May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

May

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world.

260 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

May 1

Monday

MMA

Islay Erika Bomogao vs Olga Omaoeng

Team Lakay Championship 13: The Kapangan MMA Invasion 2, Kapangan Municipal Gymnasium, Kapangan, Benguet, Philippines

Islay Erika Bomogao

(106lbs), 3×5. Islay Erika Bomogao defeats Olga Omaoeng.

—————————————————————

May 4

Thursday

Boxing

Gretel de Paz vs Renz Dacquel

Santa Cruz, Ilocos Sur, Philippines

Gretel de Paz / UD

Bantamweight, 4×2. Gretel de Paz defeats Renz Dacquel via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Reina Cordoba vs Alejandra Orozco

Calvo Promotions 13, Club Peppers, San José, Costa Rica

Reina Cordoba / Armlock R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Reina Cordoba defeats Alejandra Orozco via Americana Armlock at 1:54 of round 2.

—————————————————————

MMA

Weili Zhang vs Simone Duarte

Kunlun Fight MMA 11, Jining

Weili Zhang† / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Weili Zhang defeats Simone Duarte via TKO in round 1 to win the KF Flyweight Championship title.

—————————————————————

May 5

Friday

Boxing

Sarasa Ichimura vs Eiko Jonai

Bunka Center, Sanda, Hyogo, Japan

Sarasa Ichimura / UD

4×2. Sarasa Ichimura defeats Eiko Jonai via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Kisara Okamoto vs Yumi Narita

Bunka Center, Sanda, Hyogo, Japan

Kisara Okamoto / UD

Minimumweight, 4×2. Kisara Okamoto defeats Yumi Narita via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Maria de Lourdes Garcia vs Maricela Ortega

Auditorio Municipal, San Juan de los Lagos, Jalisco, Mexico

Maria de Lourdes Garcia / UD

Minimumweight, 6×2. Maria de Lourdes Garcia defeats Maricela Ortega via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Erika Cruz Hernandez vs Virgen Adriana Tapia

Deportivo Metropolitano, Ciudad Neza, México, Mexico

Super Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Nora Cardoza vs Estrella Hernandez

Hotel Holiday Inn, Durango, Durango, Mexico

Nora Cardoza / UD

6×2. Nora Cardoza defeats Estrella Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sarah Dwyer vs Jay Freedome

Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia

Sarah Dwyer / UD

Welterweight, 4×2. Sarah Dwyer defeats Jay Freedome via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Vanesa del Valle Calderon

Complejo Multiespacio Municipal, Juárez Celman, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Featherweight, 6×3. Cintia Gisela Castillo defeats Vanesa del Valle Calderon via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Joana Pastrana vs Sandy Coget

Palacio de Vistalegre, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana† / UD

Minimumweight, 10×2. Joana Pastrana defeats Sandy Coget via Unanimous Decision to win the vacant EBU female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Brenda Ramos vs Carolina Garcia

Auditorio Municipal Milo Martínez de la Rosa, Monclova, Coahuila de Zaragoza, Mexico

—————————————————————

MMA

Alyssa Garcia vs Sheila Padilla

Combate 14: Cinco de Mayo, Ventura County Fairgrounds and Events Center, Ventura, California, United States

Sheila Padilla / Armbar R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Sheila Padilla defeats Alyssa Garcia via Armbar at 2:47 of round 1.

—————————————————————

MMA

Tracy Cortez vs Paola Ramirez

LFA 11: Frincu vs. Madrid, Comerica Theatre, Phoenix. Arizona, United States

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sandy Thomas vs Sheena Brandenburg

Danger Zone 49: Cinco De Mayhem, Allen County War Memorial Coliseum, Ft. Wayne, Indiana, United States

Sandy Thomas / Americana R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Sandy Thomas defeats Sheena Brandenburg via Americana at 2:39 of round 1.

—————————————————————

May 6

Saturday

Boxing

Nana Chakvashvili vs Ani Kituashvili

Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia

Nana Chakvashvili / UD

Featherweight, 4×2. Nana Chakvashvili defeats Ani Kituashvili via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Monika Arkania vs Zhana Jgakava

Kandelaki Sports Hall, Tbilisi, Georgia

Monika Arkania / UD

Featherweight, 4×2. Monika Arkania defeats Zhana Jgakava via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Tina Rupprecht vs Luisana Bolivar

Hydro-Tech Eisarena, Königsbrunn, Bayern, Germany

Tina Rupprecht / MD

Minimumweight, 10×2. Tina Rupprecht defeats Luisana Bolivar via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Alexandra Lakatos vs Alexandra Lazar

Community Hall, Kistarcsa, Hungary

Alexandra Lakatos / UD

Super Flyweight, 8×2. Alexandra Lakatos defeats Alexandra Lazar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Karina Kopinska vs Beata Salgo

Community Hall, Kistarcsa, Hungary

Karina Kopinska / PTS

Lightweight, 4×2. Karina Kopinska defeats Beata Salgo via Points.

—————————————————————

Boxing

Lucy Wildheart vs Kotryna Geleznikata

Hala MOSiR, ul. Kolbego 11, os. Baranki, Elk, Poland

Lucy Wildheart / TKO R2

Super Lightweight, 4×2. Lucy Wildheart defeats Kotryna Geleznikata via TKO at 0:01 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Leiryn Flores vs Yusbely Torrealba

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Leiryn Flores / UD

Light Flyweight, 6×2. Leiryn Flores defeats Yusbely Torrealba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marlen Esparza vs Samantha Salazar

T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Marlen Esparza / UD

Flyweight, 4×3. Marlen Esparza defeats Samantha Salazar via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Danila Ramos vs Morgana de Cassia Oliveira

Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil

Danila Ramos / UD

Featherweight, 4×2. Danila Ramos defeats Morgana de Cassia Oliveira via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Rose Volante vs Yamila Belen Abellaneda

Ginasio Rebouças, Santos, Sao Paulo, Brazil

Rose Volante† / UD

Lightweight, 10×2. Rose Volante defeats Yamila Belen Abellaneda via Unanimous Decision to win the WBC Latino female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Makarena Gallastegui vs Maria Elizabeth Sanchez

Club Atlético Pueblo Nuevo, Olavarria, Buenos Aires, Argentina

Makarena Gallastegui / UD

Super Bantamweight, 6×2. Makarena Gallastegui defeats Maria Elizabeth Sanchez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Oleksandra Sidorenko vs Mirjana Vujic

Hala MOSiR, ul. Kolbego 11, os. Baranki, Elk, Poland

Oleksandra Sidorenko / TKO R1

Super Lightweight, 8×2. Oleksandra Sidorenko defeats Mirjana Vujic via TKO at 1:08 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Eva Wahlstrom vs Mayra Alejandra Gomez

Gatorade Center, Turku, Finland

Eva Wahlstrom† / UD

Super Featherweight, 10×2. Eva Wahlstrom defeats Mayra Alejandra Gomez via Unanimous Decision to win the WBC World female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Vanessa Bradford vs TBA

Edmonton, Alberta, Canada

Super Featherweight.

—————————————————————

Boxing (Amateur)

Claudia Parrales vs Jennyfer Cruz

IV Copa Alexis Arguello: Carazo, Dolores, Carazo

Claudia Parrales / UD

(112lbs). Claudia Parrales defeats Jennyfer Cruz via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Tayane Garcia vs Carolyne Melônio

NEC 33, Ginásio da Praça, Laranjal do Jari, Amapa, Brazil

Tayane Garcia / RNC R2

3×5. Tayane Garcia defeats Carolyne Melônio via Rear-Naked Choke at 1:29 of round 2.

—————————————————————

MMA

Minna Grusander vs Tiia Kohtamäki

FNF 14, Kupittaan Urheiluhalli, Turku, Finland

Minna Grusander / TKO R3

(110lbs), 3×5. Minna Grusander defeats Tiia Kohtamäki via TKO in round 3.

—————————————————————

MMA

Andy Nguyen vs Bi Nguyen

KOTC: Groundbreaking, Soboba Casino, San Jacinto, California, United States

Andy Nguyen† / UD

Atomweight (105lbs), 5×5. Andy Nguyen defeats Bi Nguyen via Unanimous Decision to win the KOTC Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Taylor Turner vs Gina Begley

Warrior FC vs. Valor Fights, The Corbin Arena, Corbin, Kentucky, United States

Gina Begley / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Gina Begley defeats Taylor Turner via Armbar at 3:45 of round 1.

—————————————————————

MMA

Kerry Hughes vs Anissa Haddaoui

British Challenge MMA 19, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Bout Cancelled

Bantamweight (135lbs), 3×5. Anissa Haddaoui withdraws.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taneisha Tennant vs Elysha Giatras

NYFE 14: Pressure Creates Diamonds, Club Amazura, Jamaica, New York, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lauren Braccia vs Lisa Blaine

NYFE 14: Pressure Creates Diamonds, Club Amazura, Jamaica, New York, United States

Lisa Blaine / KO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Lisa Blaine defeats Lauren Braccia via KO at 0:07 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Byers vs Elle Wagman

KC Fighting Alliance 23, Truman Memorial Building, Independence, Missouri, United States

Amanda Byers / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Amanda Byers defeats Elle Wagman via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carmen Milagros vs Linda Mihalec

Warrior FC vs. Valor Fights, The Corbin Arena, Corbin, Kentucky, United States

Linda Mihalec / SD

Atomweight (105lbs), 3×3. Linda Mihalec defeats Carmen Milagros via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Talita Santos vs Bruna Borges

Gladiator CF 29: High Voltage, Brazil

Talita Santos / UD

(134lbs), 3×3. Talita Santos defeats Bruna Borges via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Camila Rivarola vs Anna Astvik

IRFA 12, Berns Salonger, Stockholm, Sweden

Camila Rivarola / UD

(117lbs), 3×3. Camila Rivarola defeats Anna Astvik via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bea Malecki vs Helin Paara

IRFA 12, Berns Salonger, Stockholm, Sweden

Bea Malecki / TKO R2

Lightweight (155lbs), 3×3. Bea Malecki defeats Helin Paara via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Eliska D’Agostino vs Dianna Karavas

KOTC, Seneca Allegany Resort & Casino, Salamanca, New York, United States

Dianna Karavas / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Dianna Karavas defeats Eliska D’Agostino via TKO at 0:57 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Izzie Robinson vs Helen Peralta

True Revelation MMA 32, Bridge View Center, Ottumwa, Iowa, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lili Panegirico vs Mandy Böhm

Integra FC 7, Eventum Wittlich, Wittlich, Germany

(128lbs), 2×3. Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Johanna Ropertz vs Samira El Khawad

Integra FC 7, Eventum Wittlich, Wittlich, Germany

(128lbs), 2×3. Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanna Majsak vs Eivor Hovde Hoff

British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Eivor Hovde Hoff / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Eivor Hovde Hoff defeats Joanna Majsak via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Malin Hermansson vs Linda Høistad Birkely

British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Malin Hermansson / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Malin Hermansson defeats Linda Høistad Birkely via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cory McKenna vs Anette Österberg

British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Cory McKenna† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Cory McKenna defeats Anette Österberg via Unanimous Decision to win the BCMMA Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Joanne Doyle vs Patrycja Chodorowska

British Challenge MMA 19: Cage Warrior Academy, Colchester Charter Hall, Colchester, Essex, England

Joanne Doyle / RNC R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Joanne Doyle defeats Patrycja Chodorowska via Rear-Naked Choke at 2:10 of round 1.

—————————————————————

May 7

Sunday

Boxing

Yuki Kira vs Yuri Kobayashi

Mielparque Hall, Osaka, Osaka, Japan

Yuki Kira / UD

Minimumweight, 4×2. Yuki Kira defeats Yuri Kobayashi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Kaori Nagai vs Shizuka Nakamura

Mielparque Hall, Osaka, Osaka, Japan

Kaori Nagai / TKO R2

4×2. Kaori Nagai defeats Shizuka Nakamura via TKO at 1:30 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Hei Tao Zhang vs Dipika Tiwari

Shan Xi Normal University Stadium, Xi An, China

Hei Tao Zhang / TKO R4

Flyweight, 10×2. Hei Tao Zhang defeats Dipika Tiwari via TKO at 0:32 of round 4.

—————————————————————

MMA

Lilian Pereira vs Edlaine Godoy

The Start Combat 5, Cenário Hall, Serra, Espirito Santo, Brazil

(121lbs), 3×5.

—————————————————————

May 10

Wednesday

MMA

Jade Shell vs Wendy Rodriguez

Alaska FC 132: Lopez vs. Faavale, Sullivan Arena, Anchorage, Alaska, United States

Wendy Rodriguez / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Wendy Rodriguez defeats Jade Shell via TKO (Punches) at 2:49 of round 2.

—————————————————————

Muay Thai

Haru Tajima vs Manazou Kobayashi

Road To KNOCK OUT.1, Shibuya O-East, Shibuya, Tokyo, Japan

Draw

(106lbs). Haru Tajima and Manazou Kobayashi fought to a Draw (Split).

—————————————————————

May 11

Thursday

Boxing

Kali Reis vs Ashleigh Curry

Mohegan Sun Casino, Uncasville, Connecticut, United States

Kali Reis / MD

Super Welterweight, 6×2. Kali Reis defeats Ashleigh Curry via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Rajina Bista vs Yoshie Ito

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Rajina Bista / KO/TKO R1

Rajina Bista defeats Yoshie Ito via KO/TKO at 2:16 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Miyuu Tsunoda vs Rajina Bista

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Miyuu Tsunoda / Decision

Miyuu Tsunoda defeats Rajina Bista via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Miyuu Tsunoda vs Radha Manandhar

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Miyuu Tsunoda / Decision

Miyuu Tsunoda defeats Radha Manandhar via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Tabatha Ricci vs Miyuu Tsunoda

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tabatha Ricci / Armbar R1

Tabatha Ricci defeats Miyuu Tsunoda via Armbar at 1:58 of round 1. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Tabatha Ricci vs Yuina Nishiwaki

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tabatha Ricci / Decision

Tabatha Ricci defeats Yuina Nishiwaki via Decision. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

MMA

Julija Stoliarenko vs Megumi Yabushita

SEI ZA 2nd Battle: SEI ZA vs Karate Zendokai, Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Julija Stoliarenko / Armbar R2

Julija Stoliarenko defeats Megumi Yabushita via Armbar at 0:23 of round 2. Custom rules, bout does not count towards MMA record.

—————————————————————

May 12

Friday

Boxing

Lucy Wildheart vs Vanesa Caballero

Guildhall, Southampton, Hampshire, United Kingdom

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Lauren Johnson vs TBA

Holiday Inn, Birmingham, West Midlands, United Kingdom

Welterweight.

—————————————————————

Boxing

Stephanie Ducastel vs Maria Soledad Capriolo

Gymnase des Malteries, Schiltigheim, Bas-Rhin, France

Stephanie Ducastel† / UD

Super Featherweight, 10×2. Stephanie Ducastel defeats Maria Soledad Capriolo via Unanimous Decision to win the World Boxing Federation female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Ericka Rousseau vs Angelique Duchemin

Espace Cordouan, Royan, Charente-Maritime, France

Angelique Duchemin† / UD

Featherweight, 10×2. Angelique Duchemin defeats Ericka Rousseau via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation female featherweight title.

—————————————————————

MMA

Francia Bonilla vs Stephanie Irurzo

Valhalla Fighting Championship: Valhalla FC, Deportivo José María Morelos y Pavon, Ciudad de México

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jennifer Leigh Norris vs Kerri Kenneson

CES 44: Bessette vs Spoon, Twin River Casino, Lincoln, Rhode Island, United States

Kerri Kenneson / UD

(138lbs), 3×5. Kerri Kenneson defeats Jennifer Leigh Norris via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Kate Collins vs Gina Daniels

Prestige FC 8, Casman Centre, Fort McMurray, Alberta, Canada

Kate Collins / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×5. Kate Collins defeats Gina Daniels via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kiara Ramos vs Keolahiwahiwa Pham

Epic Fighting 34, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Kiara Ramos / UD

Bantamweight (135lbs), 3×2. Kiara Ramos defeats Keolahiwahiwa Pham via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Toodie Marshall vs Juliana Miller

Epic Fighting 34, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Juliana Miller / SUB. R1

(120lbs), 3×2. Juliana Miller defeats Toodie Marshall via Submission at 0:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Beckie Ainscough vs Cory McKenna

Tankō Fighting Championships 4, Victoria Warehouse, Manchester, England

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

May 13

Saturday

Boxing

Gabriela Sanchez Saavedra vs Maricruz Rodriguez Gonzalez

Salon Serdan, Puebla, Puebla, Mexico

Gabriela Sanchez Saavedra / UD

Super Flyweight, 4×2. Gabriela Sanchez Saavedra defeats Maricruz Rodriguez Gonzalez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Daniela Barbara Rivero vs Yisele Yolanda Sosa

Escuela de Boxeo Santos Zacarías, Rafael Calzada, Buenos Aires, Argentina

Daniela Barbara Rivero / UD

Super Flyweight, 4×2. Daniela Barbara Rivero defeats Yisele Yolanda Sosa via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ainara Mota vs Katherine Quintana

Salle Georges Kany, Libourne, Gironde, France

Ainara Mota / PTS

Featherweight, 6×2. Ainara Mota defeats Katherine Quintana via Points.

—————————————————————

Boxing

Eniko Tiringer vs Nora Kiss

Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

Eniko Tiringer / PTS

Bantamweight, 4×2. Eniko Tiringer defeats Nora Kiss via Points.

—————————————————————

Boxing

Cristina Mora vs Jessica Rangel

Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico

Draw

4×2. Cristina Mora and Jessica Rangel fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing

Celia Roman vs Cinthia Cardona

Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico

Celia Roman / UD

Super Flyweight, 4×2. Celia Roman defeats Cinthia Cardona via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ebony Jones vs Lucretia Meacham

Frank Cochran Center, Meridian, Mississippi, United States

Ebony Jones / UD

Lightweight, 4×2. Ebony Jones defeats Lucretia Meacham via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jazmin Ortega vs Mistery Neal

Frank Cochran Center, Meridian, Mississippi, United States

Jazmin Ortega / KO R1

Super Bantamweight, 4×2. Jazmin Ortega defeats Mistery Neal via KO at 0:49 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Ikram Kerwat vs Althea Saunders

Grundy Arena, Bristol, Pennsylvania, United States

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Kallia Kourouni vs Grecia Nova

Ufgauhalle, Karlsruhe, Baden-Württemberg, Germany

Kallia Kourouni†† / UD

Super Featherweight, 10×2. Kallia Kourouni defeats Grecia Nova via Unanimous Decision to win the Women’s International Boxing Federation World super featherweight title and vacant Global Boxing Union Female World super featherweight title

—————————————————————

Boxing

Segolene Lefebvre vs Sara Marjanovic

Salle des Sports d’Anchin, Pecquencourt, Nord, France

Segolene Lefebvre / UD

Super Bantamweight, 6×2. Segolene Lefebvre defeats Sara Marjanovic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Daniela Asenjo vs Virginia Noemi Carcamo

Gimnasio Club Las Animas, Valdivia, Chile

Super Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sheena Kaine vs Guadalupe Ortiz

Howard Johnson Hotel, Edmonton, Alberta, Canada

Sheena Kaine / UD

Lightweight, 5×2. Sheena Kaine defeats Guadalupe Ortiz via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nicola Adams vs Maryan Salazar

First Direct Arena, Leeds, Yorkshire, United Kingdom

Nicola Adams / TKO R3

Super Flyweight, 4×3. Nicola Adams defeats Maryan Salazar via TKO at 0:35 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Cindy Serrano vs Paola Torres

Coliseo Samuel Rodriguez, Aguas Buenas, Puerto Rico

Cindy Serrano† / UD

Featherweight, 10×2. Cindy Serrano defeats Paola Torres via Unanimous Decision to win the WBO World female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Ewa Brodnicka vs Irma Balijagic Adler

Czestochowa, Poland

Ewa Brodnicka† / UD

Super Featherweight, 10×2. Ewa Brodnicka defeats Irma Balijagic Adler via Unanimous Decision to win the interim WBO World female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Zulina Munoz vs Guadalupe Martinez Guzman

Arena Oasis, Cancun, Quintana Roo, Mexico

Guadalupe Martinez Guzman† / UD

Super Flyweight, 10×2. Guadalupe Martinez Guzman defeats Zulina Munoz via Unanimous Decision to win the WBC World female super flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Jessica Arreguin vs Maria Elena Villalobos

Gimnasio Municipal “Guty González Baz”, Agua Prieta, Sonora, Mexico

Super Bantamweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Jessica Chavez vs Ana Arrazola

Foro Aga de Palcco, Zapopan, Jalisco, Mexico

Jessica Chavez† / UD

Flyweight, 10×2. Jessica Chavez defeats Ana Arrazola via Unanimous Decision to win the WBC World female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Eda Essaoudi vs Nikolina Vokic

Dorsten, Nordrhein-Westfalen, Germany

Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Ayumi Goto vs Sumanthar Baenkham

Hong Kong Convention and Exhibition Center, Hong Kong S.A.R., China

Ayumi Goto / TKO R4

Super Bantamweight, 6×2. Ayumi Goto defeats Sumanthar Baenkham via TKO at 1:25 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Isis Mascarena vs Ruth Pasternostti

Gimnasio Municipal Doñihue, La Granja, Chile

Isis Mascarena / MD

Flyweight, 6×3. Isis Mascarena defeats Ruth Pasternostti via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Djemilla Gontaruk vs Lela Terashvili

Rebecq, Brabant Wallon, Belgium

Super Featherweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Linda Darrow vs Inandya Citra

One Pride Season 3, Britama Arena Mahaka Square, Kelapa Gading, Jakarta Utara, Indonesia

Linda Darrow† / UD

Strawweight (115lbs). Linda Darrow defeats Inandya Citra via Unanimous Decision to win the Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Bruna Brasil vs Aline Pires

Maringa Fight Combat

Bruna Brasil / UD

Strawweight (115lbs). Bruna Brasil defeats Aline Pires via Unanimous Decision

—————————————————————

MMA

Hannah Cifers vs Gillian Robertson

Next Level Fight Club 7, North Carolina State Fairgrounds, Raleigh, North Carolina, United States

Gillian Robertson / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Gillian Robertson defeats Hannah Cifers via Rear-Naked Choke at 4:12 of round 2.

—————————————————————

MMA

Thatiane Araujo vs Jessica Kelly

MMA Combat 1, MMA Combat Training Center, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Jessica Kelly / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Jessica Kelly defeats Thatiane Araujo via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Roberta Zocco vs Manuela Marconetto

The Golden Cage, Ciack Theatre, Milan, Italy

Roberta Zocco / MD

Strawweight (115lbs), 3×5. Roberta Zocco defeats Manuela Marconetto via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Chiara Penco vs Judith Levi

The Golden Cage, Ciack Theatre, Milan, Italy

Chiara Penco / Armbar R1

(106lbs), 3×5. Chiara Penco defeats Judith Levi via Armbar at 1:28 of round 1.

—————————————————————

MMA

Jessica Aguilar vs Cortney Casey

UFC 211: Miocic vs. Dos Santos 2, American Airlines Center, Dallas, Texas, United States

Cortney Casey / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Cortney Casey defeats Jessica Aguilar via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Joanna Jędrzejczyk vs Jéssica Andrade

UFC 211: Miocic vs. Dos Santos 2, American Airlines Center, Dallas, Texas, United States

Joanna Jędrzejczyk† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Joanna Jędrzejczyk defeats Jéssica Andrade via Unanimous Decision and successfully defended her UFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Kelsey Adkins vs Jessica Philippus

EFC 5, Kansas Star Arena, Mulvane, Kansas, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Isabelle Pare vs Karina Vasilenko

Octogone: 1st Edition, Palais des sports de Marseille, Marseille, France

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Chara Dimitroula vs Maria Vittoria Colonna

GFC 8, Palataki, Thessaloniki, Greece

Chara Dimitroula / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Chara Dimitroula defeats Maria Vittoria Colonna via TKO (Corner Stoppage) at 2:55 of round 2.

—————————————————————

MMA

Christina Kamenitsa vs Renáta Cseh-Lantos

GFC 8, Palataki, Thessaloniki, Greece

Draw

Flyweight (125lbs), 3×5. Christina Kamenitsa and Renáta Cseh-Lantos fought to a Draw (Unanimous).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Estefani Salomão vs Gizele Maia

MMA Combat 1, MMA Combat Training Center, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Estefani Salomão / MD

(134lbs), 3×3. Estefani Salomão defeats Gizele Maia via Majority Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Becky Strickland vs Stacy Davies

Fight Club Nottingham: Jeremy vs Russel, Harvey Hadden Sports Complex, Nottingham, England

Becky Strickland / Arm-Triangle R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Becky Strickland defeats Stacy Davies via Arm-Triangle at 1:13 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Devaney Clayton vs Macy Breaux

WFC 72, Belle Of Baton Roughe The Atrium, Baton Rouge, Louisiana, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelsey Hildal vs Khadija Mulla

Hardrock MMA 89: Pender vs Fritz, Turfway Park, Florence, Kentucky, United States

Kelsey Hildal / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Kelsey Hildal defeats Khadija Mulla via Armbar at 1:26 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Ariel Duncan vs Jennifer Hicks

Warrior Nation Fight Seres 45: War On Lake Erie Shore 2, Eric City Fairgrounds, Sandusky, Ohio, United States

Jennifer Hicks / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Jennifer Hicks defeats Ariel Duncan via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristin Janese vs Kara Hoad

Art Of Combat Sports Championships 14, Elmira, New York, United States

(140lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amanda Schramp vs Carrie Zeigler

Can-Am MMA Championships: Border Wars 3, Watertown, New York, United States

Amanda Schramp / Choke R1

(160lbs), 3×3. Amanda Schramp defeats Carrie Zeigler via Guillotine Choke at 0:32 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Paulina Giemza vs Samanta Domin

Szarża MMA 3: III Memoriał Adolfa Kantora, Hala Widowiskowo-Sportowa, Cieszyn, Poland

Paulina Giemza / TKO R3

(126lbs), 3×3. Paulina Giemza defeats Samanta Domin via TKO (Punches) in round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kerry Isom vs Becky Bough

Phoenix Fight Night, O2 Academy, Bournemouth, England

(148lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessy Alex vs Hazlina

Rampage MMA Fighting Championship, Sabah Top Team, Millenium plaza, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia

Jessy Alex / TKO R1

(121lbs), 3×3. Jessy Alex defeats Hazlina via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gloria Hoong vs Edilah

Rampage MMA Fighting Championship, Sabah Top Team, Millenium plaza, Kota Kinabalu, Sabah, Malaysia

Gloria Hoong / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Gloria Hoong defeats Edilah via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Michelle Daley vs Magaly Sanchez

South Valley Slam: Beach Brawl, The Beach at Sand Hollow, Hurrican, Utah, United States

Magaly Sanchez / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Magaly Sanchez defeats Michelle Daley via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristin Janese vs Elizabeth Lewis

KOTC: Heavy Hands, The Meadows Casino, Washington, Pennsylvania, United States

Elizabeth Lewis / UD

Featherweight (145lbs), 3×3. Elizabeth Lewis defeats Kristin Janese via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Krystal Andrews vs Angie Hoaglin

Pyramid Fights 2, White County Fairgrounds, Searcy, Arkansas, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

May 14

Sunday

Boxing

Miyo Yoshida vs Kim Actub

Kagoshima Arena, Kagoshima, Kagoshima, Japan

Miyo Yoshida / UD

Bantamweight, 8×2. Miyo Yoshida defeats Kim Actub via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lenka Kardova vs Claudia Ferenczi

Retro Music Hall, Prague, Czech Republic

Lenka Kardova / UD

Bantamweight, 4×2. Lenka Kardova defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Su-Yun Hong vs Tamao Ozawa

KBS Hall, Kyoto, Kyoto, Japan

Su Yun Hong† / SD

Light Flyweight, 10×2. Su Yun Hong defeats Tamao Ozawa via Split Decision to win the vacant WBO World female light flyweight title.

—————————————————————

Kickboxing

Jorgelina Bascur vs Leslie Soto

Battle Cage 3, Arena Maipu, Mendoza, Argentina

Jorgelina Bascur / UD

Flyweight (125lbs). Jorgelina Bascur defeats Leslie Soto via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Daisi Jara vs Romina Lufi

Battle Cage 3, Arena Maipu, Mendoza, Argentina

Romina Lufi / SUB. R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Romina Lufi defeats Daisi Jara via Submission in round 1.

—————————————————————

May 18

Thursday

Boxing

Heather Hardy vs Edina Kiss

Paramount Theater, Brooklyn, New York, United States

Heather Hardy† / UD

Featherweight, 8×2. Heather Hardy defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC International female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Maiva Hamadouche vs Anahi Esther Sanchez

Cirque d’Hiver, Paris, Paris, France

Maiva Hamadouche† / TKO R4

Super Featherweight, 10×2. Maiva Hamadouche defeats Anahi Esther Sanchez via TKO in round 4 to win the IBF World female super featherweight title.

—————————————————————

May 19

Friday

Boxing

Violeta Gonzalez vs Jasmina Nad

Frontón Bizkaia, Bilbao, País Vasco, Spain

Violeta Gonzalez / PTS

Bantamweight, 6×2. Violeta Gonzalez defeats Jasmina Nad via Points.

—————————————————————

Boxing

Chisa Naito vs Nanae Suzuki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nanae Suzuki / UD

Light Flyweight, 4×2. Nanae Suzuki defeats Chisa Naito via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Nanako Suzuki vs Konomi Kodama

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nanako Suzuki / UD

Light Flyweight, 4×2. Nanako Suzuki defeats Konomi Kodama via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Haruko Kaneko vs Mont Blanc Miki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Mont Blanc Miki / TKO R3

Minimumweight, 4×2. Mont Blanc Miki defeats Haruko Kaneko via TKO at 1:53 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Asuka Umemura vs Saori Ozeki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Asuka Umemura / TKO R4

Super Flyweight, 4×2. Asuka Umemura defeats Saori Ozeki via TKO at 0:30 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Chisa Tanaka vs Aira Midorikawa

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Aira Midorikawa / UD

Super Bantamweight, 4×2. Aira Midorikawa defeats Chisa Tanaka via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Fuka Komura vs Mikiko Muto

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Fuka Komura / UD

Minimumweight, 4×2. Fuka Komura defeats Mikiko Muto via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Chaoz Minowa vs Sornsawan Khunmarn

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Chaoz Minowa / TKO R2

Light Flyweight, 8×2. Chaoz Minowa defeats Sornsawan Khunmarn via TKO at 1:45 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Kayoko Ebata vs Erika Hanawa

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Kayoko Ebata† / UD

Minimumweight, 10×2. Kayoko Ebata defeats Erika Hanawa via Unanimous Decision to win the vacant WBO World female minimumweight title.

—————————————————————

Boxing

Ana Romina Guichapani vs Vanesa del Valle Calderon

Complejo Municipal Gas del Estado, Pico Truncado, Santa Cruz, Argentina

Ana Romina Guichapani / TKO R1

Featherweight, 6×2. Ana Romina Guichapani defeats Vanesa del Valle Calderon via TKO at 2:00 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Rasjido vs Lorena Moreyra

Hindú Basquetbol Club, Catamarca, Catamarca, Argentina

Jennifer Rasjido / TD R3

Super Bantamweight, 6×2. Jennifer Rasjido defeats Lorena Moreyra via Technical Decision at 0:12 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Rosalinda Rodriguez vs TBA

Charlotte, North Carolina, United States

Bantamweight.

—————————————————————

Boxing

Sylvia Scharper vs Khwunchit Khunya

The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

Super Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

MMA

Linsey Williams vs Carmella James

LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

Linsey Williams / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Linsey Williams defeats Carmella James via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bonnie Stoehr vs Kaylee Martin

LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

Bonnie Stoehr / KO/TKO R1

(140lbs), 3×3. Bonnie Stoehr defeats Kaylee Martin via KO/TKO at 1:32 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mercedes White vs Donna Wonders

Brutaal Genesis Fight Night: Back In The Barn 8, Boone County Fairgrounds, Boone, Iowa, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Bonnie Stoehr vs Kaylee Martin

LFA 12: Krantz vs. Neumann, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

(140lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jamie Walton vs Amber Sloan

OFC 121, Divots Convention Center, Norfolk, Nebraska, United States

(120lbs), 3×3.

—————————————————————

May 20

Saturday

Boxing

Tamar Israeli vs Lashanda Tabron

Convention Center, Raleigh, North Carolina, United States

Tamar Israeli / TKO R3

Super Featherweight, 4×2. Tamar Israeli defeats Lashanda Tabron via TKO at 0:39 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Chan Mi Lim vs Shin Young Park

Wonju Gymnasium, Wonju, South Korea

Shin Young Park / MD

Flyweight, 4×2. Shin Young Park defeats Chan Mi Lim via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Bo Mi Re Shin vs Ji A Jang

Wonju Gymnasium, Wonju, South Korea

Bo Mi Re Shin / MD

Featherweight, 4×2. Bo Mi Re Shin defeats Ji A Jang via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Nancy Franco vs Maria Guadalupe Parra

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Nancy Franco / TKO R5

Light Flyweight, 8×2. Nancy Franco defeats Maria Guadalupe Parra via TKO at 1:19 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Victoria Torres Canul vs Fredee Gonzalez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Victoria Torres Canul / PTS

Bantamweight, 6×2. Victoria Torres Canul defeats Fredee Gonzalez via Points.

—————————————————————

Boxing

Noemi Bosques vs Ayanna Vasquez

Convention Center, Tampa, Florida, United States

Draw

Featherweight, 4×2. Noemi Bosques and Ayanna Vasquez fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Aleksandra Vujovic vs Valentina Stankovic

Hotel Bali Colosseum, Belgrade, Serbia

Draw

Super Lightweight, 4×2. Aleksandra Vujovic and Valentina Stankovic fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Eva Guzman vs Esmailen Colina

Hotel Veneto, Panama City, Panama

Eva Guzman / UD

Light Flyweight, 6×2. Eva Guzman defeats Esmailen Colina via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marta Branas vs Carlota Santos

Hotel Veneto, Panama City, Panama

Flyweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Rebecca Jennings vs Baby Nansen

Te Rauparaha Arena, Porirua, New Zealand

Draw

Super Featherweight, 10×2. Rebecca Jennings and Baby Nansen fought to a Draw (Split) to win the New Zealand Professional Boxing Association (NZPBA) super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Alessia D’Addario vs Silvia Bortot

Pala Elettra, Pescara, Abruzzo, Italy

—————————————————————

Boxing

Verena Kaiser vs Selma Music

Bauer Sport-Center, Hatzenbuehl, Rheinland-Pfalz, Germany

6×2.

—————————————————————

Boxing

Wendy Gervois vs Wendy Vincent

Salle du grand sud, Lille, Nord, France

Wendy Gervois / MD

Featherweight, 6×2. Wendy Gervois defeats Wendy Vincent via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Licia Boudersa vs Bojana Libiszewska

Salle du grand sud, Lille, Nord, France

Licia Boudersa / UD

Super Featherweight, 6×2. Licia Boudersa defeats Bojana Libiszewska via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucia De Los Angeles Ruiz vs Maria Mirtha Escoto

Centro de Veteranos de Guerra Héroes de Malvinas, Florencio Varela, Buenos Aires, Argentina

Lucia De Los Angeles Ruiz / UD

Light Flyweight, 4×3. Lucia De Los Angeles Ruiz defeats Maria Mirtha Escoto via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Andrea Soledad Sanchez vs Virginia Noemi Carcamo

Club Atlético Alvear, Villa Angela, Chaco, Argentina

Andrea Soledad Sanchez† / KO R4

Light Flyweight, 10×2. Andrea Soledad Sanchez defeats Virginia Noemi Carcamo via KO at 1:20 of round 1 to win the vacant Argentina (FAB) female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Sydney LeBlanc vs TBA

Little Rock, Arkansas, United States

Middleweight, 4×3.

—————————————————————

Boxing

Lucretia Meacham vs TBA

Little Rock, Arkansas, United States

Lightweight, 4×3.

—————————————————————

Boxing

Hannah Rankin vs Ester Konecna

Skylark Hotel, Southend, Essex, United Kingdom

Hannah Rankin / PTS

Super Welterweight, 6×2. Hannah Rankin defeats Ester Konecna via Points.

—————————————————————

Boxing

Nina Bradley vs Monika Antonik

Cedric Ford Pavilion, Newark Showground, Newark, Nottinghamshire, United Kingdom

Nina Bradley / PTS

Welterweight, 4×2. Nina Bradley defeats Monika Antonik via Points.

—————————————————————

Grappling

Mika Nagano vs Kanna Asakura

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Draw

Mika Nagano and Kanna Asakura fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

Grappling

Mina Kurobe vs Emi Tomimatsu

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Draw

Mina Kurobe and Emi Tomimatsu fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

MMA

Karina Vasilenko vs Anastasia Motyashova

Golden Team Tournament, Arena Mytischi, Mytischi, Russia

(130lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Shaianna Rincón vs Brooksie Bayard

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Shaianna Rincón / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Shaianna Rincón defeats Brooksie Bayard via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Ediane Gomes vs Pam Sorenson

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Ediane Gomes / SD

Featherweight (145lbs), 3×5. Ediane Gomes defeats Pam Sorenson via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Tiffany Van Soest vs Christine Ferea

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Tiffany Van Soest / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Tiffany Van Soest defeats Christine Ferea via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Andrea Lee vs Liz Tracy

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Andrea Lee / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Andrea Lee defeats Liz Tracy via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Elizabeth Phillips vs Kelly Faszholz

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Kelly Faszholz / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Kelly Faszholz defeats Elizabeth Phillips via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Herica Tiburcio vs Tessa Simpson

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Herica Tiburcio / SD

Atomweight (105lbs), 3×5. Herica Tiburcio defeats Tessa Simpson via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Roxanne Modafferi vs Sarah D’Alelio

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Roxanne Modafferi / TKO R3

Flyweight (125lbs), 3×5. Roxanne Modafferi defeats Sarah D’Alelio via TKO (Elbows) at 1:37 of round 3.

—————————————————————

MMA

Vanessa Porto vs Agnieszka Niedźwiedź

Invicta FC 23: Porto vs. Niedzwiedz, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Agnieszka Niedźwiedź / UD

Flyweight (125lbs), 3×5. Agnieszka Niedźwiedź defeats Vanessa Porto via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Helen Kolesnyk vs Iony Razafiarison

Superior FC 17, Arena Kreis Düren, Düren, Germany

Atomweight (139lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Reina Miura vs Kristin Handel

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Reina Miura / TKO R1

3×5. Reina Miura defeats Kristin Handel via TKO (Punches) at 4:24 of round 1.

—————————————————————

MMA

Madoka Ishibashi vs Mizuki Furuse

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Mizuki Furuse / KO R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Mizuki Furuse defeats Madoka Ishibashi via KO (Left Head Kick) at 1:59 of round 1.

—————————————————————

MMA

Yuko Kiryu vs Natsuki Shimomakise

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Yuko Kiryu / Armbar R1

Atomweight (105lbs), 2×5. Yuko Kiryu defeats Natsuki Shimomakise via Armbar at 2:34 of round 1.

—————————————————————

MMA

Pan Hui vs Kyu Kitano

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Pan Hui / UD

Atomweight (105lbs), 2×5. Pan Hui defeats Kyu Kitano via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Satomi Takano vs Tomo Maesawa

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Satomi Takano / TKO R2

(106lbs), 3×5. Satomi Takano defeats Tomo Maesawa via TKO (Referee Stoppage) at 4:42 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lexi Terramana vs Alison Grayson

Midtown Throwdown 11, Lane County Events Center, Eugene, Oregon, United States

Draw

Lightweight (155lbs), 3×3. Lexi Terramana and Alison Grayson fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Erin Powell vs Jennifer Moreale

Bayfront Brawl 3, Bayfront Convention Center, Erie, Pennsylvania, United States

Kayla Hracho / DQ R2

Lightweight (155lbs), 3×2. Erin Powell defeats Jennifer Moreale via Disqualification at 0:32 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Hracho vs Tara O’Byrne

Arena Fighting Championships, All Sports Arena, New Port Richey, Florida, United States

Kayla Hracho / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Kayla Hracho defeats Tara O’Byrne via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Debbie Syvong vs Brianna Jimenez

Central Coast Throwdown: Unfinished Business 2, The Fox Theater, Salinas, California, United States

(160lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kara Kilian vs Megan Paradise

Knockout MMA: Jimenez vs. Perez, Metroflex Gym, Long Beach, California, United States

Bantamweight (135lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melissa Field vs Kaleigh Burrage

KOTC: Future Legends 36, Silver Legacy, Reno, Nevada, United States

Kaleigh Burrage / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Kaleigh Burrage defeats Melissa Field via TKO (Punches) at 2:48 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

April Martinich vs Auttumn Norton

KOTC: Future Legends 36, Silver Legacy, Reno, Nevada, United States

Auttumn Norton / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Auttumn Norton defeats April Martinich via KO/TKO at 0:58 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Vanessa Demopoulos vs Andrea Amaro

Tuff-N-Uff: Mayhem in Mesquite 11, CasaBlanca Resort and Casino, Mesquite, Nevada, United States

Vanessa Demopoulos / Armbar R1

Strawweight (115lbs), 3×2. Vanessa Demopoulos defeats Andrea Amaro via Armbar at 0:59 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisa Chavez vs Elizabeth Bailey

Shamrock FC 289, Ameristar Casino, Kansas City, Missouri, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sandra Chheng vs Linda Silsith Bye

CFFC 65, 2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania, United States

Sandra Chheng / UD

Strawweight (115lbs), 3×2. Sandra Chheng defeats Linda Silsith Bye via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Josie Blaber vs Sophie O’Brien

Golden Ticket Fight Promotions: Fight Night 5, Diamond Banqueting Suite, Wolverhampton, England

Sophie O’Brien / KO/TKO R1

(134lbs), 3×3. Sophie O’Brien defeats Josie Blaber via KO/TKO at 1:56 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kelig Pinson vs Karolina Wojcik

FightStar Championship 10, North Bridge Leisure Centre, Halifax, England

Karolina Wojcik / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Karolina Wojcik defeats Kelig Pinson via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nicole Szepesvary vs Chelsea Retemeyer

XFC 30: Conflict of Interest, Logan Metro Sports Centre, Crestmead, Queensland, Australia

Nicole Szepesvary† / KO/TKO R3

Flyweight (125lbs), 5×3. Nicole Szepesvary defeats Chelsea Retemeyer via KO/TKO (Kick) at 2:18 of round 3 to win the XFC Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cara Greenwell vs Jennifer Lee

Walkout FC 6: Night of Champions, Cornerstone Event Center, Kansas, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Maffescioni vs Kaitlyn Winter

XFC 30: Conflict of Interest, Logan Metro Sports Centre, Crestmead, Queensland, Australia

Kayla Maffescioni / KO/TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Kayla Maffescioni defeats Kaitlyn Winter via KO/TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Momoko Yamazaki vs Momo

DEEP JEWELS 16, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Momo / RNC R1

(95lbs), 2×3. Momo defeats Momoko Yamazaki via Rear-Naked Choke at 2:59 of round 1.

—————————————————————

May 21

Sunday

Boxing

Kirti vs Pinki Mondal

Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India

Kirti / TKO R4

Super Flyweight, 8×2. Kirti defeats Pinki Mondal via TKO at 1:27 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Jyoti Rai vs Manisha Sonkar

Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India

Jyoti Rai / TKO R4

Featherweight, 6×2. Jyoti Rai defeats Manisha Sonkar via TKO at 1:46 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Anika Shyamlal vs Varsha Rani

Najafgarh Boxing Academy, New Delhi, India

Anika Shyamlal / UD

Flyweight, 6×2. Anika Shyamlal defeats Varsha Rani via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yuko Henzan vs Nadya Nakhoir

University of the Ryukyus, Nakagami, Okinawa, Japan

Yuko Henzan / TKO R4

Super Bantamweight, 6×2. Yuko Henzan defeats Nadya Nakhoir via TKO at 1:59 of round 4.

—————————————————————

Boxing

Vissia Trovato vs Marisa Johanna Portillo

Palestra Nuova, Ascona, Switzerland

Vissia Trovato† / DQ R8

Featherweight, 10×2. Vissia Trovato defeats Marisa Joana Portillo via Disqualification in round 8 to win the vacant WBA Inter-Continental female featherweight title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Vicky Fernandez vs Megan Cawley

Xtreme Fighting Nation 15, Double Dee’s Ranch, West Palm Beach, Florida, United States

Vicky Fernandez† / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Vicky Fernandez defeats Megan Cawley via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:43 of round 3 to win the XFN Bantamweight Championship title.

—————————————————————

May 23

Tuesday

Boxing

Alexandra Lakatos vs Veronika Hornyak

Diadal úti ált. iskola, Budapest, Hungary

Alexandra Lakatos / UD

Super Bantamweight, 4×2. Alexandra Lakatos defeats Veronika Hornyak via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 25

Thursday

Boxing

Monica Tai vs Quinita Hati

ABA Stadium, Auckland, New Zealand

Monica Tai / UD

Welterweight, 4×2. Monica Tai defeats Quinita Hati via Unanimous Decision.

—————————————————————

May 26

Friday

Boxing

Zhezhe Ni vs Kanyarat Yoohanngoh

Bohai Club, Haikou, China

Zhezhe Ni / TKO R4

Super Flyweight, 6×2. Zhezhe Ni defeats Kanyarat Yoohanngoh via TKO in round 4.

—————————————————————

Boxing

Sisi Zhao vs Akerke Nauryzbayeva

Bohai Club, Haikou, China

Akerke Nauryzbayeva / UD

Super Featherweight, 4×2. Akerke Nauryzbayeva defeats Sisi Zhao via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Chantelle Cameron vs Karina Kopinska

Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom

Chantelle Cameron / PTS

Super Featherweight, 6×2. Chantelle Cameron defeats Karina Kopinska via Points.

—————————————————————

Boxing

Ashley Brace vs Nevenka Mikulic

Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom

Ashley Brace / PTS

Bantamweight, 6×2. Ashley Brace defeats Nevenka Mikulic via Points.

—————————————————————

Boxing

Melissa Miller vs Nathaline Bania

Don Mateman Hall, Eldorado Park, Johannesburg, Gauteng, South Africa

Draw

Bantamweight, 6×2. Melissa Miller and Nathaline Bania fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Soledad del Valle Frias vs Marta Soledad Juncos

Sociedad Española, San Luis, San Luis, Argentina

Soledad del Valle Frias / UD

Super Featherweight, 6×2. Soledad del Valle Frias defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Julieta Andrea Cardozo vs Noelia Isabel Gutierrez

Club Sportivo Barracas, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Julieta Andrea Cardozo / UD

Bantamweight, 10×2. Julieta Andrea Cardozo defeats Noelia Isabel Gutierrez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Katharina Thanderz vs Mirabela Nadina Calugareanu

Pabellon Municipal, Sedavi, Comunidad Valenciana, Spain

Katharina Thanderz / TKO R2

Super Featherweight, 4×2. Katharina Thanderz defeats Mirabela Nadina Calugareanu via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

Eva Naranjo vs Johanna Rydberg

Pabellon Municipal, Sedavi, Comunidad Valenciana, Spain

Eva Naranjo / UD

Super Flyweight, 6×2. Eva Naranjo defeats Johanna Rydberg via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Tania Reid vs Wendy Talbot

TSB Stadium, New Plymouth, New Zealand

Tania Reid / UD

Super Featherweight, 4×2. Tania Reid defeats Wendy Talbot via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Tomomi Takano vs Kai Johnson

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Tomomi Takano / TKO R3

Super Bantamweight, 6×2. Tomomi Takano defeats Kai Johnson via TKO at 1:36 of round 3.

—————————————————————

MMA

Rika Ishige vs Nita Dea

ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

Rika Ishige / RNC R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Rika Ishige defeats Nita Dea via Rear-Naked Choke at 2:39 of round 1.

—————————————————————

MMA

Tiffany Teo vs Rebecca Heintzman

ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

Tiffany Teo / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Tiffany Teo defeats Rebecca Heintzman via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Angela Lee vs Istela Nunes

ONE Championship: Dynasty of Heroes, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

Angela Lee† / Choke R2

Strawweight (115lbs), 5×5. Angela Lee defeats Istela Nunes via Anaconda Choke at 2:18 of round 2 to win the One FC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kiara Ramos vs Marylin Petrov

559 Fights: Liu vs. Mora, Visalia Convention Center, Visalia, California, United States

Kiara Ramos / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×2. Kiara Ramos defeats Marylin Petrov via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Carmen Milagros vs Erin Brito

WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States

(110lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emilee Prince vs Alexa Saverem

WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sarah Brewster vs Lauren Bensinger

WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Fernanda Araujo vs Katherine Grasshopper

WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States

Featherweight (145lbs), 3×3. vacant WCFL Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sarah Kleczka vs Chelsea McCoy

WCFL 18, The Armory, Tampa, Florida, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3. WCFL Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lizanyel Fonseca vs Ritha White

NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Lizanyel Fonseca / TKO R2

(140lbs), 3×3. Lizanyel Fonseca defeats Ritha White via TKO (Punches) at 1:36 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katherine Mendoza vs Romaysa Selva

NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Katherine Mendoza / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Katherine Mendoza defeats Romaysa Selva via Rear-Naked Choke at 1:13 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alexandra Morales Garay vs Audeli Olivas

NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Audeli Olivas / Sub. R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Audeli Olivas defeats Alexandra Morales Garay via Submission (Split) at 3:00 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Cristhel Ruiz vs Eloisa Jeymi Lopez

NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Cristhel Ruiz / SD

Atomweight (105lbs), 3×3. Cristhel Ruiz defeats Eloisa Jeymi Lopez via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Dayana Rodriguez Gaitan vs Cindy Acuña Ruiz

NFC 36: Revolución, Plaza 101, Managua, Nicaragua

Dayana Rodriguez Gaitan† / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Dayana Rodriguez Gaitan defeats Cindy Acuña Ruiz via Unanimous Decision to win the NFC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

May 27

Saturday

Boxing

Monica Henao vs Marlene Aguilar

Centro de Convenciones Amador, Panama City, Panama

Draw

Lightweight, 4×2. Monica Henao and Marlene Aguilar fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing

Ani Ovsepyan vs Yuliya Chernoborodova

Korston Club, Moscow, Russia

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Firuza Sharipova vs Olga Zabavina

Korston Club, Moscow, Russia

Firuza Sharipova / TKO R3

Super Featherweight, 10×2. Firuza Sharipova defeats Olga Zabavina via TKO at 0:54 of round 3.

—————————————————————

Boxing

Melissa Esquivel vs Beatriz Arambure

Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico

Melissa Esquivel / UD

Featherweight, 4×2. Melissa Esquivel defeats Beatriz Arambure via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sulem Urbina vs Carol Castro Madrid

Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico

Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Jessica Nery Plata vs Delia Lopez

Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico

Light Flyweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Kenia Enriquez vs Maria Salinas

Palenque de la Expo, Ciudad Obregon, Sonora, Mexico

Kenia Enriquez† / TKO R3

Light Flyweight, 10×2. Kenia Enriquez defeats Maria Salinas via TKO at 1:57 of round 3 to win the interim WBC World female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Joanna Koelln vs Carina Foelsch

Acar Eventcenter, Hildesheim, Niedersachsen, Germany

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Evre Pampoli vs Elena Malzer

Acar Eventcenter, Hildesheim, Niedersachsen, Germany

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Oshin Derieuw vs Marion Montanari

salle Marcel Dufour, Louvroil, Nord, France

Oshin Derieuw† / UD

Super Lightweight, 10×2. Oshin Derieuw defeats Marion Montanari via Unanimous Decision to win the vacant World Boxing Federation International female super lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Hanna Gabriels vs Natasha Spence

BN Arena, Hatillo, San Jose, Costa Rica

Hanna Gabriels†† / UD

Super Welterweight, 10×2. Hanna Gabriels defeats Natasha Spence via Unanimous Decision to win the WBA World female super welterweight title, WBO World female super welterweight title.

—————————————————————

Boxing

Lynn Harvey vs Ivanka Ivanova

National Stadium, Dublin, Ireland

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Annie Mazerolle vs Claire Hafner

Aitken Centre, Fredericton, New Brunswick, Canada

Claire Hafner / MD

Heavyweight, 4×2. Claire Hafner defeats Annie Mazerolle via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Natalia Silva vs Ingritt Silva

Patão Combat 2, CEM – Centro Educacional de Manhuaçu, Manhuacu, Minas Gerais, Brazil

(126lbs), 3×5. PC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Anastasia Nikolakakos vs Coralie Dixon

BTC 1: Genesis, Metro Toronto Convention Centre, Toronto, Ontario, Canada

Anastasia Nikolakakos / KO/TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Anastasia Nikolakakos defeats Coralie Dixon via KO/TKO at 4:05 of round 2.

—————————————————————

MMA

Stef Schmidt vs Zana Setzock

Sprawl & Brawl MMA 5, Erlwein Capitol Ostrapark, Dresden, Germany

(132lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Katharina Lehner vs Gemma Pike

Sprawl & Brawl MMA 5, Erlwein Capitol Ostrapark, Dresden, Germany

(146lbs), 3×5. Sprawl & Brawl FC Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Valērija Sotčenko vs Kristina Matilevich

FREON: A-One Show, Salaspils sporta nams, Salaspils, Latvia

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Suvi Salmimies vs Evelina Puidaite

NFC Fight Night 2, Gatorade Center, Turku, Finland

Suvi Salmimies / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Suvi Salmimies defeats Evelina Puidaite via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA

Ariane Lipski vs Diana Belbiţă

KSW 39: Colosseum, Stadion PGE Narodowy, Warsaw, Poland

Ariane Lipski† / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Ariane Lipski defeats Diana Belbiţă via Armbar at 4:52 of round 1 to win the KSW Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

LaSandra Franklin vs Maggie Ryan

ShoFIGHT: Summer Smash 2017, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stephanie Hull vs Elle Wagman

ShoFIGHT: Summer Smash 2017, Clarion Hotel & Event Center, Branson, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maya Stewart vs Septien Johnson

Premier MMA Championship, Radisson Hotel Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States

Maya Stewart / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Maya Stewart defeats Septien Johnson via Armbar at 1:32 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Khadija Mulla vs Yoko Kowaas

Premier MMA Championship, Radisson Hotel Cincinnati Riverfront, Covington, Kentucky, United States

Khadija Mulla / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Khadija Mulla defeats Yoko Kowaas via Rear-Naked Choke at 1:07 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kim Piper vs Brooke Kenrick

Eternal MMA 25, Western Australia, Australia

Kim Piper / MD

Strawweight (115lbs), 3×3. Kim Piper defeats Brooke Kenrick via Majority Decision.

—————————————————————

May 28

Sunday

MMA

Ayaka Miura vs Thaiane Souza

Pancrase 287, Differ Ariake, Tokyo, Japan

No Contest

Strawweight (115lbs), 3×3. This fight was deemed a No Contest because of a scarfhold armlock.

—————————————————————

MMA

Syuri Kondo vs Kinberly Novaes

Pancrase 287, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Syuri Kondo† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Syuri Kondo defeats Kinberly Novaes via Unanimous Decision to win the Pancrase Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

May Female Fight Fixtures and Results 2017

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
May Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
October 30, 2017
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2017 in the world. 147 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 27, 2017
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2017 in the world. 219 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 180 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
The Hatchet II
The Hatchet II
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 1)
NCWB1 – An interview with Ashley Nichols (Part 1)
Tiffany van Soest
Tiffany Van Soest “Steel sharpens steel”
Barb Honchak
Invicta FC 9 and Invicta FC 10 dates announced for 2014
Bruna Vargas
Bellator MMA signs three new flyweights
Female Fighters Unite Outcome
Female Fighters Unite Outcome
Alyssa Garcia
Alyssa Garcia MMA Fighter
May Female Fight Fixtures and Results
May Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
Fight Week
Fight Week: January 19th 2015
Roxanne Modafferi
The 15 New Invicta Signees – Pt.4
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.2
Behind the lens: The unsung heroes – Thomas Weber Pt.2
Denise Kielholtz
Monthly Most Viewed April 2016
January Female Fight Fixtures and Results 2015
January Female Fight Fixtures and Results 2015
Awakening Muay Thai Awards 2014
Awakening Muay Thai Awards 2014
June Female Fight Fixtures and Results
June Female Fight Fixtures and Results
July Female Fight Fixtures & Results 2016
July Female Fight Fixtures and Results
prev next