Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, December 2017

by Rew MitchellPosted on 0

December
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, December 2017. A comprehensive listing of 205 fights / 32 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Dec 1
Friday

Amateur
Andrea Meneses vs Sheila Medina
Victoria Fight League 5, Salones Roquenublo, València, Spain
Andrea Meneses / Choke R1
Strawweight, 2x3. Andrea Meneses defeats Sheila Medina via Guillotine Choke at 2:40 of round 1.

—————————————————————

Lucie Mudrochová vs Evelina Puidaitė
Heroes Gate 19, Arena Sparta Podvinný Mlýn, Prague, Czech Republic
Lucie Mudrochová / TKO R3
137lbs, 3x5. Lucie Mudrochová defeats Evelina Puidaitė via TKO at 0:49 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Savanna Tarver vs Marisol Ruelas
Total Fight Challenge, Bedford Park Swanson Center, Bedford Park, Illinois, United States
Savanna Tarver / RNC R1
Strawweight, 3x3. Savanna Tarver defeats Marisol Ruelas via Rear-Naked Choke at 0:25 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Hailey Cowan vs Christina Ricker
Rite of Passage 2, Horseshoe Casino Riverdome, Bossier City, Louisiana, United States
Hailey Cowan† / UD
Flyweight, 3x3. Hailey Cowan defeats Christina Ricker via Unanimous Decision to win the vacant AKA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Kyra Batara vs Paulina Granados
Combate 19: Queen Warriors, Freeman Coliseum, San Antonio, Texas, United States
Kyra Batara / UD
Atomweight, 3x5. Kyra Batara defeats Paulina Granados via Unanimous Decision.

—————————————————————

Vanessa Rico Fernandez vs Brenda Enriquez
Combate 19: Queen Warriors, Freeman Coliseum, San Antonio, Texas, United States
Vanessa Rico Fernandez / UD
Atomweight, 3x5. Vanessa Rico Fernandez defeats Brenda Enriquez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Stephanie Geltmacher vs Ky Bennett
Bellator 189: Budd vs. Blencowe 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Stephanie Geltmacher / UD
130lbs, 3x5. Stephanie Geltmacher defeats Ky Bennett via Unanimous Decision.

—————————————————————

Julia Budd vs Arlene Blencowe
Bellator 189: Budd vs. Blencowe 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Julia Budd† / SD
Featherweight, 5x5. Julia Budd defeats Arlene Blencowe via Split Decision and successfully defended her Bellator MMA Featherweight Championship title.

—————————————————————

Juliana Velasquez vs Na Liang
Bellator 189: Budd vs. Blencowe 2, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States
Juliana Velasquez / Armbar R2
Flyweight, 3x5. Juliana Velasquez defeats Na Liang via Armbar at 0:32 of round 2.

—————————————————————

Nicco Montano vs Roxanne Modafferi
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Nicco Montano† / UD
Flyweight, 5x5. Nicco Montano defeats Roxanne Modafferi via Unanimous Decision to win the vacant UFC Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

Lauren Murphy vs Barb Honchak
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Lauren Murphy / SD
Flyweight, 3x5. Lauren Murphy defeats Barb Honchak via Split Decision.

—————————————————————

DeAnna Bennett vs Melinda Fábián
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Draw
Flyweight, 3x5. DeAnna Bennett and Melinda Fábián fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Montana De La Rosa vs Christina Marks
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Montana De La Rosa / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Montana De La Rosa defeats Christina Marks via Armbar at 2:00 of round 1.

—————————————————————

Rachael Ostovich vs Karine Gevorgyan
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Rachael Ostovich / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Rachael Ostovich defeats Karine Gevorgyan via Armbar at 1:40 of round 1.

—————————————————————

Shana Dobson vs Ariel Beck
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Shana Dobson / TKO R2
Flyweight, 3x5. Shana Dobson defeats Ariel Beck via TKO (Punches) at 2:53 of round 2.

—————————————————————

Gillian Robertson vs Emily Whitmire
The Ultimate Fighter 26 Finale, Park Theatre, Las Vegas, Nevada, United States
Gillian Robertson / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Gillian Robertson defeats Emily Whitmire via Armbar at 2:12 of round 1.

—————————————————————

Andrea Erickson vs Gyu Ri Kim
JUST Challenge: Hong Kong, Southorn Indoor Stadium, Wan Chai, Hong Kong
Andrea Erickson / UD
145lbs, 3x5. Andrea Erickson defeats Gyu Ri Kim via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 2
Saturday

Amateur
Maria Churcher vs Anne Wilson
XFC 33: New Zealand, Edgar Centre, Dunedin, New Zealand
Maria Churcher / Choke R2
Bantamweight, 3x3. Maria Churcher defeats Anne Wilson via Triangle Choke in round 2.

—————————————————————

Amateur
Sophie Keenan vs Lauren Bellis
Shinobi War 11: Winter Warfare, Deeside Leisure Centre, Queensferry, Wales
Sophie Keenan / Armbar R1
Flyweight, 3x3. Sophie Keenan defeats Lauren Bellis via Armbar at 1:37 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Milly Horkan vs Janne Thunes
Olympus Fighting Championships 2, The Middlesbrough Events Centre - MEC, Middlesbrough, England
Milly Horkan / UD
132lbs, 3x3. Milly Horkan defeats Janne Thunes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Malin Hermansson vs Gabriella Ringblom
Superior Challenge 16, Eriksdalshallen, Stockholm, Sweden
Malin Hermansson / SD
126lbs, 3x5. Malin Hermansson defeats Gabriella Ringblom via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Kerry Isom vs Kat Paes
Phoenix Fight Night, Bournemouth International Centre, Bournemouth, England
Kerry Isom / TKO R1
Flyweight, 3x3. Kerry Isom defeats Kat Paes via TKO (Punches) at 1:04 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Dominica Fiodorow vs Lunette Louise Sheppard
Phoenix Fight Night, Bournemouth International Centre, Bournemouth, England
Dominica Fiodorow / RNC R2
Bantamweight, 3x3. Dominica Fiodorow defeats Lunette Louise Sheppard via Rear-Naked Choke at 1:13 of round 2.

—————————————————————

Ksenia Stepanova vs Tatiana Pevneva
Dmitrov Warriors 3, Extreme Park, Dmitrov, Moscow, Russia
Ksenia Stepanova / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Ksenia Stepanova defeats Tatiana Pevneva via TKO (Punches) at 2:23 of round 1.

