Fixtures & Results
October
Female Fight Fixtures and Results
The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world.
305 fights / 27 countries
Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.
Oct 1
Saturday
Boxing
Agra College Sports Ground, Agra, India
Draw
Light Flyweight, 4x2. Deepika Tiwari and Asha Roka fought to a Draw (Majority).
—————————————————————
Boxing
Svetlana Veglina vs Gularus Shoeva
Circus, Dushanbe, Tajikistan
Svetlana Veglina / TKO R2
Flyweight, 4x2. Svetlana Veglina defeats Gularus Shoeva via TKO at 1:11 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Alicia Ashley vs Fatuma Zarika
Dort Federal Event Center, Flint, Michigan, United States
Fatuma Zarika† / SD
Super Bantamweight, 10x2. Fatuma Zarika defeats Alicia Ashley via Split Decision to win the WBC World female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Jessica McCaskill vs Alexandria Williams
UIC Pavilion, Chicago, Illinois, United States
Jessica McCaskill / TKO R3
Lightweight, 4x2. Jessica McCaskill defeats Alexandria Williams via TKO at 0:32 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Viviane Obenauf vs Karina Kopinska
Kubus, Weissenhausplatz, Berne, Switzerland
Viviane Obenauf / UD
Lightweight, 6x2. Viviane Obenauf defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Vissia Trovato vs Jovana Trifunjagic
la Salle Gym de L’Esplanade, Biel/Bienne, Switzerland
Vissia Trovato / TKO R2
Featherweight, 6x2. Vissia Trovato defeats Jovana Trifunjagic via TKO at 1:27 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Cecilia Braekhus vs Anne Sophie Mathis
The Spectrum, Oslo, Norway
Cecilia Braekhus ††††† / TKO R2
Welterweight, 10x2. Cecilia Braekhus defeats Anne Sophie Mathis via TKO at 1:05 of round 2 and successfully defended her WBC World female welterweight title, WBA World female welterweight title, IBF World female welterweight title, WBO World female welterweight title, International Boxing Organization World female welterweight title.
—————————————————————
Boxing
Jessica Chavez vs Naoko Fujioka
Centro Regional de Deporte de Las Américas, Ecatepec, México, Mexico
Jessica Chavez† / UD
Flyweight, 10x2. Jessica Chavez defeats Naoko Fujioka via Unanimous Decision and defended her WBC World female flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Alesia Graf vs Kleopatra Tolnai
Stadthalle, Reutlingen, Baden-Württemberg, Germany
Alesia Graf† / TKO R9
Bantamweight, 10x2. Alesia Graf defeats Kleopatra Tolnai via TKO at 1:45 of round 9 to win the World Boxing Foundation female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Selma Baltic vs Katarina Vistica
Sarajevo, Bosnia And Herzegovina
Selma Baltic / PTS
Super Featherweight, 6x2. Selma Baltic defeats Katarina Vistica via Points.
—————————————————————
Boxing
Pasa Malagic vs Marija Fedotenkova
Sarajevo, Bosnia And Herzegovina
Pasa Malagic / TKO R1
Super Featherweight, 6x2. Pasa Malagic defeats Marija Fedotenkova via TKO at 1:35 of round 1.
—————————————————————
Boxing
Jill Serron vs Viktorija Mihailova
cc De Maere, Tielt-Winge, Vlaams Brabant, Belgium
Jill Serron / TKO R3
Bantamweight, 6x2. Jill Serron defeats Viktorija Mihailova via TKO in round 3.
—————————————————————
Boxing
Janay Harding vs Aimee Addis
The Met Brisbane, Fortitude Valley, Queensland, Australia
Aimee Addis / UD
Welterweight, 4x2. Aimee Addis defeats Janay Harding via Unanimous Decision.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Abby Guerrero vs Nikki Hindes Ward
Kickdown 125: Appreciation, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs).
—————————————————————
MMA
V3 Fights: Polk vs. Nanney, Fitz Casino Tunica, Robinsonville, Mississippi
Mandy Polk / UD
Flyweight (125lbs), 3x5. Mandy Polk defeats Ronni Nanney via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Juliete de Souza vs Isabelly Varela
Fatality Arena vs Gringo SF, Cabo Frio, Rio de Janeiro, Brazil
Juliete de Souza / TKO R2
(126lbs), 3x5. Juliete de Souza defeats Isabelly Varela via TKO (Punches) at 2:30 of round 2.
—————————————————————
MMA
Molly McCann vs Macicilia Benkhetache
Shock n’ Awe 23, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom
Molly McCann† / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x5. Molly McCann defeats Macicilia Benkhetache via TKO at 1:15 of round 2 and defended her SNA Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Kelly Faszholz vs Ketlen Vieira
UFC Fight Night 96: Lineker vs. Dodson, Moda Center, Portland, Oregon, United States
Ketlen Vieira / SD
Bantamweight (135lbs), 3x5. Ketlen Vieira defeats Kelly Faszholz via Split Decision.
—————————————————————
MMA
Izabela Badurek vs Roxane Teixeira
EuroFC 01: Espoo, Metro Areena, Espoo, Finland
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Katarzyna Lubońska vs Diana Belbiţă
KSW 36: Trzy Korony, Hala CRS, Zielona Góra, Poland
Diana Belbiţă / UD
(126lbs), 3x5. Diana Belbiţă defeats Katarzyna Lubońska via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
KSW 36: Trzy Korony, Hala CRS, Zielona Góra, Poland
Ariane Lipski / KO R1
(126lbs), 3x5. Ariane Lipski defeats Sheila Gaff via KO (Punches) at 2:09 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
LaNeisha Vinson vs Shannon Goughary
Conflict MMA 41, Jamil Shriners Arena, Columbia, South Carolina, United States
LaNeisha Vinson† / TKO R4
Flyweight (125lbs), 5x3. LaNeisha Vinson defeats Shannon Goughary via TKO (Doctor Stoppage) in round 4 to win the Conflict MMA Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Carmela James vs Alicia Blevins
Organized Chaos 11, Sports Zone, Topeka, Kansas, United States
Carmela James / RNC R3
Strawweight (115lbs), 3x3. Carmela James defeats Alicia Blevins via Rear-Naked Choke at 1:46 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
KOTC: High Caliber, Chinook Winds Casino Resort, Lincoln City, Oregon, United States
Lisa Spangler† / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Lisa Spangler defeats Gillian Noll via Unanimous Decision to win the KOTC Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sara Louis Kirchner vs Holli Salazar
WFF 31, Casino Del Sol Event Center, Tucson, Arizona, United States
Sara Louis Kirchner / MD
Lightweight (155lbs), 3x3. Sara Louis Kirchner defeats Holli Salazar via Majority Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Gabby Edgington vs Gabrielle Ochsenfeld
Iron Boy MMA 3, Celebrity Theatre, Phoenix, Arizona, United States
Gabrielle Ochsenfeld / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Gabrielle Ochsenfeld defeats Gabby Edgington via TKO at 2:03 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jennifer D’Acquisto vs Gillian Davis
Dead Serious 21, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Gillian Davis / Americana R3
Flyweight (125lbs), 3x3. Gillian Davis defeats Jennifer D’Acquisto via Americana at 1:48 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Autumn Cameron vs Savannah Shahan
Horizon FC: Oktober Fight Fest, American Czech Educational Center, St. Louis, Missouri, United States
Bout Cancelled
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cage Combat 26, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States
Amber Shoech / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x3. Amber Shoech defeats Whitney Rice via TKO at 1:42 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cheryl Salazar vs Elysa Preacher
Legion Combat 23, Scotts Bluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States
Cheryl Salazar / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Cheryl Salazar defeats Elysa Preacher via Guillotine Choke at 0:47 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fight Night 2, Florence Civic Center, Florence, South Carolina, United States
Mary Matia / UD
(140lbs), 3x3. Mary Matia defeats Nohelia Guillot via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kelsey Adkins vs Kaila Thompson
EFC 4: The Road Less Traveled, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
Oct 2
Sunday
Kickboxing
Małgorzata Ubowska vs Katarzyna Stefańska
Samurai League 3: GPP, Hala GOSTiR, Rzgów, Poland
Małgorzata Ubowska / KO R3
(132lbs). Małgorzata Ubowska defeats Katarzyna Stefańska via KO (Head Kick) at 2:32 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Amanda Asprion vs Danielle Hobeika
The Hurt Business Presents: Fight Night at Parq 2, Parq Restaurant & Nightclub, San Diego, California, United States
Danielle Hobeika / MD
Flyweight (125lbs), 3x2. Danielle Hobeika defeats Danielle Hobeika via Majority Decision.
—————————————————————
Oct 6
Thursday
MMA (Amateur)
Christy Casusol vs Marisol Ruelas
Fight Card Entertainment: No Mercy, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States
Christy Casusol / SD
Strawweight (115lbs), 3x3. Christy Casusol defeats Marisol Ruelas via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Fight Card Entertainment: No Mercy, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States
Nicole Brown / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Nicole Brown defeats Perla Vargas via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 7
Friday
Boxing
Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia
Kylie Hutt / TKO R4
Lightweight, 4x2. Kylie Hutt defeats Linda Winmar via TKO at 1:26 of round 4.
—————————————————————
Boxing
Luz Martinez vs Ana Perez
Gimnasio Oscar ‘Tigre’ García, Ensenada, Baja California, Mexico
Luz Martinez / KO R2
Light Flyweight, 4x2. Luz Martinez defeats Ana Perez via KO at 0:43 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Matshidiso Mokebisi vs Melissa Miller
Dr Molemela Sports Complex, Bloemfontein, Free State, South Africa
Matshidiso Mokebisi† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Matshidiso Mokebisi defeats Melissa Miller via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation International female super bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Marta Branas vs Maribel De Sousa
Fronton de Riazor, La Coruna, Galicia, Spain
Marta Branas / PTS
Flyweight, 6x2. Marta Branas defeats Maribel De Sousa via Points.
—————————————————————
Boxing
Maricela Cornejo vs Eliza Olson
Belasco Theater, Los Angeles, California, United States
Maricela Cornejo / UD
Super Middleweight, 6x2. Maricela Cornejo defeats Eliza Olson via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Tina Rupprecht vs Joana Pastrana
Augsburg, Bayern, Germany
Tina Rupprecht† / UD
Minimumweight, 10x2. Tina Rupprecht defeats Joana Pastrana via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female minimumweight title.
—————————————————————
MMA
Indianara Machado vs Kete Silva
Chico Mendes Fight 2, Arena Candiru, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil
Indianara Machado / KO/TKO R1
3x5. Indianara Machado defeats Kete Silva via KO/TKO at 1:33 of round 1.
—————————————————————
MMA
Dinara Shukeeva vs Anastasia Kim
Fight Nights Global 53 Weekend: Day 1, Concert Hall Rossiya, Luzhniki, Russia
Dinara Shukeeva / TKO R1
(161lbs), 3x5. Dinara Shukeeva defeats Anastasia Kim via TKO (Punches) at 1:32 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tameka Zwilling vs Kelsy Johnson
Legacy FC 60: East vs. Heden, Grand Casino Hinckley, Hinckley, Minnesota, United States
Tameka Zwilling / Armbar R2
(110lbs), 3x3. Tameka Zwilling defeats Kelsy Johnson via Armbar at 2:36 of round 2.
—————————————————————
Oct 8
Saturday
Boxing
Yarkor Chavez Annan vs Lydia Nettey
Warm Park, Achimota, Accra, Ghana
Yarkor Chavez Annan / TKO R8
Welterweight, 8x3. Yarkor Chavez Annan defeats Lydia Nettey via TKO in round 8.
—————————————————————
Boxing
Euma Matonga vs Duduzile Kamkwamba
BAT Ground, Blantyre, Malawi
Euma Matonga / UD
Super Flyweight, 4x2. Euma Matonga defeats Duduzile Kamkwamba via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Estadio Francisco León García, Puerto Penasco, Sonora, Mexico
Bout Cancelled
Super Bantamweight.
—————————————————————
Boxing
Jessica Nery Plata vs Jazmin Ortega
Palenque del Ecocentro Expositor El Marqués, Queretaro, Queretaro, Mexico
Jessica Nery Plata / PTS
Jessica Nery Plata defeats Jazmin Ortega via Points.
—————————————————————
Boxing
Soledad Macedo vs Fabiana Lopes
Ciudad Extremo, Salto, Uruguay
Soledad Macedo / UD
Super Flyweight, 6x2. Soledad Macedo defeats Fabiana Lopes via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Sylvia Scharper vs Vatinee Saranburus
Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia
Sylvia Scharper / UD
Super Bantamweight, 6x2. Sylvia Scharper defeats Vatinee Saranburus via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Ashley Brace vs Galina Koleva Ivanova
Rhondda Fach Sports Centre, Tylorstown, Wales, United Kingdom
Ashley Brace / PTS
Super Bantamweight, 6x2. Ashley Brace defeats Galina Koleva Ivanova via Points.
—————————————————————
Boxing
Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand
Sarah Long / UD
Heavyweight, 4x2. Sarah Long defeats Tash Pakai via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand
Baby Nansen / MD
Super Featherweight, 4x2. Baby Nansen defeats Daria Smith via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Kirsty Lupeamanu vs Victoria Nansen
Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand
Kirsty Lupeamanu / MD
Heavyweight, 4x2. Kirsty Lupeamanu defeats Victoria Nansen via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Jelena Mrdjenovich vs Gaelle Amand
Gymnase des Maradas, Cergy-Pontoise, Val-d’Oise, France
Jelena Mrdjenovich†† / SD
Featherweight, 10x2. Jelena Mrdjenovich defeats Gaelle Amand via Split Decision and successfully defended her WBC World female featherweight title and WBA World female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Femke Hermans vs Elene Sikmashvili
Middelkerke, West-Vlaanderen, Belgium
Femke Hermans / KO R2
Super Middleweight, 10x2. Femke Hermans defeats Elene Sikmashvili via KO in round 2 to win the vacant Belgium female super middleweight title.
—————————————————————
Boxing
Cherneka Johnson vs Ratsadaporn Khiaosopa
Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia
Cherneka Johnson / TKO R1
6x2. Cherneka Johnson defeats Ratsadaporn Khiaosopa via TKO at 1:55 of round 1.
—————————————————————
MMA
Jamie Milanowski vs Nicco Montano
KOTC: Social Disorder, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States
Nicco Montano† / TKO R4
Flyweight (125lbs), 5x5. Nicco Montano defeats Jamie Milanowski via TKO (Punches) at 4:34 of round 4 to win the KOTC Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
KOTC: Social Disorder, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States
Andy Nguyen† / TKO R4
Atomweight (105lbs), 5x5. Andy Nguyen defeats Cassie Robb via TKO (Punches) at 4:13 of round 4 to win the KOTC Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Nayara Rodrigues vs Karoline Martins
NCE 8, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil
Karoline Martins / UD
(128lbs), 3x5. Karoline Martins defeats Nayara Rodrigues via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Marina Mokhnatkina vs Karina Vasilenko
Fight Nights Global 53 Weekend: Day 2, Concert Hall Rossiya, Luzhniki, Russia
Marina Mokhnatkina / SUB. R1
(141lbs), 3x5. Marina Mokhnatkina defeats Karina Vasilenko via Submission (Achilles Lock) at 2:51 of round 1.
—————————————————————
MMA
Killacam Fight Night 10: Termination, Margate Winter Gardens, Margate, Kent, England
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Jody-Lynn Reicher vs Lisa Jeanson
KOTC: Unchallenged, Gold Country Casino & Hotel, Oroville, California, United States
Bout Cancelled
(110lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
South Valley Slam, Four 7 Training Center, Spanish Fork, Utah, United States
Cheri Muraski / UD
(130lbs), 3x5. Cheri Muraski defeats Kaytlin Neil via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sara Nicole Stewart vs Rachel Kimbrough
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Sara Nicole Stewart / UD
(120lbs), 3x3. Sara Nicole Stewart defeats Rachel Kimbrough via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ashlynn Kleinbeck vs Christina Fulton
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Ashlynn Kleinbeck / Strikes R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Ashlynn Kleinbeck defeats Christina Fulton via Submission (Strikes) at 1:48 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Heather Crownover vs Jordan Sosa
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Heather Crownover / TKO R2
Heather Crownover defeats Jordan Sosa via TKO in round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Alicia Trester / UD
Alicia Trester defeats Keira Sadi via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States
Chantel Coates / SD
Chantel Coates defeats Liz Gerrity via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Mona Wickersham vs Christie Stricker
Caged Warrior Championships 12, Larose Civic Center, Larose, Louisiana, United States
Mona Wickersham / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Mona Wickersham defeats Christie Stricker via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:30 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Macy Breaux vs Devaney Clayton
Caged Warrior Championships 12, Larose Civic Center, Larose, Louisiana, United States
Macy Breaux / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Macy Breaux defeats Devaney Clayton via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:50 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States
Joni Bragg / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Joni Bragg defeats Krista Lafferty via TKO (Didn’t Answer the Bell) at 3:00 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Amanda Shrewsbury vs Anne Okes
Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States
Amanda Shrewsbury / Strikes R1
(185lbs), 3x2. Amanda Shrewsbury defeats Anne Okes via Submission (Strikes) at 0:36 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Taryn Conklin vs Hannah Rosario
Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States
Bout Cancelled
Featherweight (145lbs), 3x3. RITC Featherweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sorianette Cortez vs Erin Brito
WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States
Erin Brito / TKO R3
Atomweight (105lbs), 3x3. Erin Brito defeats Sorianette Cortez via TKO (Punch) at 1:39 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Angel Keihl vs Lauren Bensinger
WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States
Angel Keihl / UD
Lightweight (155lbs), 3x3. Angel Keihl defeats Lauren Bensinger via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States
Chelsea McCoy† / SD
Flyweight (125lbs), 3x3. Chelsea McCoy defeats Nadeia Thiel via Split Decision to win the WCFL Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Katherine Grasshopper vs Sarah Kleczka
WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States
Sarah Kleczka† / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Sarah Kleczka defeats Katherine Grasshopper via Unanimous Decision and successfully defended her WCFL Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
MMA Berlin Tournament 48, MMA Gym Berlin, Berlin, Germany
Maria Kokaia / Choke R1
(141lbs), 2x5. Maria Kokaia defeats Kim D’Hooghe via Standing Guillotine Choke in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bridgett Nielson vs Salina Rowland
South Valley Slam, Four 7 Training Center, Spanish Fork, Utah, United States
Salina Rowland / MD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Salina Rowland defeats Bridgett Nielson via Majority Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
MCF 12, D & N Event Center, North Platte, Nebraska, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kaitlin Day vs Chelsea LaGrasse
Big Guns 20, Richland County Fairground, Mansfield, Ohio, United States
Chelsea LaGrasse / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Chelsea LaGrasse defeats Kaitlin Day via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Caged Aggression 18: Next Level, The RiverCenter, Davenport, Iowa, United States
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hannah Singer vs Chelsea Johnson
Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States
Hannah Singer / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Hannah Singer defeats Chelsea Johnson via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Alysa Ciepluch vs Tiffany Masters
Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States
Tiffany Masters† / Choke R3
Flyweight (125lbs), 5x3. Tiffany Masters defeats Alysa Ciepluch via Triangle Choke at 2:42 of round 3 to win the MSFN Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Sarah Jacobson vs Chi Sheibley
Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 5x3. Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Malaysian Invasion 4: Grand Finals, Stadium Negara, Kuala Lumpur, Malaysia
Hayatun Najihin† / UD
Flyweight (125lbs), 5x3. Hayatun Najihin defeats Joanna Yap via Unanimous Decision to win the MIMMA Flyweight Championship title.
—————————————————————
Muay Thai
Anissa Haddaoui vs Rachel Adamus
Norg, Netherlands
Anissa Haddaoui†
Anissa Haddaoui defeats Rachel Adamus to win a world title.
—————————————————————
Muay Thai
Yokkao 20, United Kingdom
Bout Cancelled
—————————————————————
Oct 9
Sunday
Boxing
Ryo Sawai vs Paveehida Saknarong
Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan
Ryo Sawai / TKO R2
Minimumweight, 4x2. Ryo Sawai defeats Paveehida Saknarong via TKO at 1:50 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Bo Mi Re Shin vs Tantip Chimpalee
Lake Park, Sejong, South Korea
Bo Mi Re Shin / TKO R2
Super Featherweight, 6x2. Bo Mi Re Shin defeats Tantip Chimpalee via TKO at 1:16 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Lake Park, Sejong, South Korea
Chaoz Minowa / TKO R3
Light Flyweight, 6x2. Chaoz Minowa defeats Chan Mi Lim via TKO at 1:11 of round 3.
—————————————————————
Boxing
Duduzile Kamkwamba vs Diana Makumbe
BAT Ground, Blantyre, Malawi
Bout Cancelled
—————————————————————
Boxing
Chaiane Pimenta vs Janaisa Indira Morandin Cardoso
Ginásio Estaçâo de Bola, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil
Chaiane Pimenta / UD
Super Bantamweight, 6x2. Chaiane Pimenta defeats Janaisa Indira Morandin Cardoso via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Terumi Nuki vs Yingthida Kor Adison
Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan
Terumi Nuki / TKO R2
Bantamweight, 6x2. Terumi Nuki defeats Yingthida Kor Adison via TKO at 1:57 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan
Nana Yoshikawa† / MD
Flyweight, 10x2. Nana Yoshikawa defeats Eun Hye Lee via Majority Decision to win the vacant WBO World female flyweight title.
—————————————————————
MMA
Sofia Karga vs Marianthi Samouhou
GFC 7, Tae kwon Do Olympic Stadium, Palaio Faliro, Athens, Greece
Marianthi Samouhou / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x5. Marianthi Samouhou defeats Sofia Karga via TKO in round 2.
—————————————————————
MMA
Foteini Kromida vs Christina Kamenitsa
GFC 7, Tae kwon Do Olympic Stadium, Palaio Faliro, Athens, Greece
Foteini Kromida† / UD
Flyweight (125lbs), 5x5. Foteini Kromida defeats Christina Kamenitsa via Unanimous Decision and successfully defended her GFC Flyweight Championship title.
—————————————————————
Oct 10
Monday
Boxing
Maru Ramirez vs Itzayana Zuniga
Arena El Jefe, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Maru Ramirez / MD
4x2. Maru Ramirez defeats Itzayana Zuniga via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Leiryn Flores vs Basilia Mancilla
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Leiryn Flores / KO R1
Light Flyweight, 4x2. Leiryn Flores defeats Basilia Mancilla via KO at 1:25 of round 1.
—————————————————————
Oct 11
Tuesday
Boxing
Katalin Menes vs Bernadett Czegeledi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia
Katalin Menes / UD
Welterweight, 4x2. Katalin Menes defeats Bernadett Czegeledi via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 13
Thursday
Boxing
Yaditza Perez vs Monique Sciberras
Centro de Convenciones Vasco Núñez de Balboa (Hotel El Panama), Panama City, Panama
Yaditza Perez / UD
Minimumweight, 6x2. Yaditza Perez defeats Monique Sciberras via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Marcela Nieto vs Marlene Aguilar
Centro de Convenciones Vasco Núñez de Balboa (Hotel El Panama), Panama City, Panama
Marcela Nieto / SD
Super Bantamweight, 4x2. Marcela Nieto defeats Marlene Aguilar via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Alma Garcia vs TBA
The Infinity , Glendale, Colorado, United States
Bout Cancelled
Bantamweight, 4x3.
—————————————————————
Oct 14
Friday
Boxing
Arena José Sulaimán, Monterrey, Nuevo León, Mexico
Iranda Torres / TKO R5
Lightweight, 8x2. Iranda Torres defeats Rocio Lopez via TKO at 1:43 of round 5.
—————————————————————
Boxing
Vanesa Caballero vs Jessica Sanchez
Gimnasio del Rayo Vallecano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain
Draw
Super Featherweight, 4x2. Vanesa Caballero and Jessica Sanchez fought to a Draw (Points).
—————————————————————
Boxing
Lidia Garcia vs Alondra Gonzalez Flores
Auditorio Municipal, Los Reyes La Paz, México, Mexico
Alondra Gonzalez Flores / UD
Featherweight, 4x2. Alondra Gonzalez Flores defeats Lidia Garcia via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lolita Muzeya vs Agnes Mtimaukanena
Harare (Salisbury), Zimbabwe
Bout Cancelled
Welterweight, 10x2. vacant WBC International female welterweight title.
—————————————————————
Boxing
Snezhanna Tsarikaeva vs Taygana Dongak
Korston Club, Moscow, Russia
Snezhanna Tsarikaeva / UD
Minimumweight, 4x2. Snezhanna Tsarikaeva defeats Taygana Dongak via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Cintia Gisela Castillo vs Lorena Moreira
Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina
Cintia Gisela Castillo / UD
Super Bantamweight, 4x2. Cintia Gisela Castillo defeats Lorena Moreyra via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Francia Bonilla vs Lorena Ibarra
XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico
Francia Bonilla / MD
Strawweight (115lbs). Francia Bonilla defeats Lorena Ibarra via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
Eréndira Ordoñez vs Polet González
XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico
Eréndira Ordoñez / UD
Flyweight (125lbs). Eréndira Ordoñez defeats Polet González via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Jessica Vargas vs Karina Gonzalez
XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico
Jessica Vargas / UD
(120lbs). Jessica Vargas defeats Annely Jimenez via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Marilia Santos vs Dayanne Espadas
XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico
Marilia Santos / Choke R1
Flyweight (125lbs). Marilia Santos defeats Dayanne Espadas via Arm Triangle Choke at 2:03 of round 1.
—————————————————————
MMA
Joselyne Edwards Laboriel vs Mauris Marcano Gonzales
UCC 31, Fantastic Casino Albrook, Panama City, Panama
Joselyne Edwards Laboriel / Armbar R1
Bantamweight (135lbs), 3x5. Joselyne Edwards Laboriel defeats Mauris Marcano Gonzales via Armbar at 2:28 of round 1.
—————————————————————
MMA
Xcessive Force FC 12, Entrec Centre, Grande Prairie, Alberta, Canada
Alyssa Krahn / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Alyssa Krahn defeats Cheryl Chan via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Bobbi-Jo Dalziel vs Jozette Cotton
DCS: DC 50, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States
Bobbi-Jo Dalziel / UD
Lightweight (155lbs), 3x5. Bobbi-Jo Dalziel defeats Jozette Cotton via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Mackenzie Dern vs Montana Stewart
Legacy FC 61: Peterson vs. De La Rosa, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States
Mackenzie Dern / RNC R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Mackenzie Dern defeats Montana Stewart via Rear-Naked Choke-Omoplata at 3:25 of round 1.
—————————————————————
MMA
Paulina Granados vs Jenna Serio
Combate Americas 9: Empire Rising, Turning Stone Resort and Casino, Verona, New York, United States
Paulina Granados / UD
Atomweight (105lbs), 3x5. Paulina Granados defeats Jenna Serio via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kirstina Leonard vs Lindsay Wilson
DCS: DC 50, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States
Kirstina Leonard / TKO R3
Strawweight (115lbs), 3x3. Kirstina Leonard defeats Lindsay Wilson via TKO (Punches) at 2:54 of round 3.
—————————————————————
Oct 15
Saturday
Boxing
Ruth Stephanie Aquino vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Ruth Stephanie Aquino / UD
Lightweight, 6x2. Ruth Stephanie Aquino defeats Natalia Vanesa del Valle Aguirre via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Karina Fernandez vs Keila Rodriguez
Palenque de Gallos, Comitan, Chiapas, Mexico
Karina Fernandez / UD
Super Flyweight, 4x2. Karina Fernandez defeats Keila Rodriguez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Amanda Pavone vs Unique Harris
Memorial Hall, Melrose, Massachusetts, United States
Amanda Pavone / UD
Bantamweight, 4x2. Amanda Pavone defeats Unique Harris via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Clear Water Casino, Lapwai, Idaho, United States
Megan Martin / UD
Lightweight, 4x2. Megan Martin defeats Wendy Toney via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Jennifer Han vs Liliana Martinez
Don Haskins Convention Center, El Paso, Texas, United States
Jennifer Han† / UD
Featherweight, 10x2. Jennifer Han defeats Liliana Martinez via Unanimous Decision to win the IBF World female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Melania Sorroche vs Ana Maria Lozano
Polideportivo Fernando Martin, Fuenlabrada, Comunidad de Madrid, Spain
Ana Maria Lozano† / TKO R2
Bantamweight, 10x2. Ana Maria Lozano defeats Melania Sorroche via TKO in round 2 to win the vacant IBF Inter-Continental Female bantamweight title.
—————————————————————
Boxing
Jasseth Noriega vs Guadalupe Martinez
Centro de Usos Multiples, Mazatlan, Sinaloa, Mexico
Jasseth Noriega / TD R5
Flyweight, 8x2. Jasseth Noriega defeats Guadalupe Martinez via Technical Decision at 1:15 of round 5.
—————————————————————
Boxing
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Fany Vargas / TKO R1
Flyweight, 4x2. Fany Vargas defeats Joana Garcia via TKO in round 1.
—————————————————————
Boxing
Yareli Larios vs Alma Lizeth de la Cruz Rivas
Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico
Yareli Larios / UD
Super Featherweight, 8x2. Yareli Larios defeats Alma Lizeth de la Cruz Rivas via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Anabel Ortiz vs Debora Rengifo
Gimnasio G2, Iztapalapa, Distrito Federal, Mexico
Anabel Ortiz† / UD
Minimumweight, 10x2. Anabel Ortiz defeats Debora Rengifo via Unanimous Decision to win the WBA World female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Diana Fernandez vs Jacquelin Coutino
Palenque de Gallos, Comitan, Chiapas, Mexico
Diana Fernandez / UD
Super Flyweight, 6x2. Diana Fernandez defeats Jacquelin Coutino via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Palais des sports Robert Charpentier , Issy-les-Moulineaux, Hauts-de-Seine, France
Myriam Dellal† / UD
Super Lightweight, 10x2. Myriam Dellal defeats Elfi Philips via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female super lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Patricia Berghult vs Lela Terashvili
Arena Nord, Frederikshavn, Denmark
Patricia Berghult / UD
Super Lightweight, 6x2. Patricia Berghult defeats Lela Terashvili via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Dina Thorslund vs Oksana Romanova
Arena Nord, Frederikshavn, Denmark
Dina Thorslund / TKO R7
Super Bantamweight, 10x2. Dina Thorslund defeats Oksana Romanova via TKO at 1:36 of round 7.
—————————————————————
Boxing
Nevenka Mikulic vs Katarina Vistica
School Sport Hall, Otok, Croatia
Nevenka Mikulic / PTS
Flyweight, 4x2. Nevenka Mikulic defeats Katarina Vistica via Points.
—————————————————————
Boxing
Sanae Jah vs Bojana Libiszewska
Thieu, Hainaut, Belgium
Sanae Jah / UD
Bantamweight, 6x2. Sanae Jah defeats Bojana Libiszewska via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Tori Nelson vs TBA
ABC Sports Complex, Springfield, Virginia, United States
Bout Cancelled
Super Welterweight, 10x2. Universal Boxing Federation (UBF) World female super middleweight title, vacant Women’s International Boxing Association World super middleweight title
—————————————————————
Boxing
Annie Mazerolle vs Shanice Szmidt
Aitken Centre, Fredericton, New Brunswick, Canada
No Contest
Light Heavyweight, 4x2. This fight was deemed a No Contest in round 4.
—————————————————————
MMA
Mariana Morais vs Laísa Coimbra
Floripa Fight Championship, Brazil
Mariana Moraes / SUB. R1
Bantamweight (135lbs). Mariana Moraes defeats Laísa Coimbra via Submission (Arm-Triangle Choke) at 1:23 of round 1.
—————————————————————
MMA
Floripa Fight Championship, Brazil
Marisa Loch / TKO R1
Bantamweight (135lbs). Marisa Loch defeats Kessiny Mara via TKO at 1:15 of round 1.
—————————————————————
MMA
Daiana Torquato vs Vitória Ferreira
Floripa Fight Championship, Brazil
Daiana Torquarto / UD
Flyweight (125lbs). Daiana Torquarto defeats Vitória Ferreira via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Silvania Monteiro vs Lavinia Ione
Floripa Fight Championship, Brazil
Silvania Monteiro / Armbar R1
Atomweight (105lbs). Silvania Monteiro defeats Lavinia Ione via Armbar at 1:25 of round 1.
—————————————————————
MMA
SCL 53, Denver Coliseum, Denver, Colorado, United States
Ashley Deen / TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x5. Ashley Deen defeats Melissa Myers via TKO (Punches) at 2:44 of round 2.
—————————————————————
MMA
KOTC: Equalizer, Lake of Torches Casino, Lac du Flambeau, Wisconsin, United States
Laken Jowers / TKO R2
Atomweight (105lbs), 3x5. Laken Jowers defeats Shania Crow via TKO (Punches) at 1:17 of round 2.
—————————————————————
MMA
Alesha Zappittella vs Jayme Hinshaw
KOTC: Equalizer, Lake of Torches Casino, Lac du Flambeau, Wisconsin, United States
Alesha Zappitella / UD
Atomweight (105lbs), 3x5. Alesha Zappitella defeats Jayme Hinshaw via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Valerie Ntsama vs Stephanie Claire
HIT Fighting Championship 3, Maag Halle, Hardstrasse, Zurich, Switzerland
Valerie Ntsama / Armbar R1
(137lbs), 3x5. Valerie Ntsama defeats Stephanie Claire via Armbar in round 1.
—————————————————————
MMA
Corinne Laframboise vs Julie Malenfant
Hybrid Pro Series 5, Pierre-Charbonneau Center, Montreal, Quebec, Canada
Bout Cancelled
3x5.
—————————————————————
MMA
IFO3 Europe, MBS Arena, Posdam, Germany
Jazzy Gabert / TKO R2
(187lbs), 3x5. Jazzy Gabert defeats Manuela Kuhse via TKO (Punches) at 2:42 of round 2.
—————————————————————
MMA
Seo Hee Ham vs Danielle Taylor
UFC Fight Night 97: Lamas vs. Penn, SM Mall of Asia Arena, Pasay City, Manila, Philippines
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Amanda Lino vs Shana Adrienne Power
EFC Worldwide 54, Sun City, South Africa
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 5x5. EFC Worldwide Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA
Clotilde Essiane vs Bunmi Ojewole
Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa
Clotilde Essiane† / UD
Featherweight (145lbs). Clotilde Essiane defeats Bunmi Ojewole via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Bunmi Ojewole vs Razell Mohamed
Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa
Bunmi Ojewole / KO R1
Featherweight (145lbs). Bunmi Ojewole defeats Razell Mohamed via KO (Punch) in round 1. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA
Clotilde Essiane vs Rushda Mallick
Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa
Clotilde Essiane / Verbal R1
Featherweight (145lbs). Clotilde Essiane defeats Rushda Mallick via Submission (Verbal) in round 1. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tyler Riddle vs Marina Coffman
Primetime MMA: Fall Brawl, Fostoria United Labor Hall, Fostoria, Ohio, United States
Tyler Riddle / SD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Tyler Riddle defeats Marina Coffman via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
WXCF 6, Racine Memorial Hall, Racine, Wisconsin, United States
Alli Bistry / TKO R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Alli Bistry defeats Melanie Wilson via TKO (Punches) at 0:41 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lyza Hermosillo vs Xasha Lopez
SteelFist Fight Night 45: Collision, Legacy Events Center, Farmington, Utah, United States
Bout Cancelled
(185lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Izzie Robinson vs Kato Drobena
Shamrock FC 277, Lumiere Place Casino, St. Louis, Missouri, United States
Izzie Robinson / RNC R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Izzie Robinson defeats Kato Drobena via Rear-Naked Choke in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Linda Mihalec vs Kelsey Hildal
Hardrock MMA 84: Beatdowns for Breast Cancer, Turfway Park, Florence, Kentucky, United States
Linda Mihalic / UD
Atomweight (105lbs), 3x3. Linda Mihalic defeats Kelsey Hildal via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Heather Puffinbarger vs Yamilka Pereira
Walkout FC 4: Invasion, Joplin Memorial Hall, Joplin, Missouri, United States
Heather Puffinbarger / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Heather Puffinbarger defeats Yamilka Pereira via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ninoshka Rodriguez vs Autumn Cameron
Walkout FC 4: Invasion, Joplin Memorial Hall, Joplin, Missouri, United States
Autumn Cameron† / UD
Bantamweight (135lbs), 3x4. Autumn Cameron defeats Ninoshka Rodriguez via Unanimous Decision to win the WFC Vacant Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Jen Lopez† / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Jen Lopez defeats Lauren Braccia via Unanimous Decision to win the ROC Vacant Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Nancy Marji / UD
Lightweight (155lbs), 3x3. Nancy Marji defeats Miriam Nieves via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Natalie Schelesinger vs Jennifer Dugwen
Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tonya Barnes vs Philina Zimmerman
True Revelation MMA 31, Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittney Cloudy vs Helen Peralta
True Revelation MMA 31, Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States
Bantamweight (135lbs), 2x5. TRMMA Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Chloe Spiteri vs Ernesta Bukauskaite
Rise of Champions 3, The City Pavilion, Romford, England
Ernesta Bukauskaite / SD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Ernesta Bukauskaite defeats Chloe Spiteri via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Nicole Szepesvary vs Belinda Cameron
Eternal MMA 20, Southport Sharks, Southport, Queensland, Australia
Nicole Szepesvary / UD
Bantamweight (135lbs), 3x3. Nicole Szepesvary defeats Belinda Cameron via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Lauren Chidester vs Leilani Esteban
SteelFist Fight Night 45: Collision, Legacy Events Center, Farmington, Utah, United States
Bout Cancelled
Flyweight (125lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Aleksandra Rola vs Dorota Norek
Gala Sportów Walki w Międzychodzie 7, Hala Widowiskowo-Sportowa, Międzychód, Poland
Strawweight (115lbs), 3x3.
—————————————————————
Muay Thai
Corefit UK Promotions: Fight Night V, Birmingham, England, United Kingdom
Dani Fall / Decision
50kg. Dani Fall defeats Monica Santos via Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Bernise Alldis vs Elna Nilsson
Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Bernise Alldis† / UD
57kg, 5x3. Bernise Alldis defeats Elna Nilsson via Unanimous Decision to win the MTGP Featherweight World title.
—————————————————————
K1
Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Kelly Haynes† / UD
52kg, 3x3. Kelly Haynes defeats Mina Lamoure via Unanimous Decision to win the ISKA English title. Kelly Haynes earns Fighter of the Night.
—————————————————————
K1 (Amateur)
Sarah Worsfold vs Ewelina Gorka
Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Sarah Worsfold / UD
63kg, 3x2. Sarah Worsfold defeats Ewelina Gorka via Unanimous Decision.
—————————————————————
K1 (Amateur)
Zuzana Borosova vs Claire Kirby
Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Zuzana Borosova / UD
52kg, 3x2. Zuzana Borosova defeats Claire Kirby via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Chantelle Tippett vs Orsolya Farkas
Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom
Chantelle Tippett / UD
54kg, 5x1.5, C-Class. Chantelle Tippett defeats Orsolya Farkas via Unanimous Decision.
—————————————————————
—————————————————————
Oct 16
Sunday
MMA (Amateur)
The Perfect Storm, Festivities Unlimited, Ottawa, Illinois, United States
Sandy Thomas / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Sandy Thomas defeats Jamie Mahoney via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 17
Monday
Boxing
Fatuma Yazidu vs Rehema Msangi
Shimoni Pub, Mbozi, Tanzania
Fatuma Yazidu / PTS
Flyweight, 4x3. Fatuma Yazidu defeats Rehema Msangi via Points.
—————————————————————
Boxing
Jessica Belder vs Gabriella Busa
Theater Carré, Amsterdam, Netherlands
Jessica Belder† / SD
Super Bantamweight, 10x2. Jessica Belder defeats Gabriella Busa via Split Decision to win the vacant EBU female super bantamweight title.
—————————————————————
Oct 18
Tuesday
Boxing
Amanda Serrano vs Alexandra Lazar
Hotel Caribe Hilton, San Juan, Puerto Rico
Amanda Serrano† / TKO R1
Super Bantamweight, 10x2. Amanda Serrano defeats Alexandra Lazar via TKO at 0:44 of round 1 to win the vacant WBO World female super bantamweight title.
—————————————————————
Oct 19
Wednesday
Boxing
Britain Hart vs Crystal Sutton
Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Britain Hart / TKO R2
Featherweight, 4x2. Britain Hart defeats Crystal Sutton via TKO at 1:04 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Rosalinda Rodriguez vs Noemi Bosques
Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States
Rosalinda Rodriguez† / UD
Bantamweight, 8x2. Rosalinda Rodriguez defeats Noemi Bosques via Unanimous Decision to win the vacant NABF female bantamweight title.
—————————————————————
Oct 20
Thursday
Boxing
Timea Belik vs Krisztina Makra
Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary
Timea Belik / PTS
Super Welterweight, 4x2. Timea Belik defeats Krisztina Makra via Points.
—————————————————————
Boxing
Nydia Feliciano vs Olivia Gerula
Mayflower’s Inaugural Ballroom, Washington, District of Columbia, United States
Olivia Gerula† / SD
Featherweight, 8x2. Olivia Gerula defeats Nydia Feliciano via Split Decision to win the vacant Universal Boxing Federation (UBF) InterContinental female featherweight title.
—————————————————————
Boxing
Jun Yabuki vs Saranyaphong Theinthong
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Jun Yabuki / TKO R2
Light Flyweight, 6x2. Jun Yabuki defeats Saranyaphong Theinthong via TKO at 1:18 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Tomomi Takano vs Natchakamon Chanthasri
Korakuen Hall, Tokyo, Japan
Tomomi Takano / TKO R6
Featherweight, 6x2. Tomomi Takano defeats Natchakamon Chanthasri via TKO at 0:21 of round 6.
—————————————————————
Boxing
Marie Eve Dicaire vs Karla Zamora
Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada
Marie Eve Dicaire / UD
Welterweight, 6x2. Marie Eve Dicaire defeats Karla Zamora via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 21
Friday
Boxing
Fatuma Yazidu vs Rehema Msangi
Merelani Park Hall, Arusha, Tanzania
Bout Cancelled
Light Flyweight, 4x2.
—————————————————————
Boxing
Shannon O’Connell vs Edina Kiss
Sleeman Sports Complex - Theatre, Chandler, Queensland, Australia
Shannon O’Connell† / UD
Super Bantamweight, 10x2. Shannon O’Connell defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC Silver female super bantamweight title
—————————————————————
MMA
Erman Ruo vs Anastasia Kozlova
Kunlun Fight: Cage Series 6, Meihu stadium, Yiwu
Erman Ruo / UD
(123lbs), 3x5. Erman Ruo defeats Anastasia Kozlova via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Bellator 162: Shlemenko vs. Grove, FedEx Forum, Memphis, Tennessee, United States
Julia Budd / MD
Featherweight (145lbs), 3x5. Julia Budd defeats Arlene Blencowe via Majority Decision.
—————————————————————
MMA
Fight Time 33, War Memorial Auditorium, Fort Lauderdale, Florida
Venessa Grimes / UD
Strawweight (115lbs), 3x5. Venessa Grimes defeats Thais Souza via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States
Maraya Miller / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x2. Maraya Miller defeats Akari Wang via Armbar at 1:07 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States
Alia Wegner / UD
(130lbs), 3x2. Alia Wegner defeats Marylin Petrov via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Veronica Meza vs Selena Lorigo
Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States
Selena Lorigo / UD
Featherweight (145lbs), 3x2. Selena Lorigo defeats Veronica Meza via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brittney Victoria Grizzelle vs Danielle Mack
Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States
Brittney Victoria Grizzelle / TKO R3
Featherweight (145lbs), 3x2. Brittney Victoria Grizzelle via TKO (Punches) at 0:12 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Odalys Garcia vs Eloisa Jeymi Perez
NFC 31: Noche de Campeones, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Eloisa Jeymi Perez / TKO R2
Atomweight (105lbs), 3x3. Eloisa Jeymi Perez defeats Odalys Garcia via TKO (Ground and Pound) at 0:55 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Dayana Rodriguez Gaitan vs Audeli Olivas
NFC 31: Noche de Campeones, Plaza 101, Managua, Nicaragua
Dayana Rodriguez Gaitan / Armbar R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Dayana Rodriguez Gaitan defeats Audeli Olivas via Armbar at 1:22 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Hayley Turner vs Jennifer Johnson
WXC 65: College Throwdown 2, EMU Convocation Center, Ypsilanti, Michigan, United States
Hayley Turner / TKO R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Hayley Turner defeats Jennifer Johnson via TKO (Punches) at 1:21 of round 2.
—————————————————————
Oct 22
Saturday
Boxing
Anyelen Espinosa vs Romina Gorosito
Club Plaza Italia, Campana, Buenos Aires, Argentina
Anyelen Espinosa / UD
Light Flyweight, 4x2. Anyelen Espinosa defeats Romina Gorosito via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Daniela Barbara Rivero vs Belen Messina
Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina
Daniela Barbara Rivero / MD
Bantamweight, 4x2. Daniela Barbara Rivero defeats Belen Messina via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Amanda Molina vs Margarita Alvarado
Metropolitan Arena, Tuxtla Gutierrez, Chiapas, Mexico
Bout Cancelled
Super Flyweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Arely Mucino vs Judith Rodriguez
Auditorio Municipal Fausto Gutiérrez Moreno, Tijuana, Baja California, Mexico
Arely Mucino / UD
Super Flyweight, 10x2. Arely Mucino defeats Judith Rodriguez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Monserrat Vazquez vs Jacqueline Cruz
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Monserrat Vazquez / PTS
Light Flyweight, 4x2. Monserrat Vazquez defeats Jacqueline Cruz via Points.
—————————————————————
Boxing
Monica Gentili vs Milena Svonja
Roma, Lazio, Italy
Monica Gentili / PTS
Lightweight, 6x2. Monica Gentili defeats Milena Svonja via Points.
—————————————————————
Boxing
Oshin Derieuw vs Jovana Djordjevic
Stade Paul Guerre, Billy-Montigny, Pas-de-Calais, France
Oshin Derieuw / TKO R2
Super Lightweight, 4x2. Oshin Derieuw defeats Jovana Djordjevic via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Wimberger Hotel, Vienna, Austria
Ana Arrazola† / UD
Flyweight, 10x2. Ana Arrazola defeats Raja Amasheh via Unanimous Decision to win the WBC Silver female flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Evelyn Nazarena Bermudez vs Adriana Lorena Gisele Maldonado
Estadio cubierto Sub sede Cruce Alberdi, Rosario, Santa Fe, Argentina
Evelyn Nazarena Bermudez / UD
Super Flyweight, 4x2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Adriana Lorena Gisele Maldonado via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Betiana Patricia Vinas vs Marisa Johanna Portillo
Estadio cubierto Sub sede Cruce Alberdi, Rosario, Santa Fe, Argentina
Marisa Johanna Portillo / SD
Super Featherweight, 6x2. Marisa Johanna Portillo defeats Betiana Patricia Vinas via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Sportsman Club Social y Deportivo, Villa Canas, Santa Fe, Argentina
Anahi Lopez / UD
Flyweight, 6x2. Anahi Lopez defeats Fabiana Lopes via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Esmeralda Moreno vs Melissa McMorrow
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico
Esmeralda Moreno / UD
Flyweight, 10x2. Esmeralda Moreno defeats Melissa McMorrow via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Lucie Sedlackova vs Pasa Malagic
Karlovy Vary, Czech Republic
Bout Cancelled
Featherweight, 10x2.
—————————————————————
Boxing
Fabiana Bytyqi vs Halima Vunjabei
Karlovy Vary, Czech Republic
Bout Cancelled
Minimumweight, 10x2. WBC Youth female minimumweight title.
—————————————————————
Boxing
Michelle Nelson vs Stephanie Essensa
Saskatoon Prairieland Park, Saskatoon, Saskatchewan, Canada
Stephanie Essensa / UD
Featherweight, 6x2. Stephanie Essensa defeats Michelle Nelson via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Eva Voraberger vs Eileen Olszewski
Wimberger Hotel, Vienna, Austria
Eva Voraberger††† / UD
Super Flyweight, 10x2. Eva Voraberger defeats Eileen Olszewski via Unanimous Decision to win the vacant International Boxing Organization World female super flyweight title, vacant Women’s International Boxing Federation World super flyweight title and vacant Global Boxing Union Female World super flyweight title.
—————————————————————
Boxing
Mel Baker vs Monthida Rattanachai
Rumours International, Toowoomba, Queensland, Australia
Mel Baker / MD
Bantamweight, 4x2. Mel Baker defeats Monthida Rattanachai via Majority Decision.
—————————————————————
Kickboxing
Judyta Rymarzak-Niepogoda vs Dominika Rembelska
Grappler Night 4, Hala Sportowa ZSM, Mińsk Mazowiecki, Poland
Judyta Rymarzak-Niepogoda / UD
(132lbs). Judyta Rymarzak-Niepogoda defeats Dominika Rembelska via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Joice Mara da Silva vs Kalinka Sousa
Big Way Fight 10, Manaus, Brazil
Joice Mara da Silva / RNC R1
Strawweight (115lbs). Joice Mara defeats Kalinka Sousa via Rear-Naked Choke at 2:30 of round 1.
—————————————————————
MMA
Stacey Sigala vs Roxanne Ceasear
Havoc in Hobbs, Hobbs, New Mexico
Stacey Sigala / UD
Flyweight (125lbs). Stacey Sigala defeats Roxanne Ceasear via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Gillian Robertson vs Miki Rogers
Atlas Fights 29, IP Casino Resort, Biloxi, Mississippi, United States
Gillian Robertson / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Gillian Robertson defeats Miki Rogers via Armbar at 4:16 of round 1.
—————————————————————
MMA
Liz Tracy vs Christine Stanley
SFL America, SFL America, Tacoma, Washington, United States
Liz Tracy / SD
Flyweight (125lbs), 3x5. Liz Tracy defeats Christine Stanley via Split Decision.
—————————————————————
MMA
CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States
Bout Cancelled
Atomweight (105lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Jamie Thorton vs Angela Danzig
CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States
Jamie Thorton / Submission R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Jamie Thorton defeats Angela Danzig via Modified Standing Guillotine Choke at 0:56 of round 1.
—————————————————————
MMA
Franziska Eckstein vs Elke Beinwachs
Young Blood Night Vol. 8: To Hell and Back, Sportzentrum Obertraubling, Obertraubling, Germany
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Knucklehead 16, Salem Armory Auditorium, Salem, Oregon, United States
Jordan Kanewa / SD
Featherweight (145lbs), 3x3. Jordan Kanewa defeats Kiki Tumale via Split Decision..
—————————————————————
MMA (Amateur)
Shawna Ram vs Elysse Stevenson
Mamba Fight Night 3, Abbotsford Exhibition Park, Abbotsford, British Columbia, Canada
Shawna Ram / RNC R3
(120lbs), 3x3. Shawna Ram defeats Elysse Stevenson via Rear-Naked Choke at 0:52 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Jessica Borga vs Curry Galazka
Rival Fight League 11, Boots & Buckles Saloon, Lakeland, Florida, United States
Jessica Borga† / RNC R1
Bantamweight (135lbs), 3x3. Jessica Borga defeats Curry Galazka via Rear-Naked Choke at 1:45 of round 1 to win the vacant RFL Bantamweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ansie Van Der Merwe vs Zanel Viljoen
Freestate Fight League 2: Battle of the Warriors 2, Bloemfontein Showgrounds, Bloemfontein, South Africa
Ansie Van Der Merwe / Choke R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Ansie Van Der Merwe defeats Zanel Viljoen via Guillotine Choke in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ramona Esparza vs Rebecca Ireland
CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States
Rebecca Ireland / Armbar R3
Featherweight (145lbs), 3x2. Rebecca Ireland defeats Ramona Esparza via Armbar at 1:31 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Spartyka Fight League 26: Gold Rush, Ted Constant Convocation Center, Norfolk, Virginia, United States
Elise Reed / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Elise Reed defeats Tara Graff via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rebekah Maxwell vs Laine Orabona
Rise of a Warrior 18, Fenn Center, Port Saint Lucie, Florida, United States
Laine Orabona / UD
Flyweight (125lbs), 3x3. Laine Orabona defeats Rebekah Maxwell via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
MCC 62, Hy Vee Hall, Des Moines, Iowa, United States
Deatra Brandel / Sub. R2
(140lbs), 3x3. Deatra Brandel defeats Liz Goodman via Submission (Verbal) at 0:14 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Leighann Thompson vs Shawna Dickenson
Fury Fights, Watertown Event Center, Watertown, South Dakota, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
IT Fight Series 47, Chapparells Community Center, Akron, Ohio, United States
Kate Brummitt / Submission R3
Bantamweight (135lbs), 3x3. Kate Brummitt defeats Zoe Wolfe via Submission (Achilles Lock) at 1:52 of round 3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Brigid Chase vs Briana Coubrough
IT Fight Series 47, Chapparells Community Center, Akron, Ohio, United States
Brigid Chase / UD
3x3. Brigid Chase defeats Briana Coubrough via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Stephanie Morgan vs Alexis Ryan
XFO: Fight Night, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States
Bout Cancelled
Featherweight (145lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
MFL 43, Blue Chip Casino, Michigan City, Indiana, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 5x3. Capital City Cagefights Strawweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Tabatha Ann Watkins vs Kayla McRorie
Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States
Bout Cancelled
Atomweight (105lbs), 5x3. Capital City Cagefights Atomweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rashelle Cook vs Alison Milliron
Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States
Alison Milliron† / Armbar R2
Flyweight (125lbs), 5x3. Alison Milliron defeats Rashelle Cook via Armbar in round 2 to win the Capital City Cagefights Flyweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cooper Leigh Brown vs Jocelyn Modelski
Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States
Jocelyn Modelski / UD
Lightweight (155lbs), 3x3. Jocelyn Modelski defeats Cooper Leigh Brown via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Karolina Wojcik vs Beth Cherry
UK Fighting Championships 2, Preston Guild Hall Arena, Preston, England
Karolina Wojcik / TKO R1
(130lbs), 3x3. Karolina Wojcik defeats Beth Cherry via TKO (Punches) at 0:42 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Manuella Maalouf vs Jenna Karam
Cedar FC 2: Champions Night, Platea, Beirut, Lebanon
Jenna Karam / Submission R1
3x3. Jenna Karam defeats Manuella Maalouf via Submission in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Joanna Salameh vs Mariem Abidi
Cedar FC 2: Champions Night, Platea, Beirut, Lebanon
Mariem Abidi / Decision
3x3. Mariem Abidi defeats Joanna Salameh via Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
West Region Fight Night 2, Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW, Australia
Olivia Ukmar / TKO R1
Strawweight (115lbs), 3x3. Olivia Ukmar defeats Morgan Graham via TKO in round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Marisa Messer-Belenchia vs Ashley LeTourneau
Premier FC 21, The Mass Mutual Center, Springfield, Massachusetts, United States
Bout Cancelled
Atomweight (105lbs), 5x3.
—————————————————————
Muay Thai
Christi Brereton vs Josefine Lindgren Knutsson
Roar Combat League Muay Thai, England, United Kingdom
55kg Road Combat title defense for Christi Brereton.
—————————————————————
Muay Thai
Elaine McElligott vs Eimear Codd
Siam Warriors Muay Thai Superfights, Neptune Stadium, Cork, Ireland
61kg, B-Class, 3x3.
—————————————————————
Muay Thai
Natasha Sky vs Yolanda Schmidt
Resurrection of the Warrior, Adelaide, South Australia, Australia
57kg.
—————————————————————
Oct 23
Sunday
Boxing
Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia
Agnes Nick / PTS
Super Bantamweight, 8x2. Agnes Nick defeats Timea Alfoldi via Points.
—————————————————————
Boxing
Nikolett Papp vs Bernadett Czegeledi
Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia
Nikolett Papp / PTS
Super Welterweight, 6x2. Nikolett Papp defeats Bernadett Czegeledi via Points.
—————————————————————
Boxing
Maria Domeova vs Claudia Ferenczi
Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia
Claudia Ferenczi / TKO R2
Flyweight, 4x2. Claudia Ferenczi defeats Maria Domeova via TKO in round 2.
—————————————————————
Boxing
Sunpia Hall, Kochi, Kochi, Japan
Minayo Kei / UD
Minimumweight, 4x2. Minayo Kei defeats Sarasa Ichimura via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 26
Wednesday
MMA (Amateur)
Savannah Tarver vs Shamaura Talley
United Combat League: Brawl At Bourbon Street, 115 Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States
Savannah Tarver / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x3. Savannah Tarver defeats Shamaura Talley via TKO (Punches) at 0:51 of round 1.
—————————————————————
Oct 27
Thursday
Kickboxing
Alina Mayorova vs Daria Merzlykh
Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia
Alina Mayorova / KO/TKO R2
Strawweight (115lbs). Alina Mayorova defeats Daria Merzlykh via KO/TKO at 1:40 of round 2.
—————————————————————
MMA
Andreia Cerdeira vs Rosana Vasconcelos
Amazon Talent, Manaus, Brazil
Andreia Cerdeira / TKO R2
Strawweight (115lbs). Andreia Cerdeira defeats Rosana Vasconcelos via TKO at 4:50 of round 2.
—————————————————————
MMA
Olga Vlasova vs Viktoria Derevyagina
Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia
Olga Vlasova / UD
(123bs), 2x5. Olga Vlasova defeats Viktoria Derevyagina via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA
Savannah Tarver vs Shamaura Talley
Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia
Karina Vasilenko / UD
(132lbs), 2x5. Karina Vasilenko defeats Viktoriya Shalimova via Unanimous Decision.
—————————————————————
Oct 28
Friday
Boxing
Genesis Rebeca Salas Alvarado vs Karla Valenzuela
Gimnasio Torreon, Torreon, Coahuila de Zaragoza, Mexico
Karla Valenzuela / TKO R2
Super Bantamweight, 4x2. Karla Valenzuela defeats Genesis Rebeca Salas Alvarado via TKO at 0:44 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Christina Fuentes vs Samantha Salazar
Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, United States
Cristina Fuentes / UD
Super Flyweight, 4x2. Cristina Fuentes defeats Samantha Salazar via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
ASB Stadium, Kohimarama, New Zealand
Arlie Masina / SD
Heavyweight, 3x2. Arlie Masina defeats Nailini Helu via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
ASB Stadium, Kohimarama, New Zealand
Baby Nansen / SD
Lightweight, 4x2. Baby Nansen defeats Briar Johnston via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Betzabe Rochin vs TBA
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Bout Cancelled
—————————————————————
Boxing
Jessica Diaz vs Victoria Torres
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Victoria Torres / SD
Victoria Torres defeats Jessica Diaz via Split Decision.
—————————————————————
Boxing
Sulem Urbina vs Alma Rosa Gonzalez
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Sulem Urbina / UD
Flyweight, 4x2. Sulem Urbina defeats Alma Rosa Gonzalez via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Jessica Arreguin vs Naroyuki Koasicha
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Jessica Arreguin / MD
6x2. Jessica Arreguin defeats Naroyuki Koasicha via Majority Decision.
—————————————————————
Boxing
Joselyn Arroyo Ruiz vs Isis Flores
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Bout Cancelled
Super Bantamweight, 6x2.
—————————————————————
Boxing
Monserrat Alarcon vs Brenda Ramos
Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico
Monserrat Alarcon† / SD
Minimumweight, 10x2. Monserrat Alarcon defeats Brenda Ramos via Split Decision to win the Mexico female minimumweight title.
—————————————————————
MMA
Chiara Petrocchi vs Yosimar Mata
RFC 3, Aruba
Chiara Petrocchi / KO/TKO R1
3x5. Chiara Petrocchi defeats Yosimar Mata via KO/TKO at 0:37 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Gina Reyes vs Daniela Pamfilie
Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Bout Cancelled
Strawweight (115lbs), 3x2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Helen Williams vs Rebecca Ireland
Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Helen Williams / SD
Lightweight (155lbs), 3x2. Helen Williams defeats Rebecca Ireland via Split Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Erika Ontiveros vs Anita Höehenleiter
Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States
Anita Höehenleiter† / SD
(170lbs), 3x2. Anita Höehenleiter defeats Erika Ontiveros via Split Decision to win the EF Vacant Welterweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Danielle Hayes vs Cheryl Salazar
Real MMA 12, Las Vegas KOA at Sam’s Town, Las Vegas, Nevada, United States
Danielle Hayes / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Danielle Hayes defeats Cheryl Salazar via TKO at 1:22 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Bonnie Stoehr vs Akeela Al-Haseem
RFA 45: Meerschaert vs. Waldon, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Akeela Al-Haseem / UD
Featherweight (145lbs), 3x3. Akeela Al-Haseem defeats Bonnie Stoehr via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Linsey Williams vs Bri Brassaw
RFA 45: Meerschaert vs. Waldon, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States
Linsey Williams / UD
Strawweight (115lbs), 3x3. Linsey Williams defeats Bri Brassaw via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
ICE FC 18, Macron Stadium, Bolton, England
Helen Copus / TKO R2
Flyweight (125lbs), 3x3. Helen Copus defeats Naouel Bourbia via TKO (Punches) at 2:12 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Cage Legacy Fighting Championship 1, TLT Theatre, Drogheda, Ireland
Rosa Walsh / Choke R2
Bantamweight (135lbs), 3x3. Rosa Walsh defeats Ciara Murphy via Triangle Choke in round 2.
—————————————————————
Oct 29
Saturday
Boxing
Homeland Pub Lounge, Nairobi, Kenya
Rukia Nasarite† / UD
Lightweight, 10x2. Rukia Nasarite defeats Husna Zamba via Unanimous Decision to win the vacant East & Central African Professional Boxing Federation female lightweight title.
—————————————————————
Boxing
Enis Pacheco vs Glenis Cardona
Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia
Enis Pacheco / UD
Super Lightweight, 10x2. Enis Pacheco defeats Glenis Cardona via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia
Draw
Bantamweight, 6x2. Olga Julio and Esmailen Colina fought to a Draw (Split).
—————————————————————
Boxing
Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia
Diana Ayala / KO R2
Super Featherweight, 6x2. Diana Ayala defeats Jenifer Perez via KO at 1:40 of round 2.
—————————————————————
Boxing
Irina Serebrennikova Poteeva vs Patima Ayshalova
Arena (ex Rings), Ekaterinburg, Russia
Irina Serebrennikova Poteeva / UD
Welterweight, 4x2. Irina Serebrennikova Poteeva defeats Patima Ayshalova via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Palenque Vicente Fernandez, Gomez Palacio, Durango, Mexico
Irma Garcia / TKO R8
Bantamweight, 8x2. Irma Garcia defeats Leticia Uribe via TKO at 1:25 of round 8.
—————————————————————
Boxing
Pfinzhalle, Dettenheim, Baden-Württemberg, Germany
Prisca Vicot / UD
Lightweight, 10x2. Prisca Vicot defeats Zsofia Bedo via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Sandra Atanassow vs Karina Kopinska
Pfinzhalle, Dettenheim, Baden-Württemberg, Germany
Sandra Atanassow / UD
Featherweight, 10x2. Sandra Atanassow defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.
—————————————————————
Boxing
Licia Boudersa vs Sandra Zekic
Complexe Youri Gagarine, Lille, Nord, France
Licia Boudersa / KO R4
Lightweight, 6x2. Licia Boudersa defeats Sandra Zekic via KO in round 4.
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Combat Challenge North East 6: Champion vs Champion, The Hartlepool Borough Hall, Hartlepool, England
Bantamweight (135lbs).
—————————————————————
Kickboxing (Amateur)
Vicky Field vs Courtney Ferguson
Combat Challenge North East 6: Champion vs Champion, The Hartlepool Borough Hall, Hartlepool, England
Flyweight (125lbs).
—————————————————————
MMA
360 MMA Fight Nights: Genesis, Centre Sportif Jean Moisse, Mont Saint Guibert, Belgium
Griet Eeckhout / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x5. Griet Eeckhout defeats Judith Levi via TKO at 4:47 of round 2.
—————————————————————
MMA
Faith Fight: 4
Bo Meng / TKO R1
Flyweight (125lbs), 3x5. Bo Meng defeats Anvarova Farida via TKO (Punches) at 1:29 of round 1.
—————————————————————
MMA
Deise Rocha vs Vitória Ferreira
Frontline Fight Series 3, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil
(134lbs), 3x5.
—————————————————————
MMA
Ingrid Benitez vs Lina Franco Rodriguez
LFC 9, Municipal Coliseum, Monterrey, Casanare, Colombia
Lina Franco Rodriguez / Armbar R1
Strawweight (115lbs), 3x5. Lina Franco Rodriguez defeats Ingrid Benitez via Armbar at 0:54 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Rebecca Contrino vs Audrey Vaillancourt
Fightquest 36: Kayolo vs Antsanen, Knights of Columbus, Kahnawake, Quebec, Canada
Rebecca Contrino / UD
Lightweight (155lbs), 3x3. Rebecca Contrino defeats Audrey Vaillancourt via Unanimous Decision.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Midwest Fight League: Backwoods Brawl 4, American Legion, Bethany, Missouri, United States
Nikki Powers / TKO R2
Featherweight (145lbs), 3x3. Nikki Powers defeats Tiffany Wood via TKO (Corner Stoppage) at 3:00 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Ewelina Woźniak vs Agnieszka Więcek
Slugfest 8, Sala Sportowa II LO, Gniezno, Poland
Ewelina Woźniak / TKO R2
Strawweight (115lbs), 3x4. Ewelina Woźniak defeats Agnieszka Więcek via TKO (Punches) at 2:14 of round 2.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Selina Valdez-Montoya vs Christina Breault
Rocky Mountain Rubicon 3, Beckett Events Center, Fountain, Colorado, United States
Selina Valdez-Montoya† / UD
(130lbs), 3x3. Selina Valdez-Montoya defeats Christina Breault via Unanimous Decision to win the TSE Catchweight Championship title.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Maritza Sanchez vs Nikole Meath
The Titans Cage 14, Red Lion Woodlake Hotel and Conference Center, Sacramento, California, United States
Maritza Sanchez / TKO R1
Featherweight (145lbs), 3x2. Maritza Sanchez defeats Nikole Meath via TKO (Punch) at 0:41 of round 1.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Elizabeth Lewis vs Chelsea McCoy
Hard Knocks Cage Fights 35, Berkeley Rec Center, Martinsburg, West Virginia, United States
Bout Cancelled
Bantamweight (135lbs), 3x3.
—————————————————————
MMA (Amateur)
Kristy Divelbliss vs Carsyn Nash
Hard Knocks Cage Fights 35, Berkeley Rec Center, Martinsburg, West Virginia, United States
Carsyn Nash / UD
(140lbs), 3x2. Carsyn Nash defeats Kristy Divelbliss via Unanimous Decision.
—————————————————————
Muay Thai
Kimberly Law vs Sam Brown
Destiny Muay Thai 7, Mansfield, Queensland, Australia
Australian title.
—————————————————————
Muay Thai
Amanda Juniku vs Brittney Dolheguy
Destiny Muay Thai 7, Mansfield, Queensland, Australia
—————————————————————
Muay Thai
Muay Thai Showcase 6, England, United Kingdom
50kg, A-Class.
—————————————————————
Oct 30
Sunday
Boxing
Anisha Bashir vs Monalisa Sibanda
M1 Centre Point , Lilongwe, Malawi
Anisha Bashir / TKO R1
Welterweight, 6x2. Anisha Bashir defeats Monalisa Sibanda via TKO at 2:55 of round 1.
—————————————————————
Oct 31
Monday
Boxing
Leiryn Flores vs Endrimar Pirona
Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela
Leiryn Flores / TKO R3
Light Flyweight, 10x2. Leiryn Flores defeats Endrimar Pirona via TKO at 0:10 of round 3.
—————————————————————
October Female Fight Fixtures and Results 2016
If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don't want to, don't worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!