Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, May 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

May
Female Boxing Fixtures and Results

Boxing female fight fixtures & results, May 2018. A comprehensive listing of 81 fights / 20 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more Boxing fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

May 3
Thursday

Debani Balderas vs Esperanza Resendiz
Salón Las Lomas Eventos, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Debani Balderas / UD
Bantamweight, 4x2.  Debani Balderas defeats Esperanza Resendiz via unanimous decision.

—————————————————————

Aya Morita vs Miki Mitsuda
Incubation Center, Amagasaki, Hyogo, Japan
Miki Mitsuda / TKO R3
Super Bantamweight, 4x2.  Miki Mitsuda defeats Aya Morita via TKO in round 3.

—————————————————————

May 4
Friday

Seniesa Estrada vs Amarilis Adorno
StubHub Center, Carson, California, United States
Seniesa Estrada / TKO R3
Light Flyweight, 6x2. Seniesa Estrada defeats Amarilis Adorno via TKO in round 3.

—————————————————————

Soledad Macedo vs Romina Belen Gorosito
Salto Rowing Club, Salto, Uruguay
Soledad Macedo / UD
Flyweight, 4x2. Soledad Macedo defeats Romina Belen Gorosito via unanimous decision.

—————————————————————

Rachel Ball vs Monika Antonik
Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom
Rachel Ball / PTS
Featherweight, 4x2. Rachel Ball defeats Monika Antonik via points.

—————————————————————

May 5
Saturday

Cicilia Pitiseni vs Clara Marambakuwanda
Masvingo Civic Centre, Masvingo, Zimbabwe
Cicilia Pitiseni / MD
Super Featherweight, 4x2. Cicilia Pitiseni defeats Clara Marambakuwanda via majority decision.

—————————————————————

Cecilia Braekhus vs Kali Reis
StubHub Center, Carson, California, United States
Cecilia Braekhus / UD
Welterweight, 10x2. Cecilia Braekhus defeats Kali Reis via unanimous decision and successfully defends her International Boxing Federation World Female Welterweight Title, International Boxing Organization World Female Welterweight Title, World Boxing Association World Female Welterweight Title, World Boxing Council World Female Welterweight Title, World Boxing Organisation World Female Welterweight Title.

—————————————————————

Shelly Vincent vs Edina Kiss
Foxwoods Resort, Mashantucket, Connecticut, United States
Shelly Vincent / MD
Featherweight, 10x2. Shelly Vincent defeats Edina Kiss via majority decision.

—————————————————————

Brenda Gonzalez vs Daniela Molina
Gimnasio Municipal, El Hoyo, Rio Negro, Argentina
Draw (Majority)
Light Flyweight, 4x2. Gonzalez makes her debut. Brenda Gonzalez and Daniela Molina fight to a draw.

—————————————————————

Cintia Cinjel vs Milica Radosevic
Diadal úti ált. iskola, Budapest, Hungary
Cintia Cinjel / TKO R1
Light Flyweight, 4x2. Both ladies make their debuts. Cintia Cinjel defeats Milica Radosevic via TKO in round 1.

—————————————————————

May 6
Sunday

Yuri Sekiwa vs Tsugumi Honda
Yodogawa Ward Center, Osaka, Osaka, Japan
Yuri Sekiwa / TKO R2
Super Bantamweight, 4x2. Yuri Sekiwa defeats Tsugumi Honda via TKO in round 2. Both ladies made their debut.

—————————————————————

May 11
Friday

Aixa Adema vs Lucia De Los Angeles Ruiz
Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina
Aixa Adema / SD
Super Flyweight, 4x2.  Aixa Adema defeats  Lucia De Los Angeles Ruiz via split decision

—————————————————————

Kimberlin Reina vs Genesis Pinango
Gimnasio Gilberto Mendoza, La Victoria, Venezuela
Kimberlin Reina / MD
Super Bantamweight, 4x2. Kimberlin Reina defeats Genesis Pinango via majority decision.

—————————————————————

Norleidys Graterol vs Clara Morales
Gimnasio Gilberto Mendoza, La Victoria, Venezuela
Norleidys Graterol / TKO R2
Light Flyweight, 4x2. Norleidys Graterol defeats Clara Morales via TKO in round 2.

—————————————————————

Luisana Bolivar vs Ana Mollegas
Gimnasio Gilberto Mendoza, La Victoria, Venezuela
Luisana Bolivar / TKO R2
Flyweight, 4x2. Luisana Bolivar defeats Ana Mollegas via TKO in round 2.

—————————————————————

May 12
Saturday

Leanna Martinez vs Karina Solares
Buffalo Thunder Casino, Pojoaque, New Mexico, United States
Leanna Martinez / TKO R2
Super Flyweight, 10x2. Leanna Martinez defeats Karina Solares via TKO in round 2.

—————————————————————

Andrea Soledad Sanchez vs Guadalupe Bautista
Club Unión Progresista, Villa Angela, Chaco, Argentina
Guadalupe Bautista / TKO R8
Light Flyweight, 10x2. Guadalupe Bautista defeats Andrea Soledad Sanchez via TKO in round 8 to win the vacant International Boxing Federation World Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Anne Sophie Da Costa vs Halima Vunjabei
Reims, Marne, France
Anne Sophie Da Costa / UD
Light Flyweight, 10x2. Anne Sophie Da Costa defeats Halima Vunjabei via unanimous decision and successfully defends her World Boxing Federation World Female Light Flyweight Title.

—————————————————————

Savannah Marshall vs Ester Konecna
Bolton Whites Hotel (formerly De Vere Whites), Bolton, Lancashire, United Kingdom
Savannah Marshall / TKO R2
Super Middleweight, 8x2. Savannah Marshall defeats Ester Konecna via TKO in round 2.

—————————————————————

Helene Lascombe vs Elise Bussiere
Gymnase Cosec, Cosne-Cours-sur-Loire, Nièvre, France
Helene Lascombe / PTS
Featherweight, 6x2. Helene Lascombe defeats Elise Bussiere via points.

—————————————————————

Mikaela Mayer vs Baby Nansen
Madison Square Garden, New York, New York, United States
Mikaela Mayer / UD
Lightweight, 6x2. Mikaela Mayer defeats Baby Nansen via unanimous decision.

—————————————————————

Marisa Gabriela Nunez vs Ruth Stephanie Aquino
Club Union y Progreso, Tandil, Buenos Aires, Argentina
Marisa Gabriela Nunez / TKO R4
Lightweight, 6x2. Marisa Gabriela Nunez defeats Ruth Stephanie Aquino via TKO in round 4 to win the vacant Argentina (FAB) Female Lightweight Title.

—————————————————————

May 15
Tuesday

Li Ping Shi vs Hyun Hee Gil
Xi An, China
Li Ping Shi / RTD R8
Flyweight, 10x2. Li Ping Shi defeats Hyun Hee Gil via retirement in round 8 to win the vacant World Boxing Council Asian Boxing Council Female Flyweight Title.

—————————————————————

May 17
Thursday

Rosalinda Rodriguez vs Ivana Coleman
Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Rosalinda Rodriguez / TKO R8
Super Bantamweight, 10x2. Rosalinda Rodriguez defeats Ivana Coleman via TKO in round 8 to win the Women's International Boxing Association International Super Bantamweight Title.

—————————————————————

May 18
Friday

Guadalupe Atilano Gomez vs Jessica Jazmin Gomez
Salon Victoria, Leon, Guanajuato, Mexico
Guadalupe Atilano Gomez / UD
Super Flyweight, 10x2. Guadalupe Atilano Gomez defeats Jessica Jazmin Gomez via unanimous decision.

—————————————————————

Cynthia Martinez vs Carolina Diaz
Arena Metropolitana, Tuxtla Gutierrez, Chiapas, Mexico
Cynthia Martinez / UD
Minimumweight, 6x2. Cynthia Martinez defeats Carolina Diaz via unanimous decision.

—————————————————————

Iara Berenice Cortes vs Elizabeth Britos
Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina
Iara Berenice Cortes / MD
Featherweight, 4x2. Iara Berenice Cortes defeats Elizabeth Britos via majority decision.

—————————————————————

Ana Romina Guichapani vs Cintia Gisela Castillo
Club Social y Deportivo El Porvenir, Quilmes, Buenos Aires, Argentina
Ana Romina Guichapani / UD
Featherweight, 8x2. Ana Romina Guichapani defeats Cintia Gisela Castillo via unanimous decision.

—————————————————————

Debora Anahi Dionicius vs Luna del Mar Torroba
Club Social y Deportivo Salud Pública, Villaguay, Entre Rios, Argentina
Debora Anahi Dionicius / UD
Super Flyweight, 10x2. Debora Anahi Dionicius vs Luna del Mar Torroba via unanimous decision to win the International Boxing Federation World Female Super Flyweight Title.

—————————————————————

Elina Tissen vs Nina Meinke
MBS Arena, Potsdam, Brandenburg, Germany
Elina Tissen / SD
Featherweight, 10x2. Elina Tissen defeats Nina Meinke via split decision to win the Global Boxing Union Female World Featherweight Title, Women's International Boxing Federation World Featherweight Title.

—————————————————————

Kirstie Bavington vs Borislava Goranova
Holte Suite, Villa Park, Birmingham, West Midlands, United Kingdom
Draw
Super Welterweight, 4x2. Kirstie Bavington and Borislava Goranova fight to a draw.

—————————————————————

Katharina Thanderz vs Bojana Libiszewska
Pabellon Esperanza Lag, Elche, Comunidad Valenciana, Spain
Katharina Thanderz / UD
Super Featherweight, 6x2. Katharina Thanderz defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.

—————————————————————

Tania Reid vs Quinita Hati
TSB Stadium, New Plymouth, New Zealand
Tania Reid / UD
Lightweight, 8x2. Tania Reid defeats Quinita Hati via unanimous decision.

—————————————————————

Maricela Cornejo vs Claudia Ramirez
Poliforum, Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexico
Maricela Cornejo / TKO R3
Super Middleweight, 6x2. Maricela Cornejo defeats Claudia Ramirez via TKO in round 3.

—————————————————————

Esmeralda Moreno vs Yesenia Gomez
Poliforum, Playa del Carmen, Quintana Roo, Mexico
Draw (Majority)
Super Middleweight, 6x2. Esmeralda Moreno and Yesenia Gomez fight to a draw.

—————————————————————

Yanali Ayon vs Karla Islas
Palenque de la FENADU, Durango, Durango, Mexico
Yanali Ayon / UD
Light Flyweight, 4x2. Yanali Ayon defeats Karla Islas via unanimous decision.

—————————————————————

Valeria Perez vs Aholibama Alvarez
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Valeria Perez / UD
Super Bantamweight, 6x2. Valeria Perez defeats Aholibama Alvarez via unanimous decision.

—————————————————————

Yulihan Alejandra Luna Avila vs Kandy Sandoval
Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Yulihan Alejandra Luna Avila / SD
Super Flyweight, 10x2. Yulihan Alejandra Luna Avila defeats Kandy Sandoval via split decision.

—————————————————————

Dayana Cordero vs Neisi Torres
Coliseo Miguel "Happy" Lora, Monteria, Colombia
Dayana Cordero / TKO R2
Featherweight, 8x2. Dayana Cordero defeats Neisi Torres via TKO in round 2.

—————————————————————

Liliana Palmera vs Yazmin Rivas
Coliseo Miguel "Happy" Lora, Monteria, Colombia
Yazmin Rivas / TKO R5
Super Bantamweight, 10x2. Yazmin Rivas defeats Liliana Palmera via TKO in round 5.

—————————————————————

May 19
Saturday

Tamara Elizabeth Demarco vs Romina Belen Gorosito
Club Atlético Las Flores, Las Flores, Buenos Aires, Argentina
Tamara Elizabeth Demarco / UD
Light Flyweight, 4x2. Tamara Elizabeth Demarco defeats  Romina Belen Gorosito via unanimous decision.

—————————————————————

Anahi Lopez vs Victoria Alexis Moreyra
Everton Club, Coronel Moldes, Cordoba, Argentina
Anahi Lopez / MD
Flyweight, 6x3. Anahi Lopez defeats Victoria Alexis Moreyra via majority decision.

—————————————————————

Evelyn Nazarena Bermudez vs Debora Gomez
Club Union, Goya, Corrientes, Argentina
Evelyn Nazarena Bermudez / UD
Flyweight, 6x2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Debora Gomez via unanimous decision.

—————————————————————

Erica Anabella Farias vs Yamila Esther Reynoso
Club Union, Goya, Corrientes, Argentina
Erica Anabella Farias / UD
Super Lightweight, 10x2. Erica Anabella Farias defeats Yamila Esther Reynoso via unanimous decision to win the World Boxing Council World Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

May 20
Sunday

Lauren Parker vs Teodora Hristova
Corn Exchange, Bedford, Bedfordshire, United Kingdom
Lauren Parker / PTS
Flyweight, 4x2. Lauren Parker makes her debut and defeats Teodora Hristova via points.

—————————————————————

May 24
Thursday

Erika Hanawa vs Saranyaphong Theinthong
Quibors Boxing Gym, Bacoor, Cavite, Philippines
Erika Hanawa / UD
Minimumweight, 4x2. Erika Hanawa defeats Saranyaphong Theinthong via unanimous decision.

—————————————————————

Citlally Venegas vs Carolina Garcia
Foro Tv Azteca, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Citlally Venegas / UD
Flyweight, 6x2. Citlally Venegas defeats Carolina Garcia via unanimous decision.

—————————————————————

May 25
Friday

Ewa Piatkowska vs Maria Lindberg
Stadion Narodowy, Warsaw, Poland
Ewa Piatkowska / MD
Super Welterweight, 10x2. Ewa Piatkowska defeats Maria Lindberg via majority decision to win the World Boxing Council World Female Super Welterweight Title.

—————————————————————

Genoveva Saldivar vs Brenda Yadira Martinez
Gimnasio 7mo Round, Gomez Palacio, Durango, Mexico
Genoveva Saldivar / KO R1
Super Flyweight, 4x2. Genoveva Saldivar defeats Brenda Yadira Martinez via KO in round 1.

—————————————————————

May 26
Saturday

Eva Guzman vs Luisa Bello
Aragua, Venezuela
Eva Guzman / RTD R1
Minimumweight, 4x2. Eva Guzman defeats Luisa Bello via retirement in round 1.

—————————————————————

Kimberlin Reina vs Yusmeidi Morales
Aragua, Venezuela
Kimberlin Reina / TKO R2
Bantamweight, 4x2. Kimberlin Reina defeats Yusmeidi Morales via TKO in round 2.

—————————————————————

Prisca Vicot vs Judy Waguthii
Restaurant Glatthof, Glattbrug, Switzerland
Judy Waguthii / UD
Super Lightweight, 10x2. Judy Waguthii defeats Prisca Vicot via unanimous decision to win the vacant World Boxing Council Silver Female Super Lightweight Title.

—————————————————————

Ariane Goyette Pigeon vs Christina Barry
Restaurant Glatthof, Glattbrug, Switzerland
Christina Barry / SD
Super Lightweight, 10x2. Christina Barry defeats Ariane Goyette Pigeon via split decision.

—————————————————————

Natalie Jenkinsen vs Nella Priyanto
Seagulls Rugby League Club, Tweed Heads, New South Wales, Australia
-
4x2.

—————————————————————

Melissa Hernandez vs Diana Garcia
Nassau, Bahamas
-
Lightweight, 6x2.

—————————————————————

Alicia Ashley vs Grecia Nova
Nassau, Bahamas
-
Featherweight, 6x2.

—————————————————————

Mariah Prussia vs Jean Mary Martinez
Nassau, Bahamas
-
Lightweight, 4x2.

—————————————————————

Nataly Delgado vs Nairobi Valenzuela
Nassau, Bahamas
-
Light Flyweight, 4x2.

—————————————————————

Kandi Wyatt vs Natalie Brown
Grey Eagle Resort and Casino, Calgary, Alberta, Canada
-
Welterweight, 6x2.

—————————————————————

Beke Bas vs Monika Antonik
Brueckentorsaal, Rinteln, Niedersachsen, Germany
Beke Bas / TKO R3
Lightweight, 6x2. Beke Bas defeats Monika Antonik via TKO in round 3.

—————————————————————

Leonie Giebel vs Melanie Wagenfuehr
Brueckentorsaal, Rinteln, Niedersachsen, Germany
Leonie Giebel / TKO R4
Super Featherweight, 6x2. Leonie Giebel defeats Melanie Wagenfuehr via TKO in round 4.

—————————————————————

Consolata Musanga vs Rehema Abdallah
Nairobi, Kenya
Consolata Musanga / TKO R2
Lightweight. Consolata Musanga vs Rehema Abdallah via TKO in round to 2.

—————————————————————

Emilie Beaugeard vs Helene Lascombe
Salle Jean Bouin, Angers, Maine-et-Loire, France
Helene Lascombe / PTS
Featherweight, 4x2. Helene Lascombe vs Emilie Beaugeard via points.

—————————————————————

Florence Muthoni vs Amina Mohammed
Nairobi, Kenya
-
Middleweight.

—————————————————————

Ibeth Zamora Silva vs Melissa McMorrow
Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Ibeth Zamora Silva / UD
Flyweight, 10x2. Ibeth Zamora Silva defeats Melissa McMorrow via unanimous decision to win the vacant World Boxing Council World Female Flyweight Title.

—————————————————————

Ingrid Egner vs Nana Chakhvashvili
Skur 13, Oslo, Norway
Ingrid Egner / RTD R2
Lightweight, 4x2. Ingrid Egner makes her debut and defeats Nana Chakhvashvili via retirement in round 2.

—————————————————————

Elizabeth Lopez vs Gloria Gallardo
Belize City, Belize
Elizabeth Lopez / UD
Light Flyweight, 10x2. Elizabeth Lopez defeats Gloria Gallardo via unanimous decision.

—————————————————————

May 27
Sunday

Eruka Hiromoto vs Chan Mi Lim
NTT Cred Hall, Hiroshima, Hiroshima, Japan
-
Minimumweight, 4x2.

—————————————————————

May 28
Monday

Natsumi Shimauma vs Aira Midorikawa
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Aira Midorikawa / TKO R2
Super Bantamweight, 4x2. Aira Midorikawa defeats Natsumi Shimauma via TKO in round 2

—————————————————————

Marina Sayama vs Sachiko Kondo
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Marina Sayama / UD
Flyweight, 4x2. Marina Sayama defeats Sachiko Kondo via unanimous decision

—————————————————————

Mont Blanc Miki vs Natsuki Tarui
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Mont Blanc Miki / UD
Minimumweight, 4x2. Mont Blanc Miki defeats Natsuki Tarui via unanimous decision.

—————————————————————

Olena Medvedenko vs Valeriia Boiko
Night Club “Bolero”, Kharkov, Ukraine
Olena Medvedenko / TKO R3
Super Featherweight, 4x2. Olena Medvedenko defeats Valeriia Boiko via TKO in round 3.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar