevas
Club Francisco Godoy, Rosario, Santa Fe, Argentina

Bout Cancelled

Welterweight, 6×2.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Maureen Riordon vs Shannon Sinn
Glory 24, Denver, Colorado, United States

Bout Cancelled

130 lbs, Glory rules, undercard. Cancelled by comission after Riordon missed weight.

—————————————————————

MMA Flag
Zoila Frausto vs Jocelyn Jones-Lybarger
RFA 31: Smith vs. Marunde, Downtown Las Vegas Events Center, Las Vegas, Nevada, United States

w Jocelyn Jones-Lybarger† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Jocelyn Jones-Lybarger defeats Zoila Frausto via unanimous decision to win the RFA Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cristina Blake
vs Laura Christian
Caged Combat 7, Emerald Coast Convention Center, Okaloosa Island, Florida

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Vanessa Marie-Grimes
 vs Melanie Camden
Caged Combat 7, Emerald Coast Convention Center, Okaloosa Island, Florida

w Vanessa Marie-Grimes / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Vanessa Marie-Grimes defeats Melanie Camden via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Alyssa Krahn vs Cheryl Chan
Xcessive Force FC 7: Bad Blood, Evergreen Park, Grand Prairie, Alberta, Canada

w Cheryl Chan / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Cheryl Chan defeats Alyssa Krahn via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Holland vs Stephanie Murray
Fivestar FL 16, Dawson Creek, British Columbia, Canada

w Stephanie Murray / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Stephanie Murray defeats Jessica Holland via TKO (Injury) at 0:17 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Ann Osman vs Irina Mazepa
One Championship: Tigers of Asia, Stadium Putra, Kuala Lumpur

w Irina Mazepa / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Irina Mazepa defeats Ann Osman via TKO (Punches) at 3:05 of round 1

—————————————————————

 

Oct 10

Saturday

Boxing Flag
Melanie Zwecker vs Gabriella Busa
Munich, Bayern, Germany

w Melanie Zwecker / UD

Featherweight, 6×2. Melanie Zwecker defeats Gabriella Busa via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Mariana Juarez vs Vanesa Lorena Taborda
Auditorio Municipal de Cabo San Lucas, Los Cabos, Baja California Sur, Mexico

d Draw

Super Flyweight, 10×2. Mariana Juarez and Vanesa Lorena Taborda fought to a Draw (Split) to win the vacant WBC International female super flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Beke Bas vs Zsofia Bedo
Stadthalle, Detmold, Nordrhein-Westfalen, Germany

w Beke Bas / KO R3

Lightweight, 6×2. Beke Bas defeats Zsofia Bedo via KO at 1:59 of round 3.

—————————————————————

Boxing Flag
Leonie Giebel vs Daniela Graf
Stadthalle, Detmold, Nordrhein-Westfalen, Germany

w Leonie Giebel† / SD

Super Featherweight, 8×2. Leonie Giebel defeats Daniela Graf via split decision to win the vacant Germany GBA female super featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Petra Janssen Van Doorn vs Andrea Lakatos
Admiral Dome, Vienna, Austria

w Petra Janssen Van Doorn / PTS

Super Flyweight, 4×2. Petra Janssen Van Doorn makes her debut and defeats Andrea Lakatos via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Mayerlin Rivas† vs Galina Koleva Ivanova
El Poliedro, Caracas, Venezuela

w Mayerlin Rivas† / UD

Bantamweight, 10×2. Mayerlin Rivas successfully defends via unanimous decision her WBA World female bantamweight title

—————————————————————

Boxing (Amateur) Flag
Klaudia Budasz vs Josianne Böhme
Gala Sportów Walki 8, Hala SP nr 2, Gostyń, Poland

w Klaudia Budasz / TKO R3

(132lbs). Klaudia Budasz defeats Josianne Böhme via TKO (Punches) in round 3

—————————————————————

K1 Flag
Anke Van Gestel vs Aleide Lawant
Enfusion Live 32, Gent, Belgium

w Anke Van Gestel / Decision

61kg, 5×3. Anke Van Gestel successfully defends her Enfusion World title by defeating Aleide Lawant via Decision.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Lacey Bruhn vs Courtney Stowe
ShoFIGHT: Grand Prix, Branson Central Theater, Branson, Missouri, United States

w Courtney Stowe / UD

Welterweight (170lbs). Courtney Stowe defeats Lacey Bruhn via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Marianthi Samouhou vs Roula Tasioula
The Rocks Of Martial Arts 2: ROMA 2, Kozani Stadium, Kozani, Greece

w Marianthi Samouhou / Armbar R1

(123lbs), 3×5. Marianthi Samouhou defeats Roula Tasioula via armbar at 1:43 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Carla Carvalho vs Dayane Mestrinha
Arena Fire Fight 3, Ginásio Esportes Pinguim, Anapolis, Goias, Brazil

Bout Cancelled

(146lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Jennifer Maia vs Priscila de Souza
Samurai FC 12, Espaço Vanilla, Curitiba, Parana, Brazil

w Jennifer Maia / TKO R1

(132lbs), 3×5. Jennifer Maia defeats Priscila de Souza via TKO in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Lili Sophie Riesinger vs Sylvia Nagel
We Love MMA 16, Barclaycard Arena, Hamburg, Germany

w Lili Sophie Riesinger / TKO R1

(134lbs), 2×5. Lili Sophie Riesinger defeats Sylvia Nagel via TKO in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Minna Grusander vs Iman Darabi
FNF 10, Kupittaan Urheiluhalli, Turku, Finland

w Minna Grusander / MD

(110lbs), 3×5. Minna Grusander defeats Iman Darabib via majority decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sammie Williams vs Tamra Keating
KOP 44, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States

w Tamra Keating / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Tamra Keating defeats Sammie Williams via TKO (Punches) at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stevana Shouvely vs Anne Okes
Elite Warrior Challenge 8: Cage of Rage, Salem Civic Center, Salem, Virginia, United States

w Stevana Shouvely / TKO R1

(185lbs), 3×3. Stevana Shouvely defeats Anne Okes via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:13 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gillian Robertson vs Lindsey VanZandt
Combat Night 52, The Landing, Jacksonville, Florida, United States

w Gillian Robertson† / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Gillian Robertson defeats Lindsey VanZandt via unanimous decision to win the vacant CN Atomweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Swain vs Amanda Siders
RISE Fighting 4, Ramada Inn, Montpelier, Ohio, United States

w Sarah Swain / TKO R1

(205lbs), 3×3. Sarah Swain defeats Amanda Siders via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:30 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Erin Michaels vs Mandy Downing
RISE Fighting 4, Ramada Inn, Montpelier, Ohio, United States

w Erin Michaels / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Erin Michaels defeats Mandy Downing via Rear-Naked Choke at 0:56 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Aurelia Cisneros vs Camille Doenges
KOP 44, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Felicia Binti Yunus vs Joanna Yap
Malaysian Invasion 3: Grand Finals, Putra Indoor Stadium, Kuala Lumpur, Malaysia

w Joanna Yap† / UD

Flyweight (125lbs), 5×3. Joanna Yap defeats Felicia Binti Yunus via unanimous decision to win the MIMMA Vacant Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amber Webster vs Kat Fortier
XCP: Rutland 5: MAXimum Contention, Holiday Inn, Rutland, Vermont, United States

w Kat Fortier / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Kat Fortier defeats Amber Webster via TKO at 1:52 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Adrianna Mazur vs Katarina Babisova
Spartan Fight 1, Hala MOSiR, Chorzów, Poland

w Adrianna Mazur / UD

(128lbs). Adrianna Mazur defeats Katarina Babisova via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Marina Zueva vs Ren Kailin
Dynamite Fight Night 29, Portugal

w Marina Zueva

Marina Zueva defeats Ren Kailin.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Ariana Santos vs Katia Pedrosa
Dynamite Fight Night 29, Portugal

w Katia Pedrosa / PTS

Katia Pedrosa defeats Ariana Santos via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Giada Nicosia vs Barbara Bontempi
Storm Fighting Night III, Corso Savona, 45, 10024 Moncalieri TO, Italy

w Barbara Bontempi / UD

5×2. Barbara Bontempi defeats Giada Nicosia via Unanimous Decision to win the Italian 51kg Title.

—————————————————————

 

Oct 11

Sunday

Boxing Flag
Timea Grof vs Dora Kerekes
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Timea Grof / PTS

Featherweight, 6×2. Timea Grof makes her debut and defeats Dora Kerekes via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Szilvia Szabados vs Tunde Berki
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Szilvia Szabados / PTS

Middleweight, 4×2. Tunde Berki makes her pro debut. Szilvia Szabados defeats Tunde Berki via points.

—————————————————————

MMA Flag
Ana Karla Morais vs Viviane Araujo
Fight K Águia 1, Estacionamento do Estádio Bezerrão, Gama, Federal District, Brazil

w Viviane Araujo / Heel Hook

Strawweight (115lbs), 3×5. Viviane Araujo defeats Ana Karla Morais via Heel Hook.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Kim Townsend vs Michelle Preston
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Kim Townsend / Points

Kim Townsend defeats Michelle Preston via Points to win the WMC Oceania title after 5 rounds.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Alicia Pestana vs Christina Jurjevic
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Alicia Pestana / Points

56kg. Alicia Pestana defeats Christina Jurjevic via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Chantel Green (Jones) vs Kaitlyn Vance
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Kaitlyn Vance / TKO R4

49kg. Kaitlyn Vance defeats Chantel Green (Jones) via TKO (Cut by Elbow) in Round 4 to win the WMC State title.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Nicola Callander vs Evie Nicolopolous
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Nicola Callander / Points

Nicola Callander defeats Evie Nicolopolous via Points.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Bec Rooney vs Jenna Harvey
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Jenna Harvey / Points

Jenna Harvey defeats Bec Rooney via Points.

—————————————————————

Muay Thai (Junior) Flag
Shannon Gardiner vs Jess Seerey
Epic 14: Tough, Perth, Western Australia, Australia

w Shannon Gardiner

Rematch. Shannon Gardiner defeats Jess Seerey.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Alessandra Fornari vs Laura Pileri
Smash Muay Thai: The Smash Selection, Rome, Italy

w Alessandra Fornari

59kg. Alessandra Fornari defeats Laura Pileri for the Italian National title.

—————————————————————

 

Oct 12

Monday

Boxing Flag
Jessica Belder vs Gabriella Mezei
Theater Carré, Amsterdam, Netherlands

w Jessica Belder† / TKO R4

Super Bantamweight, 10×2. Jessica Belder defeats Gabriella Mezei via TKO in round 4 to win the vacant Dutch super bantamweight title

—————————————————————

 

Oct 15

Thursday

Boxing Flag
Karina Hernandez vs Eloisa Martinez
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

w Karina Hernandez / UD

Bantamweight, 6×2. Karina Hernandez vs Eloisa Martinez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Valeria Perez vs Fernanda Diaz
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

w Valeria Perez / UD

Currently unknown weight, 4×2. Valeria Perez defeats Fernanda Diaz via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Vianey Ortega vs Esmeralda Torres
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

w Vianey Ortega / UD

Minimumweight, 4×2. Esmeralda Torres makes her pro debut. Vianey Ortega defeats Esmeralda Torres via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Mayra Mariano vs Dafne Sanchez
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

w Mayra Mariano / UD

Lightweight, 4×2. Mayra Mariano defeats Dafne Sanchez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Kairuan Montenegro vs Alejandra Diaz
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

w Kairuan Montenegro / UD

Light Flyweight, 6×2. Kairuan Montenegro defeats Alejandra Diaz via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Erica Scacchi vs Alexa Tarallo
Fight Lab 51, Coyote Joe’s, Charlotte, North Carolina, United States

w Alexa Tarallo / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Alexa Tarallo defeats Erica Scacchi via unanimous decision.

—————————————————————

 

Oct 16

Friday

Boxing Flag
Ana Arrazola vs Mary Martinez
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

d Draw

Light Flyweight, 0x2.  Ana Arrazola and Mary Martinez fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing Flag
Celeste Belem González vs Yesenia Tovar
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

d Draw

Currently unknown weight, 0x2. Celeste Belen Gonzalez and Yesenia Tovar fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing Flag
Soledad del Valle Frias vs Luna del Mar Torroba
Estadio José María Gatica, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

w Soledad del Valle Frias / SD

Flyweight, 10×2. Soledad del Valle Frias defeats Luna del Mar Torroba via split decision to win the Vacant Southamerican Flyweight Title

—————————————————————

Boxing Flag
Yohana Belen Alfonzo vs Angela Marciales
Estadio José María Gatica, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

w Yohana Belen Alfonzo† / UD

Lightweight, 10×2. Yohana Belen Alfonzo defeats Angela Marciales via unanimous decision to win the WBO World female lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Andrea Sanchez vs Maria Escoto
Club Gimnasia y Esgrima, Ituzaingo, Buenos Aires, Argentina

w Andrea Sanchez / TKO R3

Minimumweight, 4×2. Maria Escoto makes her pro debut. Andrea Sanchez defeats Maria Escoto via TKO at 0:42 of round 3.

