Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

September Female Fight Fixtures and Results

by Andy WilmotPosted on 0

Fixtures & Results

September

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world.

306 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Sep 1

Friday

Boxing

Asley Gonzalez vs Alejandra Gonzalez

Palenque de la Feria, Tepic, Nayarit, Mexico

Asley Gonzalez / UD

Flyweight, 4x2. Asley Gonzalez defeats Alejandra Gonzalez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jessica Diaz vs Cristal Sanchez

Gimnasio Solidaridad, Hermosillo, Sonora, Mexico

Jessica Diaz / TKO R1

Super Bantamweight, 4x3. Jessica Diaz defeats Cristal Sanchez via TKO at 0:23 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Miriam Gutierrez vs Mirabela Nadina Calugareanu

Centro Hípico Xanadú, Arona, Islas Canarias, Spain

Miriam Gutierrez / TKO R2

Lightweight, 4x2. Miriam Gutierrez defeats Mirabela Nadina Calugareanu via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Missy Elliot vs Mellisa Huruwai

AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

Missy Elliot / UD

Super Welterweight, 4x2. Missy Elliot defeats Mellisa Huruwai via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lani Daniels vs Trish Vaka

AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

Lani Daniels / UD

Heavyweight, 4x2. Lani Daniels defeats Trish Vaka via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Baby Nansen vs Quinita Hati

AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

Baby Nansen / UD

Super Lightweight, 8x2. Baby Nansen defeats Quinita Hati via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Naoko Shibata vs Shisa Manopgym

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Naoko Shibata / TKO R2

Light Flyweight, 6x2. Naoko Shibata defeats Shisa Manopgym via TKO at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Nanae Suzuki vs Chie Higano

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nanae Suzuki / UD

Minimumweight, 6x2. Nanae Suzuki defeats Chie Higano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Danila Ramos vs Paula Vieira da Silva

Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil

Danila Ramos / TKO R2

Bantamweight, 4x2. Danila Ramos defeats Paula Vieira da Silva via TKO at 1:27 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Rose Volante vs Luana da Silva

Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil

Rose Volante / TKO R2

Lightweight, 6x2. Rose Volante defeats Luana da Silva via TKO at 1:34 of round 2.

—————————————————————

MMA

Katy Collins vs Shannon Sinn

LFA 21: Noblitt vs. Branjão, Branson Convention Center, Branson, Missouri, United States

Shannon Sinn / UD

Flyweight (125lbs), 3x5. Shannon Sinn defeats Katy Collins via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Sarah Patterson vs Jozette Cotton

DCS 37: September Fight Fest, Centurylink Center, Omaha, Nebraska, United States

Jozette Cotton† / UD

Lightweight (155lbs), 3x5. Jozette Cotton defeats Sarah Patterson via Unanimous Decision to win the DCS Lightweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Raina Zoerb vs Gabby Edgington

DCS 37: September Fight Fest, Centurylink Center, Omaha, Nebraska, United States

Raina Zoerb / Choke R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Raina Zoerb defeats Gabby Edgington via Guillotine Choke at 2:12 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Savannah Tarver vs Stephanie Canfield

Fight Card Entertainment: Devastation 2017, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States

Savannah Tarver / UD

Flyweight (125lbs), 3x3. Savannah Tarver defeats Stephanie Canfield via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Neridia Garcia vs Nicole Henderson

Fight Card Entertainment: Devastation 2017, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States

Neridia Garcia / SD

Flyweight (125lbs), 3x3. Neridia Garcia defeats Nicole Henderson via Split Decision.

—————————————————————

Sep 2

Saturday

Boxing

Gifty Amanua Ankrah vs Lydia Nettey

Seconds Out Boxing Gymnasium, Accra, Ghana

Gifty Amanua Ankrah / TKO R2

Super Welterweight, 6x2. Gifty Amanua Ankrah defeats Lydia Nettey via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Guadalupe Zi Jaimes vs Odaliz Roque

Arena Torito Boxing, San Luis Potosi, San Luis Potosí, Mexico

Guadalupe Zi Jaimes / UD

Featherweight, 4x2. Guadalupe Zi Jaimes defeats Odaliz Roque via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Erika Hernandez vs Maru Chavez Ramirez

Arena Torito Boxing, San Luis Potosi, San Luis Potosí, Mexico

Erika Hernandez / UD

Welterweight, 4x2. Erika Hernandez defeats Maru Chavez Ramirez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Fernanda Castillo Zuvieta vs Ana Alejandra Marquez Godoy

Arena Torito Boxing, San Luis Potosi, San Luis Potosí, Mexico

Fernanda Castillo Zuvieta / SD

Featherweight, 4x2. Fernanda Castillo Zuvieta defeats Ana Alejandra Marquez Godoy via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Kim Angelina Jaeckel vs Marion Farkas

Brauerei, Neumuenster, Schleswig-Holstein, Germany

Kim Angelina Jaeckel / TKO R2

Lightweight, 4x2. Kim Angelina Jaeckel defeats Marion Farkas via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Rehema Abdallah vs Zuhura Shabani

Chee Kwa Chee Pub, Bagamoyo, Tanzania

Rehema Abdallah / KO R1

Lightweight, 4x2. Rehema Abdallah defeats Zuhura Shabani via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Aholibama Alvarez vs Cinthia Cardona

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Aholibama Alvarez / TKO R4

6x2. Aholibama Alvarez defeats Cinthia Cardona via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Guzman vs Beatriz Arambure

Arena Itson, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico

Draw

Featherweight, 4x2. Alejandra Guzman and Beatriz Arambure fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Adelaida Ruiz vs Haley Pasion

Westin Bonaventure Hotel, Los Angeles, California, United States

Adelaida Ruiz / UD

4x2. Adelaida Ruiz defeats Haley Pasion via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucia Hernandez vs Jessica Rangel

Centro de Espectáculos de la Feria de León, Leon, Guanajuato, Mexico

Lucia Hernandez / PTS

Light Flyweight. Lucia Hernandez defeats Jessica Rangel via Points.

—————————————————————

Boxing

Lourdes Juarez vs Cecilia Santoscoy Ramirez

Centro de Espectáculos de la Feria de León, Leon, Guanajuato, Mexico

Lourdes Juarez† / PTS

Flyweight, 10x2. Lourdes Juarez defeats Cecilia Santoscoy Ramirez via Points to win the vacant WBC FECOMBOX Female Flyweight Title.

—————————————————————

MMA

Montserrat Conejo Ruiz vs Saray Orozco

TAOF, Mexico

Montserrat Conejo Ruiz / UD

Strawweight (115lbs), 3x5. Montserrat Conejo Ruiz defeats Saray Orozco via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Cynthia Arceo vs Cassie Robb

KOTC: Never Quit, Citizens Business Bank Arena, Ontario, California, United States

Cynthia Arceo / TKO R3

Strawweight (115lbs), 3x5. Cynthia Arceo defeats Cassie Robb via TKO (Punches) at 4:22 of round 3.

—————————————————————

MMA

Bryony Tyrell vs Lanchana Green

M4TC 25: Legacy, Rainton Meadows Arena, Tyne and Wear, England, United Kingdom

Draw

Strawweight (115lbs), 3x5. Bryony Tyrell and Lanchana Green fought to a Draw (Majority to win the Made4TheCage Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Talita de Oliveira vs Marion Reneau

UFC Fight Night 115: Volkov vs. Struve, Ahoy Rotterdam, Rotterdam, Netherlands

Marion Reneau / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3x5. Marion Reneau defeats Talita de Oliveira via TKO (Punches) at 4:54 of round 3.

—————————————————————

MMA

Maiju Suotama vs Hatice Ozyurt

Carelia Fight 13, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Maiju Suotama / RNC R1

(134lbs), 3x5. Maiju Suotama defeats Hatice Ozyurt via Rear-Naked Choke at 4:13 of round 1.

—————————————————————

MMA

Xu Chun Yan vs Ehpriyanut Phouthong

ONE Championship: Shanghai, Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai, China

Xu Chun Yan / UD

Flyweight (125lbs), 3x5. Xu Chun Yan defeats Ehpriyanut Phouthong via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jie Miao vs Mona Samir

ONE Championship: Shanghai, Shanghai Oriental Sports Center, Shanghai, China

Jie Miao / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3x5. Jie Miao defeats Mona Samir via Armbar at 0:49 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Linda Mihalec vs Jennifer Lee

V3 Fights 62, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

Linda Mihalec / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3x3. Linda Mihalec defeats Jennifer Lee via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:00 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Angie Hoaglin vs Hannah Guy

V3 Fights 62, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

Hannah Guy† / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Hannah Guy defeats Angie Hoaglin via Unanimous Decision to win the V3 Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kassie Gunn vs Micaela Rampage

VMFL: Fight For The Troops, Adams Coliseum, Vincennes, Indiana, United States

Micaela Rampage / UD

Featherweight (145lbs), 3x3. Micaela Rampage defeats Kassie Gunn via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amber Blevins vs Andrea Longtin

VMFL: Fight For The Troops, Adams Coliseum, Vincennes, Indiana, United States

Amber Blevins / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3x3. Amber Blevins defeats Andrea Longtin via Armbar at 0:37 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Beckie Ainscough vs Danni Neilan

Cage Warriors Academy North West 2, Liverpool Echo Auditorium, Liverpool, England

Danni Neilan / TKO R2

(121lbs), 3x3. Danni Neilan defeats Beckie Ainscough via TKO (Referee Stoppage) in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Inka Räty vs Janika Antinmaa

Carelia Fight 13, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Inka Räty / Choke R2

Bantamweight (135lbs), 3x3. Inka Räty defeats Janika Antinmaa via Triangle Choke at 2:13 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chamia Chabbi vs Anette Österberg

Carelia Fight 13, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Anette Österberg / UD

Bantamweight (135lbs), 3x3. Anette Österberg replaces Caroline Edlund. Anette Österberg defeats Chamia Chabbi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 3

Sunday

Boxing

Lillian Molala vs Shayvonne Pattison

Portuguese Hall, Johannesburg, Gauteng, South Africa

Draw

Middleweight, 4x2. Lillian Molala and Shayvonne Pattison fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Minayo Kei vs Sana Hazuki

Shimazu Arena, Kyoto, Kyoto, Japan

Sana Hazuki / SD

Minimumweight, 6x2. Sana Hazuki defeats Minayo Kei via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Kseniya Lachkova vs Elena Bagnyuk

Fightspirit Championship 7, Izhorets, Kolpino, Russia

Kseniya Lachkova / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3x5. Kseniya Lachkova defeats Elena Bagnyuk via Armbar at 1:08 of round 1.

—————————————————————

MMA

Morgane Ribout vs Charlyn Guinyang

Cedar FC 4, Casino du Liban, Adma, Lebanon

Morgane Ribout† / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 5x5. Morgane Ribout defeats Charlyn Guinyang via Armbar ain round 1 to win the CFC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Manning vs Muriel Viney

MFC Fight Zone 94, Greyville Racecourse, Durban, South Africa

Elizabeth Manning / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3x3. Elizabeth Manning defeats Muriel Viney via TKO at 2:51 of round 1.

—————————————————————

Sep 7

Thursday

MMA

Priscila Cachoeira vs Rosy Duarte

Hipnose Fight Night, Campo Alegre, Alagoas, Brazil

Priscila Cachoeira / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3x5. Priscila Cachoeira defeats Rosy Duarte via TKO in round 2.

—————————————————————

Sep 8

Friday

Boxing

Maricela Quintero vs Carol Castro Madrid

Polideportivo Juan S. Millan, Culiacan, Sinaloa, Mexico

Maricela Quintero† / TKO R5

Minimumweight, 10x2. Maricela Quintero defeats Carol Castro Madrid via TKO at 1:32 of round 5 to win the vacant WBC FECOMBOX Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Boxing

Rocio Avila vs Karla Valenzuela

Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico

Draw

4x2. Rocio Avila and Karla Valenzuela fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing

Alejandra Soledad Zamora vs Makarena Gallastegui

Gimnasio Municipal Nº 1, Comodoro Rivadavia, Chubut, Argentina

Alejandra Soledad Zamora / UD

Super Featherweight, 4x2. Alejandra Soledad Zamora defeats Makarena Gallastegui via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Karina Hernandez Boiso vs Lidia Garcia

Salon Marbet Plus, Ciudad Neza, México, Mexico

Karina Hernandez Boiso / UD

Bantamweight, 6x2. Karina Hernandez Boiso defeats Lidia Garcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sharon Morales vs Rebeca Hernandez

Salon Marbet Plus, Ciudad Neza, México, Mexico

Sharon Morales / UD

Super Featherweight, 4x2. Sharon Morales defeats Rebeca Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Simangele Hadebe vs Ellen Simwaka

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Simangele Hadebe / PTS

Bantamweight, 8x2. Simangele Hadebe defeats Ellen Simwaka via Points.

—————————————————————

Boxing

Sindiswa Ncube vs Mphumi Sibiya

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Sindiswa Ncube / PTS

Featherweight, 4x2. Sindiswa Ncube defeats Mphumi Sibiya via Points.

—————————————————————

Boxing

Thema Zuma vs Tshepang Majola

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Thema Zuma / TKO R1

Super Flyweight, 4x1. Thema Zuma defeats Tshepang Majola via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Nothuthuzele Chitani vs Phumidzo Matondzi

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Nothuthuzele Chitani / TKO R1

Super Flyweight, 4x2. Nothuthuzele Chitani defeats Phumidzo Matondzi via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Noni Tenge vs Mapule Ngubane

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Noni Tenge† / UD

Super Welterweight, 10x2. Noni Tenge defeats Mapule Ngubane via Unanimous Decision to win the World Boxing Federation Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Boxing

Unathi Myekeni vs Asandiswa Nxokwana

Memorial Centre, Kagiso, Gauteng, South Africa

Unathi Myekeni† / UD

Featherweight, 10x2. Unathi Myekeni defeats Asandiswa Nxokwana via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation Female Featherweight Title.

—————————————————————

MMA

Maycee Barber vs Mallory Martin

LFA 22: Heinisch vs. Perez, 1STBANK Center, Broomfield, Colorado, United States

Maycee Barber / UD

Strawweight (115lbs), 3x5. Maycee Barber defeats Mallory Martin via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jada Alicea vs Amanda Leve

Triton Fights 4, The Space, Westbury, New York, United States

Amanda Leve / Choke R1

Featherweight (145lbs), 3x3. Amanda Leve defeats Jada Alicea via Triangle Choke at 2:05 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Byelka Soto vs Despina Karavas

Triton Fights 4, The Space, Westbury, New York, United States

Byelka Soto† / UD

Bantamweight (135lbs), 3x3. Byelka Soto defeats Despina Karavas via Unanimous Decision to win the TF Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Sep 9

Saturday

Boxing

Yarkor Chavez Annan vs Taiye Kodjo

Seconds Out Boxing Gymnasium, Accra, Ghana

Yarkor Chavez Annan / TKO R5

Super Lightweight, 6x2. Yarkor Chavez Annan defeats Taiye Kodjo via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing

Yoseline Martinez Jose vs Sheila Anahi Segovia Santiago

Associación Mexico Japonesa, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Yoseline Martinez Jose / UD

Light Flyweight, 4x2. Yoseline Martinez Jose defeats Sheila Anahi Segovia Santiago via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Micaela Milagros Lujan vs Maria Guadalupe Rodriguez

Lienzo Charro El Salmantino, Salamanca, Guanajuato, Mexico

Micaela Milagros Lujan / UD

Bantamweight, 6x2. Micaela Milagros Lujan defeats Maria Guadalupe Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Mayra Hernandez vs Mistery Neal

Civic Assembly Center, Muskogee, Oklahoma, United States

Mayra Hernandez / TKO R4

Featherweight, 4x2. Mayra Hernandez defeats Mistery Neal via TKO at 1:12 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Selina Barrios vs Jasmine Clarkson

Event Center, San Antonio, Texas, United States

Selina Barrios / UD

Super Lightweight, 4x2. Selina Barrios defeats Jasmine Clarkson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Brittany Ordonez vs Mara Vasquez

Event Center, San Antonio, Texas, United States

Brittany Ordonez / MD

Super Featherweight, 4x2. Brittany Ordonez defeats Mara Vasquez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Bryanna Fissori vs Julie Murray

Kansas Expocentre, Topeka, Kansas, United States

Bryanna Fissori / UD

Super Lightweight, 4x2. Bryanna Fissori defeats Julie Murray via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Flor Hani vs Irva Nurmalia

The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia

Flor Hani / TKO R2

Featherweight, 6x2. Flor Hani defeats Irva Nurmalia via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Felmi Sumaehe vs Anchalee Mankong

