September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

September
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2015 in the world.
235 fights / 22 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Sep 1

Tuesday

Boxing Flag
Angela Lee vs Elena Pashnina
ONE FC 30: Dynasty of Champions, Mercedes Benz Arena, Shanghai, China

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

 

Sep 2

Wednesday

Boxing Flag
Lela Terashvili vs Tamuna Salukvadze
Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia

w Lela Terashvili / UD

Super Featherweight, 6×2. Lela Terashvili defeats Tamuna Salukvadze via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Gabrielle Holloway vs Andria Wawro
For the Leathernecks IV: Camp Lejeune, Goettge Memorial Field House Marine Corps Base Camp Lejeune, Jacksonville, North Carolina, United States

w Gabrielle Holloway† / SD

Lightweight (155lbs), 3×4.  Gabrielle Holloway defeats Andria Wawro via split decision to win the vacant FCOC Lightweight Championship title

—————————————————————

 

 

Sep 4

Friday

Boxing Flag
Nazly Maldonado vs Nancy Vazquez
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Nazly Maldonado / MD

Bantamweight, 10×2. Nazly Maldonado defeats Nancy Vazquez via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Karina Hernandez vs Celia Roman
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Karina Hernandez / UD

Bantamweight, 6×2. Karina Hernandez defeats Celia Roman via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Anahi Torres vs Lorena Mendoza
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Anahi Torres / UD

Minimumweight, 6×2. Anahi Torres defeats Lorena Mendoza via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ana Arrazola vs Mayte Rivas
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Ana Arrazola / UD

Minimumweight, 6×2.  Ana Arrazola defeats Mayte Rivas via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Valeria Perez vs Elizabeth Munos
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Valeria Perez / UD

Super Flyweight, 4×2. Valeria Perez defeats Elizabeth Munos via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ana Cristina Vargas vs Ltzayana Cruz
Deportivo Muzquiz, Ecatepec, México, Mexico

w Ana Cristina Vargas / SD

Flyweight, 4×3. Ana Cristina Vargas defeats Ltzayana Cruz via split decision

—————————————————————

Boxing Flag
Irma Balijagic Adler vs Nicole Wesner
Wismar, Mecklenburg-Vorpommern, Germany

w Nicole Wesner††† / UD

Lightweight, 10×2. Nicole Wesner successfully defends her Women’s International Boxing Federation World & World Boxing Federation lightweight titles, and the Global Boxing Union Female World lightweight title is also up for grabs via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jingnan Xiong vs Daria Chibisova
Kunlun Fight 30: Topking World Series, Dazhou, Sichuan, China

w Jingnan Xiong

(123lbs), 3×5. Jingnan Xiong defeats Daria Chibisova

—————————————————————

MMA Flag
Ana Leão vs Leticia Lima
Invictus Show Fight 1, Ginásio Nagib Salomão Ross, Benevides, Para, Brazil

w Ana Leão / TKO R1

3×5. Ana Leão defeats Leticia Lima via TKO (Punches) in round 1

—————————————————————

 

Sep 5

Saturday

Boxing Flag
Josette Rodriguez vs Nydia Vazquez
Boggus Ford Center, Pharr, Texas, USA

w Josette Rodriguez / UD

4×3. Nydia Vazquez makes her pro boxing debut. Josette Rodriguez defeats Nydia Vazquez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Karolina Lukasik vs Danka Kruczek
Thunder Gym, Tczew, Poland

w Karolina Lukasik / KO R1

Super Welterweight, 4×2. Karolina Lukasik defeats Danka Kruczek via KO at 0:26 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Paola Pamela Benavidez vs Valeria Jesica Almiron
Club Atlético Bernardino Rivadavia, Peyrano, Santa Fe, Argentina

w Paola Pamela Benavidez / UD

Bantamweight, 6×2. Paola Pamela Benavidez defeats Valeria Jesica Almiron via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Alexandra Lazar vs Andrea Lakatos
Sport & Leisure Hall, Csömör, Hungary

w Alexandra Lazar / TKO R1

Super Bantamweight, 4×2.  Alexandra Lazar defeats Andrea Lakatos via TKO at 1:44 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Klaudia Vigh vs Bojana Libiszewska
Sport & Leisure Hall, Csömör, Hungary

w Bojana Libiszewska / UD

Lightweight, 4×2. Bojana Libiszewska defeats Klaudia Vigh via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Jazmin Gonzalez vs Dayana Tovar
Centro de Espectáculos del Recinto Ferial, Metepec, México, Mexico

w Jazmin Gonzalez / NWS R4

Lightweight, 4×2. Dayana Tovar makes her pro boxing debut.  Jazmin Gonzalez defeats Dayana Tovar via Newspaper Decision in round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Anabel Ortiz vs Sandra Robles
Gran Teatro Moliere, Polanco, Distrito Federal, Mexico

w Anabel Ortiz† / TD R6

Minimumweight, 10×2. Anabel Ortiz defeats Sandra Robles via technical decision in round 6 to win the WBA World female minimumweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Silvia Torres vs Perla Perez
Gran Teatro Moliere, Polanco, Distrito Federal, Mexico

Light Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Daria Smith vs Bay Bee Nansen
ABA Stadium, Auckland, New Zealand

w Daria Smith / UD

Lightweight, 4×4.  Daria Smith makes her pro boxing debut. Bay Bee Nansen defeats Daria Smith via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Jovana Trifunjagic vs Milica Strbacki
Becej, Serbia

w Jovana Trifunjagic / KO R1

Flyweight, 6×2. Milica Strbacki makes her pro boxing debut. Jovana Trifunjagic defeats Milica Strbacki via KO at 2:15 of round 1

—————————————————————

Boxing Flag
Jenna Johlin Thompson vs Allanna Jones
Presque Isle Downs Casino, Erie, Pennsylvania, USA

w Jenna Johlin Thompson / UD

Super Welterweight, 4×2. Jenna Johlin Thompson makes her pro debut and defeats Allanna Jones via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ibeth Zamora Silva vs Esmeralda Moreno
México, Mexico

w Ibeth Zamora Silva† / UD

Light Flyweight, 10×2. Ibeth Zamora Silva successfully defends her WBC World female light flyweight title