—————————————————————

Priscila van der Broocke vs Laila Tais
Maximum Midway Fight 6, Ginásio José Alberto Lauck, Luis Eduardo Magalhaes, Bahia, Brazil
Priscila van der Broocke / KO R1
Flyweight, 3x5. Priscila van der Broocke defeats Laila Tais via KO (Punch) at 2:57 of round 1.

—————————————————————

Tarciara Santos vs Rayanne Leal
Federação Fight 6, Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil
Tarciara Santos / SD
Strawweight, 3x5. Tarciara Santos defeats Rayanne Leal via Split Decision.

—————————————————————

Gabriela Reis Marçal vs Erica Leidiane
Federação Fight 6, Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil
Gabriela Reis Marçal / RNC R2
126lbs, 3x5. Gabriela Reis Marçal defeats Erica Leidiane via Rear-Naked Choke at 2:01 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Kênia Santana vs Keylla Freitas
Federação Fight 6, Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil
Kênia Santana / UD
Strawweight, 3x3. Kênia Santana defeats Keylla Freitas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Germana Salvo vs Eliza Souza
Federação Fight 6, Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil
Germana Salvo / UD
121lbs, 3x3. Germana Salvo defeats Eliza Souza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Dione Barbosa vs Karina Oliveira
Federação Fight 6, Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil
Dione Barbosa / Armbar R1
146lbs, 3x3. Dione Barbosa defeats Karina Oliveira via Armbar at 0:50 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Rayana Pamela vs Maria Santos
Arena Combate 4, November 10 Club, Recife, Pernambuco, Brazil
Rayana Pamela / KO/TKO R2
Flyweight, 3x3. Rayana Pamela defeats Maria Santos via KO/TKO (Waiver) at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Carma Radford vs Crystal Van Wyk
Fight Lab 57,  Center Stage At NoDa, Charlotte, North Carolina, United States
Carma Radford / RNC R2
130lbs, 3x3. Carma Radford defeats Crystal Van Wyk via Rear-Naked Choke at 2:42 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Canfield vs Laina Hocshstetler
MFL 46, Zone Sports Complex, Plymouth, Indiana, United States
Stephanie Canfield / UD
130lbs, 3x3. Stephanie Canfield defeats Laina Hocshstetler via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Julie Russell vs Katelyn Radtka
KC Fighting Alliance 26, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States
Julie Russell / TKO R3
Strawweight, 3x3. Julie Russell defeats Katelyn Radtka via TKO (Referee Stoppage) at 1:32 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Courtney LaBuy vs Amanda Labo
KOTC: Stone Cold, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States
Courtney LaBuy / TKO R2
Flyweight, 3x5. Courtney LaBuy defeats Amanda Labo via TKO (Punches) at 2:37 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Joanna Pruzynski vs Vicki Anderson
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 3, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Joanna Pruzynski / UD
Bantamweight, 3x3. Joanna Pruzynski defeats Vicki Anderson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kim Bulow vs Anita Sterling
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 3, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Kim Bulow / UD
Lightweight, 3x3. Kim Bulow defeats Anita Sterling via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Heather Shedd vs Lauren Collin
XFO: Rise Of The Gladiator - Round 3, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Heather Shedd / Armbar R1
Strawweight, 3x3. Heather Shedd defeats Lauren Collin via Armbar at 0:26 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Taneisha Tennant vs Jada Alicea
Triton Fights 5, The Space, Westbury, New York, United States
Taneisha Tennant / Armbar R2
140lbs, 3x3. Taneisha Tennant defeats Jada Alicea via Armbar at 1:18 of round 2.

—————————————————————

Romina Aguirre vs Maria Vega
Power Fight - La Batalla del Puente 2, Club Regatas, Corrientes, Argentina
Draw
Bantamweight, 3x5. Romina Aguirre and Maria Vega fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Amateur
Laura Anderson vs Kaleigh Burrage
The Titans Cage 17, McClellan Conference Center, Sacramento, California, United States
Laura Anderson / UD
Flyweight, 3x2. Laura Anderson defeats Kaleigh Burrage via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jeslen Mishelle vs Marcie Villalpando
The Titans Cage 17, McClellan Conference Center, Sacramento, California, United States
Jeslen Mishelle / TKO R1
185lbs, 3x2. Jeslen Mishelle defeats Marcie Villalpando via TKO at 1:01 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Alondra Paez vs Valeria Soqui Ceron
M UNO: Volumen 4, Gimnasio Municipal, Guaymas, Sonora
Alondra Paez / KO/TKO R2
Strawweight, 3x3. Alondra Paez defeats Valeria Soqui Ceron via KO/TKO at 1:40 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Ramona Esparza vs Julia Contreras
Imperial Combat Challenge 2, The Crest Event Center, El Centro, California, United States
Ramona Esparza / UD
Lightweight, 3x2. Ramona Esparza defeats Julia Contreras via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Bonnie Stoehr vs Bridgett Nielson
Tuff-N-Uff: Mayhem in Mesquite 13, Casablanca Event Center, Mesquite, Nevada, United States
Bonnie Stoehr / UD
Bantamweight, 3x2. Bonnie Stoehr defeats Bridgett Nielson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jordan Kanewa vs Veronica Wilson
Rumble at the Roseland 95, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Jordan Kanewa† / TKO R3
Featherweight, 5x3. Jordan Kanewa defeats Veronica Wilson via TKO at 1:22 of round 3 to win the FCFF Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Aubree Thompson vs Irene White
Rumble at the Roseland 95, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States
Aubree Thompson / TKO R1
Strawweight, 3x3. Aubree Thompson defeats Irene White via TKO at 2:04 of round 1.

—————————————————————

Tecia Torres vs Michelle Waterson
UFC 218: Holloway vs. Aldo 2, Little Caesars Arena, Detroit, Michigan, United States
Tecia Torres / UD
Strawweight, 3x5. Tecia Torres defeats Michelle Waterson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Felice Herrig vs Cortney Casey
UFC 218: Holloway vs. Aldo 2, Little Caesars Arena, Detroit, Michigan, United States
Felice Herrig / SD
Strawweight, 3x5. Felice Herrig defeats Cortney Casey via Split Decision.

—————————————————————

Amanda Cooper vs Angela Magana
UFC 218: Holloway vs. Aldo 2, Little Caesars Arena, Detroit, Michigan, United States
Amanda Cooper / TKO R2
Strawweight, 3x5. Amanda Cooper defeats Angela Magana via TKO at 4:34 of round 2.

—————————————————————

Satomi Takano vs Tomo Maesawa
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Satomi Takano / UD
Atomweight, 3x5. Satomi Takano defeats Tomo Maesawa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yukari Nabe vs Yurika Nakakura
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Yukari Nabe / TKO R2
128lbs, 2x5. Yukari Nabe defeats Yurika Nakakura via TKO (Pound from Mount) at 2:50 of round 2.

—————————————————————

Kyu Kitano vs Yuko Kiryu
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Kyu Kitano / MD
Atomweight, 2x5. Kyu Kitano defeats Yuko Kiryu via Majority Decision.

—————————————————————

Kana Watanabe vs Hikari Sato
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Kana Watanabe / Armbar R2
Flyweight, 2x5. Kana Watanabe defeats Hikari Sato via Armbar at 1:32 of round 2.

—————————————————————

Emi Sato vs Hikaru Aono
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Emi Sato / Armbar R2
Atomweight, 2x5. Emi Sato defeats Hikaru Aono via Armbar at 1:43 of round 2.

—————————————————————

Nanaka Kawamura vs REICA
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Nanaka Kawamura / UD
Atomweight, 2x3. Nanaka Kawamura defeats REICA via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grappling
Yuko Saito vs Mika Nagano
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Yuko Saito / UD
Strawweight. Yuko Saito defeats Mika Nagano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mika Arai vs Mizuki Furuse
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Mika Arai / TKO R2
108lbs, 2x5. Mika Arai defeats Mizuki Furuse via TKO (Pound and Mount) at 2:17 of round 2.

—————————————————————

Ayako Miyata vs Sayuri Yamaguchi
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Ayako Miyata / Choke R1
126lbs, 2x5. Ayako Miyata defeats Sayuri Yamaguchi via Triangle Choke at 3:54 of round 1.

—————————————————————

Tomomi Souda vs Madoka Ishibashi
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Tomomi Souda / Choke R2
Atomweight, 2x5. Tomomi Souda defeats Madoka Ishibashi via Sleeper Choke at 3:03 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Momoko Yamazaki vs Momoka Yoshikawa
DEEP JEWELS 18, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan
Momoko Yamazaki / UD
Atomweight, 2x3. Momoko Yamazaki defeats Momoka Yoshikawa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Kajal Kumar vs Jessy Alex
RAMPAGE 2 Amateur, Sabah Top Team, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia
Kajal Kumar / RNC
Flyweight, 3x3. Kajal Kumar defeats Jessy Alex via Rear-Naked Choke.

—————————————————————

Amateur
Akshata Khadtare vs Valarian Rosario Alfante Lai
RAMPAGE 2 Amateur, Sabah Top Team, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia
Akshata Khadtare / UD
106lbs, 3x3. Akshata Khadtare defeats Valarian Rosario Alfante Lai via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 6
Wednesday

Amateur
Kinga Mazur vs Weronika Czaderska
SWD 7, Kraków, Poland
Draw
132lbs, 3x3. Kinga Mazur and Weronika Czaderska fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Amateur
Julka Mroczkowska vs Katarzyna Wilkosz
SWD 7, Kraków, Poland
Draw
Featherweight, 3x3. Julka Mroczkowska and Katarzyna Wilkosz fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Dec 8
Friday

Amateur
Itza Reyna vs Andrea Saenz
CNC 4, Bonito Pueblo, México
-
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Melissa Stringer vs Sabrina Ali
Rage In The Cage OKC 55, OKC Farmers Market Event Center, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Melissa Stringer / TKO R2
Bantamweight, 3x3. Melissa Stringer defeats Sabrina Ali via TKO (Punches) at 0:37 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Sarah Lobban vs Esmeralda Lopez
Rage In The Cage OKC 55, OKC Farmers Market Event Center, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Sarah Lobban / SD
Bantamweight, 3x3. Sarah Lobban defeats Esmeralda Lopez via Split Decision.

—————————————————————

Corinne Laframboise vs Griet Eeckhout
TKO 41: Champions, Bell Centre, Montreal, Quebec, Canada
Corinne Laframboise / UD
Flyweight, 3x5. Corinne Laframboise defeats Griet Eeckhout via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jennifer Maia vs Agnieszka Niedźwiedź
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Jennifer Maia† / UD
Flyweight, 5x5. Jennifer Maia defeats Agnieszka Niedźwiedź via Unanimous Decision and successfully defended her Invicta FC Flyweight Championship title.

—————————————————————

Mackenzie Dern vs Kaline Medeiros
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Mackenzie Dern / Armbar R3
Strawweight, 3x5. Mackenzie Dern defeats Kaline Medeiros via Armbar at 4:45 of round 3.

—————————————————————

Janaisa Morandin vs Kinberly Novaes
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Janaisa Morandin / UD
Strawweight, 3x5. Janaisa Morandin defeats Kaline Medeiros via Unanimous Decision.

—————————————————————

Vanessa Porto vs Milana Dudieva
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Vanessa Porto / TKO R3
Flyweight, 3x5. Vanessa Porto defeats Milana Dudieva via TKO (Body Kick and Punches) at 3:02 of round 3.

—————————————————————

Virna Jandiroba vs Amy Montenegro
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Virna Jandiroba / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Virna Jandiroba defeats Amy Montenegro via Armbar at 2:50 of round 1.

—————————————————————

Amber Brown vs Tessa Simpson
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Amber Brown / Armbar R1
Atomweight, 3x5. Amber Brown defeats Tessa Simpson via Armbar at 0:50 of round 1.

—————————————————————

Karina Rodriguez vs Christine Ferea
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Karina Rodriguez / UD
Flyweight, 3x5. Karina Rodriguez defeats Christine Ferea via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kay Hansen vs Emilee Prince
Invicta FC 26: Maia vs. Niedzwiedz, Park Theater, Las Vegas, Nevada, United States
Kay Hansen / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Kay Hansen defeats Emilee Prince via Armbar at 1:23 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Christina Stelliou vs Timea Belik
WMMAA 2017 European Championships: Day 1, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Christina Stelliou
Bantamweight, 2x3. Christina Stelliou defeats Timea Belik.

—————————————————————

Amateur
Veronika Rodová vs Bozhena Maltseva
WMMAA 2017 European Championships: Day 1, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Veronika Rodová
Bantamweight, 2x3. Veronika Rodová defeats Bozhena Maltseva.

—————————————————————

Amateur
Antonina Kuleshova vs Valentina Melo
WMMAA 2017 European Championships: Day 1, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Antonina Kuleshova
Bantamweight, 2x3. Antonina Kuleshova defeats Valentina Melo.

—————————————————————

Amateur
Daria Samchik vs Valentina Melo
WMMAA 2017 European Championships: Day 1, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Daria Samchik
Strawweight, 2x3. Daria Samchik defeats Valentina Melo.

—————————————————————

Aygul Khabirova vs Lilia Khoruzina
MFP 215: Ural Frontier, РК Lights of Ufa, Ufa, Russia
Aygul Khabirova / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Aygul Khabirova defeats Lilia Khoruzina via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Zarina Azatovna Gumerova vs Samira Badrtdinova
MFP 215: Ural Frontier, РК Lights of Ufa, Ufa, Russia
Zarina Azatovna Gumerova / UD
Flyweight, 3x5. Zarina Azatovna Gumerova defeats Samira Badrtdinova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
LeAnn Adkisson vs Cara Greenwell
Xtreme Fight Night 345, River Spirit Casino Resort, Tulsa, Oklahoma, United States
LeAnn Adkisson / SD
Strawweight, 3x3. LeAnn Adkisson defeats Cara Greenwell via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Rachel Young vs Kayla Houtz
Xtreme Fight Night 345, River Spirit Casino Resort, Tulsa, Oklahoma, United States
Rachel Young / UD
130lbs, 3x3. Rachel Young defeats Kayla Houtz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 9
Saturday

Ji Yeon Seo vs Si Yoon Park
TFC 16, Seonhak Gymnasium, Yeonsu, Incheon, South Korea
Ji Yeon Seo / UD
110lbs, 3x5. Ji Yeon Seo defeats Si Yoon Park via Unanimous Decision.

—————————————————————

Joo Yeon Kim vs Hyerin Kwon
TFC 16, Seonhak Gymnasium, Yeonsu, Incheon, South Korea
Joo Yeon Kim / UD
Strawweight, 3x5. Joo Yeon Kim defeats Hyerin Kwon via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Denice Zamboanga vs Fredelyn Sayod
Domination Fight League 3, Elorde Sports Center, Parañaque, Metro Manila, Philippines
Denice Zamboanga / Armbar R1
3x3. Denice Zamboanga defeats Fredelyn Sayod via Armbar in round 1.

—————————————————————

Amateur
Jovelyn Moton vs Cherelyn Real
Domination Fight League 3, Elorde Sports Center, Parañaque, Metro Manila, Philippines
Jovelyn Moton / TKO R3
3x3. Jovelyn Moton defeats Cherelyn Real via TKO (Referee Stoppage) in round 3.

—————————————————————

Rika Ishige vs Rome Trinidad
ONE Championship: Warriors of the World, Impact Arena, Bangkok, Thailand
Rika Ishige / RNC R2
Atomweight, 3x5. Rika Ishige defeats Rome Trinidad via Rear-Naked Choke at 4:04 of round 2.

—————————————————————

Jingnan Xiong vs April Osenio
ONE Championship: Warriors of the World, Impact Arena, Bangkok, Thailand
Jingnan Xiong / TKO R2
Strawweight, 3x5. Jingnan Xiong defeats April Osenio via TKO (Punches) at 3:44 of round 1.

—————————————————————

Melpida Sitohang vs Rita Wulansari
One Pride MMA 15: Part 2, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia
Melpida Sitohang / UD
Strawweight, 3x5. Melpida Sitohang defeats Rita Wulansari via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alejandra Lara vs Lena Ovchynnikova
Bellator 190: Carvalho vs. Sakara, Nelson Mandela Forum, Florence, Italy
Alejandra Lara / RNC R3
Flyweight, 3x5. Alejandra Lara defeats Lena Ovchynnikova via Rear-Naked Choke at 4:09 of round 3.

—————————————————————

Thays Leal vs Marcia Pit Bull
Arena Fire Fight 7, Ginásio Poliesportivo Gracinda Maria, Anapolis, Goias, Brazil
Thays Leal / Sub. R1
3x5. Thays Leal defeats Marcia Pit Bull  via Submission at 1:50 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Kathy Hatfield vs Joy Miller
Titans of the Cage 22, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States
Kathy Hatfield† / Choke R2
Flyweight, 5x3. Kathy Hatfield defeats Joy Miller via Guillotine Choke at 1:31 of round 2 to win the vacant TOC Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Irizarry vs Jessica Ruiz
Maverick MMA 4, State Theater, Easton, Pennsylvania, United States
Stephanie Irizarry / Armbar R1
Strawweight, 3x2. Stephanie Irizarry defeats Jessica Ruiz via Armbar at 1:52 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Quinn Weiss vs Cassandra Aydin
Maverick MMA 4, State Theater, Easton, Pennsylvania, United States
Quinn Weiss / RNC R1
Strawweight, 3x2. Quinn Weiss defeats Cassandra Aydin via Rear-Naked Choke at 1:41 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Tayler Sprowl vs Molly Perkins
SCL: Fight Night 5, Crowne Plaza Convention Center, Denver, Colorado, United States
Tayler Sprowl / UD
Featherweight, 3x3. Tayler Sprowl defeats Molly Perkins via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Danni Hartley vs Christina Breault
SCL: Fight Night 5, Crowne Plaza Convention Center, Denver, Colorado, United States
Danni Hartley / UD
Bantamweight, 3x3. Danni Hartley defeats Christina Breault via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mitzi Merry vs Erica Torres
Primus FC, Woodward County Event Center, Woodward, Oklahoma, United States
Mitzi Merry / RNC R2
Bantamweight, 3x5. Mitzi Merry defeats Erica Torres via Rear-Naked Choke at 4:03 of round 2.

—————————————————————

Jozette Cotton vs Jennifer Leigh Norris
DCS 38: Seasons Beatings 2017, Pinnacle Bank Arena, Lincoln, Nebraska, United States
Jozette Cotton† / TKO R4
Featherweight, 5x5. Jozette Cotton defeats Jennifer Leigh Norris via TKO (Punches) at 3:40 of round 4 to win the DCS Featherweight Championship title.

—————————————————————

Xiomara Piriz vs Brenda Marchessi
CFU 8: Bloodsport, Salto, Uruguay
Xiomara Piriz / RNC R1
Strawweight, 3x5. Xiomara Piriz defeats Brenda Marchessi via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

Montserrat Ruiz vs Sarai Saenz
XFL 36, Arena México, México
Montserrat Ruiz† / UD
Strawweight, 5x5. Montserrat Ruiz defeats Sarai Saenz via Unanimous Decision to win the XFL Strawweight Championship title.