—————————————————————

Boxing (Exhibition) Flag
Iwona Guzowska vs Ewa Kasprzyk
Boxing Night 11, Warsaw, Poland

d Draw

Strawweight (115lbs). Iwona Guzowska and Ewa Kasprzyk fought to a Draw (Unanimous).

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Bucher vs Skylar Thomas
Rumble on the Ridge 33, Snoqualmie Casino, Snoqualmie, Washington, United States

w Sarah Bucher / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Sarah Bucher defeats Skylar Thomas via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anna Dempster
 vs Kendra Bukovac
Rumble on the Ridge 33, Snoqualmie Casino, Snoqualmie, Washington, United States

w Anna Dempster / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Anna Dempster defeats Kendra Bukovac via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Annie DeCrescente vs Macy Chiasson
RMMA 35, New Orleans, Louisiana, United States

w Macy Chiasson† / RNC R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Macy Chiasson defeats Annie DeCrescente via Rear-Naked Choke to win the RMMA Featherweight Championship title

—————————————————————

 

Oct 17

Saturday

Boxing Flag
Diana Garcia
vs Altagracia Espinal
Coliseo Pedro Julio Nolasco, La Romana, Dominican Republic

w Diana Garcia / TKO R1

Currently unknown weight, 6×2. Diana Garcia defeats Altagracia Espinal via TKO at 1:07 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Mary McGee
vs DJ Morrison
Civic Center, Hammond, Indiana, USA

w Mary McGee / UD

Super Lightweight, 4×2. Mary McGee defeats DJ Morrison via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Yamila Esther Reynoso
 vs Daiana Garcia
Emilio Vicente Bunge, Buenos Aires, Argentina

w Yamila Esther Reynoso / TKO R5

Welterweight, 10×2. Yamila Esther Reynoso defeats Daiana Garcia via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing Flag
Carolina Arias
 vs Leidy Reyes
Estadio Edgardo Baltodano, Liberia, Guanacaste, Costa Rica

w Carolina Arias / KO R1

Featherweight, 6×2. Leidy Reyes makes her pro debut. Carolina Arias defeats Leidy Reyes via KO at 0:57 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Lourdes Juarez
 vs Rebeca Castro
Auditorio Benito Juárez, Veracruz, Veracruz, Mexico

w Lourdes Juarez / UD

Flyweight, 4×2. Lourdes Juarez defeats Rebeca Castro via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Pamela Treand vs Sandra Zekic
Salle de Fetes, Le Lignon, Switzerland

w Pamela Treand / TKO R3

Lightweight, 6×2. Pamela Treand defeats Sandra Zekic via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing Flag
Bukiwe Nonina vs Nathaline Bania
Mahikeng Civic Centre, Mafikeng, North-West, South Africa

Bout Cancelled

Bantamweight, 0x3.

—————————————————————

Boxing Flag
Aniya Seki vs Caroline Schroeder
DM-Arena, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany

w  Aniya Seki†† / UD

Bantamweight, 10×2. Aniya Seki defeats Caroline Schroeder via unanimous decision to win the Global Boxing Union Female World bantamweight title and Women’s International Boxing Federation World bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Justine Lallemand vs Anastasija Krupickaja
Salle polyvalent de mon idee, Auvillers-les-Forges, Ardennes, France

w  Justine Lallemand / TKO R1

Super Flyweight, 4×2. Justine Lallemand makes her pro debut and defeats Anastasija Krupickaja via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Hanna Gabriel vs Kali Reis
Estadio Edgardo Baltodano, Liberia, Guanacaste, Costa Rica

w  Hanna Gabriel† / UD

Super Welterweight, 10×2. Hanna Gabriel defeats Kali Reis via unanimous decision to win the WBO World female super welterweight title

—————————————————————

MMA Flag
Karine Silva vs Bruna Rosso
Aspera FC 25, Ginásio Casimiro, Curitibanos, Santa Catarina, Brazil

w  Karine Silva / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Karine Silva defeats Bruna Rosso via TKO (Elbows) at 3:28 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Danielle Taylor vs Calie Cutler
KOTC: Sinister Intentions, Hard Rock Hotel & Casino, Las Vegas, Nevada, United States

w  Danielle Taylor / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Danielle Taylor defeats Calie Cutler via TKO (Punches) at 1:58 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Ariane Lipski vs Paula Silva
Copa Striker’s House 55, Curitiba, Parana, Brazil

w  Ariane Lipski / TKO R1

(126lbs), 3×5. Ariane Lipski defeats Paula Silva via TKO at 1:04 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Anne Karoline vs Priscila Ferreira
Copa Striker’s House 55, Curitiba, Parana, Brazil

w  Anne Karoline / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Anne Karoline defeats Priscila Ferreira via split decision.

—————————————————————

MMA Flag
Satoko Shinashi vs Hee Da Choi
DEEP 73 Impact, Tokyo, Japan

w  Satoko Shinashi / RNC R2

(97lbs), 2×5. Satoko Shinashi defeats Hee Da Choi via Rear-Naked Choke at 2:30 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Andrea Lugo vs Stephanie Irurzo
Beat Down, Deportivo Agustin Milano, Toluca, State of Mexico, Mexico

w  Andrea Lugo / MD

Currently unknown weight, 3×5. Andrea Lugo defeats Stephanie Irurzo via majority decision.

—————————————————————

MMA Flag
Katarzyna Lubońska vs Irén Rácz
Gala Sportów Walki w Międzychodzie 6, Hala Widowiskowo-Sportowa, Międzychód, Poland

w  Katarzyna Lubońska / Armbar R1

(126lbs), 3×5. Katarzyna Lubońska defeats Irén Rácz via armbar at 2:04 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Samantha Diaz vs Chi Sheibley
KOTC: Title at the Torch, Lake of the Torches Casino Resort, Lac du Flambeau, Wisconsin, United States

w  Samantha Diaz / Armbar R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Samantha Diaz defeats Chi Sheibley via armbar at 0:59 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jakkie Ostman vs Melanie Wilson
Inner Strength MMA 2: Fight Night, St. Croix Turtle Lake Casino, Turtle Lake, Wisconsin

w  Melanie Wilson / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Melanie Wilson defeats Jakkie Ostman via TKO (Punches) at 2:20 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Erica Senia vs Rachel Holmes
Inner Strength MMA 2: Fight Night, St. Croix Turtle Lake Casino, Turtle Lake, Wisconsin

w  Rachel Holmes / TKO R3

Featherweight (145lbs), 3×3. Rachel Holmes defeats Erica Senia via TKO (Punches) at 1:58 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Allison Ainley vs Gemma Sheehan
Big Guns 17, Richland County Fair, Mansfield, Ohio, United States

w  Gemma Sheehan / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Gemma Sheehan defeats Allison Ainley via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Marisol Ruelas vs Shelby Hungness
XFO: Rocktown Showdown 25, Giovanni’s, Rockford, Illinois

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Pam Sorenson vs Nicole Brown
XFO: Rocktown Showdown 25, Giovanni’s, Rockford, Illinois

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Asha Lake vs Heaven Podgorski
XFO: Rocktown Showdown 25, Giovanni’s, Rockford, Illinois

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Missy Pontbriand vs Amanda Ginski
XFO: Rocktown Showdown 25, Giovanni’s, Rockford, Illinois

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Angel Keihl vs Miranda Kay Barber
WCFL 13: Vindication, Doubletree Tampa, Tampa, Florida, United States

w  Angel Keihl / UD

(175lbs), 3×3. Angel Keihl defeats Miranda Kay Barber via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cierra Kay Shelrud vs Nadeia Thiel
WCFL 13: Vindication, Doubletree Tampa, Tampa, Florida, United States

w  Nadeia Thiel / UD

(130lbs), 3×3. Nadeia Thiel defeats Cierra Kay Shelrud via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sarah Kleczka vs Nicole Ayers
WCFL 13: Vindication, Doubletree Tampa, Tampa, Florida, United States

w  Sarah Kleczka / Armbar R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Sarah Kleczka defeats Nicole Ayers via armbar at 2:18 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brittany Arterburn vs Shawna Ormsby
WCFL 13: Vindication, Doubletree Tampa, Tampa, Florida, United States

w Brittany Arterburn / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Brittany Arterburn defeats Shawna Ormsby via TKO (Body Kick) at 0:24 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tiffany Axton vs Deb Shipley
Shamrock FC: Brave, Four Seasons Hotels and Resorts, St. Louis, Missouri, United States

w Deb Shipley / TKO R1

Currently unknown weight, 3×3. Deb Shipley replaces Cassie Davis. Deb Shipley defeats Tiffany Axton via TKO (Punches) at 0:58 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Marye Dalton vs Royal Schirmer
Shamrock FC: Brave, Four Seasons Hotels and Resorts, St. Louis, Missouri, United States

w Marye Dalton / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Royal Schirmer replaces Michelle Ray. Marye Dalton defeats Royal Schirmer via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ameesha Bhudia vs Louise Hiller
Rise of Champions 1, Romford, England

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kimberly West vs Alejandra Betancourt
Turf Wars 28, Lexington Convention Center, Lexington, Kentucky, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Krystyna Iwanow vs Dominika Skołorzyńska
Grappler Night 3, Hala Sportowa ZSM nr 1, Mińsk Mazowiecki, Poland

w Dominika Skołorzyńska / MD

(128lbs), 3×3. Dominika Skołorzyńska defeats Krystyna Iwanow via majority decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Jessica Gladstone vs Tiffany Cass
Journey Fight Series XIII, Calgary, Alberta, Canada

w Jessica Gladstone / UD

5×3, 125 lbs. Jessica Gladstone defeats Tiffany Cass via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Kelsey Andries vs Isa Tidblad Keskikangas
Journey Fight Series XIII, Calgary, Alberta, Canada

w Kelsey Andries / TKO R2

5×3, 147 lbs. Kelsey Andries defeats Isa Keskikangas via TKO (Cut from Elbow) at 1:12 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Hilary Herman vs Caressa Kibler
Journey Fight Series XIII, Calgary, Alberta, Canada

w Hilary Herman / UD

5×2, 147 lbs. Hilary Herman defeats Caressa Kibler via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Stephanie Quigg vs Yumiko Kawano
Journey Fight Series XIII, Calgary, Alberta, Canada

w Yumiko Kawano / UD

5×2, 120 lbs. Yumiko Kawano defeats Stephanie Quigg via Unanimous Decision.

—————————————————————

 

Oct 18

Sunday

Boxing Flag
Timea Grof vs Julia Kiss
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w  Timea Grof / TKO R3

Featherweight, 4×2. Timea Grof defeats Julia Kiss via TKO in round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Kakau Costa vs Edivania Ailton
Shooto Brasil 58: BOPE, Centro de Educação Física e Desportos da Policia Militar do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w  Kakau Costa / UD

(116lbs), 3×5. Kakau Costa defeats Edivania Ailton via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Priscila de Souza† vs Luciana Pereira
Shooto Brasil 58: BOPE, Centro de Educação Física e Desportos da Policia Militar do Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w  Priscila de Souza† / TKO

(137lbs), 3×5. Priscila de Souza defeats Luciana Pereira via TKO (Punches) at 1:59 of round 2 to win the Shooto Brazil Bantamweight Championship title

—————————————————————

K1 Flag
Kayla Crowther vs Molly Mason
Stand & Deliver 2, Jersey, UK

5×1

—————————————————————

Muay Thai Flag
Vicky Church vs Hayley Jayne Battrick
Stand & Deliver 2, Jersey, UK

w Vicky Church / UD

C-Class, 5×1.5. Vicky Church defeats Hayley Jayne Battrick via unanimous decision. Fight of the Night winners.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Laura Williams vs Hannah Brady
Stand & Deliver 2, Jersey, UK

C-Class, 5×1. Laura Williams replaces an injured Stephanie Douglas.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Ilona Wijmans vs Salaysa van den Bos
World Fighting League: Unfinished Business, Hoofddorp, Netherlands

w Ilona Wijmans / Points

61kg 4-woman tournament Semi-Finals. Ilona Wijmans defeats Salaysa van den Bos via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sarah Debaieb vs Orinta van der Zee
World Fighting League: Unfinished Business, Hoofddorp, Netherlands

w Orinta van der Zee / Points

61kg 4-woman tournament Semi-Finals. Ilona Wijmans defeats Salaysa van den Bos via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Ilona Wijmans vs Orinta van der Zee
World Fighting League: Unfinished Business, Hoofddorp, Netherlands

w Ilona Wijmans / Points

61kg 4-woman tournament Final. Ilona Wijmans defeats Orinta van der Zee via Points.

—————————————————————

Muay Thai (Junior) Flag
Aine Ruth vs Shannon Hands
Stand & Deliver 2, Jersey, UK

5×1

—————————————————————

 

Oct 20

Tuesday

MMA Flag
May Ooi vs Weili Zhang
Rebel FC 4: Battle Royal Ascension, MasterCard Center, Beijing, China

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

 

Oct 22

Thursday

Boxing Flag
Zane Brige vs Jasmina Merdic
Halle Clemenceau, Grenoble, Isère, France

w Zane Brige / UD

Super Middleweight, 6×2. Zane Brige defeats Jasmina Merdic via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Olivia Gerula vs Carla Torres
Club Regent Casino & Event Centre, Winnipeg, Manitoba, Canada

w Olivia Gerula† / UD

Featherweight, 10×2. Olivia Gerula defeats Carla Torres via unanimous decision to win the Women’s International Boxing Association International featherweight title

—————————————————————

 

Oct 23

Friday

Boxing Flag
Mia St John vs Tammy Franks
Mayflower Renaissance Hotel , Washington, District of Columbia, USA

w Mia St John / UD

Currently unknown weight, 4×2. Mia St John defeats Tammy Franks via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
nthabiseng didi vs Portia Base
Nangoza Jebe Hall, Port Elizabeth, Eastern Cape, South Africa

w nthabiseng didi / TKO R4

Light Flyweight, 4×2. nthabiseng didi makes her pro debut and defeats Portia Base via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing Flag
Macarena Castillo vs Tania Hilt
Tigre, Buenos Aires, Argentina

w Macarena Castillo / KO R2

Flyweight, 4×2. Both athletes made their pro debut. Macarena Castillo defeats Tania Hilt via KO in round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Noemi Bosques vs Amarilis Adorno
A La Carte Event Pavilion, Tampa, Florida, USA

w Noemi Bosques / UD

Super Flyweight, 4×3. Noemi Bosques defeats Amarilis Adorno via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Virginia Noemi Carcamo vs Silvia Moreno
Mainque, Rio Negro, Argentina

Bout Cancelled

Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Laura Valdebenito vs Jorgelina Obregon
Mainque, Rio Negro, Argentina

w Laura Valdebenito / KO R2

Super Flyweight, 4×2. Jorgelina Obregon replaces Carolina Duran. Laura Valdebenito defeats Jorgelina Obregon via KO at 1:15 of round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Mayra Alejandra Gomez vs Daniela Asenjo
Mainque, Rio Negro, Argentina

w Mayra Alejandra Gomez† / UD

Bantamweight, 10×2. Mayra Alejandra Gomez defeats Daniela Asenjo via unanimous decision to win the vacant South American female bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Lina Kasweka vs Patience Master
Government Complex, Lusaka, Zambia

Bantamweight, 10×2. vacant Women’s International Boxing Association International bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Esther Phiri vs Julie Tshabalala
Government Complex, Lusaka, Zambia

Welterweight, 10×2. vacant interim Women’s International Boxing Association World welterweight title and vacant World Boxing Federation female welterweight title

—————————————————————

MMA Flag
Valeria Mejia vs Lindsay Garbatt
Hard Knocks 46, Markin Macphail Centre, Calgary, Alberta, Canada

w Lindsay Garbatt / TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Lindsay Garbatt defeats Valeria Mejia via TKO at 0:25 of round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Anastasia Yankova vs Chommanee Sor Taehiran
Fight Nights: Petersburg, Ice Palace, St. Petersburg, Russia

w Anastasia Yankova / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Anastasia Yankova defeats Chommanee Sor Taehiran via armbar at 2:31 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Julia Berezikova vs Rosy Duarte
Fight Nights: Petersburg, Ice Palace, St. Petersburg, Russia

w Julia Berezikova / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Julia Berezikova defeats Rosy Duarte via TKO (Punches and Knees) at 1:08 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brandi Narvaez vs Fatima Mallett
Rocks Xtreme MMA 19, Scottish Rite Theatre & Grand Ballroom, San Antonio, Texas, United States

w Brandi Narvaez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Brandi Narvaez defeats Fatima Mallett via TKO (Punches) at 1:09 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Crystal Donovan vs Raina Zoerb
OFC 108: Madness, The Mark, Elkhorn, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Jorina Baars vs Martina Jindrova
Lion Fight 25, Temecula, California, United States

w Jorina Baars / UD

66kg. Jorina Baars successfully defends her Lion Fight Welterweight World title by defeating Martina Jindrova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Lauren Rojas vs Kaitlin Young
Lion Fight 25, Temecula, California, United States

w Kaitlin Young / UD

Pro debut for Rojas. Kaitlin Young defeats Lauren Rojas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Susan Wallace vs Mariana Llamas (De Lira)
Lion Fight 25, Temecula, California, United States

w Mariana Llamas (De Lira) / UD

Mariana Llamas (De Lira) defeats Susan Wallace via Unanimous Decision.

—————————————————————

 

Oct 24

Saturday

Boxing Flag
Ploynapa Sakrungrueng vs Nongoum Or Supot
Rangsit International Stadium, Rangsit, Thailand

w Ploynapa Sakrungrueng / UD

Light Flyweight, 6×2. Nongoum Or Supot makes her pro debut. Ploynapa Sakrungrueng defeats Nongoum Or Supot via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Angelique Duchemin vs Jessica Sanchez
Gymnase Spinosi, Montpellier, Hérault, France

w Angelique Duchemin / PTS

Super Featherweight, 6×2. Angelique Duchemin defeats Jessica Sanchez via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Alicia Napoleon vs Kita Watkins
Paramount Theatre, Huntington, New York, USA

Bout Cancelled

Middleweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Linda Laura Lecca vs Carolina Alvarez
Coliseo Cerrado, Ica, Peru

nc No Contest

Super Flyweight, 10×2. This fight was deemed a No Contest because of an accidental clash of heads and the interim WBA World female super flyweight title was held by Linda Laura Lecca.

—————————————————————

Boxing Flag
Diana Mejia vs Alejandra Soto
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Bantamweight, 0x2. Alejandra Soto makes her pro debut.

—————————————————————

Boxing Flag
Jacqueline Mucio vs Yoali Ramirez
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Bantamweight, 0x2.

—————————————————————

Boxing Flag
Ana Reyes vs Lucia Hernandez
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Light Flyweight, 0x2.

—————————————————————

Boxing Flag
Sharon Morales vs Estefania Garcia
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Featherweight, 0x2. Sharon Morales makes her pro debut.

—————————————————————

Boxing Flag
Brenda Fernandez vs Noemi Yepez
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Light Flyweight, 0x2. Noemi Yepez makes her pro debut.

—————————————————————

Boxing Flag
Sonia Osorio vs Mariana Mucino
Deportiva Guelatao, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Light Flyweight, 0x2. Mariana Mucino makes her pro debut.

—————————————————————

Boxing††††† Flag
Cecilia Braekhus vs Ramona Kuehne
ESPRIT arena, Düsseldorf, Nordrhein-Westfalen, Germany

Welterweight, 10×2. WBC World female welterweight title, WBA World female welterweight title, IBF World female welterweight title, WBO World female welterweight title and International Boxing Organization World female welterweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Kelly Morgan vs Melinda Lazar
Oasis Leisure Centre, Swindon, Wiltshire, United Kingdom

w Kelly Morgan / PTS

Middleweight, 6×2. Melinda Lazar replaces Elene Sikmashvili. Kelly Morgan defeats Melinda Lazar via points.

—————————————————————

K1 Flag
Cindy Silvestre vs Yasemin Colak
Kings of Muay Thai 8, Luxembourg

60kg

—————————————————————

MMA Flag
Monique Bastos vs Jennifer Gonzalez
Jungle Fight 82, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Monique Bastos / Triangle Choke R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Monique Bastos defeats Jennifer Gonzalez via Triangle Choke at 3:40 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Amanda Lemos vs Carol Cunha
Jungle Fight 82, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Amanda Lemos† /  Guillotine R1

(134lbs), 3×5. Amanda Lemos defeats Carol Cunha via guillotine choke at 2:15 of round 1 to win the Jungle Fight Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Vicky Field vs Adele Chantelle
Combat Challenge North East 3, The Venue, Middlesbrough, England, United Kingdom

Bantamweight (135lbs).

—————————————————————

Kickboxing Flag
Rebecca Rice vs Melissa Boocock
Combat Challenge North East 3, The Venue, Middlesbrough, England, United Kingdom

Featherweight (145lbs).

—————————————————————

MMA Flag
Nayara Hemily vs Kakau Costa
NCE 2, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w Nayara Hemily / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Nayara Hemily defeats Kakau Costa via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Paula Baack vs Lohana Bahiense
NCE 2, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w Paula Baack / RNC R3

(126lbs), 3×5. Paula Baack defeats Lohana Bahiense via Rear-Naked Choke at 4:41 of round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Thaty Bergamaschi vs Ana Beatriz Melo
NCE 2, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w Thaty Bergamaschi / TKO R2

(106lbs), 3×5. Thaty Bergamaschi defeats Ana Beatriz Melo via TKO (Punches) at 4:41 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Griet Eeckhout vs Mona Ftouhi
Octagon Fighting Club 13, Kik Center, Mons, Belgium

Bout Cancelled

(126lbs), 2×5.

—————————————————————

MMA Flag
Martyna Czech vs Paulina Borkowska
IFN 1: Let’s Begin, Hala Sportowa “Częstochowa”, Częstochowa, Poland

Bout Cancelled

(142lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Sylwia Juśkiewicz vs Klaudia Pawicka
IFN 1: Let’s Begin, Hala Sportowa “Częstochowa”, Częstochowa, Poland

w Sylwia Juśkiewicz / TKO R2

(121lbs), 3×5. Klaudia Pawicka replaces Natalia Glemba. Sylwia Juśkiewicz defeats Klaudia Pawicka via TKO (Punches) at 2:50 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Zaira Dyshekova vs Eeva Siiskonen
Absolute Championship Berkut 24: Grand Prix Berkut 2015 Finals, Sports Palace Dynamo, Moscow, Russia

w Eeva Siiskonen / MD

(137lbs), 3×5. Eeva Siiskonen defeats Zaira Dyshekova via majority decision.

—————————————————————

MMA Flag
Judith Ruis vs Katharina Lehner
Young Blood Night Vol. 5: Back 2 The Roots, Regensburg, Germany

w Judith Ruis† / Disqualification

Featherweight (145lbs), 5×5. Judith Ruis defeats Katharina Lehner via Disqualification to win the YBN Vacant Featherweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Vanessa Rico vs Paulina Ioannidou
Young Blood Night Vol. 5: Back 2 The Roots, Regensburg, Germany

Bout Cancelled

(106lbs), 5×5. YBN Vacant Atomweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Charmaine Tweet vs Anna Barone
Prestige FC 1: Atonement, Crescent Point Place, Weyburn, Saskatchewan, Canada

w Charmaine Tweet / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Anna Barone replaces Bobbi-Jo Dalziel. Charmaine Tweet defeats Anna Barone via TKO (Injury) at 3:41 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Aisling Daly vs Ericka Almeida
UFC Fight Night 76: Holohan vs. Smolka , 3Arena, Dublin, Ireland

w Aisling Daly / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Aisling Daly defeats Ericka Almeida via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sara Louis Kirchner vs Jessica Phillips
RITC 180, Gila River Arena, Glendale, Arizona, United States

w Sara Louis Kirchner / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Sara Louis Kirchner defeats Jessica Phillips via TKO (Referee Stoppage) at 2:09 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Mercedes Timmerman vs Gina Tallarico
GOTC MMA 19, Syria Shrine, Cheswick, Pennsylvania, United States

w Mercedes Timmerman / UD

(160lbs), 3×3. Mercedes Timmerman defeats Gina Tallarico via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Asia Pettit vs Melissa Stringer
Off The Chain MMA 10, Metroplex, Little Rock, Arkansas

w Asia Pettit / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Asia Pettit defeats Melissa Stringer via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bianca Garcia vs Tenika Waldroup
Texas Clash Bash 2, Richard M. Borchard Regional Fairgrounds, Robstown, Texas, United States

w Tenika Waldroup / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Tenika Waldroup defeats Bianca Garcia via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tyisha Washington vs Hannah Wiemann
Knockout MMA: Halloween Havoc, Next Level Sports Complex, Garden Grove, California, United States

w Hannah Wiemann / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×2. Hannah Wiemann defeats Tyisha Washington via TKO at 1:45 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Janna Piper vs Brittany Simms
Budofights 13: Budofrights, The Domino Room, Bend, Oregon, United States

w Brittany Simms† / KO R1

Strawweight (115lbs), 5×3. Brittany Simms defeats Janna Piper via KO at 0:15 of round 1 to win the BF Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Mareesa Garcia vs Mercedes Rios
Premier Fight Series: Amateur Edition 3, Midland Center, Midland, Texas, United States

w Mareesa Garcia / TKO R3

Atomweight (105lbs), 3×3. Mareesa Garcia defeats Mercedes Rios via TKO at 1:56 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amiee Masters vs Kala Sheehan
KOTC: Harvest of Champions, WinnaVegas Casino, Sloan, Iowa, United States

w Amiee Masters / UD

(120lbs), 3×3. Amiee Masters defeats Kala Sheehan via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ashley Kramer vs Erin Michaels
Warrior Nation Fight Series 33, Marion County Fairgrounds, Marion, Ohio, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shana Thalheimer vs Stacy Young
TNT Fight Series: Explosion, Rainbow Rink, North Tonawanda, New York, United States

w Stacy Young / SD

(140lbs), 3×3. Stacy Young defeats Shana Thalheimer via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Caitlin Giessen vs Miranda Parson
Legion Combat 21: Relentless, Scottsbluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jen Bacon vs Cheri Muraski
Legion Combat 21: Relentless, Scottsbluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States

Flyweight (125lbs), 5×3. LCS Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shaena Cox vs Brooke Stamm
MFL 39, Century Center, South Bend, Indiana, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tasha Miller vs Veronica Weaver
MFL 39, Century Center, South Bend, Indiana, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kara Marie Vislosky vs Maria Clarke
MFL 39, Century Center, South Bend, Indiana, United States

w Kara Marie Vislosky / UD

Flyweight (125lbs), 3×3.Kara Marie Vislosky defeats Maria Clarke via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kara Marie Vislosky vs Maria Clarke
MFL 39, Century Center, South Bend, Indiana, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jennifer Clausius vs Jennifer Polisano
Absolute Action 44, BB&T Arena, Highland Heights, Kentucky, United States

w Jennifer Clausius / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jennifer Clausius defeats Jennifer Polisano via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Melissa Parker vs Chelsea Howard
SCL 45: Turn on the Lights, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

w Melissa Parker / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Melissa Parker defeats Chelsea Howard via TKO (Retirement) at 3:00 of round 1.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Jennifer Colomb vs Julie Burton
Kings of Muay Thai 8, Luxembourg

63.5kg

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Ariana Gomez vs Chelsea Elexis Van
WCK Muay Thai: Cali 11 Bad to the Bone, Inglewood, California, United States

w Ariana Gomez / UD

108 lbs. Ariana Gomez defeats Chelsea Elexis Van via Unanimous Decision after 5 rounds for IAMTF title.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Janet Todd vs Krystal Khorge
WCK Muay Thai: Cali 11 Bad to the Bone, Inglewood, California, United States

w Janet Todd / UD

115 lbs. Janet Todd defeats Krystal Khorge via Unanimous Decision after 5 rounds for IAMTF title.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur) Flag
Natalie Morgan vs Venus Smith
WCK Muay Thai: Cali 11 Bad to the Bone, Inglewood, California, United States

w Natalie Morgan / TKO R5

112 lbs. Natalie Morgan defeats Venus Smith via TKO in round 5 to win the IKF Atomweight World title.

—————————————————————

 

Oct 25

Sunday

Boxing Flag
Thaymara Mejias vs Yennimar Rodriguez
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Minimumweight, 4×2. Both athletes made their pro debut.

—————————————————————

 

Oct 26

Monday

Boxing Flag
Lela Terashvili vs Nino Gulukhia
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia

w Lela Terashvili / UD

Super Featherweight, 4×2. Lela Terashvili defeats Nino Gulukhia via unanimous decision

—————————————————————

 

Oct 27

Tuesday

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Timea Grof
City Hall, Šturovo, Slovakia

w Erika Kalderas / TKO R1

Featherweight, 8×2. Erika Kalderas defeats Timea Grof via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Tunde Berki vs Eva Kolos
City Hall, Šturovo, Slovakia

w Tunde Berki / UD

Super Welterweight, 6×2. Tunde Berki defeats Eva Kolos via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Szilvia Szabados vs Bernadett Czegeledi
City Hall, Šturovo, Slovakia

w Szilvia Szabados / UD

Super Welterweight, 4×2. Bernadett Czegeledi makes her pro debut. Szilvia Szabados defeats Bernadett Czegeledi via unanimous decision.

—————————————————————

 

Oct 28

Wednesday

Boxing Flag
Samson Tor Buamas vs Marcela Soto
Rama IX Chalermprakiat Park, Phrae, Thailand

w Samson Tor Buamas† / TKO R9

Minimumweight, 10×2. Samson Tor Buamas defeats Marcela Soto via TKO in round 9 to win the Women’s International Boxing Association World minimumweight title.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Anissa Meksen vs Xu Zhurong
Kunlun Fights 32, Hong Kong

w Anissa Meksen / Decision

52kg, 4-woman Strawweight tournament Semi-Final. Anissa Meksen defeats Xu Zhurong via decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Isis Verbeek vs E Meidie
Kunlun Fights 32, Hong Kong

w E Meidie / Decision

 52kg, 4-woman Strawweight tournament Semi-Final. E Meidie defeats Isis Verbeek via decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Anissa Meksen vs E Meidie
Kunlun Fights 32, Hong Kong

w E Meidie† / Decision

52kg, 4-woman Strawweight tournament Final. E Meidie defeats Anissa Meksen via Decision after 2 extra rounds (R3+2).

—————————————————————

Kickboxing Flag
Wang Kehan vs Michaela Michl
Kunlun Fights 32, Hong Kong

w Wang Kehan

60kg, Wang Kehan defeats Michaela Michl.

—————————————————————

 

Oct 29

Thursday

Boxing Flag
Yaditza Perez vs Jesica Espinal
Hotel RIU, Panama City, Panama

w Yaditza Perez† / UD

Flyweight, 8×2. Yaditza Perez defeats Jesica Espinal via unanimous decision to win the vacant WBC Latino female flyweight title.

—————————————————————

Boxing Flag
Alicia Ashley vs Christina McMahon
Aviator Sports Complex, Brooklyn, New York, USA

w Alicia Ashley† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Alicia Ashley defeats Christina McMahon via unanimous decision to win the vacant WBC World female super bantamweight title

—————————————————————

 

Oct 30

Friday

Boxing Flag
Macarena Castillo vs Natalia Palaveccino
Tigre, Buenos Aires, Argentina

w Macarena Castillo / KO R1

Flyweight, 4×2. Natalia Palaveccino makes her pro debut. Macarena Castillo defeats Natalia Palaveccino via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Nampetch Kwanjaisrikod vs Krataikao Sithpathum
Sawan Vegas Hotel, Suwannakhet, Laos

w Nampetch Kwanjaisrikod / TKO R6

Light Flyweight, 6×2. Krataikao Sithpathum makes her pro debut. Nampetch Kwanjaisrikod defeats Krataikao Sithpathum via TKO in round 6.

—————————————————————

Boxing Flag
Justine Lallemand vs Claudia Ferenczi
Coliseum, Amiens, Somme, France

w Justine Lallemand / PTS

Flyweight, 4×2. Justine Lallemand defeats Claudia Ferenczi via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Ashley Brace vs Bojana Libiszewska
Newport Centre, Newport, Wales, United Kingdom

w Ashley Brace / PTS

Bantamweight, 4×2. Ashley Brace makes her pro debut. Ashley Brace defeats Bojana Libiszewska via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Aleksandra Magdziak Lopes vs Andria Wawro
Memorial Hall, Melrose, Massachusetts, USA

w Aleksandra Magdziak Lopes / UD

Super Welterweight, 6×2. Andria Wawro makes her pro debut. Aleksandra Magdziak Lopes defeats Andria Wawro via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Xenia Jorneac vs Maribel De Sousa
Unterschleißheim, Bayern, Germany

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

 

Oct 31

Saturday

Boxing Flag
Alicia Melina Kummer vs Derya Saki
Universum Gym, Lohbruegge, Hamburg, Germany

w Derya Saki / UD

Lightweight, 10×2. Derya Saki defeats Alicia Melina Kummer  via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Edit Kiss vs Anita Hortobagyi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Edit Kiss / UD

Super Bantamweight, 6×2.  Edit Kiss makes her pro debut and defeats Anita Hortobagyi via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Dorina Kapler vs Diana Kulinova
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Diana Kulinova / UD

Super Featherweight, 4×2. Diana Kulinova makes her pro debut and defeats Dorina Kapler via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Latondria Jones vs Conswella Lucas
NRG Arena, Houston, Texas, USA

w Latondria Jones / KO R2

Super Welterweight, 4×2. Latondria Jones makes her pro debut and defeats Conswella Lucas via KO at 1:58 of round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Lucia Osegueda vs Jasmine Clarkson
NRG Arena, Houston, Texas, USA

w Lucia Osegueda / PTS

Lightweight, 4×2. Lucia Osegueda defeats Jasmine Clarkson via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Allison Edwards vs Kathryn Talley
NRG Arena, Houston, Texas, USA

w Allison Edwards / TKO R2

Lightweight, 4×2. Both athletes made their pro debut. Allison Edwards defeats Kathryn Talley via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Jacky Calvo vs Maria Goreti
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Flyweight, 6×2. Maria Goreti makes her pro debut.

—————————————————————

Boxing Flag
Maria Semertzoglou vs Jasmina Nadj
Fighters Athanasopoulos Arena, Piraeus, Greece

w Maria Semertzoglou† / UD

Super Featherweight, 10×2. Maria Semertzoglou defeats Jasmina Nadj via unanimous decision to win the vacant World Boxing Foundation female super featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Dina Thorslund vs Danuta Kruczek
Universum Gym, Lohbruegge, Hamburg, Germany

w Dina Thorslund / TKO R1

Super Featherweight, 4×2. Dina Thorslund defeats Danuta Kruczek via TKO at 0:27 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Megan Ouvrard vs Jovana Trifunjagic
L’acclameur, Niort, Deux-Sèvres, France

Bout Cancelled

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Dina Thorslund vs Fatuma Zarika
Arena Midt, Kjellerup, Denmark

Bout Cancelled

Super Bantamweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Julie Livet vs Vicky Neale
Rumours International, Toowoomba, Queensland, Australia

w Julie Livet / MD

Currently unknown weight, 3×2. Vicky Neale makes her pro debut. Julie Livet defeats Vicky Neale via majority decision.

—————————————————————

MMA Flag
Denise Kielholtz vs Juliete de Souza Silva
Torarica Summer Fights 1, Suriname

w Juliete de Souza Silva / Armbar

MMA debut for Kickboxer Kielholtz. Juliete de Souza Silva defeats Denise Kielholtz via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Mara Romero Borella vs Jin Tang
Kunlun Fight 33, Changde, China

w Jin Tang / TKO R1

(128lbs), 3×3. Jin Tang defeats Mara Romero Borella via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Jaqueline Santana vs Wellen Taynara
Jump Fight Show 1, Ophera, Brusque, Santa Catarina, Brazil

(123lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Taila Santos vs Marta Souza
Jump Fight Show 1, Ophera, Brusque, Santa Catarina, Brazil

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Katlyn Chookagian vs Sijara Eubanks
CFFC 52: Horcher vs. Regman, Borgata Hotel Casino & Spa, Atlantic City, New Jersey, United States

w Katlyn Chookagian / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Katlyn Chookagian defeats Sijara Eubanks via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jayme Hinshaw vs Jasmyne Romero
KOTC: Thunder, Socorro Entertainment Center, Socorro, Texas, United States

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cynthia Arceo vs Jessica Ertl
KOTC: Thunder, Socorro Entertainment Center, Socorro, Texas, United States

Strawweight (115lbs), 5×3. KOTC Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kathya Alvarenga vs Katherine Mendoza
NFC 23: Rivera vs. Erazo 2, Hotel Las Mercedes, Managua, Nicaragua

Bout Cancelled

(110lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Michelle Preston vs Kristan Armstrong
King in the Ring, Auckland, New Zealand

w Michelle Preston

Michelle Preston defeats Kristan Armstrong.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Yolanda Schmidt vs Rozi Komlos
Real Hero, Sydney, Australia

w Yolanda Schmidt

Yolanda Schmidt defeats Rozi Komlos

—————————————————————

Muay Thai Flag
Leonie Macks vs Miriam Sabot
Real Hero, Sydney, Australia

w Leonie Macks / Decision

Leonie Macks defeats Miriam Sabot via Decision.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Valentina Shevchenko vs Cong Wang
Kunlun Fight 33, Changde, Hunan, China

w Cong Wang† / UD

3×3, 135 lbs. Cong Wang defeats Valentina Shevchenko via Unanimous Decision to win the Kunlun World title.

—————————————————————

 

 

October Female Fight Fixtures and Results 2015

<< Prev Month Next Month >>

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
October Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 75 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Barb Honchak
Invicta FC 9 and Invicta FC 10 dates announced for 2014
Venus Smith
Venus Smith Muay Thai
Fight Week
Fight Week: January 12th 2015
Hatice Ozyurt
Hatice Ozyurt talks MMA
Baars vs Van Gestel cancelled over contract disagreement
Baars vs Van Gestel cancelled over contract disagreement
Lauren Huxley “I will dominate and win”
Lauren Huxley “I will dominate and win”
NCWB1 – An interview with Brenda Gonzales
NCWB1 – An interview with Brenda Gonzales
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Marion Reneau
Monthly Most Viewed January 2015
Marcela Soto
6000th Profile Milestone!
Fredia Gibbs
Monthly Most Viewed May 2016
Female Fighters Unite Outcome
Female Fighters Unite Outcome
Valérie Létourneau
The 15 New Invicta Signees – Pt.3
Awakening WMMA Awards 2014
Awakening WMMA Awards 2014
October Female Fight Fixtures and Results
October Female Fight Fixtures and Results
Alexis Rufus (Pt.2) “I always go in to win”
Alexis Rufus (Pt.2) “I always go in to win”
Macy Chiasson
Macy Chiasson Interview, Amateur Fighter of the Year 2015
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2015 in the world. 256 fights / 26 countries

  2. The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2015 in the world. 235 fights / 22 countries