October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

October

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world.

305 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Oct 1

Saturday

Boxing

Deepika Tiwari vs Asha Roka

Agra College Sports Ground, Agra, India

Draw

Light Flyweight, 4×2. Deepika Tiwari and Asha Roka fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Svetlana Veglina vs Gularus Shoeva

Circus, Dushanbe, Tajikistan

Svetlana Veglina / TKO R2

Flyweight, 4×2. Svetlana Veglina defeats Gularus Shoeva via TKO at 1:11 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Alicia Ashley vs Fatuma Zarika

Dort Federal Event Center, Flint, Michigan, United States

Fatuma Zarika† / SD

Super Bantamweight, 10×2. Fatuma Zarika defeats Alicia Ashley via Split Decision to win the WBC World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Jessica McCaskill vs Alexandria Williams

UIC Pavilion, Chicago, Illinois, United States

Jessica McCaskill / TKO R3

Lightweight, 4×2. Jessica McCaskill defeats Alexandria Williams via TKO at 0:32 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Viviane Obenauf vs Karina Kopinska

Kubus, Weissenhausplatz, Berne, Switzerland

Viviane Obenauf / UD

Lightweight, 6×2. Viviane Obenauf defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Vissia Trovato vs Jovana Trifunjagic

la Salle Gym de L’Esplanade, Biel/Bienne, Switzerland

Vissia Trovato / TKO R2

Featherweight, 6×2. Vissia Trovato defeats Jovana Trifunjagic via TKO at 1:27 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Cecilia Braekhus vs Anne Sophie Mathis

The Spectrum, Oslo, Norway

Cecilia Braekhus ††††† / TKO R2

Welterweight, 10×2. Cecilia Braekhus defeats Anne Sophie Mathis via TKO at 1:05 of round 2 and successfully defended her WBC World female welterweight title, WBA World female welterweight title, IBF World female welterweight title, WBO World female welterweight title, International Boxing Organization World female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Jessica Chavez vs Naoko Fujioka

Centro Regional de Deporte de Las Américas, Ecatepec, México, Mexico

Jessica Chavez† / UD

Flyweight, 10×2. Jessica Chavez defeats Naoko Fujioka via Unanimous Decision and defended her WBC World female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Alesia Graf vs Kleopatra Tolnai

Stadthalle, Reutlingen, Baden-Württemberg, Germany

Alesia Graf† / TKO R9

Bantamweight, 10×2. Alesia Graf defeats Kleopatra Tolnai via TKO at 1:45 of round 9 to win the World Boxing Foundation female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Selma Baltic vs Katarina Vistica

Sarajevo, Bosnia And Herzegovina

Selma Baltic / PTS

Super Featherweight, 6×2. Selma Baltic defeats Katarina Vistica via Points.

—————————————————————

Boxing

Pasa Malagic vs Marija Fedotenkova

Sarajevo, Bosnia And Herzegovina

Pasa Malagic / TKO R1

Super Featherweight, 6×2. Pasa Malagic defeats Marija Fedotenkova via TKO at 1:35 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Jill Serron vs Viktorija Mihailova

cc De Maere, Tielt-Winge, Vlaams Brabant, Belgium

Jill Serron / TKO R3

Bantamweight, 6×2. Jill Serron defeats Viktorija Mihailova via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Janay Harding vs Aimee Addis

The Met Brisbane, Fortitude Valley, Queensland, Australia

Aimee Addis / UD

Welterweight, 4×2. Aimee Addis defeats Janay Harding via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Abby Guerrero vs Nikki Hindes Ward

Kickdown 125: Appreciation, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs).

—————————————————————

MMA

Mandy Polk vs Ronni Nanney

V3 Fights: Polk vs. Nanney, Fitz Casino Tunica, Robinsonville, Mississippi

Mandy Polk / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Mandy Polk defeats Ronni Nanney via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Juliete de Souza vs Isabelly Varela

Fatality Arena vs Gringo SF, Cabo Frio, Rio de Janeiro, Brazil

Juliete de Souza / TKO R2

(126lbs), 3×5. Juliete de Souza defeats Isabelly Varela via TKO (Punches) at 2:30 of round 2.

—————————————————————

MMA

Molly McCann vs Macicilia Benkhetache

Shock n’ Awe 23, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom

Molly McCann† / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Molly McCann defeats Macicilia Benkhetache via TKO at 1:15 of round 2 and defended her SNA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Kelly Faszholz vs Ketlen Vieira

UFC Fight Night 96: Lineker vs. Dodson, Moda Center, Portland, Oregon, United States

Ketlen Vieira / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Ketlen Vieira defeats Kelly Faszholz via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Izabela Badurek vs Roxane Teixeira

EuroFC 01: Espoo, Metro Areena, Espoo, Finland

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Katarzyna Lubońska vs Diana Belbiţă

KSW 36: Trzy Korony, Hala CRS, Zielona Góra, Poland

Diana Belbiţă / UD

(126lbs), 3×5. Diana Belbiţă defeats Katarzyna Lubońska via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Ariane Lipski vs Sheila Gaff

KSW 36: Trzy Korony, Hala CRS, Zielona Góra, Poland

Ariane Lipski / KO R1

(126lbs), 3×5. Ariane Lipski defeats Sheila Gaff via KO (Punches) at 2:09 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

LaNeisha Vinson vs Shannon Goughary

Conflict MMA 41, Jamil Shriners Arena, Columbia, South Carolina, United States

LaNeisha Vinson† / TKO R4

Flyweight (125lbs), 5×3. LaNeisha Vinson defeats Shannon Goughary via TKO (Doctor Stoppage) in round 4 to win the Conflict MMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carmela James vs Alicia Blevins

Organized Chaos 11, Sports Zone, Topeka, Kansas, United States

Carmela James / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Carmela James defeats Alicia Blevins via Rear-Naked Choke at 1:46 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lisa Spangler vs Gillian Noll

KOTC: High Caliber, Chinook Winds Casino Resort, Lincoln City, Oregon, United States

Lisa Spangler† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Lisa Spangler defeats Gillian Noll via Unanimous Decision to win the KOTC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sara Louis Kirchner vs Holli Salazar

WFF 31, Casino Del Sol Event Center, Tucson, Arizona, United States

Sara Louis Kirchner / MD

Lightweight (155lbs), 3×3. Sara Louis Kirchner defeats Holli Salazar via Majority Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabby Edgington vs Gabrielle Ochsenfeld

Iron Boy MMA 3, Celebrity Theatre, Phoenix, Arizona, United States

Gabrielle Ochsenfeld / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Gabrielle Ochsenfeld defeats Gabby Edgington via TKO at 2:03 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer D’Acquisto vs Gillian Davis

Dead Serious 21, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Gillian Davis / Americana R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Gillian Davis defeats Jennifer D’Acquisto via Americana at 1:48 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Autumn Cameron vs Savannah Shahan

Horizon FC: Oktober Fight Fest, American Czech Educational Center, St. Louis, Missouri, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amber Shoech vs Whitney Rice

Cage Combat 26, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States

Amber Shoech / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Amber Shoech defeats Whitney Rice via TKO at 1:42 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cheryl Salazar vs Elysa Preacher

Legion Combat 23, Scotts Bluff County Fairgrounds, Mitchell, Nebraska, United States

Cheryl Salazar / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Cheryl Salazar defeats Elysa Preacher via Guillotine Choke at 0:47 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mary Matia vs Nohelia Guillot

Fight Night 2, Florence Civic Center, Florence, South Carolina, United States

Mary Matia / UD

(140lbs), 3×3. Mary Matia defeats Nohelia Guillot via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelsey Adkins vs Kaila Thompson

EFC 4: The Road Less Traveled, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

Oct 2

Sunday

Kickboxing

Małgorzata Ubowska vs Katarzyna Stefańska

Samurai League 3: GPP, Hala GOSTiR, Rzgów, Poland

Małgorzata Ubowska / KO R3

(132lbs). Małgorzata Ubowska defeats Katarzyna Stefańska via KO (Head Kick) at 2:32 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Asprion vs Danielle Hobeika

The Hurt Business Presents: Fight Night at Parq 2, Parq Restaurant & Nightclub, San Diego, California, United States

Danielle Hobeika / MD

Flyweight (125lbs), 3×2. Danielle Hobeika defeats Danielle Hobeika via Majority Decision.

—————————————————————

Oct 6

Thursday

MMA (Amateur)

Christy Casusol vs Marisol Ruelas

Fight Card Entertainment: No Mercy, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States

Christy Casusol / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Christy Casusol defeats Marisol Ruelas via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nicole Brown vs Perla Vargas

Fight Card Entertainment: No Mercy, Joe’s Live, Rosemont, Illinois, United States

Nicole Brown / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Nicole Brown defeats Perla Vargas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 7

Friday

Boxing

Kylie Hutt vs Linda Winmar

Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia

Kylie Hutt / TKO R4

Lightweight, 4×2. Kylie Hutt defeats Linda Winmar via TKO at 1:26 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Luz Martinez vs Ana Perez

Gimnasio Oscar ‘Tigre’ García, Ensenada, Baja California, Mexico

Luz Martinez / KO R2

Light Flyweight, 4×2. Luz Martinez defeats Ana Perez via KO at 0:43 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Matshidiso Mokebisi vs Melissa Miller

Dr Molemela Sports Complex, Bloemfontein, Free State, South Africa

Matshidiso Mokebisi† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Matshidiso Mokebisi defeats Melissa Miller via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation International female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Marta Branas vs Maribel De Sousa

Fronton de Riazor, La Coruna, Galicia, Spain

Marta Branas / PTS

Flyweight, 6×2. Marta Branas defeats Maribel De Sousa via Points.

—————————————————————

Boxing

Maricela Cornejo vs Eliza Olson

Belasco Theater, Los Angeles, California, United States

Maricela Cornejo / UD

Super Middleweight, 6×2. Maricela Cornejo defeats Eliza Olson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Tina Rupprecht vs Joana Pastrana

Augsburg, Bayern, Germany

Tina Rupprecht† / UD

Minimumweight, 10×2. Tina Rupprecht defeats Joana Pastrana via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female minimumweight title.

—————————————————————

MMA

Indianara Machado vs Kete Silva

Chico Mendes Fight 2, Arena Candiru, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil

Indianara Machado / KO/TKO R1

3×5. Indianara Machado defeats Kete Silva via KO/TKO at 1:33 of round 1.

—————————————————————

MMA

Dinara Shukeeva vs Anastasia Kim

Fight Nights Global 53 Weekend: Day 1, Concert Hall Rossiya, Luzhniki, Russia

Dinara Shukeeva / TKO R1

(161lbs), 3×5. Dinara Shukeeva defeats Anastasia Kim via TKO (Punches) at 1:32 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tameka Zwilling vs Kelsy Johnson

Legacy FC 60: East vs. Heden, Grand Casino Hinckley, Hinckley, Minnesota, United States

Tameka Zwilling / Armbar R2

(110lbs), 3×3. Tameka Zwilling defeats Kelsy Johnson via Armbar at 2:36 of round 2.

—————————————————————

Oct 8

Saturday

Boxing

Yarkor Chavez Annan vs Lydia Nettey

Warm Park, Achimota, Accra, Ghana

Yarkor Chavez Annan / TKO R8

Welterweight, 8×3. Yarkor Chavez Annan defeats Lydia Nettey via TKO in round 8.

—————————————————————

Boxing

Euma Matonga vs Duduzile Kamkwamba

BAT Ground, Blantyre, Malawi

Euma Matonga / UD

Super Flyweight, 4×2. Euma Matonga defeats Duduzile Kamkwamba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jessica Diaz vs Milagros Diaz

Estadio Francisco León García, Puerto Penasco, Sonora, Mexico

Bout Cancelled

Super Bantamweight.

—————————————————————

Boxing

Jessica Nery Plata vs Jazmin Ortega

Palenque del Ecocentro Expositor El Marqués, Queretaro, Queretaro, Mexico

Jessica Nery Plata / PTS

Jessica Nery Plata defeats Jazmin Ortega via Points.

—————————————————————

Boxing

Soledad Macedo vs Fabiana Lopes

Ciudad Extremo, Salto, Uruguay

Soledad Macedo / UD

Super Flyweight, 6×2. Soledad Macedo defeats Fabiana Lopes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sylvia Scharper vs Vatinee Saranburus

Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia

Sylvia Scharper / UD

Super Bantamweight, 6×2. Sylvia Scharper defeats Vatinee Saranburus via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ashley Brace vs Galina Koleva Ivanova

Rhondda Fach Sports Centre, Tylorstown, Wales, United Kingdom

Ashley Brace / PTS

Super Bantamweight, 6×2. Ashley Brace defeats Galina Koleva Ivanova via Points.

—————————————————————

Boxing

Sarah Long vs Tash Pakai

Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand

Sarah Long / UD

Heavyweight, 4×2. Sarah Long defeats Tash Pakai via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Baby Nansen vs Daria Smith

Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand

Baby Nansen / MD

Super Featherweight, 4×2. Baby Nansen defeats Daria Smith via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Kirsty Lupeamanu vs Victoria Nansen

Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand

Kirsty Lupeamanu / MD

Heavyweight, 4×2. Kirsty Lupeamanu defeats Victoria Nansen via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Jelena Mrdjenovich vs Gaelle Amand

Gymnase des Maradas, Cergy-Pontoise, Val-d’Oise, France

Jelena Mrdjenovich†† / SD

Featherweight, 10×2. Jelena Mrdjenovich defeats Gaelle Amand via Split Decision and successfully defended her WBC World female featherweight title and WBA World female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Femke Hermans vs Elene Sikmashvili

Middelkerke, West-Vlaanderen, Belgium

Femke Hermans / KO R2

Super Middleweight, 10×2. Femke Hermans defeats Elene Sikmashvili via KO in round 2 to win the vacant Belgium female super middleweight title.

—————————————————————

Boxing

Cherneka Johnson vs Ratsadaporn Khiaosopa

Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia

Cherneka Johnson / TKO R1

6×2. Cherneka Johnson defeats Ratsadaporn Khiaosopa via TKO at 1:55 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jamie Milanowski vs Nicco Montano

KOTC: Social Disorder, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States

Nicco Montano† / TKO R4

Flyweight (125lbs), 5×5. Nicco Montano defeats Jamie Milanowski via TKO (Punches) at 4:34 of round 4 to win the KOTC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Andy Nguyen vs Cassie Robb

KOTC: Social Disorder, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States

Andy Nguyen† / TKO R4

Atomweight (105lbs), 5×5. Andy Nguyen defeats Cassie Robb via TKO (Punches) at 4:13 of round 4 to win the KOTC Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Nayara Rodrigues vs Karoline Martins

NCE 8, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Karoline Martins / UD

(128lbs), 3×5. Karoline Martins defeats Nayara Rodrigues via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Marina Mokhnatkina vs Karina Vasilenko

Fight Nights Global 53 Weekend: Day 2, Concert Hall Rossiya, Luzhniki, Russia

Marina Mokhnatkina / SUB. R1

(141lbs), 3×5. Marina Mokhnatkina defeats Karina Vasilenko via Submission (Achilles Lock) at 2:51 of round 1.

—————————————————————

MMA

Liz Pereira vs Maria Casanova

Killacam Fight Night 10: Termination, Margate Winter Gardens, Margate, Kent, England

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jody-Lynn Reicher vs Lisa Jeanson

KOTC: Unchallenged, Gold Country Casino & Hotel, Oroville, California, United States

Bout Cancelled

(110lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Kaytlin Neil vs Cheri Muraski

South Valley Slam, Four 7 Training Center, Spanish Fork, Utah, United States

Cheri Muraski / UD

(130lbs), 3×5. Cheri Muraski defeats Kaytlin Neil via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sara Nicole Stewart vs Rachel Kimbrough

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Sara Nicole Stewart / UD

(120lbs), 3×3. Sara Nicole Stewart defeats Rachel Kimbrough via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ashlynn Kleinbeck vs Christina Fulton

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Ashlynn Kleinbeck / Strikes R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Ashlynn Kleinbeck defeats Christina Fulton via Submission (Strikes) at 1:48 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Heather Crownover vs Jordan Sosa

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Heather Crownover / TKO R2

Heather Crownover defeats Jordan Sosa via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alicia Trester vs Keira Sadi

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Alicia Trester / UD

Alicia Trester defeats Keira Sadi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chantel Coates vs Liz Gerrity

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Chantel Coates / SD

Chantel Coates defeats Liz Gerrity via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mona Wickersham vs Christie Stricker

Caged Warrior Championships 12, Larose Civic Center, Larose, Louisiana, United States

Mona Wickersham / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Mona Wickersham defeats Christie Stricker via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 2:30 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Macy Breaux vs Devaney Clayton

Caged Warrior Championships 12, Larose Civic Center, Larose, Louisiana, United States

Macy Breaux / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Macy Breaux defeats Devaney Clayton via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:50 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joni Bragg vs Krista Lafferty

Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States

Joni Bragg / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Joni Bragg defeats Krista Lafferty via TKO (Didn’t Answer the Bell) at 3:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Shrewsbury vs Anne Okes

Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States

Amanda Shrewsbury / Strikes R1

(185lbs), 3×2. Amanda Shrewsbury defeats Anne Okes via Submission (Strikes) at 0:36 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taryn Conklin vs Hannah Rosario

Ruckus in the Cage 35, Beckley Convention Center, Beckley, West Virginia, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3. RITC Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sorianette Cortez vs Erin Brito

WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States

Erin Brito / TKO R3

Atomweight (105lbs), 3×3. Erin Brito defeats Sorianette Cortez via TKO (Punch) at 1:39 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Angel Keihl vs Lauren Bensinger

WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States

Angel Keihl / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Angel Keihl defeats Lauren Bensinger via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chelsea McCoy vs Nadeia Thiel

WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States

Chelsea McCoy† / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Chelsea McCoy defeats Nadeia Thiel via Split Decision to win the WCFL Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katherine Grasshopper vs Sarah Kleczka

WCFL 16, DoubleTree Hilton Hotel Tampa Airport, Tampa, Florida, United States

Sarah Kleczka† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Sarah Kleczka defeats Katherine Grasshopper via Unanimous Decision and successfully defended her WCFL Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maria Kokaia vs Kim D’Hooghe

MMA Berlin Tournament 48, MMA Gym Berlin, Berlin, Germany

Maria Kokaia / Choke R1

(141lbs), 2×5. Maria Kokaia defeats Kim D’Hooghe via Standing Guillotine Choke in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bridgett Nielson vs Salina Rowland

South Valley Slam, Four 7 Training Center, Spanish Fork, Utah, United States

Salina Rowland / MD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Salina Rowland defeats Bridgett Nielson via Majority Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aurora Gates vs Helen Lucero

MCF 12, D & N Event Center, North Platte, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kaitlin Day vs Chelsea LaGrasse

Big Guns 20, Richland County Fairground, Mansfield, Ohio, United States

Chelsea LaGrasse / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Chelsea LaGrasse defeats Kaitlin Day via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jenna Fox vs Kim Woods

Caged Aggression 18: Next Level, The RiverCenter, Davenport, Iowa, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Singer vs Chelsea Johnson

Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States

Hannah Singer / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Hannah Singer defeats Chelsea Johnson via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alysa Ciepluch vs Tiffany Masters

Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States

Tiffany Masters† / Choke R3

Flyweight (125lbs), 5×3. Tiffany Masters defeats Alysa Ciepluch via Triangle Choke at 2:42 of round 3 to win the MSFN Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sarah Jacobson vs Chi Sheibley

Mid-State Fight Night 2, Stevens Point Holiday Inn and Convention Center, Stevens Point, Wisconsin, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 5×3. Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanna Yap vs Hayatun Najihin

Malaysian Invasion 4: Grand Finals, Stadium Negara, Kuala Lumpur, Malaysia

Hayatun Najihin† / UD

Flyweight (125lbs), 5×3. Hayatun Najihin defeats Joanna Yap via Unanimous Decision to win the MIMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Muay Thai

Anissa Haddaoui vs Rachel Adamus

Norg, Netherlands

Anissa Haddaoui†

Anissa Haddaoui defeats Rachel Adamus to win a world title.

—————————————————————

Muay Thai

Dakota Ditcheva vs Amy Pirnie

Yokkao 20, United Kingdom

Bout Cancelled

—————————————————————

Oct 9

Sunday

Boxing

Ryo Sawai vs Paveehida Saknarong

Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan

Ryo Sawai / TKO R2

Minimumweight, 4×2. Ryo Sawai defeats Paveehida Saknarong via TKO at 1:50 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Bo Mi Re Shin vs Tantip Chimpalee

Lake Park, Sejong, South Korea

Bo Mi Re Shin / TKO R2

Super Featherweight, 6×2. Bo Mi Re Shin defeats Tantip Chimpalee via TKO at 1:16 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Chaoz Minowa vs Chan Mi Lim

Lake Park, Sejong, South Korea

Chaoz Minowa / TKO R3

Light Flyweight, 6×2. Chaoz Minowa defeats Chan Mi Lim via TKO at 1:11 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Duduzile Kamkwamba vs Diana Makumbe

BAT Ground, Blantyre, Malawi

Bout Cancelled

—————————————————————

Boxing

Chaiane Pimenta vs Janaisa Indira Morandin Cardoso

Ginásio Estaçâo de Bola, Florianopolis, Santa Catarina, Brazil

Chaiane Pimenta / UD

Super Bantamweight, 6×2. Chaiane Pimenta defeats Janaisa Indira Morandin Cardoso via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Terumi Nuki vs Yingthida Kor Adison

Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan

Terumi Nuki / TKO R2

Bantamweight, 6×2. Terumi Nuki defeats Yingthida Kor Adison via TKO at 1:57 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Nana Yoshikawa vs Eun Hye Lee

Sangyo Shinko Center, Sakai, Osaka, Japan

Nana Yoshikawa† / MD

Flyweight, 10×2. Nana Yoshikawa defeats Eun Hye Lee via Majority Decision to win the vacant WBO World female flyweight title.

—————————————————————

MMA

Sofia Karga vs Marianthi Samouhou

GFC 7, Tae kwon Do Olympic Stadium, Palaio Faliro, Athens, Greece

Marianthi Samouhou / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Marianthi Samouhou defeats Sofia Karga via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA

Foteini Kromida vs Christina Kamenitsa

GFC 7, Tae kwon Do Olympic Stadium, Palaio Faliro, Athens, Greece

Foteini Kromida† / UD

Flyweight (125lbs), 5×5. Foteini Kromida defeats Christina Kamenitsa via Unanimous Decision and successfully defended her GFC Flyweight Championship title.

—————————————————————

Oct 10

Monday

Boxing

Maru Ramirez vs Itzayana Zuniga

Arena El Jefe, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Maru Ramirez / MD

4×2. Maru Ramirez defeats Itzayana Zuniga via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Leiryn Flores vs Basilia Mancilla

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Leiryn Flores / KO R1

Light Flyweight, 4×2. Leiryn Flores defeats Basilia Mancilla via KO at 1:25 of round 1.

—————————————————————

Oct 11

Tuesday

Boxing

Katalin Menes vs Bernadett Czegeledi

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Katalin Menes / UD

Welterweight, 4×2. Katalin Menes defeats Bernadett Czegeledi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 13

Thursday

Boxing

Yaditza Perez vs Monique Sciberras

Centro de Convenciones Vasco Núñez de Balboa (Hotel El Panama), Panama City, Panama

Yaditza Perez / UD

Minimumweight, 6×2. Yaditza Perez defeats Monique Sciberras via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marcela Nieto vs Marlene Aguilar

Centro de Convenciones Vasco Núñez de Balboa (Hotel El Panama), Panama City, Panama

Marcela Nieto / SD

Super Bantamweight, 4×2. Marcela Nieto defeats Marlene Aguilar via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Alma Garcia vs TBA

The Infinity , Glendale, Colorado, United States

Bout Cancelled

Bantamweight, 4×3.

—————————————————————

Oct 14

Friday

Boxing

Iranda Torres vs Rocio Lopez

Arena José Sulaimán, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Iranda Torres / TKO R5

Lightweight, 8×2. Iranda Torres defeats Rocio Lopez via TKO at 1:43 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Vanesa Caballero vs Jessica Sanchez

Gimnasio del Rayo Vallecano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain

Draw

Super Featherweight, 4×2. Vanesa Caballero and Jessica Sanchez fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Lidia Garcia vs Alondra Gonzalez Flores

Auditorio Municipal, Los Reyes La Paz, México, Mexico

Alondra Gonzalez Flores / UD

Featherweight, 4×2. Alondra Gonzalez Flores defeats Lidia Garcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lolita Muzeya vs Agnes Mtimaukanena

Harare (Salisbury), Zimbabwe

Bout Cancelled

Welterweight, 10×2. vacant WBC International female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Snezhanna Tsarikaeva vs Taygana Dongak

Korston Club, Moscow, Russia

Snezhanna Tsarikaeva / UD

Minimumweight, 4×2. Snezhanna Tsarikaeva defeats Taygana Dongak via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Lorena Moreira

Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Super Bantamweight, 4×2. Cintia Gisela Castillo defeats Lorena Moreyra via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Francia Bonilla vs Lorena Ibarra

XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico

Francia Bonilla / MD

Strawweight (115lbs). Francia Bonilla defeats Lorena Ibarra via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Eréndira Ordoñez vs Polet González

XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico

Eréndira Ordoñez / UD

Flyweight (125lbs). Eréndira Ordoñez defeats Polet González via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jessica Vargas vs Karina Gonzalez

XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico

Jessica Vargas / UD

(120lbs). Jessica Vargas defeats Annely Jimenez via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Marilia Santos vs Dayanne Espadas

XFL: CDMX October 2016, Carpa Astros, Benito Juarez, Federal District, Mexico

Marilia Santos / Choke R1

Flyweight (125lbs). Marilia Santos defeats Dayanne Espadas via Arm Triangle Choke at 2:03 of round 1.

—————————————————————

MMA

Joselyne Edwards Laboriel vs Mauris Marcano Gonzales

UCC 31, Fantastic Casino Albrook, Panama City, Panama

Joselyne Edwards Laboriel / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Joselyne Edwards Laboriel defeats Mauris Marcano Gonzales via Armbar at 2:28 of round 1.

—————————————————————

MMA

Alyssa Krahn vs Cheryl Chan

Xcessive Force FC 12, Entrec Centre, Grande Prairie, Alberta, Canada

Alyssa Krahn / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Alyssa Krahn defeats Cheryl Chan via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Bobbi-Jo Dalziel vs Jozette Cotton

DCS: DC 50, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States

Bobbi-Jo Dalziel / UD

Lightweight (155lbs), 3×5. Bobbi-Jo Dalziel defeats Jozette Cotton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Mackenzie Dern vs Montana Stewart

Legacy FC 61: Peterson vs. De La Rosa, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States

Mackenzie Dern / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Mackenzie Dern defeats Montana Stewart via Rear-Naked Choke-Omoplata at 3:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Paulina Granados vs Jenna Serio

Combate Americas 9: Empire Rising, Turning Stone Resort and Casino, Verona, New York, United States

Paulina Granados / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Paulina Granados defeats Jenna Serio via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kirstina Leonard vs Lindsay Wilson

DCS: DC 50, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States

Kirstina Leonard / TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Kirstina Leonard defeats Lindsay Wilson via TKO (Punches) at 2:54 of round 3.

—————————————————————

Oct 15

Saturday

Boxing

Ruth Stephanie Aquino vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre

Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina

Ruth Stephanie Aquino / UD

Lightweight, 6×2. Ruth Stephanie Aquino defeats Natalia Vanesa del Valle Aguirre via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Karina Fernandez vs Keila Rodriguez

Palenque de Gallos, Comitan, Chiapas, Mexico

Karina Fernandez / UD

Super Flyweight, 4×2. Karina Fernandez defeats Keila Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Amanda Pavone vs Unique Harris

Memorial Hall, Melrose, Massachusetts, United States

Amanda Pavone / UD

Bantamweight, 4×2. Amanda Pavone defeats Unique Harris via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Megan Martin vs Wendy Toney

Clear Water Casino, Lapwai, Idaho, United States

Megan Martin / UD

Lightweight, 4×2. Megan Martin defeats Wendy Toney via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Han vs Liliana Martinez

Don Haskins Convention Center, El Paso, Texas, United States

Jennifer Han† / UD

Featherweight, 10×2. Jennifer Han defeats Liliana Martinez via Unanimous Decision to win the IBF World female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Melania Sorroche vs Ana Maria Lozano

Polideportivo Fernando Martin, Fuenlabrada, Comunidad de Madrid, Spain

Ana Maria Lozano† / TKO R2

Bantamweight, 10×2. Ana Maria Lozano defeats Melania Sorroche via TKO in round 2 to win the vacant IBF Inter-Continental Female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Jasseth Noriega vs Guadalupe Martinez

Centro de Usos Multiples, Mazatlan, Sinaloa, Mexico

Jasseth Noriega / TD R5

Flyweight, 8×2. Jasseth Noriega defeats Guadalupe Martinez via Technical Decision at 1:15 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Fany Vargas vs Joana Garcia

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Fany Vargas / TKO R1

Flyweight, 4×2. Fany Vargas defeats Joana Garcia via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Alma Lizeth de la Cruz Rivas

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Yareli Larios / UD

Super Featherweight, 8×2. Yareli Larios defeats Alma Lizeth de la Cruz Rivas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Anabel Ortiz vs Debora Rengifo

Gimnasio G2, Iztapalapa, Distrito Federal, Mexico

Anabel Ortiz† / UD

Minimumweight, 10×2. Anabel Ortiz defeats Debora Rengifo via Unanimous Decision to win the WBA World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Diana Fernandez vs Jacquelin Coutino

Palenque de Gallos, Comitan, Chiapas, Mexico

Diana Fernandez / UD

Super Flyweight, 6×2. Diana Fernandez defeats Jacquelin Coutino via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Myriam Dellal vs Elfi Philips

Palais des sports Robert Charpentier , Issy-les-Moulineaux, Hauts-de-Seine, France

Myriam Dellal† / UD

Super Lightweight, 10×2. Myriam Dellal defeats Elfi Philips via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female super lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Patricia Berghult vs Lela Terashvili

Arena Nord, Frederikshavn, Denmark

Patricia Berghult / UD

Super Lightweight, 6×2. Patricia Berghult defeats Lela Terashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Dina Thorslund vs Oksana Romanova

Arena Nord, Frederikshavn, Denmark

Dina Thorslund / TKO R7

Super Bantamweight, 10×2. Dina Thorslund defeats Oksana Romanova via TKO at 1:36 of round 7.

—————————————————————

Boxing

Nevenka Mikulic vs Katarina Vistica

School Sport Hall, Otok, Croatia

Nevenka Mikulic / PTS

Flyweight, 4×2. Nevenka Mikulic defeats Katarina Vistica via Points.

—————————————————————

Boxing

Sanae Jah vs Bojana Libiszewska

Thieu, Hainaut, Belgium

Sanae Jah / UD

Bantamweight, 6×2. Sanae Jah defeats Bojana Libiszewska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Tori Nelson vs TBA

ABC Sports Complex, Springfield, Virginia, United States

Bout Cancelled

Super Welterweight, 10×2. Universal Boxing Federation (UBF) World female super middleweight title, vacant Women’s International Boxing Association World super middleweight title

—————————————————————

Boxing

Annie Mazerolle vs Shanice Szmidt

Aitken Centre, Fredericton, New Brunswick, Canada

No Contest

Light Heavyweight, 4×2. This fight was deemed a No Contest in round 4.

—————————————————————

MMA

Mariana Morais vs Laísa Coimbra

Floripa Fight Championship, Brazil

Mariana Moraes / SUB. R1

Bantamweight (135lbs). Mariana Moraes defeats Laísa Coimbra via Submission (Arm-Triangle Choke) at 1:23 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mariza Loch vs Kessiny Mara

Floripa Fight Championship, Brazil

Marisa Loch / TKO R1

Bantamweight (135lbs). Marisa Loch defeats Kessiny Mara via TKO at 1:15 of round 1.

—————————————————————

MMA

Daiana Torquato vs Vitória Ferreira

Floripa Fight Championship, Brazil

Daiana Torquarto / UD

Flyweight (125lbs). Daiana Torquarto defeats Vitória Ferreira via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Silvania Monteiro vs Lavinia Ione

Floripa Fight Championship, Brazil

Silvania Monteiro / Armbar R1

Atomweight (105lbs). Silvania Monteiro defeats Lavinia Ione via Armbar at 1:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Melissa Myers vs Ashley Deen

SCL 53, Denver Coliseum, Denver, Colorado, United States

Ashley Deen / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Ashley Deen defeats Melissa Myers via TKO (Punches) at 2:44 of round 2.

—————————————————————

MMA

Laken Jowers vs Shania Crow

KOTC: Equalizer, Lake of Torches Casino, Lac du Flambeau, Wisconsin, United States

Laken Jowers / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3×5. Laken Jowers defeats Shania Crow via TKO (Punches) at 1:17 of round 2.

—————————————————————

MMA

Alesha Zappittella vs Jayme Hinshaw

KOTC: Equalizer, Lake of Torches Casino, Lac du Flambeau, Wisconsin, United States

Alesha Zappitella / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Alesha Zappitella defeats Jayme Hinshaw via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Valerie Ntsama vs Stephanie Claire

HIT Fighting Championship 3, Maag Halle, Hardstrasse, Zurich, Switzerland

Valerie Ntsama / Armbar R1

(137lbs), 3×5. Valerie Ntsama defeats Stephanie Claire via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA

Corinne Laframboise vs Julie Malenfant

Hybrid Pro Series 5, Pierre-Charbonneau Center, Montreal, Quebec, Canada

Bout Cancelled

3×5.

—————————————————————

MMA

Jazzy Gabert vs Manuela Kuhse

IFO3 Europe, MBS Arena, Posdam, Germany

Jazzy Gabert / TKO R2

(187lbs), 3×5. Jazzy Gabert defeats Manuela Kuhse via TKO (Punches) at 2:42 of round 2.

—————————————————————

MMA

Seo Hee Ham vs Danielle Taylor

UFC Fight Night 97: Lamas vs. Penn, SM Mall of Asia Arena, Pasay City, Manila, Philippines

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Amanda Lino vs Shana Adrienne Power

EFC Worldwide 54, Sun City, South Africa

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 5×5. EFC Worldwide Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Clotilde Essiane vs Bunmi Ojewole

Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa

Clotilde Essiane† / UD

Featherweight (145lbs). Clotilde Essiane defeats Bunmi Ojewole via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Bunmi Ojewole vs Razell Mohamed

Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa

Bunmi Ojewole / KO R1

Featherweight (145lbs). Bunmi Ojewole defeats Razell Mohamed via KO (Punch) in round 1. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Clotilde Essiane vs Rushda Mallick

Last Fighter Standing -SA Championships: South African Championships, Ticket Pro Dome, Randburg, South Africa

Clotilde Essiane / Verbal R1

Featherweight (145lbs). Clotilde Essiane defeats Rushda Mallick via Submission (Verbal) in round 1. Custom LFS rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tyler Riddle vs Marina Coffman

Primetime MMA: Fall Brawl, Fostoria United Labor Hall, Fostoria, Ohio, United States

Tyler Riddle / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Tyler Riddle defeats Marina Coffman via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alli Bistry vs Melanie Wilson

WXCF 6, Racine Memorial Hall, Racine, Wisconsin, United States

Alli Bistry / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Alli Bistry defeats Melanie Wilson via TKO (Punches) at 0:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lyza Hermosillo vs Xasha Lopez

SteelFist Fight Night 45: Collision, Legacy Events Center, Farmington, Utah, United States

Bout Cancelled

(185lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Izzie Robinson vs Kato Drobena

Shamrock FC 277, Lumiere Place Casino, St. Louis, Missouri, United States

Izzie Robinson / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Izzie Robinson defeats Kato Drobena via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Linda Mihalec vs Kelsey Hildal

Hardrock MMA 84: Beatdowns for Breast Cancer, Turfway Park, Florence, Kentucky, United States

Linda Mihalic / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Linda Mihalic defeats Kelsey Hildal via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Heather Puffinbarger vs Yamilka Pereira

Walkout FC 4: Invasion, Joplin Memorial Hall, Joplin, Missouri, United States

Heather Puffinbarger / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Heather Puffinbarger defeats Yamilka Pereira via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ninoshka Rodriguez vs Autumn Cameron

Walkout FC 4: Invasion, Joplin Memorial Hall, Joplin, Missouri, United States

Autumn Cameron† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×4. Autumn Cameron defeats Ninoshka Rodriguez via Unanimous Decision to win the WFC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lauren Braccia vs Jen Lopez

Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Jen Lopez† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Jen Lopez defeats Lauren Braccia via Unanimous Decision to win the ROC Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nancy Marji vs Miriam Nieves

Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Nancy Marji / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Nancy Marji defeats Miriam Nieves via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natalie Schelesinger vs Jennifer Dugwen

Ring Of Combat AM 23, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tonya Barnes vs Philina Zimmerman

True Revelation MMA 31, Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Cloudy vs Helen Peralta

True Revelation MMA 31, Memorial Auditorium, Burlington, Iowa, United States

Bantamweight (135lbs), 2×5. TRMMA Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chloe Spiteri vs Ernesta Bukauskaite

Rise of Champions 3, The City Pavilion, Romford, England

Ernesta Bukauskaite / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Ernesta Bukauskaite defeats Chloe Spiteri via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nicole Szepesvary vs Belinda Cameron

Eternal MMA 20, Southport Sharks, Southport, Queensland, Australia

Nicole Szepesvary / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Nicole Szepesvary defeats Belinda Cameron via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lauren Chidester vs Leilani Esteban

SteelFist Fight Night 45: Collision, Legacy Events Center, Farmington, Utah, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aleksandra Rola vs Dorota Norek

Gala Sportów Walki w Międzychodzie 7, Hala Widowiskowo-Sportowa, Międzychód, Poland

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai

Dani Fall vs Monica Santos

Corefit UK Promotions: Fight Night V, Birmingham, England, United Kingdom

Dani Fall / Decision

50kg. Dani Fall defeats Monica Santos via Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Bernise Alldis vs Elna Nilsson

Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Bernise Alldis† / UD

57kg, 5×3. Bernise Alldis defeats Elna Nilsson via Unanimous Decision to win the MTGP Featherweight World title.

—————————————————————

K1

Kelly Haynes vs Mina Lamoure

Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Kelly Haynes† / UD

52kg, 3×3. Kelly Haynes defeats Mina Lamoure via Unanimous Decision to win the ISKA English title. Kelly Haynes earns Fighter of the Night.

—————————————————————

K1 (Amateur)

Sarah Worsfold vs Ewelina Gorka

Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Sarah Worsfold / UD

63kg, 3×2. Sarah Worsfold defeats Ewelina Gorka via Unanimous Decision.

—————————————————————

K1 (Amateur)

Zuzana Borosova vs Claire Kirby

Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Zuzana Borosova / UD

52kg, 3×2. Zuzana Borosova defeats Claire Kirby via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Chantelle Tippett vs Orsolya Farkas

Muay Thai Grand Prix 6, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Chantelle Tippett / UD

54kg, 5×1.5, C-Class. Chantelle Tippett defeats Orsolya Farkas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Awakening-Patreon-long

—————————————————————

Oct 16

Sunday

MMA (Amateur)

Sandy Thomas vs Jamie Mahoney

The Perfect Storm, Festivities Unlimited, Ottawa, Illinois, United States

Sandy Thomas / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Sandy Thomas defeats Jamie Mahoney via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 17

Monday

Boxing

Fatuma Yazidu vs Rehema Msangi

Shimoni Pub, Mbozi, Tanzania

Fatuma Yazidu / PTS

Flyweight, 4×3. Fatuma Yazidu defeats Rehema Msangi via Points.

—————————————————————

Boxing

Jessica Belder vs Gabriella Busa

Theater Carré, Amsterdam, Netherlands

Jessica Belder† / SD

Super Bantamweight, 10×2. Jessica Belder defeats Gabriella Busa via Split Decision to win the vacant EBU female super bantamweight title.

—————————————————————

Oct 18

Tuesday

Boxing

Amanda Serrano vs Alexandra Lazar

Hotel Caribe Hilton, San Juan, Puerto Rico

Amanda Serrano† / TKO R1

Super Bantamweight, 10×2. Amanda Serrano defeats Alexandra Lazar via TKO at 0:44 of round 1 to win the vacant WBO World female super bantamweight title.

—————————————————————

Oct 19

Wednesday

Boxing

Britain Hart vs Crystal Sutton

Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States

Britain Hart / TKO R2

Featherweight, 4×2. Britain Hart defeats Crystal Sutton via TKO at 1:04 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Rosalinda Rodriguez vs Noemi Bosques

Grady Cole Center, Charlotte, North Carolina, United States

Rosalinda Rodriguez† / UD

Bantamweight, 8×2. Rosalinda Rodriguez defeats Noemi Bosques via Unanimous Decision to win the vacant NABF female bantamweight title.

—————————————————————

Oct 20

Thursday

Boxing

Timea Belik vs Krisztina Makra

Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary

Timea Belik / PTS

Super Welterweight, 4×2. Timea Belik defeats Krisztina Makra via Points.

—————————————————————

Boxing

Nydia Feliciano vs Olivia Gerula

Mayflower’s Inaugural Ballroom, Washington, District of Columbia, United States

Olivia Gerula† / SD

Featherweight, 8×2. Olivia Gerula defeats Nydia Feliciano via Split Decision to win the vacant Universal Boxing Federation (UBF) Inter­Continental female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Jun Yabuki vs Saranyaphong Theinthong

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Jun Yabuki / TKO R2

Light Flyweight, 6×2. Jun Yabuki defeats Saranyaphong Theinthong via TKO at 1:18 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Tomomi Takano vs Natchakamon Chanthasri

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tomomi Takano / TKO R6

Featherweight, 6×2. Tomomi Takano defeats Natchakamon Chanthasri via TKO at 0:21 of round 6.

—————————————————————

Boxing

Marie Eve Dicaire vs Karla Zamora

Montreal Casino, Montreal, Quebec, Canada

Marie Eve Dicaire / UD

Welterweight, 6×2. Marie Eve Dicaire defeats Karla Zamora via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 21

Friday

Boxing

Fatuma Yazidu vs Rehema Msangi

Merelani Park Hall, Arusha, Tanzania

Bout Cancelled

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Shannon O’Connell vs Edina Kiss

Sleeman Sports Complex – Theatre, Chandler, Queensland, Australia

Shannon O’Connell† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Shannon O’Connell defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC Silver female super bantamweight title

—————————————————————

MMA

Erman Ruo vs Anastasia Kozlova

Kunlun Fight: Cage Series 6, Meihu stadium, Yiwu

Erman Ruo / UD

(123lbs), 3×5. Erman Ruo defeats Anastasia Kozlova via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Julia Budd vs Arlene Blencowe

Bellator 162: Shlemenko vs. Grove, FedEx Forum, Memphis, Tennessee, United States

Julia Budd / MD

Featherweight (145lbs), 3×5. Julia Budd defeats Arlene Blencowe via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Thais Souza vs Venessa Grimes

Fight Time 33, War Memorial Auditorium, Fort Lauderdale, Florida

Venessa Grimes / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Venessa Grimes defeats Thais Souza via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Akari Wang vs Maraya Miller

Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States

Maraya Miller / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×2. Maraya Miller defeats Akari Wang via Armbar at 1:07 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alia Wegner vs Marylin Petrov

Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States

Alia Wegner / UD

(130lbs), 3×2. Alia Wegner defeats Marylin Petrov via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Veronica Meza vs Selena Lorigo

Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States

Selena Lorigo / UD

Featherweight (145lbs), 3×2. Selena Lorigo defeats Veronica Meza via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Victoria Grizzelle vs Danielle Mack

Spar Star Promotions: Friday Night Fights, SparStar Events Center, Torrance, California, United States

Brittney Victoria Grizzelle / TKO R3

Featherweight (145lbs), 3×2. Brittney Victoria Grizzelle via TKO (Punches) at 0:12 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Odalys Garcia vs Eloisa Jeymi Perez

NFC 31: Noche de Campeones, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Eloisa Jeymi Perez / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3×3. Eloisa Jeymi Perez defeats Odalys Garcia via TKO (Ground and Pound) at 0:55 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayana Rodriguez Gaitan vs Audeli Olivas

NFC 31: Noche de Campeones, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Dayana Rodriguez Gaitan / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Dayana Rodriguez Gaitan defeats Audeli Olivas via Armbar at 1:22 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayley Turner vs Jennifer Johnson

WXC 65: College Throwdown 2, EMU Convocation Center, Ypsilanti, Michigan, United States

Hayley Turner / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Hayley Turner defeats Jennifer Johnson via TKO (Punches) at 1:21 of round 2.

—————————————————————

Oct 22

Saturday

Boxing

Anyelen Espinosa vs Romina Gorosito

Club Plaza Italia, Campana, Buenos Aires, Argentina

Anyelen Espinosa / UD

Light Flyweight, 4×2. Anyelen Espinosa defeats Romina Gorosito via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Daniela Barbara Rivero vs Belen Messina

Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina

Daniela Barbara Rivero / MD

Bantamweight, 4×2. Daniela Barbara Rivero defeats Belen Messina via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Amanda Molina vs Margarita Alvarado

Metropolitan Arena, Tuxtla Gutierrez, Chiapas, Mexico

Bout Cancelled

Super Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Arely Mucino vs Judith Rodriguez

Auditorio Municipal Fausto Gutiérrez Moreno, Tijuana, Baja California, Mexico

Arely Mucino / UD

Super Flyweight, 10×2. Arely Mucino defeats Judith Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Monserrat Vazquez vs Jacqueline Cruz

Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Monserrat Vazquez / PTS

Light Flyweight, 4×2. Monserrat Vazquez defeats Jacqueline Cruz via Points.

—————————————————————

Boxing

Monica Gentili vs Milena Svonja

Roma, Lazio, Italy

Monica Gentili / PTS

Lightweight, 6×2. Monica Gentili defeats Milena Svonja via Points.

—————————————————————

Boxing

Oshin Derieuw vs Jovana Djordjevic

Stade Paul Guerre, Billy-Montigny, Pas-de-Calais, France

Oshin Derieuw / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Oshin Derieuw defeats Jovana Djordjevic via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Raja Amasheh vs Ana Arrazola

Wimberger Hotel, Vienna, Austria

Ana Arrazola† / UD

Flyweight, 10×2. Ana Arrazola defeats Raja Amasheh via Unanimous Decision to win the WBC Silver female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Evelyn Nazarena Bermudez vs Adriana Lorena Gisele Maldonado

Estadio cubierto Sub sede Cruce Alberdi, Rosario, Santa Fe, Argentina

Evelyn Nazarena Bermudez / UD

Super Flyweight, 4×2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Adriana Lorena Gisele Maldonado via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Betiana Patricia Vinas vs Marisa Johanna Portillo

Estadio cubierto Sub sede Cruce Alberdi, Rosario, Santa Fe, Argentina

Marisa Johanna Portillo / SD

Super Featherweight, 6×2. Marisa Johanna Portillo defeats Betiana Patricia Vinas via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Anahi Lopez vs Fabiana Lopes

Sportsman Club Social y Deportivo, Villa Canas, Santa Fe, Argentina

Anahi Lopez / UD

Flyweight, 6×2. Anahi Lopez defeats Fabiana Lopes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Esmeralda Moreno vs Melissa McMorrow

Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Esmeralda Moreno / UD

Flyweight, 10×2. Esmeralda Moreno defeats Melissa McMorrow via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucie Sedlackova vs Pasa Malagic

Karlovy Vary, Czech Republic

Bout Cancelled

Featherweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Fabiana Bytyqi vs Halima Vunjabei

Karlovy Vary, Czech Republic

Bout Cancelled

Minimumweight, 10×2. WBC Youth female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Michelle Nelson vs Stephanie Essensa

Saskatoon Prairieland Park, Saskatoon, Saskatchewan, Canada

Stephanie Essensa / UD

Featherweight, 6×2. Stephanie Essensa defeats Michelle Nelson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Eva Voraberger vs Eileen Olszewski

Wimberger Hotel, Vienna, Austria

Eva Voraberger††† / UD

Super Flyweight, 10×2. Eva Voraberger defeats Eileen Olszewski via Unanimous Decision to win the vacant International Boxing Organization World female super flyweight title, vacant Women’s International Boxing Federation World super flyweight title and vacant Global Boxing Union Female World super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Mel Baker vs Monthida Rattanachai

Rumours International, Toowoomba, Queensland, Australia

Mel Baker / MD

Bantamweight, 4×2. Mel Baker defeats Monthida Rattanachai via Majority Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Judyta Rymarzak-Niepogoda vs Dominika Rembelska

Grappler Night 4, Hala Sportowa ZSM, Mińsk Mazowiecki, Poland

Judyta Rymarzak-Niepogoda / UD

(132lbs). Judyta Rymarzak-Niepogoda defeats Dominika Rembelska via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Joice Mara da Silva vs Kalinka Sousa

Big Way Fight 10, Manaus, Brazil

Joice Mara da Silva / RNC R1

Strawweight (115lbs). Joice Mara defeats Kalinka Sousa via Rear-Naked Choke at 2:30 of round 1.

—————————————————————

MMA

Stacey Sigala vs Roxanne Ceasear

Havoc in Hobbs, Hobbs, New Mexico

Stacey Sigala / UD

Flyweight (125lbs). Stacey Sigala defeats Roxanne Ceasear via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Gillian Robertson vs Miki Rogers

Atlas Fights 29, IP Casino Resort, Biloxi, Mississippi, United States

Gillian Robertson / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Gillian Robertson defeats Miki Rogers via Armbar at 4:16 of round 1.

—————————————————————

MMA

Liz Tracy vs Christine Stanley

SFL America, SFL America, Tacoma, Washington, United States

Liz Tracy / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Liz Tracy defeats Christine Stanley via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Bi Nguyen vs Kaiyana Rain

CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jamie Thorton vs Angela Danzig

CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States

Jamie Thorton / Submission R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Jamie Thorton defeats Angela Danzig via Modified Standing Guillotine Choke at 0:56 of round 1.

—————————————————————

MMA

Franziska Eckstein vs Elke Beinwachs

Young Blood Night Vol. 8: To Hell and Back, Sportzentrum Obertraubling, Obertraubling, Germany

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jordan Kanewa vs Kiki Tumale

Knucklehead 16, Salem Armory Auditorium, Salem, Oregon, United States

Jordan Kanewa / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Jordan Kanewa defeats Kiki Tumale via Split Decision..

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shawna Ram vs Elysse Stevenson

Mamba Fight Night 3, Abbotsford Exhibition Park, Abbotsford, British Columbia, Canada

Shawna Ram / RNC R3

(120lbs), 3×3. Shawna Ram defeats Elysse Stevenson via Rear-Naked Choke at 0:52 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Borga vs Curry Galazka

Rival Fight League 11, Boots & Buckles Saloon, Lakeland, Florida, United States

Jessica Borga† / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Jessica Borga defeats Curry Galazka via Rear-Naked Choke at 1:45 of round 1 to win the vacant RFL Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ansie Van Der Merwe vs Zanel Viljoen

Freestate Fight League 2: Battle of the Warriors 2, Bloemfontein Showgrounds, Bloemfontein, South Africa

Ansie Van Der Merwe / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Ansie Van Der Merwe defeats Zanel Viljoen via Guillotine Choke in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ramona Esparza vs Rebecca Ireland

CFL 9, San Bernardino County Fair & Event Center, Victorville, California, United States

Rebecca Ireland / Armbar R3

Featherweight (145lbs), 3×2. Rebecca Ireland defeats Ramona Esparza via Armbar at 1:31 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elise Reed vs Tara Graff

Spartyka Fight League 26: Gold Rush, Ted Constant Convocation Center, Norfolk, Virginia, United States

Elise Reed / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Elise Reed defeats Tara Graff via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebekah Maxwell vs Laine Orabona

Rise of a Warrior 18, Fenn Center, Port Saint Lucie, Florida, United States

Laine Orabona / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Laine Orabona defeats Rebekah Maxwell via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Deatra Brandel vs Liz Goodman

MCC 62, Hy Vee Hall, Des Moines, Iowa, United States

Deatra Brandel / Sub. R2

(140lbs), 3×3. Deatra Brandel defeats Liz Goodman via Submission (Verbal) at 0:14 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Leighann Thompson vs Shawna Dickenson

Fury Fights, Watertown Event Center, Watertown, South Dakota, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kate Brummitt vs Zoe Wolfe

IT Fight Series 47, Chapparells Community Center, Akron, Ohio, United States

Kate Brummitt / Submission R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kate Brummitt defeats Zoe Wolfe via Submission (Achilles Lock) at 1:52 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brigid Chase vs Briana Coubrough

IT Fight Series 47, Chapparells Community Center, Akron, Ohio, United States

Brigid Chase / UD

3×3. Brigid Chase defeats Briana Coubrough via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stephanie Morgan vs Alexis Ryan

XFO: Fight Night, H.O.M.E. Bar, Arlington Heights, Illinois, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Claire Guthrie vs Jen Pomante

MFL 43, Blue Chip Casino, Michigan City, Indiana, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bri Brassaw vs Sarah Jones

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 5×3. Capital City Cagefights Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tabatha Ann Watkins vs Kayla McRorie

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 5×3. Capital City Cagefights Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rashelle Cook vs Alison Milliron

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Alison Milliron† / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 5×3. Alison Milliron defeats Rashelle Cook via Armbar in round 2 to win the Capital City Cagefights Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cooper Leigh Brown vs Jocelyn Modelski

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Jocelyn Modelski / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Jocelyn Modelski defeats Cooper Leigh Brown via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karolina Wojcik vs Beth Cherry

UK Fighting Championships 2, Preston Guild Hall Arena, Preston, England

Karolina Wojcik / TKO R1

(130lbs), 3×3. Karolina Wojcik defeats Beth Cherry via TKO (Punches) at 0:42 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Manuella Maalouf vs Jenna Karam

Cedar FC 2: Champions Night, Platea, Beirut, Lebanon

Jenna Karam / Submission R1

3×3. Jenna Karam defeats Manuella Maalouf via Submission in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanna Salameh vs Mariem Abidi

Cedar FC 2: Champions Night, Platea, Beirut, Lebanon

Mariem Abidi / Decision

3×3. Mariem Abidi defeats Joanna Salameh via Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Olivia Ukmar vs Morgan Graham

West Region Fight Night 2, Bathurst Memorial Entertainment Centre, Bathurst, NSW, Australia

Olivia Ukmar / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Olivia Ukmar defeats Morgan Graham via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisa Messer-Belenchia vs Ashley LeTourneau

Premier FC 21, The Mass Mutual Center, Springfield, Massachusetts, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 5×3.

—————————————————————

Muay Thai

Christi Brereton vs Josefine Lindgren Knutsson

Roar Combat League Muay Thai, England, United Kingdom

55kg Road Combat title defense for Christi Brereton.

—————————————————————

Muay Thai

Elaine McElligott vs Eimear Codd

Siam Warriors Muay Thai Superfights, Neptune Stadium, Cork, Ireland

61kg, B-Class, 3×3.

—————————————————————

Muay Thai

Natasha Sky vs Yolanda Schmidt

Resurrection of the Warrior, Adelaide, South Australia, Australia

57kg.

—————————————————————

Oct 23

Sunday

Boxing

Agnes Nick vs Timea Alfoldi

Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia

Agnes Nick / PTS

Super Bantamweight, 8×2. Agnes Nick defeats Timea Alfoldi via Points.

—————————————————————

Boxing

Nikolett Papp vs Bernadett Czegeledi

Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia

Nikolett Papp / PTS

Super Welterweight, 6×2. Nikolett Papp defeats Bernadett Czegeledi via Points.

—————————————————————

Boxing

Maria Domeova vs Claudia Ferenczi

Sturovo Gym, Šturovo, Slovakia

Claudia Ferenczi / TKO R2

Flyweight, 4×2. Claudia Ferenczi defeats Maria Domeova via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Minayo Kei vs Sarasa Ichimura

Sunpia Hall, Kochi, Kochi, Japan

Minayo Kei / UD

Minimumweight, 4×2. Minayo Kei defeats Sarasa Ichimura via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 26

Wednesday

MMA (Amateur)

Savannah Tarver vs Shamaura Talley

United Combat League: Brawl At Bourbon Street, 115 Bourbon Street, Merrionette Park, Illinois, United States

Savannah Tarver / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Savannah Tarver defeats Shamaura Talley via TKO (Punches) at 0:51 of round 1.

—————————————————————

Oct 27

Thursday

Kickboxing

Alina Mayorova vs Daria Merzlykh

Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia

Alina Mayorova / KO/TKO R2

Strawweight (115lbs). Alina Mayorova defeats Daria Merzlykh via KO/TKO at 1:40 of round 2.

—————————————————————

MMA

Andreia Cerdeira vs Rosana Vasconcelos

Amazon Talent, Manaus, Brazil

Andreia Cerdeira / TKO R2

Strawweight (115lbs). Andreia Cerdeira defeats Rosana Vasconcelos via TKO at 4:50 of round 2.

—————————————————————

MMA

Olga Vlasova vs Viktoria Derevyagina

Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia

Olga Vlasova / UD

(123bs), 2×5. Olga Vlasova defeats Viktoria Derevyagina via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Savannah Tarver vs Shamaura Talley

Valhalla Fight 1: The Salvo of Aurora, Aurora Concert Hall, St. Petersburg, Russia

Karina Vasilenko / UD

(132lbs), 2×5. Karina Vasilenko defeats Viktoriya Shalimova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Oct 28

Friday

Boxing

Genesis Rebeca Salas Alvarado vs Karla Valenzuela

Gimnasio Torreon, Torreon, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Karla Valenzuela / TKO R2

Super Bantamweight, 4×2. Karla Valenzuela defeats Genesis Rebeca Salas Alvarado via TKO at 0:44 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Christina Fuentes vs Samantha Salazar

Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, United States

Cristina Fuentes / UD

Super Flyweight, 4×2. Cristina Fuentes defeats Samantha Salazar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nailini Helu vs Arlie Masina

ASB Stadium, Kohimarama, New Zealand

Arlie Masina / SD

Heavyweight, 3×2. Arlie Masina defeats Nailini Helu via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Baby Nansen vs Briar Johnston

ASB Stadium, Kohimarama, New Zealand

Baby Nansen / SD

Lightweight, 4×2. Baby Nansen defeats Briar Johnston via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Betzabe Rochin vs TBA

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Bout Cancelled

—————————————————————

Boxing

Jessica Diaz vs Victoria Torres

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Victoria Torres / SD

Victoria Torres defeats Jessica Diaz via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Sulem Urbina vs Alma Rosa Gonzalez

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Sulem Urbina / UD

Flyweight, 4×2. Sulem Urbina defeats Alma Rosa Gonzalez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jessica Arreguin vs Naroyuki Koasicha

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Jessica Arreguin / MD

6×2. Jessica Arreguin defeats Naroyuki Koasicha via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Joselyn Arroyo Ruiz vs Isis Flores

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Bout Cancelled

Super Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Monserrat Alarcon vs Brenda Ramos

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Monserrat Alarcon† / SD

Minimumweight, 10×2. Monserrat Alarcon defeats Brenda Ramos via Split Decision to win the Mexico female minimumweight title.

—————————————————————

MMA

Chiara Petrocchi vs Yosimar Mata

RFC 3, Aruba

Chiara Petrocchi / KO/TKO R1

3×5. Chiara Petrocchi defeats Yosimar Mata via KO/TKO at 0:37 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gina Reyes vs Daniela Pamfilie

Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Helen Williams vs Rebecca Ireland

Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Helen Williams / SD

Lightweight (155lbs), 3×2. Helen Williams defeats Rebecca Ireland via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erika Ontiveros vs Anita Höehenleiter

Epic Fighting 32, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Anita Höehenleiter† / SD

(170lbs), 3×2. Anita Höehenleiter defeats Erika Ontiveros via Split Decision to win the EF Vacant Welterweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danielle Hayes vs Cheryl Salazar

Real MMA 12, Las Vegas KOA at Sam’s Town, Las Vegas, Nevada, United States

Danielle Hayes / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Danielle Hayes defeats Cheryl Salazar via TKO at 1:22 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bonnie Stoehr vs Akeela Al-Haseem

RFA 45: Meerschaert vs. Waldon, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

Akeela Al-Haseem / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Akeela Al-Haseem defeats Bonnie Stoehr via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Linsey Williams vs Bri Brassaw

RFA 45: Meerschaert vs. Waldon, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

Linsey Williams / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Linsey Williams defeats Bri Brassaw via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Helen Copus vs Naouel Bourbia

ICE FC 18, Macron Stadium, Bolton, England

Helen Copus / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Helen Copus defeats Naouel Bourbia via TKO (Punches) at 2:12 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rosa Walsh vs Ciara Murphy

Cage Legacy Fighting Championship 1, TLT Theatre, Drogheda, Ireland

Rosa Walsh / Choke R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rosa Walsh defeats Ciara Murphy via Triangle Choke in round 2.

—————————————————————

Oct 29

Saturday

Boxing

Rukia Nasarite vs Husna Zamba

Homeland Pub Lounge, Nairobi, Kenya

Rukia Nasarite† / UD

Lightweight, 10×2. Rukia Nasarite defeats Husna Zamba via Unanimous Decision to win the vacant East & Central African Professional Boxing Federation female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Enis Pacheco vs Glenis Cardona

Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia

Enis Pacheco / UD

Super Lightweight, 10×2. Enis Pacheco defeats Glenis Cardona via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Olga Julio vs Esmailen Colina

Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia

Draw

Bantamweight, 6×2. Olga Julio and Esmailen Colina fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing

Diana Ayala vs Jenifer Perez

Coliseo Cubierto, Galapa, Colombia

Diana Ayala / KO R2

Super Featherweight, 6×2. Diana Ayala defeats Jenifer Perez via KO at 1:40 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Irina Serebrennikova Poteeva vs Patima Ayshalova

Arena (ex Rings), Ekaterinburg, Russia

Irina Serebrennikova Poteeva / UD

Welterweight, 4×2. Irina Serebrennikova Poteeva defeats Patima Ayshalova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Irma Garcia vs Leticia Uribe

Palenque Vicente Fernandez, Gomez Palacio, Durango, Mexico

Irma Garcia / TKO R8

Bantamweight, 8×2. Irma Garcia defeats Leticia Uribe via TKO at 1:25 of round 8.

—————————————————————

Boxing

Prisca Vicot vs Zsofia Bedo

Pfinzhalle, Dettenheim, Baden-Württemberg, Germany

Prisca Vicot / UD

Lightweight, 10×2. Prisca Vicot defeats Zsofia Bedo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sandra Atanassow vs Karina Kopinska

Pfinzhalle, Dettenheim, Baden-Württemberg, Germany

Sandra Atanassow / UD

Featherweight, 10×2. Sandra Atanassow defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Licia Boudersa vs Sandra Zekic

Complexe Youri Gagarine, Lille, Nord, France

Licia Boudersa / KO R4

Lightweight, 6×2. Licia Boudersa defeats Sandra Zekic via KO in round 4.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Milly Horkan vs Beth Miller

Combat Challenge North East 6: Champion vs Champion, The Hartlepool Borough Hall, Hartlepool, England

Bantamweight (135lbs).

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Vicky Field vs Courtney Ferguson

Combat Challenge North East 6: Champion vs Champion, The Hartlepool Borough Hall, Hartlepool, England

Flyweight (125lbs).

—————————————————————

MMA

Griet Eeckhout vs Judith Levi

360 MMA Fight Nights: Genesis, Centre Sportif Jean Moisse, Mont Saint Guibert, Belgium

Griet Eeckhout / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Griet Eeckhout defeats Judith Levi via TKO at 4:47 of round 2.

—————————————————————

MMA

Bo Meng vs Anvarova Farida

Faith Fight: 4

Bo Meng / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Bo Meng defeats Anvarova Farida via TKO (Punches) at 1:29 of round 1.

—————————————————————

MMA

Deise Rocha vs Vitória Ferreira

Frontline Fight Series 3, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Ingrid Benitez vs Lina Franco Rodriguez

LFC 9, Municipal Coliseum, Monterrey, Casanare, Colombia

Lina Franco Rodriguez / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Lina Franco Rodriguez defeats Ingrid Benitez via Armbar at 0:54 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebecca Contrino vs Audrey Vaillancourt

Fightquest 36: Kayolo vs Antsanen, Knights of Columbus, Kahnawake, Quebec, Canada

Rebecca Contrino / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Rebecca Contrino defeats Audrey Vaillancourt via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nikki Powers vs Tiffany Wood

Midwest Fight League: Backwoods Brawl 4, American Legion, Bethany, Missouri, United States

Nikki Powers / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Nikki Powers defeats Tiffany Wood via TKO (Corner Stoppage) at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ewelina Woźniak vs Agnieszka Więcek

Slugfest 8, Sala Sportowa II LO, Gniezno, Poland

Ewelina Woźniak / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×4. Ewelina Woźniak defeats Agnieszka Więcek via TKO (Punches) at 2:14 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Selina Valdez-Montoya vs Christina Breault

Rocky Mountain Rubicon 3, Beckett Events Center, Fountain, Colorado, United States

Selina Valdez-Montoya† / UD

(130lbs), 3×3. Selina Valdez-Montoya defeats Christina Breault via Unanimous Decision to win the TSE Catchweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maritza Sanchez vs Nikole Meath

The Titans Cage 14, Red Lion Woodlake Hotel and Conference Center, Sacramento, California, United States

Maritza Sanchez / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×2. Maritza Sanchez defeats Nikole Meath via TKO (Punch) at 0:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Lewis vs Chelsea McCoy

Hard Knocks Cage Fights 35, Berkeley Rec Center, Martinsburg, West Virginia, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristy Divelbliss vs Carsyn Nash

Hard Knocks Cage Fights 35, Berkeley Rec Center, Martinsburg, West Virginia, United States

Carsyn Nash / UD

(140lbs), 3×2. Carsyn Nash defeats Kristy Divelbliss via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Kimberly Law vs Sam Brown

Destiny Muay Thai 7, Mansfield, Queensland, Australia

Australian title.

—————————————————————

Muay Thai

Amanda Juniku vs Brittney Dolheguy

Destiny Muay Thai 7, Mansfield, Queensland, Australia

—————————————————————

Muay Thai

Dani Fall vs Cherie Standen

Muay Thai Showcase 6, England, United Kingdom

50kg, A-Class.

—————————————————————

Oct 30

Sunday

Boxing

Anisha Bashir vs Monalisa Sibanda

M1 Centre Point , Lilongwe, Malawi

Anisha Bashir / TKO R1

Welterweight, 6×2. Anisha Bashir defeats Monalisa Sibanda via TKO at 2:55 of round 1.

—————————————————————

Oct 31

Monday

Boxing

Leiryn Flores vs Endrimar Pirona

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Leiryn Flores / TKO R3

Light Flyweight, 10×2. Leiryn Flores defeats Endrimar Pirona via TKO at 0:10 of round 3.

—————————————————————

October Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
October Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
September 27, 2017
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2017 in the world. 74 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 180 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Kailin Curran
Monthly Most Viewed November 2014
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 2)
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 2)
Fan Made Tiffany Van Soest Highlight Reel
Fan Made Tiffany Van Soest Highlight Reel
November Female Fight Fixtures and Results
November Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
Bellator Kickboxing announced
Bellator Kickboxing Announced
Joanna Swiatkiewicz
Joanna Świątkiewicz Muay Thai Fighter
Aleksandra Albu, UFC Mystery Girl
Aleksandra Albu, UFC Mystery Girl
NCWB1 – An interview with Éloïse Picard
NCWB1 – An interview with Éloïse Picard
Lauren Huxley “I am very grateful”
Lauren Huxley “I am very grateful”
September Female Fight Fixtures and Results
September Female Fight Fixtures and Results
Awakening WMMA Awards 2014
Awakening WMMA Awards 2014
Casey Bohrman
Jorina Baars to face Casey Bohrman at Lion Fight 20
Winner of 2013 Australian Muay Thai Awards: Best Australian Pro Fighter & Sexiest Australian Female Muay Thai Fighter
Caley Reece “We will put on a great show”
Behind the lens: The unsung heroes – Scott Hirano Pt.2
Behind the lens: The unsung heroes – Scott Hirano Pt.2
December Female Fight Fixtures and Results 2014
December Female Fight Fixtures and Results 2014
Janice Lyn
Janice Lyn Muay Thai Fighter
prev next