—————————————————————

MMA Flag
Paulina Granados vs Julia Jones
Rocks Xtreme MMA 17, American Bank Center, Corpus Christi, Texas, United States

w Julia Jones / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Julia Jones defeats Paulina Granados via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Barbara Grabowska vs Klaudia Cebula
Gala Sportów Walki w Stepnicy 8, Plaża w Stepnicy, Stepnica, Poland

w Barbara Grabowska / UD

(119lbs). Barbara Grabowska defeats Klaudia Cebula via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Anna Mikrut vs Paulina Borkowska
Gala Sportów Walki w Stepnicy 8, Plaża w Stepnicy, Stepnica, Poland

w Anna Mikrut / SD

(134lbs), 3×5. Anna Mikrut defeats Paulina Borkowska via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Eeva Siiskonen vs Melinda Fábián
Carelia Fight 11, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

d Draw

(139lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Paige VanZant vs Alex Chambers
UFC 191: Johnson vs. Dodson 2, MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, United States

w Paige Vanzant / Armbar R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Paige VanZant defeats Alex Chambers via Armbar at 1:01 of Round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Jessica Andrade vs Raquel Pennington
UFC 191: Johnson vs. Dodson 2, MGM Grand Garden Arena, Las Vegas, Nevada, United States

w Raquel Pennington / RNC R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Jessica Andrade replaces Liz Carmouche. Raquel Pennington defeats Jessica Andrade via Rear-Naked Choke at 4:58 of Round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lisa Spangler vs Maria Corona
KOTC: Rogue Wave, Chinook Winds Casino Resort, Lincoln City, Oregon, United States

w Lisa Spangler / UD

(140lbs), 3×3. Lisa Spangler defeats Maria Corona via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alejandra Zuniga vs Cameron Bodry
Cage Combat 21, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States

w Alejandra Zuniga / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Alejandra Zuniga defeats Cameron Bodry via TKO (Strikes) in round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chelsea Faulder vs Roya Darvishian
IT Fight Series 35, Competition Accessories Showroom, Springfield, Ohio, United States

w Chelsea Faulder† / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Chelsea Faulder successfully defends her IT Fight Series Strawweight Championship title via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Marciea Allen vs Jan Finney
IT Fight Series 35, Competition Accessories Showroom, Springfield, Ohio, United States

w Marciea Allen / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Marciea Allen defeats Jan Finney via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Vitória Ferreira vs Veridiana Herzinger
Copa Striker’s House 53, Casa Rosada Show, Guaratuba, Parana, Brazil

d Draw

(121lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shana Adrienne Power vs Ansie Van Der Merwe
Gauteng FC, Highway Gardens Community Centre, Germiston, South Africa

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sofie Luxton vs Tiffany Yates
Battle Arena, Club Republic, Gravel Street, Leicester, England

w Tiffany Yates / Guillotine R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Tiffany Yates defeats Sofie Luxton via guillotine choke at 0:59 of round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Felicia Binti Yunus vs Gladys Molling
Malaysian Invasion 3: Contender Fight, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

w Felicia Binti Yunus / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Felicia Binti Yunus defeats Gladys Molling via armbar in round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Joanna Yap vs Samantha Tan
Malaysian Invasion 3: Contender Fight, Paradigm Mall, Kuala Lumpur, Malaysia

w Joanna Yap / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Joanna Yap defeats Samantha Tan via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kalyn Schwartz vs Brittany Simms
KOTC: Rogue Wave, Chinook Winds Casino Resort, Lincoln City, Oregon, United States

w Kalyn Schwartz† / UD

Flyweight (125lbs), 5×3. Kalyn Schwartz defeats Brittany Simms via unanimous decision to win the KOTC Flyweight Championship title.

—————————————————————

 

Sep 6

Sunday

Boxing Flag
Dora Kerekes vs Anita Hortobagyi
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Dora Kerekes / PTS

Super Bantamweight, 6×2. Dora Kerekes makes her debut and defeats Anita Hortobagyi via points

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jennifer Arriaga vs Melissa Martinez
Peleas de Perros Negros, Pizza del Perro Negro, Mexico City, Mexico

w Melissa Martinez / UD

3×3. Melissa Martinez defeats Jennifer Arriaga via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bunmi Ojewole vs Suzette Du Plessis
MFC Fightzone 78, Greyville Arena, 150 Avondale Rd, Durban, 4001, South Africa

Bout Cancelled

(110lbs), 2×3. Bout Cancelled due to Suzette being too young

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Nasa Tsukamoto vs Sayaka
The Outsider 37, Kiramesse Numazu, Numazu, Shizuoka, Japan

w Nasa Tsukamoto / UD

(145lbs), 3×3. Nasa Tsukamoto defeats Sayaka via unanimous decision

—————————————————————

 

Sep 7

Monday

Muay Thai Flag
Monica Brenes Mena vs Dilara Yildiz
Thailand

w Monica Brenes Mena

Monica Brenes Mena defeats Dilara Yildiz.

—————————————————————


 

Sep 10

Thursday

Boxing Flag
Erika Kalderas vs Dora Kerekes
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

w Erika Kalderas / TKO R3

Super Bantamweight, 6×2.  Erika Kalderas defeats Dora Kerekes via TKO in round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Amanda Serrano vs Fatuma Zarika
The Space at Westbury, Westbury, New York, USA

w Amanda Serrano / UD

Super Featherweight, 6×2. Fatuma Zarika relaces Angel Gladney. Amanda Serrano defeats Fatuma Zarika via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Marija Malencia vs Karla Benitez
Hombres de Honor 68, Shoko Arena Disco la Latina, Madrid, Spain

w Karla Benitez / UD

Flyweight (126lbs), 3×5. Karla Benitez defeats Marija Malencia via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Vanessa Rico vs Morgane Delagnau
Hombres de Honor 68, Shoko Arena Disco la Latina, Madrid, Spain

w Vanessa Rico / Armbar R3

Currently unknown weight, 3×5. Vanessa Rico defeats Morgane Delagnau via armbar in round 3

—————————————————————

 

Sep 11

Friday

Boxing Flag
Marta Branas vs Katherine Quintana
Pazo dos Deportes, Arteixo, Galicia, Spain

w Marta Branas / TKO R5

Bantamweight, 6×2. Marta Branas defeats Katherine Quintana via TKO in round 5

—————————————————————

Boxing Flag
Fernanda Soledad Alegre vs Lely Luz Florez
Club Atletico Independiente, Avellaneda, Buenos Aires, Argentina

w Fernanda Soledad Alegre† / UD

Super Lightweight, 10×2. Fernanda Soledad Alegre defeats Lely Luz Florez via unanimous decision to win the WBO World female super lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Brenda Karen Carabajal vs Tamara Marianella Nunez
Federación Jujeña de Básquetbol, San Salvador de Jujuy, Jujuy, Argentina

w Brenda Karen Carabajal† / UD

Super Featherweight, 10×2. Brenda Karen Carabajal defeats Tamara Marianella Nunez via unanimous decision to win the  vacant Argentina (FAB) female super featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Lizbeth Crespo vs Alejandra Soledad Morales
Gimnasio Municipal Nº 1, Puerto Madryn, Chubut, Argentina

w Lizbeth Crespo / TKO R4

Featherweight, 8×2. Lizbeth Crespo defeats Alejandra Soledad Morales via TKO in round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Noelia Gutierrez vs Alejandra Maria de Lujan Rios
Club Francisco Godoy, Rosario, Santa Fe, Argentina

w Alejandra Maria de Lujan Rios / PTS

Bantamweight, 6×3. Alejandra Maria de Lujan Rios defeats Noelia Gutierrez via points

—————————————————————

Boxing Flag
Gloria Yancaqueo vs Daiana Laura Marin
Federación Mendocina de Box, Ciudad, Mendoza, Argentina

w Gloria Yancaqueo / MD

Super Featherweight, 4×2. Gloria Yancaqueo defeats Daiana Laura Marin via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ronica Jeffrey vs Celene Roman
Paramount Theatre, Huntington, New York, USA

w Ronica Jeffrey / UD

Super Featherweight, 6×2. Ronica Jeffrey defeats Celene Roman via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Sandy Tsagouris vs Shannon O’Connell
Ricoh Coliseum, Toronto, Ontario, Canada

w Sandy Tsagouris / UD

Featherweight, 8×2. Sandy Tsagouris defeats Shannon O’Connell via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Rebecca Ruth vs Alice Yauger
Shamrock FC: Fuel, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States

w Rebecca Ruth / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Rebecca Ruth defeats Alice Yauger via TKO (Punches) at 0:35 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Eliana Castiglioni vs Maria San Martin
Devil Fight Night 2, Ingeniero Huergo Club, Comodoro Rivadavia, Chubut Argentina

(110lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Kathina Catron vs Kaline Medeiros
Legacy FC 45: Todhunter vs. Smith, Hard Rock Hotel & Casino, Tulsa, Oklahoma, United States

w Kaline Medeiros / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Kaline Medeiros defeats Kathina Catron via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stephanie Hernandez vs Cortney Youngblood
Front Street Fights 6: A Salute To Service, The Grove Hotel, Boise, Idaho, United States

w Cortney Youngblood / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Cortney Youngblood defeats Stephanie Hernandez via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Rachel Stockham vs Jessica Middleton
Shamrock FC: Fuel, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

 

Sep 12

Saturday

BJJ (Pro) Flag
Michelle Nicolini
vs Gezary Matuda
Polaris Pro Invitational 2, Cardiff, Wales, United Kingdom

w Gezary Matuda / Armbar

Gi Match, 15 minutes. Gezary Matuda defeats Michelle Nicolini via Armbar at 0:12.

—————————————————————

Boxing Flag
Lisa Cielas
vs Sharon Ladwig
Eisleben, Sachsen-Anhalt, Germany

w Lisa Cielas / KO R2

Super Middleweight, 4×2.  Lisa Cielas defeats Sharon Ladwig via KO at 1:24 of round 2

—————————————————————

Boxing Flag
Monserrat Alarcon† vs Mitzi Rodriguez
Boga Sur, Distrito Federal, Mexico

d Draw

Minimumweight, 10×2. Monserrat Alarcon successfully defends her Mexico female minimumweight title after fighting to a Draw (Technical)

—————————————————————

Boxing Flag
Vianey Ortega
vs Laura Yepez
Boga Sur, Distrito Federal, Mexico

w Vianey Ortega / UD

Light Flyweight, 0x2. Vianey Ortega makes her debut and defeats Laura Yepiz via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Shelly Vincent vs Brittany Cruz
Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, USA

w Shelly Vincent / UD

Super Bantamweight, 8×2. Shelly Vincent defeats Brittany Cruz via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Marina Popova vs Sandra Zekic
Karakezidi Winemaking House, Kutok, Russia

w Marina Popova / UD

Super Featherweight, 4×2. Marina Popova defeats Sandra Zekic via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Aniya Seki† vs Alexandra Vlajk
Boxschule Culcay, Pfungstadt, Hessen, Germany

w Aniya Seki / KO R5

Bantamweight, 10×2.Aniya Seki defeats Alexandra Vlajk via KO in round 5 to win the vacant WBC Silver female bantamweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Lucie Sedlackova vs Petra Castkova
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic

w Lucie Sedlackova / UD

Featherweight, 6×2. Lucie Sedlackova defeats Petra Castkova via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Fabiana Bytyqi vs Maribel De Sousa
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic

w Fabiana Bytyqi / UD

Light Flyweight, 6×2. Fabiana Bytyqi defeats Maribel De Sousa via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Jesica Espinal vs Xochilt Barquero
Gimnasio Municipal, La Ceiba, Honduras

w Jesica Espinal / RTD R4

Super Bantamweight, 6×2. Jesica Espinal defeats Xochilt Barquero via retirement at round 4

—————————————————————

K1 Flag
Amel Dehby vs Veronica Vernocchi
Battle of Saint-Raphael 3, France

w Amel Dehby

61kg. Amel Dehby defeats Veronica Vernocchi in round 3.

—————————————————————

K1 Flag
Johanna Kruse vs Sarah Debaieb
It’s Fight Time 2, Eissporthalle, Darmstadt, Germany

d Draw

63kg, 3×3. Johanna Kruse and Sarah Debaieb fought to a Draw.

—————————————————————

K1 (Amateur) Flag
Jenny Dean vs Ula Agata Quinn
Warriors FC IV Dublin, Ireland

w Jenny Dean / Decision

57kg. Jenny Dean defeats Ula Agata Quinn via Decision after 3 rounds.

—————————————————————

K1 (Amateur) Flag
Julie Simpson vs Ciara Doyle
Warriors FC IV Dublin, Ireland

w Julie Simpson / UD

53kg. Julie Simpson deats Ciara Doyle via Unanimous Decision after 3 rounds.

—————————————————————

K1 (Amateur) Flag
Anne-Marie Leonard vs Sarah O’Brien
Warriors FC IV Dublin, Ireland

w Anne-Marie Leonard

70kg. Anne-Marie Leonard defeats Sarah O’Brien

—————————————————————

MMA Flag
Nayara Hemily vs Karoline Martins
NCE 1, Praça Nossa Senhora da Apresentação, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w Karoline Martins / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Karoline Martins replaces Lohana Bahiense. Karoline Martins defeats Nayara Hemily via TKO (Doctor Stoppage) at 4:34 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Thaty Bergamaschi vs Graziele Ricotta
NCE 1, Praça Nossa Senhora da Apresentação, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

w Thaty Bergamaschi / UD

(106lbs), 3×5. Thaty Bergamaschi defeats Graziele Ricotta via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Fabiana Barrenquevitcz vs Mayra Cantuária
Jungle Fight 81, Ginásio Ayrton Senna, Palmas, Tocantins, Brazil

w Mayra Cantuária / Armbar R2

(134lbs), 3×5. Mayra Cantuária defeats Fabiana Barrenquevitcz via armbar at 1:52 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Polyana Viana vs Karoline Telles
Jungle Fight 81, Ginásio Ayrton Senna, Palmas, Tocantins, Brazil

w Polyana Viana / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Polyana Viana defeats Karoline Telles via Rear-Naked Choke at 2:24 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Marina Rodriguez vs Caroline Silva
Aspera FC 24, Ginásio Carlos Varela, Sao Jose, Santa Catarina, Brazil

w Marina Rodriguez / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Marina Rodriguez defeats Caroline Silva via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Cassie Robb vs Charlene Gellner
SCL 44: SMASH, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Virna Jandiroba vs Cristiane Lima
VFC 4, Acdemia Fight House, Feira de Santana, Bahia, Brazil

w Virna Jandiroba / RNC R1

(121lbs), 3×5. Virna Jandiroba defeats Cristiane Lima via Rear-Naked Choke at 2:53 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Laura Balin vs Jennifer Gonzalez
Colosseum MMA 1, Club San Martin de Junin, Buenos Aires, Argentina

Currently unknown weight, 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Priscila Ferreira vs Carol Cunha
Face to Face 12, Clube Álvares Cabral, Vitoria, Espirito Santo, Brazil

Bantamweight (134lbs, 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Tonya Evinger vs Pannie Kianzad
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Tonya Evinger / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 5×5. Non-title fight, as Kianzad missed weight. Tonya Evinger defeats Pannie Kianzad via TKO (Punches) at 3:34 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Livia Renata Souza† vs Alexa Grasso
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5. Invicta FC Strawweight Championship.  Cancelled due to Grasso injury

—————————————————————

MMA Flag
Katja Kankaanpaa vs DeAnna Bennett
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w DeAnna Bennett / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Co-main event. DeAnna Bennett defeats Katja Kankaanpaa via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Roxanne Modafferi vs Mariana Morais
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Roxanne Modafferi / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Roxanne Modafferi defeats Mariana Morais via TKO (Punches) at 4:40 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Rachael Ostovich vs Andrea Lee
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Andrea Lee / Armbar R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Andrea Lee defeats Rachael Ostovich via armbar at 4:58 of round 3

—————————————————————

MMA Flag
Cindy Dandois vs Megan Anderson
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Cindy Dandois / Triangle Choke R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Cindy Dandois defeats Megan Anderson via Triangle Choke at 2:41 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Jamie Moyle vs Sharon Jacobson
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Sharon Jacobson / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Sharon Jacobson defeats Jamie Moyle via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jinh Yu Frey vs Liz McCarthy
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Jinh Yu Frey / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Jinh Yu Frey defeats Liz McCarthy via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
JJ Aldrich vs Rosa Acevedo
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w JJ Aldrich / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Rosa Acevedo replaces an injured Daniela Kortmann. JJ Aldrich defeats Rosa Acevedo via TKO (Knees and Punches) at 2:24 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Aspen Ladd vs Amanda Bobby Cooper
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Aspen Ladd /  Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Aspen Ladd defeats Amanda Bobby Cooper via armbar at 4:42 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Rach Wiley vs Felicia Spencer
Invicta FC 14: Evinger vs. Kianzad, Municipal Audtiorium, Kansas City, Missouri, United States

w Felicia Spencer / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×5. Felicia Spencer defeats Rach Wiley via TKO (Knees/Elbows) at 3:32 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Raquel Magdaleno vs Kyna Sisson
NAFC: Battledome, Waukesha County Expo Center, Waukesha, Wisconsin, United States

w Kyna Sisson / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Kyna Sisson defeats Raquel Magdaleno via TKO (Punches) at 4:34 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Susana Nieva vs Sarat Coscescu
Warriors Kas, Avellaneda Club, San Miguel de Tucuman, Argentina

w Susana Nieva / Submission

3×3. Susana Nieva defeats Sarat Coscescu via submission

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alyssa Lawrence vs Tasha Miller
KOP 43: Battle On The Boat II, USS LST 393, Muskegon, Michigan

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Maciel Roberto vs Alisson Murilo
Copa Striker’s House 54, Curitiba, Parana, Brazil

w Maciel Roberto / UD

(134lbs), 3×3. Maciel Roberto defeats Alisson Murilo via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kira Innocenti vs Hannah Sparrell
NEF 19: Homecoming, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

w Hannah Sparrell / UD

(150lbs), 3×3. Hannah Sparrell defeats Kira Innocenti via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Maria Trinidad vs Kelsy Johnson
NAFC: Battledome, Waukesha County Expo Center, Waukesha, Wisconsin, United States

w Kelsy Johnson / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Kelsey Johnson replaces Jen Strazisar. Kelsy Johnson defeats Maria Trinidad via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amiee Masters vs Malky Berlin
TXC Legends 6: TXC MMA Undisputed, Suburban Collection Showplace, Novi, Michigan, United States

w Malky Berlin / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Malky Berlin defeats Amiee Masters via armbar at 1:39 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bethany Thomas vs Grace Anderson
Fusion FC 17, Epsom Downs Racecource, Surrey, England, United Kingdom

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stephanie Cottnam vs Lenny Edwards
Valor: AM Series 8, Devonport Recreation Centre, Devonport, Tasmania, Australia

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chi Sheibley vs Linsey Williams
NAFC: Battledome, Waukesha County Expo Center, Waukesha, Wisconsin, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Angela Young vs Rachel Reinheimer
NEF 19: Don’t Call It A Comeback, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

w Rachel Reinheimer / UD

(130lbs), 3×3. Rachel Reinheimer defeats Angela Young via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Malinda Prieur vs Hannah McGuckin
NYFE 8: Only The Strong Survive, Club Amazura, Jamaica, New York, United States

Currently unknown weight, 3×3.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Fatima Pinto vs Anna Ohlsson
Oslo Fight Night 2, Oslo, Norway

w Fatima Pinto / Points

51kg, 3×3, B-Class. Fatima Pinto defeats Anna Ohlsson via Points.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Anne Line Hogstad vs Marianne Humberset
Oslo Fight Night 2, Oslo, Norway

54kg, 3×3, B-Class. ISKA Norwegian title.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Claudia Sendlak vs Uzma Rana
Oslo Fight Night 2, Oslo, Norway

54kg, 3×3, B-Class.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Sam Brown vs Eva Naranjo
The Circle Fight Show, Barcelona, Spain

w Eva Naranjo / Points

55kg. Eva Naranjo defeats Sam Brown via Points

—————————————————————

Muay Thai Flag
Chommanee Sor Tehhiran vs Donatella Panu
The Circle Fight Show, Barcelona, Spain

w Chommanee Sor Tehhiran

55kg. Chommanee SorTehhiran defeats Donatella Panu.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Tania Hoglund vs Bo van den Einde
Denmark

Currently unknown weight

—————————————————————

 

Sep 13

Sunday

Boxing Flag
Klaudia Vigh vs Agnes Draxler
L.P. Gym, Šturovo, Slovakia

w Agnes Draxler / PTS

Super Flyweight, 4×2. Agnes Draxler defeats Klaudia Vigh via points

—————————————————————

Boxing Flag
Claudia Ferenczi vs Rita Kenessey
L.P. Gym, Šturovo, Slovakia

d Draw

Super Featherweight, 4×2. Claudia Ferenczi and Rita Kenessey fight to a Draw (Points)

—————————————————————

MMA Flag
Ho Date vs Funky Monkey Shimada
T-Rex: Chapter 1 Bonustrack, Tachikawa Colosseum, Tachikawa, Tokyo, Japan

w Ho Date / TKO R1

Strawweight (115lbs), 2×3. Ho Date defeats Funky Monkey Shimada via TKO (Ground and Pound) at 1:58 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Yasuko Tamada vs Kanna Asakura
VTJ 7th, Maihama Amphitheatre, Urayasu, Chiba, Japan

w Kanna Asakura / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Kanna Asakura defeats Yasuko Tamada via unanimous decision

—————————————————————

 

Sep 17

Thursday

MMA Flag
Kyra Batara vs Nicdali Rivera-Calanoc
Combate Americas 1: Road to the Championship, The D Casino, Las Vegas, Nevada, United States

w Kyra Batara / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Kyra Batara defeats Nicdali Rivera-Calanoc via unanimous decision

—————————————————————

 

Sep 18

Friday

Boxing Flag
Tania Sanchez vs Leticia Uribe
Auditorio Pablo Colin, Cuautitlan Izcalli, México, Mexico

w Tania Sanchez / MD

Featherweight, 4×2. Tania Sanchez defeats Leticia Uribe via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Anahi Lopez vs Yisele Yolanda Sosa
Club General San Martín, Junín, Buenos Aires, Argentina

w Anahi Lopez / UD

Flyweight, 4×2.  Anahi Lopez makes her pro debut and defeats Yisele Yolanda Sosa via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Virginia Noemi Carcamo vs Adriana Lorena Gisele Maldonado
Estadio Pedro Estremador, San Carlos de Bariloche, Rio Negro, Argentina

d Draw

Super Flyweight, 4×2. Virginia Noemi Carcamo and Adriana Lorena Gisele Maldonado fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing Flag
Najat Hasnouni vs Galina Gumliiska
Bad Boot- CadX, Antwerpen, Antwerpen, Belgium

w Najat Hasnouni / UD

Super Welterweight, 10×2. Najat Hasnouni defeats Galina Gumliiska via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Cai Zong Ju vs Mari Ando
Yageer Gymnasium, Ningbo, China

w Cai Zong Ju† / MD

Minimumweight, 10×2. Cai Zong Ju defeats Mari Ando via majority decision to win the WBC International female minimumweight title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kerri Kenneson vs Hannah Murello
Combat Zone 55: Pride & Glory, Rockingham Park, Salem, New Hampshire, United States

w Kerri Kenneson / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Kerri Kennison defeats Hannah Murello via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Salina Rowland vs Nicole Baumann
Golden Fights: Cage Wars 23, Colorado Mesa University, Grand Junction, Colorado, United States

w Salina Rowland / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Salina Rowland defeats Nicole Baumann via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Samantha Vega vs Melissa McCue
Belts of Honorious 11, Guys & Dolls Ballroom, Fort Worth, Texas, United States

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

Boxing Flag
Vanessa Marie-Grimes vs Brianna McGahan
Island Fights 35, Hadji Temple Shrine, Pensacola, Florida, United States

w Vanessa Marie-Grimes / UD

(130lbs), 3×3. Vanessa Marie-Grimes defeats Brianna McGahan via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Laura Christian vs Brianna Smith
Island Fights 35, Hadji Temple Shrine, Pensacola, Florida, United States

w Laura Christian / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Laura Christian defeats Brianna Smith via TKO (Strikes) in round 2

—————————————————————

Kickboxing Flag
Tori DiBenedetto vs Danielle Bartlett
Combat Zone 55: Pride & Glory, Rockingham Park, Salem, New Hampshire, United States

w Tori DiBenedetto / SD

150 lbs. Tori DiBenedetto defeats Danielle Bartlett via split decision

—————————————————————

 

Sep 19

Saturday

Boxing Flag
Belem Gonzalez vs Jessica Berenice Rangel Gonzalez
Yuriria, Guanajuato, Mexico

w Belen Gonzalez / UD

Flyweight, 6×2. Belen Gonzalez defeats Jessica Berenice Rangel Gonzalez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Brisa Hernandez vs Nara Mucino
Emiliano Zapata Sports Center, Ecatepec, México, Mexico

w Brisa Hernandez / UD

Light Flyweight, 4×2. Brisa Hernandez defeats Nara Mucino via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Ikram Kerwat vs Bojana Libiszewska
EMKA Sportzentrum, Velbert, Nordrhein-Westfalen, Germany

w Ikram Kerwat / PTS

Lightweight, 4×2.  Ikram Kerwat defeats Bojana Libiszewska via points

—————————————————————

Boxing Flag
Kirstie Simmons vs Lucretia Meacham
Complex Arena, Salt Lake City, Utah, USA

w Kirstie Simmons / TKO R4

Super Featherweight, 4×2. Kirstie Simmons defeats Lucretia Meacham via TKO at 1:14 of round 4

—————————————————————

Boxing Flag
Elizabeth Anderson vs Chris Morton
Complex Arena, Salt Lake City, Utah, USA

w Chris Morton / MD

Bantamweight, 4×2. Chris Morton defeats  Elizabeth Anderson via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Alicia Napoleon vs Latashia Burton
Resorts World Casino, Queens, New York, USA

w Alicia Napoleon / TKO R3

Super Welterweight, 4×2. Alicia Napoleon defeats Latashia Burton via TKO at 3:00 of round 3

—————————————————————

Boxing Flag
Jennifer Han vs Helen Joseph
Don Haskins Convention Center, El Paso, Texas, USA

w Jennifer Han† / UD

Featherweight, 10×2. Jennifer Han defeats Helen Joseph via unanimous decision to win the vacant IBF World female featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Johanna Rydberg vs Evgeniya Zablotskaya
Rosvalla Arena, Nyköping, Sweden

w Johanna Rydberg / UD

Flyweight, 6×2. Johanna Rydberg defeats Evgeniya Zablotskaya via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Klara Svensson vs Lucia Morelli
Rosvalla Arena, Nyköping, Sweden

Super Lightweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Arely Mucino vs Jessica Chavez
Ecatepec, México, Mexico

w Jessica Chavez† / UD

Flyweight, 10×2. Jessica Chavez defeats Arely Mucino via unanimous decision to win the WBC World female flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Lucia Larcinese vs Karina Kopinska
Bains Mathieu, Montreal, Quebec, Canada

w Lucia Larcinese / MD

Super Featherweight, 6×2. Lucia Larcinese defeats Karina Kopinska via majority decision

—————————————————————

Boxing Flag
Rose Volante vs Maria Elena Maderna
Gym Prime, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Rose Volante† / KO R2

Lightweight, 10×2. Rose Volante defeats Maria Elena Maderna via KO at 1:05 of round 2 to win the vacant WBC Latino female lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Jorgelina Guanini vs Lilian Dolores Silva
Club Rivadavia, Necochea, Buenos Aires, Argentina

d Draw

Super Bantamweight, 4×2. Jorgelina Guanini makes her pro debut. Jorgelina Guanini and Lilian Dolores Silva fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing Flag
Marisa Gabriela Nunez† vs Klara Svensson
Rosvalla Arena, Nyköping, Sweden

Super Lightweight, 6×2. Marisa Gabriela Nunez defends her IBF World female super lightweight title for the first time

—————————————————————

Boxing Flag
Natasha Spence vs Shaena Cox
Tripoli Shrine Center, Milwaukee, Wisconsin, USA

w Natasha Spence / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Shaena Cox makes her debut. Natasha Spence defeats Shaena Cox via TKO at 1:19 of round 2

—————————————————————

K1 Flag
Irene Martens vs Michaela Michl
Invictus Fight Night

w Michaela Michl / Points

62kg. Irene Martens replaces Paola Cappucci. Michaela Michl defeats Irene Martens via Points.

—————————————————————

K1 Flag
Victoria Lomax vs Estela Garcia
Enfusion Live, Malaga, Spain

w Victoria Lomax / Decision

57kg. Estela Garcia replaces Soraya Haurissa. Victoria Lomax defeats Estela Garcia via Decision.

—————————————————————

K1 Flag
Kayla Crowther vs Alicia Coyle
Battle of Jersey 5, Jersey, Channel Islands

w Kayla Crowther

58kg. Kayla Crowther defeats Alicia Coyle.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Beckie Vautier vs Eva Skowron
Battle of Jersey 5, Jersey, Channel Islands

w Eva Skowron

58kg. Eva Skowron defeats Beckie Vautier.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Samantha Brint vs Wioleta Celinska-Drozd
Battle of Jersey 5, Jersey, Channel Islands

w Wioleta Celinska-Drozd / TKO R2

60kg. Wioleta Celinska-Drozd defeats Samantha Brint via TKO in round 2.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Keri Anne Taylor Melendez vs Hadley Griffith
Bellator MMA: Dynamite 1, San Jose, California, United States

w Keri Anne Taylor Melendez / UD

120 lbs, Glory rules. Keri Anne Taylor Melendez defeats Hadley Griffith via unanimous decision after 3 rounds.

—————————————————————

MMA Flag
Emily Whitmire vs Emily Ducote
FCF 50, Firelake Arena, Shawnee, Oklahoma, United States

w Emily Whitmire / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Emily Whitmire defeats Emily Ducote via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Gleucivânia Melo vs Kerolyne Teixeira
Norte Leste Fight 4, Escola Isaac Sverner, Manaus, Amazonas, Brazil

w Gleucivânia Melo† / Triangle Choke R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Gleucivânia Melo defeats Kerolyne Teixeira via Triangle Choke at 1:41 of round 1 to win the NLF Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Julia Borisova vs Ilara Joanne
XFC International 11, XFC International Center, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Ilara Joanne / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Ilara Joanne defeats Julia Borisova via TKO (Punches) at 2:24 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Hannah Cifers vs Miki Rogers
Fight Lab 50, Rugby Athletic Center, Charlotte, North Carolina, United States

w Hannah Cifers / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Hannah Cifers defeats Miki Rogers via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Ana Merlin vs Luana Carolina
Thunder Fight 5, Ginásio do Clube Aquático do Bosque, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Luana Carolina / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Ana Merlin replaces Renata Baldan. Luana Carolina defeats Ana Merlin via KO/TKO in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Judith Ruis vs Stephanie Egger
Respect Amazons 1, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

w Stephanie Egger / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Stephanie Egger defeats Judith Ruis via armbar at 1:30 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Nicole Stoll vs Dilan Asutay
Respect Amazons 1, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

w Nicole Stoll / UD

Flyweight (125lbs), 2×5. Nicole Stoll defeats Dilan Asutay via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Raffaella Miltner vs Melanie Metin
Respect Amazons 1, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

w Raffaella Miltner / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 2×5. Raffaella Miltner defeats Melanie Metin via armbar at 3:55 of round 2

—————————————————————

MMA Flag
Aitek Emadi vs Tanja Hoffmann
Respect Amazons 1, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

w Tanja Hoffmann† / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Tanja Hoffmann defeats Aitek Emadi via armbar at 1:30 of round 1 to win the Respect FC Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Jaye Haynes vs LJ Adams
Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 1, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England

w LJ Adams / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. LJ Adams defeats Jaye Haynes via TKO (Ground & Pound) in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Linn Wennergren vs Kate Jackson
Fight Night 13, Kuopio Hall, Kuopio, Finland

w Kate Jackson / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Kate Jackson defeats Linn Wennergren via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Suvi Salmimies vs Lucie Pudilová
Cage 31, Cultural Centre, Helsinki, Finland

w Lucie Pudilová / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Lucie Pudilová defeats Suvi Salmimies via split decision

—————————————————————

MMA Flag
Jess Doueihi vs Janay Harding
BRACE 36, Big Top Luna Park, Sydney, New South Wales, Australia

w Janay Harding / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Janay Harding defeats Jess Doueihi via KO/TKO at 1:26 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Rachel Short vs Adek Omar
Warrior FC 2: Combat Carnivale, Leong San Tong Khoo Kongsi Penang, George Town, Malaysia

w Rachel Short / Kimura R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Rachel Short defeats Adek Omar via Kimura in round 2

—————————————————————

MMA Flag
Mardeana Maulana vs Naouel Bourbia
Warrior FC 2: Combat Carnivale, Leong San Tong Khoo Kongsi Penang, George Town, Malaysia

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Claire Todd vs Alessia Espinosa-Vallve
BRACE 36, Big Top Luna Park, Sydney, New South Wales, Australia

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Janice Yee vs Kaela Banney
BRACE 36, Big Top Luna Park, Sydney, New South Wales, Australia

Strawweight (115lbs), 3×5. Janice Yee makes her pro debut

—————————————————————

MMA Flag
Melinda Fábián vs Lilla Vincze
HFC 10, Zalaegerszeg, Hungary

Bantamweight (135lbs), 2×5.

—————————————————————

MMA Flag
Hatice Ozyurt vs Sinead Kavanagh
BAMMA 22: Duquesnoy Vs. Loughnane, 3 Arena, Dublin, Ireland

w Sinead Kavanagh / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Sinead Kavanagh makes her pro debut. Sinead Kavanagh defeats Hatice Ozyurt via TKO (Punches) at 0:17 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Catherine Costigan vs Celine Haga
BAMMA 22: Duquesnoy Vs. Loughnane, 3 Arena, Dublin, Ireland

w Celine Haga / Armbar R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Celine Haga relaces an injured Simona Soukupova. Celine Haga defeats Catherine Costigan via armbar at 4:46 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Priscila Ferreira vs Adriana del Vigna
Frontline Fight Series 1, Ginásio Ney Braga, Curitiba, Parana, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Sheila Gaff vs Antonia Silvaneide
XFC International 11, XFC International Center, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Sheila Gaff / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Sheila Gaff defeats Antonia Silvaneide via armbar at 4:46 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Kate Da Silva vs Marilia Santos
XFC International 11, XFC International Center, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Marilia Santos / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Marilia Santos defeats Kate Da Silva via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Poliana Botelho vs Silvana Gomez
XFC International 11, XFC International Center, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Poliana Botelho† / TKO R4

Flyweight (125lbs), 5×5. Poliana Botelho defeats Silvana Gomez via TKO (Retirement) at 5:00 of round 4 to win the XFC Vacant Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Deise Rocha vs Priscila de Souza
Frontline Fight Series 1, Ginásio Ney Braga, Curitiba, Parana, Brazil

w Priscila de Souza / UD

(134lbs), 3×5. Priscila de Souza defeats Deise Rocha via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jodi Shawn Philips vs Rachel Wise
ECC 23, Halifax Forum, Halifax, Nova Scotia

w Rachel Wise / UD

(130lbs), 3×3. Rachel Wise defeats Jodi Shawn Philips via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Carmen Martin vs Nickie Cleroux
ECC 23, Halifax Forum, Halifax, Nova Scotia

w Carmen Martin / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Carmen Martin defeats Nickie Cleroux via armbar at 1:04 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gloria Telles vs Aysia Cortez
Bellator 142: Dynamite 1, SAP Center, San Jose, California, United States

w Aysia Cortez / UD

Flyweight (125lbs), 3×2. Aysia Cortez defeats Gloria Telles via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Miranda Bohanon vs Kaila Thompson
FCF 50, Firelake Arena, Shawnee, Oklahoma, United States

w Kaila Thompson / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Kaila Thompson defeats Miranda Bohanon via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kara Marie Vislosky vs Sheena Brandenburg
United Combat League: Cut Throat, Hammond Civic Center, Hammond, Indiana, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chelsea McCoy vs Theresa Blaz
Cagezilla FC 4, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States

Flyweight (125lbs), 3×5. CZMMA Vacant Flyweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kate Brown vs Morgan Allen
Cagezilla FC 4, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States

w Morgan Allen / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Morgan Allen defeats Kate Brown via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Elise Reed vs Lindsey MacMhaolain
Cagezilla FC 4, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States

w Elise Reed / KO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Elise Reed defeats Lindsey MacMhaolain via KO at 2:12 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Patricia Waloch vs Rebecca Contrino
Fightquest 33: Night of Champions, Knights of Columbus, Kahnawake, Quebec, Canada

w Rebecca Contrino† / UD

Featherweight (145lbs), 5×3. Rebecca Contrino defeats Patricia Waloch via unanimous decision to win the FightQuest Vacant Featherweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Laken Jowers vs Tiffany Lee
Fight Lab 50, Rugby Athletic Center, Charlotte, North Carolina, United States

w Tiffany Lee / Von Flue Choke R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Tiffany Lee defeats Laken Jowers via Von Flue Choke in round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Camilla Mannes vs C. Mathiasen
Odense Fight Night 4, Bolbrohallen, Odense, Denmark

(132lbs), 2×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Chantelle Morrison vs Helen Copus
Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 1, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England

w Helen Copus / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Helen Copus defeats Chantelle Morrison via TKO (Ground & Pound) in round 2

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tinja Lesonen vs Heidi Vuoma
Fight Night 13, Kuopio Hall, Kuopio, Finland

w Heidi Vuoma / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Heidi Vuoma defeats Tinja Lesonen via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shana Adrienne Power vs Natalie Ausmeier
Fightstar FC 14, St. Johns – Hellenic Hall, Primrose, Germiston, South Africa

w Shana Adrienne Power† / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 5×5. Shana Adrienne Power defeats Natalie Ausmeier via KO/TKO at 3:53 of round 1 to win the FightStar FC Vacant Bantamweight Championship title

—————————————————————

Muay Thai Flag
Natalia Leciejewska vs Adrianna Mazur
Knockout Art 2, Hala LOSiR, Luboń, Poland

w Natalia Leciejewska / UD

115lbs. Natalia Leciejewska defeats Adrianna Mazur via unanimous decision

—————————————————————

Muay Thai Flag
Silvia La Notte vs Fanny Ramos
Switzerland

w Silvia La Notte

48kg. Silvia La Notte defeats Fanny Ramos.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Marina Zueva vs Cassie Robinson
England

55kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Amy Pirnie vs Nicola Kaye

w Amy Pirnie

Scotland

52kg. Amy Pirnie defeats Nicola Kaye.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Nicole Commerford vs Marta Waliczek
Duet Fight Night, England

Currently unknown weight

—————————————————————

 

Sep 20

Sunday

MMA (Amateur) Flag
Courtney King vs Jennifer Jennings
Up and Comers MMA World Challenge: Make Wrestling Great, Selland Arena, Fresno, California, United States

w Courtney King / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×2. Courtney King defeats Jennifer Jennings via KO/TKO at 1:59 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jasmine Pouncy vs Brieta Carpenter
Up and Comers MMA World Challenge: Make Wrestling Great, Selland Arena, Fresno, California, United States

w Brieta Carpenter / KO/TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×2. Jasmine Pouncy replaces Nekah Dmitriyeva. Brieta Carpenter defeats Jasmine Pouncy via KO/TKO at 2:57 of round 1

—————————————————————

Muay Thai Flag
Vicky Church vs Kerry Hughes
Battlezone: Rumble in Redruth 2, Redruth, Cornwall, England, UK

w Vicky Church / MD

61kg, 5×2. Vicky Church defeats Kerry Hughes via Majority Decision. Pro debut for Hughes.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Hannah Richter vs Helen Ivey
Battlezone: Rumble in Redruth 2, Redruth, Cornwall, England, UK

w Helen Ivey / TKO R3

66kg, 5×1.5 C-Class. Helen Ivey defeats Hannah Richter via TKO (Kicks to Body) in round 3.

—————————————————————

 

Sep 23

Wednesday

MMA Flag
Raika Emiko vs Jessy Rose-Clark
TTF CHALLENGE 05, Coconeri Hall, Tokyo, Japan

nc No Contest

Flyweight (125lbs), 3×5. This fight was deemed a No Contest because Rose-Clark missed weight

—————————————————————

 

Sep 24

Thursday

MMA Flag
Audrey Kerouche vs Samantha Jean-Francois
Lyon Fighting Championship: #VIP, NH Club, Lyon, France

(123lbs), 3×5.

—————————————————————

 

Sep 25

Friday

MMA Flag
Lindsay Garbatt vs Valeria Mejia
Hard Knocks 45, Calgary Olympic Park Winsport, Calgary, Alberta, Canada

Strawweight (115lbs), 3×5

—————————————————————

MMA Flag
Anne Malinoff vs Mandy Polk
HFC 25: Hovermale vs. Vazquez, Horseshoe Hammond Casino, Hammond, Indiana, United States

w Mandy Polk / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Mandy Polk defeats Anne Malinoff via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Irene Cabello vs Amelie Lebrun
Arnold Fighters 3, Madrid Arena, Madrid, Spain

(110lbs), 3×5

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Richman vs Valerie Quintero
Tuff-N-Uff, Cannery Casino, Las Vegas, Nevada, United States

w Valerie Quintero† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Valerie Quintero defeats Jessica Richman via unanimous decision to win the TUFF Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Justyna Kiełbus vs Paulina Borkowska
WCA Fight Night 1, Warszawskie Centrum Atletyki, Warsaw, Poland

(139lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Roksana Prucnal vs Natalia Jędrysiak
WCA Fight Night 1, Warszawskie Centrum Atletyki, Warsaw, Poland

w Roksana Prucnal / TKO R1

(126lbs), 3×3. Natalia Jędrysiak replaces Wiktoria Jurgiel. Roksana Prucnal defeats Natalia Jędrysiak via TKO (Punches) at 1:47 of round 1

—————————————————————

 

Sep 26

Saturday

Boxing Flag
Tori Nelson vs Ashleigh Curry
Masonic Temple, Norfolk, Virginia, USA

Super Welterweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Logan Holler vs Conswella Lucas
Club Label Music Factory, Shillington, North Carolina, USA

Super Middleweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Ewa Piatkowska vs Ewa Brodnicka
Atlas Arena, Lodz, Poland

w Ewa Brodnicka / PTS

Super Lightweight, 8×2. Ewa Brodnicka defeats Ewa Piatkowska via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Zulina Munoz vs Gabriela Bouvier
Olympic Sports Facilities, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

w Zulina Munoz† / UD

Super Flyweight, 10×2. Zulina Munoz successfully defends her WBC World female super flyweight title for the seventh time

—————————————————————

Boxing Flag
Sarah Achieng vs Joyce Awino
Kenya

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Enis Pacheco vs Angie Barca
Coliseo Cubierto, Puerto Colombia, Colombia

w Enis Pacheco / UD

Super Featherweight, 8×2. Enis Pacheco defeats Angie Barca via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Micaela Milagros Cabral vs Alejandra Zulema Juarez
Salón del Sindicato de Químicos y Petroquímicos, Bahia Blanca, Buenos Aires, Argentina

w Micaela Milagros Cabral / UD

Super Welterweight, 4×2. Alejandra Zulema Juarez makes her pro debut. Micaela Milagros Cabral defeats Alejandra Zulema Juarez via unanimous decision

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Voraberger vs Teeraporn Pannimit
Wr. Neudorf, Austria

w Eva Voraberger††† / TKO R8

Super Flyweight, 10×2. Eva Voraberger successfully defends her Women’s International Boxing Federation World super flyweight title for the second time via TKO at 1:16 of round 8, and also wins the Global Boxing Union Female World super flyweight and vacant International Boxing Organization World female super flyweight titles

—————————————————————

Boxing Flag
Delfine Persoon vs Jane Kavulani
Gits, West-Vlaanderen, Belgium

w Delfine Persoon / UD

Lightweight, 8×2. Delfine Persoon defeats Jane Kavulani via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jenny Liou Shriver vs Heather Denny
Super Fight League America 6, Emerald Queen Casino, Tacoma, Washington, United States

w Jenny Liou Shriver / Armbar R1

(120lbs), 3×5. Jenny Liou Shriver defeats Heather Denny via armbar at 4:01 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Vanessa Melo vs Juliana Leite
Gold Fight 7, Ginásio de Esportes de Taboão da Serra, Taboão da Serra, Sao Paulo, Brazil

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Natalya Denisova vs Marina Lvova
Battle on Sura 4: Team Russia vs. Team World, Diesel Arena, Penza, Russia

(126lbs).

—————————————————————

MMA Flag
Natalya Denisova vs Svetlana Gotsyk
Battle on Sura 4: Team Russia vs. Team World, Diesel Arena, Penza, Russia

(126lbs).

—————————————————————

MMA Flag
Daisy Singh vs Lalvenhimi
Super Fight League 43: Capital Collision, Hyatt Regency, Gurgaon, India

w Daisy Singh / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Daisy Singh defeats Lalvenhimi via Rear-Naked Choke at 1:26 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Lisbeth Silva vs Anely Jimenez Garcia
Jasaji FL 9: Ronin, Rodeo Santa Fe, Tlalnepantla de Baz, State of Mexico, Mexico

w Anely Jimenez Garcia / Decision

Flyweight (125lbs), 3×5. Anely Jimenez Garcia defeats Lisbeth Silva via decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jennifer Nunn vs Britney Bailey
Shamrock FC: Clash, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States

w Jennifer Nunn / KO/TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Jennifer Nunn defeats Britney Bailey via KO/TKO at 0:31 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Royelle Groggins vs Dana Snead
V3 Fights: Hall vs. Shelton, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

w Royelle Groggins / UD

(150lbs). Royelle Groggins defeats Dana Snead via unanimous decision

—————————————————————

Kickboxing Flag
Kayla Potts vs Leigh-Ann Baskey
Caged Madness 38, Tadmor Shrine Center, Akron, Ohio, United States

w Kayla Potts / Guillotine R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Kayla Potts defeats Leigh-Ann Baskey via guillotine choke in round 3

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Casey Garland vs Shana Thalheimer
Gladius Fights 18, J.M. McDonald Sports Complex, Cortland, New York, United States

w Casey Garland / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Shana Thalheimer relaces Ann Mary Gantt. Casey Garland defeats Shana Thalheimer via unanimous decision

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cara Strona vs Malinda Diffee
Cage Wars 32, Schenectady Armory, Schenectady, New York, United States

w Malinda Diffee / RTD R3

Strawweight (115lbs), 5×3. Malinda Diffee defeats Cara Strona via retirement at 3:00 of round 3 to win the Cage Wars Vacant Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jill Holmström vs Milla Riekki
IRFA 9, Solna Sport Hall, Solna, Stockholm County, Sweden

w Jill Holmström / UD

(139lbs), 3×3. Jill Holmström defeats Milla Riekki via unanimous decision

—————————————————————

 

Sep 27

Sunday

MMA Flag
Anne Ferreira vs Maria Oliveira
Shooto Brasil 57, Brazil

w Anne Ferreira / Armbar R1

(106lbs), 3×5. Anne Ferreira defeats Maria Oliveira via armbar at 2:33 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Angela Lee vs Mona Samir
ONE Championship: Odyssey of Champions, Istora Senayan, Jakarta, Indonesia

w Angela Lee / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Mona Samir replaces Elena Pashnina. Angela Lee defeats Mona Samir via Rear-Naked Choke at 3:49 of round 1

—————————————————————

MMA Flag
Yajaira Cunningham vs Jessica Branco
XFN 6: Beatdown at the Burrow 3, FAU Arena, Boca Raton, Florida

w Jessica Branco / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessica Branco defeats Yajaira Cunningham via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Jessica Borga vs Brianna Leahy
XFN 6: Beatdown at the Burrow 3, FAU Arena, Boca Raton, Florida

nc No Contest

Flyweight (125lbs), 3×3. This fight was deemed a No Contest in round 1

—————————————————————

MMA Flag
Trisha Cicero vs Victoria Fernandez
XFN 6: Beatdown at the Burrow 3, FAU Arena, Boca Raton, Florida

w Trisha Cicero / UD

(130lbs), 3×3. Trisha Cicero defeats Victoria Fernandez via unanimous decision

—————————————————————

MMA Flag
Juliana Miller vs Kristy Miera
CA Fight Syndicate presents: FLUXX Fight Night, FLUXX Night Club, San Diego, California, United States

Flyweight (125lbs), 3×2.

—————————————————————

 

 

September Female Fight Fixtures and Results 2015

<< Prev Month Next Month >>

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
September Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
October 30, 2017
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2017 in the world. 147 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 27, 2017
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2017 in the world. 219 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 180 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Awakening Muay Thai Awards 2014
Awakening Muay Thai Awards 2014
Girl Fight: A Muay Thai Story
Girl Fight: A Muay Thai Story
Awakening WMMA Awards 2014
Awakening WMMA Awards 2014
Iman Barlow vs Maritzarda Hersisia Pt.2
Iman Barlow vs Maritzarda Hersisia Pt.2
Jessica Penne
Final 8 TUF 20 Cast Revealed
Alexis Rufus (Pt.1) “I lacked self-belief”
Alexis Rufus (Pt.1) “I lacked self-belief”
Nominations are now open
Nominations are now open
Denise Kielholtz
Monthly Most Viewed June 2016
Marcela Soto
6000th Profile Milestone!
Marion Reneau
Monthly Most Viewed January 2015
August Female Fight Fixtures and Results 2014
August Female Fight Fixtures and Results 2014
Marie Choi vs Victoria Engberson by Mike LaGrange Photography for WFC April 10th 2015
April Female Fight Fixtures and Results
NCWB1 – An interview with David Damphousse
NCWB1 – An interview with David Damphousse
Lindsay Haycraft Interview
Lindsay Haycraft Interview
January Female Fight Fixtures and Results
January Female Fight Fixtures and Results
June Female Fight Fixtures and Results 2015
June Female Fight Fixtures and Results 2015
Sheree Halliday – Autumn Red
Sheree Halliday – Autumn Red
NCWB1 – An interview with Brenda Gonzales
NCWB1 – An interview with Brenda Gonzales
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2015 in the world. 277 fights / 39 countries

  2. The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2015 in the world. 218 fights / 28 countries