Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, April 2019

by Evelyn IuhaszPosted on 0

April
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, April 2019. A comprehensive listing of 64 fights / 18 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Apr 5
Friday

Anahit Aroyan vs Nongnun Sor Praithong
Emirates Golf Club, Dubai, United Arab Emirates
Anahit Aroyan / UD
Super Bantamweight, 4x2. Anahit Aroyan defeats Nongnun Sor Praithong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Laura Ledezma vs Yenifer Rodriguez
Gimnasio de la Policia Nacional, Panama City, Panama
Laura Ledezma / RTD R3
Super Bantamweight, 8x2. Laura Ledezma defeats Yenifer Rodriguez via Retirement in round 3.

—————————————————————

Marilyn Badillo Amaya vs Monica Chico
Tijuana, Baja California, Mexico
-
Flyweight, 6x2.

—————————————————————

Jocelyn Garcia vs Lesley Rodriguez
Arena Auditorio de la CMT, Merida, Yucatán, Mexico
-
Super Flyweight, 4x2.

—————————————————————

Blanca Torrescano vs TBA
Centro de Usos Multiples, Mazatlan, Sinaloa, Mexico
-
Light Flyweight, 4x2.

—————————————————————

Marisol Moreno vs Rocio Urquljo
Centro de Usos Multiples, Mazatlan, Sinaloa, Mexico
-
Super Lightweight, 4x2.

—————————————————————

Yuri Sekiwa vs Aira Midorikawa
EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan
-
Super Bantamweight, 4x2.

—————————————————————

Bianca Elmir vs Reanne Ware
Hellenic Club, Woden, Australian Capital Territory, Australia
Bianca Elmir† / TKO R2
Featherweight, 8x2. Bianca Elmir defeats Reanne Ware via TKO at 1:52 of round 2 to win the vacant Australia Female Featherweight Title.

—————————————————————

Florencia Ayelen Juarez vs Brenda Isabel Perez
Club Atletico Huracan, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Florencia Ayelen Juarez / UD
Bantamweight, 4x2. Florencia Ayelen Juarez defeats Brenda Isabel Perez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Apr 6
Saturday

Lina Kasweka vs Joyce Chileshe
Government Complex, Lusaka, Zambia
-
Bantamweight.

—————————————————————

Violet Phiri vs Sehliselwe Nhliziyo
Government Complex, Lusaka, Zambia
-
Lightweight.

—————————————————————

Alice Mbewe vs Kudakwache Nyangura
Government Complex, Lusaka, Zambia
-
Super Flyweight, 8x2. vacant Women's International Boxing Association International Super Flyweight Title.

—————————————————————

Mary McGee vs Szilvia Szabados
McBride Hall, Gary, Indiana, United States
Mary McGee / UD
Welterweight, 6x2. Mary McGee defeats Szilvia Szabados via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jordanne Garcia vs Karina Mendoza
Embassy Suits, Albuquerque, New Mexico, United States
Jordanne Garcia / UD
Super Welterweight, 6x3. Jordanne Garcia defeats Karina Mendoza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kayla Brady vs Leslie Pope
4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United States
Leslie Pope / TKO R1
Super Welterweight, 4x2. Leslie Pope defeats Kayla Brady via TKO at 2:00 of round 1.

—————————————————————

Cherrelle Brown vs Vaida Masiokaite
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Cherrelle Brown / PTS
Super Lightweight, 6x2. Cherrelle Brown defeats Vaida Masiokaite via Points.

—————————————————————

Sulem Urbina vs Aracely Palacios
Arena Sonora, Hermosillo, Sonora, Mexico
-
Flyweight.

—————————————————————

Maria Jose Monroy vs Jamileth Vallejos
Cancha de Futeca, Cayala, Guatemala City, Guatemala
Jamileth Vallejos / TKO R1
Bantamweight, 4x2. Jamileth Vallejos defeats Maria Jose Monroy via TKO at 1:54 of round 1.

—————————————————————

Maryna Malovana vs Anuki Tsopurashvili
Ballhaus Forum, Unterschleißheim, Bayern, Germany
Maryna Malovana / KO R1
Lightweight, 6x2. Maryna Malovana defeats Anuki Tsopurashvili via KO in round 1.

—————————————————————

Tatyana Zrazhevskaya vs Irma Balijagic Adler
Ballhaus Forum, Unterschleißheim, Bayern, Germany
Tatyana Zrazhevskaya / UD
Bantamweight, 8x2. Tatyana Zrazhevskaya defeats Irma Balijagic Adler via Unanimous Decision.

—————————————————————

Tina Rupprecht vs Maricela Quintero
Ballhaus Forum, Unterschleißheim, Bayern, Germany
Draw†
Light Flyweight, 10x2. Tina Rupprecht and Maricela Quintero fought to a Draw (Split) to win the World Boxing Council World Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Sophie Alisch vs Alina Zaitseva
Congress Park, Wolfsburg, Niedersachsen, Germany
Sophie Alisch / UD
Featherweight, 6x2. Sophie Alisch defeats Alina Zaitseva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Eva Debacker vs Ksenija Medic
Complexe Sportif, Divion, Pas-de-Calais, France
Eva Debacker / PTS
Lightweight, 4x2. Eva Debacker defeats Ksenija Medic via Points.

—————————————————————

Linda Dostalkova vs Monika Antonik
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic
Linda Dostalkova / UD
Welterweight, 4x2. Linda Dostalkova defeats Monika Antonik via Unanimous Decision.

—————————————————————

Fabiana Bytyqi vs Maria Soledad Vargas
Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic
Draw
Light Flyweight, 10x2. Fabiana Bytyqi and Maria Soledad Vargas fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Kylie Angel Fallis vs Johana Fernandez
Children's Arena, Oshawa, Ontario, Canada
Kylie Angel Fallis / UD
Lightweight, 4x2. Kylie Angel Fallis defeats Johana Fernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Lindsay Garbatt vs Erika Jeanette Hernandez
Children's Arena, Oshawa, Ontario, Canada
Lindsay Garbatt / MD
Bantamweight, 8x2. Lindsay Garbatt defeats Erika Jeanette Hernandez via Majority Decision.

—————————————————————

Tamara Elizabeth Demarco vs Daniela Molina
Club Plaza Italia, 25 de Mayo, Buenos Aires, Argentina
Tamara Elizabeth Demarco / UD
Light Flyweight, 4x2. Tamara Elizabeth Demarco defeats Daniela Molina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Apr 7
Sunday

Sathana Songprasert vs Daomayuly Chantilath
Bone Night Club, Pattaya, Thailand
Daomayuly Chantilath / SD
Light Flyweight, 4x2. Daomayuly Chantilath defeats Sathana Songprasert via Split Decision.

—————————————————————

Felicitas Vogt vs Anja Jankovic
Arena Sonora, Hermosillo, Sonora, Mexico
-
Bantamweight, 4x2.

—————————————————————

Alicia Holzken vs Claudia Ferenczi
Golden Palast, Frechen, Nordrhein-Westfalen, Germany
Alicia Holzken†† / UD
Flyweight, 8x2. Alicia Holzken defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision to win the vacant Global Boxing Union Female Intercontinental Flyweight Title and vacant Women's International Boxing Federation Intercontinental Flyweight Title.

—————————————————————

Apr 10
Wednesday

Alicia Napoleon-Espinosa vs Eva Bajic
Sony Hall, New York, New York, United States
Alicia Napoleon-Espinosa / TKO R2
Super Welterweight, 8x2. Alicia Napoleon-Espinosa defeats Eva Bajic via TKO at 1:04 of round 2.

—————————————————————

Apr 11
Thursday

Loetizia Campana vs Chuleeporn Konthon
Ram 100 Thai Boxing Stadium, Ramkamhaeng, Bangkok, Thailand
Loetizia Campana / KO R2
Flyweight, 6x2. Loetizia Campana defeats Chuleeporn Konthon via KO at 1:10 of round 2.

—————————————————————

Apr 12
Friday

Efasha Kamarudin vs Febriyanti Lubis
The Ring Boxing Community, Singapore, Singapore
Efasha Kamarudin / RTD R1
Flyweight, 4x2. Efasha Kamarudin defeats Febriyanti Lubis via Retirement at 2:00 of round 1.

—————————————————————

Kirstie Gannaway vs Nadya Nakhoir
The Ring Boxing Community, Singapore, Singapore
Kirstie Gannaway / UD
Super Flyweight, 4x2. Kirstie Gannaway defeats Nadya Nakhoir via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jovana Trifunjagic vs Marina Dekic
DTV "Partizan", Becej, Serbia
-
Bantamweight, 4x2.

—————————————————————

Roma Yousaf vs TBA
Hamed Marque, Rawalpindi, Pakistan
-
Minimumweight, 4x3.

—————————————————————

Amira Hamzaoui vs Ivanka Ivanova
Epernay, Marne, France
-
Bantamweight, 8x2.

—————————————————————

Laetitia Chevalier vs Aleksandra Vujovic
Salle Gayant, Douai, Nord, France
-
Super Lightweight, 6x2.

—————————————————————

Segolene Lefebvre vs Laura Soledad Griffa
Salle Gayant, Douai, Nord, France
-
Super Bantamweight, 10x2. vacant International Boxing Organization World Female Super Bantamweight Title and World Boxing Federation World Female Super Bantamweight Title.

—————————————————————

Nazarena Romero vs Marianela Soledad Ramirez
Polideportivo Fray Mamerto Esquiú, Catamarca, Catamarca, Argentina
-
Bantamweight, 10x2. vacant South American Female Bantamweight Title.

—————————————————————

Apr 13
Saturday

Angela Galvan vs TBA
Arapahoe County Fairgrounds, Aurora, Colorado, United States
-
4x3.

—————————————————————

Elena Gradinar vs Brenda Karen Carabajal
Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, United States
-
Featherweight, 10x2. interim International Boxing Federation World Female Featherweight Title.

—————————————————————

Claressa Shields vs Christina Hammer
Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, United States
-
Middleweight, 10x2. International Boxing Federation World Female Middleweight Title, World Boxing Association World Female Middleweight Title, World Boxing Council World Female Middleweight Title and World Boxing Organisation World Female Middleweight Title.

—————————————————————

Miriam Gutierrez vs Bianka Nagy
Hotel Barceló Sants, Barcelona, Cataluña, Spain
-
Lightweight, 8x3.

—————————————————————

Maria Guadalupe Morales Carpio vs Joselyn Morales Torres
Jardín Principal, Juventino Rosas, Guanajuato, Mexico
-
Featherweight, 4x2.

—————————————————————

Arely Mucino vs Yairineth Altuve
Arena Monterrey, Monterrey, Nuevo León, Mexico
-
Flyweight, 10x2. World Boxing Organisation World Female Flyweight Title.

—————————————————————

Ji Hyun Park vs YuFei Wu
Bucheon Gymnasium, Bucheon, South Korea
-
Minimumweight, 10x3. World Boxing Federation International Female Minimumweight Title.

—————————————————————

Derya Saki vs TBA
Zur alten Fabrik 6, Leverkusen, Nordrhein-Westfalen, Germany
-
Lightweight, 6x2.

—————————————————————

Maria Lindberg vs Mari Tatunashvili
Hansehalle, Luebeck, Schleswig-Holstein, Germany
-
Super Welterweight, 6x2.

—————————————————————

Nina Meinke vs Helene Lascombe
Erdgas Arena, Halle an der Saale, Sachsen-Anhalt, Germany
-
Featherweight, 10x2. EBU European Female Featherweight Title.

—————————————————————

Laetitia Arzalier vs Snezana Siljkovic
Complexe Sportif Pech Méja, Balaruc-les-Bains, Hérault, France
-
Flyweight, 8x2.

—————————————————————

Marine Tollet vs Valerie Joseph
Sainte-Genevieve-des-Bois, Essonne, France
-
Featherweight, 4x2.

—————————————————————

Laetitia Arzalier vs Snezana Siljkovic
Complexe Sportif Pech Méja, Balaruc-les-Bains, Hérault, France
-
Flyweight, 8x2.

—————————————————————

Elise Bussiere vs Cindy Bonhiver
Salle omnisport de Plaine Achille, Saint-Etienne, Loire, France
-
Featherweight, 8x2. vacant France Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Alejandra Guzman vs TBA
Coliseo del Colegio Maria Eufrasia, Quito, Ecuador
-
Super Bantamweight, 6x2.

—————————————————————

Marie Eve Dicaire vs Mikaela Lauren
Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada
-
Super Welterweight, 10x2. International Boxing Federation World Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Carol Earl vs Ratsadaporn Khiaosopa
Arena Sports Club, Yagoona, New South Wales, Australia
-
-

—————————————————————

Apr 14
Sunday

Luisa Maria Romero vs Yenebier Guillen
Club Luperon, Santo Domingo, Dominican Republic
-
Middleweight, 6x2.

—————————————————————

Crystal Garcia Nova vs Yoseidy Zarzuela
Club Luperon, Santo Domingo, Dominican Republic
-
Super Featherweight, 4x2.

—————————————————————

Nao Ikeyama vs Yuko Kuroki
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
-
Minimumweight, 8x2.

—————————————————————

Shione Ogata vs Charimae Salvador
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
-
Light Flyweight, 8x2. vacant OPBF Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Tamao Ozawa vs Hye Soo Park
KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan
-
Light Flyweight, 6x2. vacant Japanese Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Apr 19
Friday

Micaela Laura Sarfati vs Antonella Shirley Molina
Club Once Unidos, Mar del Plata, Buenos Aires, Argentina
-
Bantamweight, 4x2.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar