Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

October Female Fight Fixtures and Results 2014

by Rew MitchellPosted on 1

Fixtures & Results

October
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2014 in the world.
143 fights / 29 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we're sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Oct 1 (Wed)
Flag Muay Thai Natasha Sky (AUS) vs Moddang (THA) Thailand wSky / PTS
Natasha Sky defeats Moddang via points
Oct 2 (Thu)
Flag MMA Naomi Staller (DEU) vs Cinja Kiefer (DEU) German Cagefight Championship 1, DEU wStaller / TKO R1
Bantamweight (134 lbs), Preliminary Card. Naomi Staller defeats Cinja Kiefer via TKO in R1.
Flag MMA Danielle Taylor (USA) vs Maria Andaverde (USA) KOTC: Battle for the Belt, CA, USA wTaylor / UD
Flyweight (125 lbs). Danielle Taylor defeats Maria Andaverde via Unanimous Decision.
Flag MMA Ketlen Vieira (BRA) vs Juliana Leite (BRA) Circuito de Lutas Fight Night 4, Brazil wVieira / TKO R2
Featherweight (145 lbs). Ketlen Vieira defeats Juliana Leite via TKO at 1:36 of R2
Flag Muay Thai Ielö Page (FRA) vs Julia Irmen (DEU)† Munich, Germany wIrmen† / PTS
(-60kg) Full Contact Rules. World Title. Julia Irmen successfully defends her WKU World Title against Ielo Page via points.
Oct 3 (Fri)
Flag Boxing Alicia Melina Kummer (DEU) vs Zuzana Schmiedova (CZE) Müggelspreehalle, Hangelsberg, DEU wKummer / TKO R1
Alicia Melina Kummer defeats Zuzana Schmiedova via TKO at 1:40 of R1
Flag Boxing Karen Elizabeth Carabajal (ARG) vs Maria Soledad Capriolo (ARG) Club Atlético Defensores Unidos, Zarate, ARG wCarabajal / UD
Featherweight 6R. Karen Elizabeth Carabajal defeats Maria Soledad Capriolo via Unanimous Decision.
Flag Boxing Ivana Coleman (USA) vs Noemi Bosques (USA) A La Carte Event Pavilion, Tampa, Florida, USA wBosques / UD
Flyweight, 6x2. Noemi Bosques defeats Ivana Coleman via unanimous decision
Flag Boxing Diana Fernandez (MEX) vs Susana Uribe (MEX) Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico wFernandez / UD
Super Flyweight, 6x2. Diana Fernandez defeats Susana Uribe via unanimous decision
Flag Boxing Karina Fernandez (MEX) vs Yoatzin Alejandra Meraz De'Luna (MEX) Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico w Majority Draw
Super Flyweight. Karina Fernandez and Yoatzin Alejandra Meraz De'Luna fight to a majority draw
Flag Boxing Angelica Rascon (MEX) vs Karla Ivette Valenzuela Garcia (MEX) Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico wRascon / UD
Super Bantamweight, 4x2. Angelica Rascon defeats Karla Ivette Valenzuela Garcia via unanimous decision
Flag MMA Nicdali Rivera-Calanoc (USA) vs Jen Aniano (USA) BGMMA 5: ONE, OK, USA wBout cancelled
Atomweight (105 lbs)
Flag MMA (Amateur) Jamie Herrington (CAN) vs Robin Combs (CAN) Fivestar FL 13: Vindicated, B.C., CAN wHerrington / ATC R3
Bantamweight (135 lbs), 3x3. Combs replaces Bethany Sturm (CAN). Jamie Herrington defeats Robin Combs via Arm-Triangle Choke in R3.
Flag MMA (Amateur) Kayla Matton (CAN) vs Coralie Dixon (CAN) Hard Knocks 38, Calgary, AB, CAN wBout cancelled
Catchweight (110 lbs)
Oct 4 (Sat)
Flag Boxing Ericka Rousseau (FRA) vs Wendy Gervois (FRA) Salle Landry, Royan, Charente-Maritime, FRA wRousseau / UD
8x2. Ericka Rousseau defeats Wendy Gervois via unanimous decision
Flag Boxing Pasa Malagic (HRV) vs Borislava Goranova (BLR) St. Jakob Halle, Basel, Switzerland wMalagic / UD
Lightweight, 6x2. Pasa Malagic defeats Borislava Goranova via unanimous decision
Flag Boxing Nataly Delgado (PAN) vs Maria Milano (VEN) Gimnasio Municipal, 24 de Diciembre, PAN w Majority Draw
Light Flyweight, 4x2. Nataly Delgado and Maria Milano fight to a majority draw.