Balai Sarbini Convention Hall, Jakarta, Indonesia

Felmi Sumaehe / UD

Super Bantamweight, 6x2. Felmi Sumaehe defeats Anchalee Mankong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Isis Vargas vs Maria Hernandez

Centro de Convenciones, Tecamac, México, Mexico

Isis Vargas / TKO R1

Bantamweight, 6x2. Isis Vargas defeats Maria Hernandez via TKO at 0:58 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Erika Sanchez vs Tania Hazel Garcia Hernandez

Centro de Convenciones, Tecamac, México, Mexico

Tania Hazel Garcia Hernandez / UD

Light Flyweight, 4x2. Tania Hazel Garcia Hernandez defeats Erika Sanchez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Angela Nolazco vs Alondra Prado

Centro de Convenciones, Tecamac, México, Mexico

Draw

Flyweight, 4x2. Angela Nolazco and Alondra Prado fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing

Jessica Arreguin vs Nazly Maldonado

Agua Prieta, Sonora, Mexico

Jessica Arreguin† / UD

Super Bantamweight, 10x2. Jessica Arreguin defeats Nazly Maldonado via Unanimous Decision to win the WBC FECOMBOX Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Boxing

Trish Vaka vs Tessa Tualevao

Kaitaia, New Zealand

No Contest

Heavyweight, 4x2. This fight was deemed a No Contest.

—————————————————————

Boxing

Seniesa Estrada vs Anahi Torres

StubHub Center, Carson, California, United States

Seniesa Estrada / UD

Light Flyweight, 8x2. Anahi Torres replaces Judit Hachbold. Seniesa Estrada defeats Anahi Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Estrella Valverde vs Carolina Arias

Centro de Convenciones, Tecamac, México, Mexico

Estrella Valverde† / UD

Super Flyweight, 10x2. Estrella Valverde defeats Carolina Arias via Unanimous Decision to win the vacant WBC International Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Boxing

Deanha Hobbs vs Sarah Dwyer

The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia

Deanha Hobbs / TKO R1

Super Lightweight, 8x2. Deanha Hobbs defeats Sarah Dwyer via TKO at 0:23 of round 1 to win the vacant Australia Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

Boxing

Cecilia Sofia Mena vs Anahi Esther Sanchez

Club Defensores de Villa Lujan, San Miguel, Tucuman, Argentina

Anahi Esther Sanchez† / TKO R6

Lightweight, 10x2. Anahi Esther Sanchez defeats Cecilia Sofia Mena via TKO in round 6 to win the vacant WBA World Female Lightweight Title.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Johana Zeledon vs Elehazara Quintero

IV Copa Alexis Arguello: Managua, Nicarao Boxing Gym, Managua, Nicaragua

Johana Zeledon / UD

(132lbs). Johana Zeledon defeats Elehazara Quintero via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Scarleth Ojeda vs Maria Quintero

IV Copa Alexis Arguello: Managua, Nicarao Boxing Gym, Managua, Nicaragua

Scarleth Ojeda / TKO R3

(126lbs). Scarleth Ojeda defeats Maria Quintero via TKO (Punches) in round 3.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Hazel Garcia vs Darling Mendez

IV Copa Alexis Arguello: Managua, Nicarao Boxing Gym, Managua, Nicaragua

Hazel Garcia / SD

(119lbs). Hazel Garcia defeats Darling Mendez via Split Decision.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Katty Esquivel vs Ismara Torres

IV Copa Alexis Arguello: Managua, Nicarao Boxing Gym, Managua, Nicaragua

Katty Esquivel / SD

(112lbs). Katty Esquivel defeats Ismara Torres via Split Decision.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Kemberling Saavedra vs Darling Diaz

IV Copa Alexis Arguello: Managua, Nicarao Boxing Gym, Managua, Nicaragua

Kemberling Saavedra / SD

(106lbs). Kemberling Saavedra defeats Darling Diaz via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Victoria Patiño vs Nicol Juna

TFC 14, Club Torashi, Guayaquil, Ecuador

Victoria Patiño / TKO R1

(110lbs), 3x5. Victoria Patiño defeats Nicol Juna via TKO (Punches) at 1:30 of round 1.

—————————————————————

MMA

Leticia Damaceno vs Bianca Tuzzi

Kombat One 3: Guerreiro Indígena, Ginásio Municipal José Elias de Proença, Capao Bonito, Sao Paulo, Brazil

Leticia Damaceno / UD

(146lbs), 3x5. Leticia Damaceno defeats Bianca Tuzzi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Suvi Salmimies vs Zarah Fairn Dos Santos

Cage 40, Cultural Centre, Helsinki, Finland

Zarah Fairn Dos Santos / UD

Bantamweight (135lbs), 3x5. Zarah Fairn Dos Santos defeats Suvi Salmimies via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Sara McMann vs Ketlen Vieira

UFC 215: Johnson vs. Borg, Rogers Place, Edmonton, Alberta, Canada

Ketlen Vieira / Choke R2

Bantamweight (135lbs), 3x5. Ketlen Vieira defeats Sara McMann via Arm-Triangle Choke at 4:16 of round 2.

—————————————————————

MMA

Sarah Moras vs Ashlee Evans-Smith

UFC 215: Johnson vs. Borg, Rogers Place, Edmonton, Alberta, Canada

Sarah Moras / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3x5. Sarah Moras defeats Ashlee Evans-Smith via Armbar at 2:51 of round 1.

—————————————————————

MMA

Amanda Nunes vs Valentina Shevchenko

UFC 215: Johnson vs. Borg, Rogers Place, Edmonton, Alberta, Canada

Amanda Nunes† / SD

Bantamweight (135lbs), 5x5. Amanda Nunes defeats Valentina Shevchenko via Split Decision and successfully defended her UFC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Anastasia Nikolakakos vs Francis Hernandez

BTC 2: Valhalla, Sixteen Mile Sports Complex, Oakville, Ontario, Canada

Anastasia Nikolakakos / UD

Strawweight (115lbs), 3x5. Francis Hernandez replaces Alyssa Krahn. Anastasia Nikolakakos defeats Francis Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Gisele Moreira vs Denise Gomes

Aspera FC 57, Ginásio Capoeirão, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil

Gisele Moreira / TKO R2

(134lbs), 3x5. Gisele Moreira defeats Denise Gomes via TKO (Punches) at 3:49 of round 2.

—————————————————————

MMA

Maria Ribeiro vs Mayara Thays

Aspera FC 57, Ginásio Capoeirão, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil

Maria Ribeiro / Armbar R2

(110lbs), 3x5. Maria Ribeiro replaces Silvania Monteiro. Maria Ribeiro defeats Mayara Thays via Armbar in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tina Marie Garcia vs Brannlynn Kamiko

Trinity Kings 3, Waipahu Filcom Center, Waipahu, Hawaii

Tina Marie Garcia / SD

3x3. Tina Marie Garcia defeats Brannlynn Kamiko via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Claudia Cardozo vs Agustina Rodriguez

Vilamir Challenger 3: Punishers, Club Circulo Sportivo, Salto, Uruguay

Draw

Strawweight (115lbs), 3x3. Claudia Cardozo and Agustina Rodriguez fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lorena Graces vs Ana Beledo

Vilamir Challenger 3: Punishers, Club Circulo Sportivo, Salto, Uruguay

Lorena Graces / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Lorena Graces defeats Ana Beledo via KO/TKO (Punches) at 1:01 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sandy Thomas vs Kara Marie Vislosky

HFC 34, Horseshoe Casino, Hammond, Indiana, United States

Kara Marie Vislosky / SD

Strawweight (115lbs), 3x3. Kara Marie Vislosky defeats Sandy Thomas via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Silvia Martinez vs Yuneisy Duben

IFC: International Fight Championship, Neomundo, Bucaramanga, Santander

Silvia Martinez

Featherweight (145lbs), 3x3. Silvia Martinez defeats Yuneisy Duben.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laura Contreras vs Yasmeli Araque

IFC: International Fight Championship, Neomundo, Bucaramanga, Santander

Yasmeli Araque / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3x3. Yasmeli Araque defeats Laura Contreras via TKO (Uppercut) in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sophie O’Brien vs Michelle Jones

Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 6, Starworks Warehouse, Wolverhampton, England

Michelle Jones† / RNC R3

Bantamweight (135lbs), 5x3. Michelle Jones defeats Sophie O’Brien via Rear-Naked Choke in round 3 to win the GTFPL Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanne Doyle vs Louise Hiller