—————————————————————

Gabriela Picazo vs Judith Bolaños
XFL 36, Arena México, México
Gabriela Picazo / RNC R2
Strawweight, 3x5. Gabriela Picazo defeats Judith Bolaños via Rear-Naked Choke at 3:46 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Melissa Gardner vs Mary Kupp
Dead Serious 26, IPlay America, Freehold, New Jersey, United States
Melissa Gardner / TKO R3
Featherweight, 3x3. Melissa Gardner defeats Mary Kupp via TKO at 0:43 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Sophia Salgado vs Fernanda Alvarado
Dead Serious 26, IPlay America, Freehold, New Jersey, United States
Sophia Salgado / UD
Flyweight, 3x3. Sophia Salgado defeats Fernanda Alvarado via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Morgan Hickam vs Dani Harris
Hardrock MMA 95: 9 Year Anniversary, Northern Kentucky Convention Center, Covington, Kentucky, United States
Morgan Hickam / UD
Bantamweight, 3x3. Morgan Hickam defeats Dani Harris via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Carmen Milagros vs Kelsey Hildal
Hardrock MMA 95: 9 Year Anniversary, Northern Kentucky Convention Center, Covington, Kentucky, United States
Carmen Milagros / UD
Strawweight, 3x3. Carmen Milagros defeats Kelsey Hildal via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Brenda Romero vs Yemi Romero
Arenas Fighter 6: El regreso, Gym Arenas, Azul, Buenos Aires, Argentina
Brenda Romero / D
170lbs, 3x3. Brenda Romero defeats Yemi Romero via Decision.

—————————————————————

Amateur
Brittany Guillemin vs Carissa Merrill
SteelFist Fight Night 54: Return to the Rail, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Brittany Guillemin / TKO R2
Strawweight, 3x3. Brittany Guillemin defeats Carissa Merrill via TKO at 1:44 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Karla Elizabeth Sanchez Lozano vs Diana Chaflon
DTC Fights Amateur 3, El Dogo Training Center, Lima, Peru
Karla Elizabeth Sanchez Lozano / RNC R1
126lbs, 3x3. Karla Elizabeth Sanchez Lozano defeats Diana Chaflon via Rear-Naked Choke at 1:40 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Asami Nakai vs Miyuki Furusawa
Odawara Free Fight 13, Shooto Gym roots, Odawara, Japan
Asami Nakai / UD
Flyweight, 2x3. Asami Nakai defeats Miyuki Furusawa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alexis Davis vs Liz Carmouche
UFC Fight Night 123: Swanson vs. Ortega,  SaveMart Center, Fresno, California, United States
Alexis Davis / SD
Flyweight, 3x5. Alexis Davis defeats Liz Carmouche via Split Decision.

—————————————————————

Sayako Fujita vs Yuri Shim
GRACHAN 32, Tokyo, Japan
Sayako Fujita / UD
106lbs, 2x5. Sayako Fujita defeats Yuri Shim via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Veronika Rodová vs Yuri Shim
WMMAA 2017 European Championships: Day 2 - Finals, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Veronika Rodovᆠ/ TKO R1
Bantamweight, 2x5. Veronika Rodová defeats Christina Stelliou via TKO (Punches) at 4:33 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Daria Samchik vs Antonina Kuleshova
WMMAA 2017 European Championships: Day 2 - Finals, The Ballsport Arena, Dresden, Germany
Daria Samchik† / RNC R2
Strawweight, 2x5. Daria Samchik defeats Antonina Kuleshova via Rear-Naked Choke at 2:45 of round 2 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Brittney Allan vs Valerie Wong
KOTC: World Amateur Championships 4, Silver Legacy Resort Casino, Reno, Nevada, United States
Draw
Strawweight, 2x3. Brittney Allan and Valerie Wong fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Amateur
Alibeth Milliron vs Shawna Ormsby
KOTC: World Amateur Championships 4, Silver Legacy Resort Casino, Reno, Nevada, United States
Alibeth Milliron / UD
Atomweight, 2x3. Alibeth Milliron defeats Shawna Ormsby via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Triana Lynch vs Melissa Field
KOTC: World Amateur Championships 4, Silver Legacy Resort Casino, Reno, Nevada, United States
Triana Lynch / UD
Strawweight, 2x3. Triana Lynch defeats Melissa Field via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Saina Ismatullaeva vs Galkina Lyubov
Time To Fight 44: Nizhny Novgorod, Zarechye Sports Complex, Nizhny Novgorod, Russia
Saina Ismatullaeva / D
132lbs, 2x4. Saina Ismatullaeva defeats Galkina Lyubov via Decision.

—————————————————————

Dec 10
Sunday

Amateur
Kotori vs Runa
THE OUTSIDER ~Ota Ward Gymnasium Special~, Ota Ward Gymnasium, Tokyo, Japan
Kotori / Sub. R1
110lbs, 2x3. Kotori defeats Runa via Face Lock at 1:05 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Aimilia Kapri vs Roula Tasioula
Cage Survivor: Battel 17, Olympic Stadium, Athens, Greece
Aimilia Kapri / RNC R1
Bantamweight, 3x5. Aimilia Kapri defeats Roula Tasioula via Rear-Naked Choke at 3:26 of round 1.

—————————————————————

Marina Rodriguez vs Amanda Torres
Shooto Brasil 79, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Marina Rodriguez / UD
117lbs, 3x5. Marina Rodriguez defeats Amanda Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Geisa Veloso vs Jamile Farias
Shooto Brasil 79, Upper Arena, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Geisa Veloso / RNC R1
Strawweight, 3x5. Geisa Veloso defeats Jamile Farias via Rear-Naked Choke at 4:13 of round 1.

—————————————————————

Dec 14
Thursday

Svetlana Gotsyk vs Simona Soukupova
WWFC 9, Kiev Sports Palace, Kiev, Ukraine
Svetlana Gotsyk† / SD
Strawweight, 5x5. Svetlana Gotsyk defeats Simona Soukupova via Split Decision and successfully defended her WWFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Karol Silva vs Fátima Araújo
Rock Fight MMA 1, Rock Stars Food Park, Palmas, Tocantins, Brazil
-
130lbs, 3x5.

—————————————————————

Kethelin Thais vs Karina Oliveira
FLC 6, Espaço CUFA, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Kethelin Thais / KO R1
134lbs, 3x5. Kethelin Thais defeats Karina Oliveira via KO at 1:14 of round 1.

—————————————————————

Marina Rodriguez vs Natalia Silva
Thunder Fight 14, Ginásio Mané Garrincha, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Marina Rodriguez / UD
Marina Rodriguez defeats Natalia Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 15
Friday

Julia Borisova vs Mariya Artyukhina
Fight Nights Global 81: Omsk, Arena Omsk, Omsk, Russia
Julia Borisova / UD
119lbs, 3x5. Julia Borisova defeats Mariya Artyukhina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Marina Mokhnatkina vs Karine Silva
Fight Nights Global 81: Omsk, Arena Omsk, Omsk, Russia
Marina Mokhnatkina / Sub. R1
Bantamweight, 3x5. Marina Mokhnatkina defeats Karine Silva via Kneebar at 0:58 of round 1.

—————————————————————

Duda Cowboyzinha vs Ana Costa
WOCS 48, Hotel Laghetto Stilo, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Duda Cowboyzinha / UD
146lbs, 3x5. Duda Cowboyzinha defeats Ana Costa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Magdaléna Šormová vs Cristina Stanciu
Ladies Fight Night 7: Double Trouble 1, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Magdaléna Šormová / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Magdaléna Šormová defeats Cristina Stanciu via Armbar at 4:15 of round 1.

—————————————————————

Katarzyna Biegajło vs Olga Yakimchyk
Ladies Fight Night 7: Double Trouble 1, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Katarzyna Biegajło / TKO R1
130lbs, 3x5. Katarzyna Biegajło defeats Olga Yakimchyk via TKO (Retirement) at 1:44 of round 1.

—————————————————————

Zarah Fairn Dos Santos vs Izabela Badurek
Ladies Fight Night 7: Double Trouble 1, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Zarah Fairn Dos Santos / TKO R1
141lbs, 3x5. Zarah Fairn Dos Santos defeats Izabela Badurek via TKO (Punches) at 1:55 of round 1.

—————————————————————

Katarzyna Lubońska vs Evelina Puidaitė
Ladies Fight Night 7: Double Trouble 1, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Katarzyna Lubońska / UD
126lbs, 3x5. Katarzyna Lubońska defeats Evelina Puidaitė via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Crystal Van Wyk vs Juli Levine
Warfare MMA 17, House of Blues, Myrtle Beach, South Carolina, United States
Crystal Van Wyk / TKO R2
Strawweight, 3x3. Crystal Van Wyk defeats Juli Levine via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:54 of round 2.

—————————————————————

Vanessa Demopoulos vs Emme Weber
IT Fight Series 79, Express Live Pavillion, Columbus, Ohio, United States
Vanessa Demopoulos / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Vanessa Demopoulos defeats Emme Weber via Armbar at 4:36 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Brigid Chase vs Amber Blevins
IT Fight Series 79, Express Live Pavillion, Columbus, Ohio, United States
Brigid Chase / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Brigid Chase defeats Amber Blevins via TKO (Punches) at 2:45 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Shirley Serrano vs Meriling Olivas
NFC 41: Cero Miedo, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Shirley Serrano / TKO R2
Strawweight, 3x3. Shirley Serrano defeats Meriling Olivas via TKO (Punches) at 0:56 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Cristhel Ruiz vs Katherine Mendoza
NFC 41: Cero Miedo, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Cristhel Ruiz / Armbar R2
Atomweight, 3x3. Cristhel Ruiz defeats Katherine Mendoza via Armbar at 1:09 of round 2.

—————————————————————

Hannah Cifers vs Thais Souza
Titan FC 47: Yusuff vs. Gomez, Xtreme Action Park, Ft. Lauderdale, Florida, United States
Hannah Cifers / UD
Strawweight, 3x5. Hannah Cifers defeats Thais Souza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Akeela Al-Hameed vs Laura Sanchez
LFA 29: Camus vs. Simon, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Akeela Al-Hameed / UD
Featherweight, 3x3. Akeela Al-Hameed defeats Laura Sanchez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Valérie Létourneau vs Kate Jackson
Bellator 191: McDonald vs. Ligier, Metro Radio Arena, Newcastle, England, United Kingdom
Valérie Létourneau / UD
Flyweight, 3x5. Valérie Létourneau defeats Kate Jackson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Purevdzhav Davaa vs Anna Poznyakova
Baikal FC 1, Sports Palace, Irkutsk, Russia
Purevdzhav Davaa / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Purevdzhav Davaa defeats Anna Poznyakova via TKO (Punches) at 2:18 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Barb Cuellar vs Lauren Beshears
Fusion Fight League: Seasons Beatings, Shrine Auditorium, Billings, Montana, United States
Barb Cuellar / TKO R2
Featherweight, 3x3. Barb Cuellar defeats Lauren Beshears via TKO (Punches) in round 2.

—————————————————————

Shannon Goughary vs Nicole Smith
Rising Stars, Kings Nightclub, Clarksville, Tennessee, United States
Shannon Goughary / Armbar R1
Atomweight, 3x5. Shannon Goughary defeats Nicole Smith via Armbar at 2:33 of round 1.

—————————————————————

Dec 16
Saturday

Amateur
Gloria Hoong vs Amirah Najwa
Malaysian Invasion League 6, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Gloria Hoong / UD
Flyweight, 3x3. Gloria Hoong defeats Amirah Najwa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Yin Mun Lee vs Gladys Molling
Malaysian Invasion League 6, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Yin Mun Lee / SD
Flyweight, 3x3. Yin Mun Lee defeats Gladys Molling via Split Decision.

—————————————————————

Qihui Yan vs Ganjina Abibullaeva
WLF W.A.R.S. 20, Henan TV Station Hall 8, Zhengzhou
Qihui Yan / TKO R2
Flyweight, 3x5. Qihui Yan defeats Ganjina Abibullaeva via TKO (Punches) at 4:21 of round 2.

—————————————————————

Rizlen Zouak vs Jaqauline Trosee Feddersen
EFC Worldwide 66: The Fighter 1 Finale, Menlyn Maine, Pretoria, South Africa
Rizlen Zouak / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Rizlen Zouak defeats Jaqauline Trosee Feddersen via TKO (Punches) at 0:27 of round 1.

—————————————————————

Mariya Agapova vs Liliya Kazak
Fight Nights Global 82: Minakov vs. Johnson, SCC Russia, Moscow, Russia
Mariya Agapova / TKO R1
Flyweight, 3x5. Mariya Agapova defeats Liliya Kazak via Unanimous Decision.

—————————————————————

Yulia Koltsova vs Milana Zaitseva
Dominator Extreme Fight 2, Sports Palace, Lobnya, Russia
Yulia Koltsova / TKO R1
Bantamweight, 3x5. Yulia Koltsova defeats Milana Zaitseva via TKO (Punches) at 4:08 of round 1.

—————————————————————

Katharina Lehner vs Gemma Pike
Hype FC 7, Pier2, Bremen, Germany
Katharina Lehner / UD
146lbs, 3x5. Katharina Lehner defeats Gemma Pike via Unanimous Decision.

—————————————————————

Judith Ruis vs Katharina Albinus
Hype FC 7, Pier2, Bremen, Germany
Judith Ruis / UD
157lbs, 3x5. Judith Ruis defeats Katharina Albinus via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mandy Böhm vs Petra Částková
GMC 13, CASTELLO Düsseldorf, Düsseldorf, Germany
Mandy Böhm / UD
126lbs, 3x5. Mandy Böhm defeats Petra Částková via Unanimous Decision.

—————————————————————

Alice Ardelean vs Samira El Khawad
GMC 13, CASTELLO Düsseldorf, Düsseldorf, Germany
Alice Ardelean / RNC R3
117lbs, 3x5. Alice Ardelean defeats Samira El Khawad via Rear-Naked Choke at 2:58 of round 3.

—————————————————————

Ewelina Woźniak vs Zorka Stojanović
Victory Fighting Championship League 7, Hala Sareza, Ostrava, Czech Republic

Strawweight.

—————————————————————

Amateur
Veronika Rodová vs Julia Dorny
Victory Fighting Championship League 7, Hala Sareza, Ostrava, Czech Republic

Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Carolina Jimenez vs Maguy Berchel
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Carolina Jimenez / UD
126lbs, 3x5. Carolina Jimenez defeats Maguy Berchel via Unanimous Decision.

—————————————————————

Maiju Suotama vs Katarzyna Sadura
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Maiju Suotama / TKO R2
141lbs, 3x5. Maiju Suotama defeats Katarzyna Sadura via TKO (Punches) at 4:50 of round 2.

—————————————————————

Marta Waliczek vs Judyta Rymarzak-Niepogoda
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Marta Waliczek / Armbar R1
126lbs, 3x5. Marta Waliczek defeats Judyta Rymarzak-Niepogoda via Armbar at 4:02 of round 1.

—————————————————————

Sylwia Juśkiewicz vs Yulia Sachkov
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Sylwia Juśkiewicz / TKO R2
Strawweight, 3x5. Sylwia Juśkiewicz defeats Yulia Sachkov via TKO (Knees and Punches) at 3:26 of round 2.

—————————————————————

Elina Kallionidou vs Barbara Nalepka
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Elina Kallionidou / RNC R2
126lbs, 3x5. Elina Kallionidou defeats Barbara Nalepka via Rear-Naked Choke at 1:18 of round 2.

—————————————————————

Weronika Zygmunt vs Karolina Iverenova
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Weronika Zygmunt / UD
Strawweight, 3x5. Weronika Zygmunt defeats Karolina Iverenova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Minna Grusander vs Hanna Gujwan
Ladies Fight Night 8: Double Trouble 2, Klub Wytwórnia, Łódź, Poland
Minna Grusander / RNC R2
110lbs, 3x5. Minna Grusander defeats Hanna Gujwan via Rear-Naked Choke at 2:10 of round 2.

—————————————————————

Núbia Nascimento vs Edna Nunes
NCE 21, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Núbia Nascimento / UD
126lbs, 3x5. Núbia Nascimento defeats Edna Nunes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Angela Pérez vs Yenny González
LFC 12: Champions Night, Centro Comercial Acqua, Ibague, Tolima, Colombia
Angela Pérez / TKO R1
Strawweight, 3x3. Angela Pérez defeats Yenny González via TKO (Punches) at 2:30 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Alannah Jack vs Angie Jackson
Sore As Hell Entertainment: Fort Smith Fight Night, Fort Smith Convention Center, Fort Smith, Arkansas, United States
Alannah Jack / SD
Strawweight, 3x3. Alannah Jack defeats Angie Jackson via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Jessica Owens vs Cyia Oliver
Sore As Hell Entertainment: Fort Smith Fight Night, Fort Smith Convention Center, Fort Smith, Arkansas, United
Jessica Owens / UD
Flyweight, 3x3. Jessica Owens defeats Cyia Oliver via Unanimous Decision.

—————————————————————

Angie Jennings vs Courtney Martell
KOP 59, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States
Angie Jennings / UD
Strawweight, 3x5. Angie Jennings defeats Courtney Martell via Unanimous Decision.

—————————————————————

Daiane Firmino vs Jennifer Gonzalez Araneda
The ONE MMA, Microestadio Obras Sanitarias, Buenos Aires, Argentina
Daiane Firmino / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Daiane Firmino defeats Jennifer Gonzalez Araneda via Armbar at 1:37 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Paulina Jurzysta vs Angelika Sobczuk
Madness Cage Fighting 3: Hexagon, Hala MOSiR, Puławy, Poland
Paulina Jurzysta / MD
134lbs, 3x3. Paulina Jurzysta defeats Angelika Sobczuk via Majority Decision.

—————————————————————

Amateur
Lisa Li vs Stephanie Foskey
Island Fights 44: Season's Beatings 2, Hadji Shrine, Pensacola, Florida, United States
Lisa Li / TKO R1
Strawweight, 3x3. Lisa Li defeats Stephanie Foskey via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:20 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Griffin Fisk vs Rachel Cain
Island Fights 44: Season's Beatings 2, Hadji Shrine, Pensacola, Florida, United States
Griffin Fisk / RNC R2
Featherweight, 3x3. Griffin Fisk defeats Rachel Cain via Rear-Naked Choke at 1:30 of round 2.

—————————————————————

Dec 17
Sunday

Amateur
Lucie Vacova vs Nicole Berger
Aggrelin 22, Republic, Salzburg, Austria
Lucie Vacova / UD
132lbs, 3x3. Lucie Vacova defeats Nicole Berger via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 18
Monday

Diana Belbiţă vs Cristina Netza
RXF 29: MMA Allstars 4, Lux Divina, Brașov, Romania
Diana Belbiţă / TKO R3
126lbs, 3x5. Diana Belbiţă defeats Cristina Netza via TKO (Punches) at 0:49 of round 3.

—————————————————————

Micol di Segni vs Alina Rodica
RXF 29: MMA Allstars 4, Lux Divina, Brașov, Romania
Micol di Segni / TKO R1
Strawweight, 3x5. Micol di Segni defeats Alina Rodica via TKO (Punches) at 2:01 of round 1.

—————————————————————

Dec 22
Friday

Antonina Shevchenko vs Valérie Domergue
Phoenix FC 4, Dubai World Trade Center, Dubai, UAE
Antonina Shevchenko / UD
Bantamweight, 3x5. Antonina Shevchenko defeats Valérie Domergue via Unanimous Decision.

—————————————————————

Natalya Denisova vs Atyrgul Omurzakova
ZFS-2: Selection, Cheboksary, Russia
Natalya Denisova / UD
Strawweight, 3x5. Natalya Denisova defeats Atyrgul Omurzakova via Armbar at 2:06 of round 1.

—————————————————————

Marina Rodriguez vs Natalia Silva
Thunder Fight 13, Ginásio Joerg Bruder, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil
Marina Rodriguez / UD
3x5. Marina Rodriguez defeats Natalia Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Katie Smith vs Rebecca Baldwin
Ascendancy FC 15: Christmas Massacre, Buccaneer Arena, Urbandale, Iowa, United States

Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Terri Brinson vs Paige Blair
Ascendancy FC 15: Christmas Massacre, Buccaneer Arena, Urbandale, Iowa, United States

Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Ashley Thiner vs Nadine Mandiau
559 Fights 61: Taylor vs. Ambonisye, Double Tree by Hilton Hotel, Fresno, California, United States

Flyweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Debbie Syvong vs Katelyn Polak
559 Fights 61: Taylor vs. Ambonisye, Double Tree by Hilton Hotel, Fresno, California, United States

170lbs, 3x2.

—————————————————————

Dec 23
Saturday

Mina Kurobe vs Jung Eun Park
DEEP 81 Impact, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Mina Kurobe / UD
Atomweight, 3x5. Mina Kurobe defeats Jung Eun Park via Unanimous Decision.

—————————————————————

Seo Hee Ham vs Jinh Yu
Road FC 45, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Seo Hee Ham† / TKO R1
106lbs, 3x5. Seo Hee Ham defeats Jinh Yu via TKO (Punches) at 4:40 of round 1 and successfully defended her RFC Atomweight Championship title.

—————————————————————

Young Ji Kim vs Yoshiko Hirano
Road FC 45, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Young Ji Kim / UD
265lbs, 2x5. Young Ji Kim defeats Yoshiko Hirano via Unanimous Decision.

—————————————————————

So Hee Lim vs Pan Hui
Road FC 45, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
So Hee Lim / UD
110lbs, 2x5. So Hee Lim defeats Pan Hui via Unanimous Decision.

—————————————————————

Destanie Yarbrough vs Begimzhan Kasymova
Road FC 45, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Destanie Yarbrough / UD
265lbs, 2x5. Destanie Yarbrough defeats Begimzhan Kasymova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ramona Pascual vs Seo Woo Jin
Road FC 45, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea
Ramona Pascual / UD
136lbs, 2x5. Ramona Pascual defeats Seo Woo Jin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ksenia Stepanova vs Yekaterina Makarova
Kursk Battle 5, Sports Concert Complex, Kursk, Russia
Ksenia Stepanova / UD
Bantamweight, 2x5. Ksenia Stepanova defeats Yekaterina Makarova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Grappling
Vivi Rustani vs Violeta Kalaidopoulou
SUBMISSIONISM 2, Athens, Greece

Flyweight.

—————————————————————

Grappling
Panagiota Tsigka vs Eleni Moisiadou
SUBMISSIONISM 2, Athens, Greece

Featherweight.

—————————————————————

Dec 29
Friday

Cindy Dandois vs Reina Miura
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: 2nd Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Cindy Dandois / SD
154lbs, 3x5. Cindy Dandois defeats Reina Miura via Split Decision.

—————————————————————

Kana Watanabe vs Shizuka Sugiyama
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: 2nd Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Kana Watanabe / UD
126lbs, 3x5. Kana Watanabe defeats Shizuka Sugiyama via Unanimous Decision.

—————————————————————

Viktoriya Shalimova vs Diana Avsaragova
Emir FC: Selection 1, Wings of the Soviets, Moscow, Russia

2x5.

—————————————————————

Liana Jojua vs Aygul Kuzu Abduvakhid
Emir FC: Selection 1, Wings of the Soviets, Moscow, Russia

Featherweight, 2x5.

—————————————————————

Sarah Patterson vs Moriel Charneski
RCC 14, US Cellular Center, Cedar Rapids, Iowa, United States

Featherweight, 3x5.

—————————————————————

Dec 30
Saturday

Estefani Almeida vs Deize de Lima
Mr. Cage 32: Réveillon, Jevian Festas e Eventos, Manaus, Amazonas, Brazil

126lbs, 3x5. Mr. Cage Flyweight Championship title.

—————————————————————

Cristiane Justino vs Holly Holm
UFC 219: Cyborg vs. Holm, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Cristiane Justino† / UD
Featherweight, 5x5. Cristiane Justino defeats Holly Holm via Unanimous Decision and successfully defended her UFC Featherweight Championship title.

—————————————————————

Carla Esparza vs Cynthia Calvillo
UFC 219: Cyborg vs. Holm, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States
Carla Esparza / UD
Strawweight , 3x5. Carla Esparza defeats Cynthia Calvillo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Dec 31
Sunday

Kanna Asakura vs Rena Kubota
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: Final Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Kanna Asakura† / Choke R1
108lbs, 3x5. Kanna Asakura defeats Rena Kubota via Sleeper Choke in round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Shinju Nozawa-Auclair vs Chelsea LaGrasse
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: Final Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Shinju Nozawa-Auclair / Armbar R1
126lbs, 3x5. Shinju Nozawa-Auclair defeats Chelsea LaGrasse via Armbar in round 1.

—————————————————————

Kanna Asakura vs Maria Oliveira
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: Final Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Kanna Asakura / Armbar R2
108lbs, 3x5. Kanna Asakura defeats Maria Oliveira via Armbar in round 2.

—————————————————————

Rena Kubota vs Irene Cabello
RIZIN Fighting World Grand Prix 2017: Final Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan
Rena Kubota / KO R1
108lbs, 3x5. Rena Kubota defeats Irene Cabello via KO (Punch) in round 1.

—————————————————————

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight

Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar