November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

November

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world.

294 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Nov 2

Wednesday

Boxing

Dalia Vasarhelyi vs Marianna Gulyas

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Marianna Gulyas / PTS

Featherweight, 6×2. Marianna Gulyas defeats Dalia Vasarhelyi via Points.

—————————————————————

Boxing

Claudia Ferenczi vs Rita Kenessey

Sport Hall Sturovo SK, Šturovo, Slovakia

Claudia Ferenczi / PTS

Super Featherweight, 4×2. Claudia Ferenczi defeats Rita Kenessey via Points.

—————————————————————

MMA

Satomi Takano vs Miyuki Furusawa

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Satomi Takano / Sub. R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Satomi Takano defeats Miyuki Furusawa via Submission, Technical (Armbar) at 3:53 of round 1.

—————————————————————

MMA

Emi Tomimatsu vs Tomo Maesawa

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Tomo Maesawa / RNC R3

Atomweight (105lbs), 3×5. Tomo Maesawa defeats Emi Tomimatsu via Rear-Naked Choke at 1:24 of round 3.

—————————————————————

MMA

Saori Ishioka vs Mina Kurobe

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Mina Kurobe / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Mina Kurobe defeats Saori Ishioka via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Raika Emiko vs Jin Hee Kang

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Raika Emiko / UD

(126lbs), 2×5. Raika Emiko defeats Jin Hee Kang via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Reina Miura vs Eriko Iwamoto

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Reina Miura / Sub. R1

(165lbs), 2×5. Reina Miura defeats Eriko Iwamoto via Submission, Technical (Armbar) at 1:57 of round 1.

—————————————————————

MMA

Hana Date vs Yukari Yamaguchi

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Hana Date / UD

Atomweight (105lbs), 2×5. Hana Date defeats Yukari Yamaguchi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Nori Date vs Takako Iizuka

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Nori Date / TKO R1

(126lbs), 2×5. Nori Date defeats Takako Iizuka via TKO (Head Kick and Punches) at 0:48 of round 1.

—————————————————————

MMA

Sachiko Fujimori vs Miura Ayaka

DEEP JEWELS 14, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Miura Ayaka / Sub. R2

Strawweight (115lbs), 2×5. Miura Ayaka defeats Sachiko Fujimori via Submission (Scarf Hold Armlock) at 0:35 of round 2.

—————————————————————

Nov 3

Thursday

Boxing

Lela Terashvili vs Nino Gulukhia

Sport Hall, Variani, Georgia

Lela Terashvili / UD

Super Lightweight, 6×2. Lela Terashvili defeats Nino Gulukhia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Elene Sikmashvili vs Gvantsa Tadiashvili

Sport Hall, Variani, Georgia

Elene Sikmashvili / UD

Super Middleweight, 8×2. Elene Sikmashvili defeats Gvantsa Tadiashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nov 4

Friday

Boxing

Makarena Gallastegui vs Cintia Liliana Gonzalez

Sociedad Italiana, Laprida, Buenos Aires, Argentina

Makarena Gallastegui / UD

Featherweight, 4×3. Makarena Gallastegui defeats Cintia Liliana Gonzalez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Calixta Silgado vs Julia Cassiani

Gimnasio Jorge Garcia Beltran, Barranquilla, Colombia

Calixta Silgado / KO R2

Featherweight, 8×2. Calixta Silgado defeats Julia Cassiani via KO at 1:33 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Cristina del Valle Pacheco vs Marta Soledad Juncos

Club Atlético River Plate, Inriville, Cordoba, Argentina

Cristina del Valle Pacheco / UD

Super Bantamweight, 6×2. Cristina del Valle Pacheco defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Karina Sarabia vs TBA

Clear Channell Metroplex Event Center, Little Rock, Arkansas, United States

Bout Cancelled

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Kimberly Connor vs TBA

Clear Channell Metroplex Event Center, Little Rock, Arkansas, United States

Bout Cancelled

Super Lightweight, 6×3.

—————————————————————

Boxing

Segolene Lefebvre vs Gabriella Mezei

Salle Gayant, Douai, Nord, France

Segolene Lefebvre† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Segolene Lefebvre defeats Gabriella Mezei via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation International female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Pania Marshall vs Jasita Yotawan

Town Hall, Malvern, Victoria, Australia

Pania Marshall / TKO R3

Super Welterweight, 3×2. Pania Marshall defeats Jasita Yotawan via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Andrea Soledad Sanchez vs TBA

Buenos Aires, Argentina

Bout Cancelled

Light Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Adela Celeste del Carmen Peralta vs Ana Laura Esteche

Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Ana Laura Esteche††† / UD

Super Lightweight, 10×2. Ana Laura Esteche defeats Adela Celeste del Carmen Peralta via Unanimous Decision to win the WBA World female super lightweight title, WBO World female super lightweight title and IBF World female super lightweight title.

—————————————————————

MMA

Sarah Payant vs Hannah Regina

Bellator 163: McGeary vs. Davis, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut, United States

Hannah Regina / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Hannah Regina defeats Sarah Payant via Armbar at 4:51 of round 1.

—————————————————————

MMA

Marloes Coenen vs Talita Nogueira

Bellator 163: McGeary vs. Davis, Mohegan Sun Arena, Uncasville, Connecticut, United States

Bout Cancelled

Featherweight (145lbs), 3×5. Nogueira missed weight.

—————————————————————

MMA

Virna Jandiroba vs Lisa Ellis

Fight2Night 1, Marina da Glória, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Virna Jandiroba / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Virna Jandiroba defeats Lisa Ellis via Rear-Naked Choke at 2:21 of round 1.

—————————————————————

MMA

Lindsay Garbatt vs Maguy Berchel

TKO 36: Resurrection, Tohu, Montreal, Quebec, Canada

Lindsay Garbatt / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Lindsay Garbatt defeats Maguy Berchel via TKO (Punches) at 3:30 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Iasmin Casser vs Jamila Sandora

Fight2Night 1, Marina da Glória, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Iasmin Casser / RNC R1

(146lbs), 3×3. Iasmin Casser defeats Jamila Sandora via Rear-Naked Choke at 1:38 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elli-Bliss Reynolds vs Caroline Beldam

Coastal Combat 1, Surfair Beach Hotel, Marcoola, Queensland, Australia

Elli-Bliss Reynolds / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Elli-Bliss Reynolds defeats Caroline Beldam via TKO (Punches) in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Caitlin Giesen vs Amber Sloan

DCS 30: Columbus Fight Night 3, River’s Edge Convention Center, Columbus, Ohio, United States

Caitlin Giesen / Sub. R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Caitlin Giesen defeats Amber Sloan via Submission (Guillotine) at 0:49 of round 1.

—————————————————————

Nov 5

Saturday

Boxing

Judy Waguthii vs Consolata Musanga

Moi International Sport Centre, Kasarani, Kenya

Draw

Lightweight, 4×2. Judy Waguthii and Consolata Musanga fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Marisol Corona vs Cinthia Cardona

Casino Los Fresnos, Tepic, Nayarit, Mexico

Marisol Corona / TKO R2

Featherweight, 10×2. Marisol Corona defeats Cinthia Cardona via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Marie Helene Meron vs Suzana Radovanovic

Gymnase Royallieu, Compiègne, Oise, France

Marie Helene Meron / PTS

Welterweight, 4×2. Marie Helene Meron defeats Suzana Radovanovic via Points.

—————————————————————

Boxing

Nina Meinke vs Kleopatra Tolnai

Ballhaus Forum, Munich, Bayern, Germany

Nina Meinke / TKO R3

Featherweight, 6×2. Nina Meinke defeats Kleopatra Tolnai via TKO at 0:57 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Berenice Alvarez vs Liliana Lopez

Deportivo Benito Juarez, Numaran, Michoacán de Ocampo, Mexico

Berenice Alvarez / UD

Super Flyweight, 4×2. Berenice Alvarez defeats Liliana Lopez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Chasity Martin vs Ivana Coleman

Club Cinema, Pompano Beach, Florida, United States

Chasity Martin / UD

Super Featherweight, 4×2. Chasity Martin defeats Ivana Coleman via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Oleksandra Sidorenko vs Milena Svonja

Hala ICDS, ul. Staszica 2, Lomianki, Poland

Oleksandra Sidorenko / UD

Lightweight, 6×2. Oleksandra Sidorenko defeats Milena Svonja via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ewa Brodnicka vs Anita Torti

Hala ICDS, ul. Staszica 2, Lomianki, Poland

Ewa Brodnicka† / UD

Lightweight, 10×2. Ewa Brodnicka defeats Anita Torti via Unanimous Decision to win the EBU female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Nataly Delgado vs Janeth Asprilla

Jardin Tacita de Oro, Parita, Panama

Nataly Delgado / UD

Flyweight, 4×2. Nataly Delgado defeats Janeth Asprilla via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Kirsty Lupeamanu vs Arlie Masina

Hamilton Cosmopolitan Club, Hamilton, New Zealand

Arlie Masina / UD

Heavyweight, 4×2. Arlie Masina defeats Kirsty Lupeamanu via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Steffi Schuenke vs Petra Podraska

K-2 Eventcenter, Grevesmuehlen, Mecklenburg-Vorpommern, Germany

Steffi Schuenke / KO R1

Flyweight, 4×2. Steffi Schuenke defeats Petra Podraska via KO at 1:42 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Joanna Koelln vs Kristina Jeftenic

Hildesheim, Niedersachsen, Germany

Joanna Koelln / TKO R2

Super Featherweight, 8×3. Joanna Koelln defeats Kristina Jeftenic via TKO at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Bilitis Gaucher vs Jessica Sanchez

Gymnase du creps, Bourges, Cher, France

Draw

Super Lightweight, 4×2. Bilitis Gaucher and Jessica Sanchez fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Oshin Derieuw vs Valentina Keri

Espace Francois Mitterrand, Henin-Beaumont, Pas-de-Calais, France

Oshin Derieuw / UD

Super Lightweight, 4×2. Oshin Derieuw defeats Valentina Keri via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Laetitia Chevalier vs Eva Bajic

Espace Francois Mitterrand, Henin-Beaumont, Pas-de-Calais, France

Laetitia Chevalier / UD

Super Lightweight, 6×2. Laetitia Chevalier defeats Eva Bajic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Merima Basic vs Consolata Musanga

Dom Mladih, Sarajevo, Bosnia And Herzegovina

Bout Cancelled

Welterweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Vissia Trovato vs Galina Koleva Ivanova

Palestra Nuova, Ascona, Switzerland

Vissia Trovato† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Vissia Trovato defeats Galina Koleva Ivanova via Unanimous Decision to win the vacant International Boxing Organization World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Ibeth Zamora Silva vs TBA

Mexico

Bout Cancelled

Flyweight.

—————————————————————

Boxing

Lynn Harvey vs Mary Romero

National Stadium, Dublin, Ireland

Mary Romero / PTS

Flyweight, 6×2. Mary Romero defeats Lynn Harvey via Points.

—————————————————————

Boxing

Christina Hammer vs Kali Reis

Ballhaus Forum, Munich, Bayern, Germany

Christina Hammer†† / UD

Middleweight, 10×2. Christina Hammer defeats Kali Reis via Unanimous Decision to win the WBO World female middleweight title and WBC World female middleweight title.

—————————————————————

Boxing

Venesa Nogai vs Andreja Bester

Volksbank Arena, Plettenberg, Nordrhein-Westfalen, Germany

Bout Cancelled

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Ramona Kuehne vs Kallia Kourouni

MBS Arena, Potsdam, Brandenburg, Germany

Bout Cancelled

Super Featherweight.

—————————————————————

Boxing

Jorgelina Guanini vs Maria Elizabeth Sanchez

Club Union y Progreso, Tandil, Buenos Aires, Argentina

Jorgelina Guanini / UD

Super Flyweight, 4×2. Jorgelina Guanini defeats Maria Elizabeth Sanchez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Meghan Boyczuk vs Ashley Rouble

Rumble in the Cage 53, Lethbridge Exhibition South Pavilion, Lethbridge, Alberta, Canada

Ashley Rouble / TKO R2

Bantamweight (135lbs). Ashley Rouble defeats Meghan Boyczuk via TKO (Body Kick) at 1:33 of round 2.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Mariana Heinz vs Amanda Rogers

Rumble in the Cage 53, Lethbridge Exhibition South Pavilion, Lethbridge, Alberta, Canada

Mariana Heinz / SD

Featherweight (145lbs). Mariana Heinz defeats Amanda Rogers via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Ronni Nanney vs Sarah Click

Cage Titans 31, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Sarah Click / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Sarah Click defeats Ronni Nanney via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Dilyane Marques vs Maria Conceição

Nauás Combat 6, Ginásio Jader Machado, Cruzeiro do Sul, Acre, Brazil

Maria Conceição† / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Maria Conceição defeats Dilyane Marques via TKO (Retirement) at 5:00 of round 2 to win the NC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Audrey Kerouche vs Ainara Mota

Gladiator Fighting Arena 4, Salle Polyvalente de Montfavet, Avignon, France

Ainara Mota / RNC R1

(123lbs), 3×5. Ainara Mota defeats Audrey Kerouche via Rear-Naked Choke at 1:22 of round 1.

—————————————————————

MMA

Tiziana Olmo vs Samira El Khawad

We Love MMA 25, Messe Dresden HALLE 1, Dresden, Germany

Samira El Khawad / TKO R2

(126lbs), 3×5. Samira El Khawad defeats Tiziana Olmo via TKO (Ground and Pound) at 2:40 of round 2.

—————————————————————

MMA

Alexa Grasso vs Heather Clark

UFC Fight Night 98: Dos Anjos vs. Ferguson, Arena Ciudad de Mexico, Mexico City, Mexico

Alexa Grasso / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Alexa Grasso defeats Heather Clark via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jan Finney vs Al-Lanna Jones

STFC 40, McClellan Convention Center, McCallen, Texas, United States

Jan Finney / TKO R2

(170lbs), 3×5. Jan Finney defeats Al-Lanna Jones via TKO at 1:07 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ji Yeon Kim vs Tao Li

TFC 13, Seoul Olympic Hall, Seoul, South Korea

Ji Yeon Kim / RNC R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Ji Yeon Kim defeats Tao Li via Rear-Naked Choke at 1:30 of round 2.

—————————————————————

MMA

Yoo Jin Jung vs Ye Dam Seo

TFC 13, Seoul Olympic Hall, Seoul, South Korea

Ye Dam Seo / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Ye Dam Seo defeats Yoo Jin Jung via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Andrea Watson vs Asheena Tilbury

Maplecity Cagefighting: Chatham, Ontario Canada

Andrea Watson / RNC R1

Bantamweight (135lbs). Andrea Watson defeats Asheena Tilbury via Rear-Naked Choke at 0:46 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natalie Schlessinger vs Quinn Weiss

AFL 52, Berlin Community Center, Berlin, New Jersey, United States

Quinn Weiss / UD

(117lbs), 3×3. Quinn Weiss defeats Natalie Schlessinger via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alison Blackwell vs Adina LeBlanc

Cage Titans 31, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Adina LeBlanc / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3×3. Adina LeBlanc defeats Alison Blackwell via TKO (Referee Stoppage) at 0:24 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anastasia Bruce vs Danielle Hindley

Cage Titans 31, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Danielle Hindley / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Danielle Hindley defeats Anastasia Bruce via Rear-Naked Choke at 1:38 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Daniela Arceo vs Tiffany McCoy

Cage Titans 31, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Tiffany McCoy / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Tiffany McCoy defeats Daniela Arceo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alex McBride vs Samantha Seff

USFFC 29: Shadows of Enmity, Spartanburg Marriott, Spartanburg, South Carolina, United States

Samantha Seff / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Samantha Seff defeats Alex McBride via Rear-Naked Choke at 1:25 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Waters vs Chante Sanders

USFFC 29: Shadows of Enmity, Spartanburg Marriott, Spartanburg, South Carolina, United States

Jennifer Waters / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jennifer Waters defeats Chante Sanders via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Rokala vs Brianna Smith

USFFC 29: Shadows of Enmity, Spartanburg Marriott, Spartanburg, South Carolina, United States

Hannah Rokala / Sub. R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Hannah Rokala defeats Brianna Smith via Submission (Verbal) at 1:27 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emme Weber vs Grace Nowak

Full Contact Productions 15: Night Of Champions, The Main Street Armory, Rochester, New York, United States

Grace Nowak† / Sub. R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Grace Nowak defeats Emme Weber via Submission (Triangle Choke) in round 2 to win the FCP Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Nov 6

Sunday

Boxing

Xiu Li Liang vs Fu Yang Yang

Zhengzhou Gymnasium, Zhengzhou, China

Xiu Li Liang / UD

Flyweight, 4×2. Xiu Li Liang defeats Fu Yang Yang via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Geli Bulaong vs Qihui Yan

URCC 28: Vindication, Marriott Grand Ballroom, Manila, Philippines

Geli Bulaong† / TKO R1

Flyweight (125lbs), 5×5. Geli Bulaong defeats Qihui Yan via TKO (Ground and Pound) at 4:59 of round 1 to win the URCC MMA Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

Nov 7

Monday

Boxing

Umi Ishikawa vs Tippawan Nintongyoo

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Umi Ishikawa / TKO R3

Minimumweight, 4×2. Umi Ishikawa defeats Tippawan Nintongyoo via TKO at 1:22 of round 3.

—————————————————————

Nov 10

Thursday

Boxing

Maria Salinas vs Carolina Garcia

Arena TV Azteca, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Maria Salinas / UD

8×2. Maria Salinas defeats Carolina Garcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucia Gutierrez vs Citlally Venegas

Arena TV Azteca, Monterrey, Nuevo León, Mexico

Lucia Gutierrez / SD

Flyweight, 4×2. Lucia Gutierrez defeats Citlally Venegas via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Maiva Hamadouche vs Jennifer Salinas

Halle Georges Carpentier, Paris XIII, Paris, France

Maiva Hamadouche† / UD

Super Featherweight, 10×2. Maiva Hamadouche defeats Jennifer Salinas via Unanimous Decision to win the vacant IBF World female super featherweight title.

—————————————————————

MMA

Olga Rubin vs Laurita Likker-Cibirite

Bellator 164: Koreshkov vs. Lima 2, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv, Israel

Olga Rubin / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Olga Rubin defeats Laurita Likker-Cibirite via TKO (Ground and Pound) at 3:12 of round 1.

—————————————————————

MMA

Lena Ovchynnikova vs Karla Benitez

Bellator 164: Koreshkov vs. Lima 2, Menora Mivtachim Arena, Tel Aviv, Israel

Lena Ovchynnikova / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Lena Ovchynnikova defeats Karla Benitez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nov 11

Friday

Boxing

Alma Garcia vs Tania Cosme

Four Seasons Hotel, Denver, Colorado, United States

Alma Garcia / KO R1

Super Flyweight, 4×3. Alma Garcia defeats Tania Cosme via KO at 0:38 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Nerina Ortubia vs Rosa Elizabeth Faur

Polideportivo Fortunato Perazzoli, San Carlos, Mendoza, Argentina

Nerina Ortubia / UD

Middleweight, 4×2. Nerina Ortubia defeats Rosa Elizabeth Faur via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Rocio Castillo vs Maria Elena Villalobos

Salón de los Espejos, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico

Bout Cancelled

Featherweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Jacqueline Mucio vs Maria Goreti

Salón Ponsá, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Maria Goreti / UD

Flyweight, 6×2. Maria Goreti defeats Jacqueline Mucio via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Maya Uegaki vs Kaori Nagai

EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan

Draw

Minimumweight, 4×2. Maya Uegaki and Kaori Nagai fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing

Momo Koseki vs Chie Higano

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Momo Koseki / TKO R4

10×2. Momo Koseki defeats Chie Higano via TKO at 0:36 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Delfine Persoon vs Ruth Stephanie Aquino

Sporthal De zwaluw, Zwevezele, West-Vlaanderen, Belgium

Delfine Persoon† / DQ R1

Lightweight, 10×2. Delfine Persoon defeats Ruth Stephanie Aquino via Disqualification in round 1 to win the WBC World female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Karen Elizabeth Carabajal vs TBA

Argentina

Bout Cancelled

Featherweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Cindy Dandois vs Anjela Pink

Conquest of the Cage: Airway Heights, Washington, United States

Cindy Dandois / TKO R1

Bantamweight (135lbs). Cindy Dandois defeats Anjela Pink via TKO (Punches) at 0:13 of round 1.

MMA

Krishna Limbaga vs Krystelle Sabadlab

PXC Laban: Manila, Metrotent, Ortigas, Manila, Philippines

Krishna Limbaga

3×3. Krishna Limbaga defeats Krystelle Sabadlab.

—————————————————————

MMA

Gisele Barbosa vs Bruna Araújo

Shooto Brasil 67, Clube Hebraica Rio, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Bruna Araújo / UD

(146lbs), 3×5. Bruna Araújo defeats Gisele Barbosa via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Walaa Abas vs Tiffany Teo

ONE Championship: Defending Honor, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

Tiffany Teo / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Tiffany Teo defeats Walaa Abas via Rear-Naked Choke at 4:15 of round 2.

—————————————————————

MMA

Michelle Nicolini vs Mona Samir

ONE Championship: Defending Honor, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

Michelle Nicolini / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Michelle Nicolini defeats Mona Samir via Rear-Naked Choke at 2:16 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Caitlin Sammons vs Laine Orabona

Combat Night 65, Tier Night Club, Orlando, Florida, United States

Caitlin Sammons† / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Caitlin Sammons defeats Laine Orabona via Split Decision to win the vacant CN Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Philina Zimmerman vs Maycee Barber

SCL 55: Freedom, Budweiser Events Center, Loveland, Colorado, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maria Torres vs Cheryl Mendoza

OFC 117: Destruction on V Day, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States

Maria Torres / TKO R1

(185lbs), 3×3. Maria Torres defeats Cheryl Mendoza via TKO (Punches) at 0:26 of round 1.

—————————————————————

Nov 12

Saturday

Boxing

Sandy Coget vs Ivana Yaneva

Complexe Sportif, Divion, Pas-de-Calais, France

Sandy Coget / PTS

Flyweight, 4×2. Sandy Coget defeats Ivana Yaneva via Points.

—————————————————————

Boxing

Alexandra Lazar vs Rita Kenessey

City Sporthall, Szekszard, Hungary

Alexandra Lazar / UD

Super Bantamweight, 4×2. Alexandra Lazar defeats Rita Kenessey via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Patricia Juarez vs Katherine Gurevich

Pinnacle Events Center, Denver, Colorado, United States

Bout Cancelled

Super Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sandra Robles vs Lucia Hernandez

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Sandra Robles / TKO R3

Light Flyweight, 6×2. Sandra Robles defeats Lucia Hernandez via TKO at 1:32 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Silvia Torres vs Veronica Ixehuatl

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Silvia Torres / UD

6×2. Silvia Torres defeats Veronica Ixehuatl via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Zulina Munoz vs Carolina Alvarez

Gimnasio Polifuncional Ana Gabriela Guevara, Hermosillo, Sonora, Mexico

Zulina Munoz† / UD

Super Flyweight, 10×2. Zulina Munoz defeats Carolina Alvarez via Unanimous Decision to win the WBC World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Maribel Ramirez vs Mitzi Rodriguez

Deportivo Filiberto Cedillo, San Juan Teotihuacán, Distrito Federal, Mexico

Maribel Ramirez / SD

Flyweight, 6×2. Maribel Ramirez defeats Mitzi Rodriguez via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Pauline Leconte vs Valentina Keri

Gymnase du Collège, Ham, Somme, France

Pauline Leconte / PTS

Lightweight, 4×2. Pauline Leconte defeats Valentina Keri via Points.

—————————————————————

Boxing

Ericka Rousseau vs Ainara Mota

Salle les iris, Lormont, Gironde, France

Ericka Rousseau / PTS

Featherweight, 6×2. Ericka Rousseau defeats Ainara Mota via Points.

—————————————————————

Boxing

Jacinthe Berenguer vs Elhem Mekhaled

Palais des Sports Rene Bougnol, Montpellier, Hérault, France

Elhem Mekhaled / PTS

Super Lightweight, 4×2. Elhem Mekhaled defeats Jacinthe Berenguer via Points.

—————————————————————

Boxing

Elena Gradinar vs Viktorija Mihailova

Sport Hall Energia, Narva, Estonia

Elena Gradinar / TKO R1

Featherweight, 8×2. Elena Gradinar defeats Viktorija Mihailova via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Lely Luz Florez vs Angie Barca

Institución Educativa Simón Bolívar, Planeta Rica, Colombia

Bout Cancelled

Super Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Nurshahidah Roslie vs Gentiane Lupi

Foochow Building, Singapore, Singapore

Gentiane Lupi† / TKO R5

Super Featherweight, 10×2. Gentiane Lupi defeats Nurshahidah Roslie via TKO in round 5 to win the vacant WBA Oceania super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Baby Nansen vs Wendy Talbot

AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

Baby Nansen / UD

Lightweight, 4×2. Baby Nansen defeats Wendy Talbot via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Djemilla Gontaruk vs Katarina Vistica

Salle de la Plante, Namur, Namur, Belgium

Djemilla Gontaruk / UD

Super Featherweight, 6×2. Djemilla Gontaruk defeats Katarina Vistica via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yesica Yolanda Bopp vs Anahi Torres

Polideportivo municipal, Termas de Río Hondo, Santiago del Estero, Argentina

Yesica Yolanda Bopp† / UD

Light Flyweight, 10×2. Yesica Yolanda Bopp defeats Anahi Torres via Unanimous Decision to win the WBA World female light flyweight title.

—————————————————————

MMA

Juliana Velasquez vs Taynna Taygma

IKombat 1, Clube do Sindicato de Metalúrgicos de Garulhos, Garulhos, Sao Paulo, Brazil

Juliana Velasquez / UD

(134lbs), 3×5. Juliana Velasquez defeats Taynna Taygma via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Emanuela Ferreira vs Maria Mendes

HCC The Start 3, Ginásio Barradão, Vila Velha, Espirito Santos, Brazil

Emanuela Ferreira / TKO R1

(134lbs), 3×5. Emanuela Ferreira defeats Maria Mendes via TKO at 0:52 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jazmin Navarrete vs Melissa Gomez

Guerra Campal 3, Doñihue Municipal Gymnasium, San Ramon, Santiago, Chile

Jazmin Navarrete / SD

3×5. Jazmin Navarrete defeats Melissa Gomez via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Caroline Gallardo vs Angie Keller Gutierrez

Guerra Campal 3, Doñihue Municipal Gymnasium, San Ramon, Santiago, Chile

Caroline Gallardo / TKO R3

3×5. Caroline Gallardo defeats Angie Keller Gutierrez via TKO (Punches) at 2:20 of round 3.

—————————————————————

MMA

Jennifer Gonzalez Araneda vs Lohana Bahiense

Guerra Campal 3, Doñihue Municipal Gymnasium, San Ramon, Santiago, Chile

Jennifer Gonzalez Araneda / SUB. R2

3×5. Jennifer Gonzalez Araneda defeats Lohana Bahiense via Submission (Leglock) at 1:15 of round 2.

—————————————————————

MMA

Dolores Meek vs Jennifer Leigh Norris

Singapore Fighting Championship 4: Changing The Game, Singapore

Jennifer Leigh Norris† / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 5×5. Jennifer Leigh Norris defeats Dolores Meek via TKO (Punches) at 0:56 of round 1 to win the SFC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Liz Carmouche vs Katlyn Chookagian

UFC 205: Alvarez vs. McGregor, Madison Square Garden, New York, New York, United States

Liz Carmouche / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Liz Carmouche defeats Katlyn Chookagian via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Miesha Tate vs Raquel Pennington

UFC 205: Alvarez vs. McGregor, Madison Square Garden, New York, New York, United States

Raquel Pennington / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Raquel Pennington defeats Miesha Tate via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Joanna Jędrzejczyk vs Karolina Kowalkiewicz

UFC 205: Alvarez vs. McGregor, Madison Square Garden, New York, New York, United States

Joanna Jędrzejczyk† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Joanna Jędrzejczyk defeats Karolina Kowalkiewicz via Unanimous Decision and successfully defended her UFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Allison Schmidt vs Erica Godinez

Dragon House 24, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Allison Schmidt / RNC R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Allison Schmidt defeats Erica Godinez via Rear-Naked Choke at 0:41 of round 2.

—————————————————————

MMA

Angela Samaro vs Nikohl Johnson

Dragon House 24, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Nikohl Johnson / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Nikohl Johnson defeats Angela Samaro via Armbar at 0:39 of round 1.

—————————————————————

MMA

Vestina Bagdonaitė vs Valērija Sotčenko

FREON: Gigant Fights 5, Tukums Ice Hall, Tukums, Latvia

Valērija Sotčenko / TKO R1

(126lbs), 3×5. Valērija Sotčenko defeats Vestina Bagdonaitė via TKO (Punches) at 0:43 of round 1.

—————————————————————

MMA

Sarah Frota vs Bruna Felício

NP Fight 5: Gold, Ginásio do Balneário, Goiania, Goais, Brazil

Sarah Frota† / Armbar R1

(126lbs), 3×5. Sarah Frota defeats Bruna Felício via Armbar in round 1 to win the NPF Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Carolyn Biskup vs Annie DeCrescente

Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

Annie DeCrescente / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Annie DeCrescente defeats Carolyn Biskup via TKO (Punches) at 3:35 of round 3.

—————————————————————

MMA

Kathleen Albany vs Katelyn Dykas

Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

Kathleen Albany / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Kathleen Albany defeats Katelyn Dykas via Rear-Naked Choke at 1:22 of round 1.

—————————————————————

MMA

Alyse Anderson vs Tushara Veerella

Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

Alyse Anderson† / TKO R3

Atomweight (105lbs), 5×5. Alyse Anderson defeats Tushara Veerella via TKO (Punches) at 3:49 of round 3 to win the TWC Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dorota Norek vs Hanna Gujwan

Poznańska Gala Niepodległości, Hala CityZen (AWF), Poznań, Poland

Dorota Norek / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Dorota Norek defeats Hanna Gujwan via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tiffany Wood vs Alissa Skokan

Adrenaline Fight League, Springfield Expo Center, Springfield, Missouri, United States

Tiffany Wood / Choke R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Tiffany Wood defeats Alissa Skokan via Guillotine Choke at 2:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Boykin vs Hannah Holmes

Adrenaline Fight League, Springfield Expo Center, Springfield, Missouri, United States

Kayla Boykin / TKO R1

(140lbs), 3×3. Kayla Boykin defeats Hannah Holmes via TKO at 2:19 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cynthia Tarango vs Heather Puffinbarger

Adrenaline Fight League, Springfield Expo Center, Springfield, Missouri, United States

Cynthia Tarango / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Cynthia Tarango defeats Heather Puffinbarger via Armbar at 3:36 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yanara Rebecco vs Tabita Moya

Guerra Campal 3, Doñihue Municipal Gymnasium, San Ramon, Santiago, Chile

Yanara Rebecco / RNC R1

3×5. Yanara Rebecco defeats Tabita Moya via Rear-Naked Choke at 1:04 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Thalita Santos vs Geovana Santos

Face The Danger 12, Academia Universidade da Luta, Curitiba, Parana, Brazil

Bout Cancelled

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mickie Neihart vs Laura Byrnes

Hard Knocks Cage Fights 36, Nathan Goff Armory, Clarksburg, West Virginia, United States

Bout Cancelled

(170lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelly Stout vs Sarah Ardell

Hard Knocks Cage Fights 36, Nathan Goff Armory, Clarksburg, West Virginia, United States

Kelly Stout / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×2. Kelly Stout defeats Sarah Ardell via Rear-Naked Choke at 1:07 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kaylee Maynard vs Crystal Van Wyk

Fight Lab 53, Center Stage NoDa, Charlotte, North Carolina, United States

Kaylee Maynard / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Kaylee Maynard defeats Crystal Van Wyk via Armbar at 1:41 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Adrianna Stańkowska vs Barbara Judin

Thunderstrike Fight League 10, Hala MOSiR, Lublin, Poland

Adrianna Stańkowska / UD

(150lbs), 3×3. Adrianna Stańkowska defeats Barbara Judin via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Salma Del Real vs Edna Martinez

Dragon House 24, Kezar Pavilion, San Francisco, California, United States

Edna Martinez / UD

Bantamweight (135lbs), 3×2. Edna Martinez defeats Salma Del Real via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taylor Lambrecht vs Katheryn Bassignana

North Star Combat 6, Sky Dancer Casino & Resort, Belcourt, North Dakota, United States

Taylor Lambrecht / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Taylor Lambrecht defeats Katheryn Bassignana via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Elna Nilsson vs Nina Scheucher

Battle of Lund 8, Lund, Sweden

Elna Nilsson

A-Class, 5×3, 57kg. Nina Scheucher replaces Anaelle Angerville. Elna Nilsson defeats Nina Scheucher.

—————————————————————

Muay Thai

Johanna Rydberg vs Maria Lobo

Battle of Lund 8, Lund, Sweden

Maria Lobo

A-Class, 5×3, 54kg. Maria Lobo replaces Siiri Tura. Maria Lobo defeats Johanna Rydberg.

—————————————————————

Muay Thai

Josefine Lindgren Knutsson vs Anne Line Hogstad

Battle of Lund 8, Lund, Sweden

Josefine Lindgren Knutsson

B-Class, 5×2, 54kg. Josefine Lindgren Knutsson defeats Anne Line Hogstad.

—————————————————————

Muay Thai

Brooke Farrell vs Demi McNamara

Rumble at the Ridge 20, Brisbane, Queensland, Australia

Demi McNamara

WKBF Queensland Lightweight title, 60kg, 5×2. Demi McNamara defeats Brooke Farrell to win the title.

—————————————————————

Nov 13

Sunday

Boxing

Ma Suo vs Ya Hong Yu

Xianxia Tennis Center, Shanghai, China

Ya Hong Yu / UD

Super Bantamweight, 4×2. Ya Hong Yu defeats Ma Suo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Syuri Kondo vs Sharma Devaiah

Pancrase 282, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Syuri Kondo / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Syuri Kondo defeats Sharma Devaiah via TKO (Ground and Pound) at 3:38 of round 1.

—————————————————————

MMA

Rin Nakai vs Charlene Watt

Pancrase 282, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Rin Nakai / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Rin Nakai defeats Charlene Watt via TKO (Ground and Pound) at 3:43 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ai Shimizu vs Natsuki Shimomakise

Shooto Force 06, Takamatsu Symbol Tower, Takamatsu, Kagawa, Japan

Ai Shimizu / TKO R2

Atomweight (105lbs), 2×3. Ai Shimizu defeats Natsuki Shimomakise via TKO (Ground and Pound) at 2:57 of round 2.

—————————————————————

Nov 14

Monday

Boxing

Yusbely Torrealba vs Genesis Pinango

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Draw

Minimumweight, 4×2. Yusbely Torrealba and Genesis Pinango fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Awakening-Patreon-long

—————————————————————

Nov 16

Wednesday

Boxing

Melissa St Vil vs Diana Garcia

Karibe Convention Center, Petionville, Haiti

Melissa St Vil / UD

Lightweight, 6×2. Melissa St Vil defeats Diana Garcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nov 17

Thursday

Boxing

Stephanie Spehar vs Widnelly Figueroa

Motor City Casino, Detroit, Michigan, United States

Stephanie Spehar / MD

Lightweight, 4×2. Stephanie Spehar defeats Figueroa Widnelly via Majority Decision.

—————————————————————

Nov 18

Friday

Boxing

Mariam Moreno vs Michelle Uribe

Centro Comercial La Casona, Los Teques, Venezuela

Mariam Moreno / RTD R3

Featherweight, 4×3. Mariam Moreno defeats Michelle Uribe via Retirement in round 3.

—————————————————————

Boxing

Pamela Treand vs Claudia Ferenczi

La Salle des Fetes, Carouge, Switzerland

Pamela Treand / UD

Super Bantamweight, 6×2. Pamela Treand defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Valeria Jesica Almiron

Playón Deportivo Villa Los Llanos, Juárez Celman, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Super Bantamweight, 6×2. Cintia Gisela Castillo defeats Valeria Jesica Almiron via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marina Ramirez vs Natalie Gonzalez

Downtown Las Vegas Event Center, Las Vegas, Nevada, United States

Natalie Gonzalez / KO R2

Light Flyweight, 4×2. Natalie Gonzalez defeats Marina Ramirez via KO at 1:18 of round 2.

—————————————————————

MMA

Eliana Lourdes Oviedo vs Daniela Velazco

Invictus Fighters 15, Delmi Stadium, Salta, Argentina

Bout Cancelled

(132lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Eliana Castiglioni vs Elizabeth Nieva

Invictus Fighters 15, Delmi Stadium, Salta, Argentina

Eliana Castiglioni / TKO R1

(110lbs), 3×5. Eliana Castiglioni defeats Elizabeth Nieva via TKO at 4:00 of round 1.

—————————————————————

MMA

Miranda Maverick vs Samantha Diaz

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Miranda Maverick / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Miranda Maverick defeats Samantha Diaz via Rear-Naked Choke at 4:26 of round 1.

—————————————————————

MMA

Stephanie Egger vs Alexa Conners

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Alexa Conners / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Alexa Conners defeats Stephanie Egger via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Lynn Alvarez vs JJ Aldrich

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

JJ Aldrich / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. JJ Aldrich defeats Lynn Alvarez via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jessy Rose-Clark vs Pam Sorenson

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Pam Sorenson / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Pam Sorenson defeats Jessy Rose-Clark via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Ashley Yoder vs Amber Brown

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Ashley Yoder / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Ashley Yoder defeats Amber Brown via Armbar at 2:31 of round 2.

—————————————————————

MMA

Herica Tiburcio vs Simona Soukupova

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Herica Tiburcio / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Herica Tiburcio defeats Simona Soukupova via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Angela Hill vs Kaline Medeiros

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Angela Hill† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Angela Hill defeats Kaline Medeiros via Unanimous Decision and successfully defended her Invicta FC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Tonya Evinger vs Yana Kunitskaya

Invicta FC 20: Evinger vs. Kunitskaya, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Yana Kunitskaya† / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 5×5. Yana Kunitskaya defeats Tonya Evinger via Armbar at 1:59 of round 1 to win the Invicta FC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Nov 19

Saturday

Boxing

Susie Ramadan vs Khwunchit Khunya

The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

Susie Ramadan / TKO R6

6×2. Susie Ramadan defeats Khwunchit Khunya via TKO at 1:52 of round 6.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Nuricumbo vs Elizabeth Perez

Palenque de Gallos, Comitan, Chiapas, Mexico

Alejandra Nuricumbo / TKO R5

Flyweight, 6×3. Alejandra Nuricumbo defeats Elizabeth Perez via TKO at 2:43 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Britain Hart vs Khadija Sanders

Charles Walker Recreation Center, Danville, Virginia, United States

Britain Hart / KO R1

4×2. Britain Hart defeats Khadija Sanders via KO at 1:21 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Milena Svonja vs Jovana Ignjatovic

Sport Hall “Dordje Predin – Badza”, Becej, Serbia

Milena Svonja / PTS

Super Lightweight, 4×2. Milena Svonja defeats Jovana Ignjatovic via Points.

—————————————————————

Boxing

Claressa Shields vs Franchon Crews

T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Claressa Shields / UD

Super Middleweight, 4×2. Claressa Shields defeats Franchon Crews via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ruth Chisale vs Lucy Phiri

Robin’s Park, Blantyre, Malawi

Ruth Chisale / TKO R2

Ruth Chisale defeats Lucy Phiri via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Elodie Bouchlaka vs Mirela Barudzic

Halle des sports, Canohès, Pyrénées-Orientales, France

Elodie Bouchlaka / PTS

Super Bantamweight, 6×2. Elodie Bouchlaka defeats Mirela Barudzic via Points.

—————————————————————

Boxing

Lucie Sedlackova vs Pasa Malagic

Grand Hotel Pupp, Karlovy Vary, Czech Republic

Lucie Sedlackova† / UD

Featherweight, 10×2. Lucie Sedlackova defeats Pasa Malagic via Unanimous Decision to win the vacant WBC Youth female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Fabiana Bytyqi vs Halima Vunjabei

Grand Hotel Pupp, Karlovy Vary, Czech Republic

Fabiana Bytyqi† / UD

Minimumweight, 10×2. Fabiana Bytyqi defeats Halima Vunjabei via Unanimous Decision to win the WBC Youth female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Andrea Soledad Sanchez vs Jazmin Gala Vilarino

Ce.De.C Nº 1, San Fernando, Buenos Aires, Argentina

Andrea Soledad Sanchez / MD

Flyweight, 4×2. Andrea Soledad Sanchez defeats Jazmin Gala Vilarino via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Erica Anabella Farias vs Marisa Gabriela Nunez

Ce.De.C Nº 1, San Fernando, Buenos Aires, Argentina

Erica Anabella Farias† / UD

Super Lightweight, 10×2. Erica Anabella Farias defeats Marisa Gabriela Nunez via Unanimous Decision to win the WBC World female super lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Angelique Hernandez vs Valgerdur Gudstensdottir

Haninge Boxing Gym, Haninge, Sweden

Valgerdur Gudstensdottir / UD

Featherweight, 4×2. Valgerdur Gudstensdottir defeats Angelique Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Christina Linardatou vs Andreja Bester

Master Gym, Duisburg, Nordrhein-Westfalen, Germany

Christina Linardatou / PTS

Lightweight, 6×2. Christina Linardatou defeats Andreja Bester via Points.

—————————————————————

Boxing

Beke Bas vs Aida Halac

Stadthalle, Detmold, Nordrhein-Westfalen, Germany

Beke Bas† / SD

Lightweight, 10×2. Beke Bas defeats Aida Halac via Split Decision to win the vacant Germany GBA female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Leonie Giebel vs Bojana Libiszewska

Stadthalle, Detmold, Nordrhein-Westfalen, Germany

Leonie Giebel / UD

Super Featherweight, 8×2. Leonie Giebel defeats Bojana Libiszewska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Xenia Jorneac vs Jasmina Nad

Unterschleißheim, Bayern, Germany

Xenia Jorneac / UD

Bantamweight, 6×2. Xenia Jorneac defeats Jasmina Nad via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Anita Doganova vs Valērija Sotčenko

Spartacus Fighting Championship 4, Kolodrum Arena, Plovdiv, Bulgaria

Anita Doganova / TKO R1

(126lbs), 3×5. Anita Doganova defeats Valērija Sotčenko via TKO (Punches) at 4:47 of round 1.

—————————————————————

MMA

Lucie Pudilova vs Alexandra Buch

Clash FC: Clash of the Titans, TJ Lokomotiva Plzen Sports Complex, Pilsen, Czech Republic

Lucie Pudilova / Choke R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Lucie Pudilova defeats Alexandra Buch via Guillotine Choke in round 1.

—————————————————————

MMA

Daiane Firmino vs Natalia Cristina Miranda Silva

Batalha MMA 4: Camoles vs. Malvadeza, Bosque Acquatic Club Gymnasium, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Daiane Firmino / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Daiane Firmino defeats Natalia Cristina Miranda Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Julie Daniels vs Angela Danzig

KOTC: Warp Speed, Shoshone-Bannock Cheif’s Event Center, Fort Hall, Idaho, United States

Angela Danzig / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Angela Danzig defeats Julie Daniels via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Gillian Robertson vs Cynthia Calvillo

Global Knockout 8, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States

Cynthia Calvillo / UD

(120lbs), 3×5. Cynthia Calvillo defeats Gillian Robertson via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Keri Melendez vs Sheila Padilla

Bellator 165: Chandler vs. Henderson, SAP Center, San Jose, California, United States

Keri Melendez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Keri Melendez defeats Sheila Padilla via TKO (Punches) at 0:47 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mandy Böhm vs Sandra Redegeld

GMC 9, Europahalle, Castrop-Rauxel

Mandy Böhm / TKO R1

(134lbs), 3×5. Mandy Böhm defeats Sandra Redegeld via TKO (Punches) at 2:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Alla Lisovaya vs Elena Andruschenko

ProFC Ukraine: MixFight Promo 6, MixFight Promo Fight House, Nikolaev, Ukraine

Bout Cancelled

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Xiaonan Yan vs Emi Fujino

Road FC 34, Hebei Gymnasium, Shijiazhang, Hebei, China

No Contest

Strawweight (115lbs), 2×5. This fight was deemed a No Contest because of a cut from clashing of heads.

—————————————————————

MMA

Lisa Ellis vs Celine Haga

Global Knockout 8, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Sarah D’Alelio vs Jaimee Nievara

Bellator 165: Chandler vs. Henderson, SAP Center, San Jose, California, United States

Sarah D’Alelio / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Sarah D’Alelio defeats Jaimee Nievara via Armbar at 4:46 of round 2.

—————————————————————

MMA

Cláudia Gadelha vs Cortney Casey

UFC Fight Night 100: Bader vs. Nogueira 2, Auditório Ibirapuera, Sao Paulo, Brazil

Cláudia Gadelha / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Cláudia Gadelha defeats Cortney Casey via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Milana Dudieva vs Marion Reneau

UFC Fight Night 99: Kim vs. Nelson, The SSE Arena, Belfast, Northern Ireland

Marion Reneau / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Marion Reneau defeats Milana Dudieva via TKO (Punches/Elbows) at 3:03 of round 3.

—————————————————————

MMA

Amanda Cooper vs Anna Elmose

UFC Fight Night 99: Kim vs. Nelson, The SSE Arena, Belfast, Northern Ireland

Amanda Cooper / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Amanda Cooper defeats Anna Elmose via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jemma Thomas vs Anya Lynette Hynes

WFC-UK 3, Hermitage Leisure Centre, Leicestershire, England

Jemma Thomas / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Jemma Thomas defeats Anya Lynette Hynes via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Charlene Watt vs Hera Tamati

XFC 28: Road to Pancrase, Mansfield Tavern, Queensland, Australia

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 5×5. XFC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tirzah Gunther vs Lauren Kyle

Big Guns 21, Summit Arena, Tallmadge, Ohio, United States

Tirzah Gunther / TKO R2

(170lbs), 3×3. Tirzah Gunther defeats Lauren Kyle via TKO (Punches) at 1:32 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bridgett Nielson vs Cheyanne Vlismas

Tuff-N-Uff: Round 7, Downtown Las Vegas Events Center, Las Vegas, Nevada, United States

Cheyanne Vlismas† / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Cheyanne Vlismas defeats Bridgett Nielson via Unanimous Decision to win the TUFF Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tracy Cortez vs Amanda Jones

Tuff-N-Uff: Round 7, Downtown Las Vegas Events Center, Las Vegas, Nevada, United States

Tracy Cortez† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Tracy Cortez defeats Amanda Jones via Unanimous Decision to win the TUFF Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Larkyn Dasch vs Marina Coffman

Rise 41, Lucas County Recreation Center, Maumee, Ohio, United States

Larkyn Dasch / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Larkyn Dasch defeats Marina Coffman via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kasee Holston vs LeAnn Adkisson

Sugar Creek Showdown 32, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

LeAnn Adkisson / Choke R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. LeAnn Adkisson defeats Kasee Holston via Arm Triangle Choke at 2:02 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Camee Adams vs Yuri Medina

Sugar Creek Showdown 32, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Camee Adams / SD

Lightweight (155lbs), 3×3. Camee Adams defeats Yuri Medina via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carmela James vs Melissa McCue

Sugar Creek Showdown 32, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Carmela James† / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Carmela James defeats Melissa McCue via Unanimous Decision to win the SCS Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ali Tiemann vs Mercedes Chavez

Sugar Creek Showdown 32, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 5×3. SCS Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Clausius vs Suprena Anderson

Hardrock MMA 85: Ward vs. Kerr, Holiday Inn Sloan Convention Center, Bowling Green, Kentucky, United States

Jennifer Clausius / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Jennifer Clausius defeats Suprena Anderson via Rear-Naked Choke at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Manuela Bohorquez vs Fernanda Muñoz

LFC 10: Noche de Guerreros, Fabian Vargas Indoor Stadium, Bogota, Colombia

Fernanda Muñoz / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Fernanda Muñoz defeats Manuela Bohorquez via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Deshimar Rodriguez vs Angie Hoaglin

V3 Fights: Hughes vs. Casteneda, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

Angie Hoaglin / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Angie Hoaglin defeats Deshimar Rodriguez via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Destiny Quinones vs Aly Franco

NYFE 12: Severe TrauMMA, Club Amazura, Queens, New York, United States

Destiny Quinones / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Destiny Quinones defeats Aly Franco via TKO (Injury) at 1:35 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rachael Joyce vs Rachel Reinheimer

Combat Zone 60: Return to the Radisson, Radisson Hotel, Manchester, New Hampshire, United States

Rachael Joyce / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rachael Joyce defeats Rachel Reinheimer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Sparrell vs Fernanda Araujo

NEF 26: Supremacy, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Fernanda Araujo / Armbar R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Fernanda Araujo defeats Hannah Sparrell via Armbar at 1:26 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Borga vs Brianne Genschell

NEF 26: Supremacy, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Jessica Borga / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Jessica Borga defeats Brianne Genschell via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tiffany Yates vs Sophie Luxton

WFC-UK 3, Hermitage Leisure Centre, Leicestershire, England

Tiffany Yates / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Tiffany Yates defeats Sophie Luxton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danielle Hutton vs Ciara Murphy

WFC-UK 3, Hermitage Leisure Centre, Leicestershire, England

Danielle Hutton / TKO R1

(132lbs), 3×3. Danielle Hutton defeats Ciara Murphy via TKO in round 1.

—————————————————————

Grappling (Amateur)

Daniella Bright vs Michelle Allbrook

WFC-UK 3, Hermitage Leisure Centre, Leicestershire, England

Bout Cancelled

—————————————————————

Nov 20

Sunday

MMA (Amateur)

Megan Hodges vs Kimberly Gallaher

Forza Fighting Championship 5, The JamHouse, Edinburgh, Scotland

Megan Hodges / Choke R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Megan Hodges defeats Kimberly Gallaher via Triangle Choke at 1:08 of round 2.

—————————————————————

Nov 22

Tuesday

Boxing

Rita Kenessey vs Bojana Libiszewska

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Bojana Libiszewska / UD

Super Featherweight, 4×2. Bojana Libiszewska defeats Rita Kenessey via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Beata Salgo vs Monika Antonik

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Monika Antonik / UD

Super Lightweight, 4×2. Monika Antonik defeats Beata Salgo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nov 23

Wednesday

MMA

Andrea Soraluz vs Melissa Pizarro

Fusion FC 23: Nene vs. Huracan, Surce Rose Garden Coliseum, Lima, Peru

Andrea Soraluz / MD

Flyweight (125lbs), 3×5. Andrea Soraluz defeats Melissa Pizarro via Majority Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Wallace vs Elizabeth Lewis

Bayfront Brawl 2, Bayfront Convention Center, Erie, Pennsylvania, United States

Megan Wallace / SD

Bantamweight (135lbs), 3×2. Megan Wallace defeats Elizabeth Lewis via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Britney Bailey vs Julia Shipp

Midwest Fight League: Fight Knight 5, Knights Of Columbus, Columbia, Missouri, United States

Britney Bailey / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Britney Bailey defeats Julia Shipp via TKO (Punches) at 0:21 of round 1.

—————————————————————

Nov 24

Thursday

Boxing

Edina Kiss vs Agnes Nick

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Edina Kiss / TKO R1

Super Bantamweight, 8×2. Edina Kiss defeats Agnes Nick via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Nikolett Papp vs Tunde Berki

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Nikolett Papp / PTS

Welterweight, 6×2. Nikolett Papp defeats Tunde Berki via Points.

—————————————————————

Boxing

Katalin Menes vs Eva Kolos

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Katalin Menes / PTS

Welterweight, 6×2. Katalin Menes defeats Eva Kolos via Points.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anette Österberg vs Dagmar Hrund Sigurleifsdóttir

2016 IMMAF European Open Championships: Day 3, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Anette Österberg / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Anette Österberg defeats Dagmar Hrund Sigurleifsdóttir via TKO (Kicks and Punches) at 1:52 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ilaria Norcia vs Meagan O’Loughlin

2016 IMMAF European Open Championships: Day 3, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Ilaria Norcia / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Ilaria Norcia defeats Meagan O’Loughlin via Armbar at 2:23 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alexandra Kovács vs Danni Neilan

2016 IMMAF European Open Championships: Day 3, Cage B, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Alexandra Kovács / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Alexandra Kovács defeats Danni Neilan via Rear-Naked Choke at 1:08 of round 1.

—————————————————————

Nov 25

Friday

Boxing

Courtney Fox vs Carol Earl

Entertainment Centre, Hurstville, New South Wales, Australia

Courtney Fox / UD

Super Bantamweight, 4×2. Courtney Fox defeats Carol Earl via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Maryan Salazar vs Cristina Hernandez Garduno

Club Deportivo Ferrocarrilero, Aguascalientes, Aguascalientes, Mexico

Maryan Salazar / UD

Flyweight, 4×2. Maryan Salazar defeats Cristina Hernandez Garduno via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Heidy Martinez vs Maru Chavez Ramirez

Club Deportivo Ferrocarrilero, Aguascalientes, Aguascalientes, Mexico

Heidy Martinez / MD

Welterweight, 4×2. Heidy Martinez defeats Maru Chavez Ramirez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Victoria Hinju vs Feriche Mashauri

Manyara Pack, Manzese, Tanzania

No Contest

Lightweight, 4×2. This fight was deemed a No Contest.

—————————————————————

Boxing

Inna Sagaydakovskaya vs Yuliya Smyzhina

Korston Club, Moscow, Russia

Inna Sagaydakovskaya / TKO R2

Super Welterweight, 6×2. Inna Sagaydakovskaya defeats Yuliya Smyzhina via TKO at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Joanna Koelln vs Dajana Bukva

Lindenhalle, Wolfenbüttel, Niedersachsen, Germany

Joanna Koelln / TKO R2

Lightweight, 4×2. Joanna Koelln defeats Dajana Bukva via TKO at 0:53 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Esther Phiri vs Sandra Almeida

Mulungushi Conference Centre, Lusaka, Zambia

Bout Cancelled

Welterweight, 10×2. vacant Women’s International Boxing Association World welterweight title.

—————————————————————

MMA

Cinja Kiefer vs Zana Setzock

Mirko’s Fight Night: Rust, Germany

Cinja Kiefer / TKO R2

Bantamweight (135lbs). Cinja Kiefer defeats Zana Setzock via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aleksandra Toncheva vs Svetlana Kotova

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Aleksandra Toncheva / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Aleksandra Toncheva defeats Svetlana Kotova via Rear-Naked Choke at 0:23 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanne Doyle vs Fatime Nánási

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Joanne Doyle / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Joanne Doyle defeats Fatime Nánási via TKO (Punches) at 2:34 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julia Dorny vs Iiris Nihti

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Julia Dorny / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Julia Dorny defeats Iiris Nihti via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chamia Chabbi vs Camilla Mannes

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Camilla Mannes / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Camilla Mannes defeats Chamia Chabbi via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cornelia Holm vs Arziko Bregu

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Cornelia Holm / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Cornelia Holm defeats Arziko Bregu via TKO (Punches) at 2:40 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alexandra Kovács vs Anette Österberg

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Alexandra Kovács / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Alexandra Kovács defeats Anette Österberg via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabriella Ringblom vs Ilaria Norcia

2016 IMMAF European Open Championships: Day 4, Cage A, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Gabriella Ringblom / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Gabriella Ringblom defeats Ilaria Norcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Nov 26

Saturday

Boxing

Cintia Liliana Gonzalez vs Alejandra Soledad Morales

Club Social y Deportivo Isidro Casanova, Isidro Casanova, Buenos Aires, Argentina

Cintia Liliana Gonzalez / UD

Super Bantamweight, 4×2. Cintia Liliana Gonzalez defeats Alejandra Soledad Morales via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lisa Porter vs Haley Pasion

Westin Bonaventure Hotel, Los Angeles, California, United States

Lisa Porter / UD

Lightweight, 4×2. Lisa Porter defeats Haley Pasion via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Katie Taylor vs Karina Kopinska

Wembley Arena, Wembley, London, United Kingdom

Katie Taylor / TKO R3

Lightweight, 6×2. Katie Taylor defeats Karina Kopinska via TKO at 0:58 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Katharina Thanderz vs Azahara Sanchez

Pabellón Raúl Mesa, Benidorm, Comunidad Valenciana, Spain

Katharina Thanderz / PTS

Super Featherweight, 4×2. Katharina Thanderz defeats Azahara Sanchez via Points.

—————————————————————

Boxing

Eva Naranjo vs Olga Zabavina

Pabellón Raúl Mesa, Benidorm, Comunidad Valenciana, Spain

Eva Naranjo / TKO R2

Super Flyweight, 8×2. Eva Naranjo defeats Olga Zabavina via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Marina Popova vs Suzana Radovanovic

Concert Hall “Russia”, Pyatigorsk, Russia

Marina Popova / UD

Super Lightweight, 6×2. Marina Popova defeats Suzana Radovanovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marcela Ceballos vs Julia Ramirez

Parque San Rafael, Tlaquepaque, Jalisco, Mexico

Marcela Ceballos / TKO R1

Featherweight, 4×2. Marcela Ceballos defeats Julia Ramirez via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Victoria Torres vs Johana Diaz Contreras

Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Victoria Torres / TKO R3

Bantamweight, 4×2. Victoria Torres defeats Johana Diaz Contreras via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Gonzalez vs TBA

Parque San Rafael, Tlaquepaque, Jalisco, Mexico

Bout Cancelled

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Estefania Franco

Domo del Parque San Rafael, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Yareli Larios / TKO R2

Featherweight, 10×2. Yareli Larios defeats Estefania Franco via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Ibeth Zamora Silva vs Nina Stojanovic

Gimnasio Municipal, Torreon, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Ibeth Zamora Silva† / TKO R3

Light Flyweight, 10×2. Ibeth Zamora Silva defeats Nina Stojanovic via TKO in round 3 to win the WBC World female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Eun Hye Lee vs Nongnun Mor Krungthepthonburi

Seohee Youth Culture Center, Icheon City, South Korea

Eun Hye Lee† / TKO R2

Flyweight, 10×2. Eun Hye Lee defeats Nongnun Mor Krungthepthonburi via TKO in round 2 to win the vacant Women’s International Boxing Association World flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Sandra Atanassow vs TBA

Boxcamp P1, Hellersdorf, Berlin, Germany

Bout Cancelled

Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Anne Sophie Da Costa vs Fatuma Yazidu

Gymnase Luis Ortiz, Saint-Dizier, Haute-Marne, France

Anne Sophie Da Costa† / RTD R4

Light Flyweight, 10×2. Anne Sophie Da Costa defeats Fatuma Yazidu via Retirement at 2:00 of round 4 to win the World Boxing Federation female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Debora Gomez vs Maria Cano

Club Ciclista Juninense, Junín, Buenos Aires, Argentina

Debora Gomez / UD

Flyweight, 4×2. Debora Gomez defeats Maria Cano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Anahi Lopez vs Luna del Mar Torroba

Club Ciclista Juninense, Junín, Buenos Aires, Argentina

Anahi Lopez† / SD

Flyweight, 10×2. Anahi Lopez defeats Luna del Mar Torroba via Split Decision to win the vacant Argentina (FAB) female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Sabrina Maribel Perez vs Alondra Garcia

Club Social y Deportivo Isidro Casanova, Isidro Casanova, Buenos Aires, Argentina

Sabrina Maribel Perez† / UD

Bantamweight, 10×2. Sabrina Maribel Perez defeats Alondra Garcia via Unanimous Decision to win the vacant WBO World female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Johanna Kruse vs Susann Sawionski

Universal Hall, Moabit, Berlin, Germany

Bout Cancelled

Welterweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Verena Kaiser vs Lela Terashvili

Universal Hall, Moabit, Berlin, Germany

Verena Kaiser / KO R6

Super Lightweight, 10×2. Verena Kaiser defeats Lela Terashvili via KO at 0:01 of round 6.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Retzke vs Elene Sikmashvili

Universal Hall, Moabit, Berlin, Germany

Jennifer Retzke / TKO R2

Super Middleweight, 10×3. Jennifer Retzke defeats Elene Sikmashvili via TKO at 1:09 of round 2.

—————————————————————

MMA

Joice Mara vs Daiany Mota

Rei da Selva Combat 8, Centro de Convenções do Manaus Plaza Shopping, Manaus, Amazonas, Brazil

Joice Mara / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Joice Mara defeats Daiany Mota via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Mara Romero Borella vs Maria Casanova

Colosseum 4: Magnum FC Fight Pass, Luca Simula Gymnasium, Sassari, Sardinia, Italy

Mara Romero Borella / Armbar R2

(130lbs), 3×5. Mara Romero Borella defeats Maria Casanova via Armbar at 2:34 of round 2.

—————————————————————

MMA

Brenda Gonzales vs Yumi Matsumoto

KOTC: Duke City 2, Embassy Suites by Hilton, Albuquerque, New Mexico, United States

Brenda Gonzales / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Brenda Gonzales defeats Yumi Matsumoto via TKO (Punches and Knees) at 3:52 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jessica Hoy vs Nicole Upshaw

KOTC: Desert Reign, Wassaja Ballroom at Wekopa Resort, Scottsdale, Arizona, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Gabby Romero vs Corrie Ward

KOTC: Desert Reign, Wassaja Ballroom at Wekopa Resort, Scottsdale, Arizona, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Simone Silva vs Lilian Trolezi

Federação Fight Pro 1, Mineirinho Hall, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Simone Silva / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Simone Silva defeats Lilian Trolezi via Armbar at 2:48 of round 2.

—————————————————————

MMA

Gabriela Reis Marçal vs Priscila Cassia Silva

Federação Fight Pro 1, Mineirinho Hall, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Bout Cancelled

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Layze Cerqueira vs Alessandra Tainara

Imperium MMA Pro 12, Ginásio de Esportes de Serrinha, Serrinha, Bahia, Brazil

Layze Cerqueira / UD

(134lbs), 3×5. Layze Cerqueira defeats Alessandra Tainara via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Virna Jandiroba vs Suiane Teixeira

Imperium MMA Pro 12, Ginásio de Esportes de Serrinha, Serrinha, Bahia, Brazil

Virna Jandiroba / Armbar R1

(137lbs), 3×5. Virna Jandiroba defeats Suiane Teixeira via Armbar at 0:46 of round 1.

—————————————————————

MMA

Molly McCann vs Anjela Pink

Shinobi War 9, Olympia, Liverpool, England

Molly McCann / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Molly McCann defeats Anjela Pink via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Suvi Salmimies vs Vanessa Melo

Cage 37, Cultural Centre, Helsinki, Finland

Suvi Salmimies / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Suvi Salmimies defeats Vanessa Melo via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Seo Hee Ham vs Danielle Taylor

UFC Fight Night 101: Rockhold vs. Jacare 2, Rod Laver Arena, Melbourne, Victoria, Australia

Danielle Taylor / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Danielle Taylor defeats Seo Hee Ham via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Caitlin McEwen vs Jess Doueihi

BRACE 45: Alchin vs Christakos, AIS Arena, Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Caitlin McEwen / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Caitlin McEwen defeats Jess Doueihi via TKO (Punches) at 2:57 of round 2.

—————————————————————

MMA

Claire Todd vs Mel Zeman

BRACE 45: Alchin vs Christakos, AIS Arena, Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Maddison Skinner vs Amira Hafizovic

BRACE 45: Alchin vs Christakos, AIS Arena, Canberra, Australian Capital Territory, Australia

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5. BRACE Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jacki Whitson vs Kelsey Gollihar

KOTC: Desert Reign, Wassaja Ballroom at Wekopa Resort, Scottsdale, Arizona, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aleksandra Toncheva vs Raluca Dinescu

2016 IMMAF European Open Championships: Day 5 – Finals, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Aleksandra Toncheva† / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Aleksandra Toncheva defeats Raluca Dinescu via Rear-Naked Choke at 0:23 of round 1 to win the IMMAF 2016 European Open SW Women Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alexandra Kovács vs Gabriella Ringblom

2016 IMMAF European Open Championships: Day 5 – Finals, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Alexandra Kovács† / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Alexandra Kovács defeats Gabriella Ringblom via TKO (Punches) at 1:01 of round 3 to win the IMMAF 2016 European Open FLW Women Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cornelia Holm vs Camilla Mannes

2016 IMMAF European Open Championships: Day 5 – Finals, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Cornelia Holm† / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Cornelia Holm defeats Camilla Mannes via Unanimous Decision to win the IMMAF 2016 European Open BW Women Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanne Doyle vs Julia Dorny

2016 IMMAF European Open Championships: Day 5 – Finals, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Joanne Doyle† / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Joanne Doyle defeats Julia Dorny via Split Decision to win the IMMAF 2016 European Open FW Women Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kerttu Kouki vs Helin Paara

2016 IMMAF European Open Championships: Day 5 – Finals, Sparta Arena, Prague, Czech Republic

Helin Paara† / TKO R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Helin Paara defeats Kerttu Kouki via TKO (Punches) at 1:11 of round 2 to win the IMMAF 2016 European Open LW Women Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shalenne Kulkstra vs Katharyna Araujo

Fightstar FC 21, Hellenic Hall, Primrose, South Africa

Katharyna Araujo / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Katharyna Araujo defeats Shalenne Kulkstra via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Imke-Marischca Smit vs Santa-Marié Venter

Fightstar FC 21, Hellenic Hall, Primrose, South Africa

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai

Khaiya Hewitson vs Georgina Noel

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Khaiya Hewitson / TKO R2

69kg, C-Class. Khaiya Hewitson defeats Georgina Noel via TKO in round 2.

—————————————————————

Muay Thai

Rebecca Friedman vs Jackie De Almeida

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

60kg. Rebecca Friedman replaces Laura Guard.

—————————————————————

Muay Thai

Stephanie Douglas vs Sophie Hutchins

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Bout Cancelled

WRSA Southern Area title, 54kg. Sophie Hutchins failed to enter the ring. Title awarded to Stephanie Douglas.

—————————————————————

Muay Thai

Melanie Evans vs Monika Duda

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Melanie Evans

65kg. Melanie Evans defeats Monika Duda.

—————————————————————

Muay Thai

Kayla Crowther vs Charlie Lowe

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Kayla Crowther

59kg, N-Class. Charlie Lowe replaces Lauren Evans. Kayla Crowther defeats Charlie Lowe.

—————————————————————

Muay Thai

Laura Guard vs Victoria Keylock

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

61kg, C-Class. Laura Guard replaces Helen Ivey.

—————————————————————

Muay Thai

Alicia Coyle vs Hannah Jacques

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Hannah Jacques / Decision

60kg, 5 rounds. Hannah Jacques defeats Alicia Coyle via Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Alice Imelia Hall vs Sarah Whitaker

Femme Fatale 3, Jersey, Channel Islands

Bout Cancelled

52kg, C-Class.

—————————————————————

Nov 27

Sunday

Boxing

Kleopatra Tolnai vs Tia Sandorfi

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Kleopatra Tolnai / TKO R2

Super Bantamweight, 4×2. Kleopatra Tolnai defeats Tia Sandorfi via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Ellen Simwaka vs Ndau Chilimba

M1 Centre Point , Lilongwe, Malawi

Ellen Simwaka / TKO R1

Bantamweight, 4×2. Ellen Simwaka defeats Ndau Chilimba via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Miyo Yoshida vs Kana Fukuda

City Bunka Hall, Kagoshima, Kagoshima, Japan

Miyo Yoshida / UD

Bantamweight, 6×2. Miyo Yoshida defeats Kana Fukuda via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julie McNeill vs Rosa Walsh

Akuma Fighting Championship 9, The Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland

Rosa Walsh / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rosa Walsh defeats Julie McNeill via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

Nov 29

Tuesday

Boxing

Jasmina Nad vs Andjelka Gabric

Kanjiza, Serbia

Jasmina Nad / TKO R3

Super Bantamweight, 4×2. Jasmina Nad defeats Andjelka Gabric via TKO in round 3.

—————————————————————

November Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
November Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 1 rating
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 137 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
June 17, 2016
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2016 in the world. 292 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






July Female Fight Fixtures & Results 2016
May 31, 2016
Monthly Most Viewed May 2016

Monthly Most Viewed May 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed May 2016.  May’s top 20 awakening profiles list sees female fighters from from ten different countries. 1. Fredia Gibbs Multi-disciplinarian / California, USA 296 Unique Page Views in April … Continue reading






Photo Credit: Unknown
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Name the Fighters Competition
Name the Fighters Competition
September Female Fight Fixtures and Results
September Female Fight Fixtures and Results
Fight Week
Fight Week: Feb 2nd 2015
Annabelle Gely “I was up for the challenge”
Annabelle Gely “I was up for the challenge”
Valerie Amadio
Valerie Amadio Kickboxing Fighter
Awakening Awards 2015
Awakening Awards 2015
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Rosy Hayward “Credibility to my obsession”
Fanny Ramos
Fanny Ramos Muay Thai Fighter
Amber Brown Interview, photo credit: Esther Lin
Amber Brown Interview, Fan Favourite Atomweight of the Year
Nominations are now open
Nominations are now open
Fight Week
Fight Week: January 12th 2015
Roxanne Modafferi
The 15 New Invicta Signees – Pt.4
December Female Fight Fixtures and Results
December Female Fight Fixtures and Results
Smash 9 – Amber Kitchen vs Niamh Kinehan
Smash 9 – Amber Kitchen vs Niamh Kinehan
20 Days to go
20 Days to go
Kailin Curran
Monthly Most Viewed November 2014
August Female Fight Fixtures and Results
August Female Fight Fixtures and Results
Akvile Vitkauskaite
Akvile Vitkauskaite MMA Fighter
prev next