Almighty Fighting Championship 6, O2 Academy, Leeds, England

Louise Hiller† / UD

(134lbs), 5x3. Louise Hiller defeats Joanne Doyle via Unanimous Decision to win the AFC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maryna Ivashko vs Alberte Ostermann

MMA Galla 03, Odense Idrætshal, Odense, Denmark

Alberte Ostermann / Armbar R2

(126lbs), 3x3. Alberte Ostermann defeats Maryna Ivashko via Armbar in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amy Prewett vs Emma Chambers

Coastal Combat 2, Coolum Civic Centre, Coolum City, Queensland, Australia

Amy Prewett / RNC R2

Bantamweight (135lbs), 3x3. Amy Prewett defeats Emma Chambers via Rear-Naked Choke at 2:45 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gina Cardillo vs Bec Weall

Coastal Combat 2, Coolum Civic Centre, Coolum City, Queensland, Australia

Gina Cardillo / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3x3. Gina Cardillo defeats Bec Weall via Rear-Naked Choke at 1:10 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amirah Najwa vs Yin Mun Lee

Malaysian Invasion League 3, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Yin Mun Lee / SD

Flyweight (125lbs), 3x3. Yin Mun Lee defeats Amirah Najwa via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nur Sabrina vs Gladys Molling

Malaysian Invasion League 3, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Nur Sabrina / SD

Flyweight (125lbs), 3x3. Nur Sabrina defeats Gladys Molling via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nurul Aqilah vs Eunice Ong

Malaysian Invasion League 3, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Eunice Ong / UD

Flyweight (125lbs), 3x3. Eunice Ong defeats Nurul Aqilah via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Pei Wee Ng vs Gloria Hoong

Malaysian Invasion League 3, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Gloria Hoong / UD

Flyweight (125lbs), 3x3. Gloria Hoong defeats Pei Wee Ng via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alibeth Milliron vs Randi Field

Impact Fight League 68: Fight Night And Bikes 2, Motor City Harley-Davidson, Farmington Hills, Michigan, United States

Alibeth Milliron† / SD

Atomweight (105lbs), 5x3. Alibeth Milliron defeats Randi Field via Split Decision to win the IFL Atomweight Championship title.

—————————————————————

Sep 10

Sunday

Boxing

Olena Medvedenko vs Alina Mykhaylova

Central Park of Maxim Gorky, Kharkov, Ukraine

Olena Medvedenko / UD

Super Featherweight, 4x2. Olena Medvedenko defeats Alina Mykhaylova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jasmina Merdic vs Sanja Ristic

Sport Hall “Radnicki”, Banovici, Bosnia And Herzegovina

Jasmina Merdic / KO R1

Super Middleweight, 6x2. Jasmina Merdic defeats Sanja Ristic via KO at 1:27 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Yuko Henzan vs Jutamas Jitpong

University of the Ryukyus, Nakagami, Okinawa, Japan

Yuko Henzan / MD

Bantamweight, 6x2. Yuko Henzan defeats Jutamas Jitpong via Majority Decision.

—————————————————————

Sep 14

Thursday

Boxing

Yenebier Guillen vs Rocio De Leon

Hotel Jaragua, Santo Domingo, Dominican Republic

Yenebier Guillen / RTD R2

Super Welterweight, 4x2. Yenebier Guillen defeats Rocio De Leon via Retirement at 2:00 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Poulette Mendez vs Karina Mendoza

Arena Hotel Marriot, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Poulette Mendez / UD

Super Flyweight, 4x2. Poulette Mendez defeats Karina Mendoza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Alma Ibarra vs Karla Parra

Arena Hotel Marriot, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Alma Ibarra / TKO R2

Super Welterweight, 4x2. Alma Ibarra defeats Karla Parra via TKO at 1:48 of round 2.

—————————————————————

Sep 15

Friday

Boxing

Sarah Curran vs Jenna Johlin Thompson

The Dome at the Ballpark, Rosemont, Illinois, United States

Sarah Curran / UD

Super Welterweight, 4x3. Sarah Curran defeats Jenna Johlin Thompson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Shelly Vincent vs Angel Gladney

Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, United States

Shelly Vincent / UD

Super Featherweight, 8x2. Shelly Vincent defeats Angel Gladney via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Brenda Enriquez vs Shyann Farmer

Combate 17: El Grito En La Jaula, Splash Kingdom Amphitheater, Redlands, California, United States

Brenda Enriquez / UD

Atomweight (105lbs), 3x5. Brenda Enriquez defeats Shyann Farmer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Petra Částková vs Tiia Kohtamäki

FNW 2 / XFN 4, Hotel Ambassador, Karlovy Vary, Czech Republic

Petra Částková / UD

(126lbs), 3x5. Petra Částková defeats Tiia Kohtamäki via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisol Ruelas vs Alyssa Linduska

Total Fight Challenge, Bedford Park Swanson Center, Bedford Park, Illinois, United States

Marisol Ruelas / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Marisol Ruelas defeats Alyssa Linduska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 16

Saturday

Boxing

Macarena Ayelen Ledesma vs Elizabeth Britos

Polideportivo Municipal Luis Monti, Escobar, Buenos Aires, Argentina

Macarena Ayelen Ledesma / TKO R4

Lightweight, 4x2. Macarena Ayelen Ledesma defeats Elizabeth Britos via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Ema Kozin vs Elene Sikmashvili

Sound Factory, Gersthofen, Bayern, Germany

Ema Kozin / UD

Middleweight, 10x2. Ema Kozin defeats Elene Sikmashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Verena Kaiser vs Diana Garcia

Boxclub Eggenstein, Eggenstein-Leopoldshafen, Baden-Württemberg, Germany

Verena Kaiser†† / UD

Welterweight, 10x2. Verena Kaiser defeats Diana Garcia via Unanimous Decision to win the vacant Global Boxing Union Female World Welterweight Title, vacant Women’s International Boxing Federation World Welterweight Title.

—————————————————————

Boxing

Catalina Diaz vs Eloisa Rodriguez

Club Saga Heredia, Malaga, Andalucía, Spain

Catalina Diaz / PTS

Light Flyweight, 6x3. Catalina Diaz defeats Eloisa Rodriguez via Points.

—————————————————————

Boxing

Marlen Esparza vs Aracely Palacios

T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Marlen Esparza / UD

Flyweight, 6x3. Aracely Palacios replaces Tania Cosme. Marlen Esparza defeats Aracely Palacios via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sonja Fox vs Melisa Holmes

4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United States

Sonja Fox / UD

Heavyweight, 6x2. Sonja Fox defeats Melisa Holmes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marcia Agripino vs Federica Bianco

Twin River Event Center, Lincoln, Rhode Island, United States

Federica Bianco / UD

Bantamweight, 4x2. Federica Bianco defeats Marcia Agripino via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Rita Wulansari vs Santi

One Pride MMA 12 9/16, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia

Rita Wulansari / KO R2

Strawweight (115lbs), 3x5. Rita Wulansari defeats Santi via KO (Punch) at 0:46 of round 2.

—————————————————————

MMA

Hannah Cifers vs Nicole Smith

Next Level Fight Club 8, North Carolina State Fairgrounds - Expo Building, Raleigh, North Carolina, United States

Hannah Cifers / KO R1

Strawweight (115lbs), 3x5. Hannah Cifers defeats Nicole Smith via KO (Knock Out) at 1:05 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mayra Cantuária vs Amanda Leão

NP Fight 7, Ginásio de Esportes Jardim Balneário, Goiania, Goias, Brazil

Mayra Cantuária / KO R2

(126lbs), 3x5. Mayra Cantuária defeats Amanda Leão via KO (Knee to the Body) at 0:53 of round 2.

—————————————————————

MMA

Norma Dumont vs Erica Leidiane

Federação Fight 5, Ourominas Palace Hotel, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Norma Dumont / RNC R1

(139lbs), 3x5. Norma Dumont defeats Erica Leidiane via Rear-Naked Choke at 3:43 of round 1.

—————————————————————

MMA

Zana Setzock vs Gemma Pike

Sprawl & Brawl MMA 6, Tempodrom, Berlin, Germany

Zana Setzock / UD

(134lbs), 3x5. Zana Setzock defeats Gemma Pike via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Iony Razafiarison vs Diana Belbiţă

Superior FC 18, Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Germany

Iony Razafiarison† / Choke R2

(126lbs), 3x5. Iony Razafiarison defeats Diana Belbiţă via Guillotine Choke at 1:21 of round 2 to win the Superior FC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Emi Fujino vs Hyun Joo Baek

DEEP 79 Impact, Ota Ward Gymnasium, Tokyo, Japan

Emi Fujino / Choke R1

Strawweight (115lbs), 3x5. Emi Fujino defeats Hyun Joo Baek via Sleeper Choke in round 1.

—————————————————————

MMA

Kanako Murata vs Yukari Nabe

DEEP 79 Impact, Ota Ward Gymnasium, Tokyo, Japan

Kanako Murata / UD

(121lbs), 3x5. Kanako Murata defeats Yukari Nabe via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Reina Miura vs Young Ji Kim

DEEP 79 Impact, Ota Ward Gymnasium, Tokyo, Japan

Reina Miura / Armbar R1

(161lbs), 3x5. Reina Miura defeats Young Ji Kim via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lisa Mauldin vs Alli Oldfield

559 Fights 59: Gonzales vs. Maximov, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Lisa Mauldin / SD

Bantamweight (135lbs), 3x2. Lisa Mauldin defeats Alli Oldfield via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabby Lopez vs Toodie Marshall

559 Fights 59: Gonzales vs. Maximov, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Gabby Lopez / SD

Strawweight (115lbs), 3x2. Gabby Lopez defeats Toodie Marshall via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kathy Solorzano vs Nadine Mandiau

559 Fights 59: Gonzales vs. Maximov, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Nadine Mandiau / UD

Strawweight (115lbs), 3x2. Nadine Mandiau defeats Kathy Solorzano via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Galyn Weber vs Rachel Kimbrough

Shamrock FC 294, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States

Rachel Kimbrough / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3x3. Rachel Kimbrough defeats Galyn Weber via TKO (Punches) at 2:46 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kara Hoad vs Shana Thalheimer

Gladius Fights 28, JM McDonald Sports Complex, Cortland, New York, United States

Kara Hoad / UD

Featherweight (145lbs), 3x3. Kara Hoad defeats Shana Thalheimer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Che Strait-Martino vs Emme Weber

Gladius Fights 28, JM McDonald Sports Complex, Cortland, New York, United States

Emme Weber / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Emme Weber defeats Che Strait-Martino via Rear-Naked Choke at 0:49 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Poe vs Tasha Hewitt

Titans of the Cage 21, Bland Elementary School, Bland, Virginia, United States

Megan Poe† / SUB. R3

Flyweight (125lbs), 5x3. Megan Poe defeats Tasha Hewitt via Submission (Strikes) at 2:54 of round 3 and successfully defended her TOC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joana Magalhães vs Kennedy Freeman

Machine MMA 20, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England

Kennedy Freeman† / UD

(126lbs), 3x3. Kennedy Freeman defeats Joana Magalhães via Unanimous Decision to win the MMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bernise Alldis vs Megan Norman

Fusion FC 25, Epsom Downs Racecource, Surrey, England, United Kingdom

Bernise Alldis / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3x3. Bernise Alldis defeats Megan Norman via TKO (Referee Stoppage) at 0:27 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laura Green vs Kelig Pinson

FightStar Championship 11, Sports Connexion, Coventry, England

Kelig Pinsen / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3x3. Kelig Pinson defeats Laura Green via TKO (Retirement) at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shania Arrendando vs Tabitha Trevino

KOTC: El Diablo, Ute Mountain Casino, Towaoc, Colorado, United States

Shania Arrendando / TKO R2

(110lbs), 3x3. Shania Arrendando defeats Tabitha Trevino via TKO (Punches) at 2:58 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Trisha Shay vs Jonna Wood

Virginia Cagefighting Championships: Danville Destruction 6, Averett North Campus, Danville, Virginia, United States

Jonna Wood / Choke R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Jonna Wood defeats Trisha Shay via Guillotine Choke at 1:48 of round 1.

—————————————————————

Sep 17

Sunday

MMA (Amateur)

Josefina Dardano vs Selene Chavez

El Octagono Fight Night 2, Disco Believe, Moreno, Buenos Aires, Argentina

Josefina Dardano

Atomweight (105lbs), 3x3. Josefina Dardano defeats Selene Chavez.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Agustina Delia vs Debora Stivanello

El Octagono Fight Night 2, Disco Believe, Moreno, Buenos Aires, Argentina

Agustina Delia / UD

Bantamweight (135lbs), 3x3. Agustina Delia defeats Debora Stivanello via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 18

Monday

MMA

Erika vs Chinamin

ACF 30th: Kakutogi no Omocho-bako, Dawn Center - Osaka Prefectural Center for Youth and Gender Equality, Osaka, Japan

Erika / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 1x5. Erika defeats Chinamin via Armbar at 2:13 of round 1.

—————————————————————

MMA

Asami Nakai vs Hikaru Aono

ACF 30th: Kakutogi no Omocho-bako, Dawn Center - Osaka Prefectural Center for Youth and Gender Equality, Osaka, Japan

Draw

Strawweight (115lbs), 2x3. Asami Nakai and Hikaru Aono fought to a Draw (Unanimous).

—————————————————————

Sep 22

Friday

Boxing

Jessica Diaz vs Karla Viridiana Gutierrez

Plaza Tinaco, Empalme, Sonora, Mexico

Jessica Diaz / TKO R2

Super Bantamweight, 4x2. Jessica Diaz defeats Karla Viridiana Gutierrez via TKO at 0:25 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Soledad Macedo vs Mariela Ribera Valverde

Club Salto Uruguayo, Salto, Uruguay

Soledad Macedo / UD

Super Flyweight, 4x2. Soledad Macedo defeats Mariela Ribera Valverde via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ana Romina Guichapani vs Makarena Gallastegui

Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina

Ana Romina Guichapani / UD

Featherweight, 6x2. Ana Romina Guichapani defeats Makarena Gallastegui via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lilian Dolores Silva vs Iara Berenice Cortes

Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina

Lilian Dolores Silva / TD R3

Featherweight, 10x2. Lilian Dolores Silva defeats Iara Berenice Cortes via Technical Decision in round 3.

—————————————————————

Boxing

Karen Elizabeth Carabajal vs Cintia Gisela Castillo

Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Karen Elizabeth Carabajal / UD

Super Featherweight, 10x2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Cintia Gisela Castillo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Mikaela Mayer vs Allison Martinez

Convention Center, Tucson, Arizona, United States

Mikaela Mayer / TKO R3

Lightweight, 4x2. Mikaela Mayer defeats Allison Martinez via TKO at 0:39 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Hannah Rankin vs Borislava Goranova

Westcroft Leisure Centre, Carshalton, Surrey, United Kingdom

Hannah Rankin / PTS

Super Welterweight , 6x2. Hannah Rankin defeats Borislava Goranova via Points.

—————————————————————

Boxing

Miriam Gutierrez vs Aleksandra Vujovic

Polideportivo Jose Caballero, Alcobendas, Comunidad de Madrid, Spain

Miriam Gutierrez / UD

Lightweight, 6x2. Miriam Gutierrez defeats Aleksandra Vujovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Joana Pastrana vs Judit Hachbold

Polideportivo Jose Caballero, Alcobendas, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana† / KO R3

Minimumweight, 10x2. Joana Pastrana defeats Judit Hachbold via KO in round 3 to win the EBU Female Minimumweight Title.

—————————————————————

MMA

Syuri Kondo vs Chan Mi Jeon

UFC Fight Night 117: Shogun vs. St. Preux 2, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Syuri Kondo / SD

Strawweight (115lbs), 3x5. Syuri Kondo defeats Chan Mi Jeon via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Cláudia Gadelha vs Jéssica Andrade

UFC Fight Night 117: Shogun vs. St. Preux 2, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Jéssica Andrade / UD

Strawweight (115lbs), 3x5. Jéssica Andrade defeats Cláudia Gadelha via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Sabina Mazo Isaza vs Linsey Williams

LFA 23: Krantz vs. Nakashima, Horseshoe Casino & Hotel, Bossier City, Louisiana, United States

Sabina Mazo Isaza / KO R1

Flyweight (125lbs), 3x5. Sabina Mazo Isaza defeats Linsey Williams via KO (Head Kick) at 4:26 of round 1.

—————————————————————

MMA

Andrea Lee vs Jamie Thorton

LFA 23: Krantz vs. Nakashima, Horseshoe Casino & Hotel, Bossier City, Louisiana, United States

Andrea Lee† / Kimura R2

Flyweight (125lbs), 5x5. Andrea Lee defeats Jamie Thorton via Kimura at 2:54 of round 2 and successfully defended her LFA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Anissa Haddaoui vs Antonina Shevchenko

Phoenix FC 3, Indigo at the O2, London, England

Antonina Shevchenko / UD

Bantamweight (135lbs), 3x5. Antonina Shevchenko defeats Anissa Haddaoui via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hikari Sato vs Nozomi Samukawa

24th All Japan Amateur Shooto Championships, Odawara Arena, Main Arena, Odawara, Kanagawa, Japan

Hikari Sato† / Decision

Flyweight (125lbs), 2x3. Hikari Sato defeats Nozomi Samukawa via Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yoki Harada vs Yuina Udagawa

24th All Japan Amateur Shooto Championships, Odawara Arena, Main Arena, Odawara, Kanagawa, Japan

Yoki Harada† / Decision

Atomweight (105lbs), 2x3. Yoki Harada defeats Yuina Udagawa via Decision to win the All Japan Women’s Atomweight Tournament title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hikaru Aono vs Shiho Harada

24th All Japan Amateur Shooto Championships, Odawara Arena, Main Arena, Odawara, Kanagawa, Japan

Hikaru Aono† / Decision

Strawweight (115lbs), 2x3. Hikaru Aono defeats Shiho Harada via Decision to win the All Japan Women’s Strawweight Tournament title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Victoria Leonardo vs Cora Wilson

LFA 23: Krantz vs. Nakashima, Horseshoe Casino & Hotel, Bossier City, Louisiana, United States

Victoria Leonardo / UD

Bantamweight (135lbs), 3x3. Victoria Leonardo defeats Cora Wilson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 23

Saturday

Boxing

Kleopatra Tolnai vs Viktoria Endlein

Budapest Fight Center, Budapest, Hungary

Kleopatra Tolnai / TKO R4

Super Flyweight, 4x2. Kleopatra Tolnai defeats Viktoria Endlein via TKO at 0:44 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Jacqueline Coutino vs Liliana Mendoza

Gimnasio Romeo Anaya, Tuxtla Gutierrez, Chiapas, Mexico

Jacqueline Coutino / UD

Flyweight, 6x2. Jacqueline Coutino defeats Liliana Mendoza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Gomez vs Adriana Lorena Gisele Maldonado

Monaco Hotel & Resort, Villa Carlos Paz, Cordoba, Argentina

Debora Gomez / UD

Super Flyweight, 4x2. Debora Gomez defeats Adriana Lorena Gisele Maldonado via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

April Adams vs Carol Earl

Eatons Hill Hotel, Eatons Hill, Queensland, Australia

April Adams† / UD

Super Bantamweight, 8x2. April Adams defeats Carol Earl via Unanimous Decision to win the vacant Australia Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Boxing

Tayla Harris vs Tessa Tualevao

Eatons Hill Hotel, Eatons Hill, Queensland, Australia

Tayla Harris / MD

4x2. Tayla Harris defeats Tessa Tualevao via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Elena Saveleva vs Evgeniya Zablotskaya

Palace of Culture, Borisov, Belarus

Elena Saveleva / TKO R3

Flyweight, 8x2. Elena Saveleva defeats Evgeniya Zablotskaya via TKO at 0:59 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Adriana dos Santos Araujo vs Vanessa Porto

Clube Atletico Juventus, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Adriana dos Santos Araujo / SD

Super Lightweight, 6x2. Adriana dos Santos Araujo defeats Vanessa Porto via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Mayerlin Rivas vs Maria Andrea Miranda

Universidad Pontificia Bolivariana, Medellin, Colombia

Mayerlin Rivas / KO R1

Bantamweight, 8x2. Mayerlin Rivas defeats Maria Andrea Miranda via KO at 1:55 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Balaussa Muzdiman vs Tanasia West

Fant-Ewing Coliseum, Monroe, Louisiana, United States

Balaussa Muzdiman / TKO R1

4x2. Tanasia West replaces Camry Maxie. Balaussa Muzdiman defeats Tanasia West via TKO at 1:03 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Kaliesha West vs Kirstie Simmons

Agua Caliente Casino, Rancho Mirage, California, United States

Kaliesha West / UD

Super Featherweight, 6x2. Kaliesha West defeats Kirstie Simmons via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ai Jin vs Rungnapa Keawkrachang

Le Danz Ballroom 222 Queen St., Singapore, Singapore

Ai Jin / UD

Minimumweight, 4x2. Ai Jin defeats Rungnapa Keawkrachang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nurshahidah Roslie vs Siriphon Chanbuala

Le Danz Ballroom 222 Queen St., Singapore, Singapore

Nurshahidah Roslie†† / KO R3

Featherweight, 8x2. Nurshahidah Roslie defeats Siriphon Chanbuala via KO at 1:34 of round 3 to win the interim OPBF Female Featherweight Title and vacant WBC Asian Boxing Council Female Featherweight Title.

—————————————————————

Boxing

Sanae Jah vs Alexandra Lakatos

Brussels, Bruxelles-Capitale, Belgium

Sanae Jah† / UD

Flyweight, 10x2. Sanae Jah defeats Alexandra Lakatos via Unanimous Decision to win the vacant WBA Inter-Continental Female Flyweight Title.

—————————————————————

Grappling

Konstantina Athanasiadou vs Nikoleta Tsigou

Corinthian Pro MMA, Arena Saint Anna, Korinthos, Greece

Draw

Strawweight (115lbs). Konstantina Athanasiadou and Nikoleta Tsigou fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Grappling (Amateur)

Aimilia Kapri vs Eleni Mytilinaki

Corinthian Pro MMA, Arena Saint Anna, Korinthos, Greece

Draw

(134lbs). Aimilia Kapri and Eleni Mytilinaki fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Kickboxing

Iwona Nieroda vs Lucia Krajčovič

Spartan Fight 8, Hala TS Wisła Kraków, Kraków, Poland

Iwona Nieroda / UD

(123lbs). Iwona Nieroda defeats Lucia Krajčovič via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Corina Herrera vs Jaimee Nievera

Bellator 183: Henderson vs. Pitbull, SAP Center, San Jose, California, United States

Jaymee Nievara / UD

Flyweight (125lbs), 3x5. Jaymee Nievara defeats Corina Herrera via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Brooke Mayo vs Kaytlin Neil

Bellator 183: Henderson vs. Pitbull, SAP Center, San Jose, California, United States

Kaytlin Neil / UD

Flyweight (125lbs), 3x5. Kaytlin Neil defeats Brooke Mayo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Wulandari vs Melpida Sitohang

One Pride MMA 12 9/23, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia

Melpida Sitohang / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3x5. Melpida Sitohang defeats Wulandari via TKO at 3:22 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jung Eun Park vs Si Woo Park

Road FC 42, Chungju World Martial Arts Festival Stadium, Chungju, South Korea

Jung Eun Park / UD

(106lbs), 2x5. Jung Eun Park defeats Si Woo Park via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Molly Barnwell vs Sophie Luxton

Fight UK: Baptism Of Fire, Hermitage Leisure Centre, Leicester, England

Molly Barnwell / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Molly Barnwell defeats Sophie Luxton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cecilia Padilla vs Kay Hansen

Gladiator MMA Championship Series 3, LA Memorial Coliseum, Los Angeles, California, United States

Kay Hansen / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3x3. Kay Hansen defeats Cecilia Padilla via TKO at 1:43 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jada Alicea vs Miranda Kay Barber

Combat Night 80, SWAY Nightclub, Ft. Lauderdale, Florida, United States

Miranda Barber / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3x3. Miranda Barber defeats Jada Alicea via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:20 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ewelina Woźniak vs Aleksandra Wypych

Leszczyńska Strefa Walki, Hala “Trapez”, Leszno, Poland

Ewelina Woźniak / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Ewelina Woźniak replaces Dorota Norek. Ewelina Woźniak defeats Aleksandra Wypych via TKO in round 1.

—————————————————————

Sep 24

Sunday

Boxing

Chan Mi Lim vs Shin Young Park

Gwanakgu Hall, Seoul, South Korea

Shin Young Park / SD

Flyweight, 4x2. Shin Young Park defeats Chan Mi Lim via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Nina Bradley vs Klaudia Vigh

Showground, Newark, Nottinghamshire, United Kingdom

Nina Bradley / PTS

Welterweight, 4x2. Nina Bradley defeats Klaudia Vigh via Points.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Pearl Biervilet vs Keesha Breinburg

Fightclub Den Haag: On Tour, Houwaart Boxing School, Den Haag, Netherlands

Pearl Biervilet / SUB. R2

(150lbs), 3x3. Pearl Biervilet defeats Keesha Breinburg via Submission in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Janne Thunes vs Christina Yates

Lion Fighting Championships 13, The Casino Rooms, Rochester, Kent, England

Janne Thunes / UD

(132lbs), 3x3. Janne Thunes defeats Christina Yates via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 25

Monday

MMA

Anastasia Kulinich vs Katerina Nelyudova

ProFC Ukraine: Urlun Fight, Concert Hall Atlas, Kiev, Ukraine

Anastasia Kulinich / KO/TKO R2

Strawweight (115lbs), 2x5. Anastasia Kulinich defeats Katerina Nelyudova via KO/TKO at 1:36 of round 2.

—————————————————————

MMA

Vlada Yavorskaya vs Viktoria Yevtushenko

ProFC Ukraine: Urlun Fight, Concert Hall Atlas, Kiev, Ukraine

Vlada Yavorskaya / Armbar R1

(134lbs), 2x5. Vlada Yavorskaya defeats Viktoria Yevtushenko via Armbar at 2:58 of round 1.

—————————————————————

Sep 27

Wednesday

MMA

Eva Duarthe vs Aygul Kuzu Abduvakhid

WWFC 8, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine

Eva Duarthe / Armbar R3

(126lbs), 3x5. Eva Duarthe defeats Aygul Kuzu Abduvakhid via Armbar in round 3.

—————————————————————

Sep 29

Friday

Boxing

Bronwyn Duff vs Teodora Hristova

MECA, Regent Circus, Swindon, Wiltshire, United Kingdom

Draw

Flyweight, 4x2. Bronwyn Duff and Teodora Hristova fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Bec Connolly vs Monika Antonik

MECA, Regent Circus, Swindon, Wiltshire, United Kingdom

Bec Connolly / PTS

Super Lightweight, 4x2. Bec Connolly defeats Monika Antonik via Points.

—————————————————————

Boxing

Maria Milano vs Endrimar Pirona

San Juan de Los Morros, Venezuela

Maria Milano / MD

Minimumweight, 8x2. Maria Milano defeats Endrimar Pirona via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Rengifo vs Anabel Trejo

San Juan de Los Morros, Venezuela

Debora Rengifo / TKO R1

Light Flyweight, 6x2. Debora Rengifo defeats Anabel Trejo via TKO at 0:30 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Ya Hong Yu vs Gao Liu

Heyuan Royal Garden Hotel, Beijing, China

Ya Hong Yu / UD

Super Flyweight, 6x2. Ya Hong Yu defeats Gao Liu via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Li Ping Shi vs Daorueng Pakkhetanang

Xi’an City Wall West Rampart Historical Heritage, Xi An, China

Li Ping Shi / TKO R4

Bantamweight, 6x2. Li Ping Shi defeats Daorueng Pakkhetanang via TKO at 1:08 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Maria Lindberg vs Inna Sagaydakovskaya

Pabellon La Casilla, Bilbao, País Vasco, Spain

Inna Sagaydakovskaya† / UD

Super Welterweight, 10x2. Inna Sagaydakovskaya defeats Maria Lindberg via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Kickboxing

Monika Trávničková vs Laurine Geerbeart

Fusion FN 16: Cage Fight Brno, Bobycentrum Brno, Brno, Czech Republic

Laurine Geerbeart / KO/TKO R2

(121lbs). Laurine Geerbeart defeats Monika Trávničková via KO/TKO in round 2.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Cassandra Scholten vs Angela Cantarutti

AMA 28, Fraserview Hall, Vancouver, British Columbia, Canada

Cassandra Scholten / UD

(130lbs). Cassandra Scholten defeats Angela Cantarutti via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Alyssa Pilkington vs Laurianne DaCruz

AMA 28, Fraserview Hall, Vancouver, British Columbia, Canada

Alyssa Pilkington / SD

Strawweight (115lbs). Alyssa Pilkington defeats Laurianne DaCruz via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Luana Carolina vs Mary Ellen Sato

Thunder Fight 12: Evolution Edition, Ginásio Desportivo da Mooca, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Luana Carolina / UD

(134lbs), 3x5. Luana Carolina defeats Mary Ellen Sato via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Bo Meng vs Liliya Shakirova

Fight Nights Global 74, Luzhniki Stadium, Moscow, Russia

Liliya Shakirova / UD

Flyweight (125lbs), 3x5. Liliya Shakirova defeats Bo Meng via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 30

Saturday

Boxing

Mayela Perez vs Linda Vazquez

Arena Coliseo Solidaridad, Ciudad Acuna, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Mayela Perez / UD

Light Flyweight, 8x3. Mayela Perez defeats Linda Vazquez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jazmin Romer vs Alejandra Morales

Arena Coliseo Solidaridad, Ciudad Acuna, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Jazmin Romer / KO R1

Flyweight, 4x3. Jazmin Romer defeats Alejandra Morales via KO at 2:32 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Rehema Abdallah vs Sesilia Mohamed

KB Champions Hall, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Rehema Abdallah / KO R3

Super Lightweight, 6x3. Rehema Abdallah defeats Sesilia Mohamed via KO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Happy Daudi vs Sarah Kawa

KB Champions Hall, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Happy Daudi / KO R2

Super Lightweight, 4x2. Happy Daudi defeats Sarah Kawa via KO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Eva Guzman vs Luisa Bello

Gimnasio Luis Beltran Diaz, Maracay, Venezuela

Eva Guzman / RTD R2

Minimumweight, 6x2. Eva Guzman defeats Luisa Bello via Retirement in round 2.

—————————————————————

Boxing

Nayeli Verde vs Angelica Monserrat Vazquez

Centro Regional de Deporte de Las Américas, Ecatepec, México, Mexico

Nayeli Verde / PTS

Nayeli Verde defeats Angelica Monserrat Vazquez via Points.

—————————————————————

Boxing

Sumanthar Baenkham vs Jantima Tansimi

Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand

Sumanthar Baenkham / UD

Featherweight, 6x2. Sumanthar Baenkham defeats Jantima Tansimi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Phannaluk Kongsang vs Saranyaphong Theinthong

Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand

Phannaluk Kongsang / UD

Light Flyweight, 6x2. Phannaluk Kongsang defeats Saranyaphong Theinthong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Leanna Martinez vs Brittney Horton

Buffalo Thunder Casino, Pojoaque, New Mexico, United States

Leanna Martinez / TKO R1

Flyweight, 4x2. Leanna Martinez defeats Brittney Horton via TKO at 1:28 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Shayna Foppiano vs Lamarya Geary

House of Blues, Boston, Massachusetts, United States

Shayna Foppiano / TKO R1

Welterweight, 4x2. Shayna Foppiano defeats Lamarya Geary via TKO at 1:36 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Oleksandra Sidorenko vs Isabelle Pare

Hala ICDS, ul. Staszica 2, Lomianki, Poland

Oleksandra Sidorenko† / UD

Lightweight, 10x2. Oleksandra Sidorenko defeats Isabelle Pare via Unanimous to win the vacant EBU Female Lightweight Title.

—————————————————————

Boxing

Gretel de Paz vs Christine Latube

The Flash Grand Ballroom of the Elorde Sports Complex, Paranaque City, Metro Manila, Philippines

Gretel de Paz† / UD

Bantamweight, 6x2. Gretel de Paz defeats Christine Latube via Unanimous Decision to win the vacant Philippines Games & Amusement Board (GAB) Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Boxing

Gretchen Abaniel vs Chamaporn Chairin

The Flash Grand Ballroom of the Elorde Sports Complex, Paranaque City, Metro Manila, Philippines

Gretchen Abaniel / UD

Minimumweight, 6x2. Gretchen Abaniel defeats Chamaporn Chairin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yesenia Gomez vs Guadalupe Bautista

Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Guadalupe Bautista / MD

Flyweight, 8x2. Guadalupe Bautista defeats Yesenia Gomez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Guadalupe Martinez Guzman vs Carlota Santos

Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Guadalupe Martinez Guzman† / TKO R9

Super Flyweight, 10x2. Guadalupe Martinez Guzman defeats Carlota Santos via TKO at 1:15 of round 9 to win the WBC World Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Boxing

Arely Mucino vs Tenkai Tsunami

Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Arely Mucino / UD

Super Flyweight, 10x2. Arely Mucino defeats Tenkai Tsunami via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jessica Chavez vs Esmeralda Moreno

Centro Regional de Deporte de Las Américas, Ecatepec, México, Mexico

Jessica Chavez† / UD

Flyweight, 10x2. Jessica Chavez defeats Esmeralda Moreno via Unanimous Decision to win the WBC World Female Flyweight Title.

—————————————————————

Boxing

Aya Morita vs Thitinan Saithonggym

KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan

Aya Morita / UD

Super Flyweight, 4x2. Aya Morita defeats Thitinan Saithonggym via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yuki Kira vs Hee Jung Shin

KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan

Yuki Kira / UD

Minimumweight, 4x2. Yuki Kira defeats Hee Jung Shin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Saemi Hanagata vs Shione Ogata

KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan

Shione Ogata / MD

Light Flyweight, 8x2. Shione Ogata defeats Saemi Hanagata via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Tamao Ozawa vs Eun Young Huh

KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan

Tamao Ozawa / TKO R5

Flyweight, 8x2. Tamao Ozawa defeats Eun Young Huh via TKO at 1:31 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Yoanita Alexandra vs Alda Apandi

The Breeze, Tangerang Selatan, Indonesia

Yoanita Alexandra / UD

Lightweight, 4x2. Yoanita Alexandra defeats Alda Apandi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Fabiana Bytyqi vs Luisana Bolivar

Maritim Hotel, Magdeburg, Sachsen-Anhalt, Germany

Fabiana Bytyqi† / UD

Minimumweight, 10x2. Fabiana Bytyqi defeats Luisana Bolivar via Unanimous Decision to win the WBC Youth Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Boxing

Natasha Jonas vs Bojana Libiszewska

Echo Arena, Liverpool, Merseyside, United Kingdom

Natasha Jonas / TKO R4

Lightweight, 4x2. Natasha Jonas defeats Bojana Libiszewska via TKO at 1:17 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Lauren Johnson vs Borislava Goranova

Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom

Lauren Johnson / PTS

Super Welterweight, 4x2. Lauren Johnson defeats Borislava Goranova via Points.

—————————————————————

Boxing

Femke Hermans vs Ester Konecna

Sportcomplex Schotte, Kapellekensbaan 8, Aalst, Oost-Vlaanderen, Belgium

Femke Hermans / UD

Super Middleweight, 6x2. Femke Hermans defeats Ester Konecna via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Lindsey VanZandt vs Rachel Sazoff

Maverick MMA 3, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Lindsey VanZandt / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3x5. Lindsey VanZandt defeats Rachel Sazoff via TKO at 4:42 of round 2.

—————————————————————

MMA

Natalia Silva vs Tarciara Santos

Jungle Fight 92, Ginásio Mineirinho, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Natalia Silva / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3x5. Natalia Silva defeats Tarciara Santos via Armbar at 2:38 of round 1.

—————————————————————

MMA

Patricia Borges vs Thalyta Stefane

Jungle Fight 92, Ginásio Mineirinho, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Thalyta Stefane / RNC R1

(134lbs), 3x5. Thalyta Stefane defeats Patricia Borges via Rear-Naked Choke at 2:46 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sidney Trillo vs Toodie Marshall

FightersRep 1: Road to the Pros, Adrenaline Martial Arts and Fitness, San Bernardino, California, United States

Sidney Trillo / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3x2. Sidney Trillo defeats Toodie Marshall via Armbar at 1:21 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yajaira Cunningham vs Sally Rios

305 Fights 1, 380 District, Miami, Florida, United States

Yajaira Cunningham† / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3x3. Yajaira Cunningham defeats Sally Rios via Rear-Naked Choke in round 2 to win the Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natalie Schlessinger vs Kristy Wolterbeek

Maverick MMA 3, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Natalie Schlessinger / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Natalie Schlessinger defeats Kristy Wolterbeek via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Ruiz vs Elizabeth Welch

Maverick MMA 3, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Jessica Ruiz / SD

Strawweight (115lbs), 3x3. Jessica Ruiz defeats Elizabeth Welch via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Liz Edinger vs Melissa Gardner

Maverick MMA 3, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Liz Edinger / UD

Flyweight (125lbs), 3x3. Liz Edinger defeats Melissa Gardner via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Devon Estes vs Destiny Quinones

Maverick MMA 3, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Devon Estes† / Kimura R1

Strawweight (115lbs), 3x3. Devon Estes defeats Destiny Quinones via Kimura at 1:31 of round 1 to win the MAV Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julie Russell vs Katelyn Radtka

KC Fighting Alliance 25, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Julie Russell / SD

Strawweight (115lbs), 3x3. Julie Russell defeats Katelyn Radtka via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elle Wagman vs Brie Grimes

KC Fighting Alliance 25, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Elle Wagman / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Elle Wagman defeats Brie Grimes via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Meghan Boyczuk vs Shana Pasapa

Rumble in the Cage 55, Servus Soccer Center, Lethbridge, Alberta, Canada

Meghan Boyczuk / Choke R3

Flyweight (125lbs), 3x3. Meghan Boyczuk defeats Shana Pasapa via Guillotine Choke at 0:41 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alžběta Johana Bartolova vs Hana Dmkova

MMAA Arena Cup 35: První Kolo Mistrovství ČR V, PVA EXPO Praha, Prague, Czech Republic

Alžběta Johana Bartolova / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3x3. Alžběta Johana Bartolova defeats Hana Dmkova via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paulina Giemza vs Karolina Kuśnierz

ALMMA 136: Mistrzostwa Śląska, Hala Sp nr 1, Świętochłowice, Poland

Paulina Giemza / Decision

(134lbs). Paulina Giemza defeats Karolina Kuśnierz via Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karolina Kuśnierz vs Agata Witoszek

ALMMA 136: Mistrzostwa Śląska, Hala Sp nr 1, Świętochłowice, Poland

Karolina Kuśnierz / Decision

(134lbs). Karolina Kuśnierz defeats Agata Witoszek via Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paulina Giemza vs Agata Witoszek

ALMMA 136: Mistrzostwa Śląska, Hala Sp nr 1, Świętochłowice, Poland

Paulina Giemza† / Choke R1

(134lbs). Paulina Giemza defeats Agata Witoszek via Triangle Choke at 2:40 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amber Thompson vs Danielle Curtis

Storm MMA: Storm Damage 10, Rex Hotel, Braddon, ACT, Australia

Amber Thompson / UD

(138lbs), 3x3. Amber Thompson defeats Danielle Curtis via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taylor Mauldin vs Elizabeth Rodriguez

CFL 12, Hard Rock Hotel Palm Springs, Palm Springs, California, United States

Taylor Mauldin / SUB. R1

Bantamweight (135lbs), 3x2. Taylor Mauldin defeats Elizabeth Rodriguez via Submission at 0:38 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ky Bennett vs Rebecca Nichols

Primal Instinct: Presented by Primal Fight League, Cowboys OKC, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Ky Bennett / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3x3. Ky Bennett defeats Rebecca Nichols via TKO (Punches) at 1:01 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danielle Thomason vs Cameron Pollard

Pyramid Fights 4, Earl Bell Community Center, Jonesboro, Arkansas, United States

Danielle Thomason / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3x3. Danielle Thomason defeats Cameron Pollard via Rear-Naked Choke at 1:41 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laura Sanchez vs Abby Kalina

No Mercy 6, Shooting Star Event Center, Mahnomen, Minnesota, United States

Laura Sanchez / UD

Lightweight (155lbs), 3x3. Laura Sanchez defeats Abby Kalina via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emily Gutierrez vs Valeria San Agustin

Battle Of Champions 003, Arena Queretaro, Felipe Ángeles #188, Col. España

Emily Gutierrez / UD

Strawweight (115lbs), 3x3. Valeria San Agustin replaces Carolyn Cordoba. Emily Gutierrez defeats Valeria San Agustin via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Kipp vs Meghan Williams

Big Guns 25, Fairhaven Hall, Mansfield, Ohio, United States

Kayla Kipp / UD

Flyweight (125lbs), 3x3. Kayla Kipp defeats Meghan Williams via Unanimous Decision.

—————————————————————

September Female Fight Fixtures and Results 2017

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar