Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, January 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

January
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, January 2018. A comprehensive listing of 77 fights / 0 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jan 6
Saturday

Roxanne Ceasear vs Audrey Drew
XKO 39, Dallas, Texas, United States, Gas Monkey Live
Audrey Drew / UD
Bantamweight, 3x5. Audrey Drew defeats Roxane Ceasear via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Sierra Seifert vs Sherlonia Grace
XKO 39, Dallas, Texas, United States, Gas Monkey Live
Bout Cancelled
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Shamir Peshewa vs Natalie King
Valor Fights 47, Knoxville Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States
Shamir Peshewa / UD
Bantamweight, 3x5. Shamir Peshewa defeats Natalie King via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Olivia Parker vs Erica Camp
Valor Fights 47, Knoxville Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States
Olivia Parker / TKO R1
185lbs, 3x3. Olivia Parker defeats Erica Camp via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:04 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Fotini Kandris vs Yeinssy Alcantara
Valor Fights 47, Knoxville Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States
Yeinssy Alcantara / Armbar R1
Flyweight, 3x3. Yeinssy Alcantara defeats Fotini Kandris via Armbar at 2:29 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Emily Andzulis vs Shay Holland
Valor Fights 47, Knoxville Coliseum, Knoxville, Tennessee, United States
Shay Holland / UD
Flyweight, 3x3. Shay Holland defeats Emily Andzulis via Unanimous Decision.

—————————————————————

Destiny Quinones vs Danielle Hindley
Reality Fighting, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut, United States
Bout Cancelled
3x5.

—————————————————————

Kirstina Leonard vs Carmella James
DCS 39: New Years Knockouts, Buffalo County Fairgrounds, Kearney, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Aubbri Olson vs Vanessa Flores
DCS 39: New Years Knockouts, Buffalo County Fairgrounds, Kearney, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Ashley Thiner vs Tricia Straight
209 Beatdown 4, Stockton Civic Auditorium, Stockton, California, United States
Ashley Thiner / UD
Flyweight, 3x2. Ashley Thiner defeats Tricia Straight via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Amirah Najwa vs Pei Wee Ng
Malaysian Invasion League 7, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Amirah Najwa / UD
Flyweight, 3x3. Amirah Najwa defeats Pei Wee Ng via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Valerie Adams vs Sarah Davila
Friction FC 1, West Monroe Convention Center, West Monroe, Louisiana, United States
Valerie Adams / UD
Bantamweight, 3x3. Valerie Adams defeats Sarah Davila via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Tracy Baldwin vs Anastasia Bruce
Reality Fighting, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut, United States
Tracy Baldwin / Choke R3
Strawweight, 3x3. Tracy Baldwin defeats Anastasia Bruce via Guillotine Choke at 1:40 of round 3.

—————————————————————

Jan 12
Friday

Astecia Santos vs Marcielly da Silva
A Batalha FC 3, Quadra Edson Florentino, Toritama, Pernambuco, Brazil
Bout Cancelled
121lbs, 3x5.

—————————————————————

Yekaterina Makarova vs Andrea Erickson
V Combat Hong Kong, Southorn Indoor Stadium, Wan Chai, Hong Kong
Yekaterina Makarova / TKO R1
3x5. Yekaterina Makarova defeats Andrea Erickson via TKO (Strikes) at 2:55 of round 1.

—————————————————————

Penny Fung vs Hoka Wong
V Combat Hong Kong, Southorn Indoor Stadium, Wan Chai, Hong Kong
Penny Fung / UD
3x5. Penny Fung defeats Hoka Wong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 13
Saturday

Andy Nguyen vs Katie Saull
KOTC: Mercenaries, WinnaVegas Casino and Resort, Sloan, Iowa, United States
Katie Saull / UD
Atomweight, 3x5. Katie Saull defeats Andy Nguyen via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Katerina Denny vs Mercedes Timmerman
KOTC: Mercenaries, WinnaVegas Casino and Resort, Sloan, Iowa, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Cristina Stanciu vs Mellony Geugjes
Spartacus Fighting Championship 6: Warrior Honour, Arena Armeets, Sofia, Bulgaria
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Nicole Stoll vs Christina Stelliou
Spartacus Fighting Championship 6: Warrior Honour, Arena Armeets, Sofia, Bulgaria
Nicole Stoll / TKO R2
121lbs, 3x5. Nicole Stoll defeats Christina Stelliou via TKO (Punches) at 4:39 of round 2.

