July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

July

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world.

294 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jul 1

Saturday

Boxing

Patricia Apolot vs Selma Music

Dózsa Mozi tér, Dunaujvaros, Hungary

Patricia Apolot / TKO R1

Super Lightweight, 4×2. Patricia Apolot defeats Selma Music via TKO at 1:03 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Anne Sophie Da Costa vs Teodora Hristova

Salle Bayard, Charleville-Mézières, Ardennes, France

Anne Sophie Da Costa / TKO R4

Flyweight, 6×2. Anne Sophie Da Costa defeats Teodora Hristova via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Justine Lallemand vs Ivanka Ivanova

Salle Bayard, Charleville-Mézières, Ardennes, France

Justine Lallemand / PTS

Flyweight, 6×2. Justine Lallemand defeats Ivanka Ivanova via Points.

—————————————————————

Boxing

Eva Voraberger vs Alexandra Lakatos

Zenith – Die Kulturhalle, Munich, Bayern, Germany

Eva Voraberger† / TKO R1

Super Flyweight, 10×2. Eva Voraberger defeats Alexandra Lakatos via TKO at 1:43 of round 1 to win the vacant WBC Silver female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Viviane Obenauf vs Consolata Musanga

Kultur Casino, Berne, Switzerland

Viviane Obenauf / UD

Lightweight, 6×2. Viviane Obenauf defeats Consolata Musanga via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Svetlana Kulakova vs Milena Koleva

Luzhniki, Moscow, Russia

Svetlana Kulakova / UD

Super Lightweight, 8×2. Svetlana Kulakova defeats Milena Koleva via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Geovana Peres vs Tessa Tualevao

Manurewa Netball Centre, Manurewa, New Zealand

Geovana Peres / UD

Heavyweight, 4×2. Geovana Peres defeats Tessa Tualevao via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cristina Hernandez Garduno vs Livier de la Cruz Munoz

Arena Chololo Larios, Tonala, Jalisco, Mexico

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Linda Contreras vs TBA

Arena Pavillón, Saltillo, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Linda Contreras / TKO R2

Light Flyweight, 4×2. Linda Contreras defeats TBA in round 2.

—————————————————————

Boxing

Estrella Hernandez vs Madai Ruvalcaba

Arena Pavillón, Saltillo, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Mayela Perez vs Perla Perez

Arena Pavillón del Norte, Saltillo, Coahuila de Zaragoza, Mexico

Mayela Perez / SD

8×2. Mayela Perez defeats Perla Perez via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Lourdes Juarez vs Anahi Torres

Auditorio Centenario, Gomez Palacio, Durango, Mexico

Lourdes Juarez / UD

Light Flyweight, 8×2. Lourdes Juarez defeats Anahi Torres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Susann Sabionski vs Kristina Jeftenic

Müggelspreehalle, Hangelsberg, Brandenburg, Germany

Susann Sabionski / TKO R2

Welterweight, 4×2. Susann Sabionski defeats Kristina Jeftenic via TKO at 1:28 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Lucie Sedlackova vs Karina Kopinska

Ballsport Arena, Dresden, Sachsen, Germany

Lucie Sedlackova / UD

Featherweight, 8×2. Lucie Sedlackova defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jelena Mrdjenovich vs Stephanie Ducastel

Gymnase des Malteries, Schiltigheim, Bas-Rhin, France

Draw

Featherweight, 10×2. Jelena Mrdjenovich and Stephanie Ducastel fought to a Draw (Split) to win the WBC World female featherweight title, WBA World female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Yohana Belen Alfonzo vs TBA

Parque La Pedrera, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

Lightweight, 10×2. WBO World female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Soledad del Valle Frias vs Anahi Lopez

Parque La Pedrera, Villa Mercedes, San Luis, Argentina

Flyweight, 10×2.

—————————————————————

MMA

Joice Mara vs Estefani Almeida

Mr Cage, Brazil

Draw

Strawweight (115lbs). Joice Mara and Estefani Almeida fought to a Draw (Majority) to win the 115 title.

—————————————————————

MMA

Mayana Kellem vs Giselle Campos

Mr Cage, Brazil

Mayana Kellem† / TKO R1

Bantamweight (135lbs). Mayana Kellem defeats Giselle Campos via TKO in round 1 to win the 135 interim title.

—————————————————————

MMA

Tharoth Oum Sam vs Surarak Kamla

Full Metal Dojo 14: Bigger, Badder, Blacker, Madder, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand

Tharoth Oum Sam / RNC R2

(119lbs), 3×5. Tharoth Oum Sam defeats Surarak Kamla via Rear-Naked Choke at 4:26 of round 2.

—————————————————————

MMA

Cris Macfer vs Tarciara Santos

Federação Fight 4, Iate Tênis Clube, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Tarciara Santos / KO R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Tarciara Santos defeats Cris Macfer via KO in round 3.

—————————————————————

MMA

Luana Pinheiro vs Charlene de Souza

Federação Fight 4, Iate Tênis Clube, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Luana Pinheiro / SUB. R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Charlene de Souza replaces Amanda Caroline. Luana Pinheiro defeats Charlene de Souza via Submission in round 1.

—————————————————————

MMA

Rosy Duarte vs Fernanda Barbosa

Brabos Combat 6, Ginásio de Esportes, Campo Alegre, Alagoas, Brazil

Rosy Duarte† / SD

(134lbs), 3×5. Rosy Duarte defeats Fernanda Barbosa via Split Decision and successfully defended her BC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Katie Saull vs Lindsey VanZandt

KOTC: Regulator, SugarHouse Casino, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Lindsey VanZandt / TKO R2

Atomweight (105lbs), 3×5. Lindsey VanZandt defeats Katie Saull via TKO (Punches) at 1:25 of round 2.

—————————————————————

MMA

Cynthia Arceo vs Melissa Sophia Karagianis

KOTC: Regulator, SugarHouse Casino, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Cynthia Arceo / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Cynthia Arceo defeats Melissa Sophia Karagianis via TKO (Punches) at 3:55 of round 2.

—————————————————————

MMA

Mishell Nogales vs Beriuzka Canelon

EMMA 11, Poliforo Ucacue, Cuenca, Ecuador

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Germania Lascano vs Ana Hidalgo

EMMA 11, Poliforo Ucacue, Cuenca, Ecuador

Germania Lascano / SD

(146lbs), 3×5. Germania Lascano defeats Ana Hidalgo via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Jamile Farias vs Paula Vieira

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Jamile Farias / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Jamile Farias defeats Paula Vieira via TKO (Punches) at 0:45 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jéssica Delboni vs Bianca Sattelmayer

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Jéssica Delboni / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Jéssica Delboni defeats Bianca Sattelmayer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Karolline Rosa vs Sidy Rocha

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Karolline Rosa / UD

(141lbs), 3×5. Karolline Rosa defeats Sidy Rocha via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Maria Oliveira vs Laisa Coimbra

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Maria Oliveira / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Laisa Coimbra replaces Regiane Freitas. Maria Oliveira defeats Laisa Coimbra via TKO (Punches) at 4:15 of round 2.

—————————————————————

MMA

Nicolle Caliari vs Thuany Fernandes

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Nicolle Caliari / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Nicolle Caliari defeats Thuany Fernandes via TKO (Punches) at 4:05 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jéssica Suelem vs Priscila Ferreira

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Priscila Ferreira / TKO R1

(126lbs), 3×5. Priscila Ferreira defeats Jéssica Suelem via TKO (Punches) at 4:53 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mariana Morais vs Vitória Ferreira

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Mariana Morais / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Mariana Morais defeats Vitória Ferreira via TKO (Punches) at 4:15 of round 2.

—————————————————————

MMA

Liana Pirosin vs Edna Oliveira

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Liana Pirosin / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Liana Pirosin defeats Edna Oliveira via TKO (Knee) at 2:30 of round 2.

—————————————————————

MMA

Deise Rocha vs Geisyele Nascimento

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Deise Rocha / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Deise Rocha defeats Geisyele Nascimento via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Juliete de Souza vs Karine Silva

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Karine Silva / Choke R2

(126lbs), 3×5. Karine Silva defeats Juliete de Souza via Triangle Choke at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA

Priscila Cachoeira vs Marta Souza

Curitiba Top Fight 11: Girl’s Night, Academia Striker’s House, Curitiba, Parana, Brazil

Priscila Cachoeira / MD

(126lbs), 3×5. Priscila Cachoeira defeats Marta Souza via Majority Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Criszaida Adam vs Quinn Weiss

Maverick MMA 2: Heckman vs. Sullivan, Sherman Theater, Stroudsburg, Pennsylvania, United States

Criszaida Adam / UD

Criszaida Adam defeats Quinn Weiss via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Flaviana Moreira vs Germana Salvo

Federação Fight 4, Iate Tênis Clube, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Flaviana Moreira / UD

(121lbs), 3×3. Flaviana Moreira defeats Germana Salvo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marina Coffman vs Kaitlen Styne

Primetime MMA: July Fireworks, Stacy’s Place, Fostoria, Ohio, United States

Marina Coffman / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Marina Coffman defeats Kaitlen Styne via Rear-Naked Choke at 0:28 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelly Beringson vs Jennifer Hauss Nixon

XFN 16: Gamboa vs. Suarez, Bahia Mar, Ft. Lauderdale, Florida, United States

Kelly Beringson / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Kelly Beringson defeats Jennifer Hauss Nixon via TKO at 3:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Deidra Whitfield vs Olivia Fisher

SHP 47, Zamora Shrine Center, Birmingham, Alabama, United States

Olivia Fisher / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Olivia Fisher defeats Deidra Whitfield via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 2

Sunday

Boxing

Lolita Muzeya vs Joice Awino

Zmart Mall, N’Dola, Zambia

—————————————————————

Boxing

Barbra Banda vs Joyce Chileshe

Zmart Mall, N’Dola, Zambia

—————————————————————

Boxing

Catherine Phiri vs Flora Machela

Zmart Mall, N’Dola, Zambia

Bantamweight.

—————————————————————

MMA

Kanako Murata vs Claire Fryer

Pancrase 288, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Kanako Murata / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Kanako Murata defeats Claire Fryer via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Arroyo vs Melisa Cardoza

Extreme Legendary Fights 2, Sports Square, Nueva Santa Rosa, Guatemala

Elizabeth Arroyo / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Elizabeth Arroyo defeats Melisa Cardoza via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 5

Wednesday

Boxing

Jasmina Merdic vs Hristina Stojadinovic

Night Club Ribnica, Ribnica, Bosnia And Herzegovina

Jasmina Merdic / TKO R3

Super Middleweight, 6×2. Jasmina Merdic defeats Hristina Stojadinovic via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Irma Balijagic Adler vs TBA

Ribnica, Bosnia And Herzegovina

Super Featherweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Ivana Habazin vs Valentina Stankovic

Night Club Ribnica, Ribnica, Bosnia And Herzegovina

Ivana Habazin / UD

Welterweight, 6×2. Ivana Habazin defeats Valentina Stankovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 6

Thursday

Boxing

Firuza Sharipova vs Yuliya Kutsenko

Romazan Ice Palace, Magnitogorsk, Russia

Super Featherweight, 10×2. vacant WBC International female super featherweight title.

—————————————————————

MMA

Heqin Lin vs Elizabeth Vanessa

Kunlun Fight MMA 13, German Town Plaza of Mangrove Tree Resort, Qingdao

Heqin Lin / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Elizabeth Vanessa replaces Bianca Sattelmayer. Heqin Lin defeats Elizabeth Vanessa via TKO in round 1.

—————————————————————

Jul 7

Friday

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Valeria Jesica Almiron

Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Featherweight, 6×2. Cintia Gisela Castillo defeats Valeria Jesica Almiron via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Natalia Josefina Alderete vs Micaela De Los Angeles Romero

Club Defensores de Villa Lujan, San Miguel, Tucuman, Argentina

Natalia Josefina Alderete / UD

Bantamweight, 4×2. Natalia Josefina Alderete defeats Micaela De Los Angeles Romero via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Noemi Bosques vs Sonia Osorio

A La Carte Event Pavilion, Tampa, Florida, United States

Sonia Osorio / UD

Super Flyweight, 4×2. Sonia Osorio defeats Noemi Bosques via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lauren Johnson vs TBA

Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom

Welterweight.

—————————————————————

MMA

Tecia Torres vs Juliana Lima

The Ultimate Fighter 25 Finale, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Tecia Torres / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Tecia Torres defeats Juliana Lima via Rear-Naked Choke at 0:53 of round 2.

—————————————————————

MMA

Angela Hill vs Ashley Yoder

The Ultimate Fighter 25 Finale, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Angela Hill / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Angela Hill defeats Ashley Yoder via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jessica Eye vs Aspen Ladd

The Ultimate Fighter 25 Finale, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5. Bout cancelled due to Aspen Ladd illness.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melisa Cardoza vs Katherine Mena

UCC 35: Honduras, Clarion Hotel Real, Tegucigalpa, Honduras

Katherine Mena / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Melisa Cardoza replaces Clara Castañeda. Katherine Mena defeats Melisa Cardoza via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Iris Ninel Martínez vs Isabel Muñoz

UCC 35: Honduras, Clarion Hotel Real, Tegucigalpa, Honduras

Isabel Muñoz / Leg Triangle R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Isabel Muñoz defeats Iris Ninel Martínez via Leg Triangle at 1:10 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai

Nicola Callander vs Madelaine Duiker

Epic Fight Promotions 17: Hustle, Perth, Western Australia, Australia

Nicola Callander

57kg. Nicola Callander defeats Madelaine Duiker.

—————————————————————

Muay Thai

Saskia Vaughan vs Crystel Carlow

Epic Fight Promotions 17: Hustle, Perth, Western Australia, Australia

Saskia Vaughan

61kg. Saskia Vaughan defeats Crystel Carlow.

—————————————————————

Muay Thai

Kerrianne McKay vs Shannon Peek

Epic Fight Promotions 17: Hustle, Perth, Western Australia, Australia

Kerrianne McKay

56kg. Kerrianne McKay defeats Shannon Peek.

—————————————————————

Muay Thai

Whitney Tuna vs Kirsty-Anne Meares

Epic Fight Promotions 17: Hustle, Perth, Western Australia, Australia

Kirsty-Anne Meares / UD

53kg. Kirsty-Anne Meares defeats Whitney Tuna via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Amanda Thomson vs Sim Sehmi

Epic Fight Promotions 17: Hustle, Perth, Western Australia, Australia

Amanda Thomson

53kg. Amanda Thomson defeats Sim Sehmi.

—————————————————————

Shoot Boxing

Misaki Mortia vs Nana Okuwaki

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Misaki Mortia / TKO R2

Atomweight (105lbs). Misaki Mortia defeats Nana Okuwaki via TKO (Punches) at 2:06 of round 2.

—————————————————————

Shoot Boxing

Akari Nakamura vs Jung Si Eun

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Akari Nakamura / KO R1

(106lbs). Akari Nakamura defeats Jung Si Eun via KO (Left Body Hook) at 0:58 of round 1.

—————————————————————

Shoot Boxing

Riri Nasukawa vs Megami Tagawa

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Megami Tagawa / UD

(95lbs). Megami Tagawa defeats Riri Nasukawa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Shoot Boxing

Gabrielle Garcia vs Megumi Yabushita

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

No Contest

This fight was deemed a No Contest due to illegal soccer kick by Garcia.

—————————————————————

Shoot Boxing

Ayaka Miura vs Yoko Odawaki

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Ayaka Miura / UD

(121lbs). Ayaka Miura defeats Yoko Odawaki via Unanimous Decision.

—————————————————————

Shoot Boxing

Shizuka Sugiyama vs Mina Sakurai

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Mina Sakurai / UD

(132lbs). Mina Sakurai defeats Shizuka Sugiyama via Unanimous Decision.

—————————————————————

Shoot Boxing

Mio Tsumura vs Hanna Gujwan

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Mio Tsumura / UD

(108lbs). Mio Tsumura defeats Hanna Gujwan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Shoot Boxing

Rena Kubota vs Jleana Valentino

Shoot Boxing Girl’s S-Cup 2017, TDC Hall, Tokyo, Japan

Rena Kubota / UD

(110lbs). Rena Kubota defeats Jleana Valentino via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 8

Saturday

Boxing

Tamara Elizabeth Demarco vs Belen Valdebenito

Polideportivo Municipal, Mainque, Rio Negro, Argentina

Tamara Elizabeth Demarco / PTS

Flyweight, 4×2. Tamara Elizabeth Demarco defeats Belen Valdebenito via Points.