Flag Boxing Monica Lovato (USA) vs Kristen Montano (USA) Buffalo Thunder Casino, Pojoaque, NM, USA wLovato / TKO R1
Super Bantamweight, 4x2. Monica Lovato defeats Kristen Montano via TKO at 0:52 of R1
Flag K1 Melania Sorroche (ESP) vs Mari Curriki (ESP) Barcelona, Spain w Draw
-54kg, 3x3. Sorroche replaced Iman Ghbalou Chairi. Melania Sorroche and Mari Curriki fight to a draw.
Flag K1 Desiree Aranda (ESP) vs Iris Alejandro (ESP) Barcelona, Spain wAranda
-56.5kg, 4x2. Desiree Aranda defeats Iris Alejandro
Flag K1 (Amateur) Regina Anastasiyenko (FIN) vs Valentina Barbaliscia (ITA) Barcelona, Spain w Draw
-61kg, 3x2. Regina Anastasiyenko vs Valentina Barbaliscia fight to a draw.
Flag K1 Amel Dehby (FRA) vs Marisa Pires (POR) France wDehby / PTS
WKN/GBC K1, 3x3 60kg. Amel Dehby comes out of retirement and defeats Marisa Pires via points
Flag MMA Kanna Asakura (JPN) vs Naomi Okaki (JPN) Vale Tudo, Tokyo, Japan wAsakura / UD
(105 lbs) Kanna Asakura defeats Naomi Okaki via unanimous decision
Flag MMA Graziele Ricotta (BRA) vs Tabatha Ricci (BRA) BRFC 4, Ribeirao Preto, Sao Paulo, BRA wRicci / UD
Estimated to be at Bantamweight (135 lbs). Ricotta replaces Edlaine Godoy. Tabatha Ricci defeats Graziele Ricotta via unanimous decision
Flag MMA Marta Souza (BRA) vs Natali Alves (BRA) Metanoia Fight Combat  BRA wSouza / TKO R1
Bantamweight (135 lbs) Marta Souza defeats Natally Alves via TKO at 0:40 of R1
Flag MMA Colleen Schneider (USA) vs Brenda Gonzales (USA) Super Fight League 35, Tacoma, Washington, USA wSchneider† / UD
Co-main event, vacant bantamweight title. Colleen Schneider defeats Brenda Gonzales via Unanimous Decision after 5 rounds.
Flag MMA Hadley Griffith (USA) vs Cheryl Chan (USA) Super Fight League 35, Tacoma, Washington, USA wChan / RNC R3
Catchweight (120 lbs), 3x5. Cheryl Chan defeats Hadley Griffith via Rear-Naked Choke in R3
Flag MMA Ashleigh Heustis (USA) vs Shannon Gunville (USA) Magic City Mayhem 4, ND, USA wBout cancelled
Catchweight (130 lbs)
Flag MMA Mary Charbonneau (USA) vs Raquel Leeper (USA) Magic City Mayhem 4, ND, USA wBout cancelled
Catchweight (150 lbs)
Flag MMA Gabby Holloway (USA) vs Marciea Allen (USA) KOTC: Diversion, IA, USA wBout cancelled
Bantamweight (135 lbs)
Flag MMA Rachel Kemker (USA) vs Heather George (USA) SteelFist Fight Night 28: Intensity, UT, USA wBout cancelled
Catchweight (190 lbs). Bout cancelled due to Kemker not being medically cleared.
Flag MMA (Amateur) Alie Garcia (USA) vs Brianna Wilding (USA) SteelFist Fight Night 28: Intensity, UT, USA wGarcia / TKO R2
Catchweight (120 lbs), 3x3. Alie Garcia defeats Brianna Wilding via TKO in R2.
Flag MMA (Amateur) Kilistina Makihele (TON) vs Heather Martin (USA) SteelFist Fight Night 28: Intensity, UT, USA wMakihele / TKO R1
Catchweight (160 lbs), 3x3. Kilistina Makihele defeats Heather Martin via TKO in R1.
Flag MMA (Amateur) Amanda Nold (USA) vs Nicole Upshaw (USA) Cage Wars 19, CO, USA wUpshaw† / TKO R1
Vacant Bantamweight (135 lbs) Title fight, 5x3. Nicole Upshaw defeats Amanda Nold via TKO at 2:02 of R1
Flag MMA (Amateur) Jessica Dinch (USA) vs Meghan Joyce (USA) NAAFS: Rock N Rumble 8, Canton, Ohio, USA wJoyce / UD
Strawweight (115 lbs), 3x3. Meghan Joyce defeats Jessica Dinch via Unanimous Decision.