—————————————————————

Sarah Kaufman vs Pannie Kianzad
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Sarah Kaufman / UD
Bantamweight, 3x5. Sarah Kaufman defeats Pannie Kianzad via Unanimous Decision.

—————————————————————

Vanessa Porto vs Mariana Morais
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Vanessa Porto / RNC R1
Flyweight, 3x5. Vanessa Porto defeats Mariana Morais via Rear-Naked Choke at 4:19 of round 1.

—————————————————————

Sharon Jacobson vs Ashley Nichols
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Sharon Jacobson / UD
Strawweight, 3x5. Sharon Jacobson defeats Ashley Nichols via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ashley Cummins vs Stephanie Alba
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Ashley Cummins / UD
Atomweight, 3x5. Ashley Cummins defeats Stephanie Alba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Brogan Sanchez vs Cheri Muraski
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Brogan Sanchez / SD
Flyweight, 3x5. Brogan Sanchez defeats Cheri Muraski via Split Decision.

—————————————————————

Felicia Spencer vs Akeela Al-Hameed
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Felicia Spencer / UD
Featherweight, 3x5. Felicia Spencer defeats Akeela Al-Hameed via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mallory Martin vs Tiffany Masters
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Mallory Martin / TKO R2
Strawweight, 3x5. Mallory Martin defeats Tiffany Masters via TKO (Punches) at 3:36 of round 2.

—————————————————————

Loma Lookboonmee vs Melissa Wang
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Loma Lookboonmee / UD
Atomweight, 3x5. Loma Lookboonmee defeats Melissa Wang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jade Ripley vs Helen Peralta
Invicta FC 27: Kaufman vs. Kianzad, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States
Helen Peralta / TKO R1
Strawweight, 3x5. Helen Peralta defeats Jade Ripley via TKO at 2:22 of round 1.

—————————————————————

Kendra Wilczynski vs Sarah Petzold
Hard Fighting Championship 12, Grand Casino Basel, Basel, Switzerland
Kendra Wilczynski / TKO R3
265lbs, 3x5. Kendra Wilczynski defeats Sarah Petzold via TKO in round 3.

—————————————————————

Jan 14
Sunday

Paige VanZant vs Jessy Jess
UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Jessy Jess / UD
Flyweight, 3x5. Jessy Jess defeats Paige VanZant via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jessica Eye vs Kalindra Faria
UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Jessica Eye / SD
Flyweight, 3x5. Jessica Eye defeats Kalindra Faria via Split Decision.

—————————————————————

Irene Aldana vs Talita Bernardo
UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
Irene Aldana / UD
Bantamweight, 3x5. Irene Aldana defeats Talita Bernardo via Unanimous Decision.

—————————————————————

JJ Aldrich vs Danielle Taylor
UFC Fight Night 124: Stephens vs. Choi, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States
JJ Aldrich / UD
Strawweight, 3x5. JJ Aldrich defeats Danielle Taylor via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 17
Wednesday

Maura Tynanes vs Holli Salazar
Alaska FC 136: Cook vs. Mitchell, Alaska Airlines Center, Anchorage, Alaska, United States
Holli Salazar / TKO R2
170lbs, 3x5. Holli Salazar defeats Maura Tynanes via TKO (Punches) at 4:52 of round 2.

—————————————————————

Jan 18
Thursday

Amateur
Chelsea Brooks vs Miranda Barber
XFN 18: Unconquered 2, The Pavilion at Seminole Casino, Coconut Creek, Florida, United States
Miranda Barber† / TKO R3
Featherweight, 3x3. Miranda Barber defeats Chelsea Brooks via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:48 of round 3 to win the XFN Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

Jan 19
Friday

Sarah Howell vs Ashley Deen
Front Street Fights 15, CenturyLink Arena, Boise, Idaho, United States
Sarah Howell / KO R3
Bantamweight, 3x5. Sarah Howell defeats Ashley Deen via KO (Punches) at 4:34 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Alejandra Perez vs Karla Elizabeth Sanchez Lozano
Titan WC 5: Torneo-Semifinales, Lima, Peru
Alejandra Perez / UD
123lbs, 3x3. Alejandra Perez defeats Karla Elizabeth Sanchez Lozano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Ashlee Coffey vs Breona Vaughn
Tuff-N-Uff, Orleans Hotel & Casino Ballroom, Las Vegas, Nevada, United States
Ashlee Coffey / UD
Lightweight, 3x2. Ashlee Coffey defeats Breona Vaughn via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Mickey Johnson vs Joy Thornburg
Shogun FC 1, National Guard Armory, Crossville, Tennessee, United States
Mickey Johnson / SUB. R2
Lightweight, 3x3. Mickey Johnson defeats Joy Thornburg via Submission (Strikes) at 2:36 of round 2.

—————————————————————

Jan 20
Saturday

Tiffany Teo vs Jingnan Xiong
ONE Championship: Kings of Courage, Jakarta Convention Center, Jakarta, Indonesia
Jingnan Xiong† / TKO R4
Flyweight, 5x5. Jingnan Xiong defeats Tiffany Teo via TKO (Punches) at 2:17 of round 4 to win the ONE Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

Iryna Shaparenko vs Jie Miao
ONE Championship: Kings of Courage, Jakarta Convention Center, Jakarta, Indonesia
Bout Cancelled
Flyweight, 3x5.

—————————————————————

Hertati Lumban Gaol vs Audreylaura Boniface
ONE Championship: Kings of Courage, Jakarta Convention Center, Jakarta, Indonesia
Hertati Lumban Gaol / TKO R1
Strawweight, 3x5. Hertati Lumban Gaol defeats Audreylaura Boniface via TKO (Punces) at 3:23 of round 1.

—————————————————————

Maryna Moroz vs Jamie Moyle
UFC 220: Miocic vs. N'Gannou, TD Garden, Boston, Massachusetts, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Denice Zamboanga vs Seo Woo Yang
Gleamon FC 2, KBS Sports World Arena, Seoul, South Korea
Denice Zamboanga / RNC R1
106lbs, 3x5. Denice Zamboanga defeats Seo Woo Yang via Rear-Naked Choke at 3:09 of round 1.

—————————————————————

Rukhshona Murodova vs Aliya Arzueva
WEF 46 ProfFight 18: Expendables 2, Wings Of The Soviets Sports Complex, Moscow, Russia

Bantamweight, 3x5.

—————————————————————

Amateur
Samantha Seff vs Carma Radford
XFP: Home Town Heros, Smithfield Aquatic Center, Smithfield, North Carolina, United States
Samantha Seff / UD
Flyweight, 3x3. Samantha Seff defeats Carma Radford via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Liz Goodman vs Saleena Zidaeh
Elite Fight League 1, Teamsters Hall, Cedar Rapids, Iowa, United States
Saleena Zidaeh / TKO R1
140lbs, 3x3. Saleena Zidaeh defeats Liz Goodman via TKO (Punches) at 0:55 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Jennifer Clausius vs Cynthia Tarango
V3 Fights 66, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Jennifer Clausius / RNC R2
Strawweight, 3x3. Jennifer Clausius defeats Cynthia Tarango via Rear-Naked Choke at 1:42 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Kendal Holowell vs Deshimar Rodriguez
V3 Fights 66, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States
Kendal Holowell / SD
Strawweight, 3x3. Kendal Holowell defeats Deshimar Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Miriam Ferreira vs Adrielle Porto
Lux Combat 1, Ginásio Poliesportivo Queimadão, Queimados, Rio de Janeiro, Brazil
Miriam Ferreira† / Armbar R1
Strawweight, 3x5. Miriam Ferreira defeats Adrielle Porto via Armbar at 4:43 of round 1 to win the Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Jan 26
Friday

Jomary Torres vs April Osenio
ONE Championship: Global Superheroes, Mall of Asia Arena, Manila, Philippines
Jomary Torres / KO R1
Strawweight, 3x5. Jomary Torres defeats April Osenio via KO (Slam and Punches) at 0:40 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Hainite Tuitupon vs Emily Lyons
Fuel MMA: Uprising, Dort Event Center, Flint, Michigan, United States
Hainite Tuitupon / UD
Strawweight, 3x3. Hainite Tuitupon defeats Emily Lyons via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jan 27
Saturday

Jennah MaCallister vs Brittany Boone
SCL 64: Awakening, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Jennah MaCallister / TKO R2
Strawweight, 3x5. Jennah MaCallister defeats Brittany Boone via TKO (Punches) at 3:50 of round 2.

—————————————————————

Shannon Sinn vs Heather Bassett
SCL 64: Awakening, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Shannon Sinn / TKO R1
Flyweight, 3x5. Shannon Sinn defeats Heather Bassett via TKO (Punches) at 2:50 of round 1.

—————————————————————

Tayler Sprowl vs Byelka Soto
SCL 64: Awakening, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 5x3. SCL Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Courtney LaBuy vs Rachael Lippert
Chosen Few FC 13, Monona Terrace Convention Center, Madison, Wisconsin, United States
Courtney LaBuy / UD
Strawweight, 3x3. Courtney LaBuy defeats Rachael Lippert via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Nikkole Balsewicz vs Hannah Singer
Chosen Few FC 13, Monona Terrace Convention Center, Madison, Wisconsin, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Christy Tyquiengco vs Tara Graff
Spartyka Fight League 32: Pro/Am, Ted Constant Center, Norfolk, Virginia, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5. SFL Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Kaylah Bucsok vs Amanda Leve
Spartyka Fight League 32: Pro/Am, Ted Constant Center, Norfolk, Virginia, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Mara Borella vs Katlyn Chookagian
UFC on FOX 27: Jacare vs. Brunson 2, Spectrum Center, Charlotte, North Carolina, United States
Katlyn Chookagian / UD
Flyweight, 3x5. Katlyn Chookagian defeats Mara Borella via Unanimous Decision.

—————————————————————

Randa Markos vs Juliana Lima
UFC on FOX 27: Jacare vs. Brunson 2, Spectrum Center, Charlotte, North Carolina, United States
Randa Markos / UD
Strawweight, 3x5. Randa Markos defeats Juliana Lima via Unanimous Decision.

—————————————————————

Justine Kish vs Ji Yeon Kim
UFC on FOX 27: Jacare vs. Brunson 2, Spectrum Center, Charlotte, North Carolina, United States
Ji Yeon Kim / UD
Flyweight, 3x5. Ji Yeon Kim defeats Justine Kish via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Marsana Fanniel vs Shanelle Boudreaux
WFC 82, Cypress Bayou Casino, Charenton, Louisiana, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 3x3.

—————————————————————

Aygul Khabirova vs Karina Vasilenko
MFP 216: Angarsk Battle, Ice Palace Ermak, Angarsk, Russia
Aygul Khabirova / UD
Bantamweight, 3x5. Aygul Khabirova defeats Karina Vasilenko via Unanimous Decision.

—————————————————————

Ariane Carnelossi vs Bianca Reis
Batalha MMA 11, Ginásio de Esportes Dr. Lourenço Quilici, Braganca Paulista, Sao Paulo, Brazil
Ariane Carnelossi† / UD
Strawweight, 3x5. Ariane Carnelossi defeats Bianca Reis via Unanimous Decision to win the BMMA Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Pamela Mara Assis vs Evelyn Sass
Batalha MMA 11, Ginásio de Esportes Dr. Lourenço Quilici, Braganca Paulista, Sao Paulo, Brazil
Pamela Mara Assis / KO R2
Strawweight, 3x5. Pamela Mara Assis defeats Evelyn Sass via KO in round 2.

—————————————————————

Amateur
Simeia Paulino vs Thais Silva
Batalha MMA 11, Ginásio de Esportes Dr. Lourenço Quilici, Braganca Paulista, Sao Paulo, Brazil
Simeia Paulino / TKO R2
126lbs, 3x3. Simeia Paulino defeats Thais Silva via TKO at 1:30 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Darby Haverlock vs Jocelyn Kaufman
FightForce: Great Falls Rumble, Best Western Plus Heritage Inn, Great Falls, Montana, United States
Bout Cancelled
150lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Samantha Miller vs Mandy Herrera
KOTC: Horizon, Albuquerque Embassy Suites, Albuquerque, New Mexico, United States
Samantha Miller / RNC R2
Lightweight, 3x3. Samantha Miller defeats Mandy Herrera via Rear-Naked Choke at 2:47 of round 2.

—————————————————————

Danielle Hindley vs Sheena Brandenburg
Cage Titans 37, Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Danielle Hindley / Choke R1
Strawweight, 3x5. Danielle Hindley defeats Sheena Brandenburg via Triangle Choke at 2:56 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Taylor Thompson vs Tiffany McCoy
Cage Titans 37, Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States
Taylor Thompson† / Armbar R1
Bantamweight, 5x3. Taylor Thompson defeats Tiffany McCoy via Armbar in round 1 to win the Cage Titans FC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Ana Palacios vs Jasmin Gonzalez
Jasaji FL 18, Rodeo Santa Fe, México
Ana Palacios / Armbar R1
Atomweight, 3x5. Ana Palacios defeats Jasmin Gonzalez via Armbar at 4:42 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Brittney Cloudy vs Savanna Tarver
More MMA Classic 14, Romeoville Athletic Center, Romeoville, Illinois, United States
Brittney Cloudy† / RNC R2
Flyweight, 5x3. Brittney Cloudy defeats Savanna Tarver via Rear-Naked Choke at 2:50 of round 2 to win the MMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Shandra Sinsireros vs Morgon Mcclaugnerty
Golden Fights: Cage Wars 31 - Bragging Rights, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
Morgon Mcclaugnerty / Sub. R1
130lbs, 3x3. Morgon Mcclaugnerty defeats Shandra Sinsireros via Submission at 2:01 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Hailee Wemple vs Stephanie Pernillo
Golden Fights: Cage Wars 31 - Bragging Rights, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
Stephanie Pernillo / UD
Strawweight, 3x3. Stephanie Pernillo defeats Hailee Wemple via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Anna Russell vs Gina Murillo
Golden Fights: Cage Wars 31 - Bragging Rights, Two Rivers Convention Center, Grand Junction, Colorado, United States
Bout Cancelled
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Whitney Pyles vs Kate Brummitt
Honor Fighting Championship 2, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States
Whitney Pyles / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Whitney Pyles defeats Kate Brummitt via TKO (Punches) at 0:33 of round 1.

—————————————————————

Jan 28
Sunday

Erika vs Yuri Shim
Wardog Cage Fight 16 x GRACHAN 33, Theater Sekaikan, Osaka, Japan
Yuri Shim / KO/TKO R1
Strawweight, 2x5. Yuri Shim defeats Erika Saziki via KO/TKO (Pound) at 4:24 of round 1.

—————————————————————

Mariana Serrano vs Veronika Rodová
GCF 42: Cage Fight Nymburk 2, Sportovní Centrum Nymburk, Nymburk, Czech Republic
Bout Cancelled
134lbs, 3x5.

—————————————————————

 

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar