March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

March

Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world.

274 fights / 27 countries

<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Mar 3

Friday

Boxing

Adriana Leal vs Guadalupe Bernal Bojorquez

Gimnasio de Mexicali, Mexicali, Baja California, Mexico

Adriana Leal / TKO R1

Lightweight, 4×2. Adriana Leal defeats Guadalupe Bernal Bojorquez via TKO at 0:54 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Anahi Esther Sanchez vs Verena Crespo

Club Comunicaciones, Pergamino, Buenos Aires, Argentina

Anahi Esther Sanchez / TKO R1

Super Featherweight, 6×2. Anahi Esther Sanchez defeats Verena Crespo via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Melissa Esquivel vs Beatriz Arambure

Salon Forum, Los Mochis, Sinaloa, Mexico

Melissa Esquivel / KO R1

Featherweight, 4×2. Melissa Esquivel defeats Beatriz Arambure via KO at 2:00 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Jessica Arreguin vs Yamileth Mercado

Gimnasio Municipal, Nuevo Casas Grandes, Chihuahua, Mexico

Jessica Arreguin† / UD

Super Bantamweight, 10×2. Jessica Arreguin defeats Yamileth Mercado via Unanimous Decision to win the vacant WBC FECOMBOX super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Susie Ramadan vs Rungnapa Keawkrachang

The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

Susie Ramadan / TKO R3

Super Flyweight, 6×2. Susie Ramadan defeats Rungnapa Keawkrachang via TKO at 1:15 of round 3.

—————————————————————

MMA

Emily Ducote vs Katy Collins

Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

Emily Ducote / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Emily Ducote defeats Katy Collins via Rear-Naked Choke at 4:53 of round 1.

—————————————————————

MMA

Alexis Dufresne vs Gabrielle Holloway

Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

Gabrielle Holloway / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Gabrielle Holloway defeats Alexis Dufresne via TKO (Punches) at 2:53 of round 2.

—————————————————————

MMA

Marloes Coenen vs Julia Budd

Bellator 174: Coenen vs. Budd, WinStar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

Julia Budd† / TKO R4

Featherweight (145lbs), 5×5. Julia Budd defeats Marloes Coenen via TKO (Punches) at 2:42 of round 4 to win the BFC Vacant Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Sarah Patterson vs Tamikka Brents

Gateway Fighting Series 8: Destiny, Heart of St. Charles Convention Center, St. Charles, Missouri, United States

Sarah Patterson† / RNC R1

Lightweight (155lbs), 5×5. Sarah Patterson defeats Tamikka Brents via Rear-Naked Choke at 1:35 of round 1 to win the GFS Lightweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Janice Meyer vs Brenda Gonzales

KOTC: Violent Confrontation, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alish Smith vs Alex Wellington

Diamondback FC 2, Adelaide Oval, Adelaide, South Australia, Australia

Alish Smith / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Alish Smith defeats Alex Wellington via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Gina Daniels vs Emily Stanton

KOTC Canada 72, Energy Centre Fieldhouse, Cold Lake, Alberta, Canada

Emily Stanton / TKO R1

(140lbs), 3×3. Emily Stanton defeats Gina Daniels via TKO (Punch) at 0:52 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittney Cloudy vs Savannah Shahan

Gateway Fighting Series 8: Destiny, Heart of St. Charles Convention Center, St. Charles, Missouri, United States

Brittney Cloudy† / KO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Brittney Cloudy defeats Savannah Shahan via KO (Punch) at 1:07 of round 2 to win the GFS Bantamweight Championship title.

—————————————————————

Muay Thai

Antonina Shevchenko vs Magali Foroni

Lion Fight Promotions 35, Mashantucket, Connecticut, United States

Bout Cancelled

Co-Main Event. Lion Fight Lightweight World title defense for Shevchenko. Magali Foroni replaces an injured Aleide Lawant. Bout cancelled due to Foroni not being medically cleared in time.

—————————————————————

Muay Thai

Jeri Sitzes vs Andra Aho

Lion Fight Promotions 35, Mashantucket, Connecticut, United States

Andra Aho / TKO R3

Main Card. Andra Aho replaces an injured Ruth Ashdown. Andra Aho defeats Jeri Sitzes via TKO (Referee Stoppage) at 2:35 of round 3.

—————————————————————

Mar 4

Saturday

Boxing

Paulette Valenzuela vs Angelica Monserrat Vazquez

Club Latino, Queretaro, Queretaro, Mexico

Paulette Valenzuela / MD

Super Flyweight, 6×2. Paulette Valenzuela defeats Angelica Monserrat Vazquez via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Brittany Ordonez vs Kathryn Talley

Last Chance Ministries, San Antonio, Texas, United States

Brittany Ordonez / TKO R1

Super Bantamweight, 4×2. Brittany Ordonez defeats Kathryn Talley via TKO at 0:59 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Cristal Garcia vs Maria Hernandez

Polideportivo, Villa Altagracia, Dominican Republic

Cristal Garcia / TKO R2

4×2. Cristal Garcia defeats Maria Hernandez via TKO at 1:03 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Marisol Corona vs Marcela Varela

Arena Jalisco, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Marisol Corona / UD

Super Featherweight, 6×2. Marisol Corona defeats Marcela Varela via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Silvia Torres vs Brenda Fernandez

Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico

Silvia Torres / UD

Light Flyweight, 6×2. Silvia Torres defeats Brenda Fernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Valeria Perez vs Deisy Yanely Ceja Hernandez

Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico

Valeria Perez / UD

4×2. Valeria Perez defeats Deisy Yanely Ceja Hernandez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Britain Hart vs Alycia Baumgartner

Hollywood Casino, Columbus, Ohio, United States

Alycia Baumgardner / TKO R1

Super Featherweight, 4×2. Alycia Baumgardner defeats Britain Hart via TKO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Lauren Johnson vs Monika Antonik

Town Hall, Walsall, West Midlands, United Kingdom

Lauren Johnson / PTS

Welterweight, 4×2. Lauren Johnson defeats Monika Antonik via Points.

—————————————————————

Boxing

Claudia Ferenczi vs TBA

Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Flyweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Firuza Sharipova vs Yuliya Chernoborodova

Arena Balashikha, Balashikha, Russia

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Yazmin Rivas vs Nazly Maldonado

Plaza de Toros Restaurante Arroyo, Tlalpan, Distrito Federal, Mexico

Yazmin Rivas / UD

Featherweight, 10×2. Yazmin Rivas defeats Nazly Maldonado via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Anne Sophie Da Costa vs Oksana Romanova

Salle René-Tys, Reims, Marne, France

Anne Sophie Da Costa / PTS

Flyweight, 6×2. Anne Sophie Da Costa defeats Oksana Romanova via Points.

—————————————————————

Boxing

Alejandra Soledad Zamora vs Flavia Gimena Quintero

Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina

Alejandra Soledad Zamora / UD

Super Featherweight, 4×2. Alejandra Soledad Zamora defeats Flavia Gimena Quintero via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Heather Hardy vs Edina Kiss

Barclays Center, Brooklyn, New York, United States

Heather Hardy† / UD

Featherweight, 8×2. Heather Hardy defeats Edina Kiss via Unanimous Decision to win the WBC International female featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Katie Taylor vs Monica Gentili

O2 Arena (Millenium Dome), Greenwich, London, United Kingdom

Katie Taylor / TKO R5

Lightweight, 6×2. Katie Taylor defeats Monica Gentili via TKO at 1:31 of round 5.

—————————————————————

Boxing

Naoko Shibata vs Alondra Garcia

Guadalajara, Jalisco, Mexico

Alondra Garcia† / UD

Light Flyweight, 10×2. Alondra Garcia defeats Naoko Shibata via Unanimous Decision to win the IBF World female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Nina Meinke vs Hasna Tukic

Argensporthalle, Wangen im Allgaeu, Baden-Württemberg, Germany

Nina Meinke† / TKO R1

Super Featherweight, 10×2. Nina Meinke defeats Hasna Tukic via TKO in round 1 to win the WBC Youth female super featherweight title.

—————————————————————

Kickboxing

Agnieszka Tomczak vs Dominika Skonieczna

Octagon No Mercy Runda 2, Ostrów Wielkopolski, Poland

Agnieszka Tomczak / UD

(126lbs). Agnieszka Tomczak defeats Dominika Skonieczna via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Xiomara Piriz vs Laura Rivero

Parana Heroes Fight, Club Ciclista, Santiago del Estero, Argentina

Xiomara Piriz / SUB. R1

3×5. Xiomara Piriz defeats Laura Rivero via Submission at 3:21 of round 1.

—————————————————————

MMA

Cynthia Calvillo vs Amanda Cooper

UFC 209: Woodley vs. Thompson 2, T-Mobile Arena, Las Vegas, Nevada, United States

Cynthia Calvillo / RNC R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Cynthia Calvillo defeats Amanda Cooper via Rear-Naked Choke at 3:19 of round 1.

—————————————————————

MMA

Aline Sattelmayer vs Bo Meng

Glory of Heroes: Kickboxing/MMA Experience, Ginásio do Ibirapuera, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Aline Sattelmayer / TKO R2

(126lbs), 3×5. Aline Sattelmayer defeats Bo Meng via TKO (Kicks and Punches) at 1:36 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ariane Cristina vs Feier Huang

Glory of Heroes: Kickboxing/MMA Experience, Ginásio do Ibirapuera, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Ariane Cristina / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Ariane Cristina defeats Feier Huang via TKO (Punches) at 4:45 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ainara Mota vs Maguy Berchel

Gladiator Fighting Arena 6, TBC, Nîmes, France

Maguy Berchel / SUB. R2

(123lbs), 3×5. Maguy Berchel defeats Ainara Mota via Submission in round 2.

—————————————————————

MMA

Isi Zechmeister vs Nicole Stoll

Austrian FC 5, Hallmann Dome, Vienna, Austria

Nicole Stoll / SD

Strawweight (115lbs), 3×5. Nicole Stoll defeats Isi Zechmeister via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Gina Begley vs Heather Corder

Warrior FC: Knuckle Up or Shut Up, Knott County SportsPlex, Leburn, Kentucky, United States

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Catherine Costigan vs Wendy McKenna

Cage Warriors 81, 3 Arena, Dublin, Ireland

Catherine Costigan / SD

Atomweight (105lbs), 3×5. Catherine Costigan defeats Wendy McKenna via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Azahara Sanchez vs Karine Gevorgyan

Mix Fight Events, Valencia Municipal Sports Foundation Pavilion, Valencia, Spain

Karine Gevorgyan / TKO

(132lbs), 3×5. Karine Gevorgyan defeats Azahara Sanchez via TKO (Injury).

—————————————————————

MMA (Amateur)

Georgianna Powers vs Kaylee Miller

Midwest Fight League: Backwoods Brawl 5, American Legion, Bethany, Missouri, United States

Georgianna Powers / SD

(265lbs), 3×3. Georgianna Powers defeats Kaylee Miller via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nikki Powers vs Tiffany Wood

Midwest Fight League: Backwoods Brawl 5, American Legion, Bethany, Missouri, United States

Nikki Powers† / SUB. R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Nikki Powers defeats Tiffany Wood via Submission (Strikes) at 1:20 of round 1 to win the MFL Featherweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maddy Cerron vs Christine Frazier

Dead Serious 24, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Christine Frazier / UD

(130lbs), 3×3. Christine Frazier defeats Maddy Cerron via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Ruiz vs Elizabeth Welch

Dead Serious 24, IPlay, Freehold, New Jersey, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brooke Kenrick vs Janelle Tupec

Carnage in the Cage 8, Mackay Entertainment Centre, Mackay, Queensland, Australia

Brooke Kenrick / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Brooke Kenrick defeats Janelle Tupec via Unanimous Decision

—————————————————————

MMA (Amateur)

Megan Morris vs Beth Cherry

UK Fighting Championships 3, Preston Guild Hall Arena, Preston, England

Megan Morris / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Megan Morris defeats Beth Cherry via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Danni Neilan vs Karolina Wojcik

UK Fighting Championships 3, Preston Guild Hall Arena, Preston, England

Karolina Wojcik / UD

(121lbs), 3×3. Karolina Wojcik defeats Danni Neilan via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Amy Murray vs Gabrielle Donate

Rise of a Warrior 19, Fenn Center, Fort Pierce, Florida, United States

Gabrielle Donate / UD

(120lbs), 3×3. Gabrielle Donate defeats Amy Murray via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Katherine Grasshopper vs Sarah Brewster

Rise of a Warrior 19, Fenn Center, Fort Pierce, Florida, United States

Bantamweight (135lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jordan Nickelatti vs Helen Peralta

Mecca 9: Live MMA at Canterbury Park, Canterbury Park Expo Center, Shakopee, Minnesota, United States

Helen Peralta / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Helen Peralta defeats Jordan Nickelatti via TKO (Punches) at 1:52 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayley Morrison vs Morgan Graham

Urban Fight Night 10, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia

Morgan Graham / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Morgan Graham defeats Hayley Morrison via TKO at 2:59 of round 1.

—————————————————————

Muay Thai

Maggie Tucker vs Pimalanlek Sor Nakin

Challenger 19: Formidable, Calgary, Alberta, Canada

5×2, 106 lbs

—————————————————————

Muay Thai

Dani Fall vs Lauren Silence

Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom

ISKA British title, 50kg

—————————————————————

Muay Thai

Natasha Hingley vs Chantelle Tippett

Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom

54kg, C-Class

—————————————————————

Muay Thai

Chloe Fletcher vs Danni Kirwan

Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom

56kg, C-Class

—————————————————————

Muay Thai

Kayla Crowther vs Christie Price

Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom

60kg, C-Class

—————————————————————

Muay Thai

Louise Kenna vs Alicja Kolodziejek

Corefit UK Fight Night 6, Birmingham, England, United Kingdom

56kg, C-Class

—————————————————————

Mar 5

Sunday

MMA (Amateur)

Mariska Joubert vs Ndu Nyende

MFC Fightzone 90, Durban, South Africa

Mariska Joubert / SUB. R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Mariska Joubert defeats Ndu Nyende via Submission at 0:57 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Elizabeth Manning vs Nqobile Hadebe

MFC Fightzone 90, Durban, South Africa

Elizabeth Manning / SD

Featherweight (145lbs), 3×3. Elizabeth Manning defeats Nqobile Hadebe via Split Decision.

—————————————————————

Mar 10

Friday

Boxing

Alice Becklake vs Kylie Hutt

Metro City, Northbridge, Western Australia, Australia

Draw

Lightweight, 4×2. Alice Becklake and Kylie Hutt fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing

Segolene Lefebvre vs Simone Da Silva Duarte

Salle Gayant, Douai, Nord, France

Segolene Lefebvre† / TKO R9

Super Bantamweight, 10×2. Segolene Lefebvre defeats Simone Da Silva Duarte via TKO in round 9 to win the vacant World Boxing Federation female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Victoria Torres vs Sandra Hernandez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Kenia Enriquez vs Guadalupe Martinez

Grand Hotel, Tijuana, Baja California, Mexico

Kenia Enriquez / UD

Super Flyweight, 8×2. Kenia Enriquez defeats Guadalupe Martinez via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Brenda Flores vs Jessica Rangel

Grand Hotel, Tijuana, Baja California, Mexico

Brenda Flores / UD

Flyweight, 6×2. Brenda Flores defeats Jessica Rangel via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sarah Long vs Geovana Peres

ABA Stadium, Auckland, New Zealand

Sarah Long / UD

Heavyweight, 4×2. Sarah Long defeats Geovana Peres via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Jasmina Merdic vs Sanja Ristic

Sports Hall, Krusevac, Serbia

Jasmina Merdic / TKO R6

Super Middleweight, 6×2. Jasmina Merdic defeats Sanja Ristic via TKO in round 6.

—————————————————————

Boxing

Aleksandra Vujovic vs Ksenija Medic

Sports Hall, Krusevac, Serbia

Aleksandra Vujovic / UD

Super Lightweight, 4×2. Aleksandra Vujovic defeats Ksenija Medic via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Alma Garcia vs Brittany Cruz

Denver A.C., Denver, Colorado, United States

Brittany Cruz / SD

Super Bantamweight, 4×2. Brittany Cruz defeats Alma Garcia via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Claressa Shields vs Szilvia Szabados

MGM Grand Detroit, Detroit, Michigan, United States

Claressa Shields† / TKO R4

Middleweight, 6×2. Claressa Shields defeats Szilvia Szabados via TKO at 1:30 of round 4 to win the vacant NABF female middleweight title.

—————————————————————

Boxing

Alrie Meleisea Felix vs Nailini Helu

ABA Stadium, Auckland, New Zealand

Alrie Meleisea Felix / SD

Heavyweight, 6×2. Alrie Meleisea Felix defeats Nailini Helu via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Bruna Felício vs Naiara Pereira

Titans FC 1, Oliveira’s Place, Goiania, Goias, Brazil

3×5.

—————————————————————

MMA

Mackenzie Dern vs Katherine Roy

LFA 6: Junior vs. Rodriguez, Cowboys Dancehall, San Antonio, Texas, United States

Mackenzie Dern / UD

(120lbs), 3×5. Mackenzie Dern defeats Katherine Roy via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Alondra Romero vs Olivia Fisher

Tuff-N-Uff: Downtown Showdown, Downtown Las Vegas Events Center, Las Vegas, Nevada, United States

Alondra Romero / KO/TKO

Flyweight (125lbs), 3×2. Alondra Romero defeats Olivia Fisher via KO/TKO at 1:59 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brandi Hancock vs Natalie Salcedo

NMEF: Annihilation 60, Colorado Springs City Auditorium, Colorado Springs, Colorado, United States

Natalie Salcedo / UD

Atomweight (105lbs), 3×3. Natalie Salcedo defeats Brandi Hancock via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jessica Scotella vs Nga Ho

Kickdown 127, Stampede, Aurora, Colorado, United States

Jessica Scotella / TKO R3

Atomweight (105lbs), 3×3. Jessica Scotella defeats Nga Ho via TKO (Punches) at 1:18 of round 3.

—————————————————————

Mar 11

Saturday

Boxing

Jacqueline Coutino vs Claudia Romero

Salon de Fiestas mi Cabaña, Suchiapa, Chiapas, Mexico

Jacqueline Coutino / UD

Light Flyweight, 6×2. Jacqueline Coutino defeats Claudia Romero via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Joana Pastrana vs Judit Hachbold

Gimnasio Metropolitano, Madrid, Comunidad de Madrid, Spain

Joana Pastrana / UD

Minimumweight, 6×2. Joana Pastrana defeats Judit Hachbold via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ambar Fajardo vs Georgina Acosta

Centro Recreacional Yesterday, Turmero, Venezuela

Ambar Fajardo / MD

Featherweight, 4×2. Ambar Fajardo defeats Georgina Acosta via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Eda Essaoudi vs Kristina Jeftenic

Oberhausen, Nordrhein-Westfalen, Germany

Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Elena Gradinar vs Jasmina Nad

Sport Hall Energia, Narva, Estonia

Elena Gradinar / UD

Featherweight, 8×2. Elena Gradinar defeats Jasmina Nad via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Betiana Patricia Vinas vs Gloria Elena Yancaqueo

Polideportivo Municipal, Chichinales, Rio Negro, Argentina

Betiana Patricia Vinas / UD

Super Featherweight, 6×2. Betiana Patricia Vinas defeats Gloria Elena Yancaqueo via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Marina Ramirez vs Judit Pereira

Downtown Las Vegas Event Center, Las Vegas, Nevada, United States

Marina Ramirez / MD

Light Flyweight, 4×2. Marina Ramirez defeats Judit Pereira via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Ashley Brace vs Alexandra Vlajk

Motorpoint Arena, Cardiff, Wales, United Kingdom

Bantamweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Inna Sagaydakovskaya vs Najat Hasnouni

Frontón Bizkaia, Bilbao, País Vasco, Spain

Inna Sagaydakovskaya / DQ R9

Super Welterweight, 10×2. Inna Sagaydakovskaya defeats Najat Hasnouni via Disqualification in round 9.

—————————————————————

Boxing

Nikki Adler vs Mery Rancier

Friedrich-Ebert-Halle, Ludwigshafen, Rheinland-Pfalz, Germany

Nikki Adler†† / UD

Super Middleweight, 10×2. Nikki Adler defeats Mery Rancier via Unanimous Decision to win the vacant Women’s International Boxing Federation World super middleweight title and vacant Global Boxing Union Female World super middleweight title

—————————————————————

Boxing

Fabiana Bytyqi vs Evgeniya Zablotskaya

Sportovni Hala Kralovka, Prague, Czech Republic

Fabiana Bytyqi / UD

Minimumweight, 10×2. Fabiana Bytyqi defeats Evgeniya Zablotskaya via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lucie Sedlackova vs Doris Koehler

Sportovni Hala Kralovka, Prague, Czech Republic

Lucie Sedlackova / UD

Featherweight, 10×2. Lucie Sedlackova defeats Doris Koehler via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Mel Baker vs TBA

Rumours International, Toowoomba, Queensland, Australia

Bantamweight.

—————————————————————

Kickboxing (Amateur)

Adele Chantelle vs Kendra Mae

Combat Challenge North East 7, Eston Sports Academy, Middlesbrough, England

Kendra Mae / TKO R2

Featherweight (145lbs). Kendra Mae defeats Adele Chantelle via TKO (Retirement) in round 2.

—————————————————————

Grappling

Vladimíra Šimková vs Gabriela Horáková

Fusion FN 12: Danotix Cage GP 1, Congress Centre Palác Pardubice, Pardubice, Czech Republic

Draw

(139lbs). Vladimíra Šimková and Gabriela Horáková fought to a Draw (Decision).

—————————————————————

MMA

Xiaoni Liu vs Munkhgerel Bayarmaa

WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Tao Li vs Liliya

WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou

Liliya / Choke R1

(132lbs), 3×5. Liliya defeats Tao Li via Submission (Choke) at 4:45 of round 1.

—————————————————————

MMA

Yanan Wu vs Zuriana Makoeva

WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou

Yanan Wu / KO/TKO R2

(137lbs), 3×5. Yanan Wu defeats Zuriana Makoeva via KO/TKO at 3:19 of round 2.

—————————————————————

MMA

Na Liang vs Hara Dimitroula

WLF W.A.R.S. 12, Henan TV Station, Hall 8, Zhengzhou

Na Liang / Armbar R1

(128lbs), 3×5. Na Liang defeats Hara Dimitroula via Armbar at 0:38 of round 1.

—————————————————————

MMA

Tiffany Masters vs Miki Rogers

KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Tiffany Masters / Choke R1

Strawweight (115lbs), 3×5. Tiffany Masters defeats Miki Rogers via Anaconda Choke at 0:57 of round 1.

—————————————————————

MMA

Alicia Ayala Andino vs Bianca Blanc

IFC, Casino Iguazu, Puerto Iguazu, Misiones, Argentina

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Mayra Bueno Silva vs Daiane Firmino

Batalha MMA 5, Ginásio Thomaz Mazzoni, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

Mayra Bueno Silva† / SD

(134lbs), 3×5. Mayra Bueno Silva defeats Daiane Firmino via Split Decision to win the BMMA Vacant Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Barbara Gomes vs Estefani Almeida

Mr. Cage 26, Ginásio de Esportes Raul Ferraz, Vitoria da Conquista, Bahia, Brazil

(134lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Evelina Puidaite vs Steff Schmidt

Rock the Cage 6, Mehrzweckhalle, Greifswald, Germany

Steff Schmidt / Armbar R1

(134lbs), 3×5. Steff Schmidt defeats Evelina Puidaite via Armbar in round 1.

—————————————————————

MMA

Katharina Albinus vs Gemma Pike

Rock the Cage 6, Mehrzweckhalle, Greifswald, Germany

Gemma Pike / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Gemma Pike defeats Katharina Albinus via TKO (Doctor Stoppage) in round 2.

—————————————————————

MMA

Jade Barker vs Sofie Langsford

Shock n’ Awe 24, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom

Sofie Langsford / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Sofie Langsford defeats Jade Barker via TKO at 3:28 of round 2.

—————————————————————

MMA

Bethe Correia vs Marion Reneau

UFC Fight Night 106: Belfort vs. Gastelum, Olympic Training Center, Fortaleza, Ceara, Brazil

Draw

Bantamweight (135lbs), 3×5. Bethe Correia and Marion Reneau fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

MMA

Tammy Worrick vs Sarah Payant

Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States

Sarah Payant / Armbar R1

(130lbs), 3×5. Sarah Payant defeats Tammy Worrick via Armbar at 4:29 of round 1.

—————————————————————

MMA

Rika Ishige vs Audreylaura Boniface

ONE Championship: Warrior Kingdom, Impact Arena, Bangkok, Thailand

Rika Ishige / TKO R1

Atomweight (105lbs), 3×5. Rika Ishige defeats Audreylaura Boniface via TKO at 4:32 of round 1.

—————————————————————

MMA

Angela Lee vs Jenny Huang

ONE Championship: Warrior Kingdom, Impact Arena, Bangkok, Thailand

Angela Lee† / SUB. R3

Atomweight (105lbs), 5×5. Angela Lee defeats Jenny Huang via Submission (Strikes) at 3:37 of round 3 and successfully defended her One FC Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Emi Fujino vs Natalya Denisova

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Emi Fujino / RNC R2

Strawweight (115lbs), 2×5. Emi Fujino defeats Natalya Denisova via Rear-Naked Choke at 1:25 of round 2.

—————————————————————

MMA

Yoon Ha Hong vs Xiangjie Wang

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Xiangjie Wang / MD

(111lbs), 2×5. Xiangjie Wang defeats Yoon Ha Hong via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Jung Eun Park vs Na Young Park

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Jung Eun Park / TKO R2

(109lbs), 2×5. Jung Eun Park defeats Na Young Park via TKO (Punch) at 2:07 of round 2.

—————————————————————

MMA

Ye Ji Lee vs Satoko Shinashi

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Ye Ji Lee / UD

(103lbs), 3×5. Ye Ji Lee defeats Satoko Shinashi via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Shiho Harada vs Yuri Shim

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Yuri Shim / UD

Strawweight (115lbs), 2×5. Yuri Shim defeats Shiho Harada via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

So Hee Lim vs Hana Date

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

So Hee Lim / UD

(106lbs), 2×5. So Hee Lim defeats Hana Date via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Jin Hee Kang vs Raika Emiko

Road FC 37, Grand Hilton Convention Center, Seoul, South Korea

Raika Emiko / UD

(126lbs), 3×5. Raika Emiko defeats Jin Hee Kang via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Susan Clark vs Janet Wardwell

CCFC: Annihilation, Frisco Conference Center, Clinton, Oklahoma, United States

Susan Clark / SUB. R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Susan Clark defeats Janet Wardwell via Submission at 2:35 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Houtz vs LeAnn Adkisson

KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States

LeAnn Adkisson / KO/TKO R3

Strawweight (115lbs), 3×3. LeAnn Adkisson defeats Kayla Houtz via KO/TKO (Punches) at 0:25 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kristina Williams vs Ashlynn Kleinbeck

KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States

Kristina Williams / SUB. R3

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kristina Williams defeats Ashlynn Kleinbeck via Submission (Punches) at 2:23 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stephanie Morgan vs Kendra Kazmaier

XFO 60, UIC Forum, Chicago, Illinois, United States

Stephanie Morgan / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Stephanie Morgan defeats Kendra Kazmaier via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Maritza Sanchez vs Monique Clark

Nor Cal Fight Series 5, Metro City Soccer Complex, Rancho Cordova, California, United States

Maritza Sanchez / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×2. Maritza Sanchez defeats Monique Clark via Armbar at 0:55 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Mona Wickersham vs Rhonda Moore

Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Macy Breaux vs Caree Hill

Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Macy Chiasson vs Yuri Medina

Caged Warrior Championship 13, Evergreen Cajun Center, Houma, Louisiana, United States

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Taylor Lamonka vs Kylee Martin

KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Taylor Lamonska / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Taylor Lamonska defeats Kaylee Martin via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Charity Labuy vs Mercedes White

KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Charity Labuy / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Charity Labuy defeats Mercedes White via KO/TKO (Punch) at 0:58 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Courtney Labuy vs Marisol Ruelas

KOTC: Bloody War, Menominee Casino Resort, Keshena, Wisconsin, United States

Courtney Labuy / KO/TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Courtney Labuy defeats Marisol Ruelas via KO/TKO (Punches) at 1:08 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kennedy Freeman vs Janne Thunes

Combat Challenge North East 7, Eston Sports Academy, Middlesbrough, England

Kennedy Freeman / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Kennedy Freeman defeats Janne Thunes via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Eliz-Marie De Jager vs Antonia Faia

Fightstar FC 22, John Barrable Hall, Benoni, South Africa

(170lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kyla DeVries vs Shalenne Kulkstra

Fightstar FC 22, John Barrable Hall, Benoni, South Africa

Kyla DeVries / KO/TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kyla DeVries defeats Shalenne Kulkstra via KO/TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Belinda Cameron vs Tessa Salacia

Eternal MMA 24, Southport Sharks Club, Queensland, Australia

Tessa Salacia / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Tessa Salacia defeats Belinda Cameron via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shannon Goughary vs Genia Goodin

Hardrock MMA 87: Kilburn vs Blair, Holiday Inn Sloan Convention Center, Bowling Green, Kentucky, United States

Genia Goodin / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Genia Goodin defeats Shannon Goughary via Rear-Naked Choke at 0:33 of round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lisa Blaine vs Kylie O’Hearn

Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Marisa Messer-Belenchia vs Emme Weber

Premier FC 22, Chez Jozef, Agawam, Massachusetts, United States

Strawweight (115lbs), 5×3. Premier FC Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stephanie Geltmacher vs Ali Tiemann

KOP 53: Vanguard PI® Bricktown Rumble, The Criterion, Oklahoma City, Oklahoma, United States

(140lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Yumiko Kawano vs Janet Todd

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

54kg

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Audree Charbonneau vs Dominique Demeritte

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

63.5kg, A-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Ashley Knafo vs Bri Gigante

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

63.5kg, B-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Katrina Velasquez vs Danielle Letini

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

51kg, B-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Effie Chan vs Brenda Vargas

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

57kg, B-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Yueyao Zhong vs Tyya Emberly

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

54kg, B-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Vanessa de Belen vs Alexandria Crowder

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

54kg, B-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Laura Chiaravalloti vs Fiona Wong

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

57kg, C-Class

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Maryann Siochi vs Sahila Subendran

SHEfights: Be Bold for Change, Estonian House, Toronto, Ontario, Canada

45kg, C-Class

—————————————————————

Mar 12

Sunday

Boxing

Alexandra Lakatos vs Tia Sandorfi

Community Hall, Kistarcsa, Hungary

Alexandra Lakatos / UD

Bantamweight, 6×2. Alexandra Lakatos defeats Tia Sandorfi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ema Kozin vs Dalia Vasarhelyi

Community Hall, Kistarcsa, Hungary

Ema Kozin / TKO R1

Super Welterweight, 4×2. Ema Kozin defeats Dalia Vasarhelyi via TKO at 1:59 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Sana Hazuki vs Minayo Kei

Central Gym, Kobe, Hyogo, Japan

Minayo Kei / UD

Minimumweight, 6×2. Minayo Kei defeats Sana Hazuki via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Taila Santos vs Rosy Duarte

Noxii Combat 2, Joinville Square Garden, Joinville, Santa Catarina, Brazil

(126lbs), 3×5. NC Vacant Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA

Miura Ayaka vs Magdaléna Šormová

Pancrase 285, Differ Ariake, Tokyo, Japan

Miura Ayaka / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Miura Ayaka defeats Magdaléna Šormová via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mar 13

Monday

Boxing

Shione Ogata vs Jun Yabuki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Jun Yabuki / UD

Light Flyweight, 8×2. Jun Yabuki defeats Shione Ogata via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Isabel Millan vs Naoko Fujioka

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Naoko Fujioka† / TKO R10

Flyweight, 10×2. Naoko Fujioka defeats Isabel Millan via TKO at 0:21 of round 10 to win the vacant WBA World female flyweight title.

—————————————————————

Mar 15

Wednesday

Boxing

Yumiko Shimooka vs Nanae Suzuki

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Nanae Suzuki / MD

Minimumweight, 4×2. Nanae Suzuki defeats Yumiko Shimooka via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Chisa Tanaka vs TBA

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

4×2.

—————————————————————

Boxing

Umi Ishikawa vs Paveehida Saknarong

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Umi Ishikawa / TKO R2

Minimumweight, 4×2. Umi Ishikawa defeats Paveehida Saknarong via TKO at 1:23 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Saki Akimaru vs Natsuki Tarui

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Saki Akimaru / SD

Minimumweight, 4×2. Saki Akimaru defeats Natsuki Tarui via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Marina Sayama vs Niraporn Tanomsaksree

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Marina Sayama / UD

Flyweight, 4×2. Marina Sayama defeats Niraporn Tanomsaksree via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yuki Koseki vs Miyo Yoshida

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Miyo Yoshida / MD

Super Flyweight, 6×2. Miyo Yoshida defeats Yuki Koseki via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Saemi Hanagata vs Yokkao Saenchaigym

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Saemi Hanagata / TKO R2

Minimumweight, 8×2. Saemi Hanagata defeats Yokkao Saenchaigym via TKO at 1:08 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Erika Hanawa vs Norj Guro

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Erika Hanawa / RTD R2

Minimumweight, 8×2. Erika Hanawa defeats Norj Guro via Retirement at 2:00 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Ayumi Goto vs Kim Actub

Korakuen Hall, Tokyo, Japan

Ayumi Goto† / UD

Super Bantamweight, 8×2. Ayumi Goto defeats Kim Actub via Unanimous Decision to win the vacant OPBF female super bantamweight title.

—————————————————————

Mar 16

Thursday

Boxing

Timea Belik vs Fanni Gabriella Vigh

Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary

Timea Belik / TKO R1

Welterweight, 4×2. Timea Belik defeats Fanni Gabriella Vigh via TKO at 1:25 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Patricia Apolot vs Krisztina Makra

Bakos Fitness Center, Budapest, Hungary

Patricia Apolot / PTS

Welterweight, 4×2. Patricia Apolot defeats Krisztina Makra via Points.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Sylvia Reyes vs Akeela Al-Hameed

Fight Card Entertainment: Ruthless, Cicero Stadium, Cicero, Illinois, United States

Featherweight (145lbs), 5×3. FCE Featherweight Championship title.

—————————————————————

Mar 17

Friday

Boxing

Johanna Porras vs Angelica Rascon

Gimnasio Rodrigo M. Quevedo, Chihuahua, Chihuahua, Mexico

Angelica Rascon / SD

Lightweight, 4×3. Angelica Rascon defeats Johanna Porras via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Elhem Mekhaled vs Wendy Vincent

Salle La Cotonne, Saint-Etienne, Loire, France

Elhem Mekhaled† / TKO R4

Super Featherweight, 8×2. Elhem Mekhaled defeats Wendy Vincent via TKO in round 4 to win the vacant France female super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Paulina Raszewska vs Bojana Libiszewska

Aqua Zyrardow, ul. Stefana Jodłowskiego 25/27, Zyrardow, Poland

Paulina Raszewska / SD

Super Bantamweight, 4×2. Paulina Raszewska defeats Bojana Libiszewska via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Gretel de Paz vs Kimberly Labajo

SM Mall of Asia Music Hall, Pasay City, Metro Manila, Philippines

Gretel de Paz / TKO R1

Featherweight, 4×2. Gretel de Paz defeats Kimberly Labajo via TKO at 1:13 of round 1.

—————————————————————

Boxing

Cintia Gisela Castillo vs Marta Soledad Juncos

Sociedad General Belgrano, Cordoba, Cordoba, Argentina

Cintia Gisela Castillo / UD

Featherweight, 6×2. Cintia Gisela Castillo defeats Marta Soledad Juncos via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Ana Romina Guichapani vs Flavia Gimena Quintero

Centro Provincial de Alto Rendimiento Deportivo (CePARD), Río Gallegos, Santa Cruz, Argentina

Ana Romina Guichapani / TKO R2

Super Featherweight, 4×2. Ana Romina Guichapani defeats Flavia Gimena Quintero via TKO at 1:25 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Oezlem Sahin vs Claudia Ferenczi

Recover Fight Club, Essen, Nordrhein-Westfalen, Germany

Oezlem Sahin / UD

Light Flyweight, 6×2. Oezlem Sahin defeats Claudia Ferenczi via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Lotta Loikkanen vs Gyongyi Acs

Liikuntakeskus Energy, Joensuu, Finland

Lotta Loikkanen / UD

Flyweight, 4×2. Lotta Loikkanen defeats Gyongyi Acs via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Eliana Lourdes Oviedo vs Romina Aguirre

Invictus Fighters 16, Delmi Stadium, Salta, Argentina

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Silvana Gómez Juárez vs Maria Vega

Invictus Fighters 16, Delmi Stadium, Salta, Argentina

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Jess Hopkins vs Brittney Allan

Hard Knocks 54, Markin MacPhain Centre, Calgary, Alberta, Canada

Brittney Allan / SD

(120lbs), 3×3. Brittney Allan defeats Jess Hopkins via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Karla Hernandez vs Amber Shoech

Cage Combat 28, Humble Civic Center, Humble, Texas, United States

Karla Hernandez / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Karla Hernandez defeats Amber Shoech via TKO (Punches) at 2:42 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hayley Turner vs Amanda Labo

KOP 54, Deltaplex Arena, Grand Rapids, Michigan, United States

Hayley Turner / Armbar R2

(130lbs), 3×3. Hayley Turner defeats Amanda Labo via Armbar at 1:20 of round 2.

—————————————————————

Mar 18

Saturday

Boxing

Violeta Gonzalez vs Ainara Mota

Frontón del Club Deportivo, Bilbao, País Vasco, Spain

Violeta Gonzalez / UD

Featherweight, 4×3. Violeta Gonzalez defeats Ainara Mota via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Yusbely Torrealba vs Yenifer Leon

Gimnasio Mocho Navas, Petare, Venezuela

Yenifer Leon / UD

Minimumweight, 4×2. Yenifer Leon defeats Yusbely Torrealba via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Raja Amasheh vs Kleopatra Tolnai

Heinz Rheinhard Halle, Darmstadt, Hessen, Germany

Raja Amasheh† / UD

Flyweight, 10×2. Raja Amasheh defeats Kleopatra Tolnai via Unanimous Decision to win the vacant WBC Silver female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Ericka Rousseau vs Jessica Sanchez

Salle Omnisports, Châtellerault, Vienne, France

Ericka Rousseau / PTS

Featherweight, 6×2. Ericka Rousseau defeats Jessica Sanchez via Points.

—————————————————————

Boxing

Dina Thorslund vs Gabriella Mezei

Ceres Arena, Aarhus, Denmark

Dina Thorslund† / KO R1

Super Bantamweight, 10×2. Dina Thorslund defeats Gabriella Mezei via KO at 0:36 of round 1 to win the vacant EBU female super bantamweight title.

—————————————————————

Boxing

Carolina Arias vs Abigail Ramos

Parque Morazon, San Jose, San Jose, Costa Rica

Carolina Arias / TKO R2

Super Flyweight, 6×2. Carolina Arias defeats Abigail Ramos via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing

April Adams vs Daorueng Pakkhetanang

Eatons Hill Hotel, Eatons Hill, Queensland, Australia

April Adams / KO R2

5×2. April Adams defeats Daorueng Pakkhetanang via KO at 1:22 of round 2.

—————————————————————

Boxing

Debora Gomez vs Maria Laura Cano

Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina

Debora Gomez / MD

Flyweight, 4×2. Debora Gomez defeats Maria Laura Cano via Majority Decision.

—————————————————————

Boxing

Evelyn Nazarena Bermudez vs Victoria Moreyra

Gimnasio Futbol Club, Vera, Santa Fe, Argentina

Evelyn Nazarena Bermudez / UD

Super Flyweight, 4×2. Evelyn Nazarena Bermudez defeats Victoria Moreyra via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Victoria Noelia Bustos vs Kimberly Connor

Gimnasio Futbol Club, Vera, Santa Fe, Argentina

Victoria Noelia Bustos† / UD

Lightweight, 10×2. Victoria Noelia Bustos defeats Kimberly Connor via Unanimous Decision to win the IBF World female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Amanda Pavone vs TBA

House of Blues, Boston, Massachusetts, United States

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Patricia Berghult vs Karina Kopinska

Baltiska Hallen, Malmo, Sweden

Patricia Berghult / SD

Super Lightweight, 6×2. Patricia Berghult defeats Karina Kopinska via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Baby Nansen vs TBA

AMI Netball Centre, St Johns, New Zealand

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Sandra Atanassow vs Gabriella Busa

Arena Leipzig, Leipzig, Sachsen, Germany

Sandra Atanassow / SD

Featherweight, 10×2. Sandra Atanassow defeats Gabriella Busa via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Dina Thorslund vs TBA

Ceres Arena, Aarhus, Denmark

Super Bantamweight.

—————————————————————

Boxing

Sandy Tsagouris vs Carla Torres

Powerade Centre, Brampton, Ontario, Canada

Sandy Tsagouris† / UD

Super Featherweight, 8×2. Sandy Tsagouris defeats Carla Torres via Unanimous Decision to win the vacant Women’s International Boxing Association World super featherweight title.

—————————————————————

Boxing

Cherneka Johnson vs Carol Earl

Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia

Cherneka Johnson / UD

Bantamweight, 6×2. Cherneka Johnson defeats Carol Earl via Unanimous Decision.

—————————————————————

Boxing

Sylvia Scharper vs Kori Farr

Function Centre, Melbourne Park, Victoria, Australia

Draw

Bantamweight, 10×2. Sylvia Scharper and Kori Farr fought to a Draw (Majority) to win the vacant Women’s International Boxing Association World bantamweight title.

—————————————————————

K1

Sheena Widdershoven vs Katrin Dirheimer

Enfusion Live, Nijmegen, Netherlands

3×3, 65kg

—————————————————————

MMA

Peggy Ross vs Cynthia Arceo

KOTC: Supernova, Citizens Business Bank Arena, Ontario, California, United States

Cynthia Arceo / KO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Cynthia Arceo defeats Peggy Ross via KO at 3:38 of round 2.

—————————————————————

MMA

Maria Messer vs Amanda Miller

Fieldhouse Fight Night 6, Parkersburg High School Fieldhouse, Parkersburg, West Virginia, United States

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Silvania Monteiro vs Indianara Machado

Aspera FC 50, Arena Multiuso, Sao Jose, Santa Catarina, Brazil

(104lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Gisele Moreira vs Karolline Rosa

Aspera FC 50, Arena Multiuso, Sao Jose, Santa Catarina, Brazil

Gisele Moreira / MD

(134lbs), 3×5. Gisele Moreira defeats Karolline Rosa via Majority Decision.

—————————————————————

MMA

Lina Länsberg vs Lucie Pudilová

UFC Fight Night 107: Manuwa vs. Anderson, 02 Arena, London, England, United Kingdom

Lina Länsberg / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Lina Länsberg defeats Lucie Pudilová via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Bárbara Acioly vs Jamie Thorton

Global Knockout 9, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States

Bárbara Acioly / Choke R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Bárbara Acioly defeats Jamie Thorton via Triangle Choke at 4:35 of round 1.

—————————————————————

MMA

Ronni Nanney vs Emily Whitmire

Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes

Emily Whitmire / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Emily Whitmire defeats Ronni Nanney via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Mariah Prussia vs Alexa Conners

Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes

Alexa Conners / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Alexa Conners defeats Mariah Prussia via TKO (Punches) at 4:14 of round 1.

—————————————————————

MMA

Corrie Ward vs Kyna Sisson

Beatdown 20, 4 Bears Casino & Lodge, New Town, North Dakota, United Staes

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Claire Todd vs Mel Zeman

BRACE 47, Sydney, New South Wales, Australia

Claire Todd / SD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Claire Todd defeats Mel Zeman via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Sarah Kaufman vs Jessy Rose-Clark

Battlefield Fighting Championships, Seoul Olympic Hall, Seoul, South Korea

Sarah Kaufman / UD

(136lbs), 3×5. Sarah Kaufman defeats Jessy Rose-Clark via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA

Ye Dam Seo vs Ji Yeon Seo

TFC 14, KBS Sportsworld, Seoul, South Korea

Ye Dam Seo / TKO R3

(112lbs), 3×5. Ye Dam Seo defeats Ji Yeon Seo via TKO in round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Oneida Diaz vs Jasmine Pouncy

Spar Star Promotions: Saturday Night Fights, The Commerce Casino, Commerce, California, United States

Oneida Diaz† / SUB. R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Oneida Diaz defeats Jasmine Pouncy via Submission at 1:16 of round 2 to win the SSP Strawweight Championship.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Andrea Longtin vs Iesha Profit

United Combat League: Retaliation, Hammond Civic Center, Hammond, Indiana, United States

Iesha Profit / Verbal R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Iesha Profit defeats Andrea Longtin via Submission (Verbal) at 2:29 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Stephanie Canfield vs Veronica Weaver

MFL 45: Indiana vs. California, Century Center, South Bend, Indiana, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tiffany Conama vs Fee Chrystall

Global Knockout 9, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States

Fee Chrystall / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Fee Chrystall defeats Tiffany Conama via Split Decision.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Kayla Kipp vs Kayla Potts

Big Guns 23: Battle For The Belts, Masonic Auditorium, Cleveland, Ohio, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Shinju Nozawa-Auclair vs Chelsea LaGrasse

Big Guns 23: Battle For The Belts, Masonic Auditorium, Cleveland, Ohio, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Muay Thai (Amateur)

Liz Swaby-Clacken vs Jennifer Tung

Santa Clara Convention Center, Santa Clara, California, United States

Bantamweight, 122 lbs.

—————————————————————

Mar 19

Sunday

Boxing

Sandra Almeida vs Nomadithini Ndyambo

Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa

Sandra Almeida† / PTS

Super Lightweight, 10×2. Sandra Almeida defeats Nomadithini Ndyambo via Points to win the South Africa female super lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Simangele Hadebe vs Melissa Miller

Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa

Simangele Hadebe / PTS

Bantamweight, 8×2. Simangele Hadebe defeats Melissa Miller via Points.

—————————————————————

Boxing

Mapule Ngubane vs Esther Matshiya

Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa

Mapule Ngubane / PTS

Middleweight, 6×2. Mapule Ngubane defeats Esther Matshiya via Points.

—————————————————————

Boxing

Xoliswa Jonas vs Sandiswe Gxogxo

Civic Centre Hall, Kempton Park, Gauteng, South Africa

Xoliswa Jonas / KO R1

Lightweight, 6×2. Xoliswa Jonas defeats Sandiswe Gxogxo via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing

Yumi Narita vs Sarasa Ichimura

Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan

Yumi Narita / SD

Light Flyweight, 4×2. Yumi Narita defeats Sarasa Ichimura via Split Decision.

—————————————————————

Boxing

Miki Mitsuda vs Wakako Fujiwara

Ichikawa-cho Bunka Center, Kanzaki-gun, Hyogo, Japan

Wakako Fujiwara / SD

Super Bantamweight, 4×2. Wakako Fujiwara defeats Miki Mitsuda via Split Decision.

—————————————————————

MMA

Luana Pinheiro vs Cris Macfer

All Fights 1, Ginásio Mineirinho, Belo Horizonte, Minas Gerais, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

Mar 23

Thursday

Boxing

Marlen Esparza vs Rachel Sazoff

Fantasy Springs Casino, Indio, California, United States

Marlen Esparza / UD

Flyweight, 4×2. Marlen Esparza defeats Rachel Sazoff via Unanimous Decision.

—————————————————————

Mar 24

Friday

Boxing

Leonela Paola Yudica vs Carolina Alvarez

Estadio Aldo Cantoni, San Juan, San Juan, Argentina

Flyweight, 10×2. IBF World female flyweight title.

—————————————————————

Boxing

Cristina del Valle Pacheco vs Soledad del Valle Frias

Polideportivo General Paz, Cordoba, Cordoba, Argentina

Super Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Rasjido vs Valeria Jesica Almiron

Salon Usos Multiples Municipal, Pozo del Molle, Cordoba, Argentina

Super Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Jazmin Gala Vilarino vs Adriana Lorena Gisele Maldonado

Club Comunicaciones, Buenos Aires, Distrito Federal, Argentina

Super Flyweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Karen Elizabeth Carabajal vs Silvia Fernanda Zacarias

Buenos Aires, Argentina

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

K1

Anke Van Gestel vs Niamh Kinehan

Enfusion Live, Abu Dhabi, United Arab Emirates

5×2, 64kg Enfusion World title defense for Van Gestel

—————————————————————

MMA

Itzel Esquivel vs Brandi Narvaez

LFA 7: Sanchez vs. Mai, Arena Theatre, Houston, Texas, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brittany Boone vs Cara Greenwell

Paramount MMA 7, Paramount Theatre, Denver, Colorado, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Izzie Robinson vs Sarah Hanson

Shamrock FC 286, River City Casino, St. Louis, Missouri, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Leanna Racine vs Alex Williams

NFC 92, Electric Cowboy, Kennesaw, Georgia, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

Mar 25

Saturday

Boxing

Theodora Hristova vs Marina Sivenova

Lonsdale Hall, Sofia, Bulgaria

Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Ya Hong Yu vs Ke Liu

ONE SHOW SHOW SPACE, Shanghai, China

Super Bantamweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Alessia D’Addario vs Silvia Bortot

Ferrara, Emilia Romagna, Italy

Welterweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing

Karina Fernandez vs Lourdes Juarez

Gimnasio Municipal “Jose Neri Santos”, Ciudad Juarez, Chihuahua, Mexico

Flyweight.

—————————————————————

Boxing

Yareli Larios vs Alondra Gonzalez Flores

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Featherweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Alma Lizeth de la Cruz Rivas vs Oly Alvarez

Gimnasio Usos Múltiples UdeG, Guadalajara, Jalisco, Mexico

Super Bantamweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing

Ana Julaton vs Maria Jose Nunez

Unidad Deportiva, Campeche, Campeche, Mexico

Featherweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Angele Farfan vs Katerine Camacho

Unidad Deportiva, Campeche, Campeche, Mexico

Minimumweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Viviane Obenauf vs Maja Milenkovic

Congress Center, Kursaal , Interlaken, Switzerland

Lightweight, 10×2. vacant World Boxing Federation International female lightweight title.

—————————————————————

Boxing

Katie Taylor vs Milena Koleva

Manchester Arena (formerly M.E.N Arena), Manchester, Lancashire, United Kingdom

Lightweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing

Tiara Brown vs Natalie King

UDC Physical Activities Center, Washington, District of Columbia, United States

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Franchon Crews vs Latashia Burton

UDC Physical Activities Center, Washington, District of Columbia, United States

Middleweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Wamnee Ereaux vs Shawna Anderson

Shrine Auditorium, Billings, Montana, United States

Lightweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Diana Prazak vs TBA

The Melbourne Pavilion, Flemington, Victoria, Australia

Lightweight, 6×2.

—————————————————————

MMA

Diana Felipe vs Valérie Domergue

Knock Out Championship 10, Les Vauzelles, Cognac, France

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Felicia Spencer vs Madison McElhaney

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Featherweight (145lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Amber Brown vs Ashley Cummins

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Kal Holliday vs Miranda Maverick

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Sunna Davíðsdóttir vs Mallory Martin

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jodie Esquibel vs DeAnna Bennett

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Jinh Yu vs Janaisa Morandin

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Ayaka Hamasaki vs Livia Renata Souza

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA

Tonya Evinger vs Yana Kunitskaya

Invicta FC 22: Evinger vs. Kunitskaya 2, Scottish Rite Temple, Kansas City, Missouri, United States

Bantamweight (135lbs), 5×5. Invicta FC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Lyndsey Do vs Macy Breaux

GFA: Battle Ground 2, Fant-Ewing Coliseum, Monroe, Louisiana, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Deshimar Rodriguez vs Jennifer Lee

V3 Fights 58: Holder vs. Miles, Minglewood Hall, Memphis, Tennessee, United States

(110lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Chasity Jessee vs Hope Chase

IT Fight Series 72, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States

3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Brigid Chase vs Stephanie Lehecka

IT Fight Series 72, Chapparells Event Center, Akron, Ohio, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Nikol Aguirre vs Whitney Pyles

Cagezilla FC 45, Silver Eagle Group, Ashburn, Virginia, United States

(130lbs), 5×3. CZMMA Catchweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Tammy Molina vs Kristy Campbell

Titans of the Cage 19, Grayson County High School, Independence, Virginia, United States

(180lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Melissa Holmes vs Nicole Lewis

Machine MMA 18, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England

(139lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Hannah Hughes vs Kennedy Freeman

Machine MMA 18, Stanley Civic Hall, Stanley, Durham, England

(126lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Liz Pereira vs Chloe Spiteri

WFS 7, York Hall, London, England

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Selina Valdez-Montoya vs Mercedes Timmerman

MCF 13: St. Patty’s Beatdown, D and N Event Center, North Platte, Nebraska, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Emme Weber vs Jillian DeCoursey

Ground Force Fights 2: Absolute Mayhem, Batavia, New York, United States

Atomweight (105lbs), 3×3. GFF Vacant Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur)

Grace Nowak vs Natia Biason

Ground Force Fights 2: Absolute Mayhem, Batavia, New York, United States

Strawweight (115lbs), 3×3. GFF Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

Muay Thai

Amy Pirnie vs Dakota Ditcheva

Yokkao 23 and 24, Bolton, Greater Manchester, England, United Kingdom

51kg

—————————————————————

Mar 26

Sunday

Boxing

Alycia Baumgardner vs Wendy Toney

Ford Community Center, Dearborn, Michigan, United States

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing

Jennifer Retzke vs TBA

Hotel Moa, Moabit, Berlin, Germany

Super Welterweight, 10×3.

—————————————————————

MMA

Joice Mara vs Elaine Leal

Shooto Brasil 70, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

Mar 31

Friday

Boxing

Bukiwe Nonina vs Alesia Graf

Cape Town, Western Cape, South Africa

Bantamweight, 10×2. vacant World Boxing Federation female bantamweight title.

—————————————————————

Muay Thai

Stephanie Glew vs Anita Boom

Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia

5×2

—————————————————————

Muay Thai

Nicola Callander vs Pamela Ablang

Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia

5×2

—————————————————————

Muay Thai

Kerrianne McKay vs Madelaine Duiker

Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia

5×2

—————————————————————

Muay Thai

Victoria Callaghan vs Saskia Vaughan

Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia

5×2, WMC State title defense

—————————————————————

Muay Thai

Whitney Tuna vs Spring Sia

Epic Fight Promotions 16: Game, Perth, Western Australia, Australia

5×2

—————————————————————

March Female Fight Fixtures and Results 2017

<< Prev Month Next Month >>

 

If you would like to see Awakening grow and become sustainable. You can help by considering to become a Patron. See the link below. If you are unable to, or simply don’t want to, don’t worry you can still help us grow by Liking and sharing our content!

Awakening-Patreon-long

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
March Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
September 17, 2017
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2017 in the world. 130 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
August 1, 2017
August Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results August Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for August 2017 in the world. 228 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

August Female Fight Fixtures and Results
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!

Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!

November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>

Monthly Female Fight Fixtures and Results
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Bruna Vargas
Bellator MMA signs three new flyweights
June Female Fight Fixtures and Results
June Female Fight Fixtures and Results
Tanya Merrett “with kindness and respect”
Tanya Merrett “with kindness and respect”
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
NCWB1 – An interview with Kaliesha West (Part 2)
Lucy Payne “This will be my first defence”
Lucy Payne “This will be my first defence”
Julie Kitchen Website Launched
Julie Kitchen Website Launched
An Interview with Vicky Church, Smash 10
An Interview with Vicky Church, Smash 10
The Hatchet II
The Hatchet II
Queen Of The Ring
Queen of the Ring in Lund, Sweden has 17 female fights – takes place June 18th
Annabelle Gely “I was up for the challenge”
Annabelle Gely “I was up for the challenge”
June Female Fight Fixtures and Results 2015
June Female Fight Fixtures and Results 2015
Michele Aboro with her dog Baxter in 2014 at the Aboro Academy in Shanghai China
An interview with pioneer Michele Aboro – Part Four
Jaana Hein
Jaana Hein Muay Thai Fighter
The Awakening Awards 2016 Are Coming!
The Awakening Awards 2016 Are Coming!
Pioneer Rosi Sexton earns an AOCA
Pioneer Rosi Sexton earns an AOCA
November Female Fight Fixtures and Results 2014
November Female Fight Fixtures and Results 2014
February Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
prev next