Awakening
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Female Fight Fixtures & Results, February 2018

by Evelyn IuhaszPosted on 0

February
Women's MMA Fixtures and Results

MMA female fight fixtures & results, February 2018. A comprehensive listing of 144 fights / 30 countries

<< Prev Month Next Month >>

Updated daily, we’re sure there are more MMA fights happening around world and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Feb 2
Friday

Kseniya Guseva vs Elena Bagnyuk
Battle for Samara, MTL Arena, Samara, Russia
Kseniya Guseva / TKO R2
3x5. Kseniya Guseva defeats Elena Bagnyuk via TKO (Referee Stoppage) at 2:12 of round 2.

—————————————————————

Jaymee Jones vs Jessica Middleton
Xtreme Fight Night 346, River Spirit Casino & Resort, Tulsa, Oklahoma, United States
Jessica Middleton / SD
Flyweight, 3x5. Jessica Middleton defeats Jaymee Jones via Split Decision.

—————————————————————

Hilarie Rose vs Linsey Williams
CES 48: Wiuff vs. Rebello, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States
Linsey Williams / TKO R3
Strawweight, 3x5. Linsey Williams defeats Hilarie Rose via TKO (Punches) at 4:01 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Kim Bulow vs Akira McDonald
MFA 1: No Limits, 115 Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States
Bout Cancelled
Featherweight, 5x3.

—————————————————————

Amateur
Taneisha Tennant vs Despina Karavas
Ring of Combat AM 27, The Capitale, New York City, New York, United States
Taneisha Tennant† / UD
Featherweight, 3x3. Taneisha Tennant defeats Despina Karavas via Unanimous Decision to win the ROC Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Anastasia Bruce vs Jennifer Chang
Ring of Combat AM 27, The Capitale, New York City, New York, United States
Jennifer Chang / UD
120lbs, 3x3. Jennifer Chang defeats Anastasia Bruce via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Lauren Braccia vs Carsyn Nash
Ring of Combat AM 27, The Capitale, New York City, New York, United States
Lauren Braccia / UD
Flyweight, 3x3. Lauren Braccia defeats Carsyn Nash via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Gabby Lopez vs Jaya Davis
559 Fights 62: Valencia vs. Avalos, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Kiara Ramos vs Laura Anderson
559 Fights 62: Valencia vs. Avalos, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x2.

—————————————————————

Amateur
Victoria Patiño vs Francisca Olmedo
1er circuito Amateur Quito 2018, MMA Héroes Gym, Quito, Ecuador
Victoria Patiño
Strawweight, 3x3. Victoria Patiño defeats Francisca Olmedo.

—————————————————————

Amateur
Dorothy Godwin vs Sheila Whipple
UMMAF National Championship Tournament: Day 2, Isle of Capri Casino Hotel Booneville, Booneville, Missouri, United States
Dorothy Godwin / TKO R1
Lightweight, 3x3. Dorothy Godwin defeats Sheila Whipple via TKO (Punches) at 0:55 of round 1.

—————————————————————

Bea Malecki vs Tracy Smith
Conquest of the Cage, Northern Quest Resort & Casino, Airway Heights, Washington, United States
Bea Malecki / TKO R1
Lightweight, 3x5. Bea Malecki defeats Tracy Smith via TKO (Punches) at 0:22 of round 1.

—————————————————————

Feb 3
Saturday

Amateur
Jolene Dennis vs Che Strait-Martino
Gladius Fights 30, Fingerlakes Mall, Auburn, New York, United States
Jolene Dennis† / Armbar R1
Strawweight, 3x3. Jolene Dennis defeats Che Strait-Martino via Armbar at 2:01 of round 1 to win the GF Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Kara Hoad vs Andrea Watson
Gladius Fights 30, Fingerlakes Mall, Auburn, New York, United States
Kara Hoad / UD
140lbs, 3x3. Kara Hoad defeats Andrea Watson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Marisa Chavez vs Ciara Dolphus
Shamrock FC 302, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Micaela Rampage vs Claire Guthrie
HFC 36, Blue Chip Casino, Michigan City, Indiana, United States
Claire Guthrie / UD
Bantamweight, 3x3. Claire Guthrie defeats Micaela Rampage via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Linda Mihalec vs Kara Marie Vislosky
HFC 36, Blue Chip Casino, Michigan City, Indiana, United States
Linda Mihalec / UD
Atomweight, 3x3. Linda Mihalec defeats Kara Marie Vislosky via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Cherish Brown vs Larkyn Dasch
New League Fights 9: St. Valentine's Day Massacre, Quality Inn & Suites, Montpelier, Ohio, United States
Larkyn Dasch / TKO R3
Featherweight, 3x3. Larkyn Dasch defeats Cherish Brown via TKO (Strikes) at 1:41 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Lydia Babila vs Payton Becki
New League Fights 9: St. Valentine's Day Massacre, Quality Inn & Suites, Montpelier, Ohio, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Ashlynn Kleinbeck vs Liz Goodman
Victory FC: Junction City 9, Marriott Hotel & Convention Center, Junction City, Kansas, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Jayda Bailey vs Amanda Gallo
NEF 32: Super Saturday, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States
Amanda Gallo / UD
Bantamweight, 3x3. Amanda Gallo defeats Jayda Bailey via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Chelsea Elizabeth vs Catie Denning
NEF 32: Super Saturday, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States
Catie Denning / UD
Bantamweight, 3x3. Catie Denning defeats Chelsea Elizabeth via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
BJ Garceau vs Sarah Ziehm
NEF 32: Super Saturday, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States
BJ Garceau / SD
Strawweight, 3x3. BJ Garceau defeats Sarah Ziehm via Split Decision.

—————————————————————

Jamie Thorton vs Morgan Solis
Sugar Creek Showdown 34, Sugar Creek Event Center, Hinton, Oklahoma, United States
Jamie Thorton† / Choke
Strawweight, 5x5. Jamie Thorton defeats Morgan Solis via Guillotine Choke at 2:47 of round 1 to win the SCS Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Janyth Glendening vs Brooke Andrus
Sugar Creek Showdown 34, Sugar Creek Event Center, Hinton, Oklahoma, United States
Brooke Andrus / UD
Featherweight, 3x3. Brooke Andrus defeats Janyth Glendening via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Jo Dagenais vs Jasmine Jasdavicious
Full Contact Promotions: Rage in the Cage 3, Main Street Armory, Rochester, New York, United States
Jasmine Jasdavicious / UD
120lbs, 3x3. Jasmine Jasdavicious defeats Jo Dagenais via Unanimous Decision.

—————————————————————

Filippa Ikoona vs Agne Sipovič
FREON: JFX Fights 7, Saldus Sports Arena, Saldus, Latvia
Filippa Ikoona / TKO R1
117lbs, 3x5. Agne Sipovič replaces Marija Ratautaitė. Filippa Ikoona defeats Agne Sipovič via TKO (Punches) at 2:24 of round 1.

—————————————————————

Susy Watson vs Liz Tracy
KOTC: Fight to the Finish, Chinook Winds Casino, Lincoln City, Oregon, United States
Liz Tracy / UD
Flyweight, 3x5. Liz Tracy defeats Susy Watson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Valentina Shevchenko vs Priscila Cachoeira
UFC Fight Night 125: Machida vs. Anders, Mangueirinho Gymnasium, Belem, Para, Brazil
Valentina Shevchenko / RNC R2
Flyweight, 3x5. Valentina Shevchenko defeats Priscila Cachoeira via Rear-Naked Choke at 4:25 of round 2.

—————————————————————

Polyana Viana Mota vs Maia Kahaunaele-Stevenson
UFC Fight Night 125: Machida vs. Anders, Mangueirinho Gymnasium, Belem, Para, Brazil
Polyana Viana Mota / RNC R1
Strawweight, 3x5. Polyana Viana Mota defeats Maia Kahaunaele-Stevenson via Rear-Naked Choke at 3:50 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Alexandra Ballou vs Christine Frazier
XCC 30, The National Guard Armory, Philadelphia, Pennsylvania, United States
Alexandra Ballou / UD
Flyweight, 3x2. Alexandra Ballou defeats Christine Frazier via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Paulina Giemza vs Marta Wojdat
ALMMA 143: Łódź, Klub "Shark", Łódź, Poland
Paulina Giemza† / Armbar R1
126lbs. Paulina Giemza defeats Marta Wojdat via Armbar at 3:28 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Amateur
Marta Wojdat vs Nikola Zasępa
ALMMA 143: Łódź, Klub "Shark", Łódź, Poland
Marta Wojdat / Decision
126lbs. Marta Wojdat defeats Nikola Zasępa via Decision.

—————————————————————

Amateur
Paulina Giemza vs Nikola Zasępa
ALMMA 143: Łódź, Klub "Shark", Łódź, Poland
Paulina Giemza / Decision
126lbs. Paulina Giemza defeats Nikola Zasępa via Decision.

—————————————————————

Feb 4
Sunday

Ayaka Miura vs Ye Dam Seo
Pancrase 293, Studio Coast, Tokyo, Japan
Ayaka Miura / SD
Strawweight, 3x5. Ayaka Miura defeats Ye Dam Seo via Split Decision.

—————————————————————

Takayo Hashi vs Bárbara Acioly
Pancrase 293, Studio Coast, Tokyo, Japan
Takayo Hashi / Choke R2
Flyweight, 3x5. Takayo Hashi defeats Bárbara Acioly via Sleeper Choke at 3:20 of round 2.

—————————————————————

Feb 8
Thursday

Hannah Goldy vs Vanessa Marie-Grimes
Island Fights 46: The Return of Roy Jones, Jr., Pensacola Bay Center, Pensacola, Florida, United States
Hannah Goldy / TKO R2
Flyweight, 3x5.  Hannah Goldy defeats Vanessa Marie-Grimes via TKO at 2:39 of round 2.

—————————————————————

Feb 9
Friday

Lorena Graces vs Belen Britos
Kumite Warriors 7: Ragnarok, Club Circulo Sportivo, Salto, Uruguay
Lorena Graces / RNC
Strawweight, 3x3. Lorena Graces defeats Belen Britos via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

Amateur
Sofia Silva vs Lorena Quiroz
Kumite Warriors 7: Ragnarok, Club Circulo Sportivo, Salto, Uruguay
Bout Cancelled
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Sarah Frota vs Tataine
SFL 2018: Mumbai Maniacs vs Sher-E-Punjab, SFL Arena, Mumbai, India
Sarah Frota / Choke R1
Flyweight, 3x5. Sarah Frota defeats Tataine via Triangle Choke in round 1.

—————————————————————

Feb 10
Saturday

Anzhelika Zakharchenko vs Yustina Grachyk
SLMMA 13: Vartanov vs. Prismakov, Red Club, Moscow, Russia
Anzhelika Zakharchenko / SD
3x5. Anzhelika Zakharchenko defeats Yustina Grachyk via Split Decision

—————————————————————

Valeria Karygina vs Fatima Dudieva
SLMMA 13: Vartanov vs. Prismakov, Red Club, Moscow, Russia
Draw
2x5. Valeria Karygina and Fatima Dudieva fought to a Draw.

—————————————————————

Amateur
Katie Koenig vs Megan Stein
No Mercy 7, Shooting Star Event Center, Mahnomen, Minnesota, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Charmaine S. vs Melanie McIntyre
Reign FC, Clearwater Casino Resort, Suquamish, Washington, United States
Melanie McIntyre / UD
Flyweight, 3x3. Melanie McIntyre defeats Charmaine S. via Unanimous Decision.

—————————————————————

Erica Torres vs Julie Murray
C3 Fights: Border Wars, First Council Casino, Newkirk, Oklahoma, United States
Julie Murray / UD
Bantamweight, 3x5. Julie Murray defeats Erica Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Chrissy Long vs Brittany Wilcox
Midwest Fight League: Night Of Champions 3, Macon County Expo Center, Macon, Missouri, United States
Chrissy Long / KO R1
175lbs, 3x3. Brittany Wilcox replaces Nikki Schipani. Chrissy Long defeats Brittany Wilcox via KO (Punch) at 0:08 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Tiffany Chamberlain vs Julia Shipp
Midwest Fight League: Night Of Champions 3, Macon County Expo Center, Macon, Missouri, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Brittany Pena vs Shelby Garven
Midwest Fight League: Night Of Champions 3, Macon County Expo Center, Macon, Missouri, United States
Bout Cancelled
3x3.

—————————————————————

Amateur
Kelsey Gilmore vs Jonna Wood
Valley Fight League 45: Fight Night in the Valley, Berkeley Plaza, Martinsburg, West Virginia, United States
Kelsey Gilmore / SD
Flyweight, 3x2.  Kelsey Gilmore defeats Jonna Wood via Split Decision.

—————————————————————

Alyssa Krahn vs Stephanie Alba
Fight Night 6: Lethbridge, Enmax Centre, Lethbridge, Alberta, Canada
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Wulandari vs Kharisma Wati
One Pride MMA Fight Night 16, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia
Wulandari / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Wulandari defeats Kharisma Wati via Armbar at 4:39 of round 1.

—————————————————————

Donna Cheli vs Daniela Bragaru
Eagles Fighting Championship 8, Manej Arena - Sala Polivalentă, Chisinau, Moldova
Donna Cheli / TKO R1
126lbs, 3x5. Donna Cheli defeats Daniela Bragaru via TKO (Punches) at 1:06 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Angelika Sobczuk vs Anna Tarasińska
DKW Fight Night 1: Dziki Wschód, Hala MOSiR, Chełm, Poland
Anna Tarsińska / Choke R2
146lbs, 3x3. Anna Tarsińska defeats Angelika Sobczuk via Triangle Choke in round 2.

—————————————————————

Amateur
Shenah Cobbert vs Alexa Saverem
Combat Night 87, Mavericks at the Landing, Jacksonville, Florida, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Triana Lynch vs Ciera Lopez
WFF 37, Wild Horse Pass Hotel & Casino, Chandler, Arizona, United States
Ciera Lopez / RNC R1
110lbs, 3x3. Ciera Lopez defeats Triana Lynch via Rear-Naked Choke at 0:35 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Valerie Quintero vs Shakira Lindsay
WFF 37, Wild Horse Pass Hotel & Casino, Chandler, Arizona, United States
Valerie Quintero / SD
Bantamweight, 3x3. Valerie Quintero defeats Shakira Lindsay via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Caitynn Schwab vs Tori Adkins
Premier MMA Championship 6, Radisson Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States
Tori Adkins / Armbar R1
Bantamweight, 3x3. Tori Adkins defeats Caitynn Schwab via Armbar at 1:11 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Amanda Spencer vs Shelby Mroz
Premier MMA Championship 6, Radisson Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States
Bout Cancelled
110lbs, 3x3.

—————————————————————

Shikha Chauhan vs Mehraj Khan
SFL 2018: Haryana Sultans vs Bengaluru Tigers, SFL Arena, Mumbai, India
Shikha Chauhan / TKO R1
Flyweight, 3x5. Shikha Chauhan defeats Mehraj Khan via TKO in round 1.

—————————————————————

Feb 11
Sunday

Kiran Singh vs Saroj
SFL 2018: Delhi Heroes vs U.P. Nawabs, SFL Arena, Mumbai, India
Kiran Singh / Neck Crank R1
Flyweight, 3x5. Kiran Singh defeats Saroj via Neck Crank in round 1.

—————————————————————

Feb 16
Friday

Heather Hardy vs Ana Julaton
Bellator 194: Nelson vs. Mitrione 2, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut, United States
Heather Hardy / UD
Flyweight, 3x5. Heather Hardy defeats Ana Julaton via Unanimous Decision.

—————————————————————

Maycee Barber vs Kaila Thompson
LFA 33: Willis vs. Stewart, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Maycee Barber / RNC R1
120lbs, 3x5. Maycee Barber defeats Kaila Thompson via Rear-Naked Choke at 0:31 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Hailey Cowan vs Jeniece Gamez
LFA 33: Willis vs. Stewart, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Hailey Cowan / TKO R2
Flyweight, 3x3. Hailey Cowan defeats Jeniece Gamez via TKO (Referee Stoppage - Cut) at 0:10 of round 2.

—————————————————————

Simran Singh vs Thulasi Helen
SFL 2018: Tamil Veerans vs Gujart Warriors, SFL Arena, Mumbai, India
Simran Singh / RNC R1
Flyweight, 3x5. Simran Singh defeats Thulasi Helen via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

Amateur
Taylor White vs Juli Levine
864 Fighting Championship: Fight 2, Spartanburg Marriott, Spartanburg, South Carolina, United States
Taylor White / TKO R1
120lbs, 3x3. Taylor White defeats Juli Levine via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:06 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Melissa Stringer vs Chelsea McCoy
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Chelsea McCoy / TKO R1
Bantamweight, 3x3. Chelsea McCoy defeats Melissa Stringer via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:11 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Cara Greenwell vs Kayla Hracho
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Cara Greenwell / SD
Strawweight, 3x3.  Cara Greenwell defeats Kayla Hracho via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Tenika Waldroup vs Kelig Pinson
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Kelig Pinson / UD
Bantamweight, 3x3. Kelig Pinson defeats Tenika Waldroup via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Angelica Martinez vs Chi Sheibley
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Angelica Martinez / Armbar R1
Strawweight, 3x3. Angelica Martinez defeats Chi Sheibley via Armbar at 2:28 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Caitlin Sammons vs Curry Galazka
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Caitlin Sammons / TKO R2
Bantamweight, 3x3.  Caitlin Sammons defeats Curry Galazka via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:18 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Macy Breaux vs Carmen Milagros
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Carmen Milagros / UD
Strawweight, 3x3. Carmen Milagros defeats Macy Breaux via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
LaSandra Franklin vs Lauren Bensinger
WCFL 20, Bryan Glazer JCC, Tampa, Florida, United States
Lauren Bensinger / UD
Bantamweight, 3x3. Lauren Bensinger defeats LaSandra Franklin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Laura Anderson vs Maria Jose Favela
Epic Fighting 37, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Laura Anderson / UD
Flyweight, 3x2.  Laura Anderson defeats Maria Jose Favela via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Ashley Fernandez vs Kristina Pettigrew
Epic Fighting 37, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x2.

—————————————————————

Zorka Stojanović vs Renáta Cseh-Lantos
Serbian Battle Championship 16, Hala Mostonga, Sombor, Serbia
Zorka Stojanović / TKO R2
126, 3x5. Zorka Stojanović defeats Renáta Cseh-Lantos via TKO (Punches) at 3:02 of round 2.

—————————————————————

Feb 17
Saturday

Alesha Zappittella vs Kyna Sisson
WXC 71: Night Of Champions 10, Crystal Gardens, Southgate, Michigan, United States
Alesha Zappitella / SD
Strawweight, 3x5. Alesha Zappitella defeats Kyna Sisson via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Lindsey Stevens vs Randi Field
WXC 71: Night Of Champions 10, Crystal Gardens, Southgate, Michigan, United States
Randi Field / SD
Strawweight, 3x3. Randi Field defeats Lindsey Stevens via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Katie Koenig vs Alexa Culp
KC Fighting Alliance 27, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States
Alexa Culp / SD
Flyweight, 3x3. Katie Koenig replaces Lea Mcintire. Alexa Culp defeats Katie Koenig via Split Decision.

—————————————————————

Miranda Granger vs Ivana Coleman
Combat Games 60: Supreme Showdown 3, Tulalip Resort Casino, Tulalip, Washington, United States
Miranda Granger / RNC R1
Strawweight, 3x5. Miranda Granger defeats Ivana Coleman via Rear-Naked Choke at 4:29 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Carol Howard vs Faith Davis
Arena Wars, Ramada Inn, Medford, Oregon, United States
Bout Cancelled
Lightweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Kelly Hughes vs Melissa Field
Arena Wars, Ramada Inn, Medford, Oregon, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Sarah Frota vs Maiara Alves
SFL 2018: Haryana Sultans vs Mumbai Maniacs, SFL Arena, Mumbai, India
Sarah Frota / Choke R1
Flyweight, 3x3. Sarah Frota defeats Maiara Alves via Triangle Choke in round 1.

—————————————————————

Suvi Salmimies vs Pámela Bóveda Aguirre
Cage 42, Cultural Centre, Helsinki, Finland
Suvi Salmimies / Armbar R2
Bantamweight, 3x5. Suvi Salmimies defeats Pámela Bóveda Aguirre via Armbar in round 2.

—————————————————————

Amateur
Aleksandra Wypych vs Natalia Jędrysiak
Dragon Fight Night 3, SP im. Jana Pawła II, Tłuszcz, Poland
Natalia Jędrysiak / UD
121lbs, 3x3. Natalia Jędrysiak defeats Aleksandra Wypych via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Sierra Dinwoodie vs Melissa Croden
Rumble In The Cage 57, Exhibition Grounds West Pavillion, Lethbridge, Alberta, Canada
Melissa Croden / KO R1
150lbs, 3x3. Melissa Croden defeats Sierra Dinwoodie via KO at 0:20 of round 1.

—————————————————————

Anely Jimenez vs Flor Saenz
Lux Fight League 002, Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Ciudad de México
Anely Jimenez / RNC R3
Bantamweight, 3x5. Anely Jimenez replaces Ere Ordoñez. Anely Jimenez defeats Flor Saenz via Rear-Naked Choke at 2:51 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Naudia Holland vs Aymelis Fernandez
Combat Night 88, Sway Nightclub, Ft. Lauderdale, Florida, United States
Naudia Holland / TKO R2
Flyweight, 3x3. Naudia Holland defeats Aymelis Fernandez via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:43 of round 2.

—————————————————————

Cassie Robb vs Bi Nguyen
KOTC: Prevail, Seneca Niagara Resort & Casino, Niagara Falls, New York, United States
Bi Nguyen / SD
Atomweight, 3x5. Bi Nguyen defeats Cassie Robb via Split Decision.

—————————————————————

Amateur
Celine Anderson vs Kristin Janese
KOTC: Prevail, Seneca Niagara Resort & Casino, Niagara Falls, New York, United States
Celine Anderson / UD
140lbs, 3x3. Celine Anderson defeats Kristin Janese via UnanimousDecision.

—————————————————————

Amateur
Kim Bulow vs Kylie Mergner
XFO 62, Woodstock Harley-Davidson, Woodstock, Illinois, United States
Kim Bulow / UD
Lightweight, 3x3. Kim Bulow defeats Kylie Mergner via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Katelyn Jesse vs Rachel Rivera
XFO 62, Woodstock Harley-Davidson, Woodstock, Illinois, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x3.

—————————————————————

Bryanna Fissori vs Brittney Victoria Grizzelle
CXF 11: Alpha Dog, Sportsmen's Lodge, Studio City, California, United States
Brittney Victoria Grizzelle / TKO R2
Featherweight, 3x5. Brittney Victoria Grizzelle defeats Bryanna Fissori via TKO (Punches) at 0:55 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Juliana Otálora vs Liliana Gonzalez
Expofitness Fight Night 2, Plaza Mayor, Medellin, Antioquia
Juliana Otálora / UD
Strawweight, 3x5. Juliana Otálora defeats Liliana Gonzalezia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Stephanie Irizarry vs Anastasia Bruce
Maverick MMA 5, Econo Lodge Conference Center, Allentown, Pennsylvania, United States
Stephanie Irizarry / RNC R3
Strawweight, 3x2. Stephanie Irizarry defeats Anastasia Bruce via Rear-Naked Choke at 1:57 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Celeste Navarrete vs Gabriela Naemat
Master 8 - Fecha 10, Polideportivo Norte, Bahia Blanca, Buenos Aires, Argentina
Celeste Navarrete / Decision
Bantamweight, 3x3. Celeste Navarrete defeats Gabriela Naemat via Decision.

—————————————————————

Feb 18
Sunday

Amateur
Dulce Encarnacion vs Nayeli Perez
Liga de Oro MMA-Do: Sexto Round, Galería 360, Santo Domingo, Republica Dominicana
Bout Cancelled
126lbs, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Ruth Montero vs Teresa Quiñoñes
Liga de Oro MMA-Do: Sexto Round, Galería 360, Santo Domingo, Republica Dominicana
Bout Cancelled
146lbs, 3x3.

—————————————————————

Livia Renata Souza vs Jessica Aguilar
UFC Fight Night 126: Cowboy vs. Medeiros, Frank Erwin Center, Austin, Texas, United States
Bout Cancelled
Strawweight, 3x5.

—————————————————————

Sarah Moras vs Lucie Pudilová
UFC Fight Night 126: Cowboy vs. Medeiros, Frank Erwin Center, Austin, Texas, United States
Lucie Pudilová / UD
Bantamweight, 3x5. Lucie Pudilová defeats Sarah Moras via Unanimous Decision.

—————————————————————

Tataine vs Davina Maciel
SFL 2018: Sher-E-Punjab Vs Bengaluru Tigers, SFL Arena, Mumbai, India
Tataine / KO R1
Flyweight, 3x5. Tataine defeats Davina Maciel via KO at 1:32 of round 1.

—————————————————————

Maíra Mazar vs Laisa Coimbra
Gladiator CF 33, Sistema X, Curitiba, Parana, Brazil
Maíra Mazar / UD
121lbs, 3x5. Maíra Mazar defeats Laisa Coimbra via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Talita Santos vs Sueli Silva
Gladiator CF 33, Sistema X, Curitiba, Parana, Brazil
Talita Santos / TKO R2
134lbs, 3x3. Talita Santos defeats Sueli Silvaia via TKO (Punches) at 0:56 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Alejandra Perez vs Karla Elizabeth Sanchez Lozano
Inka FC 27, Club Chiquian, Breña, Lima, Peru
Alejandra Perez / UD
126lbs, 3x4. Alejandra Perez defeats Karla Elizabeth Sanchez Lozano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Makhsuda Dzhaparova vs Kristina Irgasheva
World Gold Gladiators: Challenge 1, Gladiators Fight Club, Tashkent, Uzbekistan
Makhsuda Dzhaparova / TKO R1
132lbs, 3x5. Makhsuda Dzhaparova defeats Kristina Irgasheva via TKO (Punches) at 2:21 of round 1.

—————————————————————

Ugiloy Nasimova vs Asela Sagyndykova
World Gold Gladiators: Challenge 1, Gladiators Fight Club, Tashkent, Uzbekistan
Ugiloy Nasimova / UD
132lbs, 3x5. Ugiloy Nasimova defeats Asela Sagyndykova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Feb 21
Wednesday

Sandra Teresa Lavado Garcia vs Cristina Mejia
FFC 31: Gonzales vs. Cordoba, El Rosedal, Surco, Lima, Peru
Sandra Teresa Lavado Garcia / UD
126lbs, 3x5. Sandra Teresa Lavado Garcia defeats Cristina Mejia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Feb 22
Thursday

Marina Mokhnatkina vs Liana Jojua
Fight Nights Global 83, SCC Russia, Moscow, Russia
Liana Jojua† / MD
Bantamweight, 5x5. Liana Jojua defeats Marina Mokhnatkina via Majority Decision to win the Fight Nights Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Olga Vlasova vs Svetlana Zotkina
Fight Nights Global 83, SCC Russia, Moscow, Russia
Olga Vlasova / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Olga Vlasova defeats Svetlana Zotkina via Armbar at 3:28 of round 1.

—————————————————————

Viktoriya Shalimova vs Yulia Koltsova
Fight Club Voron: Fight Riot 9, Voronezh, Russia
Viktoriya Shalimova
132lbs, 2x5. Viktoriya Shalimova defeats Yulia Koltsova.

—————————————————————

Feb 23
Friday

Ekaterina Pushkareva vs Yulia Krasnikova
Baikal FC 2: Selection 2 Rocky Cup, Rocky Boxing Club, Irkutsk, Russia
Ekaterina Pushkareva / UD
Strawweight, 3x5. Ekaterina Pushkareva defeats Yulia Krasnikova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jennifer Gonzalez Araneda vs Thulasi Helen
SFL 2018: Delhi Heroes vs Tamil Veerans, SFL Arena, Mumbai, India
Jennifer Gonzalez Araneda / Armbar R1
Flyweight, 3x5. Jennifer Gonzalez Araneda defeats Thulasi Helen via Armbar at 0:32 of round 1.

—————————————————————

Ji Yeon Seo vs Hyun Ji Jang
TFC 17, Sindorim Techno Mart Grand Ballroom, Seoul, South Korea
Ji Yeon Seo / UD
123lbs, 3x5. Ji Yeon Seo defeats Hyun Ji Jang via Unanimous Decision.

—————————————————————

Hertati Lumban Gaol vs Krisna Limbaga
ONE Championship: Quest for Gold, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Hertati Lumban Gaol / Choke R1
Atomweight, 3x5. Hertati Lumban Gaol defeats Krisna Limbaga via Arm-Triangle Choke at 4:05 of round 1.

—————————————————————

Bozhena Antoniyar vs Shwe Sin
ONE Championship: Quest for Gold, Thuwunna Indoor Stadium, Yangon, Myanmar
Bozhena Antoniyar / TKO R1
Atomweight, 3x5. Bozhena Antoniyar defeats Shwe Sin via TKO (Punches) at 0:24 of round 1.

—————————————————————

Ekaterina Ponomareva vs Irina Mamay
Geroy Coliseum: Episode 1, Fight Club coliseum, Perm, Russia
Ekaterina Ponomareva / UD
3x5. Ekaterina Ponomareva defeats Irina Mamay via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Sharon Martínez vs Seyling Rivera
NFC 43: Maximo Nivel, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Sharon Martínez / Armbar R1
Atomweight, 3x3. Sharon Martínez defeats Seyling Rivera via Armbar at 0:38 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Faith Davis vs Riley Timmons
Front Street Fights 16, Centurylink Center, Boise, Idaho, United States
Faith Davis / UD
Lightweight, 3x3. Faith Davis defeats Riley Timmons via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Maria Lupita Godinez vs Alexandra Lucia Delgado-Lopez
AMA 30, Fraserview Hall, Vancouver, British Columbia, Canada
Maria Lupita Godinez / TKO R1
Strawweight, 3x3. Maria Lupita Godinez defeats Alexandra Lucia Delgado-Lopez via TKO (Doctor Stoppage) at 3:00 of round 1.

—————————————————————

Feb 24
Saturday

Rin Nakai vs Young Ji Kim
DEEP 82 Impact, Differ Ariake, Tokyo, Japan
Rin Nakai / TKO R1
Flyweight, 3x5. Rin Nakai defeats Young Ji Kim via TKO (Ground Punch) at 4:37 of round 1.

—————————————————————

Amateur
Bec Weall vs Gem Clay
Coastal Combat 3, Coolum Civic Centre, Coolum City, Queensland, Australia
Bec Weall / RNC R2
Flyweight, 3x3. Bec Weall defeats Gem Clay via Rear-Naked Choke at 1:01 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Elysse Stevenson vs Shelby Miller
Dominate FC, Nisqually Youth & Event Center, Olympia, Washington, United States
Bout Cancelled
Flyweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Shelby Mroz vs Stephanie Canfield
Colosseum Combat 43, Kokomo Event Center, Kokomo, Indiana, United States
Stephanie Canfield / UD
Strawweight, 3x3. Stephanie Canfield defeats Shelby Mroz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Breanna Drake vs Sarah Scott
Xtreme Fight Club 37: St. Valentine Day Massacre, Mesquite Convention Center, Mesquite, Texas, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Amateur
Jesonna Ollis vs Selina Valdez-Montoya
Jackson's MMA Series 24, Buffalo Thunder Resort & Casino, Santa Fe, New Mexico, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 3x3.

—————————————————————

Jéssica Andrade vs Tecia Torres
UFC on FOX 28: Emmett vs. Stephens, Amway Center, Orlando, Florida, United States
Jéssica Andrade / UD
Strawweight, 3x5. Jéssica Andrade defeats Tecia Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sara McMann vs Marion Reneau
UFC on FOX 28: Emmett vs. Stephens, Amway Center, Orlando, Florida, United States
Marion Reneau / Choke R2
Bantamweight, 3x5. Marion Reneau defeats Sara McMann via Triangle Choke at 3:40 of round 2.

—————————————————————

Maryna Moroz vs Angela Hill
UFC on FOX 28: Emmett vs. Stephens, Amway Center, Orlando, Florida, United States
Angela Hill / UD
Strawweight, 3x5. Angela Hill defeats Maryna Moroz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Alie Garcia vs Stephanie Pernillo
SteelFist Fight Night 56, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Stephanie Pernillo / TKO R2
Atomweight, 3x3. Stephanie Pernillo defeats Alie Garcia via TKO at 2:32 of round 2.

—————————————————————

Amateur
Michelle Daley vs Maddie Parke
SteelFist Fight Night 56, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Maddie Parke / UD
Strawweight, 3x3. Maddie Parke defeats Michelle Daley via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Brittany Guillemin vs Lupita Patino
SteelFist Fight Night 56, The Rail Event Center, Salt Lake City, Utah, United States
Lupita Patino / UD
Strawweight, 3x3. Lupita Patino defeats Brittany Guillemin via Unanimous Decision.

—————————————————————

Cynthia Arceo vs Chelsea Faulder-Conner
KOTC: Energetic Pursuit, Citizen's Bank Arena, Ontario, California, United States
Cynthia Arceo† / UD
Strawweight, 5x5. Cynthia Arceo defeats Chelsea Faulder-Conner via Unanimous Decision to win the KOTC Strawweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Diane Harp vs Mary McBride
The Crucible: February Qualifiers, Bishop Challoner Sports Complex Dojo, Birmingham, England
Diane Harp / RNC R3
Bantamweight, 3x3. Diane Harp defeats Mary McBride via Rear-Naked Choke at 2:54 of round 3.

—————————————————————

Amateur
Francesca Dounon vs Jade Goldman
The Crucible: February Qualifiers, Bishop Challoner Sports Complex Dojo, Birmingham, England
Francesca Dounon / UD
Strawweight, 3x3. Francesca Dounon defeats Jade Goldman via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Gloria Hoong vs Yin Mun Lee
Malaysian Invasion 5: Semifinals, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Gloria Hoong / UD
Strawweight, 3x3. Gloria Hoong defeats Yin Mun Lee via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Eunice Ong vs Amirah Najwa
Malaysian Invasion 5: Semifinals, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia
Eunice Ong / SD
Flyweight, 3x3. Eunice Ong defeats Amirah Najwa via Split Decision.

—————————————————————

Kiran Singh vs Sonom Zomba
SFL 2018: U.P. Nawabs Vs Gujarat Warriors, SFL Arena, Mumbai, India
Kiran Singh / TKO R1
Flyweight, 3x5. Kiran Singh defeats Sonom Zomba via TKO (Injury) at 1:23 of round 1.

—————————————————————

Mandy Böhm vs Diana Tavares
GMC 14, Europahalle, Castrop-Rauxel, Germany
Mandy Böhm / UD
134lbs, 3x5. Mandy Böhm defeats Diana Tavares via Unanimous Decision.

—————————————————————

Molly McCann vs Bryony Tyrell
Cage Warriors 90, Echo Arena, Liverpool, England
Molly McCann† / TKO R2
Flyweight, 5x5. Molly McCann defeats Bryony Tyrell via TKO (Punches) at 1:32 of round 2 to win the Cage Warriors Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Dilia Ordoñez vs Elizabeth Arroyo
CRF 27: Guatemala, Expocenter Grand Tikal Futura, Guatemala City, Guatemala
Dilia Ordoñez / UD
Flyweight, 3x3. Dilia Ordoñez defeats Elizabeth Arroyo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Nekah Dmitriyeva vs Aubbri Olson
Legion Combat 27: Carter vs. Schwartzkopf, Scotts Bluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States
Nekah Dmitriyeva† / Ankle Lock R1
Flyweight, 3x4. Nekah Dmitriyeva defeats Aubbri Olson via Ankle Lock in round 1 to win the LCS Flyweight Championship title.

—————————————————————

Amateur
Valerie Ann Marie Soto vs Cara Greenwell
HD MMA 11, Remington Park Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States
Valerie Ann Marie Soto / UD
Flyweight, 3x3. Valerie Ann Marie Soto defeats Cara Greenwell via Unanimous Decision.

—————————————————————

Amateur
Brandi Smith vs Autumn Gibson
True Revelation MMA 35, Bridge View Center, Ottumwa, Iowa, United States
Brandi Smith / TKO R3
Featherweight, 3x3. Brandi Smith defeats Autumn Gibson via TKO (Punches) at 2:14 of round 3.

—————————————————————

Feb 25
Sunday

Giulla Chinello vs Roberta Zocco
Padova Fight Night, PalaGeox, Padova, Italy
Giulla Chinello / UD
Strawweight, 3x5. Giulla Chinello defeats Roberta Zocco via Unanimous Decision.

—————————————————————

Preeti Shah vs Bigita Basumatary
SFL 2018: Mumbai Maniacs vs Bengaluru Tigers, SFL Arena, Mumbai, India
Preeti Shah / TKO R1
Flyweight, 3x5. Preeti Shah defeats Bigita Basumatary via TKO (Punches) at 0:34 of round 1.

—————————————————————

Lizzette Delgado vs Danna Espinoza
YFC 8: Jungle Fight, Coliseo de Deportes Yantzaza, Yantzaza, Ecuador
Lizzette Delgado / SD
126lbs, 3x5. Lizzette Delgado defeats Danna Espinoza via Split Decision.

—————————————————————

 

<< Prev Month Next Month >>

† = Title fight



Recommended content

Leave a Reply

Store
Skip to toolbar