Fixtures & Results
November
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2017 in the world.
313 fights / 27 countries
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
Nov 2
Thursday
Boxing
Selina Barrios vs Zarina Tsoloyeva
Civic Center, Rayne, Louisiana, United States
Bout Cancelled
Lightweight, 4x3.
—————————————————————
Boxing
Kayla Williams vs Samantha Pill
Civic Center, Rayne, Louisiana, United States
Samantha Pill / MD
Cruiserweight, 4x2. Samantha Pill defeats Kayla Williams via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Marlen Esparza vs Karla Valenzuela
Casino Del Sol, Tucson, Arizona, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Mayerlin Rivas vs Dayana Cordero
La Macarena, Medellin, Colombia
Draw
Bantamweight, 10x2. Mayerlin Rivas and Dayana Cordero fought to a Draw (Majority) to win the WBA World Female Bantamweight Title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kelly Beringson vs Miranda Barber
XFN 17: Unconquered, Seminole Casino Coconut Creek, Coconut Creek, Florida, United States
Miranda Barber / SUB. R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Miranda Barber defeats Kelly Beringson via Submission at 2:19 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fatime Nánási vs Chelsea Brooks
XFN 17: Unconquered, Seminole Casino Coconut Creek, Coconut Creek, Florida, United States
Chelsea Brooks / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Chelsea Brooks defeats Fatime Nánási via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 3
Friday
Boxing
Maria Salinas vs Aholibama Ramon
Arena José Sulaimán, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Maria Salinas / TKO R5
Super Flyweight, 8x2. Maria Salinas defeats Aholibama Ramon via TKO at 0:41 of round 5.
—————————————————————
Boxing
Lucia Gutierrez vs Citlally Venegas
Arena José Sulaimán, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Lucia Gutierrez / UD
Light Flyweight, 4x2. Lucia Gutierrez defeats Citlally Venegas via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Miriam Gutierrez vs Valentina Stankovic
Casino Gran Madrid, Torrelodones, Comunidad de Madrid, Spain
Miriam Gutierrez / TKO R3
Lightweight, 6x2. Miriam Gutierrez defeats Valentina Stankovic via TKO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Imperium Event Center, Westminster, Colorado, United States
Amorena Baca / UD
Super Lightweight, 4x2. Amorena Baca defeats Karen Carver via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Brittany Cruz vs Patricia Juarez
Imperium Event Center, Westminster, Colorado, United States
Patricia Juarez / UD
Lightweight, 6x2. Patricia Juarez defeats Brittany Cruz via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Fatma Zohra Zouak vs TBA
Aborigenes Beach Resort, Keta, Ghana
Super Lightweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Pauline Leconte vs Wendy Gervois
Salle Gayant, Douai, Nord, France
Pauline Leconte / UD
Featherweight, 6x2. Pauline Leconte defeats Wendy Gervois via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Segolene Lefebvre vs Naroyuki Koasicha
Salle Gayant, Douai, Nord, France
Segolene Lefebvre† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Segolene Lefebvre defeats Naroyuki Koasicha via Unanimous Decision to win the World Boxing Federation Female Super Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Mayra Alejandra Gomez vs Lilian Dolores Silva
Gimnasio Municipal Enrique Mosconi, Cutral Có, Neuquen, Argentina
Lilian Dolores Silva / UD
Featherweight, 6x2. Lilian Dolores Silva replaces Daniela Asenjo. Lilian Dolores Silva defeats Mayra Alejandra Gomez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Debora Anahi Dionicius vs Julieta Andrea Ines Cardozo
Gimnasio Municipal Enrique Mosconi, Cutral Có, Neuquen, Argentina
Debora Anahi Dionicius† / TKO R9
Super Flyweight, 10x2. Debora Anahi Dionicius defeats Julieta Andrea Ines Cardozo via TKO in round 9 to win the IBF World Female Super Flyweight Title.
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Hero’s Dream, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Jomary Torres / UD
Atomweight (105lbs), 3x5. Jomary Torres defeats Nita Dea via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Hero’s Dream, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Jie Miao / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Jie Miao defeats Amira Hafizovic via Armbar at 0:45 of round 1.
—————————————————————
MMA
Itzel Esquivel vs Nicolle Caliari
LFA 26: Odoms vs. Hughes, Arena Theatre, Houston, Texas, United States
Nicolle Caliari / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Nicolle Caliari defeats Itzel Esquivel via TKO at 3:56 of round 2.
—————————————————————
MMA
Ilima-Lei Macfarlane vs Emily Ducote
Bellator 186: Bader vs. Vassell, Bryce Jordan Center, University Park, Pennsylvania, United States
Ilima-Lei Macfarlane† / Armbar R5
Flyweight (125lbs), 5x5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Emily Ducote via Armbar at 3:42 of round 5 to win the Bellator MMA Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
NEF 31: The Old Port, Aura, Portland, Maine, United States
Hilarie Rose† / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Hilarie Rose defeats Alex Walker via TKO at 1:32 of round 1 to win the Fight Night Vacant Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
La Primera MMA 1, Polideportivo Juan S Millán, Culiacán, Sinaloa, México
Cecilia Ulloa / RNC R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Cecilia Ulloa defeats Nora Acosta via Rear-Naked Choke at 4:47 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sarah Matulis vs Chelsea Elizabeth
NEF 31: The Old Port, Aura, Portland, Maine, United States
Sarah Matulis / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Sarah Matulis defeats Chelsea Elizabeth via TKO at 2:35 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Carol Linn Powell vs Francesca Morabito
NEF 31: The Old Port, Aura, Portland, Maine, United States
Francesca Morabito / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Francesca Morabito defeats Carol Linn Powell via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
NEF 31: The Old Port, Aura, Portland, Maine, United States
Jayda Bailey / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Jayda Bailey defeats Danae Dostie via TKO at 1:33 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Nicole Bramlett vs Andrea Cabell
Capital City Cage Fight Championships: Young Guns, Summit Sports Complex, Dimondale, Michigan, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
Nov 4
Saturday
Boxing
Iris Miramontes vs Micaela Milagros Lujan
Arena Jalisco, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Iris Miramontes / SD
Super Flyweight, 4x2. Iris Miramontes defeats Micaela Milagros Lujan via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Olive Convention Centre, Durban, KwaZulu-Natal, South Africa
Thema Zuma / PTS
Bantamweight, 4x2. Thema Zuma defeats Cynthia Mthembu via Points.
—————————————————————
Boxing
Hanzhong, China
Wen Ju He / TKO R3
Bantamweight, 4x2. Wen Ju He defeats Li Ping Shi via TKO at 1:03 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Marina Sakharov vs Anna Katharina Linert
Munich, Bayern, Germany
Marina Sakharov / TKO R2
Featherweight, 4x2. Marina Sakharov defeats Anna Katharina Linert via TKO at 1:27 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Entertainment Centre, Townsville, Queensland, Australia
Aimee Addis / UD
4x2. Aimee Addis defeats Tessa Tualevao via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Oshin Derieuw vs Aleksandra Vujovic
Espace Francois Mitterrand, Henin-Beaumont, Pas-de-Calais, France
Oshin Derieuw / KO R8
Super Lightweight, 10x2. Oshin Derieuw defeats Aleksandra Vujovic via KO in round 8.
—————————————————————
Boxing
Hansehalle, Luebeck, Schleswig-Holstein, Germany
Joanna Koelln / TKO R1
Featherweight, 4x2. Joanna Koelln defeats Manja Thies via TKO at 0:35 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Sandra Robles vs Linda Contreras
Gasmart Stadium, Tijuana, Baja California, Mexico
Light Flyweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Pamela Treand vs Nana Chakvashvili
Hotel Ramada, Geneva, Switzerland
Pamela Treand / RTD R4
Super Bantamweight, 8x2. Pamela Treand defeats Nana Chakvashvili via Retirement at 1:10 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Ornella Domini vs Lela Terashvili
Hotel Ramada, Geneva, Switzerland
Ornella Domini / RTD R3
Welterweight, 8x2. Ornella Domini defeats Lela Terashvili via Retirement at 1:55 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Helen Joseph vs Elizabeth Anderson
Buckhead Fight Club, Atlanta, Georgia, United States
Helen Joseph† / RTD R2
Bantamweight, 10x2. Helen Joseph defeats Elizabeth Anderson via Retirement at 3:00 of round 2 to win the vacant World Boxing Federation Intercontinental Female Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Tori Nelson vs Latashia Burton
Silver Eagle Gun Arena, Ashburn, Virginia, United States
Tori Nelson / RTD R2
Super Middleweight, 10x2. Tori Nelson defeats Latashia Burton via Retirement at 3:00 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Tyrieshia Douglas vs Crystal Hoy
Silver Eagle Gun Arena, Ashburn, Virginia, United States
Tyrieshia Douglas / TKO R8
Super Flyweight, 10x2. Tyrieshia Douglas defeats Crystal Hoy via TKO at 1:09 of round 8.
—————————————————————
Boxing
Amanda Serrano vs Marilyn Hernandez
Barclays Center, Brooklyn, New York, United States
Amanda Serrano / TKO R1
Super Bantamweight, 8x2. Amanda Serrano defeats Marilyn Hernandez via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Stacey Copeland vs Klaudia Vigh
Bowlers Exhibition Centre, Manchester, Lancashire, United Kingdom
Stacey Copeland / TKO R2
Super Welterweight, 6x2. Stacey Copeland defeats Klaudia Vigh via TKO at 1:07 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Lourdes Juarez vs Diana Laura Fernandez
Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico
Lourdes Juarez† / SD
Flyweight, 10x2. Lourdes Juarez defeats Diana Laura Fernandez via Split Decision to win the WBC FECOMBOX Female Flyweight Title.
—————————————————————
Boxing
Steffi Schuenke vs Gabriella Mezei
Darmstadt, Hessen, Germany
Flyweight.
—————————————————————
Boxing
Christina Hammer vs Gifty Amanua Ankrah
Munich, Bayern, Germany
Christina Hammer†† / KO R4
Middleweight, 10x2. Christina Hammer defeats Gifty Amanua Ankrah via KO in round 4 to win the WBA World Female Middleweight Title and WBC World Female Middleweight Title
—————————————————————
Grappling
Eleni Moisiadou vs Gianna Mpounia
MMA Challenge Pro 7, Ioannis Velidis Arena, Thessaloniki, Greece
Eleni Moisiadou / UD
Bantamweight (135lbs). Eleni Moisiadou defeats Gianna Mpounia via Unanimous Decision.
—————————————————————
Grappling
Konstantina Varvasoudis vs Anastasia Zoumoudi
MMA Challenge Pro 7, Ioannis Velidis Arena, Thessaloniki, Greece
Anastasia Zoumoudi / UD
Featherweight (145lbs). Anastasia Zoumoudi defeats Konstantina Varvasoudis via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Tracy Cortez vs Roxanne Ceasear
WFF 36, Wild Horse Pass Casino, Chandler, Arizona, United States
Tracy Cortez / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Tracy Cortez defeats Roxanne Ceasear via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Elena Belaya vs Chara Dimitroula
MMA Challenge Pro 7, Ioannis Velidis Arena, Thessaloniki, Greece
Elena Belaya / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Elena Belaya defeats Chara Dimitroula via Armbar at 4:29 of round 1.
—————————————————————
MMA
Marilyn Micallef vs Diana Tavares
Centurion Fight Championship 2, Pavilion Bar, Paola, Malta
Marilyn Micallef / Choke R1
(121lbs), 3x5. Marilyn Micallef defeats Diana Tavares via Guillotine Choke at 3:29 of round 1.
—————————————————————
MMA
Zlata Sheftor vs Yulia Kutsenko
Fight Nights Global 78, Lada Arena, Togliatti, Russia
Yulia Kutsenko / KO R2
Bantamweight (135lbs), 3x5. Yulia Kutsenko defeats Zlata Sheftor via KO (Punches) at 3:17 of round 2.
—————————————————————
MMA
Natchanokchon Pooyatorn vs Meredith Wenrich
Full Metal Dojo 15: Come Out to Play, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand
Meredith Wenrich / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Meredith Wenrich defeats Natchanokchon Pooyatorn via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Sunisa Srisan vs Phunsasorn Thanuthong
Full Metal Dojo 15: Come Out to Play, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand
Sunisa Srisan / TKO R2
(110lbs), 3x5. Sunisa Srisan defeats Phunsasorn Thanuthong via TKO (Punches) at 1:32 of round 2.
—————————————————————
MMA
Tharoth Oum Sam vs Kaewjai Prachumwong
Full Metal Dojo 15: Come Out to Play, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand
Tharoth Oum Sam / Armbar R1
(119lbs), 3x5. Tharoth Oum Sam defeats Kaewjai Prachumwong via Armbar at 4:47 of round 1.
—————————————————————
MMA
Mercedez Campos vs Jamie Thorton
Global Knockout 11, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States
Jamie Thorton / Choke R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Jamie Thorton defeats Mercedez Campos via Guillotine Choke at 3:22 of round 1.
—————————————————————
MMA
Aleksandra Toncheva vs Fee Chrystall
Global Knockout 11, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Global Knockout 11, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Joanna Jędrzejczyk vs Rose Namajunas
UFC 217: Bisping vs. St. Pierre, Madison Square Garden, New York City, New York, United States
Rose Namajunas† / TKO R1
Strawweight (115lbs), 5x5. Rose Namajunas defeats Joanna Jędrzejczyk via TKO (Punches) at 3:03 of round 1 to win the UFC Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Aspera FC 58: Road to EFC, Fazenda Park Hotel, Gaspar, Santa Catarina, Brazil
(134lbs), 3x5. Aspera FC Vacant Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fighthouse Fistfight 1, VFW Post 2100, Everett, Washington, United States
Eva Holopa / RNC R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Eva Holopa defeats Randine Eckholm via Rear-Naked Choke at 0:33 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Laura Anderson vs Maritza Sanchez
51Fifty: Fight Night 2, 51Fifty Fitness Center, Livingston, California, United States
Laura Anderson / UD
Bantamweight (135lbs), 3x2. Laura Anderson defeats Maritza Sanchez via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Monika Kędzierska vs Barbora Poláková
Wieczór Walk R8 2: Powrót Drwala, Mała Hala TAURON Arena, Kraków, Poland
Monika Kędzierska / UD
(143lbs), 3x3. Monika Kędzierska defeats Barbora Poláková via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rebekah Maxwell vs Misty Curry
Rise of a Warrior 21, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Heather Shedd vs Emily Hoogesteger
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 2, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Heather Shedd / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Heather Shedd defeats Emily Hoogesteger via TKO (Punches) at 0:57 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 2, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Kim Bulow / Sub. R3
Featherweight (145lbs), 3x3. Kim Bulow defeats Katie Norris via Submission (Strikes) at 1:53 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joanna Pruzynski vs Rose Puzon
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 2, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Joanna Pruzynski / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Joanna Pruzynski defeats Rose Puzon via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lauren Collin vs Mariana Reyes
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 2, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jennifer Clausius vs Pauline Macias
Valor Fights 46: Nashville, Nashville Fairgrounds, Nashville, Tennessee, United States
Pauline Macias / KO/TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Pauline Macias defeats Jennifer Clausius via KO/TKO (Fighter Vomited) at 1:47 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Megan Norman vs Stephanie Evans
Budo Fighting Championships 24: Deh vs Lilley, LC Swansea, Swansea, Wales
(146lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Elite 1 MMA: Cage Warriors, Casino New Brunswick, Moncton, New Brunswick
Emma Horner / UD
(130lbs), 3x3. Emma Horner defeats Denee Gallant via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 5
Sunday
Boxing
Mizuki Matsuoka vs Saki Akimaru
Itoda Town Gym, Tagawa-gun, Fukuoka, Japan
Saki Akimaru / TKO R3
Mnimumweight, 4x2. Saki Akimaru defeats Mizuki Matsuoka via TKO at 1:19 of round 3.
—————————————————————
MMA
Maria Ribeiro vs Cristiane Lima
JFC 18, Ginásio Domingão, Sorriso, Mato Grosso, Brazil
Maria Ribeiro / RNC R2
(126lbs), 3x5. Maria Ribeiro defeats Cristiane Lima via Rear-Naked Choke at 3:27 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Debora Stivanello vs Tiara Salomoni
Houdini Kombat 5, Buenos Aires, Argentina
Debora Stivanello / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Debora Stivanello defeats Tiara Salomoni via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 8
Wednesday
MMA (Amateur)
Crystalynn Ortiz vs Nahiyha Porter
United Combat League: Brawl At Bourbon Street, Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States
Nahiyha Porter / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Nahiyha Porter defeats Crystalynn Ortiz via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Micaela Rampage vs Kendra Kazmaier
United Combat League: Brawl At Bourbon Street, Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States
Micaela Rampage / SD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Micaela Rampage replaces Andrea Longtin. Micaela Rampage defeats Kendra Kazmaier via Split Decision.
—————————————————————
Nov 10
Friday
Boxing
Jasmine Artega vs Kathryn Talley
Bryan Glazer Family JCC Auditorium, Tampa, Florida, United States
Jasmine Artega / TKO R1
Super Bantamweight, 4x2. Jasmine Artega defeats Kathryn Talley via TKO at 1:36 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Hannah Rankin vs Ester Konecna
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Hannah Rankin / PTS
Super Welterweight, 8x2. Hannah Rankin defeats Ester Konecna via Points.
—————————————————————
Boxing
Erika Hanawa vs Sornsawan Khunmarn
Puerto Princesa Coliseum , Puerto Princesa City, Palawan, Philippines
Erika Hanawa† / TKO R3
Minimumweight, 8x2. Erika Hanawa defeats Sornsawan Khunmarn via TKO at 1:07 of round 3 to win the interim OPBF Female Minimumweight Title.
—————————————————————
Boxing
Yuko Henzan vs Phannaluk Kongsang
Puerto Princesa Coliseum , Puerto Princesa City, Palawan, Philippines
Draw
Bantamweight, 8x2. Yuko Henzan and Phannaluk Kongsang fought to a Draw (Split) to win the vacant OPBF Female Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Etsuko Tada / UD
Minimumweight, 8x2. Etsuko Tada defeats Naoko Shibata via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Jennifer Rasjido vs Virginia Noemi Carcamo
Hindú Basquetbol Club, Catamarca, Catamarca, Argentina
Super Bantamweight, 8x2.
—————————————————————
MMA
Verónica Zuluaga vs Karol Ximena Naranjo Lopez
CRF SHOWS 26, Colegio Palermo de San Jose, Medellin, Antioquia
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Mamba Fight Night 4, Abbotsford Center, Abbotsford, British Columbia, Canada
(130lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Gina Iniong vs Hertati Lumban Gaol
ONE Championship: Legends of the World, Mall of Asia Arena, Manila, Philippines
Gina Iniong / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Gina Iniong defeats Hertati Lumban Gaol via TKO (Punches) at 2:12 of round 2.
—————————————————————
MMA
Micol di Segni vs Morgan Solis
LFA 27: Watley vs. Wilson, FireLake Arena, Shawnee, Oklahoma, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Chelsea Faulder vs Heather Denny
KOTC: Unstoppable 2, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States
Chelsea Faulder-Conner / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Chelsea Faulder-Conner defeats Heather Denny via Armbar at 4:19 of round 1.
—————————————————————
MMA
Melissa Sophia Karagianis vs Jayme Hinshaw
KOTC: Unstoppable 2, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States
Jayme Hinshaw† / RNC R4
Atomweight (105lbs), 5x5. Jayme Hinshaw defeats Melissa Sophia Karagianis via Rear-Naked Choke at 2:16 of round 4 to win the KOTC Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Sinead Kavanagh vs Maria Casanova
Bellator 187: McKee vs. Moore, 3Arena, Dublin, Ireland
Sinead Kavanagh / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x5. Sinead Kavanagh defeats Maria Casanova via TKO (Punches) at 0:34 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alyssa Anderson vs Stacy Walker
OFC 122: Honoring, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States
Alyssa Anderson / TKO R1
(265lbs), 3x3. Alyssa Anderson defeats Stacy Walker via TKO (Punches) at 1:08 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mariah Shidell vs Samantha Lanzrath
Inner Strength MMA 12: In Honor Of Our Veterans, Legendary Waters Resort and Casino, Bayfield, Wisconsin, United States
Mariah Shidell / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Mariah Shidell defeats Samantha Lanzrath via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kayla Cornejo vs Sierra Camphor
NFC 101, Monday Night Brewing on the Beltline, Atlanta, Georgia, United States
Kayla Cornejo / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Kayla Cornejo defeats Sierra Camphor via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 11
Saturday
Boxing
Schmelle Baldwin vs Crystal Byers
PAL Center, Hockessin, Delaware, United States
Schmelle Baldwin / UD
Super Middleweight, 4x2. Schmelle Baldwin defeats Crystal Byers via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
YITONG MEI vs Shinetsetseg Uranbileg
Beijing, China
YITONG MEI / UD
Lightweight, 6x2. YITONG MEI defeats Shinetsetseg Uranbileg via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Kleopatra Tolnai vs Fanni Nagy
Sporthall of Batthyany, Érd, Hungary
Kleopatra Tolnai / TKO R2
Bantamweight, 4x2. Kleopatra Tolnai defeats Fanni Nagy via TKO at 1:42 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Sylwia Maksym vs Monika Antonik
Sporthall of Batthyany, Érd, Hungary
Sylwia Maksym / UD
Lightweight, 4x2. Sylwia Maksym defeats Monika Antonik via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
MS Arena, Quitman, Mississippi, United States
Ebony Jones / UD
4x3. Ebony Jones defeats Ashley Hancock via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Daniela Barbara Rivero vs Johana Belen Gimenez
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Daniela Barbara Rivero / UD
Bantamweight, 6x2. Daniela Barbara Rivero defeats Johana Belen Gimenez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Iara Altamirano vs Cintia Liliana Gonzalez
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Iara Altamirano / UD
Bantamweight, 4x2. Iara Altamirano defeats Cintia Liliana Gonzalez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Anaseini Dakua vs Visila Kolitapa
Tilak High School, Lautoka, Fiji
Anaseini Dakua / UD
Middleweight, 4x2. Anaseini Dakua defeats Visila Kolitapa via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Yamileth Mercado vs Milagros Gabriela Diaz
Gimnasio Rodrigo M. Quevedo, Chihuahua, Chihuahua, Mexico
Yamileth Mercado / UD
Super Featherweight, 6x2. Yamileth Mercado defeats Milagros Gabriela Diaz via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Borislava Goranova vs Marija Stojanovic
Werner-Seelenbinder-Sportpark, Neukoelln, Berlin, Germany
Marija Stojanovic / PTS
Middleweight, 4x2. Marija Stojanovic defeats Borislava Goranova via Points.
—————————————————————
Boxing
Lotta Loikkanen vs Ana Simeonova
vanha Urheilutalo, Juuka, Finland
Lotta Loikkanen / KO R3
Super Flyweight, 6x2. Lotta Loikkanen defeats Ana Simeonova via KO at 0:38 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Debora Guerreiro vs Rosana Martins
Arena “Guilherme Paraense”, Belem, Para, Brazil
Debora Guerreiro / TKO R3
Lightweight, 4x2. Rosana Martins replaces Manuele Matos. Debora Guerreiro defeats Rosana Martins via TKO at 2:00 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Jordanne Garcia vs Katie Ramirez
Lujan Building, Albuquerque, New Mexico, United States
Jordanne Garcia / UD
Super Welterweight, 4x2. Jordanne Garcia defeats Katie Ramirez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Chantelle Cameron vs Edith Ramos
Royal Highland Centre, Edinburgh, Scotland, United Kingdom
Chantelle Cameron† / TKO R3
Lightweight, 10x2. Chantelle Cameron defeats Edith Ramos via TKO in round 3 to win the vacant International Boxing Organization Inter-Continental Female Lightweight Title.
—————————————————————
Boxing
Yolanda Ramos vs Catalina Diaz
Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain
Yolanda Ramos / UD
Light Flyweight, 8x2. Yolanda Ramos defeats Catalina Diaz via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
ABA Stadium, Auckland, New Zealand
Alrie Meleisea / UD
Heavyweight, 8x2. Alrie Meleisea defeats Sarah Long via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Jazmin Gonzalez vs Jazmin Ortega
Palenque INFORUM, Irapuato, Guanajuato, Mexico
Draw
Flyweight, 6x2. Jazmin Gonzalez and Jazmin Ortega fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
Boxing
Palenque INFORUM, Irapuato, Guanajuato, Mexico
Mariana Juarez† / TKO R6
Bantamweight, 10x2. Mariana Juarez defeats Alesia Graf via TKO at 0:24 of round 6 to win the WBC World Female Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Marine Tollet vs Nahed Kharchi
Velodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines, Montigny-le-Bretonneux, Yvelines, France
Nahed Kharchi / UD
Bantamweight, 4x2. Nahed Kharchi defeats Marine Tollet via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Maiva Hamadouche vs Milena Koleva
Velodrome de Saint-Quentin-en-Yvelines, Montigny-le-Bretonneux, Yvelines, France
Maiva Hamadouche / TKO R4
Super Featherweight, 6x2. Maiva Hamadouche defeats Milena Koleva via TKO in round 4.
—————————————————————
Boxing
Shelly Barnett vs Mariela Ribera Valverde
Powerade Centre, Brampton, Ontario, Canada
Shelly Barnett / UD
Super Flyweight, 4x2. Mariela Ribera Valverde replaces Virginia Noemi Carcamo. Shelly Barnett defeats Mariela Ribera Valverde via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Florence De Coster vs Katarina Vistica
Zwevezele, West-Vlaanderen, Belgium
Florence De Coster / UD
Lightweight, 6x2. Florence De Coster defeats Katarina Vistica via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Delfine Persoon vs Myriam Dellal
Zwevezele, West-Vlaanderen, Belgium
Delfine Persoon† / UD
Lightweight, 10x2. Delfine Persoon defeats Myriam Dellal via Unanimous Decision to win the WBC World Female Lightweight Title.
—————————————————————
Boxing
Flore Hani vs TBA
The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia
Featherweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Deanha Hobbs vs TBA
The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia
Lightweight, 8x2.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Jeļizaveta Čerkasova vs Amanda Millere
FREON: Gigant Fights 6, Tukums Ice Hall, Tukums, Latvia
Amanda Millere / Decision
(146lbs). Amanda Millere defeats Jeļizaveta Čerkasova via Decision.
—————————————————————
MMA
Giorgina Tartaleti vs Fabiola Panozo
Arena Fighter, Club Atletico Alvear, Saladas, Corrientes, Argentina
Giorgina Tartaleti / KO/TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Giorgina Tartaleti defeats Fabiola Panozo via KO/TKO in round 1.
—————————————————————
MMA
WLF W.A.R.S. 19, Henan TV Station Hall 8, Zhengzhou
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Sheila Padilla vs Lizbeth López Silva
Combate 18: Copa Combate, Grand Oasis Cancún, Cancún, Quintana Roo, Mexico
Lizbeth López Silva / TKO R2
Atomweight (105lbs), 3x5. Lizbeth López Silva defeats Sheila Padilla via TKO (Punches) at 3:24 of round 2.
—————————————————————
MMA
Melissa Martinez vs Gloria Isabel Bravo Barrios
Combate 18: Copa Combate, Grand Oasis Cancún, Cancún, Quintana Roo, Mexico
Melissa Martinez / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Melissa Martinez defeats Gloria Isabel Bravo Barrios via TKO (Kicks and Punches) at 4:18 of round 1.
—————————————————————
MMA
Ariana Lourenço vs Maria Cleidiane
Coalizão Fight 7: Solidário, Sede do Monte Negro, Sao Francisco do Para, Para, Brazil
3x5.
—————————————————————
MMA
UFC Fight Night 120: Poirier vs. Pettis, Ted Constant Convocation Center, Norfolk, Virginia, United States
Nina Ansaroff / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Nina Ansaroff defeats Angela Hill via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Tatiana Suarez vs Viviane Pereira
UFC Fight Night 120: Poirier vs. Pettis, Ted Constant Convocation Center, Norfolk, Virginia, United States
Tatiana Suarez / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Tatiana Suarez defeats Viviane Pereira via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Sarah Alpar vs Pámela Bóveda Aguirre
Sugar Creek Showdown 33, Sugar Creek Casino Event Center, Hinton, Oklahoma, United States
Bantamweight (135lbs), 5x5. SCS Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA
War on the Valley Isle 6, War Memorial Gymnasium, Wailuku, Hawaii, United States
Tiani Valle / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Tiani Valle defeats Ericka Ketchum via TKO (Punches) at 0:22 of round 2.
—————————————————————
MMA
Chrissie Daniels vs Hayley Turner
WXC 70: Seventy, Hype Athletics Western Wayne, Wayne, Michigan, United States
Hayley Turner / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Hayley Turner defeats Chrissie Daniels via TKO (Punches) at 4:56 of round 1.
—————————————————————
MMA
Rhiannon Thompson vs Claire Todd
BRACE 52, AIS Arena, Canberra, ACT, Australia
Rhiannon Thompson† / RNC R5
Bantamweight (135lbs), 5x5. Rhiannon Thompson replaces Caitlin McEwen. Rhiannon Thompson defeats Claire Todd via Rear-Naked Choke in round 5 to win the BRACE Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Emi Fujino vs Aline Sattelmayer
Road FC 44, Hebei Gymnasium, Shijiazhuang, Hebei, China
Emi Fujino / SD
Strawweight (115lbs), 2x5. Emi Fujino defeats Aline Sattelmayer via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kyra Jackson vs Veronica Tully
Mix It Up Sports: Double Feature, Manassas Park Community Center, Manassas Park, Virginia, United States
Draw
Flyweight (125lbs), 3x3. Kyra Jackson and Veronica Tully fought to a Draw.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Camila Rivarola vs Polly Beauchamp
Battle Arena 48, Edgbaston Stadium, Birmingham, England
Camila Rivarola† / SD
Strawweight (115lbs), 3x4. Camila Rivarola defeats Polly Beauchamp via Split Decision to win the Battle Arena MMA Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Olivia Ukmar vs Maddison Skinner
BRACE 52, AIS Arena, Canberra, ACT, Australia
Olivia Ukmar / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Olivia Ukmar defeats Maddison Skinner via TKO (Strikes) at 0:59 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Magaly Sanchez vs Aranza Larez
Tuff-N-Uff: Operation Knockout, Sam’s Town Live, Last Vegas, Nevada, United States
Magaly Sanchez / UD
Atomweight (105lbs), 3x2. Magaly Sanchez defeats Aranza Larez via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Helen Peralta vs Destiny McCubbin
Tuff-N-Uff: Operation Knockout, Sam’s Town Live, Last Vegas, Nevada, United States
Helen Peralta† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Helen Peralta defeats Destiny McCubbin via Unanimous Decision to win the TUFF Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Malaysian Invasion League 5, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Eunice Ong / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Eunice Ong defeats Gladys Molling via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Malaysian Invasion League 5, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Yin Mun Lee / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Yin Mun Lee defeats Pei Wee Ng via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Stephanie Mendez vs Amber Johnson
Arena Wars: Freedom Fighters, Klamath County Fairgrounds, Klamath Falls, Oregon, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Arena Wars: Freedom Fighters, Klamath County Fairgrounds, Klamath Falls, Oregon, United States
(170lbs), 3x3. Faith Davis replaces Brittany Wilson.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Janyth Glendening vs Brooke Andrus
Sugar Creek Showdown 33, Sugar Creek Casino Event Center, Hinton, Oklahoma, United States
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sugar Creek Showdown 33, Sugar Creek Casino Event Center, Hinton, Oklahoma, United States
Atomweight (105lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Anastasia Bruce vs Jennifer Chang
Aggressive Combat 17, Westchester County Center, White Plains, New York, United States
Jennifer Chang / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Jennifer Chang defeats Anastasia Bruce via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Destiny Quinones vs Erin Blanchfield
Aggressive Combat 17, Westchester County Center, White Plains, New York, United States
Erin Blanchfield / Armbar R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Destiny Quinones replaces Brittany Gianino. Erin Blanchfield defeats Destiny Quinones via Armbar at 1:08 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Aggressive Combat 17, Westchester County Center, White Plains, New York, United States
(120lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Anastasia Bruce vs Jennifer Dugwen
Aggressive Combat 17, Westchester County Center, White Plains, New York, United States
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Walkout FC 8: Veterans, Cornerstone Event Center, Independence, Kansas, United States
Sumiko Inaba† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Sumiko Inaba defeats Brianne Jhun via Unanimous Decision to win the SBC Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Walkout FC 8: Veterans, Cornerstone Event Center, Independence, Kansas, United States
Kayla Houtz / TKO R3
Flyweight (125lbs), 3x3. Kayla Houtz defeats Bekki Walls via TKO (Head Kick and Punches) in round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mattie Habibian vs Madeline Olsen
WXC 70: Seventy, Hype Athletics Western Wayne, Wayne, Michigan, United States
Mattie Habibian / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Mattie Habibian defeats Madeline Olsen via Unanimous Decision
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mattie Baker vs Danielle Howard
WXC 70: Seventy, Hype Athletics Western Wayne, Wayne, Michigan, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
WXC 70: Seventy, Hype Athletics Western Wayne, Wayne, Michigan, United States
Lindsey Stevens / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Lindsey Stevens defeats Dana Crisi via Split Decision.
—————————————————————
Nov 12
Sunday
Boxing
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary
Dora Tollar / TKO R3
Super Welterweight, 4x2. Dora Tollar defeats Rita Kenessey via TKO at 0:46 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kayleigh Bachus vs Elaine Hanssen
Atlas MMA 2: As Real As It Gets, Sportcentrum Sportvision, Eindhoven, Netherlands
Kayleigh Bachus / RNC R1
3x3. Kayleigh Bachus defeats Elaine Hanssen via Rear-Naked Choke.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Amateur Desafio MMA 13, Palacio de Bayovar, San Juan de Lurigancho, Lima, Peru
Angie Gutierrez / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Angie Gutierrez defeats Luz Puzari via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Agnieszka Ziętek-Czeszak vs Natalia Jędrysiak
West Fighting MMA 3, Hala na ul. Czereśniowej, Gorzów Wielkopolski, Poland
Natalia Jędrysiak / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Natalia Jędrysiak defeats Agnieszka Ziętek-Czeszak via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 14
Tuesday
MMA (Amateur)
Michele Oliveira vs Dee Begley
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Michele Oliveira / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Michele Oliveira defeats Dee Begley via TKO at 1:01 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Nishigandha Rao vs Daria Sloviashchenkova
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Nishigandha Rao / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Nishigandha Rao defeats Daria Sloviashchenkova via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Gulmira Nugmanova vs Saloni Ramesh Avhad
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Gulmira Nugmanova / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Gulmira Nugmanova defeats Saloni Ramesh Avhad via TKO at 2:25 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ghita Iulia Luiza vs Alish Smith
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Ghita Iulia Luiza / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Ghita Iulia Luiza defeats Alish Smith via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hannah Dawson vs Naipunya Sunil
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Hannah Dawson / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Hannah Dawson defeats Naipunya Sunil via TKO at 1:21 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 2, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Danni Neilan / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Danni Neilan defeats Mariem Abidi via Split Decision.
—————————————————————
Nov 15
Wednesday
MMA
Nana Nguyen vs Wendy Rodriguez
Alaska FC 135: Bryant vs. Matavao, Alaska Airlines Center, Anchorage, Alaska, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alexandra Kovács vs Gulmira Nugmanova
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Alexandra Kovács / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Alexandra Kovács defeats Gulmira Nugmanova via TKO at 1:03 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Michele Oliveira vs Ghita Iulia Luiza
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Michele Oliveira / Choke R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Michele Oliveira defeats Ghita Iulia Luiza via Arm-Triangle Choke at 2:59 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Anette Österberg vs Nishigandha Rao
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Anette Österberg / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Anette Österberg defeats Nishigandha Rao via TKO at 0:59 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Chamia Chabbi vs Fotini Kandris
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 3, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Chamia Chabbi / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Chamia Chabbi defeats Fotini Kandris via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Anna Astvik / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Anna Astvik defeats Emily Badmaev via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Ayan Tursyn / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Ayan Tursyn defeats Hend Rezk via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Karolina Hulkko vs Kyla DeVries
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Karolina Hulkko / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Karolina Hulkko defeats Kyla DeVries via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Joanne Doyle / Armbar R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Joanne Doyle defeats Arziko Bregu via Armbar at 2:36 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Julia Dorny vs Izabel Hristova
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Julia Dorny / UD
Lightweight (155lbs), 3x3. Julia Dorny defeats Izabel Hristova via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hannah Dawson vs Raluca Dinescu
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Hannah Dawson / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Hannah Dawson defeats Raluca Dinescu via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Sara Cova / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Sara Cova defeats Aeilish O Hanlon via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Danni Neilan / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Danni Neilan defeats Ilaria Norcia via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Kaycee Blake / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Fabiana Giampà defeats Lama Nassar via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Day 3, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Kaycee Blake / TKO R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Kaycee Blake defeats Divya Nagaraj via TKO at 1:43 of round 1.
—————————————————————
Nov 16
Thursday
Boxing
Maricela Cornejo vs Irais Hernandez
Poliforum Benito Juarez, Cancun, Quintana Roo, Mexico
Super Middleweight, 6x2.
—————————————————————
MMA
Elizabeth Phillips vs Nikohl Johnson
KOTC: New Beginning, Coeur D’Alene Casino, Worley, Idaho, United States
Elizabeth Phillips / UD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Elizabeth Phillips defeats Nikohl Johnson via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Bellator 188: Pitbull vs. Weichel 2, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv, Israel
Olga Rubin / TKO R2
Featherweight (145lbs), 3x5. Joana Filipa replaces Irén Rácz. Olga Rubin defeats Joana Filipa via TKO at 3:46 of round 2.
—————————————————————
MMA
Denise Kielholtz vs Jessica Middleton
Bellator 188: Pitbull vs. Weichel 2, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv, Israel
Denise Kielholtz / SUB. R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Denise Kielholtz defeats Jessica Middleton via Scarfhold Armbar at 1:16 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Anna Astvik / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Anna Astvik defeats Ayan Tursyn via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Chamia Chabbi / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Chamia Chabbi defeats Joanne Doyle via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Danni Neilan vs Anette Österberg
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Danni Neilan / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Danni Neilan defeats Anette Österberg via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Fabiana Giampà / SD
Featherweight (145lbs), 3x3. Fabiana Giampà defeats Nora Nagy via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kaycee Blake vs Fatema Bureshaid
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 2, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Kaycee Blake / TKO R1
Lightweight (155lbs), 3x3. Kaycee Blake defeats Fatema Bureshaid via TKO at 1:01 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Michele Oliveira vs Alexandra Kovács
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Michele Oliveira / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Michele Oliveira defeats Alexandra Kovács via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Hannah Dawson / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Hannah Dawson defeats Sara Cova via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Manon Fiorot vs Karolina Hulkko
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Manon Fiorot / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Manon Fiorot defeats Karolina Hulkko via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Gase Sanita / SD
Lightweight (155lbs), 3x3. Gase Sanita defeats Julia Dorny via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Courtney McCrudden vs Nicole Schnalzer
2017 IMMAF World Championships: Semi Finals, Cage 1, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Courtney McCrudden / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x3. Courtney McCrudden defeats Nicole Schnalzer via TKO at 0:10 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
TWC 4: Torneo, Ricardo Betín, Lima, Peru
Danna Brigutti / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Danna Brigutti defeats Luz Puzari via TKO at 1:00 of round 2.
—————————————————————
Nov 17
Friday
Boxing
Yesica Yolanda Bopp vs Debora Rengifo
Estadio José María Gatica, Villa Dominico, Buenos Aires, Argentina
Yesica Yolanda Bopp† / TKO R7
Light Flyweight, 10x2. Yesica Yolanda Bopp defeats Debora Rengifo via TKO at 0:56 of round 7 to win the WBA World Female Light Flyweight Title.
—————————————————————
Boxing
Salle de L’Amphithéatre, Rodez, Aveyron, France
Sabah Gades / PTS
Featherweight, 4x2. Sabah Gades defeats Marina Djekic via Points.
—————————————————————
Boxing
Joana Pastrana vs Claudia Ferenczi
Pabellón Municipal José Antonio Paraíso, Torrejón de Ardoz, Comunidad de Madrid, Spain
Joana Pastrana / UD
Light Flyweight, 6x2. Joana Pastrana defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Seini Draughn vs Angela Knight
Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Seini Draughn / KO R1
Heavyweight, 4x2. Angela Knight replaces Melisa Holmes. Seini Draughn defeats Angela Knight via KO at 1:31 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Rosalinda Rodriguez vs TBA
Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan
Draw
Light Flyweight, 4x2. Kaori Nagai and Yumi Narita fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
Boxing
Ana Romina Guichapani vs TBA
Argentina
Featherweight, 8x3.
—————————————————————
MMA
Hannah Cifers vs Andrea Soraluz
Titan FC 46: Torres vs. McMahon, Pembroke Pines City Center, Pembroke Pines, Florida, United States
Hannah Cifers / KO/TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Hannah Cifers replaces Jenny Silverio. Hannah Cifers defeats Andrea Soraluz via KO/TKO at 0:58 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Daniela Vallejo vs Alejandra Perez
Copa Andina MMA: Peru vs Ecuador, Lima, Peru
Daniela Vallejo† / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Daniela Vallejo defeats Alejandra Perez via Unanimous Decision to win the APMMA Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jemalynn White vs Cristina Crist
SCC: Brazos Throwdown 3, Brazos County Expo Complex, Bryan, Texas, United States
Cristina Crist / Choke R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Cristina Crist defeats Jemalynn White via Guillotine Choke at 1:02 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Leanne Calderon vs Jeniece Gamez
SCC: Brazos Throwdown 3, Brazos County Expo Complex, Bryan, Texas, United States
Jeniece Gamez / SUB. R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Jeniece Gamez defeats Leanne Calderon via Submission (Strikes) at 1:45 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Chloe Greeley vs Angel Blackwell
NFC 102, Electric Cowboy, Kennesaw, Georgia, United States
Angel Blackwell / KO/TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Angel Blackwell defeats Chloe Greeley via KO/TKO at 0:29 of round 1.
—————————————————————
Nov 18
Saturday
Boxing
Xu Zhou, China
Die Hu / UD
Featherweight, 4x2. Die Hu defeats Yueqi Li via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Burg-Waechter Castello, Düsseldorf, Nordrhein-Westfalen, Germany
Nina Meinke / RTD R2
Super Featherweight, 10x2. Nina Meinke defeats Grecia Nova via Retirement at 3:00 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Steffi Schuenke vs Kitti Kolompar
K-2 Eventcenter, Grevesmuehlen, Mecklenburg-Vorpommern, Germany
Steffi Schuenke / UD
Super Flyweight, 4x2. Steffi Schuenke defeats Kitti Kolompar via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Anyelen Loreley Espinosa vs Jennifer Noeli Mendoza
Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina
Anyelen Loreley Espinosa / UD
Flyweight, 6x2. Anyelen Loreley Espinosa defeats Jennifer Noeli Mendoza via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Silvana Gomez Juarez vs Paola Farfan
Club Defensores de Villa Lujan, San Miguel, Tucuman, Argentina
Silvana Gomez Juarez / TKO R2
Super Featherweight, 4x2. Silvana Gomez Juarez defeats Paola Farfan via TKO at 1:35 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Natalie Jenkinsen vs Siriwan Thongmanit
Seagulls Rugby League Club, Tweed Heads, New South Wales, Australia
Natalie Jenkinsen / TKO R2
4x2. Natalie Jenkinsen defeats Siriwan Thongmanit via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Barley sports culture center, Da Lian, China
Chunyan Xu / RTD R4
Bantamweight, 6x2. Chunyan Xu defeats Lijun Guo via Retirement at 2:00 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Alys Sanchez vs Liliana Palmera
Centro de Convenciones El Cifco, San Salvador, El Salvador
Liliana Palmera† / PTS
Super Bantamweight, 10x2. Liliana Palmera defeats Alys Sanchez via Points to win the WBA World Female Super Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Hyun Mi Choi vs Jessica Gonzalez
Seoun Park Tennis Gymnasium, Incheon, South Korea
Hyun Mi Choi† / TD R6
Super Featherweight, 10x2. Hyun Mi Choi defeats Jessica Gonzalez via Technical Decision at 1:05 of round 6 to win the WBA World Female Super Featherweight Title.
—————————————————————
Boxing
Seoun Park Tennis Gymnasium, Incheon, South Korea
Hye Soo Park† / UD
Light Flyweight, 10x2. Hye Soo Park defeats Hei Tao Zhang via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation Intercontinental Female Light Flyweight Title.
—————————————————————
Boxing
Seoun Park Tennis Gymnasium, Incheon, South Korea
Myung Eun Lee / UD
Super Flyweight, 4x2. Myung Eun Lee defeats Bang Un Kim via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Kenia Enriquez vs Jessica Nery Plata
Centro de Usos Multiples, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico
Kenia Enriquez† / UD
Light Flyweight, 10x2. Kenia Enriquez defeats Jessica Nery Plata via Unanimous Decision to win the interim WBC World Female Light Flyweight Title.
—————————————————————
Boxing
Bowlers Exhibition Centre, Manchester, Lancashire, United Kingdom
SJ Smith / PTS
Lightweight, 4x2. SJ Smith defeats Monika Antonik via Points.
—————————————————————
Boxing
Alicia Napoleon vs Nikolett Papp
Resorts World Casino, Queens, New York, United States
Alicia Napoleon / UD
Super Welterweight, 6x2. Alicia Napoleon defeats Nikolett Papp via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Natalie Gonzalez vs Judit Hachbold
Resorts World Casino, Queens, New York, United States
Light Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Mary Virginia Merrick Recreation Center, District of Columbia, United States
Tiara Brown / UD
Lightweight, 4x2. Tiara Brown defeats Natalie King via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Poula Estrada vs Aracely Palacios
Pioneer Event Center, Lancaster, California, United States
Poula Estrada / UD
Flyweight, 6x2. Poula Estrada defeats Aracely Palacios via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Sam Smith vs TBA
Bowlers Exhibition Centre, Manchester, Lancashire, United Kingdom
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Caroline Daniels vs Ashley Campbell
Cambridge Raceway, Cambridge, New Zealand
Caroline Daniels / SD
Heavyweight, 4x2. Caroline Daniels defeats Ashley Campbell via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Cambridge Raceway, Cambridge, New Zealand
Lani Daniels / UD
Heavyweight, 8x2. Lani Daniels defeats Trish Vaka via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Karlsberg FanHalle Nord, Kaiserslautern, Rheinland-Pfalz, Germany
Prisca Vicot / TKO R4
Lightweight, 8x2. Prisca Vicot defeats Ksenija Medic via TKO at 1:07 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Elina Tissen vs Karina Kopinska
Möbelhaus Brameyer, Sassenberg, Nordrhein-Westfalen, Germany
Elina Tissen†† / UD
Featherweight, 10x2. Elina Tissen defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision to win the Global Boxing Union Female World Featherweight Title and Women’s International Boxing Federation World Featherweight Title.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Melissa Robertson vs Emily Warfle
Gladius Fights 29, Ultimate Athletics, Ithaca, New York, United States
Melissa Robertson / UD
(130lbs). Melissa Robertson defeats Emily Warfle via Unanimous Decision.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Gladius Fights 29, Ultimate Athletics, Ithaca, New York, United States
Maddie Glahn / UD
(140lbs). Maddie Glahn defeats Liz Tresidder via Unanimous Decision.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Lea Chmabadal vs Paige Shutter
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Lea Chmabadal / UD
Flyweight (125lbs). Lea Chmabadal defeats Paige Shutter via Unanimous Decision.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Sophia Mirbella vs Kaytlin Talbot
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Sophia Mirbella / TKO R2
Flyweight (125lbs). Sophia Mirbella defeats Kaytlin Talbot via TKO (Retirement) at 3:00 of round 2.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Veronica Gmaz vs Brooke Coburn
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Veronica Gmaz† / UD
Bantamweight (135lbs). Veronica Gmaz defeats Brooke Coburn via Unanimous Decision to win the FCP Vacant Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Bruna Brasil vs Jéssica Delboni
Maringá Combat 5, Ginásio Chico Neto, Maringa, Parana, Brazil
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Minna Grusander vs Elena Belaya
FNF 15, Karkkilan Sports Hall, Karkkila, Finland
Minna Grusander / RNC R1
(110lbs), 3x5. Minna Grusander defeats Elena Belaya via Rear-Naked Choke in round 1.
—————————————————————
MMA
UFC Fight Night 121: Werdum vs. Tybura, Qudos Bank Arena, Sydney, New South Wales, Australia
Nadia Kassem / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Nadia Kassem defeats Alex Chambers via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Jessy Rose-Clark vs Bec Rawlings
UFC Fight Night 121: Werdum vs. Tybura, Qudos Bank Arena, Sydney, New South Wales, Australia
Jessy Rose-Clark / SD
Flyweight (125lbs), 3x5. Jessy Rose-Clark replaces Bec Rawlings. Jessy Rose-Clark defeats Bec Rawlings via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
LCW 2, Complejo Deportivo Juan Joya Cordero, San Miguel, Lima, Peru
Ariana Cuba / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Ariana Cuba defeats Fransua Olaya via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Valerie Quintero vs Roslyn Chavirra
Iron Boy MMA 9, Celebrity Theatre, Phoenix, Arizona, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Premier MMA Championship 5: Prater vs. Samad, Radisson Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States
Marina Coffman / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Marina Coffman defeats Erin Palmer via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Veronica Mendoza vs Stacy Moran
Dragon House 27, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States
Stacy Moran / SD
Strawweight (115lbs), 3x2. Stacy Moran defeats Veronica Mendoza via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Legion Combat 26, Scotts Bluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States
Aubbri Olson / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Aubbri Olson defeats Marisa Elliot via Guillotine Choke at 0:55 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Natalie Salcedo vs Tabitha Trevino
Rocky Mountain Rubicon 6, Colorado Springs Event Center, Colorado Springs, Colorado, United States
Natalie Salcedo / KO R1
Atomweight (105lbs), 3x3. Natalie Salcedo defeats Tabitha Trevino via KO (Punch) at 0:18 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sarah Ardell vs Kelsey Gilmore
Cagezilla FC 49, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States
Kelsey Gilmore / KO R1
(120lbs), 3x3. Kelsey Gilmore defeats Sarah Ardell via KO (Knock Out) at 0:45 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
NW Fight Challenge, Clover Park Technical College, Lakewood, Washington, United States
Roxanne Paz / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Roxanne Paz defeats Shelby Miller via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Hailey Hoard / KO/TKO R2
Atomweight (105lbs), 3x3. Hailey Hoard defeats Laura Niziol via KO/TKO at 0:51 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jacqueline O’Grady vs Jasmine Jasdavicious
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Jasmine Jasdavicious / Choke R3
(120lbs), 3x3. Jasmine Jasdavicious defeats Jacqueline O’Grady via Guillotine Choke at 0:50 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Che Strait-Martino vs Grace Nowak
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 2, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Che Strait-Martino† / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Che Strait-Martino defeats Grace Nowak via Unanimous Decision and successfully defended her FCP Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Josie Blaber vs Sophie Hollingsworth
Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 7, Starworks Warehouse, Wolverhampton, England
Josie Blaber / KO/TKO R1
(154lbs), 3x3. Josie Blaber replaces Ella Beale. Josie Blaber defeats Sophie Hollingsworth via KO/TKO at 2:37 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Finals, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Anna Astvik† / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Anna Astvik defeats Hannah Dawson via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Michele Oliveira vs Danni Neilan
2017 IMMAF World Championships: Finals, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Michele Oliveira† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Michele Oliveira defeats Danni Neilan via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Finals, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Manon Fiorot† / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Manon Fiorot defeats Chamia Chabbi via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fabiana Giampà vs Courtney McCrudden
2017 IMMAF World Championships: Finals, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Fabiana Giampà† / SD
Featherweight (145lbs), 3x3. Fabiana Giampà defeats Courtney McCrudden via Split Decision to win the Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
2017 IMMAF World Championships: Finals, Khalifa Sports City Arena, Manama, Bahrain
Gase Sanita† / Armbar R2
Lightweight (155lbs), 3x3. Gase Sanita defeats Kaycee Blake via Armbar at 1:27 of round 2 to win the Tournament Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rachel Kimbrough vs Haylee Woodward
Shamrock FC 298, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Florina Meatu-Moeller vs Lauren Anthony
Shamrock FC 298, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Florina Meatu-Moeller / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Lauren Anthony replaces Caitlin Giesen. Florina Meatu-Moeller defeats Lauren Anthony via TKO (Punches) at 1:06 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rebecca Revelle vs Savannah Shahan
Shamrock FC 298, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
Nov 19
Sunday
Boxing
Estacion de Trenes, Tekax, Yucatán, Mexico
Marifer Torres / KO
Featherweight, 4x3. Marifer Torres defeats Yadira Pech via KO at 3:10.
—————————————————————
Boxing
Konomi Kodama vs Sachiko Kondo
Juroku Plaza, Gifu, Gifu, Japan
Sachiko Kondo / MD
Light Flyweight, 4x2. Sachiko Kondo defeats Konomi Kodama via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Kaikyo Messe, Shimonoseki, Yamaguchi, Japan
Natsuki Tarui / UD
Minimumweight, 4x2. Natsuki Tarui defeats Smile Nagisa via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kerry Isom vs Dominica Fiodorow
Ultra MMA: Bournemouth, O2 Academy, Bournemouth, England
Kerry Isom / Armbar R2
Featherweight (145lbs), 3x3. Kerry Isom defeats Dominica Fiodorow via Armbar at 1:12 of round 2.
—————————————————————
Nov 20
Monday
Boxing
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Jun Yabuki / UD
Minimumweight, 6x2. Jun Yabuki defeats Fuka Komura via Unanimous Decision.
—————————————————————
Nov 21
Tuesday
Boxing
Casey Morton vs Daorueng Pakkhetanang
Suzhou Sports Center, Suzhou, China
Casey Morton / TKO R1
Super Flyweight, 8x2. Casey Morton defeats Daorueng Pakkhetanang via TKO at 1:50 of round 1.
—————————————————————
Nov 22
Wednesday
MMA
IT Fight Series 77, Bellefontaine Intermediate Auditorium, Bellefontaine, Ohio, United States
(140lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Melissa Pizarro vs Erica Gutierrez
Fusion FC 30: Mora vs. Navarrete, El Rosedal, Lima, Peru
Erica Gutierrez / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Erica Gutierrez defeats Melissa Pizarro via TKO (Doctor’s Stoppage) at 0:50 of round 2.
—————————————————————
Nov 23
Tuesday
Boxing
Rose Samuels vs Tantip Chimpalee
Suamlum Night Bazaar, Ratchadaphisek, Bangkok, Thailand
Rose Samuels / TKO R3
Lightweight, 6x2. Rose Samuels defeats Tantip Chimpalee via TKO at 0:38 of round 3.
—————————————————————
Nov 24
Friday
Boxing
Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico
Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Johana Fernandez vs Mariel Sanchez
Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico
Super Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Olga Julio vs Maria Andrea Miranda
Fantastic Casino de Albrook Mall, Panama City, Panama
Olga Julio / RTD R2
Flyweight, 6x2. Olga Julio defeats Maria Andrea Miranda via Retirement in round 2.
—————————————————————
Boxing
Nataly Delgado vs Marlene Aguilar
Fantastic Casino de Albrook Mall, Panama City, Panama
Nataly Delgado / UD
Super Bantamweight, 4x2. Nataly Delgado defeats Marlene Aguilar via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Kallia Kourouni vs Bojana Libiszewska
Tolworth Recreation Centre, Tolworth, London, United Kingdom
Super Featherweight, 10x2. Global Boxing Union Female World Super Featherweight Title and Women’s International Boxing Federation World Super Featherweight Title
—————————————————————
MMA
ONE Championship: Immortal Pursuit, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore
Strawweight (115lbs), 5x5. ONE Strawweight Championship title.
—————————————————————
Nov 25
Saturday
Boxing
Andrea Soledad Sanchez vs Nancy Franco
Olimpico Football Club, Villa Gobernador Galvez, Santa Fe, Argentina
Light Flyweight, 10x2. vacant IBF Inter-Continental Female Light Flyweight Title.
—————————————————————
Boxing
Evelyn Nazarena Bermudez vs Laura Rosa Salazar
Olimpico Football Club, Villa Gobernador Galvez, Santa Fe, Argentina
Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Christina Barry vs Shawna Anderson
SaskTel Center, Saskatoon, Saskatchewan, Canada
4x2.
—————————————————————
Boxing
Szeged, Hungary
Welterweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Alejandra Jimenez vs Maria Jose Velis
Palenque de Deportes, Chetumal, Quintana Roo, Mexico
Heavyweight, 8x2.
—————————————————————
Boxing
Anabel Ortiz vs Esmeralda Torres
Domo Sindicato de Trabajadores IMSS, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico
Light Flyweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Sandra Atanassow vs Olena Medvedenko
Athletik Zentrum , St. Gallen, Switzerland
Featherweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Lucy Wildheart vs Vanesa Caballero
Mountbatten Centre, Portsmouth, Hampshire, United Kingdom
Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Westin Bonaventure Hotel, Los Angeles, California, United States
Super Bantamweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Shayna Foppiano vs TBA
Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, United States
Super Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, United States
Super Welterweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Kristen Fraser vs Claire Ciantar
Double Tree by Hilton Aberdeen Treetops Hotel, Aberdeen, Scotland, United Kingdom
Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Nina Bradley vs TBA
Harvey Hadden Sports Village, Nottingham, Nottinghamshire, United Kingdom
Welterweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Angela Hebden vs TBA
York Hall, Bethnal Green, London, United Kingdom
Welterweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Terri Harper vs Monika Antonik
Doncaster Dome, Doncaster, Yorkshire, United Kingdom
Super Lightweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Uhuru Stadium, Dar-Es-Salaam, Tanzania
Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Feriche Mashauri vs Happy Daudi
Uhuru Stadium, Dar-Es-Salaam, Tanzania
Lightweight, 4x3.
—————————————————————
Boxing
Rukia Nasarite vs TBA
Uhuru Stadium, Dar-Es-Salaam, Tanzania
Featherweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Patricia Berghult vs Sylwia Maksym
Tegelbruket, Orebro, Sweden
Super Lightweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Fatuma Zarika vs Catherine Phiri
Carnivore Grounds, Nairobi, Kenya
Super Bantamweight, 10x2. WBC World Female Super Bantamweight Title.
—————————————————————
Boxing
Unterschleißheim, Bayern, Germany
Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Eva Voraberger vs Nina Radovanovic
Nova Arena, Wiener Neustadt, Austria
Bantamweight, 10x2. interim WBC World Female Bantamweight Title.
—————————————————————
MMA
WSOF Global Championship 8: Argentina, Polideportivo Lujan, Lujan, Buenos Aires, Argentina
3x5.
—————————————————————
MMA
Patricia Alujas vs Susana Elizabeth Nieva
WSOF Global Championship 8: Argentina, Polideportivo Lujan, Lujan, Buenos Aires, Argentina
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Germania Lascano vs Beriuzka Canelon
EMMA 12, Quito, Ecuador
(134lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Ana Claudia Fatia vs Bruna Godoy
Demolidor Fight 11, Ginásio Duduzão, Bauru, Sao Paulo, Brazil
3x5.
—————————————————————
MMA
Kenia Rosas vs Aleksandra Toncheva
Viva Combat Championship, Azteca Music Hall, Amarillo, United States
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Lurdinha Chanieli vs Milena Honda
Qualify Combat 5, Sol Bahia Hotel, Salvador, Bahia, Brazil
3x5.
—————————————————————
MMA
Ilara Joanne vs Fernanda Barbosa
Katana Fight 4: Anniversary Edition, Evolução Thai CT, Colombo, Parana, Brazil
(134lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
NCE 20, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
(146lbs), 3x5. NCE Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Valesca Machado vs Kakau Costa
Panthers and Fight Night 1, Arena Multiuso da Academia Rio Sport Center, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Gladiator Fighting Arena 9, Palais des Sports, Toulouse, France
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Sofie Langsford vs Lanchana Green
M4TC 26: Fight Night, Rainton Meadows Arena, Tyne and Wear, England, United Kingdom
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Angelique Vialard vs Sophia Haddouche
100% Fight 32, Japy Gymnasium, Paris, France
(123lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Olga Vlasova vs Viktoria Derevyagina
Kingdom Professional Fight 3, Grand Restaurant Qin, Moscow, Russia
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Inandya Citra vs Rita Wulansari
One Pride MMA 14 11/25, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Cage Warriors 89, Lotto Arena, Antwerp, Belgium
(140lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
UFC Fight Night 122: Silva vs. Gastelum, Mercedes-Benz Arena, Shanghai, China
Bantamweight (135lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
UFC Fight Night 122: Silva vs. Gastelum, Mercedes-Benz Arena, Shanghai, China
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Nicole Szepesvary vs Hera Tamati
XFC 32: State of Origin, Logan Metro Sports Centre, Queensland, Australia
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Brooke Kenrick vs Leigha Aurisch
XFC 32: State of Origin, Logan Metro Sports Centre, Queensland, Australia
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Crystal Tutak vs Kirman Nijjar
Rumble In The Cage 56, Lethbridge Exhbition Grounds South Pavilion, Lethbridge, Alberta, Canada
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sierra Dinwoodie vs Kate MacDonald
Rumble In The Cage 56, Lethbridge Exhbition Grounds South Pavilion, Lethbridge, Alberta, Canada
(140lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Meghan Boyczuk vs Laurel Hague
Rumble In The Cage 56, Lethbridge Exhbition Grounds South Pavilion, Lethbridge, Alberta, Canada
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tereza Bledá vs Alžběta Johana Bartošová
MMAA Arena Cup 37: Třetí Kolo Mistrovství ČR V MMA, Sportovní Hala Spořice, Chomutov, Czech Republic
Bantamweight (135lbs), 2x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Yoon Ji Kim vs Elena
TFC Amateur League 27, Team Ace Multi Gym, Paju, South Korea
Atomweight (146lbs), 2x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
TFC Amateur League 27, Team Ace Multi Gym, Paju, South Korea
Atomweight (146lbs), 2x3.
—————————————————————
Nov 26
Sunday
Boxing
Kathleen Paptie vs Renz Dacquel
CCDC Gym, Barangay Poblacion, La Trinidad, Benguet, Philippines
Super Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Everline Odero vs Icioro Small
Charter Hall, Nairobi, Kenya
—————————————————————
Boxing
Rukia Nasarite vs Nicholine Achieng
Charter Hall, Nairobi, Kenya
Super Flyweight.
—————————————————————
Nov 27
Monday
Boxing
Svetlana Kulakova vs Judy Waguthii
Luzhniki, Moscow, Russia
Super Lightweight, 10x2. International Boxing Organization World Female Super Lightweight Title.
—————————————————————
November Female Fight Fixtures and Results 2017
If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!