Flag MMA (Amateur) Lauren Braccia (USA) vs Sadee Monserrate Williams (USA) Dead Serious 12, NJ, USA wBout cancelled
Estimated to be Strawweight, 3x3
Flag Muay Thai Sindy Maricic (AUS) vs Carleigh Crawford (AUS) Australia wCrawford
Carleigh Crawford defeats Sindy Maricic
Flag Muay Thai Laura Prouse (ENG) vs Anne Line (NOR) Oslo, Norway wLine / Decision
C Class, 54kg, 3x3. Anne Line defeats Laura Prouse via Decision
Flag Muay Thai Claire Haigh (ENG) vs Julia Symannek (DEU) Kings of Muay Thai 6, Luxembourg wBout cancelled
Estimated to be around 63.5kg. Cancelled due to a weight discrepancy not being resolved between the teams.
Flag Muay Thai Mellony Geugjes (NLD) vs Dilara Yildiz (TUR) Merseburg, Germany wGeugjes / UD
54kg, 3x3. Mellony Geugjes defeats Dilara Yildiz via unanimous decision
Oct 5 (Sun)
Flag Muay Thai Valentina Shevchenko (PER)† vs Chali Bassinah (FRA) Kunlun Fight 11, Macau, China wShevchenko
60kg, 3x3. Valentina Shevchenko successfully defends her Legend of Mulan Title against Chali Bassinah
Flag Muay Thai Rika Thongkraisaen (JPN) vs Tanyakorn Sor Tammajak (THA) Japan w Draw
50kg. Rika Thongkraisaen and Tanyakorn Sor Tammachak fight to a draw.
Flag Muay Thai Nanba Kumi (JPN) vs Kim Min-Ji (KOR) Unknown location  w Draw
51kg. Nanba Kumi and Kim Min-Ji fight to a draw.
Oct 6 (Mon)
Flag MMA Cristina Stanciu (ROM) vs Gabriela Iacob (ROM) Romanian XF 13: Fight Night in Moldova! wStanciu / TKO
Cristina Stanciu defeats Gabriela Iacob via TKO at 0:33 of R1
Oct 9 (Thu)
Flag Muay Thai Mónica Brenes (CRI) vs Pawkeaw (THA) Thailand wBrenes / TKO R4
Unknown weight. A comeback fight in which Mónica Brenes defeats Pawkeaw via TKO in R4, after a 3 year break.
Oct 10 (Fri)
Flag Boxing Yohana Alejandra Mora (ARG) vs Jorgelina Obregon (ARG) Polideportivo Municipal, La Pampa, ARG wMora / KO R3
Super Flyweight, 6x2. Yohana Alejandra Mora defeats Jorgelina Obregon via KO in R3
Flag MMA Beckie Gullet (USA) vs Jocelyn Jones-Lybarger (USA) RFA 19: Collier vs. Checco, MN, USA wJones-Lybarger / SD
Strawweight (115 lbs), 3x5. Jocelyn Jones-Lybarger defeats Beckie Gullet via split decision.
Flag MMA Raquel Magdaleno (USA) vs Cassie Rodish (USA) RFA 19: Collier vs. Checco, MN, USA wRodish / RNC R1
Atomweight (105 lbs), 3x5.  Cassie Rodish defeats Raquel Magdaleno via Rear-Naked Choke at 4:50 of R1
Flag MMA (Amateur) Chelsi Westdorp (USA) vs Kelsy Johnson (USA) RFA 19: Collier vs. Checco, MN, USA wWestdorp / UD
Strawweight (115 lbs), 3x3.  Chelsi Westdorp defeats Kelsy Johnson via unanimous decision.
Flag MMA Melanie LaCroix (USA) vs Christina Marks (USA) Badbeat 13, Commerce, CA, USA wMarks / UD
Bantamweight (135 lbs), 3x3.  Christina Marks defeats Melanie LaCroix via unanimous decision.
Flag MMA Misha Nassiri (USA) vs Alyssa Garcia (USA) Badbeat 13, Commerce, CA, USA wGarcia / Armbar R2
Catchweight (110 lbs), 3x3. Alyssa Garcia defeats Misha Nassiri via armbar at 2:04 of R2
Flag MMA Maria Rios (USA) vs Ashley Yoder (USA) Badbeat 13, Commerce, CA, USA wRios / UD
Strawweight (115 lbs), 3x3. Maria Rios defeats Ashley Yoder via unanimous decision.
Oct 11 (Sat)
Flag Boxing Csilla Nemedi (HUN) vs Jasmina Nadj (SRB) Lurdy Shopping House, Budapest, HUN wNemedi† / UD
Bantamweight, 10x2. Csilla Nemedi defeats Jasmina Nadj via unanimous decision and becomes the WBF Bantamweight Champion
Flag Boxing Elvira Alberti (DEU) vs Caroline Thea Andre (LUX) Lurdy Shopping House, Budapest, HUN wAlberti / UD
Super Lightweight, 4x2. Elvira Alberti defeats Caroline Thea Andre via unanimous decision
Flag Boxing Alejandra Jimenez (MEX) vs Claudia Ramirez (MEX) Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, MEX wJiminez / TKO R3
Light Heavyweight, 4x2. Alejandra Jimenez defeats Claudia Ramirez via TKO at 0:19 of R3
Flag Boxing Diana Ayala (COL) vs Angie Barca (COL) Coliseo Elias Chegwin, Barranquilla, Colombia wAyala / UD
Super Featherweight, 6x2. Diana Ayala defeats Angie Barca via unanimous decision
Flag MMA Megan Anderson (AUS) vs Jodie Struzik (AUS) Nitro MMA 12, Logan City, QLD, AUS wAnderson / RNC R2
Featherweight (145 lbs), 3x5.  Megan Anderson defeats Jodie Struzik via Rear-Naked Choke at 0:30 of R2
Flag MMA Helen Harper (ENG) vs Nayra Acosta (ESP) Say Uncle Fight Night 2, England, UK wHarper / TKO R1
Strawweight (115 lbs), 3x5 Helen Harper defeats Nayra Acosta via TKO at 4:47 of R1
Flag MMA (Amateur) Chrissy Audin (ENG) vs Veronica Macedo (ENG) Say Uncle Fight Night 2, England, UK wMacedo / KO R1
Flyweight (125 lbs), 3x3. Veronica Macedo defeats Chrissy Audin via KO (Head Kick) in R1
Flag MMA Emily Corso (USA) vs Katie Howard (USA) Prime Fighting 4, Ridgefield, WA, USA wCorso† / RNC R2
Flyweight (125 lbs), 5x5. Emily Corso defeats Katie Howard via Rear-Naked Choke at 2:02 of R2 to win the Prime Fighting Flyweight Title.
Flag MMA (Amateur) Lisa Spangler (USA) vs Alison Barnett (USA) Prime Fighting 4, Ridgefield, WA, USA  wSpangler / KO R1
Featherweight (145 lbs), 3x3. Lisa Spangler defeats Alison Barnett via KO in R1
Flag MMA (Amateur) Shaianna Rincon (USA) vs Brooke Mayo (USA) Central Coast Throwdown: American Bad Ass  wRincon / Sub
Bantamweight (135 lbs), 3x3. Shaianna Rincon defeats Brooke Mayo via submission at 1:22 of R2
Flag MMA (Amateur) Anna Dempster (USA) vs Kelly Clayton (USA) CageQuest 5, Washington, USA  wDempster / UD
Lightweight (155 lbs), 3x3. Anna Dempster defeats Kelly Clayton via unanimous decision 
Flag MMA (Amateur) Michelle Pearce (USA) vs Ronni Lawrence (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wPearce† / UD
Flyweight (125 lbs), 3x3. Michelle Pearce defeats Ronni Lawrence via unanimous decision to take the Fight Hard MMA Flyweight Title.
Flag MMA (Amateur) Susie Wyatt (USA) vs Sheena Brandenburg (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wWyatt / TKO R1
Flyweight (125 lbs), 3x3. Susie Wyatt defeats Sheena Brandenburg via TKO at 2:50 of R1
Flag MMA (Amateur) Autumn Lamle (USA) vs Andrea Whitney (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wLamle / UD
Autumn Lamle defeats Andrea Whitney via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Gabrielle Labbee (USA) vs Shawna Tyler (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wLabbee / UD
Gabrielle Labbee defeats Shawna Tyler via unanimous decision
Flag MMA (Amateur) Katherine Grasshopper (USA) vs Shawna Stevenson (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wGrasshopper / Sub R2
Katherine Grasshopper defeats Shawna Stevenson via submission (strikes) in R2
Flag MMA (Amateur) Cassandra Burton (USA) vs Kira Franke (USA) Fight Hard MMA, St Charles, MO, USA  wBurton / TKO R2
Cassandra Burton defeats Kira Franke via TKO (retirement) in R2
Flag MMA (Amateur) Nicole Brown (USA) vs Alyrica Myer (USA) APFC 17, Hoffman Estates, Illinois, IL, USA wBrown / TKO R1
Bantamweight (135 lbs) , 3x3. Nicole Brown defeats Alyrica Myer via TKO at 2:47 of R1
Flag MMA (Amateur) Aiko Ewing (USA) vs Farren Romero (USA) Fright Night, Inglewood, CA, USA  wRomero / Sub
Bantamweight (135 lbs), 3x2. Farren Romero defeats Aiko Ewing via submission at 0:36 of R3
Flag MMA (Amateur) Danielle Mack (USA) vs Paola Ramirez (USA) Fright Night, Inglewood, CA, USA  wBout Cancelled
Bantamweight (135 lbs) , 3x2
Flag Muay Thai Daniella Éltető (HUN) vs Magali Foroni (FRA) Fight for Glory 3, Switzerland  wÉltető† / PTS
Daniella Éltető defeats Magali Foroni via points to become the WKU Thai Boxing World Champion, 63.5kg
Flag Muay Thai Lauren Huxley (WAL) vs Megan Hooper Yokkao 10 & 11, Manchester, UK wHooper / Decision
62kg. Megan Hooper defeats Lauren Huxley via decision
Oct 12 (Sun)
Flag MMA Thaís Machado (USA) vs Sara Machado (BRA) Brazil  wT Machado / TKO R3
Bantamweight (135 lbs). Thaís Machado defeats Sara Machado via TKO in R3
Flag Muay Thai Caley Reece (AUS) vs Nong Kip Rongriankeeranakorensee (THA) Epic 12 - Jacked, AUS  wReece / KO R4
59kg, 5x2. Nong replces Iman Ghbalou Chairi. Caley Reece defeats Nong Kip Rongriankeeranakorensee via Head Kick KO in R4
Flag Muay Thai Kim Townsend (AUS) vs Tali Silbermann (AUS) Epic 12 - Jacked, AUS  wTownsend / PTS
53.5kg, 5x2, Full Thai Rules. Kim Townsend defeats Tali Silbermann via points
Flag Muay Thai Alana Neal (AUS) vs Sam Jenkins Epic 12 - Jacked, AUS  wBout Cancelled
60kg, 5x2, Full Thai Rules
Flag Muay Thai Chantel Jones (AUS) vs Kathleen McMahon (AUS) Epic 12 - Jacked, AUS  wBout Cancelled
49kg
Flag Muay Thai Stephanie Glew (AUS) vs Jazmine Gallate (AUS) Epic 12 - Jacked, AUS  wGlew
67kg, Full Thai Rules. Stephanie Glew defeats Jazmine Gallate.
Flag Muay Thai Jennifer Sinclair vs Nicola Callander Epic 12 - Jacked, AUS  wCallander / PTS
56kg. Nicola Callander defeats Jennifer Sinclair via points
Flag Muay Thai Hannah Ashleigh vs Shannon Gardiner Epic 12 - Jacked, AUS  wAshleigh / PTS
54kg, Junior bout. Hannah Ashleigh defeats Shannon Gardiner via points
Oct 13 (Mon)
Flag Boxing Nana Yoshikawa (JPN) vs Kledpetch KKP (THA) Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, JPN wYoshikawa / KO R2
Light Flyweight, 8x2. Nana Yoshikawa defeats Kledpetch KKP via KO at 1:43 in R2
Oct 15 (Tue)
Flag Boxing Heather Hardy (USA) vs Crystal Hoy (USA) BB King Blues Club & Grill, New York, USA wHardy† / MD
Heather Hardy defeats Crystal Hoy via majority decision to win the vacant WBC International Super Bantamweight Title. 10x2.
Oct 17 (Fri)
Flag Boxing Amy Berezowski (KOR) vs Nongploy Sithjemayurin (THA) R&B Sports Center, Pattaya, Chonburi, Thailand wBerekowski / KO R5
Light Flyweight 8x2. Amy Berezowski defeats Nongploy Sithjemayurin via KO at 0:25 of R5
Flag Boxing Ewa Brodnicka (POL) vs Jekaterina Lecko (LAT) Dzierzoniow, Poland wBrodnicka / TKO R2
Light Welterweight 4x2. Ewa Brodnicka defeats Jekaterina Lecko via TKO in R2
Flag Boxing Maria Milano (VEN) vs Iliana Bonilla (PAN) Gimnasio de los Leones, Panama City, Panama wMilano / UD
Minimumweight 4x2. Maria Milano defeats Iliana Bonilla via unanimous decision
Flag Boxing Zuliana Mendoza (PAN) vs Jojahiny Ortega (PAN) Gimnasio de los Leones, Panama City, Panama wMendoza / KO R4
Super Flyweight 4x2. Zuliana Mendoza defeats Jojahiny Ortega via KO at 0:43 of R4
Flag Boxing Cecilia Sofia Mena (ARG)† vs Aline de Cassia Scaranello (BRA) San Miguel, Tucuman, ARG wMena† / UD
Featherweight 10x2. Cecilia Sofia Mena successfully defended her WBC Latino Featherweight Title, defeating Aline de Cassia Scaranello via Unanimous Decision.
Flag Boxing Leonela Paola Yudica Andino (ARG)†  vs Florencia Roxana Canteros (ARG) Estadio F.A.B., Buenos Aires, DF, Argentina wAndino† / SD
Flyweight 10x2. Leonela Paola Yudica Andino successfully defends her Argentina Flyweight Title against Florencia Roxana Canteros by way of split decision
Flag MMA Ann Osman (MYS) vs Aya Saeid Saber (EGY) ONE FC 21: Roar of Tigers, Kuala Lumpur, MYS wOsman / TKO R1
Strawweight (115 lbs). Ann Osman defeats Aaya Saied Saber via TKO (Punches) at 3:15 of R1.
Flag MMA Holly Lawson (USA) vs Jozette Cotton (USA) Bellator 129, Council Buffs, Iowa, USA wCotton / UD
Catchweight (168 lbs). Originally 152 lbs catchweight but Cotton did not make weight. Jozette Cotton defeats Holly Lawson via Unanimous Decision.
Flag MMA Michelle Nicolini (BRA) vs Norma Rueda Center (USA) Legacy FC 36: East vs. Lewis, NM, USA wRueda Center / UD
Strawweight (115 lbs). Norma Rueda Center defeats Michelle Nicolini via Unanimous Decision.
Flag MMA Angelica Chavez (USA) vs Natalie Roy (USA) Legacy FC 36: East vs. Lewis, NM, USA wBout cancelled
Strawweight (115 lbs)
Flag Muay Thai Kit Fung (USA) vs Regan Gowing (USA) Friday Night Fights, USA wGowing / SD
Estimated to be at 105lbs/47kg. Regan Gowing defeats Kit Fung via Split Decision.
Oct 18 (Sat)
Flag Boxing Baybee Nansen (NZL) vs Suzie Ketchley (NZL) War on the Shore 4, Takapuna, NZ wNansen / UD
Lightweight (61kg), 4x2. Nansen replaces Daniella Smith (NZL). Baybee Nansen defeats Suzie Ketchley via Unanimous Decision.
Flag Boxing Nampetch Kwanjaisrikod (LAO) vs Zongju Cai (CHN) Sawan Vegas Hotel, Suwannakhet, Laos wKwanjaisrikod† / PTS
Light Flyweight, 10x2. Nampetch Kwanjaisrikod successfully defends her WBC Asian Boxing Council Light Flyweight Title against Zongju Cai by points victory
Flag Boxing Ewa Piatkowska (POL) vs Zsofia Bedo (HUN) Nowy Dwor Mazowiecki, Poland wPiatkowska / TKO R3
Light Welterweight, 6x2. Ewa Piatkowska defeats Zsofia Bedo via TKO at 0:21 of R3
Flag Boxing Alicia Melina Kummer (DUE) vs Jaroslava Kurucova (CZE) Boxsporthalle Braamkamp, Hamburg, Germany wKummer / KO R1
Lightweight, 4x2. Alicia Melina Kummer defeats Jaroslava Kurucova via KO at 1:33 in R1
Flag Boxing Yohana Belen Alfonzo (ARG) vs Angela Marciales (COL) Estadio José María Gatica, Villa Mercedes, ARG wAlfonzo† / UD
Super Featherweight, 10x2. Yohana Belen Alfonzo defeats Angela Marciales via unanimous decision to win the vacant WBC Latino Super Featherweight Title
Flag Boxing Debora Anahi Dionicius (ARG) vs Maria Magdalena Rivera (ARG) Malvinas Argentinas, Buenos Aires, ARG wDionicius / UD
Super Flyweight, 6x2. Debora Anahi Dionicius defeats Maria Magdalena Rivera via unanimous decision
Flag Boxing Julieta Andrea Cardozo (ARG) vs Lorena Noemi Gomez (ARG) Malvinas Argentinas, Buenos Aires, ARG wCardozo / UD
Super Featherweight, 4x2. Julieta Andrea Cardozo defeats Lorena Noemi Gomez via unanimous decision
Flag MMA Wiola Szewczyk (POL) vs Klaudia Key Ćwiek (POL) Grappler Night 1, Mińsk Mazowiecki, POL wĆwiek / Guillotine Choke R1
Bantamweight (134 lbs). Klaudia Key Ćwiek defeats Wiola Szewczyk via Guillotine Choke in R1
Flag MMA Lena Ovchynnikova (UKR) vs Svetlana Gotsyk (RUS) WMMAF World Championship, Lviv, Ukraine wOvchynnikova / RNC R3
Lena Ovchynnikova defeats Svetlana Gotsyk via Rear-Naked Choke at 3:40 of R3
Flag MMA Laura Balin (ARG) vs Luly Silva (ARG) Gladiatores MMA, Brazil wBalin / Armbar R1
Strawweight (115 lbs). Laura Balin defeats Luly Silva via armbar in R1
Flag MMA Amber Stautzenberger (USA) vs Kathina Catron (USA) XKO 23, Arlington, TX, USA wStautzenberger / Armbar R1
Flyweight (125 lbs). Amber Stautzenberger defeats Kathina Catron via Armbar in R1.
Flag MMA Jessica Armstrong-Kennett (USA) vs Alice Yauger (USA) XKO 23, Arlington, TX, USA xBout cancelled
Strawweight (115 lbs)
Flag MMA Erin McDougall (CAN) vs Lynnell House (CAN) Rumble in the Cage 50, CAN wMcDougall / UD
Flyweight (125 lbs). Erin McDougall defeats Lynnell House via Unanimous Decision.
Flag MMA Kara Kirsh (CAN) vs Ashley Nichols (CAN) Provincial FC 3, London, Ontario, CAN wBout cancelled
Strawweight (115 lbs)
Flag MMA Anna Barone (CAN) vs Bobbi-Jo Dalziel (CAN) Provincial FC 3, London, Ontario, CAN wBout cancelled
Lightweight (155 lbs)
Flag MMA (Amateur) Kenia Rosa (USA) vs Ruby Diaz (USA) Texas Premier Ammy 1, TX, USA wDiaz / UD
Flyweight (125 lbs), 3x3. Ruby Diaz defeats Kenia Rosa via Unanimous Decision.
Flag Muay Thai Sarai Medina (ESP) vs Loma Sitjaou (THA) Spain
Estimated to be at 50kg
Flag Muay Thai Paola Cappucci (ITA) vs TBA France
Estimated to be at 61kg
Flag Muay Thai Meryem Uslu (DEU) vs Samantha Van Doorn (NLD) Germany  wUslu
Estimated to be at 57kg
Oct 19 (Sun)
Flag Muay Thai Christi Brereton (ENG) vs Soraya Bucherie (FRA) Super MTC, London, England wBrereton / UD
54kg.  Christi Brereton defeats Soraya Bucherie via unanimous decision
Flag Muay Thai Rebecca Caslin (ENG) vs Cherie Standen (ENG) England wCaslin† / UD
Rebecca Caslin defeats Cherie Standen via unanimous decision to become the Pro English Champion at 49kg
Oct 21 (Tue)
Flag MMA Mei Huang (CHN) vs Shuxia Wu (CHN) CKF, China wHuang / TKO R2
Catchweight (132 lbs), 3x3. Mei Huang defeats Shuxia Wu via KO/TKO (Punch) at 2:24 of R2
Oct 22 (Wed)
Flag Muay Thai Natasha Sky (AUS) vs Moddang (THA) Thailand  wSky / PTS
60kg Rematch. Natasha Sky defeats Moddang via points 
Oct 24 (Fri)
Flag MMA Marloes Coenen (NLD) vs Annalisa Bucci (ITA) Bellator 130: Newton vs Vassell  wCoenen / Sub R3
Featherweight (145 lbs). Marloes Coenen defeats Annalisa Bucci via Submission (Modified Rear-Naked Choke) at 0:57 of R3
Flag MMA Brogan Walker (GUM) vs Yoo Jin Jung (KOR) PXC 45, Guam  wWalker / UD
Flyweight (125 lbs), 3x5. Brogan Walker defeats Yoo Jin Jung via Unanimous Decision
Flag MMA (Amateur) Brittany Boone (USA) vs Hanna Schaefer (USA) Fight to Win, Glendale, CO, USA  wBoone / TKO R1
Strawweight (115 lbs), 3x5. Brittany Boone defeats Hanna Schaefer via KO/TKO (Punches) at 0:18 of R1
Flag MMA (Amateur) Grace Cleveland (USA) vs Cady Kinzie (USA) Fight to Win, Glendale, CO, USA  wCleveland / TKO R2
Catchweight (110 lbs), 3x5. Grace Cleveland defeats Cady Kinzie via KO/TKO (Punches) at 1:44 of R2
Oct 25 (Sat)
Flag Boxing Marianne Marston (ENG) vs Marianna Gulyas (HUN) Capital Punishment, York Hall, London, ENG  wMarston / PTS
Super bantamweight 10x2. vacant Malta (MBC) International Super Bantamweight Title. Marianne Marston defeats Marianna Gulyas via points
Flag Boxing Juliette Winter (ENG) vs TBA Capital Punishment, York Hall, London, ENG  xBout cancelled
Estimated to be at Super Flyweight. Bout Cancelled
Flag MMA Amanda Torres (BRA) vs Bianca Reis (BRA) MMA Super Heroes, Sao Paulo, Brazil  wReis / UD
Atomweight (105 lbs), 3x5. Atomweight tournament semi-final. Amanda Torres defeats Bianca Reis via Unanimous Decision
Flag MMA Arielle Souza (BRA) vs Janaisa Morandin (BRA) MMA Super Heroes, Sao Paulo, Brazil  wMorandin / UD
Atomweight (105 lbs), 3x5. Atomweight tournament semi-final. Janaisa Morandin defeats Arielle Souza via Unanimous Decision
Flag MMA Summer Bradshaw (USA) vs Mariah Prussia (USA) DFC Fall Brawl, Minnesota, USA  wBradshaw / TKO R2
Bantamweight (135 lbs). Summer Bradshaw defeats Mariah Prussia via TKO at 1:51 of R2
Flag MMA Lissette Neri (USA) vs Jessica Miele (USA) Gladiator Challenge, San Diego, USA  wMiele / Sub R1
Bantamweight (135 lbs). Jessica Miele defeats Lissette Neri via Scarf Hold Armlock in R1
Flag MMA Bryanna Fissori (USA) vs Catalina Madril (USA) Gladiator Challenge, San Diego, USA  wFissori / TKO R1
Bantamweight (135 lbs). Bryanna Fissori defeats Catalina Madril via TKO at 0:32 of R1
Flag MMA (Amateur) Iris Rodrigues (NAM) vs Shana Power Fightstar, South Africa  wPower / UD
Bantamweight (135 lbs). Shana Power defeats Iris Rodrigues via Unanimous Decision
Flag MMA (Amateur) Natalie Ausmeier vs Danella Eliasov Fightstar, South Africa  xBout cancelled
Flyweight (125 lbs). Bout Cancelled
Oct 26 (Sun)
Flag K1 Kate Jackson (ENG) vs Lindsey Edwards (ESP) Never Back Down, Cornwall, England, UK  wJackson† / UD
57kg. Kate Jackson defeats Lindsey Edwards via Unanimous Decision to win the 57kg K1 Anglo-Welsh Championship
Flag Muay Thai Vicky Church (ENG) vs Victoria Lomax (ESP) Never Back Down, Cornwall, England, UK  wChurch† / UD
B Class, 60kg. Vicky Church defeats Victoria Lomax via Unanimous Decision to become the European Champion at 60kg
Flag Muay Thai Melanie Evans vs Carly Geach (ENG) Never Back Down, Cornwall, England, UK  wEvans / UD
C Class, 67kg. Melanie Evans defeats Carly Geach via Unanimous Decision
Flag Muay Thai Khaiya Hewitson (ENG) vs Candice Britten (ENG) Never Back Down, Cornwall, England, UK  wHewitson / KO R2
C Class, 73kg. Khaiya Hewitson defeats Candice Britten via KO (Punch) at 1:13 of R2
Flag Muay Thai Jenny Woodbury vs Francesca Sweeney Never Back Down, Cornwall, England, UK  wWoodbury / UD
C Class, 52kg. Jenny Woodbury defeats Francesca Sweeney via Unanimous Decision
Oct 27 (Mon)
Flag Muay Thai Miriam Sabot (FRA) vs Chommanee Terihan (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wTerihan / Decision
57kg, Miriam Sabot replaces Irina Mazepa. Chommanee Terihan wins by decision
Flag Muay Thai Juliana Rosa (BRA) vs Duannapa Mor Rattanapundit (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wMor Rattanapundit / PTS
62kg, Duannapa Mor Rattanapundit wins by points
Flag Muay Thai Nong Em (THA) vs Irine Plaza (ESP) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wEm / Decision
52kg, Nong Em wins by decision
Flag Muay Thai Kelly Creegan (IRE) vs Peach Purahong (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wCreegan / Decision
64kg, Kelly Creegan wins by decision
Flag Muay Thai Saifa Sor Suparat (THA) vs Teresa Wintermyr (SWE) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wSor Suparat / Decision
58kg, Saifa Sor Suparat wins by decision
Flag Muay Thai Jade Marrisa Sirisompan (THA) vs Petchomyai (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wPetchomyai / Decision
52kg, Petchomyai wins by decision
Flag Muay Thai Martyna Krol (POL) vs Saengdow (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wKrol / Decision
55kg, Martyna Krol wins by decision
Flag Muay Thai Melissa Reaume (CAN) vs Chalaamnoi (THA) Angel Fight Extreme, Bangkok, Thailand wChalaamnoi / Decision
52kg, Chalaamnoi wins by decision
Oct 31 (Fri)
Flag Boxing Zita Zatyko (HUN) vs Szilvia Szabados (HUN) City Hall, Trnava, Slovakia wZatyko† / UD
Super Middleweight, 10x2. Zita Zatyko defeats Szilvia Szabados via unanimous decision to win the vacant WBF and Hungary super middleweight titles.
Flag Boxing Yesica Patricia Marcos (ARG) vs Estrella Valverde (MEX) San Martin, Mendoza, Argentina wMarcos† / KO R1
Super Bantamweight, 10x2. Yesica Patricia Marcos defeats Estrella Valverde via KO at 1:41 of R1 to retain the WBA World Super Bantamweight Title

<< Prev MonthNext Month >>

Recommended content

One comment on October Female Fight Fixtures and Results 2014

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar