November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results

November
Female Fight Fixtures and Results

The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2015 in the world.
256 fights / 26 countries
<< Prev Month Next Month >>

Including Boxing, MMA, Muay Thai and Submission Grappling. Updated daily, we’re sure there are more happening around world with the explosion of WMMA, and we will eagerly add them as we come across them! Feel free to contact us if you have info on any other fights, or if you feel we have made an error.

Nov 2

Monday

Boxing Flag
Everlides Altamar vs Haydee Zapa
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia

w Everlides Altamar / UD

Light Flyweight, 4×2. Everlides Altamar makes her pro debut and defeats Haydee Zapa via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Paulina Cardona vs Angie Barca
Estudios de Telecaribe, Barranquilla, Colombia

w Paulina Cardona / UD

Super Lightweight, 6×2. Paulina Cardona defeats Angie Barca via unanimous decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Wu Hoi-Yan vs Chuang Kai Tin
WMC I-1 World Muay Thai Grand Extreme, Hong Kong

w Wu Hoi-Yan / UD

Wu Hoi-Yan defeats Chuang Kai Tin via Unanimous Decision to win the 45kg WKBC title

—————————————————————

Muay Thai Flag
Yu Yau-Pui vs Cookie Wong
WMC I-1 World Muay Thai Grand Extreme, Hong Kong

w Yu Yau-Pui / UD

Yu Yau-Pui defeats Cookie Wong via Unanimous Decision.

—————————————————————

 

Nov 4

 

Wednesday

Boxing Flag
Cheng Jing vs Nonggift Onesongchaigym
Wanda Plaza, Kunming, China

w Cheng Jing / TKO R6

Super Flyweight, 10×2. Cheng Jing defeats Nonggift Onesongchaigym via TKO in round 6.

—————————————————————

Boxing Flag
Svetlana Kulakova vs Ana Laura Esteche
Basket-Hall Arena, Kazan, Russia

Bout Cancelled

Super Lightweight, 10×2. WBA World female super lightweight title

—————————————————————

 

Nov 5

Thursday

Boxing Flag
Tunde Berki vs Bernadett Czegeledi
Gentlemen Fight Club Boxing House, Budapest, Hungary

w Tunde Berki / PTS

Super Weleterweight, 6×2. Tunde Berki defeats Bernadett Czegeledi via points.

—————————————————————

 

Nov 6

Friday

Boxing Flag
Rushda Mallick vs Sthandiwe Ngcobo
Wild Coast Sun, Mzamba, Eastern Cape, South Africa

w Rushda Mallick / PTS

Super Lightweight, 3×2. Rushda Mallick defeats Sthandiwe Ngcobo via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Cristina Mora vs Georgina Becerril
Auditorio del Deportivo Ferrocarilero, Aguascalientes, Aguascalientes, Mexico

d Draw

Bantamweight, 4×2. Cristina Mora makes her pro debut. Cristina Mora and Georgina Becerril fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing Flag
Gladys Soledad Segui vs Roxana Beatriz Laborde
Club Atlético Newell’s Old Boys, Chilecito, La Rioja, Argentina

d Draw

Welterweight, 4×2. Gladys Soledad Segui and Roxana Beatriz Laborde fought to a Draw (Majority).

—————————————————————

Boxing Flag
Vanesa del Valle Calderon vs Mariana Fernandez
Coliseo Deportivo, La Banda, Santiago del Estero, Argentina

nc No Contest

Bantamweight, 4×2. This fight was deemed a No Contest because an accidental clash of heads generated a cut in Calderón’s forehead.

—————————————————————

Boxing Flag
Lynn Harvey vs Ivana Yaneva
Red Cow Moran Hotel, Dublin, Ireland

w Lynn Harvey / TKO R1

Flyweight, 4×3. Lynn Harvey makes her pro debut. Lynn Harvey defeats Ivana Yaneva via TKO at 0:59 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Joana Suarez vs Katherine Quintana
Palacio de los Deportes, Gijon, Principado de Asturias, Spain

w Joana Suarez / PTS

Super Flyweight, 4×2. Joana Suarez defeats Katherine Quintana via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Alejandra Marina Oliveras vs Lizbeth Crespo
Villa Dolores, Cordoba, Argentina

Bout Cancelled

Super Featherweight, 10×2. interim WBA World female super featherweight title

—————————————————————

MMA Flag
Brittney Elkin vs Kelly Faszholz
Prize FC 12: Rock N’ Rumble, National Western Complex, Denver, Colorado, United States

w Kelly Faszholz† / RNC R2

Featherweight (145lbs), 3×5. Kelly Faszholz defeats Brittney Elkin via Rear-Naked Choke at 3:48 of round 2 to win the vacant Prize FC Featherweight Championship title.

 

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Nasrallah vs Amanda Asprion
Epic Fighting 29, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anita Hoehenleiter vs Lacy J Lodes
Epic Fighting 29, Four Points Sheraton, San Diego, California, United States

w Anita Hoehenleiter / UD

Welterweight (170lbs), 3×2. Anita Hoehenleiter defeats Lacy J Lodes via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bonnie Stoehr vs Alexis Ryan
RFA 32: Blumer vs. Higo, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

w Bonnie Stoehr / UD

(140lbs), 3×3. Bonnie Stoehr defeats Alexis Ryan via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Linsey Williams vs Jayme Hinshaw
RFA 32: Blumer vs. Higo, Mystic Lake Casino Hotel, Prior Lake, Minnesota, United States

w Linsey Williams / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Jayme Hinshaw replaces Christina Ferency. Linsey Williams defeats Jayme Hinshaw via unanimous decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Olivia Awad vs Amber Berg
Challenger 14: Dissension, Calgary, Alberta, Canada

w Olivia Awad / Decision

Olivia Awad defeats Amber Berg via Decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Meaghan Cameron vs Robin MacMillan
Challenger 14: Dissension, Calgary, Alberta, Canada

w Robin MacMillan / Decision

Robin MacMillan defeats Meaghan Cameron via Decision.

—————————————————————

 

Nov 7

Saturday

Boxing Flag
Oezlem Sahin vs Gretchen Abaniel
Ludwigsburg MHP Arena, Ludwigsburg, Baden-Württemberg, Germany

w Gretchen Abaniel†† / SD

Minimumweight, 10×2. Gretchen Abaniel defeats Oezlem Sahin via split decision to win the Women’s International Boxing Federation World minimumweight title and Global Boxing Union Female World minimumweight title.

—————————————————————

Boxing Flag
Pamela Diaz vs Pamela Ruiz
Ybicuí, Entre Rios, Argentina

w Pamela Diaz / KO R2

Super Lightweight, 4×2. Pamela Diaz defeats Pamela Ruiz via KO in round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Laura Soledad Griffa vs Irene Villablanca
Parque General San Martín, Pehuajo, Buenos Aires, Argentina

w Laura Soledad Griffa / UD

Super Featherweight, 4×2. Laura Soledad Griffa defeats Irene Villablanca via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Yohana Janet Rodriguez vs Macarena Romina Castillo
San Isidro, Buenos Aires, Argentina

w Yohana Janet Rodriguez / KO R1

Flyweight, 4×2. Yohana Janet Rodriguez makes her pro debut and defeats Macarena Castillo via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Jazmin Gonzalez vs Guadalupe Rodriguez
Gran Estadio, Hidalgo Del Parral, Chihuahua, Mexico

w Jazmin Gonzalez / KO R1

Currently unknown weight, 0x2. Jazmin Gonzalez defeats Guadalupe Rodriguez via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Casey Morton vs Kaiyana Rain
Richmond Memorial Auditorium, Richmond, California, USA

w Casey Morton / UD

Flyweight, 4×2. Casey Morton defeats Kaiyana Rain via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Marquita Lee vs Claudia Gutierrez
Richmond Memorial Auditorium, Richmond, California, USA

w Claudia Gutierrez / UD

Featherweight, 5×2. Claudia Gutierrez defeats Marquita Lee via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Amaris Quintana vs Selene Lopez
Salon Mezzanine, Tijuana, Baja California, Mexico

Flyweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Sandra Maskova vs Bojana Libiszewska
Home Credit Arena, Liberec, Czech Republic

w Sandra Maskova / UD

Featherweight, 4×2. Sandra Maskova makes her pro debut and defeats Bojana Libiszewska via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Debora Anahi Dionicius vs Aline de Cassia Scaranello
Club Social y Cultural El Cruce, Malvinas Argentinas, Buenos Aires, Argentina

w Debora Anahi Dionicius† / UD

Super Flyweight, 10×2. Debora Anahi Dionicius defeats Aline de Cassia Scaranello via unanimous decision to win the IBF World female super flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Kandyce Williams vs Lena Taylor
Arizona Event Center, Mesa, Arizona, United States

w Lena Taylor / MD

Super Lightweight, 4×3. Lena Taylor defeats Kandyce Williams via majority decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Martha Salazar vs Laura Ramsey
Richmond Memorial Auditorium, Richmond, California, United States

Bout Cancelled

Heavyweight, 10×2. WBC World female heavyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Viviane Obenauf vs Vissia Trovato
Palestra Nuova, Ascona, Switzerland

w Viviane Obenauf / PTS

Lightweight, 6×2. Viviane Obenauf defeats Vissia Trovato via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Rebecca Jennings vs Katie Quick
Te Rapauraha Arena, Porirua, New Zealand

w Rebecca Jennings / UD

Super Lightweight, 4×2. Katie Quick makes her pro debut. Rebecca Jennings defeats Katie Quick via unanimous decision.

—————————————————————

K1 Flag
Janique Avanthay vs Amandine Falck
Enfusion Live 33, Martigny, Switzerland

w Janique Avanthay / PTS

3×3, 61kg. Janique Avanthay defeats Amandine Falck via Points.

—————————————————————

MMA Flag
Ana Maria Casas Rocha vs Rosicela Hurtado Rosi
LFC 8: Noche de Campeones, Fabian Vargas Indoor Soccer Stadium, Bogota, Colombia

w Janique Avanthay / PTS

Flyweight (125lbs), 3×5. Rosicela Hurtado Rosi defeats Ana Maria Casas Rocha via TKO (Punches) at 1:36 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Daniela Kortmann vs Alice Ardelean
GMC 7, Europahalle, Castrop-Rauxel, Germany

w Alice Ardelean / TKO R3

(126lbs), 3×5. Alice Ardelean defeats Daniela Kortmann via TKO (Punches) in round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Alexandra Buch vs Katharina Lehner
GMC 7, Europahalle, Castrop-Rauxel, Germany

w Katharina Lehner / UD

(139lbs), 3×5. Katharina Lehner defeats Alexandra Buch via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Małgorzata Smaczniak vs Petra Částková
IV Memoriał Pawła Kamińskiego, Sala Sportowa LO nr 2, Gniezno, Poland

w Petra Částková / SD

(126lbs), 3×5. Petra Částková defeats Małgorzata Smaczniak via split decision.

—————————————————————

MMA Flag
Caroline Silva vs Adriana del Vigna
Imortal FC 2: Road to Invicta, Paranagua, Parana, Brazil

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Morgana Silva vs Nicolle Caliari
Imortal FC 2: Road to Invicta, Paranagua, Parana, Brazil

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Shana Adrienne Power vs Kirsty Davis
EFC Worldwide 45, Grandwest Casino, Cape Town, South Africa

w Shana Adrienne Power / TKO R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Shana Adrienne Power defeats Kirsty Davis via TKO (Punches) in round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Terissa Wall vs Charlene Watt
XFC Australia 25: Jackal vs. J Money 2, Mansfield Tavern, Mansfield, Victoria, Australia

w Charlene Watt† / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×5. Charlene Watt defeats Terissa Wall via TKO at 2:26 of round 2 to win the XFC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Daniella Maria Thomsen vs Alice Linderoth
Octagon Athletes 2, Torebyhallen, Toreby L, Denmark

w Daniella Maria Thomsen / MD

(150lbs), 3×5. Daniella Maria Thomsen defeats Alice Linderoth via majority decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alannah Arnett vs Melody Pinchbeck
Hardrock MMA 76: 7 Year Anniversary Show, Paroquet Springs Conference Center, Shepherdsville, Kentucky, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Maria Campos vs Tiffany Conama
No Limit Fighting Championship 7, Madera Fair Grounds, Madera, California, United States

w Tiffany Conama / UD

Strawweight (115lbs), 3×2. Tiffany Conama defeats Maria Campos via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Madeline Reid vs Miranda Maverick
ShoFIGHT: Undisputed, Catalyst Sports Academy, Springfield, Missouri, United States

w Miranda Maverick / TKO R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Miranda Maverick defeats Madeline Reid via TKO (Referee Stoppage from Strikes) at 1:05 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Erica Fincher vs Alexa Tarallo
VALOR Fights 29: New Blood Rising, Smokey Mountain Convention Center, Pigeon Forge, Tennessee, United States

w Alexa Tarallo / TKO R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Alexa Tarallo defeats Erica Fincher via TKO (Knees/Punches) at 2:29 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kelly D’Angelo vs Jessica Branco
Cage Championships 53, Big Eagles Hall, Sullivan, Missouri, United States

w Kelly D’Angelo† / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Kelly D’Angelo defeats Jessica Branco via unanimous decision to win the CC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Melissa Ann Infurna vs Hillary Rose
Cage Titans 26, Plymouth Memorial Hall, Plymouth, Massachusetts, United States

w Hillary Rose / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Hillary Rose defeats Melissa Ann Infurna via TKO at 1:52 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alexa Garcia vs Roosa Jones
XKO Amateur Series 1, The Gym, Arlington, Texas, United States

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ewelina Woźniak vs Dorota Norek
IV Memoriał Pawła Kamińskiego, Sala Sportowa LO nr 2, Gniezno, Poland

w Ewelina Woźniak / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Ewelina Woźniak defeats Dorota Norek via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Charlotte Russell vs Deborah O’Sullivan
Battle Arena, Edgbaston Stadium, Birmingham, England

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
April Magdato vs Charmaine Rosario
AFL 49, Taj Mahal, Atlantic City, New Jersey, United States

Bout Cancelled

Currently unknown weight, 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Cierra Kay Shelrud vs Mariah Irizarry
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

Bout Cancelled

(130lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jeanette DeMarigny vs Megan Milks
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Megan Milks / Guillotine R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Megan Milks defeats Jeanette DeMarigny via guillotine choke at 2:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jada Alicea vs Obsession McCoy
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Jada Alicea / Guillotine R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Jada Alicea defeats Obsession McCoy via guillotine choke at 2:44 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jessica Borga vs Caitlin Sammons
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Caitlin Sammons / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Caitlin Sammons defeats Jessica Borga via Rear-Naked Choke at 1:30 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Shawna Ormsby vs Victoria McCollum
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

Bout Cancelled

Atomweight (105lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Calli Paquette vs Audra Saldaña
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Calli Paquette / RNC R1

(175lbs), 3×3. Audra Saldana replaces Angel Keihl. Calli Paquette defeats Audra Saldaña via Rear-Naked Choke at 0:37 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jenn Conaway vs Heather Osorio
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

w Heather Osorio / Armbar R2

(120lbs), 3×3. Heather Osorio defeats Jenn Conaway via armbar at 2:16 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Goldy vs Brianna Smith
Breakthrough MMA 18: Night of Champions 4, Ocean Center, Daytona Beach, Florida, United States

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3. vacant BMMA Strawweight Championship title.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Victoria Lomax vs Elisabeth Alvarez Mugendo
Campeonato del Mundo Wamai, Barcelona, Spain

w Elisabeth Alvarez Mugendo† / Decision

Elisabeth Alvarez Mugendo defeats Victoria Lomax via Decision to win the WAMAI world title.

—————————————————————

Kickboxing Flag
Róża Gumienna vs Katarzyna Posiadała
Fight Exclusive Night 9: Go For It, Hala Orbita, Wrocław, Poland

w Róża Gumienna / UD

(143lbs). Róża Gumienna defeats Katarzyna Posiadała via unanimous decision.

—————————————————————

 

Nov 8

Sunday

Boxing Flag
Elica Jamile De Souza Santos vs Sandy Mayara
Arena FJU Boxe, Sao Paulo, Sao Paulo, Brazil

w Elica Jamile De Souza Santos / KO R3

Bantamweight, 6×2. Sandy Mayara makes her pro debut. Elica Jamile De Souza Santos defeats Sandy Mayara via KO at 1:59 of round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Anna Tkachenko vs Liubov Tiupina
West Fight 17: Coliseum, Ministerium Night Club, Odessa, Ukraine

Bout Cancelled

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Risalat Mingbatyrova vs Ilona Daurova
ProFC 58: Battle of Champions, Rostov-on-Don Sports Palace, Rostov-on-Don, Russia

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kanna Asakura vs Mikiko Hiyama
Shooto: Hardball, Kobudo Tiger Hall, Nagoya, Aichi, Japan

w Kanna Asakura / RNC R1

(108lbs), 1×5. Kanna Asakura defeats Mikiko Hiyama via Rear-Naked Choke at 3:18 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Nadia Kassem vs Belinda Sedgwick
Urban Fight Night 4, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia

Bout Cancelled

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amira Hafizovic vs Janice Yee
Urban Fight Night 4, Whitlam Leisure Centre, Liverpool, NSW, Australia

Bout Cancelled

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

 

Nov 9

Monday

Boxing Flag
Ayumi Goto vs Sureepong Jaengbaigym
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Ayumi Goto / TKO R1

Featherweight, 4×2. Ayumi Goto and Sureepong Jaengbaigym made their debut. Ayumi Goto defeats Sureepong Jaengbaigym via TKO at 1:26 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Chiaki Takagi vs Phetcharat Sithsaithong
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Chiaki Takagi / TKO R2

Flyweight, 4×2. Phetcharat Sithsaithong makes her pro debut. Chiaki Takagi defeats Phetcharat Sithsaithong via TKO at 1:24 of round 2.

—————————————————————

 

Nov 10

Tuesday

Boxing Flag
Licia Boudersa vs Suzana Radovanovic
Palais St Sauveur, Lille, Nord, France

w Licia Boudersa / UD

Lightweight, 6×2. Licia Boudersa defeats Suzana Radovanovic via unanimous decision.

—————————————————————

 

Nov 11

Wednesday

Boxing Flag
Delfine Persoon vs Maiva Hamadouche
Zwevezele, West-Vlaanderen, Belgium

w Delfine Persoon† / UD

Lightweight, 10×2. Delfine Persoon defeats Maiva Hamadouche via unanimous decision to win the WBC World female lightweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Kumiko Seeser Ikehara vs Momoko Kanda
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Kumiko Seeser Ikehara† / UD

Minimumweight, 10×2. Kumiko Seeser Ikehara defeats Momoko Kanda via unanimous decision to win the WBO World female minimumweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Emi Iwashita vs Sayaka Kawamura
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Emi Iwashita / SD

Minimumweight, 4×2. Emi Iwashita defeats Sayaka Kawamura via split decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Jun Yabuki vs Itose Ishii
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Jun Yabuki / SD

Flyweight, 4×2. Jun Yabuki defeats Itose Ishii via split decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Daniela Romina Bermudez vs Tomomi Takano
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

w Daniela Romina Bermudez† / KO R4

Super Flyweight, 10×2. Daniela Romina Bermudez defeats Tomomi Takano via KO at 1:26 of round 4 to win the WBO World female super flyweight title

—————————————————————

 

Nov 12

Thursday

Boxing Flag
Jennifer Salinas vs Melissa St Vil
Martin’s Valley Mansion, Cockeysville, Maryland, United States

w Jennifer Salinas† / UD

Super Featherweight, 10×2. Jennifer Salinas defeats Melissa St Vil via unanimous decision to win the Universal Boxing Federation (UBF) World female super featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Tyrieshia Douglas vs Nydia Feliciano
Martin’s Valley Mansion, Cockeysville, Maryland, United States

w Tyrieshia Douglas† / UD

Bantamweight, 10×2. Tyrieshia Douglas defeats Nydia Feliciano via unanimous decision to win the Universal Boxing Federation (UBF) World female bantamweight title

—————————————————————

 

Nov 13

Friday

Boxing Flag
Anahi Lopez vs Adriana Lorena Gisele Maldonado
Junín, Buenos Aires, Argentina

w Anahi Lopez / UD

Super Flyweight, 4×2. Anahi Lopez defeats Adriana Lorena Gisele Maldonado via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Cyrielle Hebert vs Nathalie Maurel
Gymnase de la Martine, Marseille, Bouches-du-Rhône, France

w Cyrielle Hebert / PTS

Bantamweight, 4×2. Nathalie Maurel makes her pro debut. Cyrielle Hebert defeats Nathalie Maurel via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Naoko Shibata† vs Maria Salinas
Korakuen Hall, Tokyo, Japan

d Draw

Light Flyweight, 10×2. Naoko Shibata and Maria Salinas fought to a Draw (Split) and Naoko Shibata retains her IBF World female light flyweight title.

—————————————————————

Boxing Flag
Maya Uegaki vs Sarasa Ichimura
EDION Arena Osaka, Osaka, Osaka, Japan

d Draw

Minimumweight, 4×2. Maya Uegaki and Sarasa Ichimura fought to a Draw (Split).

—————————————————————

Boxing Flag
Kenia Enriquez vs Katia Gutierrez
Casino Golden Lion, Mexicali, Baja California, Mexico

Light Flyweight, 8×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Tania Enriquez vs Brenda Ramos
Casino Golden Lion, Mexicali, Baja California, Mexico

w Tania Enriquez† / TKO R9

Flyweight, 10×2. Tania Enriquez defeats Brenda Ramos via TKO in round 9 to win the WBC FECOMBOX flyweight title.

—————————————————————

MMA Flag
Natalie Hills vs Angela Lee
ONE Championship: Pride of Lions, Singapore Indoor Stadium, Kallang, Singapore

w Angela Lee / Twister

Strawweight (115lbs), 3×5. Angela Lee defeats Natalie Hills via twister at 2:24 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amanda Kramny vs Quinn Weiss
XCC 22, National Guard Armory, Philadelphia, Pennsylvania, United States

w Amanda Kramny / UD

Flyweight (125lbs), 3×2. Amanda Kramny defeats Quinn Weiss via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Jackie Walker vs Devaney Clayton
Legacy FC 48: Leite vs. Spann, Golden Nugget Hotel & Casino, Lake Charles, Louisiana, United States

w Jackie Walker / RNC R3

Strawweight (115lbs), 3×3. Jackie Walker defeats Devaney Clayton via Rear-Naked Choke in round 3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Karen Follette vs Ashley Honeycutt
OFC 109: Determined to Destruct, Divots Conference Center, Norfolk, Nebraska, United States

w Ashley Honeycutt / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Ashley Honeycutt defeats Karen Follette via TKO (Retirement) at 3:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Amber Sloan vs Raina Zoerb
OFC 109: Determined to Destruct, Divots Conference Center, Norfolk, Nebraska, United States

w Amber Sloan / RNC R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Amber Sloan defeats Raina Zoerb via Rear-Naked Choke at 1:26 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bi Nguyen vs Tonya Leis
Legacy FC 48: Leite vs. Spann, Golden Nugget Hotel & Casino, Lake Charles, Louisiana, United States

w Bi Nguyen† / Armbar R3

(110lbs), 3×3. Bi Nguyen defeats Tonya Leis via Armbar in round 3 to win the Legacy FC Catchweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Tabatha Shanks vs Jen Strazisar
WXC 61: November To Remember, Crystal Gardens, Southgate, Michigan, United States

w Jen Strazisar† / Triangle Choke R5

Strawweight (115lbs), 5×3. Jen Strazisar defeats Tabatha Shanks via Triangle Choke at 1:45 of round 5 to win the WXC Strawweight Championship title

—————————————————————

Muay Thai Flag
Wang Kehan vs Vicky Church
WCK Muay Thai: USA vs China, Las Vegas, Nevada, United States

w Wang Kehan / TKO R2

Vicky Church replaces Aleide Lawant. Wang missed weight (137 lbs).  Wang Kehan defeats Vicky Church via TKO (Referee Stoppage) in Round 2.

—————————————————————

 

Nov 14

Saturday

Boxing Flag
Asha Ngedere vs Joyce Awino
CCM Mwinjuma Hall, Dar-Es-Salaam, Tanzania

d Draw

Lightweight, 4×2. Asha Ngedere and Joyce Awino fought to a Draw (Points).

—————————————————————

Boxing Flag
Jennifer Rukwalize vs Zainabu Chifu
CCM Mwinjuma Hall, Dar-Es-Salaam, Tanzania

w Jennifer Rukwalize / PTS

Flyweight, 4×2. Zainabu Chifu makes her pro debut. Jennifer Rukwalize defeats Zainabu Chifu via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Aleah Dillard vs Janina Lopez
Nelson Wolff Stadium, San Antonio, Texas, USA

w Aleah Dillard / UD

Lightweight, 4×2. Both athletes made their pro debut. Aleah Dillard defeats Janina Lopez via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Yohana Janet Rodriguez vs Paola Carrizo
Libertad, Corrientes, Argentina

w Yohana Janet Rodriguez / UD

Flyweight, 4×2. Paola Carrizo makes her pro debut. Yohana Janet Rodriguez defeats Paola Carrizo via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Cindy Serrano vs Grecia Nova
Sosua Convention Center, Puerto Plata, Dominican Republic

w Cindy Serrano / UD

Super Featherweight, 6×2. Cindy Serrano defeats Grecia Nova via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Segolene Lefebvre vs Bilitis Gaucher
Salle Marie jose Perec, Fourmies, Nord, France

w Segolene Lefebvre / PTS

Lightweight, 6×2. Segolene Lefebvre defeats Bilitis Gaucher via points.

—————————————————————

Boxing Flag
Bintou Schmill vs Kristina Boras
Anhalt Arena, Dessau, Sachsen-Anhalt, Germany

w Bintou Schmill / TKO R1

Welterweight, 6×2. Bintou Schmill defeats Kristina Boras via TKO at 1:04 of round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Yesica Patricia Marcos vs Miriam Avila
Estadio Pascual Perez, Mendoza, Mendoza, Argentina

w Yesica Patricia Marcos / UD

Super Featherweight, 10×2. Yesica Patricia Marcos defeats Miriam Avila via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Alejandra Reynoso vs Pamela Herrera
Estadio Pascual Perez, Mendoza, Mendoza, Argentina

w Pamela Herrera / TKO R2

Super Featherweight, 4×2. Pamela Herrera defeats Alejandra Reynoso via TKO in round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Estefania Karen Alaniz vs Gloria Yancaqueo
Estadio Pascual Perez, Mendoza, Mendoza, Argentina

w Estefania Karen Alaniz / DQ

Super Featherweight, 4×2. Estefania Karen Alaniz defeats Gloria Yancaqueo via disqualification due to headbutt.

—————————————————————

Boxing Flag
Poula Estrada vs Blanca Raymundo
Pioneer Event Center, Lancaster, California, USA

w Poula Estrada / UD

Bantamweight, 4×3. Poula Estrada defeats Blanca Raymundo via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Esmeralda Moreno vs Yesenia Martinez Castrejon
Auditorio Miguel Barragan, San Luis Potosi, San Luis Potosí, Mexico

w Esmeralda Moreno / TKO R6

Flyweight, 8×2. Esmeralda Moreno defeats Yesenia Martinez Castrejon via TKO in round 6.

—————————————————————

Boxing Flag
Estrella Valverde vs Judith Rodriguez
Arena Coliseo, Mexico City, Distrito Federal, Mexico

w Estrella Valverde† / UD

Super Flyweight, 10×2. Estrella Valverde defeats Judith Rodriguez via unanimous decision to win the Mexico female super flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Florence Muthoni vs Susan Andeso
Carnivore Grounds, Nairobi, Kenya

w Florence Muthoni / KO R1

Welterweight, 6×2. Florence Muthoni defeats Susan Andeso via KO in round 1.

—————————————————————

Boxing Flag
Lucie Sedlackova vs Manuela Zulj
Anhalt Arena, Dessau, Sachsen-Anhalt, Germany

w Lucie Sedlackova / TKO R2

Featherweight, 6×2. Lucie Sedlackova defeats Manuela Zulj via TKO at 0:55 of round 2.

—————————————————————

Boxing Flag
Fabiana Bytyqi vs Teodora Bacheva
Anhalt Arena, Dessau, Sachsen-Anhalt, Germany

w Fabiana Bytyqi / SD

Minimumweight, 6×2. Fabiana Bytyqi defeats Teodora Bacheva via split decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Ramona Kuehne vs Erika Kalderas
Anhalt Arena, Dessau, Sachsen-Anhalt, Germany

w Ramona Kuehne† / TKO R5

Super Featherweight, 10×2. Ramona Kuehne defeats Erika Kalderas via TKO at 1:00 of round 5 to win the WBO World female super featherweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Anahi Esther Sanchez vs Ana Lozano
Pergamino, Buenos Aires, Argentina

w Anahi Esther Sanchez† / TKO R3

Featherweight, 10×2. Anahi Esther Sanchez defeats Ana Lozanointerim via TKO at 1:59 of round 3 WBA World female featherweight title

—————————————————————

MMA Flag
Aline Sattelmayer vs Virna Jandiroba
O Rei da Arena Fight, Ginásio de Esportes de Alagoinhas, Alagoinhas, Bahia, Brazil

w Virna Jandiroba / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Virna Jandiroba defeats Aline Sattelmayer via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Noellie Molina vs Valērija Sotčenko
Gigant Fights 4, Tukums Ice Arena, Tukums, Latvia

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Irene Cabello vs Yamila Sanchez
Cagemania 6, La Cala de Mijas Sports Pavilion, Spain

w Irene Cabello / TKO R1

(119lbs), 3×5. Irene Cabello defeats Yamila Sanchez via TKO at 2:45 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Joanna Jędrzejczyk vs Valérie Létourneau
UFC 193: Rousey vs. Holm, Etihad Stadium, Melbourne, VIctoria, Australia

w Joanna Jędrzejczyk† / UD

Strawweight (115lbs), 5×5. Joanna Jędrzejczyk defeats Valérie Létournea via unanimous decision to win the UFC Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Ronda Rousey vs Holly Holm
UFC 193: Rousey vs. Holm, Etihad Stadium, Melbourne, VIctoria, Australia

w Holly Holm† / KO R2

Bantamweight (135lbs), 5×5. Holly Holm defeats Ronda Rousey via TKO (Head Kick & Punches) at 0:59 of round 2 to win the UFC Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Shannon Reed vs Kilistina Makihele
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

Lightweight (155lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Anita Rodriguez vs Brenda Gonzales
Sugar Creek Showdown 28: Shockwave, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Brenda Gonzales† / UD

Bantamweight (135lbs), 5×5. Brenda Gonzales defeats Anita Rodriguez via unanimous decision to win the SCS Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA Flag
Leah Letson vs Shaena Cox
Pure FC 2, Buckhead Saloon, Milwaukee, Wisconsin, United States

w Leah Letson / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×5. Shaena Cox defeats Leah Letson via TKO (Strike) at 0:50 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Grace Cleveland vs Laura Dettman
SCL 46: Fahr Too Strong, Budweiser Events Center, Loveland, Colorado, United States

w Grace Cleveland† / Armbar R1

(110lbs), 3×3. Grace Cleveland defeats Laura Dettman via armbar at 2:32 of round 1 to win the SCL Catchweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Samantha Gilliland vs D. Gallagher-Gonzales
SCL 46: Fahr Too Strong, Budweiser Events Center, Loveland, Colorado, United States

w Samantha Gilliland† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Samantha Gilliland defeats D. Gallagher-Gonzales via unanimous decision to win the SCL Flyweight Championship title

—————————————————————

Grappling Flag
Elysse Stevenson vs Rylie Marchand
BFL 40: Warpath Vendetta, Squiala Community Hall, Chilliwack, British Columbia, Canada

w Rylie Marchand / Armbar R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Rylie Marchand defeats Elysse Stevenson via armbar at 0:58 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brittany Thiede vs Kelsey Archuleta
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

w Brittany Thiede / TKO R1

Lightweight (155lbs), 3×3. Brittany Thiede defeats Kelsey Archuleta via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Christina Valentine vs Melanie Lomax
Sugar Creek Showdown 28: Shockwave, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Christina Valentine / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Christina Valentine defeats Melanie Lomax via TKO at 1:43 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lisa Blaine vs Heather Lefevre
Premier FC 18, Mass Mutual Center, Springfield, Massachusetts, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lianna Johnson vs Cassandra Spatz
Cowboys Extreme Cagefighting 23, Cowboys Dancehall, San Antonio, Texas, United States

w Cassandra Spatz / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Lianna Johnson defeats Cassandra Spatz via TKO at 2:12 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kayla Kano vs Nina Goode
USFFC 25: Defiance, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

w Kayla Kano / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 3×3. Kayla Kano defeats Nina Goode via TKO at 1:24 of round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Jackson vs Bethany Buchanan
Rise of a Warrior 16, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States

w Hannah Jackson / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Hannah Jackson defeats Bethany Buchanan via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lexi Bridges vs Linda Gray
APEX Fights 8, Sullivan North High School, Kingsport, Tennessee, United States

w Linda Gray / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Linda Gray defeats Lexi Bridges via TKO (Punches) at 0:48 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Genia Goodin vs Tiffani Jenkins
APEX Fights 8, Sullivan North High School, Kingsport, Tennessee, United States

w Genia Goodin† / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Genia Goodin defeats Tiffani Jenkins via TKO (Punch) at 0:07 of round 1 VF Vacant Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Natalie Bee vs Laura Handy
Ultimate Impact 16, GL1 Leisure Centre, Gloucester, England

w Laura Handy / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Natalie Bee defeats Laura Handy via Rear-Naked Choke at 2:00 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Solachs Ristad vs Cindy Acuña Ruiz
CRFL 7, Costa Rica

w Solachs Ristad / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Solachs Ristad defeats Cindy Acuña Ruiz via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brittany Thiede vs Buffy Rider Ogden
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lauren Chidester vs Carissa Merrill
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

w Lauren Chidester / TKO R1

Strawweight (115lbs), 3×3. Lauren Chidester replaces Hope Pistone. Lauren Chidester defeats Carissa Merrill via TKO in round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Stacie Lankford vs Lauren Chidester
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Mallory Rogers vs Lisa Carroll
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Brenda Enriquez vs Randee Morales
SteelFist Fight Night 38: Elimination, Salt Lake City, Utah, United States

w Brenda Enriquez† / TKO R2

(110lbs), 3×3. Brenda Enriquez defeats Randee Morales via TKO in round 2 to win the SFN Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Morgan Solis vs Shana Dobson
Sugar Creek Showdown 28: Shockwave, Sugar Creek Casino, Hinton, Oklahoma, United States

w Shana Dobson† / TKO R2

Bantamweight (135lbs), 5×3. Shana Dobson defeats Morgan Solis via TKO at 0:13 of round 2 to win the SCS Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Laura Sanchez vs Lawanda Long
Pure FC 2, Buckhead Saloon, Milwaukee, Wisconsin, United States

w Laura Sanchez / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Lawanda Long replaces Taryn Conklin. Laura Sanchez defeats Lawanda Long via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Ashley Greenway vs Shannon Goughary
USFFC 25: Defiance, TD Convention Center, Greenville, South Carolina, United States

w Ashley Greenway† / UD

Strawweight (115lbs), 5×3. Ashley Greenway defeats Shannon Goughary via unanimous decision to win the USFFC Strawweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Christina Toth vs Amy Sica
Rise of a Warrior 16, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States

w Amy Sica / Armbar R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Amy Sica defeats Christina Toth via armbar at 1:48 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Gillian Robertson vs Cheyanne Vlismas
Rise of a Warrior 16, Havert L. Fenn Center, Ft. Pierce, Florida, United States

w Gillian Robertson† / UD

Strawweight (115lbs), 3×3. Gillian Robertson defeats Cheyanne Vlismas via unanimous decision to win the ROAW Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Kayla Stricker vs Amanda Jones
Fighters Source: Semi-Finals, Main Street Armory, Rochester, New York, United States

w Amanda Jones / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Amanda Jones replaces Brieta Carpenter. Amanda Jones replaces Brieta Carpenter. Amanda Jones defeats Kayla Stricker via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Courtney King vs Valerie Aspaas
Fighters Source: Semi-Finals, Main Street Armory, Rochester, New York, United States

w Courtney King / UD

Bantamweight (135lbs), 3×3. Valerie Aspaas replaces Shaianna Rincon. Courtney King defeats Valerie Aspaas via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Fernanda Araujo vs Paige Farley
Fighters Source: Semi-Finals, Main Street Armory, Rochester, New York, United States

w Fernanda Araujo / TKO R1

Bantamweight (135lbs), 3×3. Fernanda Araujo defeats Paige Farley via TKO (Injury) at 1:41 of round 1.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
E. Van Der Horst vs Staci Vega
Fighters Source: Semi-Finals, Main Street Armory, Rochester, New York, United States

w E. Van Der Horst / Armbar R1

Flyweight (125lbs), 3×3. Staci Vega replaces Nekah Dmitriyeva. E. Van Der Horst defeats Staci Vega via armbar at 0:16 of round 1.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Elna Nilsson vs Marina Zarogianni
Battle of Lund VII, Sweden

w Elna Nilsson / Decision

5×3, 60kg, A-Class. Elna Nilsson defeats Marina Zaraogianni via Decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Therese Gunnarsson vs Josefin Lindgren Knutsen
Battle of Lund VII, Sweden

w Josefin Lindgren Knutsen / Decision

5×3, 51kg, A-Class. Josefin Lindgren Knutsen replaces Vasia Fragostefanaki. Josefin Lindgren Knutsen defeats Therese Gunnarsson via Decision.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Soraya Bucherie vs Fani Peloumpi
Muay Thai Spirit 92, Issy-les-Moulineaux, France

Bout Cancelled

A-Class

—————————————————————

Muay Thai Flag
Baybee Nansen vs Daria Smith
Honour 9, Porirua, New Zealand

5×3, 57kg. Main event.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Whitney Tobin vs Amy Vaughan
Honour 9, Porirua, New Zealand

5×2, 57kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Rosie Duxfield vs Meenal Prasad
Honour 9, Porirua, New Zealand

3×2, 52kg

—————————————————————

Muay Thai Flag
Miriam Tio vs Alexandria Humphries
Honour 9, Porirua, New Zealand

3×3, 60kg

—————————————————————

Muay Thai (Novice) Flag
Vivian Rees-Boland vs Brit Finucci
Honour 9, Porirua, New Zealand

3×1.5, 60kg

—————————————————————

 

Nov 15

Sunday

Boxing Flag
Yuko Henzan vs Wakako Fujiwara
City Gym, Tomigusuku, Okinawa, Japan

w Yuko Henzan / UD

Super Bantamweight, 4×2. Yuko Henzan defeats Wakako Fujiwara via unanimous decision.

—————————————————————

 

Nov 19

Thursday

Boxing Flag
Chastity Martin vs Nairobi Valenzuela
Marriot Renaissance Hotel, Santo Domingo, Dominican Republic

w Chastity Martin / KO R2

Super Featherweight, 0x2. Both athletes made their debut. Chastity Martin defeats Nairobi Valenzuela via KO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Meagan O’Loughlin vs Wendy McKenna
2015 IMMAF European Open Championships: Day 1 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Meagan O’Loughlin† / UD

Flyweight (125lbs), 3×3. Meagan O’Loughlin defeats Wendy McKenna via unanimous decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

 

Nov 20

Friday

Boxing Flag
Rocio Claribel Cruz vs Johana Belen Gimenez
Sociedad de Fomento Rafael Castillo, Rafael Castillo, Buenos Aires, Argentina

Flyweight, 10×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Marie Eve Dicaire vs Christina Barry
Colisee Cardin, Sorel-Tracy, Quebec, Canada

w Marie Eve Dicaire / UD

Welterweight, 4×2. Marie Eve Dicai makes her pro debut. Marie Eve Dicaire defeats Christina Barry via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Amanda Serrano vs Djemilla Gontaruk
Aviator Sports Complex, Brooklyn, New York, USA

w Marie Eve Dicaire / UD

Super Featherweight, 8×2.

—————————————————————

MMA Flag
Arlene Blencowe vs Gabrielle Holloway
Bellator 146: Kato vs. Manhoef, Winstar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

w Amanda Serrano / TKO R3

Super Featherweight, 8×2. Amanda Serrano defeats Djemilla Gontaruk via TKO at 1:38 of round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Julia Budd vs Roberta Paim Rovel
Bellator 146: Kato vs. Manhoef, Winstar World Casino, Thackerville, Oklahoma, United States

w Julia Budd / UD

Featherweight (145lbs), 3×5. Julia Budd defeats Roberta Paim Rovel via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Amanda Lovato vs Jenny Silverio
KOTC: Evolution, Sheraton Albuquerque Uptown, Albuquerque, New Mexico, United States

Atomweight (105lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Nicco Montano vs Stacey Sigala
KOTC: Evolution, Sheraton Albuquerque Uptown, Albuquerque, New Mexico, United States

Bantamweight (135lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Crystal Anderson vs Destiny McCubbin
South Valley Slam, The Tuscan, Price, Utah, United States

Flyweight (125lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bridgett Nielson vs Serena DeJesus
South Valley Slam, The Tuscan, Price, Utah, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA Flag
Luisa Fernanda Cifuentes vs Jessica Vargas
MMA War: Columbia vs. The World, De La Luna Chia Coliseum, Cundinamarca, Columbia

(126lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Lindsey Doyle vs Sanna Merta
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Sanna Merta† / TKO R2

Featherweight (145lbs), 3×3. Sanna Merta defeats Lindsey Doyle via TKO in round 2 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anette ÖSterberg vs Michaela Dostalova
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Michaela Dostalova† / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Michaela Dostalova defeats Anette ÖSterberg via split decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sunna Davidsdottir vs Ilaria Norcia
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Sunna Davidsdottir† / SD

Flyweight (125lbs), 3×3. Sunna Davidsdottir defeats Ilaria Norcia via split decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Inka Auvinen vs Sissel Hansen Brynjulfsen
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Inka Auvinen† / Triangle Choke R2

Flyweight (125lbs), 3×3. Inka Auvinen defeats Sissel Hansen Brynjulfsen via Triangle Choke at 1:40 of round 2 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Anja Saxmark vs Meagan O’Loughlin
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Anja Saxmark† / RNC R3

Flyweight (125lbs), 3×3. Anja Saxmark defeats Meagan O’Loughlin via Rear-Naked Choke at 2:12 of round 3 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Miia Isola vs Aurore Quintin
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3. Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sini Koivunen vs Leah McCourt
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

Bout Cancelled

Lightweight (155lbs), 3×3. Woman’s Lightweight Tournament title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Polly Beauchamp vs Raluca Dinescu
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Raluca Dinescu† / SD

Strawweight (115lbs), 3×3. Raluca Dinescu defeats Polly Beauchamp via split decision to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Deborah O’Sullivan vs Aleksandra Toncheva
2015 IMMAF European Open Championships: Day 2 – Ring 2, Walsall Sports Centre at the University of Wolverhampton, Wolverhampton, England

w Aleksandra Toncheva† / RNC R2

Strawweight (115lbs), 3×3. Aleksandra Toncheva defeats Deborah O’Sullivan via Rear-Naked Choke at 1:33 of round 2 to win the Tournament Championship title.

—————————————————————

 

Nov 21

Saturday

Boxing Flag
Yulia Kutsenko vs Tatyana Makarova
O-LE Sport Bar, Tolyatti, Russia

w Yulia Kutsenko / RTD R4

Featherweight, 4×2. Yulia Kutsenko makes her pro debut. Yulia Kutsenko defeats Tatyana Makarova via Retirement at 1:59 of round 4.

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Wahlstroem vs Gina Chamie
Toolon Kisahalli, Helsinki, Finland

w Eva Wahlstroem / UD

Lightweight, 8×2. Eva Wahlstroem defeats Gina Chamie via unanimous decision.

—————————————————————

Boxing Flag
Eva Naranjo vs Vanesa Caruso
Pabellón Municipal, Finestrat, Comunidad Valenciana, Spain

Bantamweight, 6×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Nicola Pietro Ciriani vs Simone Federici
Manzano, Friuli-Venezia Giulia, Italy

Cruiserweight, 10. vacant Italy cruiserweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Anne Sophie Da Costa vs Ploynapa Sakrungrueng
Salle René Tys, Reims, Marne, France

w Anne Sophie Da Costa† / KO R5

Light Flyweight, 10×2.  Anne Sophie Da Costa defeats Ploynapa Sakrungrueng via KO in round 5 to win the vacant World Boxing Federation female light flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Carolina Rodriguez vs Irma Garcia
Santiago de Chile, Chile

Bantamweight, 10×2. IBF World female bantamweight title

—————————————————————

K1 Flag
Lorena Klijn vs Mellony Geugjes
Enfusion live 34, Groningen, Netherlands

w Lorena Klijn / Decision

3×3, 54kg. Lorena Klijn defeats Mellony Geugjes via Decision after an extra 4th round.

—————————————————————

MMA Flag
Alli Price vs Brooke Mayo
Global Knockout 5, Jackson Rancheria Casino Resort, Jackson, California, United States

w Brooke Mayo / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Brooke Mayo defeats Alli Price via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Jan Finney vs Allanna Jones
IT Fight Series 38, Action Sports Center, Dayton, Ohio, United States

w Jan Finney / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Jan Finney defeats Allanna Jones via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Melissa Karagianis vs Andy Nguyen
CUFF 09: Canadian Invasion, Woodbrook Youth Facility, Port-Of-Spain, Trinidad And Tobago

Currently unknown weight, 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Pearl Gonzalez vs Rachael Smith
XFO 57, UIC Pavillion, Chicago, Illinois

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Bryony Tyrell vs Jade Barker
Shock n’ Awe 21, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom

w Bryony Tyrell / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×5. Bryony Tyrell defeats Jade Barker via TKO at 4:02 of round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Suvi Salmimies vs Izabela Badurek
Cage 33, Cultural Centre, Helsinki, Finland

Flyweight (125lbs), 3×5.

—————————————————————

MMA Flag
Kseniya Lachkova vs Karla Benitez
Scythian Gold 2015, Orenburg Arena, Orneburg, Russia

w Karla Benitez / UD

(119lbs), 3×5. Karla Benitez defeats Kseniya Lachkova via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Jennifer Leigh Norris vs Qun He
WSOF: Global Championship China 1, Haikou Arena, Hainan, China

w Jennifer Leigh Norris / RNC R1

Bantamweight (135lbs), 3×5. Jennifer Leigh Norris defeats Qun He via Rear-Naked Choke in round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Sabina Mazo Isaza vs Reina Cordoba
CRF 19, Costa Rica Tennis Club, San Jose, Costa Rica

w Sabina Mazo Isaza / SD

Flyweight (125lbs), 3×5. Sabina Mazo Isaza defeats Reina Cordoba via split decision.

—————————————————————

MMA Flag
Taylor Miller vs Heather Bassett
KOTC, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

w Heather Bassett / RNC R1

Flyweight (125lbs), 3×5. Heather Bassett defeats Taylor Miller via Rear-Naked Choke at 1:39 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Shanna Young vs Christina Jobe
KOTC, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

w Shanna Young† / TKO R3

Bantamweight (135lbs), 5×5. Shanna Young defeats Christina Jobe via TKO (Retirement) at 5:00 of round 3 to win the KOTC Bantamweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Claire Fryer vs A. Espinosa-Vallve
BRACE 37: 2015 Championship Grand Final, AIS Arena, Canberra, ACT, Australia

Strawweight (115lbs), 3×5. BRACE Strawweight Championship title

—————————————————————

MMA Flag
Chrissie Daniels vs Alyse Anderson
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Alyse Anderson / TKO R1

Atomweight (115lbs), 3×5. Alyse Anderson defeats Chrissie Daniels via TKO (Punches) at 4:21 in round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Beathe Korneliussen vs Ashton Brown
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Ashton Brown / TKO R2

A-Class, 80kg Princesses of Pain title round-robin tournament. Ashton Brown defeats Beathe Korneliussen via TKO in Round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Ashton Brown vs Inna Schwalger
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Ashton Brown / TKO R2

A-Class, 80kg Princesses of Pain title round-robin tournament. Ashton Brown defeats Inna Schwalger via TKO in Round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Inna Schwalger vs Beathe Korneliussen
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

A-Class, 80kg Princesses of Pain title round-robin tournament.

—————————————————————

MMA Flag
Gase Sanita vs Renata Poa
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Renata Poa / SD

95kg, A-Class, 3 rounds. Gase 87.5kg. Renata missed weight at 100kg. Renata Poa defeats Gase Sanita via Split Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Elisa Marneth-Rust vs Sally Asiata-Kaokao
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Sally Asiata-Kaokao / KO R1

B-Class. Sally Asiata-Kaokao defeats Elisa Marneth-Rust via KO at 0:25 of Round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Catherine Drinnan vs Briar Johnston
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Briar Johnston / UD

A-Class. Briar Johnston defeats Catherine Drinnan via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Barbara Verlinden vs Natalie Harper
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Natalie Harper / Guillotine Choke

A-Class. Natalie Harper defeats Barbara Verlinden via Guillotine Choke in Round 3. Fight of the Night.

—————————————————————

MMA Flag
Jessica Fothergill vs Nyrene Crowley
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Nyrene Crowley / UD

B-Class. Nyrene Crowley defeats Jessica Fothergill via Unanimous Decision. Nyrene Crowley wins Fighter of the Night.

—————————————————————

MMA Flag
Wendy Talbot vs Paula Davidson
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Wendy Talbot / Armbar R1

B-Class. Wendy Talbot defeats Paula Davidson via Armbar at 0:50 of Round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Jess Bradley vs Lena Pologa
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Jess Bradley / TKO R3

B-Class. Jess Bradley defeats Lena Pologa via TKO in Round 3.

—————————————————————

MMA Flag
Michelle Gillgren vs Rian Stuart
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Rian Stuart / UD

A-Class. Rian Stuart defeats Michelle Gillgren via Unanimous Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Tania Barnett vs Chelsea Retemeyer
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Chelsea Retemeyer / Americana R2

B-Class. Chelsea Retemeyer defeats Tania Barnett via Americana in Round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Jo Burke vs Raeleen Simeon
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Jo Burke / Decision

B-Class. Jo Burke defeats Raeleen Simeon via Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Michelle Montague vs Tahlia Lawrence
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Michelle Montague / Guillotine

Michelle Montague defeats Tahlia Lawrence via Guillotine Choke.

—————————————————————

MMA Flag
Millie Culshaw vs Hula Rika
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Millie Culshaw / Decision

B-Class. Millie Culshaw defeats Hula Rika via Decision.

—————————————————————

MMA Flag
Sindy Lee vs Jordan Cooper
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

Currently unknown weight.

—————————————————————

MMA Flag
Kelly Kapukai-Bishop vs Dee Terangi
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

w Dee Terangi / TKO R2

B-Class.Dee Terangi defeats Kelly Kapukai-Bishop via TKO (Referee Stoppage) in Round 2.

—————————————————————

MMA Flag
Kimberly Noema vs Jamie Clarke
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

Currently unknown weight.

—————————————————————

MMA Flag
Cecilia Fri Mueller vs Krissy Hunter
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

Currently unknown weight.

—————————————————————

MMA Flag
Jade Snare vs Airie Meleisea Felix
Princesses of Pain 46, Auckland, New Zealand

Currently unknown weight.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alysa Ciepluch vs Katie Koenig
KOTC: Bear Brawl, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

w Alysa Ciepluch / MD

Flyweight (125lbs), 3×3. Alysa Ciepluch defeats Katie Koenig via majority decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Hannah Singer vs Tiffany Masters
KOTC: Bear Brawl, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

Featherweight (145lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Keelin Gallup vs Allison Schmidt
Conquer FC 1: CFC 1, Craneway Pavillion, South Richmond, California, United States

w Allison Schmidt / UD

Featherweight (145lbs), 3×2. Allison Schmidt defeats Keelin Gallup via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Victoria Leonardo vs Danna Saakan Prieto
CUFF 09: Canadian Invasion, Woodbrook Youth Facility, Port-Of-Spain, Trinidad And Tobago

Currently unknown weight, 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Bethany Thomas vs Christina Thorne
Shock n’ Awe 21, Mountbatten Centre, Portsmouth, England, United Kingdom

w Bethany Thomas / RNC R1

Featherweight (145lbs), 3×3. Bethany Thomas defeats Christina Thorne via Rear-Naked Choke at 0:21 of round 1

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Teyana Woods vs Briana Foley
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Teyana Woods† / KO/TKO R2

Atomweight (105lbs), 5×3. Teyana Woods defeats Briana Foley via KO/TKO at 0:51 of round 2 to win the TWC Atomweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Alexandra Ruppel vs Anngella Grant
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Alexandra Ruppel† / KO/TKO R1

Flyweight (125lbs), 5×3. Alexandra Ruppel replaces Alexandra Van Horn. Alexandra Ruppel defeats Anngella Grant via KO/TKO at 1:51 of round 1 to win the TWC Lightweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Aurelia Cisneros vs Tamra Keating
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Aurelia Cisneros† / Submission

Lightweight (155lbs), 5×3. Aurelia Cisneros defeats Tamra Keating via submission to win the TWC Flyweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Miranda Dearing vs Joann Nguyen
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Miranda Dearing† / UD

Bantamweight (135lbs), 5×3. Miranda Dearing defeats Joann Nguyen via unanimous decision to win the TWC Bantamweight Championship title.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sheena Brandenburg vs Amiee Masters
Total Warrior Combat, Causeway Bay Hotel and Convention Center, Lansing, Michigan, United States

w Amiee Masters† / TKO R1

Strawweight (115lbs), 5×3. Amiee Masters defeats Sheena Brandenburg via TKO at 2:01 of round 1 to win the TWC Strawweight Championship title.

—————————————————————

 

MMA (Amateur) Flag
Moriel Charneski vs Pam Sorenson
KOTC, Black Bear Casino Resort, Carlton, Minnesota, United States

w Pam Sorenson / UD

Bantamweight (135lbs), 3×5. Moriel Charneski replaces Missy Pontbriand. Pam Sorenson defeats Moriel Charneski via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Emelia McKinney vs Mercedes Timmerman
DCS 21: The Reckoning, D & N Event Center, North Platte, Nebraska, United States

w Emelia McKinney / UD

Lightweight (155lbs), 3×3. Emelia McKinney replaces Alex Stobbe. Emelia McKinney defeats Mercedes Timmerman via unanimous decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Sydney Sallach vs Tara Nelson
DCS 21: The Reckoning, D & N Event Center, North Platte, Nebraska, United States

Strawweight (115lbs), 3×3.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Randi Beth Boyington vs Erin Lamonte
NEF 20: A History of Violence, Androscoggin Bank Colisee, Lewiston, Maine, United States

w Erin Lamonte / Armbar R1

(123lbs), 3×3. Erin Lamonte defeats Randi Beth Boyington via armbar at 1:10 of round 1.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Leonie Hardman vs Sofia Christodoulou
The Road to the Main Event, Ashton-under-Lyne, England, United Kingdom

Bout Cancelled

A-Class. Bout cancelled. Sofia pulled out.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Dakota Ditcheva vs Myriame Djedidi
The Road to the Main Event, Ashton-under-Lyne, England, United Kingdom

w Dakota Ditcheva / UD

B-Class. Dakota Ditcheva defeats Myriame Djedidi via Unanimous Decision.

—————————————————————

 

Nov 22

Sunday

Boxing Flag
Diana Kulinova vs Claudia Ferenczi
Sportova hala MSO, Šturovo, Slovakia

Super Featherweight, 4×2.

—————————————————————

Boxing Flag
Terumi Nuki vs Tantip Sithsaithong
Sumiyoshi SportsCenter, Osaka, Osaka, Japan

w Terumi Nuki / TKO R6

Bantamweight, 6×2. Terumi Nuki defeats Tantip Sithsaithong via TKO at 1:43 of round 6.

—————————————————————

Boxing Flag
Pan Hui vs Hana Date
Sumiyoshi SportsCenter, Osaka, Osaka, Japan

w Hana Date / UD

Atomweight (105lbs), 2×5. Hana Date defeats Pan Hui via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Pan Hui vs Jissho Date
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Atomweight (105lbs), 2×5.

—————————————————————

MMA Flag
Sachiko Fujimori vs Karei Date
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

w Sachiko Fujimori / TKO R1

Strawweight (115lbs), 2×5. Sachiko Fujimori defeats Karei Date via TKO (Ground and Pound) at 1:37 of round 1.

—————————————————————

MMA Flag
Emi Yamamoto vs Hana Date
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

Atomweight (105lbs), 2×5.

—————————————————————

MMA Flag
Emi Fujino vs Ho Date
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

w Emi Fujino / UD

Strawweight (115lbs), 3×5. Emi Fujino defeats Ho Date via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Naho Sugiyama vs Mina Kurobe
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

w Naho Sugiyama / UD

Atomweight (105lbs), 3×5. Naho Sugiyama defeats Mina Kurobe via unanimous decision.

—————————————————————

MMA Flag
Emi Tomimatsu vs Satomi Takano
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

w Emi Tomimatsu / SD

Atomweight (105lbs), 3×5. Emi Tomimatsu defeats Satomi Takano via split decision.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Christina Heath vs Baleria Camacho
University of MMA: Fight Night 12, Club Nokia at L.A. Live, Los Angeles, California, United States

w Christina Heath / TKO R2

Strawweight (115lbs), 3×2. Christina Heath defeats Baleria Camacho via TKO in round 2.

—————————————————————

MMA (Amateur) Flag
Reina Miura vs Nao Date
DEEP JEWELS 10, Shinjuku FACE, Tokyo, Japan

nc No Contest

Bantamweight (135lbs), 2×3. This fight was deemed a No Contest because Reina Miura missed weigh in.

—————————————————————

 

Nov 27

Friday

Boxing Flag
Marie Riederer vs Ewa Piatkowska
Hala na Podpromiu, Rzeszow, Poland

Welterweight, 10×2. Marie Riederer replaces  Ornella Domini. vacant EBU female welterweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Sandy Tsagouris vs Francia Elena Bravo
Canadian Tire Centre, Ottawa, Ontario, Canada

Featherweight, 10×2. interim Women’s International Boxing Association World featherweight title

—————————————————————

 

Nov 28

Saturday

Boxing Flag
Mikaela Lauren vs Jennifer Retzke
Rocklunda, Vasteraas, Sweden

Super Welterweight, 10×2. WBC World female super welterweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Laetitia Arzalier vs Kleopatra Tolnai
Balaruc les bains, Hérault, France

Light Flyweight, 10×2. EBU female light flyweight title

—————————————————————

Boxing Flag
Laura MacPhee vs Stephanie Esseasa
Dartmouth Sportsplex, Dartmouth, Nova Scotia, Canada

Welterweight, 4×2. Both ahtletes made their pro debut. Stephanie Esseasa replaces Monique Duval.

—————————————————————

MMA Flag
Katarzyna Lubońska vs Ariane Lipski
KSW 33: Khalidov vs. Materla, Tauron Arena, Kraków, Poland

(126lbs), 3×5. Ariane Lipski replaces Kamila Porczyk.

—————————————————————

MMA Flag
Seo Hee Ham vs Cortney Casey-Sanchez
UFC Fight Night 79: Henderson vs. Alves, Olympic Gymnastics Arena, Seoul, South Korea

Strawweight (115lbs), 3×5.

—————————————————————

Muay Thai Flag
Julia Symannek vs Julie Burton
Germany

5×3, 63.5kg. Julia Symannek defends her AFSO World title.

—————————————————————

K1 Flag
Helen Wilson vs Patrizia Gibelli
Headhunters Fighting Championship, Edinburgh, Scotland

55kg, 3×3

—————————————————————

 

Nov 29

Sunday

Boxing Flag
Sam Smith vs Christina Linardatou
Aria Suite, Woodhouse Street, Leeds, Yorkshire, United Kingdom

Lightweight, 10×2.

—————————————————————

 

 

November Female Fight Fixtures and Results 2015

<< Prev Month Next Month >>

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 5 votes)
November Female Fight Fixtures and Results, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
July 4, 2017
July Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results July Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for July 2017 in the world. 89 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
June 1, 2017
June Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results June Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for June 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 26, 2017
May Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results May Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for May 2017 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
April 2, 2017
April Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results April Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for April 2017 in the world. 249 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 28, 2017
March Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results March Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for March 2017 in the world. 274 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
February 1, 2017
February Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results February Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2017 in the world. 169 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
January 26, 2017
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results

Awakening Female Muay Thai Awards 2016 results Female Muay Thai Awards 2016 Results






Awakening Female Muay Thai Awards 2016
January 26, 2017
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results

Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results Women’s MMA Awards 2016 Results






Awakening Women's MMA Awards 2016
January 1, 2017
January Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results January Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for January 2017 in the world. 156 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
December 26, 2016
Nominations are now open

Nominations are now open The nomination stage of the Awakening Awards has begun and you are invited to submit your nominations!






Awakening Awards 2016 - Noms
December 24, 2016
The Awakening Awards 2016 Are Coming!

The Awakening Awards 2016 Are Coming! It’s that time of year again folks. The fourth annual Awakening Female Fighter Awards are coming!






November 22, 2016
December Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results December Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for December 2016 in the world. 178 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
November 22, 2016
November Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results November Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for November 2016 in the world. 294 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
October 4, 2016
October Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results October Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2016 in the world. 305 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
September 7, 2016
September Female Fight Fixtures and Results

Fixtures & Results September Female Fight Fixtures and Results The most comprehensive list of female fights scheduled for September 2016 in the world. 260 fights / 27 countries << Prev Month Next Month >>






Monthly Female Fight Fixtures and Results
COMMUNITY FEEDBACK
Related Articles
Awakening Women's MMA Awards 2016
Awakening Women’s MMA Awards 2016 Results
Behind the lens: The unsung heroes – Scott Hirano Pt.2
Behind the lens: The unsung heroes – Scott Hirano Pt.2
June Female Fight Fixtures and Results 2015
June Female Fight Fixtures and Results 2015
Lindsay Haycraft Interview
Lindsay Haycraft Interview
Paige VanZant – I will be prepared for whoever they give me
Paige VanZant – I will be prepared for whoever they give me
Valérie Létourneau
The 15 New Invicta Signees – Pt.3
Spotlight: Diana Prazak
Spotlight: Diana Prazak
Amber Brown Interview, photo credit: Esther Lin
Amber Brown Interview, Fan Favourite Atomweight of the Year
FusBoxe Baby Face
FusBoxe Baby Face
December Female Fight Fixtures and Results 2014
December Female Fight Fixtures and Results 2014
An Interview with Jorina Baars – part 2
An Interview with Jorina Baars – part 2
January Female Fight Fixtures and Results
January Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
February Female Fight Fixtures and Results
Venus Smith
Venus Smith Muay Thai
Awakening Female Muay Thai Awards 2016
Awakening Female Muay Thai Awards 2016 Results
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Tecia Torres “I’m ready to take them all on”
Farinaz Lari “One time, I was arrested for running in the park!” Pt.2
Farinaz Lari “One time, I was arrested for running in the park!” Pt.2
June Female Fight Fixtures and Results
June Female Fight Fixtures and Results
prev next

Comments

  1. The most comprehensive list of female fights scheduled for February 2016 in the world. 203 fights / 27 countries

  2. The most comprehensive list of female fights scheduled for October 2015 in the world. 277 fights / 39 countries