—————————————————————

Boxing

Jacqueline Coutino vs Monserrat Consospo

Salon Los Laureles, Comitan, Chiapas, Mexico

Jacqueline Coutino / UD

Flyweight, 6×2. Jacqueline Coutino defeats Monserrat Consospo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Erika Cruz Hernandez vs Aide Rodriguez

Auditorio Benito Juárez, Zapopan, Jalisco, Mexico

Erika Cruz Hernandez / PTS

Super Bantamweight, 4×2. Erika Cruz Hernandez defeats Aide Rodriguez via Points.

—————————————————————

Boxing

Chantelle Cameron vs Bojana Libiszewska

Braehead Arena, Glasgow, Scotland, United Kingdom

Chantelle Cameron / TKO R4

Lightweight, 6×2. Chantelle Cameron defeats Bojana Libiszewska via TKO at 0:47 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Silvia Torres vs Maria Soledad Vargas

Centro de Convenciones IMSS, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico

Silvia Torres / UD

Minimumweight, 8×2. Silvia Torres defeats Maria Soledad Vargas via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Patricia Braesick vs Marion Farkas

Dreifach-Sporthalle, Kempten, Bayern, Germany

Patricia Braesick / KO R1

Middleweight, 4×2. Patricia Braesick defeats Marion Farkas via KO at 1:28 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Eda Essaoudi vs Christina Linardatou

Dreifach-Sporthalle, Kempten, Bayern, Germany

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Nicole Wesner vs Hasna Tukic

Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Rheinland-Pfalz, Germany

Nicole Wesner††† / UD

Lightweight, 10×2. Nicole Wesner defeats Hasna Tukic via Unanimous Decision to win the World Boxing Federation female lightweight title, Global Boxing Union Female World lightweight title, Women’s International Boxing Association World lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Ramona Kuehne vs Djemilla Gontaruk

Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Rheinland-Pfalz, Germany

Ramona Kuehne† / PTS

Super Featherweight, 10×2. Ramona Kuehne defeats Djemilla Gontaruk via Points to win the WBO World female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Reynoso vs Tania Macarena Pereyra

Polideportivo Vicente Polimeni, Las Heras, Mendoza, Argentina

Tania Macarena Pereyra / MD

Lightweight, 4×2. Tania Macarena Pereyra defeats Alejandra Reynoso via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Macarena Ayelen Ledesma vs Maria Angelica Ruiz

Club Sportivo America, Rosario, Santa Fe, Argentina

Macarena Ayelen Ledesma / UD

Super Lightweight, 6×2. Macarena Ayelen Ledesma defeats Maria Angelica Ruiz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Kimberly Connor vs Jasmine Clarkson

L’Auberge Casino & Hotel, Baton Rouge, Louisiana, United States

Kimberly Connor / UD

Lightweight, 6×2. Kimberly Connor defeats Jasmine Clarkson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucy Wildheart vs TBA

Tewkesbury School, Tewkesbury, Gloucestershire, United Kingdom

Lightweight.

—————————————————————

Boxing

Angelica Monserrat Vazquez vs Irene Cibrian

Auditorio Benito Juárez, Zapopan, Jalisco, Mexico

Angelica Monserrat Vazquez / PTS

Light Flyweight, 6×2. Angelica Monserrat Vazquez defeats Irene Cibrian via Points.

—————————————————————

Boxing

Isabel Millan vs Leticia Uribe

Auditorio Benito Juárez, Zapopan, Jalisco, Mexico

Isabel Millan / PTS

Super Flyweight, 8×2. Isabel Millan defeats Leticia Uribe via Points.

—————————————————————

Boxing

Mariana Juarez vs Terumi Nuki

Auditorio Benito Juárez, Zapopan, Jalisco, Mexico

Mariana Juarez† / UD

Bantamweight, 10×2. Mariana Juarez defeats Terumi Nuki via Unanimous Decision to win the WBC World female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Myriam Dellal vs Aleksandra Vujovic

Bastide St Joseph, Marseille, Bouches-du-Rhône, France

Myriam Dellal / UD

Super Lightweight, 8×2. Aleksandra Vujovic replaces Monica Gentili. Myriam Dellal defeats Aleksandra Vujovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

K1

Iman Barlow vs Ashley Nichols

Enfusion, Halifax, Nova Scotia, Canada

Iman Barlow / SD

54kg Enfusion World title defense for Barlow. Iman Barlow defeats Ashley Nichols via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Stephanie Geltmacher vs Rebecca Adney

GCF 5, OKC Farmers Market Event Center, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Stephanie Geltmacher / UD

(130lbs), 3×5. Stephanie Geltmacher defeats Rebecca Adney via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Chiara Penco vs Diana Tavares

Luctor Cage Fight, Larciano, Italy

Chiara Penco / Armbar R1

Flyweight (125lbs). Chiara Penco defeats Diana Tavares via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA

Gloria Peritore vs Claudia Archir

Luctor Cage Fight, Larciano, Italy

Gloria Peritore / RNC R1

(120lbs). Gloria Peritore defeats Claudia Archir via Rear-Naked Choke at 1:57 of round 1.

—————————————————————

MMA

Maria Suzy vs Rafaela Farache

Luta Tribal 1, Sport Bar, Manaus, Amazonas, Brazil

No Contest

3×5. This fight was deemed a No Contest.

—————————————————————

MMA

Ketlen Silva vs Jamily Solarth

Luta Tribal 1, Sport Bar, Manaus, Amazonas, Brazil

Ketlen Silva / KO/TKO R1

3×5. Jamily Solarth replaces Carolina Jimenez. Ketlen Silva defeats Jamily Solarth via KO/TKO at 1:36 of round 1.

—————————————————————

MMA

Raffaella Milner vs Barbara Nalepka

Heilbronner Hafenkeilerei: Die Nacht im Käfig, Block E des alten E-Werks, Heilbronn, Germany

Raffaella Milner / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Raffaella Milner defeats Barbara Nalepka via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Zana Setzock vs Ophelie Sinel

Heilbronner Hafenkeilerei: Die Nacht im Käfig, Block E des alten E-Werks, Heilbronn, Germany

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Amanda Nunes vs Valentina Shevchenko

UFC 213: Nunes vs. Shevchenko 2, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 5×5. Bout cancelled following the hospitalization of Amanda Nunes.

—————————————————————

MMA

Jayme Hinshaw vs Kelly Vilarino

KOTC: Chosen Few, Santa Ana Star Center, Rio Rancho, New Mexico, United States

Jayme Hinshaw / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Jayme Hinshaw defeats Kelly Vilarino via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Brenda Gonzales vs Nicole Upshaw

KOTC: Chosen Few, Santa Ana Star Center, Rio Rancho, New Mexico, United States

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Marcela Giantomassi vs Andreia Serafim Azevedo

Aspera FC 54, Ginásio de Campinas, Goiania, Goias, Brazil

Andreia Serafim Azevedo / KO/TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×5. Andreia Serafim Azevedo defeats Marcela Giantomassi via KO/TKO (Punches) at 4:24 of round 3.

—————————————————————

MMA

Sarah Frota vs Layze Cerqueira

Aspera FC 54, Ginásio de Campinas, Goiania, Goias, Brazil

Sarah Frota / UD

(134lbs), 3×5. Sarah Frota defeats Layze Cerqueira via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jamey-Lyn Horth vs Shawna Ram

BFL 50, Vancouver, BC, Canada

Jamey-Lyn Horth† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Jamey-Lyn Horth defeats Shawna Ram via Unanimous Decision to win the BFL Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Betty Collins vs Vinita Patel

Combat Night 77, The Moon, Tallahassee, Florida, United States

Betty Collins / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Betty Collins defeats Vinita Patel via Unanimous Decision..

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paulina Giemza vs Karolina Kuśnierz

ALMMA 134: VIP Jurków, Kąpielisko Chorwacja, Jurków, Poland

Paulina Giemza† / Armbar R1

(126lbs). Paulina Giemza defeats Karolina Kuśnierz via Armbar at 1:05 of round 1 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jordan Kinewa vs Maria Schlienger

Arena Wars: Total Kombat, Edenvale Winery, Medford, Oregon, United States

Jordan Kinewa / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Jordan Kinewa defeats Maria Schlienger via TKO at 2:26 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shelby Connelly vs Stephanie Mendez

Arena Wars: Total Kombat, Edenvale Winery, Medford, Oregon, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nirvana Barron Lugo vs Patricia Ramírez

Cloroformo Total: 3, Palenque La Garita, Santiago Papasquiaro, Durando, México

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Christina Toth vs Staci Teague

Rise of a Warrior 20, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States

Staci Teague / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Staci Teague defeats Christina Toth via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:17 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gabrielle Donate vs Curry Galazko

Rise of a Warrior 20, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States

Curry Galazka / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Curry Galazka defeats Gabrielle Donate via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amirah Najwa vs Eunice Ong

Malaysian Invasion League 1, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Amirah Najwa / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Amirah Najwa defeats Eunice Ong via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayatun Najihin vs Gladys Molling

Malaysian Invasion League 1, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yin Mun Lee vs Gloria Hoong

Malaysian Invasion League 1, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nurul Aqilah vs Nur Sabrina

Malaysian Invasion League 1, Paradigm Mall, Selangor, Malaysia

Nur Sabrina / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Nurul Aqilah replaces Samantha Jong. Nur Sabrina defeats Nurul Aqilah via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

Jul 9

Sunday

Boxing

Norj Guro vs Joan Ambalong

Barangay San Jose, Aurora, Zamboanga del Sur, Philippines

Norj Guro / UD

6×3. Norj Guro defeats Joan Ambalong via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 10

Monday

Boxing

Jun Yabuki vs Yumiko Shimooka

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Jun Yabuki / TKO R5

Minimumweight, 6×2. Jun Yabuki defeats Yumiko Shimooka via TKO at 1:57 of round 5.

—————————————————————

Jul 11

Tuesday

Boxing

Nao Ikeyama vs Saemi Hanagata

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Draw

10×2. Nao Ikeyama and Saemi Hanagata fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Jul 12

Wednesday

Boxing

Zong Ju Cai vs Gretchen Abaniel

Shenzhen, China

Minimumweight, 10×2. IBF World female minimumweight title.

—————————————————————

Jul 13

Thursday

MMA

Manoela Matos vs Leticia Lima

Salvaterra Marajó Fight 6, Eclipse Dance Club, Salvaterra, Para, Brazil

Manoela Matos / TKO R2

(119lbs), 3×5. Manoela Matos defeats Leticia Lima via TKO (Punches) at 3:40 of round 2.

—————————————————————

Jul 14

Friday

Boxing

Gloria Romero Jimenez vs Guadalupe Duran

Salon Diamante, Merida, Yucatán, Mexico

Gloria Romero Jimenez / MD

4×2. Gloria Romero Jimenez defeats Guadalupe Duran via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Tania Camacho Perez vs Kristal Solis Lopez

Salon Diamante, Merida, Yucatán, Mexico

Tania Camacho Perez / TKO R2

Minimumweight, 4×2. Tania Camacho Perez defeats Kristal Solis Lopez via TKO at 1:05 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Nerina Ortubia vs Gisela Tamara Ledesma

Polideportivo Municipal, Tunuyan, Mendoza, Argentina

Nerina Ortubia / UD

Cruiserweight, 4×2. Nerina Ortubia defeats Gisela Tamara Ledesma via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Anahi Esther Sanchez vs Maria Carina Brito

Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina

Anahi Esther Sanchez / KO R1

Lightweight, 6×2. Anahi Esther Sanchez defeats Maria Carina Brito via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Gloria Elena Yancaqueo vs Makarena Gallastegui

Club de Pelota Tres Arroyos, Tres Arroyos, Buenos Aires, Argentina

Gloria Elena Yancaqueo / SD

Featherweight, 4×2. Gloria Elena Yancaqueo defeats Makarena Gallastegui via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Silvana Gomez vs Paola Farfan

Club Atlético San Pedro, San Pedro de Jujuy, Jujuy, Argentina

Silvana Gomez / UD

Super Featherweight, 4×2. Silvana Gomez defeats Paola Farfan via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Katharina Thanderz vs Karina Kopinska

Palacio de los Deportes, Benidorm, Comunidad Valenciana, Spain

Katharina Thanderz / UD

Super Featherweight, 6×2. Katharina Thanderz defeats Karina Kopinska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Eva Naranjo vs Jasmina Nad

Palacio de los Deportes, Benidorm, Comunidad Valenciana, Spain

Eva Naranjo / UD

Super Flyweight, 6×2. Eva Naranjo defeats Jasmina Nad via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sarah Dwyer vs Kylie Hutt

Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia

Draw

Super Lightweight, 5×2. Sarah Dwyer and Kylie Hutt fought to a Draw (Split).

—————————————————————

MMA

Bruna Vargas vs Katy Collins

Bellator 181: Pitbull vs. Campos 2, WinStar World Casino & Resort, Thackerville, Oklahoma, United States

Katy Collins / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Katy Collins defeats Bruna Vargas via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Brittney Elkin vs Amanda Bell

Bellator 181: Pitbull vs. Campos 2, WinStar World Casino & Resort, Thackerville, Oklahoma, United States

Amanda Bell / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Brittney Elkin replaces Alexis Dufresne. Amanda Bell defeats Brittney Elkin via TKO (Punches) at 4:56 of round 2.

—————————————————————

MMA

Jessica Middleton vs Emily Ducote

Bellator 181: Pitbull vs. Campos 2, WinStar World Casino & Resort, Thackerville, Oklahoma, United States

Emily Ducote / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Jessica Middleton replaces Valérie Létourneau. Emily Ducote defeats Jessica Middleton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Penfield vs Tiani Valle

Celtic Gladiator 13, Florentine Gardens, El Monte, Los Angeles, California

Tiani Valle / KO R2

(118lbs), 3×2. Tiani Valle defeats Jennifer Penfield via KO (Punches) at 1:40 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shelby Strong vs Susan Phanivong

Ascendancy FC 14, Val Air Ballroom, Des Moines, Iowa, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paige Blair vs Katie Smith

Ascendancy FC 14, Val Air Ballroom, Des Moines, Iowa, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katherine Mendoza vs Cristhel Ruiz

NFC 37: Choque de Naciones, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yessenia Perez vs Darling Reyes

NFC 37: Choque de Naciones, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Yessenia Perez / UD

(150lbs), 3×3. Darling Reyes replaces Lizanyel Fonseca. Yessenia Perez defeats Darling Reyes via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 15

Saturday

Boxing

Tamara Fabiana Garcia vs Alejandra Zulema Juarez

Complejo Deportivo El Predio, Quilmes, Buenos Aires, Argentina

Tamara Fabiana Garcia / MD

Super Welterweight, 4×2. Tamara Fabiana Garcia defeats Alejandra Zulema Juarez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Giulia Grenci vs Katarina Vistica

Stadio Comunale , Cecchina, Albano Laziale, Lazio, Italy

Giulia Grenci / PTS

Lightweight, 6×2. Giulia Grenci defeats Katarina Vistica via Points.

—————————————————————

Boxing

Keren Batiz vs Mariam Moreno

Hotel Portofino, Isla Margarita, Venezuela

Draw

Super Featherweight, 6×3. Mariam Moreno and Keren Batiz fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Steffi Schuenke vs TBA

Sporthalle West, Kühlungsborn, Schleswig-Holstein, Germany

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Alicia Melina Kummer vs TBA

Boxsporthalle Braamkamp, Winterhude, Hamburg, Germany

Super Lightweight, 10×2.

—————————————————————

MMA

Jihin Radzuan vs Masrina Hamka

Ultimate Beatdown 23, Plaza Sentosa, Johor Bahru, Malaysia

Jihin Radzuan / TKO R1

(132lbs), 3×5. Jihin Radzuan replaces Hayatun Najihin. Jihin Radzuan defeats Masrina Hamka via TKO at 2:05 of round 1.

—————————————————————

MMA

Andreia Cerdeira vs Rosana Vasconcelos

Rei da Selva Combat 9, Universidade Nilton Lins, Manaus, Amazonas, Brazil

Andreia Cerdeira† / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Andreia Cerdeira defeats Rosana Vasconcelos via Unanimous Decision to win the RDSC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Norma Dumont vs Patricia Borges

Jungle Fight 91, Ginásio Poliesportivo do Riacho, Contagem, Minas Gerais, Brazil

Norma Dumont / UD

(134lbs), 3×5. Norma Dumont defeats Patricia Borges via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Gloria de Paula vs Thuany Fernandes

Batalha MMA 8, Ginásio da Universiade Unítalo, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Gloria de Paula / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Gloria de Paula defeats Thuany Fernandes via TKO (Punches) at 4:59 of round 1.

—————————————————————

MMA

Maria Silva vs Alinny Moraes

Tróia FC 1: The Beginning, Shopping Rio Mar Kennedy, Fortaleza, Ceara, Brazil

Maria Silva / Armbar R1

(132lbs), 3×5. Maria Silva defats Alinny Moraes via Armbar at 4:33 of round 1.

—————————————————————

MMA

Nayara Hemily vs Ana Karla Morais

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Nayara Hemily / TKO R1

Strawweight (115lbs). Nayara Hemily defeats Ana Karla Morais via TKO (Punches) at 3:52 of round 1.

—————————————————————

MMA

Simone Duarte vs Fernanda Caetano

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Simone Duarte / Choke R2

(126lbs), 3×5. Simone Duarte defeats Fernanda Caetano via Guillotine Choke at 2:48 of round 2.

—————————————————————

MMA

Lohana Bahiense vs Milena Andrade

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Lohana Bahiense / KO R1

(106lbs), 3×5. Lohana Bahiense defeats Milena Andrade via KO (Punches) at 0:49 of round 1.

—————————————————————

MMA

Diana Morais vs Karolline Rosa

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Karolline Rosa / Armbar R2

(146lbs), 3×5. Karolline Rosa defeats Diana Morais via Armbar at 4:30 of round 2.

—————————————————————

MMA

Jaqueline Ferreira vs Jamila Sandora

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Jamila Sandora / TKO R2

(146lbs), 3×5. Jamila Sandora defeats Jaqueline Ferreira via TKO (Retirement) at 5:00 of round 2.

—————————————————————

MMA

Núbia Nascimento vs Marceluce Alves

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

Núbia Nascimento / TKO R2

(126lbs), 3×5. Núbia Nascimento defeats Marceluce Alves via TKO (Retirement) at 5:00 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ana Costa vs Jaqueline Cristina

NCE 16: Ladies, CT New Corpore Fight, Rio Bonito, Rio de Janeiro, Brazil

(146lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Maria Vittoria Colonna vs Naomi Harvey

Storm FC 11, Circolo Atletico Grifone Calcio Via Mattia Battistini, Rome, Italy

Maria Vittoria Colonna / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Maria Vittoria Colonna defeats Naomi Harvey via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Miranda Maverick vs Gabby Romero

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Miranda Maverick / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Miranda Maverick defeats Gabby Romero via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Felicia Spencer vs Amy Coleman

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Felicia Spencer / RNC R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Felicia Spencer defeats Amy Coleman via Rear-Naked Choke at 3:17 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mallory Martin vs Tiffany Masters

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5. Bout cancelled due to Mallory Matin illness.

—————————————————————

MMA

Sunna Davíðsdóttir vs Kelly D’Angelo

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Sunna Davíðsdóttir / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Sunna Davíðsdóttir defeats Kelly D’Angelo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Karina Rodriguez vs Bárbara Acioly

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Karina Rodriguez / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Karina Rodriguez defeats Bárbara Acioly via TKO at 2:14 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jinh Yu vs Ashley Cummins

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Milana Dudieva / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Co-Main Event. Milana Dudieva defeats Ashley Cummins via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Raquel Pa’aluhi vs Yana Kunitskaya

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5. Cancelled due to Kunitskaya injury. Tentatively rescheduled for August.

—————————————————————

MMA

Milana Dudieva vs Mara Romero Borella

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Mara Romero Borella / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Main Event. Mara Romero Borella defeats Milana Dudieva via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Pamela Sorenson vs Helena Kolesnyk

Invicta FC 24: Evinger vs. Kolesnyk, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Pamela Sorenson / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Main Card. Pamela Sorenson replaces Tonya Evinger. Pamela Sorenson defeats Helena Kolesnyk via Armbar at 3:12 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mariana Alvarez vs Pamela Gonzalez

Jasaji Fighting League: JFL 16, Rodeo Santa Fe, Tlalnepantla Estado de México

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Raika Emiko vs Hae In Kim

Road FC 40, Jangchung Gymnasium, Seoul, South Korea

Raika Emiko / SD

(126lbs), 2×5. Raika Emiko defeats Hae In Kim via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Satoko Shinashi vs Chiaki Ota

DEEP Cage Impact 2017: At Korakuen Hall, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Satoko Shinashi / TKO R1

(104lbs), 2×5. Satoko Shinashi defeats Chiaki Ota via TKO (Punches) at 1:36 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Agata Klecha vs Miriam Nieves

Ring of Combat AM 24, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Agata Klecha / TKO R2

(160lbs), 3×3. Agata Klecha defeats Miriam Nieves via TKO (Punches) at 1:13 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sophie Luxton vs Beth Cherry

Battle Arena 46, Chillwell Olympia Sports Centre, Nottingham, England

Sophie Luxton / TKO R2

(134lbs), 3×3. Sophie Luxton defeats Beth Cherry via TKO at 1:37 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Singer vs Caitlin Giesen

KOTC: Maximum Intensity, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States

Caitlin Giesen / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Caitlin Giesen replaces Kaylee Martin. Caitlin Giesen defeats Hannah Singer via TKO (Punches) at 2:59 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristy Stafford vs Anne Okes

Titans of the Cage 20, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States

Kristy Stafford / TKO R1

(180lbs), 3×3. Kristy Stafford defeats Anne Okes via TKO (Referee Stoppage from Strikes) in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelly Stout vs Kathy Hatfield

Titans of the Cage 20, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States

Kathy Hatfield / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Kathy Hatfield defeats Kelly Stout via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:40 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tasha Hewitt vs Joy Miller

Titans of the Cage 20, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States

Tasha Hewitt / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Tasha Hewitt defeats Joy Miller via Armbar at 0:38 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Akshata Khadtare vs Shi Yin Tan

Ultimate Beatdown 23, Plaza Sentosa, Johor Bahru, Malaysia

Shi Yin Tan / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Shi Yin Tan defeats Akshata Khadtare via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erin Palmer vs Melody Pinchbeck

Hardrock MMA 90: Bishop vs Lawler, Derby Park Expo Five Dome, Louisville, Kentucky, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cherrell Warren vs Katryna Bezuyen

Ground Force Fights 3: Bad Blood, Falletis Ice Arena 22, Batavia, New York, United States

Katryna Bezuyen / Armbar R1

(205lbs), 3×3. Katryna Bezuyen defeats Cherrell Warren via Armbar at 1:34 of round 1.

—————————————————————

Muay Thai

Sofia Teskou vs Lubena Jane Iske

Muay Thai Grand Prix 9, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Lubena Jane Iske / UD

57kg, 3×3. Lubena Jane Iske defeats Sofia Teskou via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 16

Sunday

MMA

Leslie Smith vs Amanda Lemos

UFC Fight Night 113: Nelson vs. Ponzinibbio, SSE Hydro Arena, Glasgow, Scotland

Leslie Smith / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Amanda Lemos replaces Lina Länsberg. Leslie Smith defeats Amanda Lemos via TKO (Standing Elbows) at 2:53 of round 2.

—————————————————————

MMA

Cynthia Calvillo vs Joanne Calderwood

UFC Fight Night 113: Nelson vs. Ponzinibbio, SSE Hydro Arena, Glasgow, Scotland

Cynthia Calvillo / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Cynthia Calvillo defeats Joanne Calderwood via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yuina Udagawa vs Megumi Kikoshi

16th Kanto Amateur Shooto Championships, GEN Sports Palace, Shinjuku, Japan

Yuina Udagawa / SD

Atomweight (105lbs). Yuina Udagawa defeats Megumi Kikoshi via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mizuki Furuse vs Megumi Kikoshi

16th Kanto Amateur Shooto Championships, GEN Sports Palace, Shinjuku, Japan

Mizuki Furuse† / UD

(106lbs), 2×3. Mizuki Furuse defeats Megumi Kikoshi via Unanimous Decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Madoka Okada vs Hikaru Aono

16th Kanto Amateur Shooto Championships, GEN Sports Palace, Shinjuku, Japan

Madoka Okada† / Choke R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Madoka Okada defeats Hikaru Aono via Triangle Choke at 0:57 of round 3 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

Jul 18

Tuesday

Boxing

Eva Guzman vs Anabel Trejo

Gimnasio Luis Beltran Diaz, Maracay, Venezuela

Eva Guzman / TKO R1

Minimumweight, 6×2. Eva Guzman defeats Anabel Trejo via TKO at 1:23 of round 1.

—————————————————————

Jul 19

Wednesday

MMA

Sandra Teresa Lavado Garcia vs Blanca Amacifue Cebas

FFC 28: Gonzales vs. Cubas 2, El Rosedal, Lima, Peru

Sandra Teresa Lavado Garcia / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Blanca Amacifue Cebas replaces Eresbita Garcia. Sandra Teresa Lavado Garcia defeats Blanca Amacifue Cebas via Armbar at 3:58 of round 1.

—————————————————————

Jul 20

Thursday

Boxing

Luz Elena Arguello vs Karla Marina Carmona Marin

Salón de los Espejos, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico

Luz Elena Arguello / TKO R3

Light Flyweight, 4×2. Luz Elena Arguello defeats Karla Marina Carmona Marin via TKO at 0:52 of round 3.

—————————————————————

Muay Thai

Manazou Kobayashi vs Akari Nakamura

Road To KNOCK OUT.2, Shibuya O-East, Shibuya, Tokyo, Japan

Draw

(110lbs). Manazou Kobayashi and Akari Nakamura fought to a Draw (Unanimous).

—————————————————————

Jul 21

Friday

Boxing

Amanda Serrano vs Edina Kiss

Sheraton Puerto Rico Hotel & Casino, San Juan, Puerto Rico

Amanda Serrano† / TKO R3

Super Bantamweight, 10×2. Amanda Serrano defeats Edina Kiss via TKO at 1:00 of round 3 to win the WBO World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Cristina Hernandez Garduno vs Alondra Prado

Arena Coliseo, Guadalajara, Jalisco, Mexico

—————————————————————

Boxing

Lorraine Villalobos vs Elvia Trevino

M3 Anaheim Event Center, Anaheim, California, United States

Lorraine Villalobos / UD

Light Flyweight, 6×2. Lorraine Villalobos defeats Elvia Trevino via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Seniesa Estrada vs Aracely Palacios

M3 Anaheim Event Center, Anaheim, California, United States

Seniesa Estrada / UD

Flyweight, 6×2. Seniesa Estrada defeats Aracely Palacios via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Monica Henao vs Jenifer Rodriguez

Club Campestre, Barranquilla, Colombia

Draw

Lightweight, 8×2. Monica Henao and Jenifer Rodriguez fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Dayana Cordero vs Julieta Andrea Cardozo

Club Campestre, Barranquilla, Colombia

Dayana Cordero† / UD

Bantamweight, 10×2. Dayana Cordero defeats Julieta Andrea Cardozo via Unanimous Decision to win the interim WBA World female bantamweight title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Clausius vs Khadija Mulla

Real MMA 15, Sams Town, Las Vegas, Nevada, United States

Jennifer Clausius / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Jennifer Clausius defeats Khadija Mulla via Rear-Naked Choke at 1:46 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Caitlin Sammons vs Yasnaya Perez

Real MMA 15, Sams Town, Las Vegas, Nevada, United States

Caitlin Sammons / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Caitlin Sammons defeats Yasnaya Perez via TKO at 2:15 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danielle Hayes vs Kawehi Wallace

Real MMA 15, Sams Town, Las Vegas, Nevada, United States

Danielle Hayes† / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Danielle Hayes defeats Kawehi Wallace via Split Decision to win the Real MMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

Jul 22

Saturday

Boxing

Jazmin Gonzalez vs Elizabeth Chavez

Lienzo Charro Parral, Hidalgo Del Parral, Chihuahua, Mexico

Jazmin Gonzalez / PTS

Super Flyweight, 6×2. Jazmin Gonzalez defeats Elizabeth Chavez via Points.

—————————————————————

Boxing

Jessica Arreguin vs Monica Gutierrez

Lienzo Charro Parral, Hidalgo Del Parral, Chihuahua, Mexico

Jessica Arreguin / KO

Super Bantamweight, 6×2. Jessica Arreguin defeats Monica Gutierrez via KO.

—————————————————————

Boxing

Klaudia Vigh vs Sylvia Maksim

Rákoscsaba Művelődési Központ, Budapest, Hungary

Super Welterweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yamila Esther Reynoso vs Cristina Beatriz Cuevas

Club Unión, Avellaneda, Santa Fe, Argentina

Yamila Esther Reynoso† / SD

Welterweight, 10×2. Yamila Esther Reynoso defeats Cristina Beatriz Cuevas via Split Decision to win the vacant Argentina (FAB) female welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Logan Holler vs Szilvia Szabados

Uptown Live, Charlotte, North Carolina, United States

Logan Holler† / UD

Middleweight, 6×2. Logan Holler defeats Szilvia Szabados via Unanimous Decision to win the vacant Women’s International Boxing Association International middleweight title.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Veronica Barrera vs Johana Zeledon

IV Copa Alexis Arguello: Condega, Esteli, Esteli, Nicaragua

Veronica Barrera / UD

(132lbs). Veronica Barrera defeats Johana Zeledon via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Darling Diaz vs Jennyfer Balmaceda

IV Copa Alexis Arguello: Condega, Esteli, Esteli, Nicaragua

Darling Diaz / UD

Atomweight (105lbs). Darling Diaz defeats Jennyfer Balmaceda via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jennifer Gonzalez vs Beatriz Acosta

MFC 14: Navarrete vs. Arevalo, San Miguel Olympic Gymnasium, Santiago de Chile, Santiago, Chile

Jennifer Gonzalez / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Jennifer Gonzalez defeats Beatriz Acosta via Armbar at 3:46 of round 1.

—————————————————————

MMA

Morgan Solis vs Stephanie Hull

C3 Fights, First Council Casino, Newkirk, Oklahoma, United States

Morgan Solis / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Morgan Solis defeats Stephanie Hull via TKO at 4:00 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jessica Sotack vs Carmella James

C3 Fights, First Council Casino, Newkirk, Oklahoma, United States

Jessica Sotack / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Jessica Sotack defeats Carmella James via TKO (Punches) at 4:51 of round 1.

—————————————————————

MMA

Micol di Segni vs Anastasia Gornostaeva

Magnum FC 2, The Church Palace, Rome, Italy

Micol di Segni / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Micol di Segni defeats Anastasia Gornostaeva via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Julia Avila vs Candace Maricle

HD MMA 9, Remington Park Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Julia Avila / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Julia Avila defeats Candace Maricle via Armbar at 1:18 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jie Miao vs Daria Chibisova

WLF W.A.R.S. 16, Henan TV Station Hall 8, Zhengzhou

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Na Liang vs Liliya Shakirov

WLF W.A.R.S. 16, Henan TV Station Hall 8, Zhengzhou

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jung Yoon Choi vs Myung Bo Kim

TFC 15, KBS Sports World Arena, Seoul, South Korea

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Ye Dam Seo vs Weili Zhang

TFC 15, KBS Sports World Arena, Seoul, South Korea

Weili Zhang† / TKO R2

Strawweight (115lbs), 5×5. Weili Zhang defeats Ye Dam Seo via TKO (Elbow and Punches) at 1:35 of round 2 to win the Top FC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Surya Shanmugam vs CaySea McBride

Rumble at the Roseland 93, Roseland Theater, Portland, Oregon, United States

CaySea McBride / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. CaySea McBride defeats Surya Shanmugam via TKO at 0:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristina Williams vs Taylor Pace

HD MMA 9, Remington Park Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Kristina Williams / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kristina Williams defeats Taylor Pace via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cherish Brown vs Ashley Elizabeth Nofziger

New League Promotions 6: Summer Daze, Quality Inn & Suites, Montpelier, Ohio, United States

Cherish Brown / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Cherish Brown defeats Ashley Elizabeth Nofziger via TKO (Punches) at 1:15 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jesse James vs Whitney McHaffie

New League Promotions 6: Summer Daze, Quality Inn & Suites, Montpelier, Ohio, United States

Whitney McHaffie / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Whitney McHaffie defeats Jesse James via TKO (Punches) at 0:25 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Macy Chiasson vs Holli Salazar

Golden Fights: Cage Wars 28 – Throwing Down In The Dirt, Ike Hamilton Expo Center, West Monroe, Louisiana, United States

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chelsea Brooks vs Sierra Camphor

NFC 97, Infinite Energy Center, Duluth, Georgia, United States

Chelsea Brooks / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Chelsea Brooks defeats Sierra Camphor via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kia Lola vs Madi Gilbert

NFC 97, Infinite Energy Center, Duluth, Georgia, United States

Kia Lola / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kia Lola defeats Madi Gilbert via TKO in round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Juliana Cristina vs Francielle Franco

Curitiba Fight Pro 4, Academia Striker´s House, Curitiba, Parana, Brazil

Francielle Franco / SD

(126lbs), 3×3. Francielle Franco defeats Juliana Cristina via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rosa Walsh vs Dee Begley

Cage Legacy Fighting Championship 3: Cork, Neptune Stadium, Cork, Ireland

Rosa Walsh† / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rosa Walsh defeats Dee Begley via Armbar at 1:00 of round 1 to win the CLFC Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Avila vs Brenda Arias

CRF 23: Guatemala, Expocenter Grand Tikal Futura Hotel, Guatemala City, Guatemala

Brenda Arias / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Brenda Arias defeats Elizabeth Avila via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 23

Sunday

Boxing

Ilaria Scopece vs Marina Djekic

PalaBadminton, Milan, Lombardia, Italy

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Vissia Trovato vs Kleopatra Tolnai

PalaBadminton, Milan, Lombardia, Italy

Vissia Trovato / TKO R1

Featherweight, 6×2. Vissia Trovato defeats Kleopatra Tolnai via TKO at 1:20 of round 1.

—————————————————————

MMA

Aka Ringo vs Eun Bi Cho

Wardog Cage Fight 14, Osaka Betencho World Museum, Osaka, Japan

Aka Ringo / UD

Strawweight (115lbs), 1×5. Aka Ringo defeats Eun Bi Cho via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jul 27

Thursday

MMA

Kyra Batara vs Vanessa Rico Fernandez

Combate Clasico, Mana Wynwood Convention Center, Miami, Florida, United States

Kyra Batara / Armbar R2

Atomweight (105lbs), 3×5. Kyra Batara defeats Vanessa Rico Fernandez via Armbar at 3:46 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Victoria Grizzelle vs Kara Kilian

Knockout MMA: Palomino vs. Sanchez, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States

Featherweight (145lbs), 3×2.

—————————————————————

Jul 28

Friday

Boxing

Paloma Ramos vs Aouatif Al Kallachi

Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain

Paloma Ramos / UD

Flyweight, 4×2. Paloma Ramos defeats Aouatif Al Kallachi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Guadalupe Lincer Ortiz

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Yareli Larios / UD

Featherweight, 8×2. Yareli Larios defeats Guadalupe Lincer Ortiz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Gonzalez vs Cinthia Cardona

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Alejandra Gonzalez / UD

Bantamweight, 4×2. Alejandra Gonzalez defeats Cinthia Cardona via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Davinia Perez vs Maribel De Sousa

Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain

Davinia Perez / UD

Bantamweight, 8×2. Davinia Perez defeats Maribel De Sousa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yolanda Ramos vs Eloisa Rodriguez

Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain

Yolanda Ramos / UD

Flyweight, 6×2. Yolanda Ramos defeats Eloisa Rodriguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Catalina Diaz vs Virgina Dominguez

Gallera del López Socas, Las Palmas, Islas Canarias, Spain

Catalina Diaz / UD

Flyweight, 4×2. Catalina Diaz defeats Virgina Dominguez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Christina Ruiz vs Cristina Fuentes

Laredo Energy Arena, Laredo, Texas, Jalisco, Mexico

Christina Ruiz† / TKO R3

Super Flyweight, 10×2. Christina Ruiz defeats Cristina Fuentes via TKO at 1:13 of round 3 to win the vacant NABF female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Gonzalez vs Cinthia Cardona

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Guadalupe Lincer Ortiz

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Featherweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Yumi Narita vs Kaori Nagai

EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan

Light Flyweight, 4×2.

—————————————————————

MMA

Annely Jimenez Garcia vs Amarairany Lara

Lutador Expertos del Combate: 2, Gran Recinto, México

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Karen Date vs Renge Wakayama

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Karen Date / KO/TKO R1

Karen Date defeats Renge Wakayama via KO/TKO (Ippon) at 1:35 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Radha Manandhar vs Karen Date

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Radha Manandhar / Decision

Radha Manandhar defeats Karen Date via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Hana Date vs Radha Manandhar

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Hana Date / KO R1

Hana Date defeats Radha Manandhar via KO (Front Kick) at 1:32 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Hana Date vs Rajina Bista

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Hana Date / TKO R1

Hana Date defeats Rajina Bista via TKO (Ankle Injury) at 1:57 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Tabatha Ricci vs Hana Date

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tabatha Ricci / Decision

Tabatha Ricci defeats Hana Date via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Tabatha Ricci vs Nao Date

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tabatha Ricci / Decision

Tabatha Ricci defeats Nao Date via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Nori Date vs Tabatha Ricci

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nori Date / KO/TKO R1

Nori Date defeats Tabatha Ricci via KO/TKO (Ippon) at 2:52 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Miona Ishii vs Yoshiko Hirano

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Draw

Miona Ishii and Yoshiko Hirano fought to a Draw. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Julija Stoliarenko vs Jung Yoon Choi

SEI ZA 3rd Round: ~Midsummer Night Star~, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Julija Stoliarenko / Decision

(143lbs). Julija Stoliarenko defeats Jung Yoon Choi via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Anthea Paton vs Nicole Szepesvary

Australian FC 20, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia

Nicole Szepesvary / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Nicole Szepesvary defeats Anthea Paton via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Liz Goodman vs Shelby Strong

Brutaal Genesis Fight Night: Fight Night At Hy-Vee Hall, Hy Vee Hall, Des Moines, Iowa, United States

Liz Goodman / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Liz Goodman defeats Shelby Strong via Rear-Naked Choke at 0:18 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Catherine Myers vs Lauren Chidester

SteelFist Fight Night 51: Battle Royale, Riverbend Sports Complex, Salt Lake City, Utah, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Jul 29

Saturday

Boxing

Hyun Hee Kil vs Bang Un Kim

Gyeongju Boxinggym, Gyeongju, South Korea

Hyun Hee Kil / UD

Super Flyweight, 6×2. Hyun Hee Kil defeats Bang Un Kim via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Debora Gomez vs Veronica Analia Tesure

Club Social Boulogne, Boulogne Sur Mer, Buenos Aires, Argentina

Debora Gomez / UD

Super Flyweight, 4×3. Debora Gomez defeats Veronica Analia Tesure via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Ayala vs Silvia Zuniga

Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico

Super Welterweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Jasmine Artega vs TBA

Climb CDC Event center, Gulfport, Mississippi, United States

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Katie Taylor vs Jasmine Clarkson

Barclays Center, Brooklyn, New York, United States

Katie Taylor / RTD R3

Lightweight, 8×2. Katie Taylor defeats Jasmine Clarkson via Retirement at 2:00 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Chantelle Cameron vs Jasmina Nad

SSE Arena, Belfast, Northern Ireland, United Kingdom

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Anabel Ortiz vs Nancy Franco

Centro de Convenciones IMSS, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico

Anabel Ortiz† / UD

Minimumweight, 10×2. Anabel Ortiz defeats Nancy Franco via Unanimous Decision to win the WBA World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Deanha Hobbs vs Kylie Hutt

The Famous Fortitude Gym, Newstead, Queensland, Australia

Deanha Hobbs / TKO R2

6×2. Deanha Hobbs defeats Kylie Hutt via TKO at 1:19 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Helen Joseph vs Shannon O’Connell

The Famous Fortitude Gym , Newstead, Queensland, Australia

Helen Joseph / KO R2

Super Bantamweight, 8×2. Helen Joseph defeats Shannon O’Connell via KO at 0:55 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Jessica McCaskill vs Natalie Brown

UIC Pavilion, Chicago, Illinois, United States

Jessica McCaskill / TKO R2

Lightweight, 8×2. Jessica McCaskill defeats Natalie Brown via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Stacey Copeland vs Ester Konecna

Bowlers Exhibition Centre, Manchester, Lancashire, United Kingdom

Stacey Copeland / PTS

Middleweight, 4×2. Stacey Copeland defeats Ester Konecna via Points.

—————————————————————

MMA

Francis Hernandez vs Ronni Nanney

360 Fight Club: Psycho Dynamite Girl Fight Night, Metroplex, Little Rock, Arkansas, United States

Francis Hernandez / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Francis Hernandez defeats Ronni Nanney via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Clara Ricignuolo vs Petra Částková

Oktagon 3: Open Air, Štvanice Stadium, Prague, Czech Republic

Clara Ricignuolo / TKO R1

(134lbs), 3×5. Clara Ricignuolo defeats Petra Částková via TKO (Punches) at 4:41 of round 1.

—————————————————————

MMA

Liliya Kazak vs Viktoria Veres

Fight Nights Global 71: Michailidis vs Mineev, Luzhniki Stadium, Moscow, Russia

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Deize de Lima vs Viviane Araujo

Iron FC 11, Ginásio de Esporte Oyama Pinto, Feira de Santana, Bahia, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Diana Belbiţă vs Morgane Manfredi

RXF 27: Next Fighter, Sala Polivalenta Piatra Neamț, Piatra Neamț, Romania

Diana Belbiţă / UD

(126lbs), 3×5. Diana Belbiţă defeats Morgane Manfredi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Liana Jojua vs Karina Vasilenko

Fight Nights Global 71: Michailidis vs Mineev, Luzhniki Stadium, Moscow, Russia

Liana Jojua / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Liana Jojua defeats Karina Vasilenko via Armbar at 4:15 of round 1.

—————————————————————

MMA

Kim Piper vs Edilah Johany

Hex Fight Series 10, Metro City, Perth, Western Australia, Australia

Kim Piper / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Kim Piper defeats Edilah Johany via KTKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA

Sara McMann vs Ketlen Vieira

UFC 214: Cormier vs. Jones 2, Honda Center, Anaheim, California, United States

Bout postponed

Bout postponed until UFC 215 on September 9th.

—————————————————————

MMA

Kailin Curran vs Aleksandra Albu

UFC 214: Cormier vs. Jones 2, Honda Center, Anaheim, California, United States

Aleksandra Albu / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Aleksandra Albu defeats Kailin Curran via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Cristiane Cyborg Justino vs Tonya Evinger

UFC 214: Cormier vs. Jones 2, Honda Center, Anaheim, California, United States

Cristiane Cyborg Justino† / TKO R3

Featherweight (145lbs), 5×5. Tonya Evinger replaces Megan Anderson. Cristiane Cyborg Justino defeats Tonya Evinger via TKO (Knees) at 1:56 of round 3 to win the UFC Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amber Blevins vs Lacey Hancock

TFE: Primal, The Downtown Gym, Sullivan, Indiana, United States

Amber Blevins / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Amber Blevins defeats Lacey Hancock via Rear-Naked Choke at 0:39 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shiho Harada vs Miyuki Furusawa

10th Shikoku Amateur Shooto Championships, Takamatsu City General Gymnasium 2nd Dojo, Takamatsu, Japan

Strawweight (115lbs).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katherine Payne vs Kelsey Hildal

Hardrock MMA 91: Thorpe vs Gallegos, Northern Kentucky Convention Center, Covington, Kentucky, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Yoko Kowaas vs Faith Hensley

Hardrock MMA 91: Thorpe vs Gallegos, Northern Kentucky Convention Center, Covington, Kentucky, United States

Yoko Kowaas / SUB. R3

(120lbs), 3×3. Yoko Kowaas defeats Faith Hensley via Submission (Technical) at 1:07 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hope Chase vs Zoe Wolfe

IT Fight Series 74, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States

Hope Chase / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Hope Chase defeats Zoe Wolfe via TKO (Punches) at 2:18 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brigid Chase vs Allison Ainley

IT Fight Series 74, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States

Allison Ainley / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Allison Ainley defeats Brigid Chase via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lainey Nations vs Gabrielle Grimes

KC Fighting Alliance 24, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julie Murray vs Jade Ripley

KC Fighting Alliance 24, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Jul 30

Sunday

BJJ

Ffion Davies vs Talita Alencar

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Talita Alencar / RNC

125 lbs. Flyweight tournament first round. Talita Alencar defeats Ffion Davies via Rear-Naked Choke in regulation.

—————————————————————

BJJ

Rachael Cummins vs Crystal Vanessa Demopoulos

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Rachael Cummins / Armbar

125 lbs. Flyweight tournament first round. Rachael Cummins defeats Crystal Vanessa Demopoulos via Armbar in regulation.

—————————————————————

BJJ

Gabi McComb vs Kayla Patterson

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Gabi McComb / OT

125 lbs. Flyweight tournament first round. Gabi McComb defeats Kayla Patterson via Rear-Naked Choke in overtime.

—————————————————————

BJJ

Gabby Romero vs Kristina Barlaan

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Gabby Romero / OT

125 lbs. Flyweight tournament first round. Gabby Romero defeats Kristina Barlaan via Fastest Escape in overtime.

—————————————————————

BJJ

Katherine Shen vs Pati Fontes

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Katherine Shen / OT

125 lbs. Flyweight tournament first round. Katherine Shen defeats Pati Fontes via Armbar in overtime.

—————————————————————

BJJ

Erin Blanchfield vs Livia Gluchowska

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Erin Blanchfield / OT

125 lbs. Flyweight tournament first round. Erin Blanchfield defeats Livia Gluchowska via Rear-Naked Choke in overtime.

—————————————————————

BJJ

Lila Smadja vs Olympia Watts

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Lila Smadja / Submission

125 lbs. Flyweight tournament first round. Lila Smadja defeats Olympia Watts via Mounted Guillotine Choke in regulation.

—————————————————————

BJJ

Nikki Sullivan vs Fiona Watson

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Nikki Sullivan / Submission

125 lbs. Flyweight tournament first round. Nikki Sullivan defeats Fiona Watson via Leg Scissors Choke in regulation.

—————————————————————

BJJ

Ilima-Lei Macfarlane vs Brooke Mayo

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Ilima-Lei Macfarlane / OT

125 lbs. Flyweight Combat Jiu-Jitsu Tournament Semi-Finals. Ilima-Lei Macfarlane defeats Brooke Mayo via Triangle Choke in overtime.

—————————————————————

BJJ

Amy Montenegro vs Celine Haga

Eddie Bravo Invitational 12: Female Flyweights, Los Angeles, California, United States

Celine Haga / OT

125 lbs. Flyweight Combat Jiu-Jitsu Tournament Semi-Finals. Celine Haga defeats Amy Montenegro via Rear-Naked Choke in overtime.

—————————————————————

Boxing

Aleksandra Vujovic vs Ksenija Medic

Berane, Montenegro

Aleksandra Vujovic / PTS

Super Lightweight, 4×2. Aleksandra Vujovic defeats Ksenija Medic via Points.

—————————————————————

MMA

Shinju Nozawa-Auclair vs Sheena Brandenburg

RIZIN Fighting World Grand Prix 2017 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Shinju Nozawa-Auclair / Armbar R1

(126lbs), 3×5. Shinju Nozawa-Auclair defeats Sheena Brandenburg via Armbar at 1:50 of round 1.

—————————————————————

MMA

Gabrielle Garcia vs Oksana Gagloeva

RIZIN Fighting World Grand Prix 2017 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

No Contest

(265lbs), 3×5. This fight was deemed a No Contest due to an accidental eye poke.

—————————————————————

MMA

Reina Miura vs Lei’D Tapa

RIZIN Fighting World Grand Prix 2017 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Reina Miura / UD

(194lbs), 3×5. Reina Miura defeats Lei’D Tapa via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Miyuu Yamamoto vs Cassie Robb

RIZIN Fighting World Grand Prix 2017 1st Round, Saitama Super Arena, Saitama, Japan

Miyuu Yamamoto / UD

(108lbs), 3×5. Miyuu Yamamoto defeats Cassie Robb via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Roxy Apuela vs Stefhany Barasorda

GCP 14, Team Apuela, Lima, Peru

(110lbs), 3×3.

—————————————————————

July Female Fight Fixtures and Results 2017

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
July Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 130 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Natasha Sky “I can’t even spell!”
Natasha Sky “I can’t even spell!”
Melissa Shepard
Melissa Shepard MMA Fighter
Awakening WMMA Awards 2014
Awakening WMMA Awards 2014
Christi Brereton “I love to fight!”
Christi Brereton “I love to fight!”
August Female Fight Fixtures and Results
August Female Fight Fixtures and Results
Lucy Payne Training Shoot
Lucy Payne Training Shoot
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.2
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.2
Valentino Shevchenko
Monthly Most Viewed March 2016
Full Fight: Lucy Payne vs. Victoria Lomax
Full Fight: Lucy Payne vs. Victoria Lomax
Iman Barlow “I couldn’t stop kicking”
Iman Barlow “I couldn’t stop kicking”
April Female Fight Fixtures and Results
April Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results 2015
February Female Fight Fixtures and Results 2015
Yolanda Schmidt Interview, Muay Thai Newcomer of the Year 2015
Yolanda Schmidt Interview, Muay Thai Newcomer of the Year 2015
An Interview with Jorina Baars – part 1
An Interview with Jorina Baars – part 1
Tiffany Cass
Tiffany Cass Muay Thai Fighter
Yolanda Schmidt / Photo Credit: William Luu
Yolanda Schmidt Muay Thai Fighter
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures & Results 2016
July Female Fight Fixtures and Results
prev next