September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

September

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world.

260 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Sep 1

Thursday

MMA

Rosana Vasconcelos vs Patrícia Adria

Amazon Talent 5, Brazil

Rosana Vasconcelos / Choke R2

Rosana Vasconcelos defeats Patrícia Adria via Triangle Choke at 3:50 of round 2.

—————————————————————

MMA

Andreia Cerdeira vs Joice Mara da Silva

Amazon Talent 5, Brazil

Andreia Cerdeira / SD

Andreia Cerdeira defeats Joice Mara da Silva via Split Decision.

—————————————————————

Sep 2

Friday

Boxing

Lauryn Eagle vs Preeya Intaraklan

Emporium Function Centre, Bankstown, New South Wales, Australia

Lauryn Eagle / KO R5

Super Featherweight, 6×2. Lauryn Eagle defeats Preeya Intaraklan via KO at 0:51 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Looksorn Sor Koolwong vs Saokonkaen Sor Praithong

Central Mall, Pathum Thani, Thailand

Looksorn Sor Koolwong / PTS

8×2. Looksorn Sor Koolwong defeats Saokonkaen Sor Praithong via Points.

—————————————————————

Boxing

Yotyiem Sor Koolwong vs Dokmaipaa Kietpompet

Central Mall, Pathum Thani, Thailand

Yotyiem Sor Koolwong / TKO R5

Yotyiem Sor Koolwong defeats Dokmaipaa Kietpompet via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing

Nerina Ortubia vs Gisela Tamara Ledesma

Centro Deportivo, Social y Cultural Pablo Chacón, Las Heras, Mendoza, Argentina

Nerina Ortubia / UD

Super Middleweight, 4×2. Nerina Ortubia defeats Gisela Tamara Ledesma via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Edina Kiss vs Timea Alfoldi

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Edina Kiss / TKO R2

Super Bantamweight, 8×2. Edina Kiss defeats Timea Alfoldi via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Joselyn Casilla vs Guadalupe Parra

Auditorio de la Magdalena Atlicpac, Los Reyes La Paz, México, Mexico

Guadalupe Parra / DQ

Light Flyweight, 4×2. Guadalupe Parra defeats Joselyn Casilla via Disqualification.

—————————————————————

Boxing

Mari Rodriguez vs Erika Sanchez

Auditorio de la Magdalena Atlicpac, Los Reyes La Paz, México, Mexico

Mari Rodriguez / RTD R3

Flyweight, 4×2. Mari Rodriguez defeats Erika Sanchez via Retirement at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Maria Andrea Miranda vs Glenis Cardona

Estadio de Softbol de Blas de Lezo, Cartagena, Colombia

Maria Andrea Miranda / UD

Featherweight, 6×2. Maria Andrea Miranda defeats Glenis Cardona via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Myriam Dellal vs Elfi Philips

Marrakech, Morocco

Bout Cancelled

Super Lightweight, 10×2. vacant WBC Silver female super lightweight title.

—————————————————————

MMA

Jenny Huang vs Jeet Toshi

ONE Championship: Unbreakable Warriors, Stadium Negara, Kuala Lumpur, Malaysia

Jenny Huang / Choke R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Jenny Huang defeats Jeet Toshi via Arm Triangle Choke at 3:21 of round 1.

—————————————————————

MMA

April Osenio vs Ann Osman

ONE Championship: Unbreakable Warriors, Stadium Negara, Kuala Lumpur, Malaysia

April Osenio / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×5. April Osenio defeats Ann Osman via Guillotine Choke at 4:09 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Meghan Williams vs Lindsey Stevens

Pinnacle FC 14, Syria Shrine Center, Cheswick, Pennsylvania, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Molly Gibson vs Cheryl Mendoza

OFC 116, Centurylink Center, Omaha, Nebraska, United States

Cheryl Mendoza / TKO R2

(185lbs), 3×3. Cheryl Mendoza defeats Molly Gibson via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:32 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sabryna Schiet vs Solveigh Skarhus

OFC 116, Centurylink Center, Omaha, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nickie Lynderup vs Eva Persson

Fightfestival: Rock ‘N’ Roll & Øretæver, Arena Midt, Kjellerup, Denmark

Nickie Lynderup / Decision

3×3. Nickie Lynderup defeats Eva Persson via Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Esperanza Cadena vs Elizabeth Jackman

559 Fights 50: Cadena-Martinez vs. Mayo, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Esperanza Cadena† / Armbar R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Esperanza Cadena defeats Elizabeth Jackman via Armbar at 1:05 of round 3 to win the 559 Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Jackman vs Salma Del Real

559 Fights 50: Cadena-Martinez vs. Mayo, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×2.

—————————————————————

Muay Thai

Jorina Baars vs Angela Whitley

Lion Fight 31, Mashantucket, Connecticut, United States

Jorina Baars† / UD

Main event. Welterweight title defense for Jorina Baars. Jorina Baars defeats Angela Whitley via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Iman Barlow vs Jeri Sitzes

Lion Fight 31, Mashantucket, Connecticut, United States

Iman Barlow† / UD

Main card. Jeri Sitzes replaces Lara Fernandez. Iman Barlow defeats Jeri Sitzes via Unanimous Decision to win the vacant Super Bantamweight title.

—————————————————————

Muay Thai

Antonina Shevchenko vs Paola Cappucci

Lion Fight 31, Mashantucket, Connecticut, United States

Antonina Shevchenko / UD

Main card. Lightweight title defense for Antonina Shevchenko. Antonina Shevchenko defeats Paola Cappucci via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 3

Saturday

Boxing

Sharrodene Fortuin vs Simone Da Silva Duarte

Indoor Sports Centre, Mdantsane, Eastern Cape, South Africa

Sharrodene Fortuin / PTS

Bantamweight, 10×2. Sharrodene Fortuin defeats Simone Da Silva Duarte via Points.

—————————————————————

Boxing

Nosipho Bell vs Nomapondomisa Xotyeni

Indoor Sports Centre, Mdantsane, Eastern Cape, South Africa

Nosipho Bell† / PTS

Lightweight, 10×2. Nosipho Bell defeats Nomapondomisa Xotyeni via Points to win the South Africa female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Babalwa Nonqonqotha vs Sandiswe Gxogxo

Indoor Sports Centre, Mdantsane, Eastern Cape, South Africa

Babalwa Nonqonqotha / PTS

Bantamweight, 6×2. Babalwa Nonqonqotha defeats Sandiswe Gxogxo via Points.

—————————————————————

Boxing

Kleopatra Tolnai vs Beata Salgo

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Kleopatra Tolnai / TKO R1

Featherweight, 4×2. Kleopatra Tolnai defeats Beata Salgo via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Soto vs Yesenia Martinez Castrejon

Deportivo Zaragoza, Atizapan de Zaragoza, México, Mexico

Bout Cancelled

6×2.

—————————————————————

Boxing

Naroyuki Koasicha vs Miriam Rosales

Deportivo Morelos, Cuajimalpa, Distrito Federal, Mexico

Naroyuki Koasicha / UD

Super Bantamweight, 4×2. Naroyuki Koasicha defeats Miriam Rosales via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Arely Castillo vs Yadira Luna

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Arely Castillo / UD

Bantamweight, 4×2. Arely Castillo defeats Yadira Luna via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Selina Barrios vs Amanda Garza

Cowboys Dance Hall, San Antonio, Texas, United States

Bout Cancelled

Super Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Rosalinda Rodriguez vs TBA

Presque Isle Downs Casino, Erie, Pennsylvania, United States

Bout Cancelled

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Irma Garcia vs Ana Maria Lozano

Deportivo Zaragoza, Atizapan de Zaragoza, México, Mexico

Irma Garcia / UD

Bantamweight, 8×2. Irma Garcia defeats Ana Maria Lozano via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Castillo vs Livier de la Cruz Munoz

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Bout Cancelled

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Perla Hernandez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Yareli Larios / UD

8×2. Yareli Larios defeats Perla Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Paola Pamela Benavidez vs TBA

Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina

Bout Cancelled

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Jennifer Gonzalez vs Romina Sorera

MMAFE, Chile

Jennifer Gonzalez / TKO R1

Jennifer Gonzalez defeats Romina Sorera via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Jesian Júlia vs Fabiane Pires

FAM Fight Night 1, Clube Ferreira Pacheco, Goiania, Goias, Brazil

Jesian Júlia / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Jesian Júlia defeats Fabiane Pires via TKO (Leg Kicks) at 3:53 of round 1.

—————————————————————

MMA

Suvi Salmimies vs Irén Rácz

Cage 36, Cultural Centre, Helsinki, Finland

Suvi Salmimies / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Suvi Salmimies defeats Irén Rácz via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Tainara Lisboa vs Norma Dumont Viana

Jungle Fight 90, Ginásio Mauro Pinheiro, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Norma Dumont Viana / RNC R1

(134lbs), 3×5. Norma Dumont Viana defeats Tainara Lisboa via Rear-Naked Choke at 2:58 of round 1.

—————————————————————

MMA

Bianca Sattelmayer vs Maíra Mazar

Jungle Fight 90, Ginásio Mauro Pinheiro, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Viviane Araujo vs Elaine Albuquerque

Jungle Fight 90, Ginásio Mauro Pinheiro, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Viviane Araujo / Armbar R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Viviane Araujo defeats Elaine Albuquerque via Armbar at 2:38 of round 3.

—————————————————————

MMA

Juliete de Souza vs Cristiane Lima

Fatality Arena 9, Country Club de Niterói, Niteroi, Rio de Janeiro, Brazil

Juliete de Souza / TKO R1

(138lbs), 3×5. Juliete de Souza defeats Cristiane Lima via TKO (Punches) at 0:47 of round 1.

—————————————————————

MMA

Bestare Kicaj vs Maria Vittoria Colonna

Time To Shine: MMA Fight Night 2, Sporthalle Geroldstrasse 5, Zurich, Switzerland

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Veronica Macedo vs Ashlee Evans-Smith

UFC Fight Night 93: Arlovski vs. Barnett, Barclaycard Arena, Hamburg, Germany

Ashlee Evans-Smith / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×5. Ashlee Evans-Smith defeats Veronica Macedo via TKO (Punches and Elbows) at 2:46 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Morgan Engelhardt vs Charmaine Sena

Reign FC, Clearwater River Casino, Suquamish, Washington, United States

Morgan Engelhardt / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Morgan Engelhardt defeats Charmaine Sena via TKO (Punches) at 2:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cynthia Arceo vs Ashley Samples

KOTC: World Amateur Championships 3, Hard Rock Hotel & Casino, Las Vegas, Nevada, United States

Cynthia Arceo / UD

(120lbs), 2×3. Cynthia Arceo defeats Ashley Samples via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Janaina Rocha vs Jaqueline Ferreira

Brabos Combat: Fight Night, G1 – Centro de Treinamento, Maceio, Alagoas, Brazil

Janaina Rocha / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Janaina Rocha defeats Jaqueline Ferreira via Rear-Naked Choke at 1:47 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebecca Tabert vs Kara Kilian

Knockout MMA: Rollins vs. Plascencia, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States

Kara Kilian / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×2. Kara Kilian defeats Rebecca Tabert via TKO at 0:38 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Victoria vs Sue Barco

Knockout MMA: Rollins vs. Plascencia, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States

Sue Barco / UD

Lightweight (155lbs), 3×2. Sue Barco defeats Brittney Victoria via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cindy Acuña Ruiz vs Solachs Ristad

Calvo Promotions 11, Pepper Disco Club, Zapote, San Jose, Costa Rica

Bout Cancelled

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Cawley vs Mariah Irizarry

Breakthrough MMA 20, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

Megan Cawley / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Megan Cawley defeats Mariah Irizarry via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Imke-Marischca Smit vs Gabriella Ringblom

2016 IMMAF All Africa Championships: Day 3 Finals, Brakpan Indoor Sport Centre, Brakpan, South Africa

Gabriella Ringblom† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Gabriella Ringblom defeats Imke-Marischca Smit via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayatun Najihin vs Nur Sabrina

Malaysian Invasion 4: Contender Fight, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Hayatun Najihin / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Hayatun Najihin defeats Nur Sabrina via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bri Brassaw vs Sarah Jones

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 5×3. Capital City Cagefights Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rashelle Cook vs Lindsey Stevens

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tabatha Ann Watkins vs Kayla McRorie

Capital City Cage Fight Championships: Walking The Walk, Lansing Center, Lansing, Michigan, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 5×3. Capital City Cagefights Atomweight Championship title.

—————————————————————

Sep 4

Sunday

Boxing

Ellen Simwaka vs Enelesi Nkhwathi

M1 Centre Point , Lilongwe, Malawi

Ellen Simwaka / UD

4×2. Ellen Simwaka defeats Enelless Mkwanthi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Zlata Sheftor vs Lilya Amineva

Red City Fights, Yoshkar-Ola, Russia

Zlata Sheftor / SUB. R1

(137lbs), 3×5. Zlata Sheftor defeats Lilya Amineva via Submission (Heel Hook) at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA

Yana Kunitskaya vs Yanan Wu

Fightspirit Championship 6: Horwich vs. Vasilevsky, Izhorian Stadium, Kolpino, Russia

Yana Kunitskaya / TKO R2

(134lbs), 3×5. Yana Kunitskaya defeats Yanan Wu via TKO (Punches) at 0:32 of round 2.

—————————————————————

Sep 5

Monday

Boxing

Agnes Nick vs Nora Kiss

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Agnes Nick / UD

Featherweight, 6×2. Agnes Nick defeats Nora Kiss via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 6

Tuesday

Boxing

Veronika Hornyak vs Kleopatra Tolnai

Feja Fitness, Budapest, Hungary

Kleopatra Tolnai / PTS

Bantamweight, 4×2. Kleopatra Tolnai defeats Veronika Hornyak via Points.

—————————————————————

Sep 7

Wednesday

Boxing

Ana Carolina vs Sandy Mayara

Brazil

Bout Cancelled

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Elica Jamile De Souza Santos vs Julia Santos Silva

Brazil

Bout Cancelled

Light Flyweight, 10×2. Brazilian light flyweight title.

—————————————————————

Sep 8

Thursday

Boxing

Cintia Nayansi Hernandez vs Tania Sanchez

Salón Fascinación, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico

Bout Cancelled

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Sep 9

Friday

Boxing

Viviane Obenauf vs Klaudia Szymczak

Festdorf des Alpes, Interlaken, Switzerland

Viviane Obenauf / KO R1

Lightweight, 6×2. Viviane Obenauf defeats Klaudia Szymczak via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Georgina Becerril vs Alejandra Bermudez

Colonia Las Aguilas, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Bout Cancelled

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sarah Pucek vs Lucia Larcinese

Coast Convention Center, Langley, British Columbia, Canada

Sarah Pucek† / PTS

Featherweight, 10×2. Sarah Pucek defeats Lucia Larcinese via Points to win the Canada female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Karina Sarabia vs Kaiyana Rain

Pioneer Event Center, Lancaster, California, United States

Karina Sarabia / UD

Flyweight, 4×2. Karina Sarabia defeats Kaiyana Rain via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marina Ramirez vs Rachel Sazoff

Downtown Las Vegas Event Center, Las Vegas, Nevada, United States

Marina Ramirez / UD

Light Flyweight, 4×2. Marina Ramirez defeats Rachel Sazoff via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sandy Tsagouris vs Galina Koleva Ivanova

Info Tech Centre, Toronto, Ontario, Canada

Sandy Tsagouris / UD

Featherweight, 8×2. Sandy Tsagouris defeats Galina Koleva Ivanova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Karen Elizabeth Carabajal vs Natalia Vanesa del Valle Aguirre

Ce.De.M. N° 2, Caseros, Buenos Aires, Argentina

Karen Elizabeth Carabajal / UD

Super Featherweight, 6×2. Karen Elizabeth Carabajal defeats Natalia Vanesa del Valle Aguirre via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marcela Eliana Acuna vs Brenda Karen Carabajal

Ce.De.M. N° 2, Caseros, Buenos Aires, Argentina

Marcela Eliana Acuna† / UD

Featherweight, 10×2. Marcela Eliana Acuna defeats Brenda Karen Carabajal via Unanimous Decision to win the interim WBA World female featherweight title.

—————————————————————

MMA

Pam Sorenson vs Christina Barry

KOTC: Due Process, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

Pam Sorenson† / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 5×5. Pam Sorenson defeats Christina Barry via TKO (Punches) at2:45 of round 3 to win the KOTC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Carina Damm vs Kalindra Faria

Titan FC 41: Damm vs. Faria 3, Bank United Center, Coral Gables, Florida, United States

Kalindra Faria† / UD

Bantamweight (135lbs), 5×5. Kalindra Faria defeats Carina Damm via Unanimous Decision to win the Titan FC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Akeela Al-Haseem vs Gurusahai Good

Fight Night At The Island, The Island Event Center, Welch, Minnesota, United States

Akeela Al-Haseem / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Akeela Al-Haseem defeats Gurusahai Good via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marye Dalton vs Linsey Williams

Shamrock FC 275, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States

Linsey Williams / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Linsey Williams defeats Marye Dalton via TKO at 2:09 of round 3.

—————————————————————

Sep 10

Saturday

Boxing

Liang Xiu Li vs Cai Xia He

Comprehensive Gym, Shanghai University of Sport, Shanghai, China

Liang Xiu Li / UD

Super Flyweight, 6×2. Liang Xiu Li defeats Cai Xia He via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ayanna Vasquez vs Alida Yvette Gray

El Paso County Coliseum, El Paso, Texas, United States

Ayanna Vasquez / TKO R2

Featherweight, 4×2. Ayanna Vasquez defeats Alida Yvette Gray via TKO at 0:53 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Snezhana Tsarikaeva vs Elena Kuzicheva

Event-Hall, Solnechnyy, Russia

Draw

Super Bantamweight, 4×2. Snezhanna Tsarikaeva and Elena Kuzicheva fought to a Draw (Technical).

—————————————————————

Boxing

Tatyana Zrazhevskaya vs Mary Romero

Event-Hall, Solnechnyy, Russia

Tatyana Zrazhevskaya / UD

Bantamweight, 6×2. Tatyana Zrazhevskaya defeats Mary Romero via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Deanha Hobbs vs Gentiane Lupi

Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia

Deanha Hobbs / TKO R3

Lightweight, 4×2. Deanha Hobbs defeats Gentiane Lupi via TKO at 0:46 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Maria Cecilia Roman vs Anahi Yolanda Salles

Club Social y Deportivo Aberastain, Pocitos, San Juan, Argentina

Maria Cecilia Roman† / UD

Bantamweight, 10×2. Maria Cecilia Roman defeats Anahi Yolanda Salles via Unanimous Decision to win the vacant Argentina (FAB) female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Jorgelina Guanini vs Lilian Dolores Silva

Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

Jorgelina Guanini / MD

Bantamweight, 4×2. Jorgelina Guanini defeats Lilian Dolores Silva via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Anahi Dionicius vs Alejandra Maria de Lujan Rios

Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

Debora Anahi Dionicius / UD

Bantamweight, 8×2. Debora Anahi Dionicius defeats Alejandra Maria de Lujan Rios via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Maria Magdalena Rivera vs Vanesa Lorena Taborda

Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

Maria Magdalena Rivera† / UD

Super Flyweight, 10×2. Maria Magdalena Rivera defeats Vanesa Lorena Taborda via Unanimous Decision to win the Argentina (FAB) female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Tate vs Katonya Fisher

Tachi Palace Hotel & Casino, Lemoore, California, United States

Bout Cancelled

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Seniesa Estrada vs Nancy Franco

Forum, Inglewood, California, United States

Seniesa Estrada / UD

Light Flyweight, 8×2. Seniesa Estrada defeats Nancy Franco via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Patricia Berghult vs Kinga Magyar

Hovet, Stockholm, Sweden

Patricia Berghult / TKO R1

Super Lightweight, 4×2. Patricia Berghult defeats Kinga Magyar via TKO at 1:50 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Mikaela Lauren vs Klara Svensson

Hovet, Stockholm, Sweden

Klara Svensson† / UD

Welterweight, 10×2. Klara Svensson defeats Mikaela Lauren via Unanimous Decision to win the interim WBC World female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Viberly Casero vs Floryvic Montero

Tarlac City, Tarlac, Philippines

Bout Cancelled

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Kimberly Labajo vs Gretel De Paz

Tarlac City, Tarlac, Philippines

Bout Cancelled

Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Rebecca Jennings vs Daria Smith

Southwards Car Museum, Kapiti, New Zealand

Rebecca Jennings† / UD

Super Featherweight, 10×2. Rebecca Jennings defeats Daria Smith via Unanimous Decision to win thw vacant New Zealand Professional Boxing Association (NZPBA) super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Valeria Perez vs TBA

Puebla, Mexico

Bout Cancelled

—————————————————————

Boxing

Bintou Schmill vs TBA

Hugenottenhalle, Neu-Isenburg, Hessen, Germany

Bout Cancelled

Welterweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Sanna Turunen vs Aliana Neibauere

Baltic Hall, Mariehamn, Finland

Sanna Turunen / TKO R2

Middleweight, 4×2. Sanna Turunen defeats Aliana Neibauere via TKO at 1:34 of round 2.

—————————————————————

Kickboxing

Anissa Haddaoui vs Alisa Bazhukova

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Anissa Haddaoui / UD

(140lbs). Anissa Haddaoui defeats Alisa Bazhukova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Hanna Gujwan vs Paulina Maj

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Hanna Gujwan / UD

Strawweight (115lbs). Hanna Gujwan defeats Paulina Maj via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Patrycja Krawczyk vs Urszula Mydłowska

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Patrycja Krawczyk / UD

(123lbs). Patrycja Krawczyk defeats Urszula Mydłowska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Monika Porażyńska-Bohn vs Patrycja Pamuła

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Monika Porażyńska-Bohn / UD

Strawweight (115lbs). Monika Porażyńska-Bohn defeats Patrycja Pamuła via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Ania Fucz vs Eliška Pelechova

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Ania Fucz / UD

(132lbs). Ania Fucz defeats Eliška Pelechova via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Katarzyna Posiadała vs Lucie Cmárová

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Katarzyna Posiadała / UD

(134lbs). Katarzyna Posiadała defeats Lucie Cmárová via Unanimous Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Sylwia Juśkiewicz vs Magdalena Mróz

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Sylwia Juśkiewicz / UD

Strawweight (115lbs). Sylwia Juśkiewicz defeats Magdalena Mróz via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Alexandra Blauth vs Paulina Borkowska

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Alexandra Blauth / Armbar R2

(143lbs), 3×5. Alexandra Blauth defeats Paulina Borkowska via Armbar in round 2.

—————————————————————

MMA

Martyna Czech vs Kristina Matilevich

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Martyna Czech / TKO R1

(141lbs), 3×5. Martyna Czech defeats Kristina Matilevich via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA

Weronika Zygmunt vs Valeriya Sochenko

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Weronika Zygmunt / TKO R1

(123lbs), 3×5. Weronika Zygmunt defeats Valeriya Sochenko via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA

Janaisa Morandin vs Paula Vieira

Aspera FC 44: Road to Pancrase, Ginásio Bordadão, Sao Pedro, Sao Paulo, Brazil

Janaisa Morandin† / TKO R2

(106lbs), 3×5. Janaisa Morandin defeats Paula Vieira via TKO (Doctor Stoppage) at 5:00 of round 2 to win the Aspera FC Vacant Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Eeva Siiskonen vs Lucie Pudilová

Carelia Fight 12, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Lucie Pudilová / Armbar R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Lucie Pudilová defeats Eeva Siiskonen via Armbar at 4:06 of round 2.

—————————————————————

MMA

Jingnan Xiong vs Julia Borisova

Kunlun Fight 51, Fuzhou

Jingnan Xiong / Decision

(117lbs), 3×5. Jingnan Xiong defeats Julia Borisova via Decision.

—————————————————————

MMA

Zhenlin Liu vs Yelena Kolesnik

WBK 19, Ningbo, China

Yelena Kolesnik / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Yelena Kolesnik defeats Zhenlin Liu via TKO (Strikes) at 0:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Surarak Kamla vs Tiffany Teo

Full Metal Dojo 12: The 37th Chamber, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand

Tiffany Teo / TKO R1

(130lbs), 3×5. Tiffany Teo defeats Surarak Kamla via TKO (Ground and Pound) at 1:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Angela Danzig vs Pauline Macias

CXF 4: Cross Roads, Sportsmen’s Lodge, Studio City, California, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Joanne Calderwood vs Jéssica Andrade

UFC 203: Miocic vs. Overeem, Quicken Loans Arena, Cleveland, Ohio, United States

Jéssica Andrade / Choke R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Jéssica Andrade defeats Joanne Calderwood via Guillotine Choke at 4:38 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jessica Eye vs Bethe Correia

UFC 203: Miocic vs. Overeem, Quicken Loans Arena, Cleveland, Ohio, United States

Bethe Correia / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Bethe Correia defeats Jessica Eye via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Sarah Click vs Valerie Aspaas

NEF 25: Heroes & Villains, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Sinead Kavanagh vs Katarzyna Sadura

BAMMA 26: Craig Vs. Fields, 3 Arena, Dublin, Ireland

Sinead Kavanagh / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Sinead Kavanagh defeats Katarzyna Sadura via TKO (Punches) at 2:46 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jordan Nickellati vs Nikkoleen Attewell

3 River Throwdown 10, LaCrescent Community Arena, La Crescent, Minnesota, United States

Jordan Nickellati / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Jordan Nickellati defeats Nikkoleen Attewell via TKO (Punches) at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anette Österberg vs Milja Westerberg

Carelia Fight 12, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Anette Österberg / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Anette Österberg defeats Milja Westerberg via KO/TKO at 2:45 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sanna Hyytiläinen vs Iiris Nihti

Carelia Fight 12, Imatran Urheilutalo, Imatra, South Karelia, Finland

Sanna Hyytiläinen / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Sanna Hyytiläinen defeats Iiris Nihti via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayona Haden vs Latasha Mills

Fists of Fury 11, Crystal Beach Stadium, Woodward, Oklahoma, United States

Dayona Haden / TKO R2

(165lbs), 3×3. Dayona Haden defeats Latasha Mills via TKO at 0:38 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Arlene Culbreth vs Anita Hoehenleiter

Nor Cal Fight Series 3, Metro City Soccer Complex, Rancho Cordova, California, United States

Anita Höehenleiter / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Anita Höehenleiter defeats Arlene Culbreth via TKO (Punches) at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shyanne Mitchell vs Alondra Romero

WFC 58, AVI Resort & Casino Events Center, Laughlin, Nevada, United States

Alondra Romero / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Alondra Romero defeats Shyanne Mitchell via TKO at 2:42 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sabrina Talton vs Loren Gliha

HD MMA 6: Driscoll vs. Penland, Remington Park Raceway & Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Loren Gliha / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Loren Gliha defeats Sabrina Talton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brianne Genschell vs Missy Trahan

NEF 25: Heroes & Villains, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rachael Joyce vs Jessica Borga

NEF 25: Heroes & Villains, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

Rachael Joyce / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rachael Joyce defeats Jessica Borga via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brooke Stamm vs Nicole Brown

HFC 30: Pape vs. Umar, Blue Chip Casino, Michigan City, Indiana, United States

Brooke Stamm / SUB. R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Brooke Stamm defeats Nicole Brown via Submission (Guillotine) at 1:22 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai

Judyta Niepogoda vs Marta Gusztab

Ladies Fight Night 3: The FeMMAgeddon, Hala Expo XXI, Warsaw, Poland

Judyta Niepogoda / SD

(132lbs). Judyta Niepogoda defeats Marta Gusztab via Split Decision.

—————————————————————

Sep 11

Sunday

BJJ

Liz Carmouche vs Maria Henderson

Eddie Bravo Invitational 8: The Middleweights, Los Angeles, California, United States

—————————————————————

Boxing

Asami Jinnari vs Haifei Zhao

Sangyo Hall, Kanazawa, Ishikawa, Japan

Asami Jinnari / TKO R4

Super Bantamweight, 4×2. Asami Jinnari defeats Haifei Zhao via TKO at 1:15 of round 4.

—————————————————————

MMA

Vanessa Guimarães vs Caroline Silva

Face The Danger 11, Academia Killer Bees, Curitiba, Parana, Brazil

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Cinja Kiefer vs Ophelie Sinel

Aggrelin 13, Backstage München, Munich, Germany

Cinja Kiefer / Choke R2

(132lbs), 3×5. Cinja Kiefer defeats Ophelie Sinel via Triangle Choke at 3:51 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ji Yeon Kim vs Veronica Macedo

Top FC 12: Min Gu vs Seung Woo, Seoul Olympic Hall, Seoul, South Korea

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carly Cavazos vs Ashley Reger

ICON: Ambition 10, Victoria Community Center, Victoria, Texas, United States

Carly Cavazos / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Carly Cavazos defeats Ashley Reger via TKO at 2:12 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stacy Silva vs Fatima Mallett

ICON: Ambition 10, Victoria Community Center, Victoria, Texas, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3. ICON Strawweight Championship title.

—————————————————————

Sep 12

Monday

Boxing

Leiryn Flores vs Esmailen Colina

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Draw

Light Flyweight, 4×2. Leiryn Flores and Esmailen Colina fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Stephanie Allen vs Genesis Pinango

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Genesis Pinango / UD

Light Flyweight, 4×2. Genesis Pinango defeats Stephanie Allen via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 15

Thursday

Boxing

Mariam Moreno vs Franyuli Riascos

Gimnasio Palacio del Deporte, Los Teques, Venezuela

Mariam Moreno / MD

Lightweight, 4×2. Mariam Moreno defeats Franyuli Riascos via Majority Decision.

—————————————————————

Awakening-Patreon-long

—————————————————————

Sep 16

Friday

Boxing

Kelly Morgan vs Borislava Goranova

Sir David English Sports Centre, Bournemouth, Dorset, United Kingdom

Kelly Morgan / PTS

Middleweight, 6×2. Kelly Morgan defeats Borislava Goranova via Points.

—————————————————————

Boxing

Olga Julio vs Endrimar Pirona

Coliseo Eder Yohan Medina Toro, Riohacha, Colombia

Olga Julio / KO R3

Flyweight, 8×2. Olga Julio defeats Endrimar Pirona via KO at 2:05 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Alicia Monica Machaca

Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Featherweight, 4×2. Cintia Gisela Castillo defeats Alicia Monica Machaca via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cristina del Valle Pacheco vs Marta Soledad Juncos

Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina

Cristina del Valle Pacheco / UD

Super Bantamweight, 8×2. Cristina del Valle Pacheco defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Emily Ducote vs Kenya Miranda

Bellator 161: Kongo vs. Johnson, H-E-B Center, Cedar Park, Texas, United States

Emily Ducote / Armbar R2

Flyweight (127lbs), 3×5. Emily Ducote defeats Kenya Miranda via Armbar at 4:37 of round 2.

—————————————————————

MMA

Anastasia Yankova vs Veta Arteaga

Bellator 161: Kongo vs. Johnson, H-E-B Center, Cedar Park, Texas, United States

Anastasia Yankova / SD

(130lbs), 3×5. Anastasia Yankova defeats Veta Arteaga via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessenia Hernandez vs Shirley Serrano

NFC 30: Ajuste de Cuentas, Plaza 101, Nicaragua

Jessenia Hernandez / TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessenia Hernandez defeats Shirley Serrano via TKO (Punches) at 1:20 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Eloisa Jeymi Perez vs Katherine Mendoza

NFC 30: Ajuste de Cuentas, Plaza 101, Nicaragua

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

Sep 17

Saturday

BJJ

Mackenzie Dern vs Talita Alencar

Fight To Win Pro 12, Desert Vista Arena, Phoenix, Arizona, United States

Lightweight Black Belt title. Main event.

—————————————————————

BJJ

Maria Henderson vs Mikeala Carpenter

Fight To Win Pro 12, Desert Vista Arena, Phoenix, Arizona, United States

No Gi, 115 lbs, Purple Belt.

—————————————————————

Boxing

Amina Mohammed vs Hellen Njau

Azura Beach Club, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Hellen Njau / KO R2

Middleweight, 4×2. Hellen Njau defeats Amina Mohammed via KO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Feriche Mashauri vs Husna Zamba

Azura Beach Club, Dar-Es-Salaam, Tanzania

Feriche Mashauri / UD

Lightweight, 4×2. Feriche Mashauri defeats Husna Zamba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jamileth Vallejos vs Alejandra Soto

Puerto Salvador Allende, Managua, Nicaragua

Alejandra Soto / UD

Flyweight, 4×2. Alejandra Soto defeats Jamileth Vallejos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Hasna Tukic vs TBA

Stadthalle, Holzminden, Niedersachsen, Germany

Bout Cancelled

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Maja Milenkovic vs Zsofia Bedo

Goeppingen, Baden-Württemberg, Germany

Zsofia Bedo / UD

Lightweight, 4×2. Zsofia Bedo defeats Maja Milenkovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Gomez vs Laura Rosa Salazar

Club Atlético Riberas del Paraná, Villa Constitucion, Santa Fe, Argentina

Debora Gomez / UD

Flyweight, 4×2. Debora Gomez defeats Laura Rosa Salazar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ewa Piatkowska vs Aleksandra Magdziak Lopes

Ergo Arena, Gdansk, Poland

Ewa Piatkowska† / UD

Super Welterweight, 10×2. Ewa Piatkowska defeats Aleksandra Magdziak Lopes via Unanimous Decision to win the vacant WBC World female super welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Everline Odero vs Asha Ngedere

Carnivore Grounds, Nairobi, Kenya

Bout Cancelled

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Judy Waguthii vs TBA

Carnivore Grounds, Nairobi, Kenya

Bout Cancelled

Super Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Consolata Musanga vs Jane Kavulani

Carnivore Grounds, Nairobi, Kenya

Bout Cancelled

Super Featherweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Sidy Rocha vs Fernanda Barbosa

Predador FC

Sidy Rocha / UD

Sidy Rocha defeats Fernanda Barbosa via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Priscila Cachoeira vs Amanda Torres

X-Force 4

Priscila Cachoeira / UD

(120lbs). Priscila Cachoeira defeats Amanda Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

JJ Aldrich vs Kathina Catron

FCF 53, Osage Casino, Tulsa, Oklahoma, United States

JJ Aldrich / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. JJ Aldrich defeats Kathina Catron via TKO at 3:01 of round 1.

—————————————————————

MMA

Montana Stewart vs Miki Rogers

Xtreme Fight Night 335, Choctaw Casino Resorti, Grant, Oklahoma, United States

Montana Stewart / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Montana Stewart defeats Miki Rogers via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Katy Collins vs Jamie Thorton

Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States

Katy Collins / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Katy Collins defeats Jamie Thorton via Rear-Naked Choke at 1:44 of round 1.

—————————————————————

MMA

Judith Levi vs Mellony Geugjes

Contenders Norwich 16, Norfolk Showground Arena, Norwich, Norfolk, England

Mellony Geugjes / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Mellony Geugjes defeats Judith Levi via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Samia El Khawad vs Zana Setzock

Respect FC 17, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

Samia El Khawad / TKO R2

(134lbs), 3×5. Samia El Khawad defeats Zana Setzock via TKO (Referee Stoppage) at 3:57 of round 2.

—————————————————————

MMA

Raffaella Milner vs Nicole Stoll

Respect FC 17, Rheinstrandhalle, Karlsruhe, Germany

Nicole Stoll / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Nicole Stoll defeats Raffaella Milner via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Ronni Nanney vs Nicole Smith

Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States

Ronni Nanney / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Ronni Nanney defeats Nicole Smith via Rear-Naked Choke at 1:49 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melissa Croden vs Liz Jackson

BFL 45: Ascension, Hard Rock Casino, Coquitlam, British Columbia, Canada

Melissa Croden / TKO R3

(140lbs), 3×3. Melissa Croden defeats Liz Jackson via TKO (Punches) at 2:04 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natacha Godard vs Cassandra Hoskins

Sons Of Victory 2, Elements Night Club, Kitchener, Ontario, Canada

Natacha Godard / TKO R1

(140lbs), 3×3. Natacha Godard defeats Cassandra Hoskins via TKO at 2:31 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dee-Jay Ladouceur vs Greta Dearing

Sons Of Victory 2, Elements Night Club, Kitchener, Ontario, Canada

Dee-Jay Ladouceur / UD

(120lbs), 3×3. Dee-Jay Ladouceur defeats Greta Dearing via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Audrey Baise vs Catherine Jansen

Mix It Up Sports: War Zone, Manassas Park Community Center, Manassas Park, Virginia, United States

Audrey Baise / UD

(130lbs), 3×3. Audrey Baise defeats Catherine Jansen via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cara Greenwell vs Kaila Thompson

FCF 53, Osage Casino, Tulsa, Oklahoma, United States

Cara Greenwell / Submission R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Cara Greenwell defeats Kaila Thompson via Submission at 2:55 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yvone Floudas vs Tayla Akurangi

Aftershock 26, YMCA, Bowen Hills, Queensland, Australia

Yvone Floudas / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Yvone Floudas defeats Tayla Akurangi via TKO at 2:55 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Irene White vs Brittany Hampton

Arena Wars: Bad Blood, Champion Raceway, Central Point, Oregon, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shawna Ram vs Stephanie Murray

BFL 45, Hard Rock Casino, Coquitlam, British Columbia, Canada

Shawna Ram / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Shawna Ram defeats Stephanie Murray via Armbar at 1:13 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Poe vs Erin Palmer

Warrior FC: Caged Chaos, Harlan Center, Harlan, Kentucky, United States

Megan Poe / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Megan Poe defeats Erin Palmer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carmen Milagros vs Marisa Elliot

Apex Fights 12, Backporch On The Creek Amphitheater, Knoxville, Tennessee, United States

Carmen Milagros / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Carmen Milagros defeats Marisa Elliot via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Olivia Parker vs Kristy Stafford

Apex Fights 12, Backporch On The Creek Amphitheater, Knoxville, Tennessee, United States

Olivia Parker / Submission R1

(205lbs), 3×3. Olivia Parker defeats Kristy Stafford via Submission in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Natasha Lawler vs Christina Ricker

Apex Fights 12, Backporch On The Creek Amphitheater, Knoxville, Tennessee, United States

Christina Ricker / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Christina Ricker defeats Natasha Lawler via TKO at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Savannah Schaefer vs Shamir Peshewa

Apex Fights 12, Backporch On The Creek Amphitheater, Knoxville, Tennessee, United States

Shamir Peshewa / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Shamir Peshewa defeats Savannah Schaffer via TKO (Referee Stoppage) at 2:59 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayley Turner vs Eve Richards

Michigan Mixed Martial Arts: Series 1, American One Events Center, Jackson, Michigan, United States

Hayley Turner / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Hayley Turner defeats Eve Richards via TKO at 1:19 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Aleksandra Wojtusiak vs Angelika Węgrzyn

Szarża MMA 2: II Memoriał Adolfa Kantora, Hala Widowiskowo-Sportowa, Cieszyn, Poland

Aleksandra Wojtusiak / UD

(123lbs), 3×3. Aleksandra Wojtusiak defeats Angelika Węgrzyn via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sara Wright vs Tammy Molina

Virginia Cage Fighting Championships: Fall Brawl, Phase 2, Lynchburg, Virginia, United States

Tammy Molina / Submission R2

(205lbs), 3×3. Tammy Molina defeats Sara Wright via Submission (Verbal) at 1:10 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Laken Jowers vs Sydney Smith

Virginia Cage Fighting Championships: Fall Brawl, Phase 2, Lynchburg, Virginia, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5. VCFC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Sep 18

Sunday

Boxing

Yumi Narita vs Shizuka Nakamura

Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan

Yumi Narita / TKO R4

4×2. Yumi Narita defeats Shizuka Nakamura via TKO at 1:10 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Miki Mitsuda vs Wakako Fujiwara

Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan

Wakako Fujiwara / MD

Super Bantamweight, 4×2. Wakako Fujiwara defeats Miki Mitsuda via Majority Decision.

—————————————————————

Sep 19

Monday

MMA

Rebekah Maxwell vs Christina Toth

Undisputed Florida Fighting Championship 5, Renegades, West Palm Beach, Florida

Rebekah Maxwell / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rebekah Maxwell defeats Christina Toth via TKO at 0:45 of round 1.

—————————————————————

MMA

Miura Ayaka vs Ye Hyun Nam

TTF CHALLENGE 06, Coconeri Hall, Nerima, Tokyo, Japan

Miura Ayaka / UD

Strawweight (115lbs), 2×5. Miura Ayaka defeats Ye Hyun Nam via Unanimous Decision.

—————————————————————

Sep 21

Wednesday

Boxing

Chaoz Minowa vs Khwunchit Khunya

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Chaoz Minowa / KO R3

Flyweight, 6×2. Chaoz Minowa defeats Petchpaya Mor Krungthepthonburi via KO at 1:42 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Sayaka Aoki vs Nanae Suzuki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Sayaka Aoki / TKO R3

Minimumweight, 4×2. Sayaka Aoki defeats Nanae Suzuki via TKO at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Nana Takahashi vs Saki Akimaru

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nana Takahashi / MD

Minimumweight, 4×2. Nana Takahashi defeats Saki Akimaru via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Umi Ishikawa vs Sansanee Intachai

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Umi Ishikawa / MD

Minimumweight, 4×2. Umi Ishikawa defeats TBA via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Riyako Goshi vs Natsuki Tarui

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Natsuki Tarui / UD

4×2. Natsuki Tarui defeats Riyako Goshi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Itose Ishii vs Yumemi Ikemoto

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Yumemi Ikemoto / SD

Flyweight, 4×2. Yumemi Ikemoto defeats Itose Ishii via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Miyo Yoshida vs Yuki Koseki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Yuki Koseki / UD

Super Flyweight, 4×2. Yuki Koseki defeats Miyo Yoshida via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yoshie Wakasa vs Sirisopa Sirisak

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Yoshie Wakasa / MD

Super Bantamweight, 4×2. Yoshie Wakasa defeats Dokmaipaa Kietpompetch via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Ayumi Goto vs Areeya Sahot

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Ayumi Goto / TKO R4

Super Bantamweight, 6×2. Ayumi Goto defeats TBA via TKO at 1:49 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Kumiko Seeser Ikehara vs Kayoko Ebata

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Kumiko Seeser Ikehara† / SD

Minimumweight, 10×2. Kumiko Seeser Ikehara defeats Kayoko Ebata via Split Decision to win the WBO World female minimumweight title.

—————————————————————

Sep 22

Thursday

Boxing

Akari Arase vs Eiko Jonai

Abeno Ward Center, Osaka, Osaka, Japan

Akari Arase / SD

Minimumweight, 4×2. Akari Arase defeats Eiko Jonai via Split Decision.

—————————————————————

Sep 23

Friday

Boxing

Alejandra Soledad Zamora vs Laura Martinez

Gimnasio Municipal Nº 1, Comodoro Rivadavia, Chubut, Argentina

Alejandra Soledad Zamora / TKO R3

Super Lightweight, 4×2. Alejandra Soledad Zamora defeats Laura Martinez via TKO at 1:25 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Lizbeth Crespo vs Marisa Johanna Portillo

Gimnasio Municipal Nº 1, Trelew, Chubut, Argentina

Lizbeth Crespo† / UD

Super Featherweight, 10×2. Lizbeth Crespo defeats Marisa Johanna Portillo via Unanimous Decision to win the Vacant South American Female Super Featherweight Title.

—————————————————————

Boxing

Alys Sanchez vs Guadalupe Maria Antonia Maldonado

Teatro Caupolican, Santiago de Chile, Chile

Alys Sanchez / UD

Super Bantamweight, 6×2. Alys Sanchez defeats Guadalupe Maria Antonia Maldonado via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Ayaka Hamasaki vs Jinh Yu Frey

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Ayaka Hamasaki† / TKO R2

105 lbs, 5×5. Co-Main event. Atomweight title defense for Ayaka Hamasaki. Ayaka Hamasaki defeats Jinh Yu Frey via TKO (Doctor Stoppage due to Cut) at 4:38 of round 2.

—————————————————————

MMA

Jennifer Maia vs Roxanne Modafferi

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Jennifer Maia† / SD

125 lbs, 5×5. Main event. Undisputed Flyweight title (Barb Honchak stripped of title). Jennifer Maia defeats Roxanne Modafferi via Split Decision to become undisputed Flyweight Champion.

—————————————————————

MMA

Irene Aldana vs Faith Van Duin

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Irene Aldana / TKO R1

Bantamweight, 135 lbs. Main Card. Irene Aldana defeats Faith Van Duin via TKO (Punches) at 4:57 of round 1.

—————————————————————

MMA

Manjit Kolekar vs Kaline Medeiros

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Kaline Medeiros / UD

Strawweight, 115 lbs. Main Card. Kaline Medeiros defeats Manjit Kolekar via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Tiffany Van Soest vs Kalyn Schwartz

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Kalyn Schwartz / RNC R2

Strawweight, 115 lbs. Under Card. Kalyn Schwartz defeats Tiffany Van Soest via Rear-Naked Choke at 2:08 of round 2.

—————————————————————

MMA

Julia Jones vs Stephanie Skinner

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Julia Jones / RNC R1

Atomweight, 105 lbs. Under Card. Julia Jones defeats Stephanie Skinner via Rear-Naked Choke at 2:38 of round 1.

—————————————————————

MMA

Amber Leibrock vs Amy Coleman

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Amber Leibrock / TKO R1

Featherweight, 145 lbs. Under Card. Amber Leibrock defeats Amy Coleman via TKO (Knee/Punches) at 3:15 of round 1.

—————————————————————

MMA

Ashley Greenway vs Sunna Davidsdottir

Invicta FC 19: Maia vs. Modaferri, Kansas City Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Sunna Davidsdottir / UD

Strawweight, 115 lbs. Under Card. Sunna Davidsdottir defeats Ashley Greenway via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Sotack vs Victoria Leonardo

MCFP 2, NOLA Motorsports Park, Avondale, Louisiana, United States

Draw

Flyweight (125lbs), 3×3. Jessica Sotack and Victoria Leonardo fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Sep 24

Saturday

Boxing

Liliana Mendoza vs Joselin Garcia

Auditorio Municipal, Huixtla, Chiapas, Mexico

Liliana Mendoza / UD

Flyweight, 4×2. Liliana Mendoza defeats Joselin Garcia via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Annel Zamayoa vs Jessica Diaz

Auditorio Municipal, Huixtla, Chiapas, Mexico

Annel Zamayoa / UD

Super Bantamweight, 4×2. Annel Zamayoa defeats Jessica Diaz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yarkor Chavez Annan vs Geralmne Agman

Napoleon Sports Complex, Accra, Ghana

Yarkor Chavez Annan / TKO R1

Welterweight, 8×2. Yarkor Chavez Annan defeats Geralmne Agman via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Alessia D’Addario vs Jovana Djordjevic

Parco Pubblico, Castellana di Pianella, Abruzzo, Italy

Alessia D’Addario / TKO R4

Welterweight, 4×2. Alessia D’Addario defeats Jovana Djordjevic via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Lourdes Juarez vs Yesenia Gomez

Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, Mexico

No Contest

8×2. This fight was deemed a No Contest.

—————————————————————

Boxing

Ewa Brodnicka vs Lela Terashvili

Hala Sportowo-Widowiskowa Arena, ul. Sawickiej 22, Kalisz, Poland

Ewa Brodnicka / UD

Lightweight, 8×2. Ewa Brodnicka defeats Lela Terashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ema Kozin vs Ina Milohanic

Tabor Arena, Maribor, Slovenia

Ema Kozin / UD

Middleweight, 4×2. Ema Kozin defeats Ina Milohanic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Katie Ramirez vs Briana Gonzalez

Elegante Hotel Albuquerque, Albuquerque, New Mexico, United States

Briana Gonzalez / MD

Lightweight, 4×2. Briana Gonzalez defeats Katie Ramirez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Rebecca Jennings vs Desiree Maaka

Te Rapauraha Arena, Porirua, New Zealand

Rebecca Jennings / UD

Super Featherweight, 4×2. Rebecca Jennings defeats Desiree Maaka via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cheyenne Whaanga vs Sarah Long

ABA Stadium, Auckland, New Zealand

Cheyenne Whaanga / UD

Heavyweight, 4×2. Cheyenne Whaanga defeats Sarah Long via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nailini Helu vs Ange Davis

ABA Stadium, Auckland, New Zealand

Nailini Helu† / SD

Heavyweight, 6×2. Nailini Helu defeats Ange Davis via Split Decision to win the vacant New Zealand Professional Boxing Association (NZPBA) heavyweight title.

—————————————————————

Boxing

Firuza Sharipova vs Milena Matovic

Baluan Sholak Sports Palace, Almaty, Kazakhstan

Firuza Sharipova / TKO R3

Super Featherweight, 4×2. Firuza Sharipova defeats Milena Matovic via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Andrea Soledad Sanchez vs Veronica Analia Tesure

Estadio F.A.B., Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Andrea Soledad Sanchez / UD

Flyweight, 4×2. Andrea Soledad Sanchez defeats Veronica Analia Tesure via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Zuzanna Jankowiak vs Olga Spychalska

Poznań Fight Night: Mecz Bokserski Polska vs. Włochy, Hala CityZen (AWF), Poznań, Poland

Zuzanna Jankowiak / SD

(132lbs). Zuzanna Jankowiak defeats Olga Spychalska via Split Decision.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Rebecca Bryggman vs Jamie Butcher

Aggressive Combat 16, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

Jamie Butcher† / UD

Strawweight (115lbs). Jamie Butcher defeats Rebecca Bryggman via Unanimous Decision to win the ACC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Tiani Valle vs Sam Hughes

X-1 Returns, Blaisdell Arena, Honolulu, Hawaii

Tiani Valle / UD

Featherweight (145lbs), 3×5. Tiani Valle defeats Sam Hughes via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Melissa Sophia Karagianis vs Tushara Veerella

KOTC: National Dispute, Seneca Niagara Resort & Casino, Niagara Falls, New York, United States

Melissa Sophia Karagianis / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Melissa Sophia Karagianis defeats Tushara Veerella via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Karla Benitez vs Lina Franco Rodriguez

Hombres de Honor 76, Macro Discoteca Quattro, Madrid, Spain

Bout Cancelled

(121lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Andreea Stan vs Daniela Kortmann

IFO2 Europe: Germany vs. Poland, Brandenburg-Halle, Frankfurt, Germany

Daniela Kortmann / Armbar R1

(134lbs), 3×5. Daniela Kortmann defeats Andreea Stan via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA

Weili Zhang vs Maíra Mazar

Kunlun Fight 53, Kunlun Fight Combat Sport Center, Beijing

Weili Zhang / Submission R1

(117lbs), 3×5. Weili Zhang defeats Maíra Mazar via Submission in round 1 to win the KF Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Bayarmaa Munkhgerel vs Mika Nagano

MGL-1 vs DEEP, Mongolian Wrestling House, Ulaanbaatar, Mongolia

Bayarmaa Munkhgerel / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Bayarmaa Munkhgerel defeats Mika Nagano via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Heqin Lin vs Hae In Kim

Road FC 33, Jangchung Gymnasium, Seoul, South Korea

Draw

(119lbs), 2×5. Heqin Lin and Hae In Kim fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA

Cristiane Justino vs Lina Akhtar Lansberg

UFC Fight Night 95: Cyborg vs. Lansberg, Ginásio Nilson Nelson, Brasilia, Brazil

Cristiane Justino / TKO R2

Catchweight, 140 lbs. Main Event. UFC debut for Lansberg. Cristiane Justino ‘Cyborg’ defeats Lina Lansberg via TKO (Punches) at 2:29 of round 2.

—————————————————————

MMA

Christina Tatnell vs Belinda Sedgwick

Valor Fight 15, Albert Hall, Launceston, Tasmania, Australia

Christina Tatnell / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Christina Tatnell defeats Belinda Sedgwick via TKO (Punches) at 0:47 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Heather Puffingbarger vs Sammie Jo Lawrence

Adrenaline Fight League, Springfield Expo Center, Springfield, Missouri, United States

Julia Silva / TKO R1

(120lbs), 3×3. Heather Puffingbarger defeats Sammie Jo Lawrence via TKO at 0:24 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Juliane Silva vs Tiffany Wood

Adrenaline Fight League, Springfield Expo Center, Springfield, Missouri, United States

Julia Silva / TKO R1

(130lbs), 3×3. Julia Silva defeats Tiffany Wood via TKO at 1:40 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Daria Samchik vs Katerina Svergunenko

Ukrainian 2016 Amateur MMA Championship, Port City Shopping And Leisure Center, Lutsk, Ukraine

Daria Samchik† / N/A

Strawweight (115lbs), 2×3. Daria Samchik defeats Katerina Svergunenko to win the vacant ULMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Olga Golinska vs Alexandra Kozak

Ukrainian 2016 Amateur MMA Championship, Port City Shopping And Leisure Center, Lutsk, Ukraine

Olga Golinska† / N/A

(126lbs), 2×3. Olga Golinska defeats Alexandra Kozak to win the vacant ULMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katerina Dobroznay vs Anna Turchin

Ukrainian 2016 Amateur MMA Championship, Port City Shopping And Leisure Center, Lutsk, Ukraine

Katerina Dobroznay† / N/A

(146lbs), 2×3. Katerina Dobroznay defeats Anna Turchin to win the vacant ULMMA Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabriella Gulfin vs Destiny Quinones

Aggressive Combat 16, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

Gabriella Gulfin / Armbar R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Gabriella Gulfin defeats Destiny Quinones via Armbar at 2:09 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lindsey VanZandt vs Jessica Branco

XFN 10: Tournament of Titans, Bahia Mar, Fort Lauderdale, Florida, United States

Lindsey VanZandt / Choke R1

(110lbs), 3×3. Lindsey VanZandt defeats Jessica Branco via Triangle Choke at 2:50 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sarah Brewster vs Amanda Dieguez

XFN 10: Tournament of Titans, Bahia Mar, Fort Lauderdale, Florida, United States

Sarah Brewster / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Sarah Brewster defeats Amanda Dieguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sierra Johnson vs Jennifer Hicks

Warrior Nation Fight Series 41: Marion Mania 2, Veterans Memorial Coliseum, Marion, Ohio, United States

Jennifer Hicks / UD

3×3. Jennifer Hicks defeats Sierra Johnson via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebecca Revelle vs Melissa Stringer

Shamrock FC 276, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States

Rebecca Revelle / SD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rebecca Revelle defeats Melissa Stringer via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Ruiz vs Anastasia Bruce

Aggressive Combat 16, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

Jessica Ruiz / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessica Ruiz defeats Anastasia Bruce via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tina Gomez vs Kara Marie Vislosky

United Combat League: Havoc In Hammond 3, Hammond Civic Center, Hammond, Indiana, United States

Tina Gomez / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Tina Gomez defeats Kara Marie Vislosky via TKO (Referee Stoppage) at 0:22 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tia Jablonsky vs Mica Goehner

Revolution Fight Series 17: Fury, Shenandoah University, Winchester, Virginia, United States

Tia Jablonsky / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Tia Jablonsky defeats Mica Goehner via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Angelica Martinez vs Lateesha Mohl

Revolution Fight Series 17: Fury, Shenandoah University, Winchester, Virginia, United States

Angelica Martinez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Angelica Martinez defeats Lateesha Mohl via TKO at 5:00 of round 1 to win the RFS Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Morris vs Sophie O’Brien

Full Contact Contender 17, Event City, Manchester, England

Megan Morris / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Megan Morris defeats Sophie O’Brien via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Lee vs Logan Young

Sugar Creek Showdown 31: Lopez vs. Stafford, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kate Teehee vs Kasee Holston

Sugar Creek Showdown 31: Lopez vs. Stafford, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

Kate Teehee / Choke R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kate Teehee defeats Kasee Holston via Triangle Choke at 2:34 of round 3.

—————————————————————

Sep 25

Sunday

Kickboxing

Nicola Kaczmarek vs Izabela Krawczyk

Octagon No Mercy, Ostrów Wielkopolski, Poland

Kanako Murata / UD

Strawweight (115lbs). Nicola Kaczmarek defeats Izabela Krawczyk via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Kanako Murata vs Kyra Batara

RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Kanako Murata / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Kanako Murata defeats Kyra Batara via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Miyu Yamamoto vs Rena Kubota

RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Rena Kubota / Choke R1

(108lbs), 3×5. Rena Kubota defeats Miyuu Yamamoto via Guillotine Choke at 4:50 of round 1.

—————————————————————

MMA

Gabrielle Garcia vs Destanie Yarbrough

RIZIN Fighting World Grand Prix 2016: 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Gabrielle Garcia / Americana R1

(265lbs), 3×5. Gabrielle Garcia defeats Destanie Yarbrough via Americana at 2:42 of round 1.

—————————————————————

Sep 29

Thursday

MMA

Vitória Negrão vs Aline Pires

Iron Man CF 21, Belem, Para, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Elaine Albuquerque vs Estefani Almeida

Iron Man CF 21, Belem, Para, Brazil

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

Sep 30

Friday

Boxing

Iris Miramontes vs Naomi Arellano

Arena Mololoa, Tepic, Nayarit, Mexico

Naomi Arrellano / SD

Super Flyweight, 4×2. Naomi Arrellano defeats Iris Miramontes via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Tiara Brown vs Khadija Sanders

Sphinx Club, Washington, District of Columbia, United States

Tiara Brown / KO R1

Featherweight, 4×2. Tiara Brown defeats Khadija Sanders via KO at 1:13 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Casey Morton vs Samantha Salazar

USF War Memorial Gym, San Francisco, California, United States

Draw

Super Flyweight, 4×2. Casey Morton and Samantha Salazar fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA

Kelly D’Angelo vs Emily Whitmire

RFA 44: Moisés vs. Freeman, St. Charles Convention Center, St. Charles, Missouri, United States

Kelly D’Angelo / Choke R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Kelly D’Angelo defeats Emily Whitmire via Guillotine Choke at 3:46 of round 2.

—————————————————————

MMA

Anastasiya Rybalochko vs Clemence Schreiber

WWFC: Octagon Pride, Casino 2000, Mondorf-Les-Bains, Luxembourg

Clemence Schreiber / TKO R2

(126lbs), 3×5. Clemence Schreiber defeats Anastasiya Rybalochko via TKO (Retirement) at 5:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayane Cristina vs Andressa Pulcino de Lima

Thunder Fight 9, Ginásio Clube Esportivo da Mooca, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Dayane Cristina / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Dayane Cristina defeats Andressa Pulcino de Lima via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Monique Adriane Azevedo vs Jenifer Stefanie Silva

Thunder Fight 9, Ginásio Clube Esportivo da Mooca, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Monique Adriane Azevedo / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Monique Adriane Azevedo defeats Jenifer Stefanie Silva via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Heaven Podgorski vs Jennifer Rassel

Total Fight Challenge, Willowbrook Ballroom, Willow Springs, Illinois, United States

Heaven Podgorski / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Heaven Podgorski defeats Jennifer Rassel via TKO (Punches) at 0:50 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sylvia Reyes vs Takyra Netterville

Total Fight Challenge, Willowbrook Ballroom, Willow Springs, Illinois, United States

Sylvia Reyes† / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 5×3. Sylvia Reyes defeats Takyra Netterville via Armbar at 1:27 of round 1 to win the TFC Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ivey Mewborn vs Brianna Smith

NFC 87, Center Stage, Atlanta, Georgia, United States

Ivey Mewborn / Submission R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Ivey Mewborn defeats Brianna Smith via Submission (Verbal) in round 2.

—————————————————————

September Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
September Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
This entry was posted in Boxing, Fixtures & Results, MMA, Muay Thai by Rew Mitchell.
Rew Mitchell

About Rew Mitchell

President and founder of Awakening. Rew does whatever possible to support female martial artists in gaining recognition.An avid fan of Martial Arts, with a training history that began at an early age in Judo. Practicing this art was fairly short lived and only lasted two years due to family financial difficulties. It wasn't until age fifteen when training restarted with Kickboxing, and shortly after Kung-Fu. Rew finally settled on Wu Shu Kwan (Chinese Boxing), and for a couple of years trained between four and eight hours a day and took part in several displays, but only competed in a couple of exhibition fights.If time ever becomes available again, Rew longs to start training in Muay Thai.
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 137 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 31, 2016
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2016 in the world. 196 fights / 24 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
July 1, 2016
Monthly Most Viewed June 2016

Monthly Most Viewed June 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed June 2016.  June’s top 20 Awakening profiles list sees female fighters from from fourteen different countries. 1. Denise Kielholtz Multi-disciplinarian / Flevoland, Netherlands 469 Unique Page Views in June … Continue reading






Photo Credit: Wagner Mela Photography
June 17, 2016
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2016 in the world. 292 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






July Female Fight Fixtures & Results 2016
May 31, 2016
Monthly Most Viewed May 2016

Monthly Most Viewed May 2016 Here is a look at the Monthly Most Viewed May 2016.  May’s top 20 awakening profiles list sees female fighters from from ten different countries. 1. Fredia Gibbs Multi-disciplinarian / California, USA 296 Unique Page Views in April … Continue reading






Photo Credit: Unknown
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 1)
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 1)
Tiffany Cass
Tiffany Cass Muay Thai Fighter
Bruna Vargas
Bellator MMA signs three new flyweights
July Female Fight Fixtures and Results 2014
July Female Fight Fixtures and Results 2014
Vicky Church “Celtic and crazy”
Vicky Church “Celtic and crazy”
Awakening Awards Quick Results
Awakening Awards Quick Results
Macy Chiasson
Macy Chiasson Interview, Amateur Fighter of the Year 2015
NCWB1 – An interview with David Damphousse
NCWB1 – An interview with David Damphousse
Spotlight: Diana Prazak
Spotlight: Diana Prazak
A brief look at Ronda Rousey’s influence
A brief look at Ronda Rousey’s influence
20 Days to go
20 Days to go
March Female Fight Fixtures and Results
March Female Fight Fixtures and Results
NCWB1 – An interview with Maureen Riordon (Part 2)
NCWB1 – An interview with Maureen Riordon (Part 2)
Awakening Female Muay Thai Awards 2016
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results
November Female Fight Fixtures and Results 2014
November Female Fight Fixtures and Results 2014
Marie Choi vs Victoria Engberson by Mike LaGrange Photography for WFC April 10th 2015
April Female Fight Fixtures and Results
Victoria Lomax
Victoria Lomax “I love being the underdog”
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
prev next