June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

June

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2016 in the world.

275 fights / 41 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Jun 2

Thursday

MMA (Amateur)

Chytana Bye vs Katheryn Bassignana

OFC 114: Humbled, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Jun 3

Friday

Boxing

Alicia Napoleon vs Latashia Burton

Resorts World Casino, Queens, New York, United States

Alicia Napoleon / TKO R8

8×2. Alicia Napoleon defeats Latashia Burton via TKO at 1:43 of round 8.

—————————————————————

Boxing

Latondria Jones vs Latoya Burton

Seminole Hard Rock Hotel and Casino, Hollywood, Florida, United States

Latondria Jones / PTS

Super Welterweight, 4×2. Latondria Jones defeats Latoya Burton via points.

—————————————————————

Boxing

Katarina Vistica vs Anica Tomas

Sport Hall Ljubuski, Ljubuski, Bosnia And Herzegovina

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Lauryn Eagle vs Lee Dittmar

Emporium Function Centre, Bankstown, New South Wales, Australia

Lauryn Eagle / UD

Super Featherweight, 8×2. Lauryn Eagle defeats Lee Dittmar via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Seniesa Estrada vs Christina Fuentes

Belasco Theater, Los Angeles, California, United States

Seniesa Estrada / UD

6×2. Seniesa Estrada defeats Christina Fuentes via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Daiane Firmino vs Daiane Mixeli

Desafios dos Guerreiros

Daiane Firmino / TKO R1

Daiane Firmino defeats Daiane Mixeli via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Montana Stewart vs Mellony Geugjes

SCC: Preserving the Arts, Guys and Dolls Ballroom, Fort Worth, Texas, United States

Montana Stewart / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Montana Stewart defeats Mellony Geugjes via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Susie Wyatt vs Ronni Lawrence

Shamrock FC: Explosion, St. Louis, Missouri, United States

Ronni Lawrence / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Ronni Lawrence defeats Susie Wyatt via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Katarzyna Lubońska vs Renáta Cseh-Lantos

PLMMA 68: Extreme Fight Cage 4, Hala MOSiR, Łomża, Poland

Katarzyna Lubońska / UD

(126lbs), 3×5. Katarzyna Lubońska defeats Renáta Cseh-Lantos via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Sadee Monserrate Williams vs Jenna Serio

Ring Of Combat 55, Tropicana, Atlantic City, New Jersey, United States

Jenna Serio / RNC R2

(110lbs), 3×4. Jenna Serio defeats Sadee Monserrate Williams via Rear-Naked Choke at 2:50 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tarah Knaresboro vs Brandi Kishner

More MMA Classic 9, Edwards Hospital Event Center, Romeoville, Illinois, United States

Tarah Knaresboro / Choke R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Tarah Knaresboro defeats Brandi Kishner via Guillotine Choke at 2:04 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karen Thompson vs Lauren Kyle

USFFC 27: High Voltage, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

Karen Thompson / TKO R2

(185lbs), 3×3. Karen Thompson defeats Lauren Kyle via TKO (Retirement) at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Miranda Maverick vs Jenna MaCallister

Ultimate Blue Corner Battles, Harrah’s Casino, Kansas City, Missouri, United States

Miranda Maverick† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Miranda Maverick defeats Jenna MaCallister via unanimous decision to win the UBCB Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Underwood vs Afara Alhajri

OFC 115: Irrefutable, Omaha Design Center, Omaha, Nebraska, United States

Jessica Underwood / RNC R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Jessica Underwood defeats Afara Alhajri via Rear-Naked Choke at 0:39 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marye Dalton vs Sheena Brandenburg

Shamrock FC: Explosion, St. Louis, Missouri, United States

Marye Dalton / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Marye Dalton defeats Sheena Brandenburg via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hanna Gujwan vs Natalia Jędrysiak

Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland

Hanna Gujwan / KO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Hanna Gujwan defeats Natalia Jędrysiak via KO (Head Kick) at 0:47 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paulina Materka vs Paulina Borkowska

Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland

Paulina Borkowska / TKO R3

(146lbs), 3×3. Paulina Borkowska defeats Paulina Materka via TKO (Punches) at 0:17 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanna Stysło vs Natalia Jędrysiak

Night of Heroes 4: Sportowe Zagłębie vs. Reszta Świata, Hala MOSiR, Sosnowiec, Poland

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kate MacDonald vs Gina Daniels

Prestige FC 7, Casman Centre, Fort McMurray, Alberta, Canada

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

Awakening-Patreon-long

—————————————————————

Jun 4

Saturday

Boxing

Elizabeth Perez vs Gabriela Santos

Salon Primavera, Villa Flores, Chiapas, Mexico

Elizabeth Perez / TKO R1

Light Flyweight, 4×2. Elizabeth Perez defeats Gabriela Santos via TKO at 1:13 of rounf 1.

—————————————————————

Boxing

Aouatif Al Kallachi vs Katherine Quintana

Club Saga Heredia, Malaga, Andalucía, Spain

Draw

Bantamweight, 4×3. Aouatif Al Kallachi and Katherine Quintana fought to a Draw (Technical).

—————————————————————

Boxing

Ainara Mota vs Sandra Zekic

Salle Larrendart, Ondres, Landes, France

Ainara Mota / PTS

Featherweight, 4×2. Ainara Mota defeats Sandra Zekic via points.

—————————————————————

Boxing

Yesenia Gomez vs Clarisabel Nataren

Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Yesenia Gomez / KO R1

Flyweight, 4×2. Yesenia Gomez defeats Clarisabel Nataren via KO at 1:20 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Irma Garcia vs Miriam Avila

Oasis Hotel Complex, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Irma Garcia / UD

Bantamweight, 10×2. Irma Garcia defeats Miriam Avila via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Mayela Perez vs Oholibama Alvarez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Mayela Perez / TKO R4

Super Flyweight, 6×2. Mayela Perez defeats Oholibama Alvarez via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Alondra Garcia vs Monserrat Alarcon

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Alondra Garcia† / MD

Light Flyweight, 10×2. Alondra Garcia defeats Monserrat Alarcon via majority decision to win the vacant WBC Youth female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Amy Berezowski vs Jessica Martinez Castillo

Salón Zapata Vela, Iztacalco, Distrito Federal, Mexico

Jessica Martinez Castillo / TKO R3

4×2. Jessica Martinez Castillo defeats Amy Berezowski via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Giulia Grenci vs Dora Farkas

Roma, Lazio, Italy

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Deanha Hobbs vs Tantip Chimpalee

Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia

Deanha Hobbs / KO R1

Lightweight, 4×2. Deanha Hobbs defeats Tantip Chimpalee via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

April Adams vs Julie Livet

Mansfield Tavern, Mansfield, Queensland, Australia

April Adams† / UD

Super Bantamweight, 6×2. April Adams defeats Julie Livet via unanimous decision to win the vacant Australia – Queensland State female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Cecilia Comunales vs Valeria Rodrigues dos Santos

Radisson Victoria Plaza, Montevideo, Uruguay

Cecilia Comunales† / TKO R8

Lightweight, 10×2. Cecilia Comunales defeats Valeria Rodrigues dos Santos via TKO at 0:49 of round 8 to win the vacant WBA World female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Sheena Kaine vs Christina Barry

Energy Centre, Cold Lake, Alberta, Canada

Sheena Kaine / MD

Lightweight, 4×2. Sheena Kaine defeats Christina Barry via majority decision.

—————————————————————

Boxing

Delfine Persoon vs Christina Linardatou

Sporthal Schiervelde, Roeselare, West-Vlaanderen, Belgium

Delfine Persoon† / UD

Lightweight, 10×2. Delfine Persoon defeats Christina Linardatou via unanimous decision to win the WBC World female lightweight title.

—————————————————————

K1

Lizzie Largilliere vs Rita Marrero

Enfusion Live 40, Gran Canaria, Spain

Lizzie Largilliere / Decision

54kg, 3×3. Lizzie Largilliere defeats Rita Marrero via Decision.

—————————————————————

K1

Victoria Lomax vs Yamila Sanchez

La Noche del Luchador 6, Benamocarra, Spain

Victoria Lomax / TKO R3

5×2, 58kg WKU Spanish title defense for Lomax. Victoria Lomax defeats Yamila Sanchez via TKO in round 3.

—————————————————————

MMA

Gisele Moreira vs Jessica Suelem

Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil

Gisele Moreira† / TKO R1

Gisele Moreira defeats Jessica Suelem via TKO (Punches) at 4:55 of round 1 to win the 135 title.

—————————————————————

MMA

Marina Rodriguez vs Marcia Oliveira

Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil

Marina Rodriguez† / TKO R1

Marina Rodriguez defeats Marcia Oliveira via TKO (Punches) at 1:42 of round 1 to win the 115 title.

—————————————————————

MMA

Silvania Monteiro vs Aline Furacao

Floripa Fight Championship: The Big Challenge, Saul de Oliveira Gymnasium, Florianópolis, Santa Catarina, Brazil

Silvania Monteiro† / RNC R1

Silvania Monteiro defeats Aline Furacao via Rear-Naked Choke at 4:00 of round 1 to win the 105 title.

—————————————————————

MMA

Jamie Milanowski vs Yumi Matsumoto

KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Jamie Milanowski / Armbar R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Jamie Milanowski defeats Yumi Matsumoto via armbar at 2:38 in round 2.

—————————————————————

MMA

Maia Kahaunaele vs Kanako Murata

KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Kanako Murata / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Kanako Murata defeats Maia Kahaunaele via TKO (Punches) at 3:43 in round 3.

—————————————————————

MMA

Christina Marks vs Lissette Neri

KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Christina Marks / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Christina Marks defeats Lissette Neri via TKO (Punches) at 2:22 of round 2.

—————————————————————

MMA

Mercedes Martinez vs Jamie Thorton

KOTC: Firefight, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Jamie Thorton / Choke R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Jamie Thorton defeats Mercedes Martinez via Schoolyard Choke at 4:39 in round 1.

—————————————————————

MMA

Vitória Ferreira vs Barbara Acioly

Brabos Combat 2, Ginásio Municipal de São Miguel dos Campos, Sao Miguel dos Campos, Alagoas, Brazil

Barbara Acioly / TKO R1

(126lbs), 3×5. Barbara Acioly defeats Vitória Ferreira via TKO at 4:48 of round 1.

—————————————————————

MMA

Aline Sattelmayer vs Aline Nery

NCE 5: Pop, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Aline Nery / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Aline Nery defeats Aline Sattelmayer via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Bianca Reis vs Thaty Bergamaschi

NCE 5: Pop, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Bianca Reis / Armbar R2

(106lbs), 3×5. Bianca Reis defeats Thaty Bergamaschi via armbar at 3:04 of round 2.

—————————————————————

MMA

Priscila Ferreira vs Marta Souza

Gladiator CF 21, Sociedade Cultural Abranches, Curitiba, Parana, Brazil

Marta Souza / UD

(126lbs), 3×5. Marta Souza defeats Priscila Ferreira via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Elodie Giorla vs Florence Hoarau

Octagon Fighting Club 15, Kik Center, Mons, Belgium

Elodie Giorla / Choke R1

(126lbs), 2×5. Elodie Giorla defeats Florence Hoarau via guillotine choke at 3:25 in round 1.

—————————————————————

MMA

Bestare Kicaj vs Raffaella Milner

SHOOTO KINGS 4: Battle Royale, Öschhalle, Öschweg, Germany

Bestare Kicaj / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Bestare Kicaj defeats Raffaella Milner via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Sayuri Yamaguchi vs Tanja Hoffmann

SHOOTO KINGS 4: Battle Royale, Öschhalle, Öschweg, Germany

Tanja Hoffmann / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Tanja Hoffmann defeats Sayuri Yamaguchi via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Audreylaura Boniface vs Sunisa Srisan

Full Metal Dojo 11: Sweep All the Legs, Insanity Nightclub, Bangkok, Thailand

Sunisa Srisan / TKO R2

(110lbs), 3×5. Sunisa Srisan defeats Audreylaura Boniface via TKO (Punches) at 1:33 of round 2.

—————————————————————

MMA

Yuko Kiryu vs Real Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Yuko Kiryu / UD

Atomweight (105lbs), 2×5. Yuko Kiryu defeats Real Date via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Tomo Maesawa vs Karei Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Tomo Maesawa / TKO R1

Strawweight (115lbs), 2×5. Tomo Maesawa defeats Karei Date via TKO (Punches) at 2:03 of round 1.

—————————————————————

MMA

Mina Kurobe vs Renju Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Mina Kurobe / TKO R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Mina Kurobe defeats Renju Date via TKO (Punches) at 1:29 of round 1.

—————————————————————

MMA

Yuko Oya vs Nori Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Nori Date / UD

(119lbs), 2×5. Nori Date defeats Yuko Oya via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Saori Ishioka vs Hana Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Saori Ishioka / Armbar R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Saori Ishioka defeats Hana Date via armbar at 4:39 of round 1.

—————————————————————

MMA

Emi Tomimatsu vs Naho Sugiyama

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Naho Sugiyama† / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Naho Sugiyama defeats Emi Tomimatsu via unanimous decision to win the DJ Vacant Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Jessica Penne vs Jéssica Andrade

UFC 199: Rockhold vs. Weidman 2, The Forum, Inglewood, California, United States

Jéssica Andrade / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Jéssica Andrade defeats Jessica Penne via TKO (Punches) at 2:56 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Asheena Tilbury vs Dee-Jay Ladouceur

Maple City Cagefighting 3: Amateur Fight Night, Chatham Banquet & Conference Centre, Chatham, Ontario, Canada

Asheena Tilbury / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Asheena Tilbury defeats Dee-Jay Ladouceur via TKO (Punches) at 1:42 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Adrianna Bosacka vs Alena Gondášová

Slugfest 7, Trzemeszno, Poland

Adrianna Bosacka / UD

(134lbs), 3×3. Adrianna Bosacka defeats Alena Gondášová via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ewelina Woźniak vs Roksana Prucnal

Slugfest 7, Trzemeszno, Poland

Ewelina Woźniak / UD

(119lbs), 3×3. Ewelina Woźniak defeats Roksana Prucnal via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kinga Jędrusik vs Małgorzata Smaczniak

Slugfest 7, Trzemeszno, Poland

Małgorzata Smaczniak / SD

(126lbs), 3×4. Małgorzata Smaczniak defeats Kinga Jendrasik via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bridgett Nielson vs Cheri Muraski

Kickdown 124, Stampede Bar & Grille, Aurora, Colorado, United States

Cheri Muraski† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Cheri Muraski defeats Bridgett Nielson via unanimous decision to win the Kick Down Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melissa Wang vs Cynthia Banuelos-Hernandez

CFC 1: Ground Zero, Modesto Center Plaza, Modesto, California, United States

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lorene Arbuckle vs Jen Castillo

Laramar Fight Night 11, Laramar Ballroom, Fort Dodge, Iowa, United States

Lorene Arbuckle / UD

(130lbs), 3×3. Lorene Arbuckle defeats Jen Castillo via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ashley Samples vs Shannon Goughary

Valor Fights 34, TTU Hyder-Burks Agricultural Pavilion, Cookeville, Tennessee, United States

Ashley Samples† / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Ashley Samples defeats Shannon Goughary via unanimous decision to win the VF Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Pollyana Miller vs Franciele Chumbinho

Gladiator CF 21, Sociedade Cultural Abranches, Curitiba, Parana, Brazil

Pollyana Miller / Submission R2

(99lbs), 3×3. Pollyana Miller defeats Franciele Chumbinho via submission in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ayumi Misaka vs Karen Date

DEEP JEWELS 12, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Karen Date / Hammerlock R2

Atomweight (105lbs), 2×3. Karen Date defeats Ayumi Misaka via Technical Submission (Hammerlock) at 2:56 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mali Rahimian vs Lupita Patino

Fierce FC 2: Justice, Carbon County Event Center, Price, Utah, United States

Mali Rahimian / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Mali Rahimian defeats Lupita Patino via armbar at 0:38 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chrisoula Koukouvetakis vs Magaly Sanchez

Fierce FC 2: Justice, Carbon County Event Center, Price, Utah, United States

Chrisoula Koukouvetakis / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Chrisoula Koukouvetakis defeats Magaly Sanchez via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Casey Moulton vs Missy Trahan

XCP: Barre Beatdown 12, Barre Auditorium, Barre, Vermont, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Polly Beauchamp vs Manuela Marconnetto

Cage Warriors 76, Newport Centre, Newport, Wales

Polly Beauchamp / MD

(119lbs), 3×3. Polly Beauchamp defeats Manuela Marconnetto via majority decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Bree Howling vs Meghan White

Challenger 17: Onslaught, Deerfoot Inn and Casino, Calgary, Alberta, Canada

Bree Howling / UD

Bree Howling defeats Meghan White via unanimous decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Sarah Zientak vs Tracy Llewellyn

Challenger 17: Onslaught, Calgary, Alberta, Canada

Tracy Llewellyn defeats Sarah Zientak.

—————————————————————

Jun 5

Sunday

Boxing

Leonie Giebel vs Bojana Libiszewska

Grosse Freiheit 36, Hamburg, Germany

Leonie Giebel / UD

Super Featherweight, 4×2. Leonie Giebel defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Halima Vunjabei vs Jennifer Rukwalize

Chee Kwa Chee Pub, Bagamoyo, Tanzania

Halima Vunjabei / KO R3

Light Flyweight, 8×2. Halima Vunjabei defeats Jennifer Rukwalize via KO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Joice Awino vs Sakina Abilah

Chee Kwa Chee Pub, Bagamoyo, Tanzania

Joice Awino / KO R3

Lightweight, 4×2. Joice Awino defeats Sakina Abilah via KO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Agnes Nick vs Edina Kiss

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Edina Kiss / TKO R4

Super Bantamweight, 10×2. Edina Kiss defeats Agnes Nick via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Claudia Ferenczi vs Julia Kiss

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Claudia Ferenczi / UD

Flyweight, 4×2. Claudia Ferenczi defeats Julia Kiss via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Beke Bas vs Verena Kaiser

Grosse Freiheit 36, Hamburg, Germany

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Manjit Kolekar vs Bharati Dhondiyal

Real Cage Predator: Nashik, India

Manjeet Kolekar / RNC R3

Manjeet Kolekar defeats Bharati Dhondiyal via Rear-Naked Choke in round 3.

—————————————————————

MMA

Bunmi Ojewole vs Fatima Asmal

MFC Fight Zone 84: Last Fighter Standing KZN Qualifiers, Durban, South Africa

Bunmi Ojewole / N/A

(145lbs). Fought under LFS rules, MMA record will be unchanged. Bunmi Ojewole defeats Fatima Asmal.

—————————————————————

Muay Thai

Anke Van Gestel vs Paola Cappucci

Battle in Brussels, Belgium

Anke Van Gestel / TKO (Doctor Stoppage) R1

62kg. Anke Van Gestel defeats Paola Cappucci via TKO (Doctor Stoppage) at 2:45 of round 1. Cappucci took a knee to the head and the fight was stopped due to a deep cut.

—————————————————————

Jun 6

Monday

Boxing

Yuko Kuroki vs Norj Guro

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Yuko Kuroki† / KO R8

Minimumweight, 10×2. Yuko Kuroki defeats Norj Guro via KO at 2:09 of round 8 to win the WBC World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Jun Yabuki vs Daorueng Saknarong

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Jun Yabuki / TKO R3

Flyweight, 4×2. Jun Yabuki defeats Daorueng Saknarong via TKO at 1:39 of round 3.

—————————————————————

MMA

Diana Belbiţă vs Virak Furo

RXF 23: Judgment Day, Romanian Xtreme Fighting, Sala Polivalenta

Diana Belbiţă / TKO R1

(132lbs), 3×5. Diana Belbiţă defeats Virak Furo via TKO (Elbows) at 2:08 of round 1.

—————————————————————

Jun 7

Tuesday

Boxing

Atsuko Nitta vs Chisa Naito

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Chisa Naito / MD

Light Flyweight, 4×2. Chisa Naito defeats Atsuko Nitta via majority decision.

—————————————————————

Boxing

Kimika Miyoshi vs Kai Johnson

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Kimika Miyoshi / UD

Featherweight, 8×2. Kimika Miyoshi defeats Kai Johnson via unanimous decision to win the vacant OPBF female featherweight title.

—————————————————————

Jun 9

Thursday

MMA

Xiaomin Wang vs Helen Kolesnyk

WBK 15, Ningbo, China

Helen Kolesnyk / Choke R2

(143lbs), 3×5. Helen Kolesnyk defeats Xiaomin Wang via Choke in round 2.

—————————————————————

Jun 10

Friday

Boxing

Luna del Mar Torroba vs Irene Villablanca

Club Deportivo Anguilense, Anguil, La Pampa, Argentina

Luna del Mar Torroba / UD

Bantamweight, 4×2. Luna del Mar Torroba defeats Irene Villablanca via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Micaela Joana Lagos vs Macarena Romina Castillo

Club Accion y Progreso, San Isidro, Buenos Aires, Argentina

Micaela Joana Lagos / TKO R1

Featherweight, 6×2. Micaela Joana Lagos defeats Macarena Romina Castillo via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Estrella Valverde vs Maria Hernandez

Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Estrella Valverde† / KO R4

Super Flyweight, 10×2. Estrella Valverde defeats Maria Hernandez via KO at 1:06 of round 4 to win the Mexico female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Jacqueline Mucio vs Valeria Perez

Gimnasio Olímpico Juan de la Barrera, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Jacqueline Mucio / MD

Bantamweight, 4×3. Jacqueline Mucio defeats Valeria Perez via majority decision.

—————————————————————

Boxing

Stephanie Spehar vs Carolyn Biskup

Motor City Casino, Detroit, Michigan, United States

Carolyn Biskup / UD

Super Lightweight, 4×2. Carolyn Biskup defeats Stephanie Spehar via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Nurshahidah Roslie vs Wondergirl Sithsaithong

Singapore Futsing Association commercial building, Jalan Besar, Singapore, Singapore

Nurshahidah Roslie† / KO R2

Super Featherweight, 8×2. Nurshahidah Roslie defeats Wondergirl Sithsaithong via KO at 1:43 of round 2 to win the vacant Universal Boxing Organization (UBO) Inter­Continental female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Erika Hanawa vs Christine Latube

Manadaluyong Elementary School, Barangay Poblacion, Mandaluyong City, Metro Manila, Philippines

Erika Hanawa† / UD

Minimumweight, 6×2. Erika Hanawa defeats Christine Latube via unanimous decision to win the WBC-ASIA Female ATOMWEIGHT TITLE (102 LBS).

—————————————————————

Boxing

Lizbeth Crespo vs Vanesa del Valle Calderon

Gimnasio Municipal Nº 1, Puerto Madryn, Chubut, Argentina

Lizbeth Crespo† / TD R5

Featherweight, 10×2. Lizbeth Crespo defeats Vanesa del Valle Calderon via technical decision at 0:57 of round 5 to win the vacant Argentina (FAB) female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Kelly Morgan vs Lisa Cielas

Grange Leisure Centre, Swindon, Wiltshire, England, United Kingdom

Kelly Morgan† / UD

Middleweight, 8×2. Kelly Morgan defeats Lisa Cielas via unanimous decision to win the vacant WBC Silver female middleweight title.

—————————————————————

MMA

Sarah Alpar vs Carina Damm

Titan FC 39: Cavalcante vs. Healy, BankUnited Center, Coral Gables, Florida, United States

Carina Damm / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Carina Damm defeats Sarah Alpar via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Tiffany Teo vs Lumindas Liezel Merasol

Singapore Fighting Championship 3: The Next Chapter, Singapore Futsing Association, Singapore

Tiffany Teo / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Tiffany Teo defeats Lumindas Liezel Merasol via Rear-Naked Choke at 1:53 of round 1.

—————————————————————

MMA

Monica Medina vs Summer Artherton

DCS 26: Battle Tested, Ralston Arena, Ralston, Nebraska, United States

Monica Medina / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Monica Medina defeats Summer Artherton via Triangle Choke at 4:24 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julie Valles vs Selina Valdez-Montoya

RCWC: Fury On The Fairway 2, Southwind Country Club, Garden City, Kansas, United States

Julie Valles / Submission R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Julie Valles defeats Selina Valdez-Montoya via Submission (Guillotine) at 1:03 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cindy Benitez vs Jennifer Nunn

RCWC: Fury On The Fairway 2, Southwind Country Club, Garden City, Kansas, United States

Jennifer Nunn / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Jennifer Nunn defeats Cindy Benitez via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shi Yin Tan vs Shannon Lim

Singapore Fighting Championship 3: The Next Chapter, Singapore Futsing Association, Singapore

Shi Yin Tan / Choke R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Shi Yin Tan defeats Shannon Lim via Guillotine Choke at 1:49 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayona Haden vs Stephanie Geltmacher

HD MMA 5, Remington Park Raceway & Casino, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Stephanie Geltmacher / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Stephanie Geltmacher defeats Dayona Haden via unanimous decision.

—————————————————————

Jun 11

Saturday

Boxing

Olga Julio vs Glenis Cardona

Coliseo Noel Cogollo, Sahagun, Colombia

Olga Julio / UD

Flyweight, 6×2. Olga Julio defeats Glenis Cardona via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Florencia Haydee Carballo vs Melany Ailen Vespa

Club 25 de Mayo, Villa Ballester, Buenos Aires, Argentina

Florencia Haydee Carballo / TKO R2

Super Middleweight, 4×2. Florencia Haydee Carballo defeats Melany Ailen Vespa via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Natalia Soledad Reynoso vs Julia Carolina Sacchi

San Justo, Buenos Aires, Argentina

Natalia Soledad Reynoso / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Natalia Soledad Reynoso defeats Julia Carolina Sacchi via TKO at 1:08 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Guadalupe Solis vs Guadalupe Duran

Domo Unidad Deportiva del F.U.T.V., Merida, Yucatán, Mexico

Guadalupe Solis / TKO R1

Bantamweight, 4×2. Guadalupe Solis defeats Guadalupe Duran via TKO at 0:48 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Brenda Fernandez vs Adelaida Hernandez

Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Brenda Fernandez / PTS

Light Flyweight, 4×2. Brenda Fernandez defeats Adelaida Hernandez via points.

—————————————————————

Boxing

Jacky Calvo vs Edith de Jesus

Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

Jacky Calvo / PTS

Flyweight, 6×2. Jacky Calvo defeats Edith de Jesus via points.

—————————————————————

Boxing

Anahi Yolanda Salles vs Yessika Flavia Munoz

Viedma, Rio Negro, Argentina

Anahi Yolanda Salles / UD

Featherweight, 6×2. Anahi Yolanda Salles defeats Yessika Flavia Munoz via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Renata Domsodi vs Vissia Trovato

Palestra Nuova, Ascona, Switzerland

Vissia Trovato† / TKO R5

Featherweight, 10×2. Vissia Trovato defeats Renata Domsodi via TKO at 1:20 of round 5 to win the vacant EBU female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Liliana Palmera vs Jessica Gonzalez

Coliseo Noel Cogollo, Sahagun, Colombia

Liliana Palmera† / SD

Super Bantamweight, 10×2. Liliana Palmera defeats Jessica Gonzalez via split decision to win the WBA World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Yulihan Alejandra Luna Avila vs TBA

Santiago de Chile, Chile

Super Bantamweight, 10×2. IBF World female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Alys Sanchez vs Jessica Arreguin

Santiago de Chile, Chile

Bantamweight, 10×2. interim IBF World female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Marina Ramirez vs Saranyaphong Theinthong

Bendigo Stadium, Bendigo, Victoria, Australia

Marina Ramirez / UD

Flyweight, 4×2. Marina Ramirez defeats Saranyaphong Theinthong via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Cherneka Johnson vs Atitaya Saisin

Bendigo Stadium, Bendigo, Victoria, Australia

Cherneka Johnson / UD

Bantamweight, 4×2. Cherneka Johnson defeats Atitaya Saisin via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Elaineleal Cris vs Olga Amaro

BCMMA: Balloutta Combat MMA 2, Multisport Gymnasium, Timoteo, Minas Gerais, Brazil

Elaineleal Cris† / RNC R1

Elaineleal Cris defeats Olga Amara via Rear-Naked Choke at 4:39 of round 1 to win the 115 title.

—————————————————————

MMA

Jasmin Gonzalez vs Montserrat Conejo Ruiz

Max Fights: Battle On The Beach, Unidad Deportiva, Zihuatanejo, Mexico

Montserrat Conejo Ruiz† / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Montserrat Conejo Ruiz defeats Jasmin Gonzalez via TKO at 0:18 of round 1 to win the MAX Fights Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Mariza Loch vs Sidy Rocha

Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Mariza Loch / TKO R1

(134lbs), 3×5. Mariza Loch defeats Sidy Rocha via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Adriana del Vigna vs Sheila Moreira

Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Adriana del Vigna / Submission R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Adriana del Vigna defeats Sheila Moreira via submission at 4:58 of round 2.

—————————————————————

MMA

Bianca Daimoni vs Dayane Souza

Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Bianca Daimoni / UD

(134lbs), 3×5. Bianca Daimoni defeats Dayane Souza via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Sam Anderson vs Claire Smith

Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 3, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England

(170lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Núbia Nascimento vs Luana Carvalho

Your Chance MMA 1, Ginásio do Colégio Santa Bárbara, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Kakau Costa vs Priscila Cachoeira

Your Chance MMA 1, Ginásio do Colégio Santa Bárbara, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Priscila Cachoeira / UD

(121lbs), 3×5. Priscila Cachoeira defeats Kakau Costa via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Elina Kallionidou vs Dora Kalpakidou

Cage Survivor 5, D.A.K. Glifadas, Athens, Greece

Elina Kallionidou / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Elina Kallionidou defeats Dora Kalpakidou via TKO (Retirement) at 5:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elle Wagman vs Jennifer Lee

ShoFIGHT: Summer Smash, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Potts vs Alesha Zappittella

Caged Madness 43, Goodyear Hall, Akron, Ohio, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Ertl vs Sandy Thomas

Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States

Jessica Ertl / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jessica Ertl defeats Sandy Thomas via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lorna Markowski vs Nora Ehlers

Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States

Lorna Markowski / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Lorna Markowski defeats Nora Ehlers via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Patience Cosson vs Mikuel Gasch

Pure FC 4, UW-Milwaukee Panther Arena, Milwaukee, Wisconsin, United States

Mikuel Gasch / Armbar R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Mikuel Gasch defeats Patience Cosson via armbar at 2:24 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emily Bartee vs Natasha Lawler

Warrior FC, Kings Mountain Memorial Community Center, Waynesburg, Kentucky, United States

Emily Bartee / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Emily Bartee defeats Natasha Lawler via TKO (Referee Stoppage) in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lizzy Crowley vs Larkyn Dasch

KOP 49, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jennifer Adams vs Jennifer Lee

Brawl Inc.: BorderWars, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai

Bernise Alldis vs Anaelle Angerville

Muay Thai Grand Prix 5, Indigo at the O2, London, England, United Kingdom

Bernise Alldis / UD

57kg, 5×3. Bernise Alldis defeats Anaelle Angerville via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Ciara Doyle vs Mandana Rafat

The Takeover 7, Dublin, Ireland

Mandana Rafat / UD

55kg. Mandana Rafat defeats Ciara Doyle via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Jennifer Maia vs Paula Vieira

Samurai FC / PFE 13: Bushido, Ginásio do Círculo Militar, Curitiba, Parana, Brazil

Jennifer Maia / TKO R2

(134lbs). Jennifer Maia defeats Paula Vieira via TKO (Retirement) in round 2.

—————————————————————

K1

Hara Dimitroula vs Lena Ovchynnikova

WKF Santorini Cup 2016, Santorini, Greece

Lena Ovchynnikova

WKF World Title, 56kg. Lena Ovchynnikova defeats Hara Dimitroula.

—————————————————————

Jun 12

Sunday

Boxing

Florencia Elizabeth Narvaez vs Maria Cecilia Leguiza

B-52 Boxing Club, Beccar, Buenos Aires, Argentina

Florencia Elizabeth Narvaez / TKO R3

Middleweight, 4×2. Florencia Elizabeth Narvaez defeats Maria Cecilia Leguiza via TKO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Rocio Belen Perez vs Brenda Daiana Caparelli

Gimnasio Guerreros Jaguares, Moron, Buenos Aires, Argentina

Rocio Belen Perez / UD

Super Lightweight, 4×2. Rocio Belen Perez defeats Brenda Daiana Caparelli via unanimous decision.

—————————————————————

Jun 13

Monday

Boxing

Nao Ikeyama vs Saemi Hanagata

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Draw

10×2. Nao Ikeyama and Saemi Hanagata fought to a Draw (Split). Nao Ikeyama retains her WBO World female atomweight title.

—————————————————————

Boxing

Naoko Fujioka vs Shindo Go

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Naoko Fujioka† / UD

Bantamweight, 10×2. Naoko Fujioka defeats Shindo Go via unanimous decision to win the WBO World female bantamweight title.

—————————————————————

Jun 14

Tuesday

Boxing

Maria Milano vs Angie Bejarano

Gimnasio Palacio del Deporte, Los Teques, Venezuela

Maria Milano / MD

Minimumweight, 4×2. Maria Milano defeats Angie Bejarano via majority decision.

—————————————————————

Jun 17

Friday

Boxing

Micaela Joana Lagos vs Carla Soledad Massa

Villa Adelina, Buenos Aires, Argentina

Micaela Joana Lagos / KO R4

Featherweight, 6×3. Micaela Joana Lagos defeats Carla Soledad Massa via KO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Anahi Lopez vs Rocio Cejas

Club General San Martín, Junín, Buenos Aires, Argentina

Anahi Lopez / KO R3

Super Flyweight, 4×2. Anahi Lopez defeats Rocio Cejas via KO in round 3.

—————————————————————

Boxing

Etsuko Tada vs Maitai Sor Praithong

Central Gym, Kobe, Hyogo, Japan

Etsuko Tada / TKO R3

8×2. Etsuko Tada defeats Maitai Sor Praithong via TKO at 0:37 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Caroline Andre vs Klaudia Szymczak

Centre Sportif Obercorn, Differdange, Luxembourg

Super Lightweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Faith Van Duin vs Charlene Watt

BRACE 41: New Zealand, Lincoln Events Centre, Christchurch, New Zealand

Faith Van Duin / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Faith Van Duin defeats Charlene Watt via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Gabriela Hernandez vs Valeria Ramirez

Xtreme Fighters Latino, Carpa Astros, Benito Juárez, Mexico City, Mexico

Lightweight (155lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jaclyn Sanchez vs Karina Rodriguez

Xtreme Fighters Latino, Carpa Astros, Benito Juárez, Mexico City, Mexico

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Elizabeth Nieva vs Rebeca Cano

Invictus Fighters 14, Cerrillos Sports Complex, Salta, Argentina

3×5.

—————————————————————

MMA

Lohana Bahiense vs Vanessa Cuca

Valent’s Night 2, CT New Corpore Fight, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Marina Mokhnatkina vs Ekaterina Torbeeva

Fight Nights Global 50: Emelianenko vs. Maldonado, Sibur Arena, St. Petersburg, Russia

Marina Mokhnatkina / Armbar R1

(141lbs), 3×5. Marina Mokhnatkina defeats Ekaterina Torbeeva via armbar at 0:25 of round 1.

—————————————————————

MMA

Shana Adrienne Power vs Micol di Segni

EFC Worldwide 5, Sun City Resort, Sun City, North West Province, 0316, South Africa

Shana Adrienne Power / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Shana Adrienne Power defeats Micol di Segni via unanimous decision.

—————————————————————

Awakening-Patreon-long

—————————————————————

Jun 18

Saturday

Boxing

Diafana Salazar vs Maribel Batista

Gimnasio Wilfredo Rivera, Santo Domingo, Dominican Republic

Diafana Salazar / TKO R1

Super Lightweight, 4×2. Diafana Salazar defeats Maribel Batista via TKO at 1:09 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Oezlem Sahin vs Agnes Draxler

EMKA Sportzentrum, Velbert, Nordrhein-Westfalen, Germany

Oezlem Sahin†† / TKO R2

Minimumweight, 10×2. Oezlem Sahin defeats Agnes Draxler via TKO in round 2 to win the vacant World Boxing Federation International female minimumweight title and vacant Universal Boxing Organization (UBO) World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Maike Kuelners vs Andreja Bester

EMKA Sportzentrum, Velbert, Nordrhein-Westfalen, Germany

Maike Kuelners / PTS

Lightweight, 4×2. Maike Kuelners defeats Andreja Bester via points.

—————————————————————

Boxing

Jazmin Contreras vs Lizeth Zacarias

Deportivo Agustín Ramos Millan, Toluca, México, Mexico

Jazmin Contreras / PTS

Super Flyweight, 4×2. Jazmin Contreras defeats Lizeth Zacarias via points.

—————————————————————

Boxing

Shianne Gist vs Gabby Holloway

Meadows Racetrack & Casino, Washington, Pennsylvania, United States

Shianne Gist / PTS

Welterweight, 4×2. Shianne Gist defeats Gabby Holloway via points.

—————————————————————

Boxing

Ayanna Vasquez vs Katie Ramirez

Hispanic Culture Center, Albuquerque, New Mexico, United States

Ayanna Vasquez / UD

Lightweight, 4×3. Ayanna Vasquez defeats Katie Ramirez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Ogleidis Suarez vs Yarley Cuadrado

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Ogleidis Suarez† / KO R3

Super Welterweight, 10×2. Ogleidis Suarez defeats Yarley Cuadrado via KO in round 3 to win the vacant WBA Fedelatin female super welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Debora Rengifo vs Eva Guzman

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Debora Rengifo† / PTS

Minimumweight, 8×2. Debora Rengifo defeats Eva Guzman via points to win the vacant WBA Fedelatin female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Ambar Fajardo vs Yolis Marrugo Franco

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Yolis Marrugo Franco† / PTS

Super Featherweight, 8×2. Yolis Marrugo Franco defeats Ambar Fajardo via points to win the vacant WBA Fedelatin female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Linda Laura Lecca vs Carolina Alvarez

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Draw

Super Flyweight, 10×2. Linda Laura Lecca and Carolina Alvarez fought to a Draw (Split). Linda Laura Lecca defended her WBA World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Hanna Gabriels vs Katia Alvarino

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Hanna Gabriels†† / TKO R3

Super Welterweight, 10×2. Hanna Gabriels defeats Katia Alvarino via TKO at 1:28 of round 3 to win the WBO World female super welterweight title and vacant WBA World female super welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Mayerlin Rivas vs Melania Sorroche

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Mayerlin Rivas† / SD

Bantamweight, 10×2. Mayerlin Rivas defeats Melania Sorroche via split decision to win the WBA World female bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Yesica Yolanda Bopp vs Nancy Franco

Polideportivo José María Vargas, La Guaira, Venezuela

Yesica Yolanda Bopp / UD

Light Flyweight, 10×2. Yesica Yolanda Bopp defeats Nancy Franco via unanimous decision to win the WBA World female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Jessica McCaskill vs Katonya Fisher

UIC Pavilion, Chicago, Illinois, United States

Katonya Fisher / SD

Super Lightweight, 4×2. Katonya Fisher defeats Jessica McCaskill via split decision.

—————————————————————

Boxing

Aniya Seki vs Claudia Ferenczi

Restaurant Public, Berne, Switzerland

Aniya Seki / UD

Bantamweight, 8×2. Aniya Seki defeats Claudia Ferenczi via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Nailini Helu vs Sarah Long

Weymouth Cosmopolitan Club, Manukau City, New Zealand

Nailini Helu / UD

Heavyweight, 4×2. Nailini Helu defeats Sarah Long via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Sandra Robles vs Ana Victoria Polo

Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico

Sandra Robles / TD R5

Flyweight, 8×2. Sandra Robles defeats Ana Victoria Polo via technical decision in round 5. Robles cut over right eye due to clash of heads in 5th round, bout goes to scorecards.

—————————————————————

Boxing

Anabel Ortiz vs Jolene Blackshear

Auditorio Municipal, Tijuana, Baja California, Mexico

Anabel Ortiz† / TKO R8

Minimumweight, 10×2. Anabel Ortiz defeats Jolene Blackshear via TKO in round 8 to win the WBA World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Ericka Rousseau vs Bojana Libiszewska

Espace Cordouan, Royan, Charente-Maritime, France

Ericka Rousseau / PTS

Featherweight, 6×2. Ericka Rousseau defeats Bojana Libiszewska via points.

—————————————————————

Boxing

Alicia Melina Kummer vs TBA

Nordheide Halle, Buchholz, Niedersachsen, Germany

Super Lightweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Julie Gaston vs Kori Farr

Fortitude Stadium, 12 Kyabra Street, Newstead, Queensland, Australia

Kori Farr† / SD

Featherweight, 8×2. Kori Farr defeats Julie Gaston via split decision to win the vacant Australia female featherweight title.

—————————————————————

K1 (Amateur)

Amandine Falck vs Eimear Codd

La Nuit des Spartiates, France

Amandine Falck / Decision

Amandine Falck defeats Eimear Codd via Decision.

—————————————————————

K1

Victoria Lomax vs Sheila Garcia

Spain, Córdoba

Victoria Lomax / Decision

3×3, 58kg. Victoria Lomax defeats Sheila Garcia via Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Maria Lobo vs Sara Ortiz

World Fight Tour 3, Madrid, Spain

Maria Lobo / Decision

Maria Lobo defeats Sarah Ortiz via Decision.

—————————————————————

MMA

Karla Benitez vs Celine Haga

WFT 3: Madrid, Vistalegre Palace, Madrid, Spain

Celine Haga / Submission R1

3×5. Celine Haga defeats Karla Benitez via submission in round 1.

—————————————————————

MMA

Lisbeth Lopez Silva vs Diana Reyes

Jasaji FL 12, Santa Fe Rodeo, Mexico City, Mexico

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Randa Markos vs Jocelyn Jones-Lybarger

UFC Fight Night 89: MacDonald vs. Thompson, Arena at TD Place, Ottawa, Ontario, Canada

Randa Markos / UD

Strawweight, 115 lbs, 3×5. Randa Markos-Thomas defeats Jocelyn Jones-Lybarger via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Valérie Létourneau vs Joanne Calderwood

UFC Fight Night 89: MacDonald vs. Thompson, Arena at TD Place, Ottawa, Ontario, Canada

Joanne Calderwood / TKO R3

Joanne Calderwood defeats Valerie Letourneau via TKO (Punches) at 2:51 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joleen Ross vs Meagan O’Loughlin

ICE FC 16, Temple Park Leisure Centre, South Shields, England

Joleen Ross / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Joleen Ross defeats Meagan O’Loughlin via armbar at 2:11 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Akari Wang vs Baleria Camacho

University of MMA: Fight Night 13, The Novo at L.A. Live, Los Angeles, California, United States

Akari Wang / TKO R1

(119lbs), 3×2. Akari Wang defeats Baleria Camacho via TKO (Punches and Knees) at 1:47 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Zeinab Tawfeek vs Cassidy Richardson

Ruckus in the Cage 33, Summersville Arena, Summersville, West Virginia, United States

Zeinab Tawfeek / SD

Flyweight (125lbs), 3×2. Zeinab Tawfeek defeats Cassidy Richardson via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brandi DeMoss vs Tasha Hewitt

Ruckus in the Cage 33, Summersville Arena, Summersville, West Virginia, United States

Tasha Hewitt / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×2. Tasha Hewitt defeats Brandi DeMoss via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 0:42 aof round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Christine Brothwell vs Tiffany McCoy

Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Tiffany McCoy / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Tiffany McCoy defeats Christine Brothwell via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danielle Hindley vs Adina Beaudry

Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Adina Beaudry / Decision

Strawweight (115lbs), 3×3. Adina Beaudry defeats Danielle Hindley via decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Rebecca Moore vs Kylie O’Hearn

Cage Titans 29, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

Kylie O’Hearn / KO/TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kylie O’Hearn defeats Rebecca Moore via KO/TKO at 2:55 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lisa Blaine vs Aly Franco

ECF 10: Take Over 2, Melrose Ballroom, Astoria, New York, United States

(130lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittany Gianino vs Gabriella Gulfin

ECF 10: Take Over 2, Melrose Ballroom, Astoria, New York, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erica Fincher vs Melissa Stringer

V3 Fights: Sanders vs. Anders, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

Melissa Stringer / SD

(138lbs), 3×3. Melissa Stringer defeats Erica Fincher via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dakota Zimmerman vs Maddie Reid

Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Cloudy vs Alexis Ragsdale

Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Savannah Shahan vs Tina Brown

Fight Hard MMA, Family Arena, St. Charles, Missouri, United States

Savannah Shahan / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Savannah Shahan defeats Tina Brown via TKO (Punches) at 0:17 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Makenna Brown vs Breinne Willingham

NATO: Extreme Warriors, Soaring Eagle Casino & Resort, Mount Pleasant, Michigan, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Labo vs Britney Backos

NATO: Extreme Warriors, Soaring Eagle Casino & Resort, Mount Pleasant, Michigan, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Solachs Ristad vs Karen Porras

CRFL 8, MMA Costa Rica Academy, San Jose, Costa Rica

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Becky Martin vs Meagan O’Loughlin

ICE FC 16, Temple Park Leisure Centre, South Shields, England

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Grappling Bout (Amateur)

Ali Cranmer vs Lupita Godinez

BFL 44: Vendetta, Hard Rock Casino Vancouver, Coquitlam, British Columbia, Canada

Lupita Godinez / Decision

(130lbs). Lupita Godinez defeats Ali Cranmer via decision.

—————————————————————

Muay Thai

Elna Nilsson vs Heidi Vuoma

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Elna Nilsson / UD

57kg, A-Class, 5×3, Full Thai rules. Heidi Vuoma replaces Meryem Uslu. Elna Nilsson defeats Heidi Vuoma via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Johanna Rydberg vs Nina Schumacher

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Johanna Rydberg / UD

51kg, A-Class, 5×3, Full Rules Muay Thai. Nina Schumacher replaces Siiri Tura. Johanna Rydberg defeats Nina Schumacher via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai†

Emelie Lekebjer vs Anne Line Hogstad

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Anne Line Hogstad / SD

54kg, B-Class, 5×2, ISKA Scandanavian title. Anne Line Hogstad defeats Emelie Lekebjer via Split Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Mina Lamoure vs Josefine Lindgren

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Josefine Lindgren / UD

54kg, B-Class, 5×2. Josefine Lindgren defeats Mina Lamoure via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Mia Nadja Gad Olsen vs Johanna Kumlin

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Mia Nadja Gad Olsen / SD

63.5kg, B-Class, 5×2. Mia Nadja Gad Olsen defeats Johanna Kumlin via Split Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Evelina Wikner vs Efi Xiloudi

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Evelina Wikner / UD

57kg, B-Class, 5×2. Evelina Wikner defets Efi Xiloudi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Olivia Carlsson vs Manuela Ladelfa

Queen of the Ring, Lund, Sweden

63.5kg, B-Class.

—————————————————————

Muay Thai

Linda Östergren vs Sara Bengtsson

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Linda Ostergren / UD

59kg, B-Class. Linda Ostergren defeats Sara Bengtsson via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Lwam Tesfai vs Marianne Humberset

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Marianne Humberset / SD

57kg, C-Class. Marianne Humberset defeats Lwam Tesfai via Split Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Martina Jahnke vs Mimmi Eklund

Queen of the Ring, Lund, Sweden

63.5kg, C-Class.

—————————————————————

Muay Thai

Livia Malmborg vs Orsi Farki

Queen of the Ring, Lund, Sweden

57kg, C-Class.

—————————————————————

Muay Thai

Pernilla Palm vs Anna Dahlbom

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Anna Dahibom / UD

71kg, C-Class. Anna Dahibom defeats Pernilla Palm via Unanimous Decision.

—————————————————————

Muay Thai

Ceren Varol vs Soumia Boucette

Queen of the Ring, Lund, Sweden

54kg, C-Junior.

—————————————————————

Muay Thai

Alva Wessman vs Hana Shala

Queen of the Ring, Lund, Sweden

Hana Shala / UD

60kg, C-Junior. Hana Shala defeats Alva Wessman via Unanimous Decision.

—————————————————————

Jun 19

Sunday

Boxing

Itose Ishii vs Yuki Koseki

Central Sports Park Gym, Koga, Ibaragi, Japan

Yuki Koseki / MD

Flyweight, 4×2. Yuki Koseki defeats Itose Ishii via majority decision.

—————————————————————

MMA

Jung Eun Park vs Hisae Watanabe

VTJ in Osaka, VTJ in Osaka, Osaka, Japan

Draw

Atomweight (105lbs), 2×5. Jung Eun Park and Hisae Watanabe via Draw (Majority).

—————————————————————

Jun 23

Thursday

Boxing

Laetizia Campana vs Nongfang Sor Praithong

Satrimahapuektharam School, Bangkok, Thailand

Laetizia Campana / UD

Flyweight, 6×2. Laetizia Campana defeats Nongfang Sor Praithong via unanimous decision.

—————————————————————

Jun 24

Friday

Boxing

Hedda Wolmarans vs Maria Martin

Orlando Community Hall, Soweto, Gauteng, South Africa

Hedda Wolmarans / TKO R2

Welterweight, 6×3. Hedda Wolmarans defeats Maria Martin via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Daniela Romina Bermudez vs Marisa Johanna Portillo

Club Pro Educación Física Matienzo., Rufino, Santa Fe, Argentina

Daniela Romina Bermudez† / UD

Super Flyweight, 10×2. Daniela Romina Bermudez defeats Marisa Johanna Portillo via unanimous decision to win the WBO World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Valeria Imbrogno vs Kleopatra Tolnai

Rigamonti Stadium, Brescia, Lombardia, Italy

Valeria Imbrogno† / KO R6

Light Flyweight, 10×2. Valeria Imbrogno defeats Kleopatra Tolnai via KO at 1:41 of round 6 to win the vacant EBU female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Alesia Graf vs Noemi Bosques

Capital Gym, Beijing, China

Alesia Graf / UD

Bantamweight, 10×2. Alesia Graf defeats Noemi Bosques via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Pania Marshall vs Kewarin Boonmee

Town Hall, Malvern, Victoria, Australia

Pania Marshall / PTS

Welterweight, 3×2. Pania Marshall defeats Kewarin Boonmee via unanimous decision.

—————————————————————

K1

Therese Gunnarsson vs Anissa Meksen

Monte-Carlo Fighting Masters 3, Monaco

Anissa Meksen / Decision

First WAKO World Pro title defense for Therese (originally won title in 2012). Bantamweight, 52kg, 5×3. Anissa Meksen defeats Therese Gunnarsson via Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Denise Kielholtz vs Gloria Peritore

Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States

Gloria Peritore / SD

Main card. Flyweight (125lbs). Gloria Peritore defeats Denise Kielholtz via split decision.

—————————————————————

Kickboxing

Tara Walker vs Mimi Kutzin

Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States

Tara Walker / UD

Preliminary card. Flyweight (125lbs). Rematch of an amateur fight (Walker won). Tara Walker defeats Mimi Kutzin via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Thais Souza vs Sarah Click

Fight Time 31, Magic City Casino, Miami, Florida, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Amira Hafizovic vs Meg Gallagher

Hex Fight Series 6: Ebersole vs. Kennedy, Melbourne Pavilion, Melbourne, Victoria, Australia

Amira Hafizovic / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Amira Hafizovic defeats Meg Gallagher via triangle Choke at 2:39 of round 1.

—————————————————————

MMA

Nicole Smith vs Ashley Cummins

Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States

Ashley Cummins / Choke R2

(110lbs), 3×5. Ashley Cummins defeats Nicole Smith via Submission (Choke) at 1:33 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ilima-Lei Macfalane vs Rebecca Ruth

Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States

Ilima-Lei Macfarlane / RNC R2

Flyweight 125lbs, 3×5. Ilima-Lei Macfarlane defeats Rebecca Ruth via Rear-Naked Choke at 3:00 of round 2.

—————————————————————

MMA

Michelle Royer vs Katy Collins

Bellator 157: Dynamite 2, Scottrade Center, St. Louis, Missouri, United States

Katy Collins / Armbar R1

(130lbs), 3×5. Katy Collins defeats Michelle Royer via armbar at 0:48 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Helen Williams vs Lacy J Lodes

Epic Fighting 31, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Lacy J Lodes / Choke R2

Lightweight (155lbs), 3×2. Lacy J Lodes defeats Helen Williams via Forearm Choke in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Audrey Drew vs Christina Valentine

Legacy FC 56: Vazquez vs. Peterson, The Bomb Factory, Dallas, Texas, United States

Audrey Drew / RNC R3

(140lbs), 3×3. Audrey Drew defeats Christina Valentine via Rear-Naked Choke in round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Esperanza Cadena vs Kristy Miera

559 Fights 47: De Leon vs. Roberts, The Tower Theatre, Fresno, California, United States

Flyweight (125lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chloe Spiteri vs Ernesta Bukauskaite

WCMMA 25, The Troxy, London, England

(139lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sam Egan vs Olivia Ukmar

Superfight MMA 3, Club Punchbowl, New South Wales, Australia

Sam Egan / KO/TKO R1

3×3. Sam Egan defeats Olivia Ukmar via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sam Egan vs Olivia Ukmar

Superfight MMA 3, Club Punchbowl, New South Wales, Australia

Sam Egan / KO/TKO R1

3×3. Sam Egan defeats Olivia Ukmar via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Julia Gorka vs Heather Hammond

West Cage FC 5: Road to Dublin, Right Venue, Dublin, Ireland

(123lbs), 3×3.

—————————————————————

Jun 25

Saturday

Boxing

Ebony Jones vs Kim Colbert

Fant-Ewing Coliseum, Monroe, Louisiana, United States

Ebony Jones / UD

Lightweight, 4×3. Ebony Jones defeats Kim Colbert via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Maria Magdalena Rivera vs Soledad Macedo

Club Social y Deportivo Nahuel, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

Maria Magdalena Rivera / TKO R4

Super Flyweight, 10×2. Maria Magdalena Rivera defeats Soledad Macedo via TKO at 0:58 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Aline de Cassia Scaranello vs TBA

Sao Paulo, Brazil

Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Fabiana Bytyqi vs Teodora Bacheva

Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic

Fabiana Bytyqi† / RTD R7

Minimumweight, 10×2. Fabiana Bytyqi defeats Teodora Bacheva via retirement at 2:00 of round 7 to win the WBC Youth female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Lucie Sedlackova vs Sopio Putkaradze

Sluneta, Usti nad Labem, Czech Republic

Lucie Sedlackova / TKO R1

Featherweight, 10×2. Lucie Sedlackova defeats Sopio Putkaradze via TKO at 0:33 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Joana Pastrana vs Katherine Quintana

Recinto Ferial, Colmenar Viejo, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana / UD

Flyweight, 6×2. Joana Pastrana defeats Katherine Quintana via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Heather Hardy vs Kirstie Simmons

Barclays Center, Brooklyn, New York, United States

Heather Hardy / UD

Featherweight, 8×2. Heather Hardy defeats Kirstie Simmons via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Femke Hermans vs Vladislava Lopuhova

Ninove, Oost-Vlaanderen, Belgium

Femke Hermans / TKO R1

Middleweight, 6×2. Femke Hermans defeats Vladislava Lopuhova via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Elfi Philips vs Marija Fedotenkova

Ninove, Oost-Vlaanderen, Belgium

Elfi Philips / TKO R1

Super Lightweight, 6×2. Elfi Philips defeats Marija Fedotenkova via TKO in round 1.

—————————————————————

Kickboxing

Isis Verbeek vs Irina Mazepa

GLORY Kickboxing 31, Amsterdam, Netherlands

Isis Verbeek / SD

Super Bantamweight Tournament Quarter-Final. Irina Mazepa replaces Iman Barlow. Isis Verbeek defeats Irina Mazepa via Split Decision.

—————————————————————

Kickboxing

Maria Lobo vs Cindy Silvestre

Currently unknown location

57kg.

—————————————————————

MMA

Veronica Grenno vs Camilla Guimarães

Jungle Fight 88, Ginásio Poliesportivo Dr. Arthur de Mendonça Chaves, Pocos de Caldas, Minas Gerais, Brazil

Veronica Grenno / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Veronica Grenno defeats Camilla Guimarães via unanimous decision.

—————————————————————

MMA

Amanda Lemos vs Mayra Cantuária

Jungle Fight 88, Ginásio Poliesportivo Dr. Arthur de Mendonça Chaves, Pocos de Caldas, Minas Gerais, Brazil

Amanda Lemos† / KO R3

(134lbs), 3×5. Amanda Lemos defeats Mayra Cantuária via KO (Knee) at 0:28 of round 3 to win the Jungle Fight Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Alice Yauger vs Roxanne Ceasear

XKO 31, Gas Monkey Bar N’ Grill, Dallas, Texas, United States

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Lucelia Souza vs Oseny Dantas

Thunder Fight 7, UNICSUL, Sao Miguel Paulista, Sao Paulo, Brazil

3×5.

—————————————————————

MMA

Brittney Elkin vs Kola Shippentower

SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Brittney Elkin / TKO R1

(170lbs), 3×5. Brittney Elkin defeats Kola Shippentower via TKO (Ground and Pound) at 4:22 of round 1.

—————————————————————

MMA

Shannon Sinn vs Jenny Liou Shriver

SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Jenny Liou Shriver / Armbar R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Jenny Liou Shriver defeats Shannon Sinn via armbar at 2:53 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shelby Connelly vs Margo Testa

Knucklehead 15, Salem Armory Auditorium, Salem, Oregon, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alli Price vs Stacy Salazar

Jackson’s MMA Series 19, Buffalo Thunder Resort & Casino, Santa Fe, New Mexico, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sue Barco vs Anita Hoehenleiter

Knockout MMA, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States

Lightweight (155lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bridgett Nielson vs Cheyenne Hinsey

Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States

Bantamweight (135lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kara Marie Vislosky vs Destiny McCubbin

Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States

Flyweight (125lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Branco vs Cheyanne Vlismas

Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States

Strawweight (115lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brieta Carpenter vs Serena DeJesus

Tuff-N-Uff, Thomas and Mack Center, Las Vegas, Nevada, United States

Brieta Carpenter† / KO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Brieta Carpenter defeats Serena DeJesus via KO (Punch) at 0:10 of round 1 to win the TUFF Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shauna Saikaley vs Jessica Hoskins

Wreck Amateur Fighting Championships: Cornwall Debut, NAV Centre, Cornwall, Ontario, Canada

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Anastasia Bruce vs Destiny Quinones

Aggressive Combat 15, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisa Messer-Belenchia vs Jillian DeCoursey

Aggressive Combat 15, The Queens Theatre, Corona, New York, United States

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amber Sloan vs Aurora Gates

KOTC: Summer Smash, WinnaVegas Casino & Resort, Sloan, Iowa, United States

Aurora Gates / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Aurora Gates defeats Amber Sloan via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bri Brassaw vs Aimee Masters

Dual Combat Sports 5: Eastern Market Massacre, Shed 5 Eastern Market, Detroit, Michigan, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittany Long vs Lindsey Stevens

Dual Combat Sports 5: Eastern Market Massacre, Shed 5 Eastern Market, Detroit, Michigan, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Adriana Kurtz vs Jaque Leão

Thunder Fight 7, UNICSUL, Sao Miguel Paulista, Sao Paulo, Brazil

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karla Alvarez vs Megan Winick

SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Karla Alvarez / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Karla Alvarez defeats Megan Winick via TKO (Ground and Pound) at 2:44 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittany Boone vs Laura Dettman

SCL 49: Revenge, Grizzly Rose, Denver, Colorado, United States

Brittany Boone / UD

(110lbs), 3×3. Brittany Boone defeats Laura Dettman via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marie Spencer vs Jenny Wooding

Night of the Gladiators 27, The Glee Club, Hanley, Stoke-on-Trent

(126lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Molly Barnwell vs Hayley Valentine

Night of the Gladiators 27, The Glee Club, Hanley, Stoke-on-Trent

(104lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ana Vega vs Kassandra Alonso

Royalty Combat 14: Pro 1, Vega Baja Municipal Gymnasium, Vega Baja, Puerto Rico

Kassandra Alonso / Armbar R2

(160lbs), 3×3. Kassandra Alonso defeats Ana Lopez via armbar in round 2.

—————————————————————

Jun 26

Sunday

Boxing

Melinda Lazar vs Tunde Berki

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Melinda Lazar / TKO R5

Welterweight, 8×2. Melinda Lazar defeats Tunde Berki via TKO in round 5.

—————————————————————

Boxing

Timea Alfoldi vs Timea Grof

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Timea Alfoldi / UD

Bantamweight, 6×2. Timea Alfoldi defeats Timea Grof via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing

Chan Mi Lim vs Eiko Jonai

Fashion Center Event Hall, Seoul, South Korea

Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Mizuki Matsuoka vs Akane Hashimoto

Itoda Town Gym, Tagawa-gun, Fukuoka, Japan

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Anita Torti vs Lela Terashvili

Anfiteatro Le Ciminiere, Catania, Sicilia, Italy

Anita Torti / PTS

Lightweight, 6×2. Anita Torti defeats Lela Terashvili via points.

—————————————————————

K1 (Amateur)

Danni Neilan vs Ula Agata Quinn

WCFC 5, Swords, Ireland

Ula Agata Quinn / Decision

Ula Agata Quinn defeats Danni Neilan via Decision.

—————————————————————

MMA

Satoko Shinashi vs Jissho Date

DEEP 76 Impact: Strawweight GP 2016 Opening Round, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Satoko Shinashi / TKO R1

(97bs), 2×5. Satoko Shinashi defeats Jissho Date via TKO (Ground and Pound) at 1:32 of round 1.

—————————————————————

June Female Fight Fixtures and Results 2016

<< Prev Month Next Month >>

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.2/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
June Female Fight Fixtures and Results, 9.2 out of 10 based on 5 ratings
This entry was posted in Boxing, Fixtures & Results, MMA, Muay Thai by Rew Mitchell.
Rew Mitchell

About Rew Mitchell

President and founder of Awakening. Rew does whatever possible to support female martial artists in gaining recognition.An avid fan of Martial Arts, with a training history that began at an early age in Judo. Practicing this art was fairly short lived and only lasted two years due to family financial difficulties. It wasn't until age fifteen when training restarted with Kickboxing, and shortly after Kung-Fu. Rew finally settled on Wu Shu Kwan (Chinese Boxing), and for a couple of years trained between four and eight hours a day and took part in several displays, but only competed in a couple of exhibition fights.If time ever becomes available again, Rew longs to start training in Muay Thai.
October 30, 2017
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2017 in the world. 313 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 27, 2017
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2017 in the world. 219 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 180 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Michele Aboro in 2000 at Unversum Gym, Hamburg, Germany
An interview with pioneer Michele Aboro – Part One
WMMA Legend Megumi Fujii earns an AOCA
WMMA Legend Megumi Fujii earns an AOCA
Michele Aboro in 1999 winning the European Championship in Germany
An interview with pioneer Michele Aboro – Part Two
Sheree Halliday – Autumn Red
Sheree Halliday – Autumn Red
October Female Fight Fixtures and Results
October Female Fight Fixtures and Results
Name the Fighters Competition
Name the Fighters Competition
August Female Fight Fixtures and Results 2014
August Female Fight Fixtures and Results 2014
Victoria Lomax
Victoria Lomax “I love being the underdog”
Judgement Day 2: Payne vs Lomax
Judgement Day 2: Payne vs Lomax
NCWB1 – An interview with Maureen Riordon (Part 2)
NCWB1 – An interview with Maureen Riordon (Part 2)
Fight Week
Fight Week: January 19th 2015
Amber Brown Interview, photo credit: Esther Lin
Amber Brown Interview, Fan Favourite Atomweight of the Year
Awakening WMMA Awards 2014
Awakening WMMA Awards 2014
Sylvie von Duuglas-Ittu
Sylvie von Duuglas-Ittu interview
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.1
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.1
Queen Of The Ring
Queen of the Ring in Lund, Sweden has 17 female fights – takes place June 18th
Baars vs Van Gestel cancelled over contract disagreement
Baars vs Van Gestel cancelled over contract disagreement
prev next